leder mens droomt de toekomst ill V ISRAËLISCHE EXPORT ZET SEIZOENEN OP HUN KOP 5 pagJ IHT/NUMEGEN Was die beroemde droom van Alexan- Grote nou voorspellend of niet? De geschiedenis heeft klakkeloos ja gezegd, maar dank zij de jongste inzichten ihologie en parapsychologie wordt er tegenwoordig an- over gedacht. Want wat gebeurde er precies? Nadat ider de Grote gedurende drie jaar zonder succes de stad F belegerd had, begon hij zich ernstig af te vragen of hij de pering nog wel voort zou zetten. Enige dagen voor de voor dien aftocht echter droomde hij dat hij een sater (in het Ks satyros) zag dansen. Een van de droomuitleggers die hij DkamertF1 had' verk,aarde deze droom als volgt: „Satyros is hetzelf- toiiettenN 5a Tyros. Uw Tyros; gij moet dus aanvallen en Tyrus zal u ehoren". Zoals te verwachten viel, geraakte Alexander hier- tot de overtuiging dat hij een voorspellende droom had ge- >8.000,- Maar nee. zeggen veel moderne deskundigen, het ligt veel en ach^ v<je hand te veronderstellen dat zijn droom de later j^g^jsvindende gebeurtenis, de verovering van Tyrus, juist ver- arket er^®**®- D® woorden van zijn droomuitlegger immers gaven de 3kamerS)e Macedoniër aanleiding om zijn uiterste krachten in te bergmgfcan voor de verovering van de stad en toen moest de on- leming wei slagen. hen dromen voorspellend zijn? En zo Ja, in welke mate? In 8 000 JP°9'n9 om wetenschappelijke antwoorden te vinden op dit oud vér" vragen, is deze week een „voorspellingenbank" opgericht, d hoekinaal uniek voor Nederland en vrij uniek voor de wereld. Hij tuin. eniit het eerste project van de eveneens piepjonge Nederlandse rovaieUsychologische Stichting die zich tot doel stelt het parapsy- 3I?lletj°9,sch onderzoek te bevorderen in de traditie van voortrek- imezoi ®'s de professoren Tenhaeff en Van Praag, voorts de men- cv-gashelpen paranormale ervaringen te begrijpen en in hun le- ;tc. ver te integreren, en tenslotte klaarheid te brengen in de wereld de paranormale geneeswijzen. Een kolossaal niemandsland éindelijk in kaart gebracht en bewegwijzerd worden, als de stichting erin slaagt zijn ambitieuze plannen van de grond beginnen die voorspellingenbank dus. Een gesprek daaro- een trein keek waarvan het achterste deel uit een tunnel stak. Toen vloog er tot mijn ontzetting een andere trein bovenop. Ik zag hoe de wagons in elkaar werden gedrukt en over elkaar heen kwamen te liggen, terwijl uit de wrakstukken de scherpe angst kreten van gewonden opstegen. Ik kon duidelijk een aantal men sen zien die bekneld zaten tussen de wrakstukken. Toen kwamen er haastig andere mensen aanlopen die probeerden de beknel den te bevrijden. En toen leek het of er wolken stoom of rook tevoorschijn sprongen en er volgden nog meer kreten van pijn. Hier ongeveer werd ik door mijn vrouw gewekt omdat ik benauw de geluiden maakte. In mijn hoofd weergalmden nog de laatste geluiden van de botsing, het sissen van de stoom en de kreten van de pijnlijdenden. Het duurde enige minuten voordat ze waren weggestorven". Om achttien minuten over acht die morgen, niet meer dan zes uur na de d^oom van prof. Murphy, werd de sneltrein naar de Amerikaanse stad Danbury die met zijn achterstuk aan de ingang stond van de Park Avenue Tunnel in New York, aangereden door de stoptrein naar White Plains die zich in de achterste wagons van de stilstaande trein boorde en ze in elkaar frommelde alsof ze van papier waren. Er viel een groot aantal doden en gewon den. De botsing was bijna een kilometer ver hoorbaar. En toen, hoorde prof. Murphy later die dag in een verslag op de radio, „werd de verschrikking nog groter doordat de stoom sissend ontsnapte uit