A\ De tijden zijn somber. De werkloosheid blijft stijgen. De lijsten met failliet verklaarde be drijven worden dagelijks langer. Voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben de politieke partijen allerlei oplossingen aangedragen die de werkloosheid tot aanvaardbare vormen moeten terugbrengen en onze economie weer gezond kunnen maken. De formatie van een kabinet dat tot een van de belangrijkse taken de gezondmaking van het econo misch leven zal hebben, is nog steeds niet geslaagd. Maar hoe zo'n gezondmaking aan te pakken? Matiging wordt er geroepen. Maar is het wel een oplossing om zo maar het mes in de lonen te zetten? Daarbij komt nog de vraag of de politici de economisch' meest wen selijke dan wel de politiek meest haalbare oplossing willen kiezen. Wij hebben de afgelo pen weken acht bekende Nederlandse economen (resp. de hoogleraren Heertje, Van Doorn, Pen, Van den Doel, Hartog, Kuipers en Schouten) gevraagd hoe naar hun mening deze pro blemen zijn ontstaan en wat in hun ogen eraan gedaan moet worden. Zonder uitzondering stellen zij vast dat we hoe dan ook de tering naar de nering moeten zetten. Of dat nu de burger is of de overheid. En ook staat voor hen vast dat het bedrijfsleven meer ruimte gegeven moet worden om winst te maken, want daarin zit een heel belangrijke bron van inkomsten waaruit de collectieve voorzieningen betaald worden. Vandaag het laatste deel in deze serie: een interview met mr. drs. H. Langman. AMSTERDAM Tussen theorie en praktijk ligt een groot verschil. Wat op papier na veel studie beweerd wordt blijkt in werkelijkheid nog niet altijd te lukken. De mensen die niet wetenschappelijk maar prak tisch economie bedrijven, hebben daarom wel wat scepsis over de al te sterke uitspraken van de weten schappers. Mr. drs. H. Langman, lid van de Raad van Bestuur van de Al gemene Bank Nederland, ziet dage lijks hoe in werkelijkheid onze eco nomie reilt en zeilt. Vanuit die erva ring zet hij hier en daar vraagtekens bij de zo gemakkelijk aangedragen oplossingen die in de studeerkamer zijn gevonden. Niet alles is absoluut zwart of wit. Zo gelooft hij niet dat de Nederlandse politici alleen maar uit zijn op stemmenwinst en daar om nare dingen zouden verdoeze len. Evenmin gelooft hij dat een verlaging van de lonen onmiddellijk zichtbaar vertaald kan en zal wor den in nieuwe Investeringen. Langman: „Vandaag Inleveren, morgen werk, dat lijkt mij een te krasse formulering. Om te beginnen houdt het teruglopen van de ar beidsinkomensquote in een hoop bedrijven in. dat er voorlopig nog altijd verliezen geleden worden. Die resterende verliezen kun je nu een maal niet investeren. Het helpt dus wel om afvloeien van personeel en vervroegd bulten gebruik stellen van kapitaalgoederen tegen te gaan, maar het is nog iets anders of er onmiddellijk nieuw geïnvesteerd wordt. De vermogensverhoudingen In een aantal bedrijven zijn zo aan getast, dat denkbaar is dat je in eerste instantie de ruimere winsten gebruikt om tot betere vermogens verhoudingen te komen en je niet, door nieuw te Investeren, de zaak weer onder druk zet". „Bovendien investeer je als er rede lijke rendementsvooruitzichten zijn. Dus die moet je dan óók nog heb ben. Hier valt wel tegenin te bren gen dat het Centraal Planbureau met een model werkt waarbij men ervan uitgaat, dat als er winst inge houden wordt, die ook altijd weer buitengewoon snel geïnvesteerd wordt. Het is natuurlijk de vraag of dit In Nederland ook gebeurt. Dat ■hangt van een aantal factoren af. Om te beginnen heeft een aantal grote ondernemers vestigingen in Nederland. Zeker als het om uit breidingsinvesteringen gaat, komen die bijna automatisch ook weer hier terecht. Thomassen en Drijver, om een voorbeeld te noemen, zal niet besluiten om In Australië een fa briek te bouwen, maar eerder om hier de produktiecapaciteit uit te breiden als er lokaal vraag is". Arbeidskosten „En dan heb je hier het arbeidskli maat, dat toch gunstig beoordeeld moet worden. Er is veel verbaal geweld, maar over het algemeen is de bereidheid zich in te spannen er wel. Het wordt in de industrie dui delijk ook weer beter. Ziektever zuim loopt terug. Bij bedrijven als Fokker zie je, dat als er weer even een toekomstperspectief is, de mensen echt ook bereid zijn hun best te doen". „De arbeidskosten zijn