ic de Jong lipt ijisvrouw In handje: sr, daar, ?eral „Een hond bijt niet zomaar Hector was altijd een brave hond. Vertroeteld door het gezin en de grote kameraad van de kinderen. De viervoeter liet zijn tanden nooit zien. Hij werd immers altijd goed verzorgd. Tot het moment dat het zoontje van vier de in het zonnetje „koesterende" Hector wil aaien. De anders zo lieve hond hapt toe en een fikse wond in zoontjes arm Is het gevolg. De familie begrijpt er niets van. Z'n hele leven had Hector nooit een vlieg kwaad gedaan en nu ditHector is niet de enige hond die plotseling gaat bijten. Jaarlijks raken honderden mensen gewond doordat ze zijn gebeten door een hond waarvan ze het juist nooit hadden verwacht. Een van onze verslaggevers sprak over dit onderwerp met de enige hondenpsycholoog, die Nederland rijk Is en legde ook zijn oor te luisteren bij een fokker van Duitse herders. LELYSTAD Martin Gaus uit Lelystad is de enige hondenpsycholoog in Nederland. Hij wil zich echter niet zo genoemd hebben. Hij omschrijft zichzelf als dierentherapeut ofwel gedragsdeskundige. Vol gens hem is het onmogelijk dat een hond zonder aanleiding plotseling agressief wordt. Hij zegt: „Dat is een langzaam proces. Geleidelijk merk je dat de hond in de fout gaat. Niet van het ene mo ment op het andere. Dat kan niet. Dat Is uitgeslo ten". Gaus meent dat die gedragsverandering hoofdza kelijk wordt veroorzaakt door de mensen zelf. „Het is een gebrek aan leiding geven. Ze denken dat een hond een mens is en dan gaat men een soort overlegstadium met hem aan. Ze gaan met de hond praten, zo van: „Waarom doe je dat nou Jon gen?" En: „Ik geef je toch zo lekker te eten en zorg toch zo goed voor Je". Als de mensen dat doen, gaat het verkeerd". „Er worden dan menseneigenschappen gegeven aan de hond. De mens moet zich realiseren dat dieren In wezen wild zijn. Dat honden dus eigenlijk ook wilde dieren zijn. Daarom moet je in elk geval duidelijk maken dat je de baas bent over het beest", zegt Gaus. Volgens de gedragsdeskundige beseffen heel veel hondenelgenaren niet eens wat het leerproces voor het dier Inhoudt. „Velen weten nog niet eens hoe het belonen en straffen gaat", zo zegt hij. De problemen met de meeste honden ontstaan volgens hem als ze over de puberteit heen beginnen te groeien. De meeste honden zijn dan tussen de negen maanden en twee Jaar oud. Herders Vooral herdershonden hebben nogal eens een kwade naam. Dat ras wordt In de volksmond vaak als agressief aangeduid. Gaus is het daar totaal niet mee eens. „Er zijn In Nederland veel herders honden, evenals bouviers. Als er problemen zijn met honden betreft het vaak deze rassen. Als vijf procent van een onbekend ras, waarvan er mis schien driehonderd zijn, iets doet, valt dat niet zo op. Er zijn echter ongeveer zestigduizend herders in Nederland. Dus als we dan weer vijf procent aanhouden, gaat het om drieduizend herders die een agressief gedrag vertonen. Op zich ligt dat echt niet aan die hond". Gaus meent dat kinderen honden vaak niet begrij pen. „Honden worden door kinderen vaak gezien als pups, als kleine hondjes. Als kinderen met el kaar of met de hond gaan vechten of stoelen en wat heet vechten of stoelen gaat zo'n dier dat corrigeren en probeert de kinderen rustig te hou den. Dat doet hij door te bijten. Maar hij bijt niet omdat hij gemeen is. Nee, hij probeert de gang van zaken weer goed te krijgen", aldus de dieren therapeut. Hondenkenner J.D. Kuiper, zelf fokker van Duitse herders, komt ook tot de conclusie dat een hond nooit zonder aanleiding zal bijten. Hij zegt: „Ge plaagd worden kan een van de oorzaken zijn dat een hond vanuit zijn drift tot zelfbehoud tot de aanval over gaat. Die drift Is bij een hond het sterkst ontwikkelde zintuig. Wanneer een hond bijt voelt hij zich zo bedreigd, dat hij geen andere uit weg meer weet". Volgens hem hebben honden die bijten In de regel een verkeerde