de locomotief van de stoptrein en in wolken uit de tunnelmond ontsnapte". „Wanneer ik die nacht gedroomd had van een treinbotsing, maar niet aan de ingang van een tunnel, niet van een kop-staart-bot- sing, niet van de wolken stoom, niet van nog meer doden en ge wonden als gevolg van die stoom wanneer een van die de tails ontbroken had of wanneer de volgorde anders was geweest, zou ik mijn droom hebben toegeschreven aan een samenloop van omstandigheden", aldus prof. Murphy, „aan een toeval. Maar de nauwkeurigheid was zo groot, de beelden waren zo tast baar dat het niet anders dan een voorspellende droom kan zijn geweest". Reeds in de grijze oudheid werd het bestaan van voorspellende dromen onderkend en erkend. Zelfs grote, verstandelijke filoso- naam nog vaak zal val- Litarieel toezicht j is de bedoeling dat men- een droom waarachter ze Hsö voorspelling vermoeden, ooo «ichrlft stellen en naar post maand) 900 10 Arnhem sturen, o zvv.nneer het een algemene woon irspelling betreft („er zal euken j moordaanslag gepleegd t jden op de paus") contro- tjn'jno.h «n registreert de voor- iNingenbank zelf of hij al """Li niet uitkomt. In het geval Hl een persoonlijke voorspel- &aft..mijn vader gaat binnen- 1t dood") moet de betrokke- "nlf melden of de voorspel- gebeurtenis inderdaad plaats gevonden. De illingenbank controleert ns uiteraard het waar- ihalte van zo'n melding, geschiedt onder notarieel t. Bosga benadrukt dat de bank in principe niet om reeds uitgekomen dro- gaat, omdat de juistheid in nauwelijks meer we- lappelijk vast te stellen Maar alle dromen (of vi- en) die nog moeten uitko- ;es.»n, zijn welkom, vloer, onmiddellijk een kar- öpeniale vraag opwerpt. Hoe kan iemand weten of een bepaalde groot »pm al dan niet voorspellend is? Zekerheid daarover krijgt hij b'i-1 als de gedroomde gebeurtenis zich inderdaad heeft voltrok- qbad Dat worcM dus schieten in het duister. Maar niet helemaal. trap "s houvast. De Amerikaanse psycholoog Murphy zegt het in uche. V hook over parapsychologie zo: „Voorspellende dromen ver- kkei aden. zich tot normale dromen zoals een bliksemschicht zich ihoudt tot een gloeiworm". En Douwe Bosga geeft de volgen- 1 Omschrijving: „Voorspellende dromen kenmerken zich door i grote helderheid. Men kan zich een voorspellende droom edig, zonder moeite, tot in de kleinste details herinneren. En blijft je achtervolgen; je blijft erover nadenken, maanden, fns jaren lang. Hij laat je niet los". 00- Verheid ir£l de helderheid, tot in de kleinste details, is belangrijk, f. Murphy beklemtoont dit aan de hand van een voorspellen- droom die hij ooit zelf heeft gehad. „Ik droomde dat ik naar Douwe Bosga: „We willen proberen het paranormale uit de angstsfeer te halen". ten als Socrates, Plato en Arlstoteles geloofden er blijkens hun uitspraken in. Om met Plutarchus te spreken: „De ziel bezit in zichzelf het vermogen toekomstige gebeurtenissen vooruit te zien". Douwe Bosga: „Ik verwacht straks met de uitkomsten van de voospellingenbank te kunnen aantonen dat voorspellende dromen heel veel voorkomen. Ik denk namelijk dat het een alge meen menselijk vermogen is en dat iedereen wel eens voorspel lende dromen heeft. Alleen zal het vermogen per individu ver schillen. Vergelijk het maar met tekenen. Dat de ene mens ver schrikkelijk goed is in tekenen en de andere verschrikkelijk slecht, neemt niet weg dat ieder mens kan tekenen. Wat ik van de voospellingenbank hoop, is dat mensen erdoor zullen worden aangezet om een droomjournaal bij te gaan houden. Als ze dat doen, zullen ze de voorspellende elementen in hun dromen steeds meer gaan herkennen. En dan is het mogelijk dat wij vla