Schippers beëindigen blokkades Geen reclame voor de KNVB Moeder Teresa wil geen geld meer DRUK VAN OVERHEID, POLITIE EN COLLEGA'S TE GROOT Iraans marinevaartuig gekaapt voor Spaanse kust Veerboot in nood Reddings pogingen gestaakt !cidóc 0omcwvt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Zaterdag 15 augustus 1981,71e jaargang no. 22040 Film over eerste oceaanvlucht van Charles* Lindbergh vana vond op Ned. I om 20.45 uur. Op Ned. II om 20.27 uur thril ler „Moorden in crescendo". Morgen op Ned. I om 21.55 uur een avond bij de Braziliaanse tv en op Ned. II om 20.45 uur plutoniumgevaar. Droog weer en wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige westelijke wind. Morgen zon op: 6.25. Onder: 21.02. Schev. hoogw.: 4.02 en 16.40. Laagw.: 12.19 en 00.49. Ier reclame sneuvelt Snvatting PEC- fschap op KRO TV Het KRO-programma „Sport op za- vanavond een samenvatting uitzen- eredivisie-wedstrijd PEC Zwolle-De De uitzending is mogelijk gewor- een Amsterdams reclamebureau 'ter reclame langs het veld van PEC i verwijderen. De KRO-zelf had ge- ?n houden welke wedstrijd uitgezon- rorden. openbare bestuursvergadering van telde Richard Schoonhoven, de nieu- iecommissaris dat de eerste twee we- dactionele wensen van Studio Sport nnen worden gerealiseerd. De NOS- i inmiddels niet alleen door eredivi- vaar ook door eerste divisie-clubs be- i tot overeenstemming te komen in- 'clameregels. Binnenkort zal de com- het CRM-ministerie daaromtrent ad- weer met de minister gaan praten uitenlandse evenmenten in de nabije Vermist AMSTERDAM De 4,5-jarige Freija van Maasdijk is gisterochtend door een tot nu toe on bekend gebleven vrouw vanaf een schoolplein in de Van de Veldestraat in Amsterdam meegenomen en sindsdien spoorloos verdwenen. Signa lement: lang onge veer 1.10 m., nor maal postuur, lang gelaat, grote blauwgrijze ogen en donkerblond in een paardestaart gebonden haar. Onder de hansop heeft zij een rood T-shirt. Zij droeg beenslippers. In lichtingen bij de jeugdpolitie van Amsterdam, 020- 5592473 of de plaat selijke politie. AKEN Moeder Teresa in Calcutta heeft in een rondzendbrief aan haar zeer uitge breide vriendenkring in het buitenland ver zocht haar voorlopig geen geld meer te stu ren. Zij zegt in haar brief daarover, dat zij „graag met u de vreugde wil voelen geheel en al afhankelijk te zijn van de goddelijke voorzienigheid". De Duitse sectie van de internationale vereni ging van medewerkers van moeder Teresa heeft in verband met haar verzoek besloten zich aan het eind van dit jaar op te heffen. Mgr. Wilhelm Wissing, voorzitter van de Westduitse missiecentrale in Aken, meent de werkelijke achtergrond van het besluit van moeder Teresa te kennen. Volgens hem is het niet zo, dat moe der Teresa voor haar omvangrijke werk geen geld meer nodig zou hebben. Zij trekt door haar grote bekendheid heel veel geld uit allerlei goed bedoelde initiatieven naar zich toe. Dat wil zij niet langer, omdat zij vreest daarmee te kort te doen aan de talloze noden elders in de wereld, waarvoor ook veel geld nodig is, aldus Mgr. Wissing. Kortgeding om zendschip van Radio Paradise AMSTERDAM De in Panama gevestigde compani Naviera Panlievesa gaat in een kort ge ding tegen de Nederlandse staat teruggave eisen van het zend schip Maria Magda (Radio Para dise). Het geding dient op maan dag 24 augustus om half tien voor de president van de recht bank in Amsterdam. De eigenaar wil het schip terug in dezelfde staat als waarin het in be slag werd genomen. De eisende partij wordt vertegenwoordigd door de advocaten mr. R. de Jonge uit Utrecht en mr. A. Orie uit Den Haag. Het zendschip werd op 1 au gustus door de justitie in beslag ge nomen en overgebracht naar Am sterdam. Op die dag wilde men vanaf de Maria Magda, die buiten de territoriale wateren voor de kust bij Katwijk lag, met geregelde ra dio-uitzendingen beginnen. lingen >rdzaak ran de SAC, legere orde fan de Gaul- orden ver- lelijk geacht 1 moord. hief zouden voorkomen uitvoer ge len worden de social is- inkrijk aan ind zouden De door le de SAC af- Massié zou Ir tegen heb- iekeerd. De I vormen vol- Jgewijden ui- jplosief mate- Fzullen leiden n Jfare politieke i van de af- g in Auriol in y^jekeinde van der onze bij- istrPa^e HHI ROTTERDAM Nadat het aantal blokkades in de loop van gisteren al j was teruggelopen tot nog maar twee, heeft een meerderheid van