i Nissan- Datsun Stanza: de uitdager Komkommerprijzen ronduit slecht binnen de perken Rijles op de middelbare school Klachten over service-stations LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT- ZATERDAG 15AUGUSTUS 1981 PAGINA LPG-pomp| Duitse huisvrouwen kopen meer bloemen en voorat potplanten De West-Duitse gezinshuishoudingen hebben In het jaar 1980 voor meer dan twee miljard DM aan bloemen en planten be steed. Dat betekent een toename sinds 1979 met 186 miljoen DM of 8 procent. Deze toename van de totale bestedingen moet bijna geheel worden toegeschreven aan de potplanten, namelijk met 17 procent tegen 3 procent aan snijbloemen. De West-Duitse gezinshuishoudingen hebben in 1980 60 procent van de totale uitgaven besteed aan snijbloemen en 40 procent aan potplanten, tegen respectievelijk 63 en 37 procent in 1979. Het aantal kopende huishoudingen Is met rond de 200.000 afgenomen. Er werden vooral kopers(sters) van snij bloemen verloren, namelijk 400.000, doch er kwamen onge veer 200.000 kopers(sters) van planten bij. Dit blijkt uit een onderzoek dat is ingesteld door een panel van het bureau „G und I Forschungsgemeinschaft für Marke ting" te Neurenberg, dat onderzoek werd verricht in opdracht van het Nederlandse Produktschap voor Siergewassen. (PVS). Iedere week werden door 5.000 gezinshuishoudingen rappor ten bijgehouden waarin gegevens werden verstrekt omtrent de bestedingen aan bloemen en planten, soorten koopplaat sen. Aankopen ten behoeve van bedrijven, instituten en hore ca werden niet opgenomen, waarvoor een afzonderlijk rapport werd samengesteld. Het panelonderzoek is nu voor de tijd van twee jaar onderbroken, omdat door het PVS nu in andere lan den een onderzoek wordt gedaan. Zoals bekend kan West-Duitsland worden gerekend tot één van de grootste bloemen- en plantenafnemers van ons land. Voor het eerst sinds jaren werd in 1979 een toename van het aantal bloemen genoteerd, maar in 1980 vond een verminde ring plaats en werden minder bloemen gekocht, in totaal 93 miljoen stuks of 6 procent. Een totaal ander beeld geven de potplanten. Sinds 1978 werd een afnemend aantal gekocht, maar in 1980 kon een toename worden vastgesteld. Die betrof voornamelijk geraniums en begonia's. De West-Duitse gezins huishoudingen kochten in 1980 ruim 44 miljoen stuks potplan ten méér dan in 1979, hetgeen een toename met 17 procent in aantallen betekent. Het aantal gezinshuishoudingen in West- Duitsland bedraagt ongeveer 22.1 miljoen. Gemiddeld werden per huishouden 67 snijbloemen gekocht (71 in 1979) en 14 potplanten (12 in 1979). Er zijn evenwel nogal verschillen ge constateerd. Er zijn huishoudens die per jaar 24 maal een bloemetje kopen maar anderen volstaan met éénmaal. De export van bloemen uit Nederland naar West-Duitsland Is in het afgelopen jaar met 25 procent toegenomen. Wat de snijbloemen betreft blijkt dat het vermaarde „gemengde boe ket" bovenaan de lijst staat en is in aantal tot ruim 37 procent gestegen. De gemiddelde prijs van het gemengde boeket be droeg in 1980 ongeveer DM 9.67 (plm. 10 gulden). De totale bestedingen voor dit „Bunter Strauss"-boeket be droeg DM 473 miljoen. Onder dit boeket wordt begrepen een samenstelling van bloemen door de verkoper of door de klant zelf uitgezocht. In principe kunnen alle soorten bloemen daar voor gebruikt worden, doch dit is wel afhankelijk van het sei zoen. De langstelige roos is één