de bank kunnen vaststellen: die of die heeft zoveel voorspellende dromen; laten we eens kijken of we er een diepgaander onder zoek naar kunnen instellen". Want met dat probleem kampt de parapsychologie: serieus, sys tematisch onderzoek op het gebied van voorspellende dromen is ÜH; nog nauwelijks ergens ter wereld verricht. Hoe vaak komen ze voor? Onder welke omstandigheden? Spelen factoren uit ie mands verleden een rol? Bosga: „Ik denk aan Gerard Croiset. Als diens hulp bij een opsporingsgeval werd ingeroepen, had hij veel meer succes wanneer het om een verdrinking ging dan om, zeg, een zelfmoord. Prof. Tenhaeff verklaarde dit uit het feit, dat Croiset in zijn jeugd zelf eens bijna verdronken was. Volgens hem is gebleken dat paranormale gaven mede bepaald worden door eigen levenservaringen". Maar voordat de wetenschappelijke onderzoeker zich kan gaan verdiepen in de persoon en in de omstandigheden van de para normaal begaafde om naar de bron van de gave te speuren, zal hij er eerst een gevonden moeten hebben. Of liever: meerdere, want dan pas krijgt hij het vergelijkingsmateriaal aan de hand waarvan eventueel bepaalde wetmatigheden kunnen worden vastgesteld, statistieken kunnen worden aangelegd, conclusie- kunnen worden getrokken. Allemaal broodnodig voor weter. schapsbeoefening. „Bij verschillende hedendaagse natuurfiloso fen zijn gunstige vooroordelen gewekt met betrekking tot de voor- en terugschouw, het kunnen zien in toekomst of verleden", heeft prof. Tenhaeff geschreven in het voorwoord van zijn stan daardwerk „De Voorschouw". Sterker: „Men heeft zelfs wel de verwachting uitgesproken dat in de toekomst het gebied van de parapsychologie een terrein zal worden waarop vruchtbare ont moetingen kunnen plaatsvinden tussen beoefenaren van de na tuurwetenschappen (onder wie atoomgeleerden) enerzijds en be oefenaren van de geesteswetenschappen anderzijds. Voor de he dendaagse natuurfilosoof die zich met de problematiek van ruim te en tijd bezig houdt, bestaat zeer veel aanleiding om kennis te nemen van hetgeen het onderzoek met betrekking tot de parag nost heeft opgeleverd". En dan schrijft prof. Tenhaeff de zin neer waarom alles draait, namelijk deze: „Het is nu de vraag of het feitenmateriaal dat de parapsycholoog in deze heeft aan te bieden, van voldoende ge halte is om te worden aanvaard". Het antwoord lijkt tot dusver nogal eens negatief uit te vallen. Gehalte daaraan wil de Ne derlandse Parapsychologie Stichting dus gaan werken. Bereikt dient te worden dat de gevestigde wetenschap en de parapsy chologie in de dialoog waarvoor de tijd langzaam rijp wordt, de zelfde taal spreken, op hetzelfde niveau. Moeilijk voor de pa rapsychologie. Douwe Bosga: „Een natuurkundige kan voor'zijn experimenten steeds dezelfde proefopstelling maken om te: be wijzen dat zijn uitkomsten herhaalbaar zijn, niet op toeval berus ten. Denk aan de indrukwekkende beelden onlangs op de televi sie over het namaken van bouwstenen van het leven in een rea geerbuis. Maar de parapsycholoog heeft geen reageerbuis.-Die werkt louter met mensen. En menselijke gevoelens, menselijk ge drag zijn niet door wetmatigheden bepaald. De mens is in staat om zijn omgeving te doorbreken. De appel die Newton op de ge dachte van de zwaartekracht bracht, en het stukje zeep dat Ar chimedes in bad tot zijn vermaarde wet van de ingedompelde lichamen inspireerde, konden dat niet. Die appel kon niet zeg gen: ik val vandaag lekker eens omhoog, en voor dat stukje zeep was het onmogelijk de vondst van Archimedes te doorkruisen door te blijven drijven. Dat is het verschil met de parapsycholo gie". Het grote publiek Toch dient de