ovag voorspelt verlies tienduizend banen JanAgtwil -tezuimgingen lij formatie aststellen £cidóc Sotwant Kabinet: Alle hoofdvaarwegen vóór zondag vrijgemaakt ,Stop mijnbouw in Noordzee' wËNLAND iVRIEZING BENZINEPRIJS GEVRAAGD Verwijt van optimisme Stichting voert campagne tegen tandvleesziekten ropees >ewijs 986 Fraude van drie ton opgespoord Dertien miljoen voor maatschappelijke discussie energie leidse courant vrijdag 14 augustus 1981 pagina 9 jlg van voorpagina) AAG De automo- |i*a* garagebedrijven is fdÏMer tot boven de lip* legen. Nu het autorij- Nederland steeds wordt (zondag weer Iiwe benzineprijsver- vreest de Bovag, het pelend orgaan van irijven, dat de auto- i meer en meer n beknibbelen op directe onkostenpos- De Bovag denkt dat men gaat bezuinigen door de wegenbe lasting te ontduiken en zelfs door het terugdraaien van de verzekering. Maar, en dat is voor de vele duizenden gara gebedrijven veel erger: de au tomobilist zal minder uitgeven voor onderhoud. „Dat kost onze bedrijven niet alleen geld, maar we hebben er- directe onxostenpos- geia, maar we neooen er- voor gewaarschuwd dat kost ook arbeidsplaatsen. Wij voorspellen dat er voor het eind van dit jaar tienduizend arbeidsplaatsen verloren zul len zijn. In maart hebben we onder onze leden een enquête gehouden. Er waren toen al 7100 banen verdwenen", aldus Rob Boon, hoofd van de dienst in- en externe betrekkingen van de Bovag. „Herhaaldelijk hebben we de regering erop gewezen dat in ons belastingklimaat de auto onevenredig zwaar wordt be last. De lasten voor de automo bilist en dan praat ik niet eens alleen over de benzine prijs, want die is ook van veel externe factoren afhanke lijk zijn hier in een veel hoger tempo gestegen dan in bijvoorbeeld België en Duits land. Erger is dat het extra geld voor andere doeleinden wordt gebruikt, terwijl onze branche verpietert. We zijn meer dan een melkkoe gewor den", aldus Boon. Konsumenten Kontakt heeft er bij minister Van Aardenne (Economische Zaken) op aan gedrongen dat er een onmid dellijke prijsstop voor de ben zine wordt afgekondigd. Ook moet de oliemaatschappijen worden verboden vaste prijzen voor te schrijven aan pomp houders. Volgens KK kan de benzineprijs met zeker vijf cent dalen als de verticale prijsbinding tussen oliemaat schappij en pomphouder wordt afgeschaft. In het huidige sy steem wordt te weinig reke ning gehouden met goedkoop ingekochte voorraden ruwe olie. Er moet meer worden af gegaan op de werkelijke kos ten en voorraden van de olie maatschappijen en niet op de prijzen op de vrije markt in Rotterdam, aldus KK. lad' Terwijl de formateurs Kremers (I) en Van Thljn (r) even overleggen, verorbert PvdA- onderhandelaar Den Uyl een broodje. Zijn CDA-collega Van Agt en D'66-onderhande- laar Terlouw wachten rustig af. (Vervolg van de voorpagina) HAAG De noodzaak om PvdA en Medeverantwoordelijk te maken voor poeiïngsplannen die op Prinsjesdag ptember) al moeten worden ingediend, het CDA mede ingegeven door de wei- van de VVD om verantwoordelijk- t dragen voor het indienen van de be- 1982. De begrotingen waren twee we ieden al goeddeels rond, maar nieuwe allers en het feit dat de VVD straks euwe kabinet in de oppositie moet estrijden, bracht de liberalen tot het ■7? toch maar niet mee te werken aan inlenen van deze begroting. Dat be- :vJat volgens ingewijden niet zonder ixf tussen Van Agt en Wiegel is geno men, kwam de leider van het CDA in zover re goed uit dat hij nu kan proberen langs een omweg toch een beter sociaal-econo misch programakkoord te bereiken. De mi nisterraad zal maandag an de begrotingsbe sprekingen beginnen. Het concept-regeerakkoord van de informa teurs Lubbers, De Koning en Van Thijn, dat aanvaard is door alle drie onderhandelende partijen, spreekt van de noodzaak voor onge veer negen miljard te bezuinigen, liefst in de eerste twee jaar. Van Agt wil dat tijdens de for matie wordt vastgesteld dat er al in de komen de twee jaar volgens de eerder door de infor mateurs voorgestelde verdeelsleutel bezuinigd wordt. Dat betekent: drie miljard op de sociale uitkeringen; drie miljard op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers; één miljard op de gezondheidszorg; twee miljard op de overige collectieve uitga- Agt gewenste conclusie. Volgens de PvdA-lei der kunnen er geen afspraken gemaakt worden over bezuinigingen zolang niet precies bekend is hoeveel geld de staat tekort komt en voor welke uitgaven. Er moet volgens de PvdA-lei- der gewoon zo snel mogelijk een nieuw kabinet komen, zodat dit zich met de begrotingsproble- matiek kan gaan bezighouden. In het program akkoord zouden de bezuinigin- D'66-voorman Terlouw meent dat Van Agt iets gen voor volgend jaar al vrij concreet ingevuld vraagt wat staatsrechtelijk niet kan. Onderhan- moeten worden, vindt Van Agt. delaars over de formatie