van de weinige bloemsoorten die zowel wat betreft volume als bestedingen hoger scoort dan in 1979. Maar van de kortstelige rozen liep het aantal te rug. Het aantal gekochte anjers is afgenomen, maar de gemiddel de prijs steeg met 11 procent. De anjer blijft de derde bloem soort in West-Duitsland. Het aantal gekochte tulpen is afgelo pen jaar enorm teruggelopen, sinds 1975 met 45 procent. De gemiddelde prijs van potplanten ligt in West-Duitsland aan zienlijk lager dan in Nederland zo wordt geconstateerd. Afge lopen jaar DM 2.73 tegen 4.52 in Nederland. Over de aan koopplaatsen wordt meegedeeld dat het marktaandeel van de bloemenwinkel 44 procent bedraagt doch van de snijbloemen ruim de helft. De bestedingen in levensmiddelenwinkels loopt voor bloemen en planten terug. ikt] een niet altijd „waterdich Even stoppen bij een pomp, om mijn 43 litei ank (die helemaal leegi het maximum te vuile dat is raar, heel raar z< gastank. Hoe kan di pompbediende? Zal aan uw tank liggc^ neer. Aan die pomp m«j niets, is vanmorgen geijkt. Er hebben al mensen geklaagd vandj begrijp er ook niets v»— moeten allemaal hun gmet maar eens laten nazierer e Zo, zo, dus; de gastankfsti, vandaag de dag afg^ he worden kunnen de er^le t vier liter meer hebben jen t andere. Ook raar, hefte v zelfs. jelir Een woordvoerder vael te gasverzorger bij uitstel spr derdaad is het waar di hoe alle gastanken precies bod; houd hebben, die is aaiT op ven. Maar vier liter isne gortig. Wat zegt u? het vaker meegemaakt' krijgt er meestal ge< méér in dan 43? Ja, or ins er iets niet in orde zifde weest met die pompjg h< moet weten, dat het ijkjrobi gaspompen veel moeillf na; dan het „nauwkeurig meekl van bezinepompen. rent zo We zijn langzamerhand dat we de onnauwkeu( van de LPG-pompen WtfQ beperken tot ongeveq1 half procent. Zo gau» pomp anderhalf proceA keerd gaat, worden o^r kers gewaarschuwd." IJÏ U weet het dus: kijk niF baasd als u een keer tankt, dan logischerwijl gelijk is. Maar, als u elf dan één liter boven zit I er goed aan het euvel dig te melden bij de I fende gasleverancier. de pompbediende, pompeigenaar. Want als u er net zo eel als die van de 47 liter, lin aan uw gastank. Logis<sjen tuurlijk want als je eenl wegpomp hebt en je I kent een hele dag per X anker" drie liter teveel,j een té mooie marget!*! ming, om zonder slag of af te staan. „Maar", zei „de pompen wijzen o<| eens te weinig aan", zt in dat geval, volgerj pompbediende, ook tank liggen? ei 'fes Hoeveel zweet en tranen geeft het halen van een rijbe wijs niet in dit land. Handen vol tijd en geld kost het. Geld voor lessen en voor kalmerende pillen. Want de examenvrees heeft in de loop der tijden onmetelijke vormen aangenomen. Examinatoren worden door - fa lende afrijders - omschreven als „kleine, nare manne tjes, die niet anders proberen dan je in de war te bren gen, je met een stalen gezicht een eenrichtingsweg in laten rijden en dan verheugd uitroepen: „Gefopt". U kunt wel ophouden, de volgende keer beter, zullen we maar zeggen". In Amerika gaat het de potentiële automobilisten een stuk beter af. Daar wordt meer dan 75 procent van de rijbewijzen verkregen vla een opleiding aan de middel bare school. Er wordt behoorlijk wat tijd voor uitgetrok ken, zoveel dat afrijden - blijkens het slagingspercenta ge van 90 procent - eert fluitje van een cent is gewor den. De Amerikanen rijden al op hun zestiende en be talen