dialoog er te komen. Douwe Bosga hoopt dat de strikt wetenschappelijke opzet van de voorspellingenbank daar toe een bijdrage zal leveren. Maar ook naar de andere kant toe, naar het grote publiek, verwacht hij dat het werk van de Neder landse Parapsychologie Stichting uiterst nuttig kan zijn. „We wil len proberen het paranormale uit de angstsfeer te halen. We wil len de mensen laten zien dat het allemaal niet zo eng is. We wil len ze het gevoel geven: ik ben niet de enige die een paranorma le ervaring heeft gehad; verschijnselen als voorspellende dro men, telepathie, Poldergeisten komen op grote schaal voor; ze bestaan. En al weten we nu nog niet hoe ze werken, er wordt serieus onderzoek naar gedaan. Per slot van rekening weet ook nog niemand hoe zo'n alledaags begrip als de zwaartekracht werkt". PIET SNOEREN Al I vliegtuig boordevol exportprodukten. Verse aardbeien uit Israël met Kerstmis op de Nederlandse markt. EDAM We noemen ze zomerkoninkjes. Maar dat klopt al niet meer. Tegen de tijd dat we aan oliebollen en schaatsen iken liggen er verse aardbeien in de Nederlandse winkels, r in ons land en de rest van West-Europa de tijd van de groente en fruit voorbij is, meldt Israël zich op de markt. zijn geen concurrent, maar werken aanvullend", vertelt Be- ix-directeur Joseph Zaphrir over zijn bedrijf Agrexco, dat on- <r de naam „Carmel" sedert vijf jaar hier Israëlische landbouw- ïukten op de markt brengt. „Wat wij willen is de wintertuin West-Europa te zijn. Net zoals Californië dat is voor de festkust van de Verenigde Staten. Als hier in Europa het seizoen ,wórbij is, beginnen wij". Zo duiken de Israëlische boeren in het t dat door het klimaatsverschil op de Westeuropese markt be l Jaar geleden werd Agrexco opgericht. Voor de helft el- i van de staat Israël en voor de andere helft eigendom landbouwers. Een organisatie van driehonderd man met nu i omzet van 200 miljoen dollar; een organisatie die op „non "I-basis" werkt en na aftrek van de kosten de winst onder de naars verdeelt. [Twintig Jaar geleden begonnen we op bescheiden schaal met de t van avocado's. Dat ging erg langzaam, want de mensen t de avocado niet. Om die reden zijn we ook begonnen in ikrijk waar die onbekendheid niet zo groot was. En nu nog Is t onze grootste markt". |<n Israël ligt de consumptie van avocado's op 1250 gram per roner per jaar. In Frankrijk is dat 380 gram. En in Nederland ar 25 gram per hoofd. We proberen wel er meer bekendheid i te geven maar het is erg moeilijk om mensen iets nieuws te tri eten. Daarbij komt dat de winkeliers er te weinig van afwe ten om de mensen te kunnen adviseren. Op grond van de ont wikkelingen verwachten we echter over vijf jaar een export van avocado's te bereiken van 80.000 tot 100.000 ton". De 900 ton die de Benelux nu consumeert steekt daar nog schril bij af, maar ook dat ziet Zaphrir wel veranderen. Meloenen Nummer twee op de exportlijst van Carmel zijn de meloenen, en met name de Galia-meloen. De Benelux neemt ongeveer een kwart van deze produktie af. „En dat in vier vijf jaar! Die diep gele Galia is een typisch Israëlisch produkt. Het zaad voor de meloen werd daar ontwikkeld en levert een hybride-plant die wel bloeit en vruchten geeft maar geen zaadmarkt. Een concurrent kan dus niet even een Galia nemen en hiermee gaan kweken". Zaphrir vertelt hoe men In Spanje niettemin een soortgelijke me loen heeft trachten te kweken én die nu ook op de markt brengt. „Maar die verschilt met de onze als de dag en de nacht", zegt hij met stellige overtuiging. „De prijs van die meloen ligt dan wel 50 procent lager, maar de kwaliteit is er ook naar". Dat Spanje hier mee toch op de