opvoeding gehad. Statussymbool Mensen kopen mensen vaak slecht gemotiveerd een hond zonder dat ze ook maar Iets van het ka rakter van het beest afweten. Kuiper: „Een hond is vaak een statussymbool. Als je een televisiestuk hebt waarin een herdershond voorkomt, wordt de aanschaf van zo'n beest een rage. Dat was In de tijd van die Lassle-serle net zo. De meeste mensen kennen het karakter van een Duitse herder niet als ze er bij mij een willen kopen. Er zijn er wel eens geweest die een herder wilden hebben terwijl ze op een flat wonen. Zulke mensen sluit ik so wie so uit. Die kunnen bij mij geen hond krijgen". „Ik vraag ook altijd waarom ze uitgerekend een Duitse herder willen heben. Negen van de tien kunnen me dat niet vertellen. Dat zijn niet de echte liefhebbers. Er wordt zo vaak gedachteloos een hond gekocht", aldus Kuiper. Er worden volgens hem zelfs Duitse herders gekocht terwijl hun toe komstige bazen er zelf bang voor zijn. „Die men sen willen dan een gevoel van veiligheid hebben. Zo van: Die hond zal me wel even verdedigen. Zoiets kan natuurlijk nooit goed gaan". Kuiper, die tevens een vermaard africhter Is, ver telt dat warm weer ook van Invloed kan zijn op agressief gedrag van een hond. „Als Je een hond in de nieuwbouw achter het huls neerlegt op een paar tegels in de brandende zon en het beest kan niet In de schaduw komen dan kan dat psy chisch invloed op hem hebben. Maar dat is bij mensen net zo. Als ik in de zon lig en enorm veel last van de warmte heb, terwijl ik nergens heen kan, word ik ook prikkelbaar". GER BLOKZUl Mensen kopen vaak slecht gemotiveerd een hond zonder dat ze ook maar Iets afweten van het karakter van het beest. n alle eenvoud in zijn Cadillac. Op da achtergrond de succeertjke Sorboatler, toonbeeld van kracht r „Meneer Sorbo" staat Jac de ,53) uit Vorden. Je kunt hem een ■nan op fluweel noemen. Heel land doet het huishouden met zijn n. Sorbo hier, Sorbo daar, Sorbo Tot ver buiten de landsgrenzen, n Taiwan hangen zijn wasknijpers - i lijn. i Jong begon zijn carrière als B-journalist bij het Vrije Volk in lam. Hij vloog eruit toen hij 'de de roze partijvaan in zijn en jnen te hijsen. In de handel lukte m beter. Hij bedacht de Sorbo- iformule. Maar voordat hij die e stormachtig uitbuitte verdween ,ild in '70 in de Tweede Kamer, alwaar rhoj noden van de (kleine) zakenman rbei gde uit naam van de in i ratische Middenstandspartij. Een ni ira avontuur dat na een paar jaar rbei1 va' van het Kabinet Biesheuvel „n Ie in zetelverlies en daverende nat J nbl „Sorbo hier, Sorbo daar, Sorbo Is uw i"dl,uls Jac de Jong kan 6,1 met 0ekru,de "P- luisteren. Tenslotte Is het zijn succes, dat dagelijks door het vaderland schalt. Wie grootste marskramer van Europa noemt hëi! een toegeeflijke glimlach. Wie hem enige nB,edicht kan rekenen op een wegwerpgebaar, ic de Jong wil bescheiden heten. Ondanks itpak, zijn Cadillac en zijn vorstelijke bulten- abij kasteel Vorden. „Ik ben niet trots op :esstory", bekent hij, nippend aan een prl- Bourgogne in het Ruuriose hotel Avenarl- iar hij zich met losse vanzelfsprekendheid betoon voor de grote, vaste klant iaat wel- ong is van zichzelf overtuigd. Zijn kracht is illseerd In zijn beeldmerk: de Sorbostier. :es in een Jaaromzet van 150 miljoen gul- !zijn drijfveer Is een tafelbiljart, tafelbiljart hoort een verhaal. Dat speelt al 'ntig Jaar geleden. Toen ben ik met onenlg- iggegaan bij een handelmaatschappij in idelijke artikelen. Ik was daar directlesecre- later de sleutelfiguur. Ik zou daar algeheel directeur worden, was mij toegezegd. Maar die be lofte kwam men niet na. Dan begin ik voor mezelf, heb ik gezegd. Wéét wat je doet, zei de directeur. Je hebt hier biljarten geleerd, maar je zult toch echt op een tafelbiljart moeten beginnen. De minachting die uit die woorden sprak heb ik nooit vergeten. Ze zijn al die jaren een prikkel geweest om te slagen. En ik heb het gered". Hoe