om hun rijbewijs te halen een fractie van wat het ons kost. Overigens is het de vraag of een rijbewijs op 16 jaar niet wat al te vroeg is. In Amerika is het aantal dodelijke verkeersongevallen onder de jeugd aanzien lijk hoger dan in Nederland. Amerika telde in 1978 23 verkeersdoden per jaar op 100.000 inwoners, Neder land 16 op 100.000. Dan toch maar liever honderd lessen en tien keer zak ken, maar veilig rijden op je veertigste. Waar is de goede oude tijd gebleven, de tijd waarin de bediende bij het tankstation oog een vriendelijk en be hulpzaam mens was. Amper tien jaar geleden liep de pompbediende het vuur uit zijn sloffen voor iedere klant. Hij was bediende In de ware zin van het woord. Tanken kostte meer tijd, dat is waar, maar daar stond een schone voorruit en een maximaal oliepijl tegenover. Nu is diezelfde bediende veranderd in e^en norse kassa bedienaar, die met enige moeite het geldbedrag op zijn terminal aanslaat en er verder het zwijgen toedoet. Een inwoner van het plaatsje Rheden ging onlangs eens na wat voor kritiek hij kon spuien op één enkel station. Daar gaat-ie: een smerig, slecht passend aansluitstuk voor de gast ank. geen materiaal om zelf z'n ruit schoon te maken; hij kreeg smerige handen van het vuile vulstuk voor de gastank, maar bij de vieze wasbak geen stuk zeep te bekennen; geen handdoek of handdroogautomaat; stinkende toiletten. En toen hij hierover enkele aanmerkingen maakte bij de pompbediende kreeg hij als antwoord: „Meneer, gaat u dan ergens anders naartoe. We hebben u toch niet gevraagd om te komen yT231 De in september te houden in ternationale autotentoonstel ling van Frankfurt zal zoals ge bruikelijk weer de geboorte grond zijn voor vele nieuwe automodellen, waarbij natuur lijk vooral de Duitse merken moreel verplicht zijn een be langrijk nieuwtje te bieden. Een van de meest interessan te daarvan zal de voorwielaan- gedreven Opel Ascona zijn. Dat draait meteen uit op een confrontatie, want tevens zal in Frankfurt de Datsun Stanza staan. En als je die twee auto's naast elkaar zet dan ligt het woord imitatie direkt voorop de tong. Maar wie is nu de imitator, als beide nieu welingen tegelijk uitkomen? Of hebben General "Motors en Nissan gewoon de markt on derzocht en dezelfde conclu sie getrokken? Het resultaat is in elk geval bij beide merken gelijk: na de kleine klasse schakelt nu ook de middenklasse over op voorwielaandrijving. Voor bei de modellen werden nieuwe motoren ontwikkeld, viercilin- ders die dwars voorin ge plaatst worden. Opel brengt eerst een 1,6 liter, later waar schijnlijk ook een 1,8 liter ver sie. De Datsun Stanza krijgt nieuwe motoren van 1,6 en 1,8 liter met snaaraangedre-/ ven bovenliggende nokkenas. Om zo compact mogelijk te kunnen bouwen worden ont steking en benzinepomp door de nokkenas aangedreven, zodat geen huipas nodig is. De waterpomp wordt door een V-snaar aangedreven, maar zit wel weggebouwd bij de nokkenas-snaar, de oliepomp zit voorop de krukas. Voor naamste doel bij de nieuwe motor: zuinigheid, hoog kop pel bij lage toerentallen en een geruisarme loop. Bij de carrosserievorm kan de klant zelf kiezen: schuin aflopende achterkant met grote bagage- klep, of conventionele koffer bak. Zodoende zijn er dus uitvoe ringen met drie, vier of vijf deuren. Een ronde, lage neus en hoge hoekige achtersteven zorgen voor een gunstige stroomlijnvorm, Datsun be looft zelfs een uitzonderlijk