Nederlandse markt Is gekomen, zit volgens hem in het feit. dat de Nederlander nogal op zijn geld zit, hetgeen nog wat anders is dan prijsbewust zijn. Concurrentie Israël, en met name Agrexco, volgt met enige zorg de ontwikke lingen binnen de Europese gemeenschap. De klimatologische voorsprong van Israël kan teniet gedaan worden wanneer landen met vergelijkbare weersomstandigheden binnen de EG komen. „Italië zat er al in, en nu Griekenland. En stel je eens voor dat Spanje ook toegelaten wordt. Dat ligt veel dichter bij West-Euro pa dan Israël. Er zijn wel overeenkomsten tussen Israël en de EG waarbij ons privileges zijn gegeven. Maar die gelden niet voor groente en fruit. Dus wat als Spanje met zijn Canarische Eilanden in de EG komt? Nederland, België, Groot-Brittannië en West- Duitsland zullen er voor moeten zorgen dat wij in dat geval die privileges niet verliezen. Geef ons in de EG een eerlijke kans". Israël mikt heel nadrukkelijk op de kwaliteit van zijn exportpro dukten. Het gebeurt volgens Zaphrir meermalen dat een partij fruit wordt afgekeurd voor export. Die scherpe kwaliteitscontrole is voor Carmel een noodzaak, omdat daar het terrein ligt waarop geconcurreerd kan worden. Onomwonden geeft Zaphrir toe, dat zijn produkten wat duurder zijn dan soortgelijke uit andere dich terbij gelegen landen. Maar drieduizend kilometer vlak je nu een maal niet uit. Vliegen Carmel was de eerste organisator ter wereld die op grote schaal vliegtuigen gebruikte als luchtbrug voor groente, fruit en bloe men. In de plek van het seizoen januari en februari vliegen vijf Jumbo's 747 elke nacht vanuit Israël naar West-Europa. Aardbeien die 's middags geplukt worden staan de andere och tend om acht uur in de Nederlandse winkel. En zo gaat het ook met de meloenen en bloemen, produkten die een snel transport vragen. Zes- tot negenhonderd ton per dag. „We dachten aanvankelijk dagelijks met 7 8 vliegtuigen het hele jaar door te kunnen vliegen. Maar de olieprijs is zo sterk gestegen, dat dat financieel onmogelijk werd". Nu varen speciale koelschepen twee keer per week vanuit Asdod naar Marseille met die produkten die onder speciale koelcondities wel een wat langer transport verdragen. En dat scheelt bijvoorbeeld voor me loenen ten opzichte van vliegen 300 tot 400 dollar per ton. Maar het blijft een feit dat we erg ver van onze markt af zitten". Bloemen Het mag gek klinken, maar Carmel brengt ook vliegtuigladingen bloemen naar Nederland. Zelfs bloembollen worden aangevoerd. Er is echter een overeenkomst gesloten dat Israël in ons land zijn bloemen pas op de markt mag brengen als de Nederlandse kwe kers dat niet meer kunnen. Het is een fors bedrag dat Carmel in de Benelux aan bloemen afzet: 80 miljoen gulden. Ruim het vijf voudige van wat men hier aan andere produkten brengt. En dat betekent dat in de winter zo'n 70 procent van de bloemen op de Nederlandse veiling Israëlisch is. Zaphrir beseft terdege, dat ook de economische verslechtering in West-Europa gevolgen kan hebben voor zijn afzet. „De lonen en de koopkracht dalen hier en al is voedsel het laatste waarop het ■publiek bezuinigt, toch zal het zijn invloed kunnen hebben op exotische produkterv. Carmel wil een zo hoog mogelijke kwaliteit bij een zo laag mogelijke prijs. „Alleen zijn er zoveel factoren die meespelen, dat ik niet weet waar het kantelpunt voor ons ligt". Maar Israël wacht niet af. Met grote snelheid wordt gewerkt aan nieuwe exportprodukten. Want er zijn volgens Zaphrir nog heel wat markten waar Israël dank zij zijn klimaat een voorsprong kan nemen op andere landen. BERT MOLENAAR

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17