Is het deze man gelukt de top te bereiken? Met gevoel voor romantiek verhaalt hij van zijn stuntelige start. In een Apeldooms koetshuis Is het allemaal begonnen. Met drie telefoons op één bu- zo i de laatste paar jaar dwingt het een Sorbo veler bewondering af. "^rpt ook rijke vruchten af. Jac de i ojan er smakelijk van vertellen. Ook bijjjn zakenfilosofie en over zijn zorg t in^me-Willem-op-de-hoek. ijn j reau, een Juffrouw voor halve dagen en een kolen- kachel die hij elke morgen zelf aanmaakte. „Met die drie telefoons wekte ik de indruk alsof Ik een hele schare personeel aan het werk had. Maar Ik bediende ze allemaal zelf. Zette telkens een an dere stem op. Ik reisde veel. In de kleine uurtjes deed ik de boekhouding. Maar binnen een jaar had Ik een vertegenwoordiger aan het werk. Het was wel moeilijk. Ik heb m'n tong blauw moeten praten voor de eerste tien mille krediet bij de bank. Na één Jaar kon Ik bij wijze van spreken alles van ze krijgen". Leuk verteld, maar op die manier bouw Je nog geen bedrijf op, dat 3500 detaillisten In Nederland dage lijks volstouwt met huishoudelijke spulletjes. „Nee, dat klopt. Ik had geen geld. maar wel Ideeén. Toen Ik zelf begon heb Ik twaalf fabrieken in Ne derland bezocht. Ze maakten stuk voor stuk artike len In de huishoudelijke sfeer. Vanuit m'n vorige werkkring was ik bij de meeste geen onbekenda Wat ontdekte Ik? Ik ontdekte, dat deze middelgrote bedrijven hun verkoop zeer oneconomisch gere geld hadden. Gerichte verkoop zat er niet bij. Om van marketing maar te zwijgen. Ik vroeg: wat Is uw omzet? En bent u bereid om de verkoop aan mij over te dragen? Dan garandeer Ik u een hogere omzet tegen minder kosten. Ze geloofden me niet zo erg, aanvankelijk. Maar na enige aarzeling zagen ze dat het werkte. Al die bedrijven bestaan nog. Ik heb het waar kunnen maken voor die fabrieken". „Kijk, de moderne marketing gaat uit van het pro- dukt. Ik begon met iets nieuws, Ik ging namelijk uit van de ruimte. De ruimte bij de detaillist. Laat ik het zo zeggen: er Is veel kapitaalverspilling in de distributie. Er zitten te veel voorraden bij de fabrie ken, de groothandel eri de detaillist. Het gaat om de Juiste verhoudingen tusserf produktie, distributie en consumptie. Da's In feite een planningprobleem. Welnu, dat probleem heb ik opgelost met een uit gekiend systeem." Ome Willem „Ik zal je vertellen hoe het werkt. Winkelruimte is schreeuwend duur. Ome-Willem-op-de-hoek moet vechten om boven water te blijven. Dat lukt hem nooit als hij geen controle heeft op de juiste kwan titatieve verhoudingen. HIJ moet z'n meters uitbui ten. Hij moet meer omzet scoren per meter. Ik zie die enorme strijd van al die ome Willems om te overleven en daar speel ik op In. Wat de man pre cies nodig heeft van de duizend Sorbo-artikelen kan hij moeilijk berekenen. Kun Je hem niet kwalijk nemen, hij werkt dag en nacht Kijk, daar hebben wij nu onze computer voor. Ik bied hem een stuk service. WIJ houden hier bij wat al die ome Willems per meter en per artikel omzetten. En wij bevoorra den onze 3500 detaillisten In Nederland constant met ons pakket. Van een theezeefje tot een kurke- trekker, van een nagelborstel tot een bezem, van een stopnaald tot en met een klosje garen. Trou wens, wist u dat sokken stoppen weer In raakt Ik merk het aan de omzet van stopwoi". Jac de Jong Is niet te stoppen. Vanuit de lederen fauteuils in zijn ruim bemeten directiekamer voert hij me door de magazijnhallen, die een paar jaar te rug zijn bijgebouwd. „Onze omzet Is de laatste twee Jaar verdubbeld", laat hij achteloos vallen. „Kijk, daar bij de laadplaats staan een paar van onze moederwagens. Ze zijn net bezig te lossen. Wat u ziet zijn geplukte containers. Die worden ver vangen door volle containers met allerhande artike len. Die worden stuk voor stuk In de moederwa gens gereden. Zes van die wagens rijden naar cen trale punten in Nederland