natuurlijk een erg belangrijke factor. Ik heb de indruk dat daarin, bijvoorbeeld vergeleken met Duitsland, de laat ste jaren nogal wat verbeterd is. Die matiging werkt toch echt wel. En tenslotte is voor bedrijven, die de keus hebben overal op de we reld te investeren, de koers van de gulden ook een belangrijke factor en die is op het ogenblik veel gun stiger dan enkele jaren geleden. Want we zitten nu met de dure dol lar. Dus ik denk dat het met wat tijd, met wat vertraging, allemaal wel effect sorteert. Maar je kunt niet verwachten dat elke punt da ling van de arbeidsinkomensquote rechtstreeks tot versterking van de investeringen leidt. Er Is ergens een kritisch punt waarna je het ineens wel sneller ziet lopen. Voorlopig moet je eerst verliezen opruimen en dat leidt nou eenmaal niet tot inves teringen". „Het verhaal van de vakbonden „vandaag inleveren, morgen werk", daar druipt economisch gezien de onredelijkheid vanaf. Juist omdat de vakbonden pas willen Inleveren bij bedrijven, die anders failliet ge gaan zouden zijn. Hoe ze overigens verwachten, dat het dan niet failliet gaan tot investeringen leidt, dat pakt mijn verbeeldingskracht wat te veel". Overheidstekort „Er zijn nogal wat klachten over de gevolgen van het grote overheidste kort maar in hoeverre die klachten terecht zijn, Is moeilijk te beoorde len. In Duitsland is het overheidste kort veel geringer dan in Neder land, maar de rente, de lage rente, Is maar 1 1,5 procent lager. Er is een samenhang tussen lange en korte rente. Als de korte rente in Amerika de pan uitstijgt, zie je eerst de korte rentes in Europa stijgen en daarna de lange rente ook, omdat anders de valuta te veel wegzak ken, wat de centrale banken erg verdriet. Ook omdat dat via import- prijzen tot toeneming van de inflatie leidt". „Dus ik vind het wat moeilijk om te zeggen dat de hoge rente alleen een gevolg zou zijn van het grote overheidstekort. Het speelt wel mee, maar Je moet namelijk oppas sen met die dingen. Indertijd werd gezegd dat werkloosheid het ge volg was van inflatie. Als we de in flatie nou maar voldoende terugge drongen hadden, zou je de werk loosheid zien verdwijnen. We heb ben in Nederland nu een paar jaar achter de rug met een heel lage In flatie, maar het heeft de werkgele genheid niet gestimuleerd! Er spe len kennelijk nog andere factoren mee. Dus moet je nu alles niet op hangen aan het overheidstekort". „Al geloof ik wel dat het overheids tekort een gevaarlijke omvang gaat aannemen; die overheid heeft in haar eigen sector wel de nodige arbeidsplaatsen gecreëerd. Een van de problemen op het ogenblik is hoe je de stijging van de overheids uitgaven aan banden legt, zonder dat Je die werkgelegenheid bij de overheid aantast". „Dat is een voor velen onplezierige zaak. Maar ik vind dat de Neder landse politieke partijen echt niet te kort schieten in moed om hun aan hang onaangename dingen duide lijk te maken. Aan hen ligt dat niet. Maar er zit in het Nederlandse den ken een heel sterk rechtvaardig heidsbesef ingebakken, dat het erg moeilijk maakt om maatschappelij ke realiteiten onder ogen te zien. Wij beschermen alle zwakke groe pen, maar wij realiseren ons onvol doende dat we daarmee de prikkels wegnemen die je ook In het sys teem nodig hebt. Dat Is een groter probleem, dan dat de politieke par tijen zeggen dat ze zoiets hun ach terban niet kunnen verkopen. Dat doet zich natuurlijk wel eens een keer voor, maar als men als politi cus tegen het losgooien van die koppelingen is, dan is dat niet zo zeer omdat men denkt stemmen te verliezen bij degenen die daar het slachtoffer van zouden worden, als wel omdat men het onrechtvaardig vindt. Zo komt het althans bij mij over". „Ik heb uit eigen ervaring in de po litiek die veronderstelling dat de politici volstrekt gewetenloze maxi- maliseerders zijn, nooit zo bewezen gezien. Dat staat wel in de hand boeken, maar die komen dan als regel uit Amerika. En of het in Ame rika waar is, kun je ook betwijfelen. Het gekke is, ik heb een hele tijd in de politiek gewerkt maar ik heb dat cynisme over de politiek niet in die mate. Ik denk wel dat je de politici tegen bepaalde dingen moet be schermen. Je moet hen met name afschermen tegen steunverlening aan individuele bedrijven, want daar speelt dat je wel duidelijk voordelen ziet, zoals een