de blokka- deleiders in overleg met het actiecomité gisteravond, zoals werd verwacht, formeel besloten te stoppen met de afgelopen maandag begonnen blokkade- acties. Volgens een woordvoerder was de druk van politie en overheid te groot geworden. De kans op slachtoffers bij nieuwe confrontaties met de Een beeld van een groep binnenschippers die gistermor- politie en op het ontstaan van vechtpartijen tussen actievoerende schippers flen overlegden over het al of niet vrijwillig opheffen van en hun collega's, die tegen de blokkades zijn, werd door het comité te groot hun blokkade van het Amsterdam-Rijnkanaal met 28 sche- geacht. pen. nodig is. Er zijn veel schepen weggesleept, maar er zijn er ook steeds veel bijgekomen", zo sprak hij. De stemming onder de schip pers was gisteren zeer verbit terd. Men voelt zich genegeerd door de overheid, die steeds heeft geweigerd de eisen van de schippers te bespreken. Volgens de heer Seine is de bereidheid tot het voeren van actie nog steeds groot. Nog voordat het actiecomité van de schippers gisteravond kon gaan vergaderen over het al dan niet doorgaan van het blokkeren van de Nederlandse bi nnen vaart wegen, was aan de blokkades al praktisch een einde gekomen. Eergisteren liet de regering weten dat nog voor het weekend de belang rijkste vaarwegen blokkade- vrij moesten zijn. Druk werd ook uitgeoefend door omrin gende landen en door het be drijfsleven dat zei dagelijks miljoenen verlies te lijden vanwege de gestremde vaar wegen. Gisteren waren in de loop van de dag al vele blokkades vrij willig opgegeven, waaronder de grootste bij de Willemsbrug in Rotterdam. In het begin van de avond hielden 55 sche pen nog vijf blokkades in stand, terwijl die ochtend nog 33 blokades geteld werden waaraan 370 schepen deelna men. De vaarweg Amsterdam- Duitse grens kwam eveneens gisteren vrij en ook de blokka des bij Weesp en Utrecht wer den in de loop van de dag vrij willig beëindigd. Vanmorgen was er nog één blokkade oven de elf schepen in een zijkanaal van het Noordzeekanaal. Volgens de rijkspolitie zou deze blokkade in de loop van vandaag wor den opgeheven. „De en hun gezinnen slapen we willen ze niet wakker ma ken". aldus een woordvoerder van de rijkspolitie gisteravond.. Actieleider N. Seine vindt dat er geen sprake is van een ne derlaag, nu het belangrijkste doel van de actie ook zand en grind via de beurs niet is bereikt. „Wij hebben met de actie overduidelijk aangetoond dat een marktordening hard vragen over chieten vrouw politie DAM Het Am- raadslid J. Hora heeft burgemeester »m opheldering ge- over de toedracht schietpartij van igavond, waarbij srspannen vrouw in ining in Amsterdam politie-agent is hoten. Het slachtof- erfde agent en zijn col- n jt een aardappelmes- •'n bedreigd. [aagt ondermeer of Po- fi bevestigen dat de We politie-ambtenaren t een steekwapen maar 1 aardappelmesje heeft Ook vraagt hij of de ester meent dat de gheden zodanig wa- het trekken van een i zonder meer nood- was en schieten de gelijkheid was om het voor eigen leven van Jkken politiemannen af it ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur ff 071-122248 en per e koerier wordt de krant I nabezorgd. PARIJS Een van de drie snelle motortorpedoboten die Frankrijk kortgeleden aan Iran had overgedra gen is gisteren voor de Spaanse kust buitgemaakt door tegenstanders van het bewind van de ayatollah Kho- meiny. De kaping werd uitgevoerd door een commandogroep van veer tig man onder leiding van de voor malige Iraanse bevelhebber van de marine van de sjah, admiraal Ka- mal Habibollah. De groep had een Spaanse sleepboot in Cadiz gehuurd en had vervolgens onder bedreiging met wapens de bemanning van de sleepboot gedwongen naar de motor torpedoboot Tabarzin te varen. De Tabarzin voer met twee andere Iraanse torpedoboten van de Franse haven Cherbourg door de Straat van Gibraltar naar Iran. Het is niet duide lijk waar het gekaapte vaartuig is ge bleven. De torpedoboten waren door de rege ring van de sjah besteld, maar door de regering van Giscard d'Estaing vastge houden en begin deze maand als blijk van goede wil aan Iran overgedragen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat zij niets meer met de affaire te maken heeft nadat de boten waren overgedra gen aan de Iraanse marine. De kaping van het patrouillevaartuig moet de regering in teheran opnieuw reden tot