lage luchtweerstandscoëffi- ciënt van 0,38 (0,40 is nu een normale waarde). Veel aan dacht is er voor kwaliteit en afwerking, vooral in verband met mogelijke roestvorming, die Datsun hoopt te voorko men door verzinkt staal te ge bruiken. Hoewel deze nieuweling eind dit jaar als Datsun op de Ne derlandse markt zal komen, gaat hij later waarschijnlijk Nissan heten. Datsun is de De nieuwe Datsun (Nissan) merknaam van de Nissan Mo tor Company, onderdeel van een industrieel imperium dat op andere gebieden uitslui tend onder de naam Nissan werkt. Om het verband tussen autop- en andere activiteiten van de groep duidelijk te laten uitkomen gaat men de naam Datsun verlaten, hetgeen door een grote publiciteitscampag ne duidelijk zal worden ge maakt. De volgend jaar te in troduceren auto's zullen daar om al Nissan heten, eind 1983 als de autofabriek 50 jaar be staat moeten alle Datsuns de nieuwe naam hebben. Om te rug te komen op de Stanza: dit zeer aantrekkelijk en „Eu ropees" gestileerde model zal waarschijnlijk de Violet gaan vervangen, terwijl het ook ze ker niet denkbeeldig is dat de Sunny gaat verdwijnen. Op langere termijn zijn dan alle Nissans kleiner dan de Blue bird uitgerust met voorwiel aandrijving. De prijzen van de Stanza worden omstreeks ok tober bekend, maar zullen zonder twijfel laag zijn. Het wil dan nog wel eens voorkomen dat de prijzen een half jaar la ter alweer verhoogd worden, maar we kunnen er wel vanuit gaan dat de Stanza blijvend goedkoper zal zijn dan de ver gelijkbare Opeis. En daar de auto's verder erg op elkaar lijken zou dat wel eens de meest directe con frontatie tussen autobouwend Europa en Japan zijn die we ooit zagen De komkommerprijzen wisten zich de af gelopen week niet te herstellen, in tegen deel er was zelfs sprake van lagere prij zen. De gemiddelde prijs schommelde tu- sen de 26 en 29 cent per stuk (vorige week tussen de 24 en 35 cent). Ten op zichte van vorig seizoen, er werden toen wel minder komkommers aangevoerd, zijn de resultaten zeer teleurstellend. Er werden toen prijzen betaald die varieer den van 55 tot 80 cent per stuk. De ex port blijft achter bij die van vorig seizoen. De concurrentie van Frankrijk en Italië nam toe. de Belgische hoeveelheden vie len echter kleiner uit. Uit de statistische mededelingen van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat de ge middelde prijs voor de vroege komkom mers (van 1/1 tot 1/5) uit kwam op 85 cent. Deze gemiddelde prijs lag 4 cent boven de prijs van vorig seizoen en 17 cent boven de prijs die er in '79 betaald werd. In de erop volgende periode van 1 mei tot 1 augustus vielen de resultaten in vergelijking met vorig seizoen tegen. De gemiddelde prijs van 46 dent bleef 6 cent onder de prijs van vorig jaar, maar lag 6 cent boven de prijs die er in 1979 be taald werd. Als de gemiddelde prijs over het hele seizoen bekeken wordt dan komt deze uit op 62 cent, dit is 1 cent onder de prijs van vorig seizoen. De aan voer van komkommers vertoont een da lende lijn en het is niet uitgesloten dat de prijs zich de komende week weer wat weet te herstellen. Tomatenprijzen lager In de afgelopen week was er duidelijk sprake van een druk op de prijzen. Na de uitschieter in de eerste week van augus tus daalde de gemiddelde prijs in de af gelopen week. Voor de A-l-export werd er gemiddeld 1,21 per kilo betaald. Bij de vleestomaten moest er flink wat meer ingeleverd