zint r |j met n loslim gint Vespa iSCH „Ik geloof dat we hier verkeerd overgekomen zijn", er P. Bakx ter inleiding. „Dus iog eens benadrukken dat we iit niets hebben tegen huwelij ken Nederlandse meisjes en s. De mens is vrij om te doen laten wat hem goed dunkt, de ervaring heeft ons geleerd el van die huwelijken misluk- nrg veel. Het zijn marginale, 'me huwelijken. Wij willen pro- je uit die sfeer te halen. En hoe dat? Door meisjes die zo'n ver- aan willen gaan, voor te lich- de sociale, culturele en juri- jgevolgen van hun stap. Trou- -%iet een moslim? Natuurlijk, %n in godsnaam goed voorbe- fant het is en blijft een riskante iming." rek gaat over het zojuist uit- ite rapport „Het gëmengde |k tussen moslims en christe- igesteld door een oecumeni- igroep, bestaande uit dr. A. ven, drs. A. Bressers en pa- Bakx. Initiatiefnemer was de „Moslims-Christenen", ling: in 1990 zal 400.000 fs tellen (nu zijn al 250.000); hu- rie nn tussen mos eenen Nederlandse eft s zullen dus at h vaker voorko- srmoet jongste cijfer zesigt 350 per jaar). ieeft^n deze niet te ep d ontwikkeling asslljn vaak teleur- dit Ide, soms drama- iwel afloop in goede -an lworden geleid? ding Bakx die' als na woerder van de atertoep optreedt, is id erjtte pater; hij be- beiètot de in 1868 volaardinaai Lavige- pelitichte congrega- rofilfie speciaal de eerjning van Noord- ervallot doel had en \C sten ook gekleed d hfn de Arabische 9 ch0es, compleet i hijkle fez. Witte pa- gefjn door de aard en fssie-arbeid ken- e zefij uitstek van de van en pater Bakx ovefldaar, met zijn 21 (ervaring in Afrika, wa^Jitzondering op, ien, |t hij in zijn kan- slacluy benstraat 17, nedflB, Den Bosch, i vemen terecht kan Potfiformatie en advies) de boer- ieldëerwisseld te hebben voor een rwijlfmanspak. „De islam is meer sn fn godsdienst", begint hij. „Het iage sociaal en cultureel verbond, matschappelijk systeem. Ook al ïert een moslim niet, hij blijft (bijhakelijk tot de oemma behoren, aajjneenschap. Hij blijft onderwor- n de sociale controle, de spel de solidariteit van de oemma. toidjmilie stempelt hem tot lid van i. En dat lidmaatschap behou- onder alle omstandigheden, il ook gelden voor de tweede en ètie moslims die momenteel in maand aan het opkomen is, denk blij ii sal Pater J. Bakx: „De ervaring heeft ons geleerd, dat veel van die huwelijken mislukken". huwelijksontbinding, familie- en per sonenrecht die aan de koran ontleend zijn, weliswaar grote overeenkomsten vertonen, maar evenzeer grote ver schillen. Pater Bakx: „Turken, Marok kanen, Tunesiërs, Algerijnen, ze ken nen allemaal weer verschillende spel regels en dan speelt het nog een rol of de betrokken man uit de stad af komstig is dan wel van het platteland. Ze kunnen zich op de meest afwijken de, soms ongeschreven, regels be roepen. Het is voor een Nederlands meisje dan ook van het grootste be lang dat ze zichzelf grondig infor meert over de voorschriften waaraan ze straks geacht wordt blindelings te gehoorzamen". diefergeschikt rei: lardfechtsgevoel van de moslim leheel bepaald door zijn eigen er ret en godsdienst, aldus pater esv^Hij vindt zijn morele, ethische n niet in het mens-zijn, maar oran. Daarin ligt de enige ge- de vast die hij erkent. Wat de :egt is goed. „Daarom wil ik de indse meisjes waarschuwen", en Jater Bakx. „In de verkeringstijd rozegeur en maneschijn. De jongen behandelt zijn aan- le bruid nog als mens. Ze zijn keleteMs charmanter en attenter dan andse jongens. Maar na het jk is het daarmee punt uit. Dan jn I00 spelregels tellen die de koran ~>ver persoons- en familierecht. w lens die spelregels is het louter get^k van de vrouw dat ze voor *ian een familie verwekt, dat ze 'olie familie opbouwt, dat