dankbare regio, dankbare werknemers en vakbonden, maar Je ziet niet de na delen in de vorm van verstoringen van de verhoudingen binnen het bedrijfsleven en vergroting van het overheidstekort". Stimuleren „Zweden heeft jaren met het sys teem gewerkt om zwakke bedrij ven niet te steunen! Totdat de te genwind te groot werd. Dan hou je het toch niet meer. Er zijn nog altijd scheepswerven in bedrijf in Zwe den, die het zout in de pap niet ver dienen. Maar voor de Industriepoli tiek kun je daar toch wel een heel duidelijke moraal uittrekken: name lijk dat je volgende nieuwe activitei ten moet zien te stimuleren, zodat Je de activiteiten, die geen toe komst meer hebben, ook over boord kunt zetten". „Voor de overheid zie Ik niet een regelende, maar een stimulerende taak. Vernieuwen van het industri ële apparaat kan niet dóór de over heid gebeuren. Daarom kan de overheid ook niet regelen. Men ver wijt de regering wel dat er destijds geen beslissing is genomen over onze energievoorziening. Nu was de noodzaak tot het nemen van die beslissing in Nederland toch wat minder klemmend dan in andere landen, omdat we „plenty" aardgas hadden en nog hebben. Dus we hadden wel alternatieve mogelijkhe den tot stoken". „Ik geloof wèl dat het allemaal niet zo geweldig gelukkig gegaan is rondom de problematiek van onze energievoorziening. Aan de andere kant is het al of niet bouwen van kerncentrales een vreselijk gevoelig punt in de Nederlandse politiek. Donner heeft eens gezegd: „Rege ren is wachten, niet vooruitzien". En ik denk dat dit vaak erg juist is. Je moet toch eerst een beetje kij ken In wat voor richting het meer derheidsoordeel zich ontwikkelt. Je kunt wel weer proberen zo'n oor deel in een bepaalde richting bij te stellen, maar als je maar je gang gaat, terwijl de meerderheid van de bevolking dat duidelijk afkeurt, zit je als politicus erg moeilijk. Dat is een zwakke stee in een democra tisch bestel". ,"Wat je wel bijvoorbeeld zou kun nen doen Is het volgende. Kerne nergie wordt als opwekkingsbron van elektriciteit gaandeweg veel goedkoper dan alle andere energie bronnen. Ik noem een paar cijfers, die de orde van grootte aangeven. Olie en gas bij 'n vol continubedrijf kost op het ogenblik ongeveer elf of twaalf cent pér kilowatt uur. Kolen kosten, zeg maar zes cent, met name in West-Duitsland, waar de kolenprijs kunstmatig faag Is. En kernenergie kost vijf cent. Kies je nu voor kernenergie dat kan zijn op grond van respectabele argu menten dan zou Je moeten over wegen om de industrie die interna tionaal moet concurreren toch te gen die kernenergieprijs energie te leveren. En de consumenten in de particuliere sector dari het verschil In rekening brengen. Dit soort za ken zul je dan wel uit de prijscom pensatie moeten houden. Ik behoor niet tot diegenen, die zo negatief over die automatische prijscompen satie oordelen". Rem op loonstijging „We hebben nu een lange periode achter de rug waarin de inflatie te ruggelopen is. Als je geen automati sche prijscompensatie had gehad, zou je telkens aan het begin van het jaar onderhandelingen hebben moeten voeren over de loonsverho ging. Dan was de mate van prijsstij ging altijd overschat. Dit betekent dat bij loononderhandelingen waar schijnlijk grotere verhogingen te voorschijn zouden zijn gekomen dan er nu uitgekomen zijn. Gewoon omdat men die automatische prijs compensatie had, en men zich over dat punt dus niet aan gissingen hoef te te wagen". „Het Is toegegeven dat in tijden van stijgende inflaties het omgekeerde het geval is, maar dat duurt nooit zo vreselijk lang. Want als de men sen na een jaar bekocht zijn, moe ten ze het tweede jaar toch meer dan Inhalen. Ik ken al het geklaag daarover, maar ik deel die mening nooit zo. Iets anders is natuurlijk dat je niet door kunt gaan met de ruilvoetverslechtering op de rug van de industrie af te wentelen, doordat Je die ruilvoetverslechtering wel via de prijsstijging in de lonen door laat werken. Maar dat is een praktische aanpassing". „Een andere vraag is of, als Je geen cao voor de hele bedrijfstak hebt, wat hier en daar wordt bepleit, je dan beter af zou zijn met een rege ling per bedrijf. Althans wanneer de 'de ke en sterke bedrijfstakken c(Re zelfde neerkomt". m jfoi Loonontwikkeling e i „We hebben eens een tijd I®1! dat je de lonen