en bevoorraden daar elke twee drie dagen tientallen kleinere wagens. Die leveren op hun beurt de artikelen bij de detail list af. We werken met acht artikeiengroepen. En dat loopt prima". Een milde, wijze glimlach Is mijn deel als Ik vraag wie nu eigenlijk het risico loopt van onverkochte voorraden. „We hebben nauwelijks voorraden. Allemaal een kwestie van planning. Die geschiedt op basis van de behoefte die we kennen per verkooppunt. De fa brikant op zijn beurt krijgt van ons een planning. Het spreekt voor zich, dat wij als grote klant de prijs beïnvloeden. Er zijn afspraken. Bij de fabrie ken hebben we bijvoorbeeld de alleenverkoop be dongen. De detaillist bieden vrij een grote service. Ondanks dat zijn onze prijzen redelijk". Met die alleenverkoop hebt u de fabrikant aan een touwtje. „Ja, maar daar maak Ik geen misbruik van. Als Ik een fabrikant onder druk zet Is het om efficiënter te gaan produceren. Maar dan geef ik ook aan hoe". Enig in de wereld Niet alleen Ome-Willem-op-de-hoek vindt Sorbo aan zijn zijde In de strijd om het bestaan. Ook me neer Albert Heijn is een vaste klant van Jac de Jong. HIJ bekent tussen neus en lippen, dat nog en kele „grote Jongens" op hem kunnen rekenen. velen zijn knecht van de bank gewor den". Maar hun namen mogen absoluut niet In de krant. Ze verkopen zijn artikelen onder eigen merk tegen eigen prijzen. De Sorbostier blijft oprukken. Steeds meer winkels merendeels supermarkten zwichten. Neder land telt 5500 detailzaken, elk met meer dan 100 vlerkante meter vloeroppervlak. Daarvan halen ér 3500 Sorbo In huls. „Mijn merkenfllosofie, het com plete huishoudelijke onderhoudspakket onder één paraplu, is enig in de wereld. Het slaat enorm aan. We beperken ons niet meer tot het strikt huishou delijke gebeuren. We zitten nu ook in de textiel en hebben ons tevens op de wenskaarten en schrijf behoeften geworpen. Van dat laatste heb Ik grote verwachtingen. Voorals als je nagaat, dat de con sument twee keer per week In de supermarkt komt. In de boekhandel, waar je tot nu toe die spullen ziet, komt vijfenveertig procent van de consumen ten nooit". Jac de Jong praat niet graag over zijn omstreden optreden als politicus, een Jaar of tien geleden. HIJ zat toen voor de Democratische Middenstands Par tij In de Tweede Kamer. Volgens enkele partijgeno ten zou hij die zetel op een onfrisse manier hebben bemachtigd. Na een paar maanden kwam er een scheuring In de tweemansfractie van de NMP en richtte De Jong de Democratische Middenpartij op. Hij bleef als onafhankelijk lid in de Kamer zitten. Een en ander leidde tot verdachtmakingen en ge rechtelijke stappen. Er vloeide geen bloed uit. De kiezers kegelden hem na anderhalf Jaar de Kamer uit Ik herinner De Jong aan zijn toenmalige sociaal be wogen uitspraak, dat de zelfstandige in dit land vo gelvrij is. „Dat Is nog zo. De overheid heeft een groot stuk van zijn reserves weggenomen om behoorlijk te in vesteren in de apparatuur en de mensen die hij no dig heeft. De marges zijn uitgehold en velen zijn knecht van de bank geworden". Voor hemzelf geldt dat niet. Zelf is hij een man In bonus, geeft hij toe. Hij wil niet nalaten zijn personeel (182 mensen) lof toe te zwaaien voor hun aandeel In zijn succes. „Ze werken soms over zonder dat ik het weet. Omdat ze van hun werk houen". Het personeel heeft geen aandelen in het bedrijf. „Dat punt is wel aan de orde geweest. Maar zo lang de fiscus dat onaan trekkelijk blijft maken, is daar weinig animo voor". Jac de Jong beweert vrijmoedig dat hij keihard werkt, samen met vrouw en dochter, die respectie velijk het kantoor runnen en de verkoop leiden. „Een goeie ondernemer vecht zich dood voor z'n onderneming, niet voor z'n geld. HIJ ziet z'n zaak niet als bron van gewin, maar als een opdracht. De opdracht om Iets te betekenen in die korte tijd dat je mag leven".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19