worden. Bij de sortering BBB daalde de gemiddelde prijs van 2,23 naar 1,52. Hierdoor kwam de prijs ook weer behoorlijk beneden de prijs van vo rig seizoen te liggen, er werd toen 2,28 betaald. Er was toen wel sprake van klei nere aanvoeren. De export naar Enge land stond op een hoog peil, eind juli/be gin augustus kromp deze behoorlijk in en waarschijnlijk zette deze exportdaling in de afgelopen week verder door. Dit ver schijnsel is niet helemaal vreemd, omdat het zich vorig seizoen ook voor deed. Daarna herstelde de export zich weer. Als de resultaten bij de tomatenteelt in ogenschouw worden genomen, dan zien deze er bevredigend uit. Er is op veel be drijven wel wat minder geoogst, maar door hogere prijzen werd dit weer goed gemaakt. Voor de vroege tomaten (de periode van 1 jan. tot 1 juni) lag de ge middelde prijs op 3,27 per kilo (vorig seizoen 2,89 en in '79 op 2,50). Over het hele seizoen komt de gemiddelde pi Anders dan anders prijs uit op 2,29 tegen vorig jaar 2,06. De aanvoer van tomaten neemt verder af en er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. Radijs redelijk betaald Radijs wordt de laatste jaren in respecta bele hoeveelheden geteeld. Er worden in deze tijd wekelijks zo'n 1,2 miljoen bos jes aangevoerd. Door het warme weer valt de oogst van dit gewas vroeger dan gepland. De aanvoer neemt hierdoor niet af maar blijft nagenoeg gelijk. Toch heb ben de prijzen hier niet veel van geleden, want de gemiddelde prijs lag op 42 cent per bosje. De resultaten bij de radijsteelt evenaren de resultaten van het seizoen 1979. In vergelijking met vorig seizoen liggen de prijzen hoger. Over het hele seizoen komt de gemiddelde prijs uit op 60 cent per bosje. Vorig seizoen 54 cent en in 1979 lag deze prijs op 59 cent. De aanvoer van radijs kan wat kleiner uitval len hierdoor is er een grotere kans op hogere prijzen. Overige gewassen Aubergines werden wel wat goedkoper, toch bleef de prijs zich op een bevredi gend niveau bewegen, nl. 3,07 per kilo. De aanvoer lijkt gelijk te blijven of iets kleiner te worden, de prijs lijkt zich de komende week goed te kunnen handha ven. Het zeer grote aanbod van courget tes neemt wat af, de markt reageerde hierop met een prijsherstel van een dub beltje per stuk. Er werd 31 cent betaald, de prijs lijkt de komende week verder op te lopen. Bij de groene paprika's viel er de afgelopen week een aanmerkelijk prijsverval te constateren. De prijs daal de naar 1,47 per kilo. De rode papri ka's yvisten zich goed te handhaven met een prijs van 5,20. Het is niet uitgeslo ten dat de groene sorteringen nog verder in prijs dalen. Voor de rode sorteringen lijkt er niet veel te veranderen. De aan voer van spinazie neemt verder af, de prijs loopt op. Er werd 44 cent per kilo betaald en voor de komende week wordt er een hogere prijs verwacht. Het aanbod van bospeen blijft vrij constant, de prijs schommelt rond 1 gulden per bos, dit lijkt zo te blijven. De prijs van sperziebo nen kan op verschillende veilingen in Ne derland sterk uiteenlopen, dit bleek uit de prijsvorming op 12 augustus. In Ba- rendrecht werd er op die dag gemiddeld 87 cent per kilo betaald. In het Westland, geen gebied voor vollegrondsbonen, werd er 2 gulden per kilo betaald. Het aanbod blijft ruim, dit zal de komende week ook nog het geval zijn. De prijs zal als gevolg hiervan niet veel veranderen. Door het nog steeds groeiende aanbod van