mocht verhodP0' je kon aantonen dat de arbeiïg^ duktiviteit steeg. Dat was in nra! gin van de jaren zestig of n<ferj eerder. Wat voor kunsten erL v haald werden om de arbeicj duktiviteit te laten stijgen, men een bepaald resultaat i bereiken, dat stak niet zo lat Daarom denk ik, dat de mai\r_ eindelijk wel zal uitmaken wf j: met de lonen terecht komt. Dtfr je hoogstens een beetje bijslJn De regering had met het inglll' de laatste jaren naar mijn erg aan haar kant dat ook de j ne werknemer wel voelde di nodig was om de werkgelega overeind te houden. En de va 1 den hadden dat ook wel zo kp afspreken, zonder dat de re< zich eermee bemoeide, mat I gaven er duidelijk de voorkei I om de regering deze onaangfi I waarheden te laten verkondig „Dat kun je ze toch moeilijk l| nemen. Zij moeten met r ban rekening houden. de Rotterdamse haven I wat er gebeurt als die comnr tiekanalen dichtslibben. Ik theoretische suggestie van over Zijlstra als sterke marfl alle respect voor Zijlstra, mat heel griezelige suggestie. Ik dat toch ook een beetje eenQ ring van de regenererende krpj die je In Nederland toch ocM hebt. Op een gegeven ogenb! zen onze lonen de pan uit. Tot we er, nogmaals met veel vfi geweld, toch in geslaagd om r gelopen jaren een matiging <j loonfront tot stand te brenge bepaald goed heeft gewerkj^ was niet in zoveel landen mate mogelijk geweest. En een dictator ook wel kunnen maar nu heeft het toch in I kring een draagvlak dan alle( een dictatoriaal ingrijpen hetL zou zijn. En je moet de demcu niet zo snel overboord zetten|_ „Maar zoals Ik zei: de burger, echt wel begrip. Laatst stond L Times, dat de vechtlust bij <f gelse werknemers, bijvoorbej de Midlands, onder invloed stijgende werkloosheid gewei genomen is. En dat er dit ja< echt bescheiden loonsverhoi tot stand gekomen zijn. Het wel, maar je moet extreme r gelen treffen om het te laten»] ken. En dan is het de vraag wL dan precies waard is", aldus L man. Lj 11 moeilijk iL J met de a I n. En je ren kunne nm Mr. drs. Hartgert Langman werd op 23 februari 1931 te Akkrum geboren. Na zijn doctoraal examen rechten en economie was hij werkzaam in het bedrijfsleven. Van 1964 tot 1970 was hij buitengewoon hoogleraar Bedrijfshuishoudkunde te Rotterdam. Daarna werd hij hoogleraar Bedrijfskunde te Rotterdam en Delft. In 1971 werd de heer Langman minister van economische zaken in het kabinet-Biesheuvel, zonder aan een partij gebonden te zijn. Sinds 1973 heeft hij zitting in de Raad van Bestuur van de Algemene sterke bedrijven nog als vrager op de arbeidsmarkt optreden. Om een voorbeeld te geven: hier in Amster dam staat IBM bekend als een nog al goeie betaler. Die zit niet in de zelfde cao als een aantal, andere metaalbedrijven in de buurt, maar die andere metaalbedrijven kunnen toch niet zoveel minder dan de IBM betalen, anders lopen de mensen naar IBM. En ook die mensen die niet direct naar IBM willen, vinden dan toch wel dat ze de lonen in de buurt van het IBM-nlveau moeten verdienen. Dat neemt niet weg dat je best eens een ontwikkeling zou kunnen zien In de richting van meer ondernemingsgewijze cao's. Zeker naarmate cao's zich niet meer al leen met primaire arbeidsvoorwaar den bezighouden, maar ook met een hele serie andere dingen, die van bedrijf tot bedrijf verschillend liggen". „Maar dat is een boeiende vraag, waar ik het antwoord niet op weet, omdat de arbeidsvoorwaarden die niet direct in de cao's zijn vastge-, legd, met de ondernemingsraad ge regeld worden". „Dan kom je wel op de vraag over de krachtsverhoudingen tussen vakbonden en ondernemingsraad, die naar mijn mening ook van be drijf tot bedrijf nogal verschillend en erg in beweging zijn. Ik had laatst een gesprek met een voor aanstaande vakbondsbestuurder, die zei: „We hebben ons geweldig gematigd en we hebben ook in de sterke bedrijfstakken procentueel niet meer gevraagd dan in de zwak ke". Toen moest ik even lachen en heb gezegd dat ik dat wel wist en dat zulks in de primaire sfeer ook wel juist is. Maar als je ziet wat voor verbeteringen er op het secundaire en tertiaire niveau in de banken- cao's zijn aangebracht vakantie dagen en allerlei praktijken die de werknemers ten goede komen dan kun je echt niet zeggen dat de stijging van de loonkosten in zwak-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18