bezorgdheid geven over de loyaliteit van de strijdkrachten, gezien het feit dat opvarenden van de motor torpedoboot kennelijk betrokken wa ren in het complot Eerder deze week maakte een vliegtuig van de Iraanse marine een niet toegestane landing in Oman. De piloten hebben asiel ge vraagd. De Belgische veerboot Princesse Clementine uit Oostende, hier getoond op een archieffoto, Is gis teren in dichte mist voor de kust van Calais In aanvaring gekomen met een Zweeds vrachtschip. Nadat de veerboot noodsignalen had uitgezonden konden de 208 passagiers aan boord genomen worden van een andere Belgische veerboot die hen naar Engeland bracht. GREAT YAR MOUTH Red dingsploegen van de Britse lucht macht en marine hebben hun zoe kacties naar over levenden van het ongeluk met een Britse helikopter, die donderdag in de Noordzee neer stortte, gestaakt Alle inzittenden van het toestel, Britse werkne mers op een Ame rikaans boorei land, zijn zo goed als zeker om het leven gekomen. De lijken van ne gen van hen zijn intussen gebor gen. Twee bergings schepen pogen de helikopter die donderdag in on diep water was neergestort te ber gen om alsnog de oorzaak van het ongeval te kun nen vaststellen. Aangenomen wordt dat de lij ken van de ove rige vier inzitten den zich nog in de helikopter bevin den. Het was het twee de ongeval met .een Britse heli kopter in twee da gen. Op woensdag stortte een heli kopter in zee op 160 kilometer ten noordwesten van de Shetland Ei landen. Daarbij kwam een man om het leven. Geen of nog maar nauwelijks voetbal op de vaderlandse buis, dank zij CRM-minister Til Gardeniers? Een overzicht van de zich al over een periode van ongeveer drie jaar uit strekkende gebeurtenissen bewijst zonneklaar dat het be stuur van de KNVB in deze slechts één ding past: de hand in eigen boezem steken! De beschuldigende vinger wijst uit vrijwel alle richtingen na- drukkelijk naar het voetbalbestuur. Eigenlijk is de misère al in begin" 1979 begonnen. Op de voorpagina van onze bijla ge Finale geeft Sectiebestuurslid Dé Stoop in een reportage van onze verslaggever Kees Jagers grif toe, dat er van bondszijde fouten zijn gemaakt. De grootste blunder maakte de KNVB door zich op de be slissende bijeenkomst van 20 juli j.l. te laten vertegenwoor digen door een lagere bondsfunctionaris, wat een grove on derschatting van onderhandelen op niveau wordt genoemd. Verder in Finale: Goedbedoelde waarschuwing aan Neder landse meisjes, die van plan zijn een moslim te trouwen. De afslachting in Auriol: mis daad met vergaande vertakkingen. leder mens droomt de toekomst. Israëlische ex port zet seizoenen op hun kop. Jac de Jong helpt huis vrouw een beetje: hier, daar, overal. „Een hond bijt niet zomaarMr. drs. Langman: „Loonsverlaging leidt niet direct tot investeringen", slotartikel in de serie „Tering naar de nering". Inschrijving en gelijk aan vang van onze DANSLESSEN voor jongelui (beginners) PMNACKER a.s. zondagmiddag 16 au gustus 2 uur in het Paro chiehuis UNGERAAR a.s. dinsdag 18 augustus 7.30 uur in gebouw De Schakel BOSKOOP a.s. woensdagavond 19 au gustus 8.00 uur in gebouw „Rozenburcht" BERKEL/RODENRMS zondagmiddag 23 augustus 4.00 uur in gebouw „Willem Huygensz", Noordeindse- weg naast RK Kerk Danslessen voor gehuwde en verloofde paren begin nen half september. STUWSTRAAT 5 - 2332 XM LEIDEN TELEFOON 071-761249 VS voor verbod kernwapens in Midden-Oosten NEW YORK De Verenig- de Staten willen proberen overeenstemming te berei ken over het verbieden van kernwapens in het Midden- Oosten. Dit heeft het hoofd van het Amerikaanse bu reau voor wapenbeheersing en ontwapening, Eugene Rostow, tegenover de New York Times verklaard. Surinaamse mag huwelijk klein dochter niet bijwonen DEN HAAG Een 60- jarige vrouw uit Surina me heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat omdat haar onlangs in de Suri naamse hoofdstad Para maribo een visum voor ons land is geweigerd. De vrouw wil op 22 au gustus het huwelijk bij wonen van een klein dochter in Spijkenisse. Volgens het ministerie van justitie is het visum gewei gerd, omdat het gevaar be staat dat de vrouw zich in ons land gaat vestigen. Haar raadsman ontkent echter dat zijn cliënt in Nederland wil blijven wo nen. Zij zou in september weer in Suriname terug moeten zijn voor het hu welijk van een ander fa milielid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1