natuursla bleef de sla goedkoop. Er werd gemiddeld 16 cent per krop be taald. Veel verbetering lijkt hier de ko mende week niet in te zitten omdat er op grotere aanvoeren gerekend wordt. Broccoli helaas bij het grote publiek nog niet bekend bracht gemiddeld 2,25 per kilo op. Komkommers te over in de supermarkten. fc, om U ui i De ïei In één van onze grote warenhuizen, waar ook snijbloemerQ merplanten te koop zijn,, zagen wij ze onlangs, min of nf*' „nieuwtje": kokosnoten, die een heel klein beetje uitgeloi ren. Daaruit kan men, met een beetje toewijding en gel kokospalm opkweken. Moeilijk schijnt dat overigens niet en de leverancier garandeert de kiemkracht. Deze kokosnoten worden met bolster en al ingevoerd en dan een speciale behandeling. Eenmaal aangeschaft, kan Ir» een schaal of bakje met water leggen. Ze moet wel ee plekje hebben, boven een radiator is uitstekend. MeeslJ" men al een spruitje, dat tevoorschijn komt op één van dier plekjes, die wij op de harde schaal van 6en kokosnoot aantreffen. Na een maand of drie zullen we zien, dat zi wortels gaan vormen. De kiem schakelt voor zijn voeds",'. gaandeweg over van het vruchtvlees van de noot op de w Dat betekent, dat we kunnen beginnen met af en toe wa tenmest toe te voegen. Uiteraard wordt het verdampend regelmatig aangevuld. We kunnen, zodra de wortels gr zijn, de kokosnoot ook overplanten in een voldoende gr< of bak met potaarde. De noot komt dan zo diep in de gi liggen, als ze ook in het water lag. Dat wil zeggen dat de iets minder van de noot boven de aarde blijft. Een warme I ving doet ons kokospalmpje dan goed, bij hgoere tempei groeit ze wat sneller, 't Is weer eens iets anders. Een andere kamerplant, die eigenlijk iedereen wel vrucht, is de ananas. Er zijn kwekers, die de ananas in hi/ sen opkweken voor da verkoop als kamerplant, er wordefEl wens ook in potten opgekweekte exemplaren- ingevoerd, fle trouwens ook anders: wie in de winkel een ananasvrucht ftij waarop nog redelijk frisse blaadjes staan, kan die er uit! met zo weinig mogelijk vruchtvlees eraan. Het toefje wor helemaal normaal in een pot met potaarde gezet, dat verj is met flink wat turfmolm. Vochtig houden, een plastic overheen en op een warm plekje zetten. Als alles goed g; len zich worteltjes vormen, waarna de ananasplant verpl; worden in normale teelaarde, 't Lukt niet altijd en het zal beetje afhangen van de frisheid van de ananasvrucht, die pen; maar met wat geluk zal men toch wel slagen. Niet, zonder meer uw eigen ananasvruchten kunt kweken, zo ve het natuurlijk niet. Zover komt het ook nooit, als we de pitten van een sinaa of een citroen poten. Het is niet moeilijk, daaruit een kleii tertje te kweken met frisgroene gladde blaadjes; van vr tlng moeten we ons echter niets voorstellen. Dan zagen we onlangs in een winkel een aantal potten, ingezaaid waren met mosterdzaad. Eigenlijk niks bijzondo onze kleigronden werd en wordt van oudsher mosterd veröJL De blaadjes kunnen gebruikt worden voor het kruiden en eierschotels, we móeten ze niet drogen. In de wordt mosterd gekweekt om het zaad, uit dat zaad lijk de bekende tafelmosterd gemaakt. Wie mosterdzaad bloempot uitzaait moet er overigens wel rekening mee dat de plant zo'n anderhalve meter hoog opgroeitl Men daarom ook wel van een „mosterdboom". Dergelijke resultaten zal men in de huiskamer wel nietr ken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10