ze en het aanzien van de groot van haar man versterkt, dat ze >n gezichtsverlies bezorgt. Om en zijn familie draait alles. Mn is het meisje, eenmaal ge- Jjj. volkomen ondergeschikt", fet zich echter het probleem voor M opvattingen over huwelijk en Binnengebeuren Trouwen met een moslim betekent niet alleen trouwen met een man, maar vooral met zijn familie. Het be tekent bovendien: verantwoordelijk zijn voor het binnengebeuren en daarin nog de zin doen van de man. Alles wat verder dan de voordeur ligt, Is helemaal het terrein van de man. Een vrouw die naar buiten optreedt, is oneerbaar en hierdoor verliezen ook de man, de kinderen en de fami lie hun eer. „U moet goed begrijpen dat moslims met dit in onze ogen ti rannieke gedrag helemaal niets kwaads willen", haast pater Bakx zich aan zijn waarschuwing toe te voegen. „Ze voelen zich ook absoluut geen ti ran. Integendeel, ze zijn ervan over tuigd dat ze zich van de koran moe ten gedragen zoals ze doen. Anders zouden ze geen goed mens zijn". Voor moslims is het huwelijk geen sa crament of gehelmnis In de zin van Ephese 5,32 zoals christenen die ken nen. Het is een zakelijk contract waarbij niet alleen de twee partners, maar ook de twee families een ver bintenis met elkaar aangaan. Er is duidelijk plaats voor voorwaarden. Zo blijkt algemeen de bepaling voor- te komen dat de vrouw vrij kan beschik ken over haar eigen inkomsten, terwijl anderzijds de man verplicht is zijn vrouw onder alle omstandigheden te onderhouden". „Een moslim zal er niet vreemd van opkijken wanneer een vrouw bepaal de voorwaarden in het huwelijkscon tract opgenomen wil zien", aldus pa ter Bakx. „Dat moeten zulke meisjes dus doen. De voorwaarden dat ze een zekere bewegingsvrijheid kunnen blij ven genieten, om Iets te noemen. Het recht op bezoek aan familie en ken nissen. Het behoud van een zekere zelfstandigheid, ook als ze ooit haar man bij de terugkeer naar zijn ge boorteland zouden vergezellen. Dat kan onaangename verrassingen voor komen". Gezichtsverlies De kinderen vormen een hoofdstuk apart. Daarover valt niets af te spre ken. Pater Bakx: „In de moslimcul tuur behoren de kinderen niet zozeer toe aan hun ouders als wel aan de fa milie van de man die ze zijn komen versterken. Daarom zal de vader bij echtscheiding de kinderen niet voor •zichzelf opeisen, maar voor zijn fami lie. Is hij zelf niet in staat de kinderen op te voeden, dan neemt zijn familie automatisch deze verantwoordelijk heid over. Mocht de Nederlandse rechter tde kinderen toewijzen aan de vrouw, dan zal de man zich gekwetst voelen in zijn rechtsgevoel. Dat kan In de ogen van zijn moslimwereld nooit In het belang van de kinderen zijn. Bovendien zal hij zo'n toewijzing erva ren als gezichtsverlies. Hij zal pogin gen doen om zijn eer te redden, bij voorbeeld door ontvoering, want hij weet dat er voor de moeder langs Justitiële weg geen mogelijkheid be staat de kinderen nog terug te krijgen wanneer hij ze eenmaal over de grens heeft gebracht. Een vrouw die van haar moslimman wil scheiden, doet er in het belang van de kinderen dan ook goed aan zijn eer- en rechtsge voel zo weinig mogelijk te krenken. Ze moet bij voorkeur niet zelf de schei ding aanvragen, maar de man overre den dat te doen". Het zal opgevallen zijn dat In dit ge sprek louter is gepraat over huwelij ken tussen Nederlandse meisjes en moslims, niet over verbintenissen tus sen Nederlanders en moslimmeisjes. „Dergelijke huwelijken kunnen ook niet", legt pater Bakx uit. „Volgens de koran mag een moslimmeisje niet met een ongelovige trouwen en haar familie zal er bijgevolg nooit toestem ming voor geven. Het zou een grote schande betekenen. Let wel: je praat niet over het huwelijksrecht In onze zin van het woord; Je praat over theo logie en die is onveranderbaar In de islam. Maar het zal er natuurlijk van komen. Dat kan niet anders. Ik ben erg benieuwd hoe het zich gaat ont wikkelen. Ik vrees dat we veel ontvoe ringen, zo niet moorden, zullen bele ven voordat moslimfamilies een hu welijk tussen hun dochter en een Ne derlandse jongen zullen accepteren". „Sla ze dan Hoe moet men zich een huwelijk tus sen een Nederlands meisje en een moslim voorstellen? Geen mens waarschijnlijk in Nederland die meer respect heeft voor de islam en zijn cultuurpatroon dan witte pater P. Bakx. Elke schijn van het tegendeel wil hij nadrukkelijk vermijden. Toch zegt hij: „Er zijn voorbeelden van dat het prima loopt. Maar ook In de beste gevallen blijft het een zakelijke, koele relatie zonder kameraadschap of te derheid. Heel iets anders dan het nestje waarvan Nederlandse meisjes hebben leren dromen. Dat ligt niet aan de persoon van de man. Het ligt aan zijn achtergrond. Zo heeft hij het nu eenmaal geleerd. Een dergelijk hu welijk balanceert op de breuklijn tus sen twee culturen". Ans, 18 Jaar oud, wordt smoorverliefd op de 22-jarlge, nog maar kort uit Marokko overgekomen Abdel. Twee denkbeeldige gelieven, maar hun er varingen zijn niet verzonnen. Ze vor men een collage uit de ervaringen van zielenherder en moslimkenner Bakx plus bevindingen uit het rapport "Ge- zins- en huwelijksproblematiek In cul tureel gemengde gezinnen met medi terrane vader en Nederlandse moe der", in opdracht van het ministerie van CRM opgesteld door antropolo gen van de Averoès Stichting. Ans vertelt: „Ik was echt romantisch verliefd. Niet tegen te houden gewoon. Abdel ging veel liever met me om dan een Ne derlandse Jongen ooit had gedaan. HIJ kuste bij wijze van spreken de aarde waarop ik liep. En hij was ge weldig charmant. Ik voelde me In een hemel op aarde. Maar naarmate da huwelijksdag dichterbij kwam, merkte Ik dat hij onzekerder werd. Dat kwam omdat In zijn ogen het huwelijk eigen lijk geregeld zou moeten worden door zijn familie die In Marokko zat. De manier waarop wij trouwden, zlnde hem eigenlijk niet. Het gebeurde In het consulaat ten overstaan van twee Marokkaanse notarissen; anders zou ons huwelijk ginds niet eens erkend worden. Het ging ook allemaal heel zakelijk. Er was verder niemand bij. Dat zlnde hem evenmin. In Marokko zou er enorme tam-tam zijn geweest. Daar is een huwelijk niet het zetten van een handtekening. Daar betekent het dat je de oemma, de gemeen schap, met een groot feest te kennen geeft: wij horen voortaan bij elkaar. Ik zag Abdel gewoon denken: Is dit wel een echt huwelijk?" „Je bent een slaaf „Ik had ook al gemerkt dat ik minder vrijheden kreeg naarmate het huwe lijk naderde. Ik mocht niet meer met anderen dansen. Maar na ons trou wen veranderde hij helemaal. „Breng me een glas water. Dat glas is niet schoon; breng een nieuw glas". Altijd een hoop vrienden over de vloer met wie hij druk redeneerde over dingen die ik niet kon verstaan. Ik mocht al leen Inschenken en hapjes aandra gen. Hij was dat gewend omdat thuis zijn moeder en zusters dag en nacht klaar hadden gestaan om de mannen te verwennen. Dat is normaal In Ma rokko. Maar mij gaf het een gevoel van: je telt niet meer mee; je bent een slaaf. En verzet hielp niet. Verzet wordt door een moslim ervaren als gebrek aan respect, als gezichtsver lies, als een manco in de opvoeding van de vrouw. Heropvoeding dus. Nog meer commando's. „Dit eten is varkensvoer, maak iets anders Hij sloeg me ook. Dat staat nu een maal In de koransla ze dan". „Moslims hebben het recht hun vrou wen af te straffen. Maar het ergst vond Ik zijn houding toen Ik zwanger werd. Zelfs als Ik het moeilijk had, ving hij me niet op. „Dat Is bij ons de taak van de grootfamilie en die zit in Marokko", zei hij dan. Ik kreeg niet eens steun van hem toen het een mis kraam werd. Ik moest voor de gasten zorgen die met het oog op de ge boorte gekomen waren, terwijl hij bleef zitten, en nog diezelfde avond nam hij me mee uit alsof er niets aan de hand was. Verschrikkelijk, zo koud als Abdel kon zijn; ook later, tot tij dens de geboorte van onze twee kin deren toe. Nooit eens een attentie, een complimentje. En hullen mocht ik ook niet. Ergens over praten, ergens op door gaan, was er niet bij. De we reld van man en vrouw Is voor de moslim strikt gescheiden. Lief en leed delen, dat doen ze niet. Abdel be sprak zijn problemen alleen met zijn vrienden. Als Ik informeerde hoe het op zijn werk was geweest, wendde hij zich gestoord af". „Nergens kreeg ik steun „BIJ Nederlanders kon ik ook niet te recht met mijn moeilijkheden. Dan kreeg Ik steevast te horen: had Je maar niet met een gastarbeider moe ten trouwen. Nergens kreeg ik steun. Ik mocht van Abdel niet eens vrien dinnen bij ons thuis ontvangen. Ook mocht Ik niet naar een gymnastiek- avond, want dan kon ik vreemde mannen ontmoeten. Ik mocht onze flat niet knus Inrichten. Gezelligheid voor hem betekende dat Ik me ge droeg zoals hij wilde. Ik moest over dag de radio en de elektrische klok uitzetten om stroom te sparen. De kinderen en Ik moesten soms droog brood eten uit zuinigheid. Maar toen er een keer'een neef van hem op be zoek kwam, moest er gebraden kip op tafel komen en deed het er niet toe dat de elektrische oven een uur aanstond". „De familie in Marokko was alles voor Abdel. En ze werden steeds veelei sender. Duizenden guldens heb ik over moeten maken. Ze hadden een kamer, volgestouwd met elektrische en elektronische apparatuur die ze nooit gebruikten. Maar ik moet ze die cadeaus geven, zei Abdel. Ik moet ze bewijzen dat het in de steek laten van de familie gerechtvaardigd was. En het is een investering. Als we straks teruggaan naar Marokko staan zij op hun beurt voor ons klaar. Altijd die familie. Het was zelfs zo sterk dat ons zoontje na zijn besnijdenis niet meer bij mijn ouders mocht gaan logeren. Door die besnijdenis was hij officieel moslim geworden en overgegaan in de familie van mijn man. Hij was geen familie van zijn Nederlandse grootou ders meer". We werden opgeslokt" „We zijn inderdaad naar Marokko ge gaan. Daar raakte ons gezin helemaal zijn onafhankelijkheid kwijt. Hoewel we niet onder hetzelfde dak woonden, werden we opgeslokt door de groot- familie. Ik kwam volledig onder het gezag van mijn schoonmoeder. Ze bedisselde alles voor me en liet mij klusjes.opknappen - water voor haar aandragen, de binnenplaats vegen. Ik mocht nooit alleen de straat op en toen Ik me een keer op het balkon waagde, kreeg Ik van haar een klap op m'n kóp. Klagen bij Abdel hielp niet. Ik kan niet voor je opkomen, zei hij. Ik moet voor de familie opkomen. Ik mocht notabene niet eens naast hem zitten en hij mocht tegenover mij geen emoties tonen. In het openbaar tegenover vrouwen emoties tonen is taboe voor moslims". „Een vriend van de familie, een advo caat, heb ik heel voorzichtig gepolst naar de mogelijkheid van een schei ding. Hij was ontsteld. Dat kan hele maal niet, zei hij. Wat je daar op noemt, is hier helemaal geen reden tot echtscheiding. Het is normaal. Je zult je aan moeten passen. Onze rechters zullen pas bereid zijn een echtscheiding uit te spreken als Ab del je bijvoorbeeld niet meer zou on derhouden. Dus ben ik gevlucht, stie kem, met wat achtergehouden geld op de bus naar de luchthaven van Casablanca. Weggekomen, letterlijk met de hakken over de sloot, want de familie had mijn verdwijning gemerkt en wilde het vliegtuig nog op de start baan tegen laten houden, zo ver schrikkelijk vonden ze het gezichts verlies. Nu ben ik terug in Nederland. Maar mijn kinderen zie ik nooit meer terug. Dat kan ik voor eeuwig verge ten". PIET SNOEREN ROME Je moest erop kunnen zitten als op een stoel, je handen en je kleren mochten er niet vuil van worden, je moest er hard mee kunnen rijden, en het mocht niet te veel brandstof ver bruiken. Dit was de opdracht die de Italiaanse in genieur Corradirio D'Afcanio in de zo mer van 1945 van zijn baas mee naar huis kreeg. En, zoals hij zelf zei, op een zondagmiddag werd het ding geboren: de Vespa, de auto op twee wielen of een vervoermiddel voor de vrouw, maar ook voor de man, zoals het in de eerste ja ren van zijn bestaan werd aangeprezen. D'Afcanio stierf vori ge week op 90-jarige leeftijd en de lyriek waarmee Italië de kwaliteiten van deze van oorsprong vlieg- tulgontyverper be zong doet vermoe den dat de man zich inderdaad een vaste plaats in Italië's roemruchte cultuur geschiedenis zal ver werven. Een scooter ontwerp je namelijk niet straffeloos, ze ker niet als die Ves pa heet, en vooral niet als die 35 jaar lang elke poging tot buitenlandse con currentie of imitatie weet te weerstaan. Nog steeds worden elk jaar een half mil joen Vespa's aan de man en vooral aan de vrouw gebracht. In Italië uiteraard, maar ook in de rest van de wereld. Niet in Nederland, en de andere noordelijke landen. Dat wil zeg gen niet meer in Ne derland. want ook het vlakke land heeft gedurende een tien tal jaren een Vespa- koorts gekend. Se dert het midden van de jaren vijftig tot halverwege de jaren zestig. En toen in eens was het afgelo pen. De verkopers weten dit aan het kli maat, de koude, de regen en de eeuwig natte wegen, die van een ritje voor- of achterop de Vespa een hachelijke on derneming maken. Maar dat is dan ook juist de reden waar om de scooter het in de droge landen nog altijd blijft doen, en het eigenlijk elk jaar steeds beter doet. De Italiaanse Vespa- -fabrikant brengt zelfs elk jaar een nieuw model op de markt. Altijd beter natuurlijk, terwijl het uiterlijk nauwelijks verandert. Wel rich ten de aanprijzingen zich wat meer op de veiligheid. Is er nog Iets in het moderne verkeer dat 1 op 55 loopt, afgezien dan van dat paar tennis schoenen en die fiets?, zo luidt de vraag. Het antwoord is een woord dat vijf letters telt: Vespa. Vespa betekent wesp in het Italiaans, en niet bekend is of om die reden de tweewiéler aldus ge doopt werd. Wel staat vast dat de scootertjes zich als wespen door het Ro meinse verkeer be wegen. Razend snel vaak 100 kilometer per uur), geluidloos en levensgevaarlijk, files en stoplichten compleet negerend. Ze duiken uit het niets op, schieten in eens voor de auto en zijn verdwenen voordat je het woord „Vespa", aangevuld met een zeer ongun stig adjectief hebt kunnen zeggen. Voor een Vespa schijn je in Italië al thans geen rijbrevet nodig te hebben. De Romeinse jeugd heeft zelfs een nieu we methode ontdekt om de aloude Vespa te berijden: vooral de buitenwijken van de stad worden her haaldelijk opge-' schrikt door Vespa's die op één wiel, het achterwiel, voorbij- scheuren. De clou is om de scooter met een ruk aan het stuur achterover te trekken, zodat hij dus op één wiel ver der rijdt. Wie het het langst volhoudt is winnaar. Dit gebruik van de Vespa komt niet In de handlei ding voor, maar al leen de weggebrui kers die de jaren des verstands nog niet hebben bereikt ge ven zich hier dan oqk aan over. Be wijst dat nu juist niet de levenskracht van de Vespa? CEES MANDERS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15