van een kabinet heb- PvdA en D'66 zijn vooralsnog niet van plan de ben geen eigen verantwoordelijkheid. Zij zitten verlangens van CDA-zijde in te willigen. Den er namens hun fracties, aldus Terlouw. Volgens Uyl zei begrip te hebben voor de grote proble men, met name de nog steeds stijgende werk loosheid, maar trok daaruit niet de door Van voor ombuigingen". hem „kun je tijdens een formatie niet meer doen dan in het algemeen de richting aangeven De afgelopen dagen is er heel wat ophef gemaakt over de adviezen van sociale organisaties en enkele gespecialiseerde instellingen (Nederlandsche Bank, Centraal Planbureau) be treffende het sociaal-economische deel van het concept-re geerakkoord. Al die adviezen zouden uiterst kritisch van aard zijn, de grond onder het akkoord wegvagen, niets heel laten van de deugdelijkheid van het in het ontwerp-akkoord neergelegde sociaal-economische plannen. Laten we beginnen met de adviezen van de maatschappe lijke organisaties die duidelijke belangenbehartigers van be paalde groepen zijn, te vergeten. Het is immers duidelijk, dat de informateurs en de fractievoorzitters gestreefd hebben naar een aanpak die in brede kring geaccepteerd wordt. Dat dus groepsbelangen ondergeschikt zijn gemaakt aan alge meen belang en dat tussen de diverse groepsbelangen naar een grootste gemene deler is gezocht. De adviezen van die belangenbehartigers waren overigens voorspelbaar: er was niets nieuws onder de zon. Bovendien zijn ze ook nog eens voor een groot deel tegen elkaar weg te strepen; op tal van terreinen willen bijvoorbeeld de organisaties van werkgevers precies iets anders dan de organisaties van werknemers. Blijven over de adviezen van min of meer onafhankelijke instellingen: de Nederlandsche Bank (Zijlstra en Duisenberg) en het Centraal Planbureau (Van den Beid). Al kan men zelfs bij de Nederlandsche Bank een vraagteken zetten of deze instelling niet een specifiek belang dient. Het is immers duidelijk, dat een organisatie als de Nederlandsche Bank be grippen als „gezonde economie", „terugdringen financie ringstekort" etc. vanzelfsprekender in het vaandel voert dan „volledige werkgelegenheid" en „behoud sociale zekerheid". En om bij deze vier voorbeelden te blijven, ze zijn in de poli tiek als het even kan op zijn minst gelijkwaardig. DAAROM rest reëel gezien nog slechts het advies van het Centraal Planbureau. Dat advies zet grote vraagtekens bij de haalbaarheid van de doelstellingen van informateurs en frac tievoorzitters. Het noemt de conclusies bij herhaling „ambi tieus" en „optimistisch". Dat zou de onderhandelaars en de formateurs tot de conclusie moeten brengen, dat zij nog slechts afspraken dienen te maken over hoe te handelen in dien het allemaal niet zo rooskleurig verloopt als ze hopen. Overigens: enig gezond optimisme of ambitie kan men, zeker niet als het om de economie gaat, nooit iemand verwijten. „BLOEDEND TANDVLEES-BLOEDLINK" AMSTERDAM Onder het motto „Bloedend tandvlees - Bloedlink", zal de stichting AAG De invoe- 1549tn een uniform Euro- jbewijs in de tien lid van de EG zal niet la- 15 49 i 1 januari 1986 een n. Dit heeft de Euro- S 48 pmmissie geantwoord S 46 gen van een Duitser •5 45 £uropese Parlement. 5462 n de problemen is dat nri id buitenlandse EHBO- I's niet erkent. Deze 3 'opfijg Bondsrepubliek ech- ïgd Viygj.pijj.hj. als men een s wil halen. Deskundi- 1 17-4en geraadpleegd wor- tren^r de vraag of het vol- i afzeh een EHBO-cursus in l verplicht moet wor- vordaeld om een rijbewijs te gedp, zo ja, hoe een en an- ijvenPt worden geregeld. uil-I „keerplaats lieuwbouw v'; ruim 32 JUI3en kosten LAAG Een eigen plaats in een stads- iwingsgebied of in luwe wijk gaat de ge- r ƒ32,50 per maand i naast de huur van ftning. Dit heeft het trie van volkshuisves- gisteren bekendge- keerregeling geldt voor louwprojecten waar mi- zestig woningen per I worden gebouwd. Bij jrnieuwingsplannen ien minimum van 75 [en per hectare. Boven- oet in de laatste catego- te bouwen complex uit hs drie verdiepingen De parkeervoorzie- moeten of ondergronds 1 aangelegd, of in de yan een verhoogd plat- ®*emeenten die onder de iianide interim-saldore- ÏS vallen kunnen deze jjgrvoorzieningen treffen »aande woningen. Tientallen pleziervaartuigen lagen gisteren voor de Oranje-sluizen te wachten totdat de politie de blokkade van binnenschepen zou opheffen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid maakt ernst met het kabinetsbel- :suit van gisteren, dat alle hoofd vaarwegen vanaf Amsterdam en Botterdam naar Duitsland en België nog deze week zullen wor den vrijgemaakt. Na afloop van het kabinetsberaad zei minister Tuijnman dat geprobeerd zou worden de blokkades met zachte hand op te heffen. „Wij proberen een escalatie te vermijden maar we kunnen de zaak ook zwaarder aanpakken. Het kan natuurlijk ook anders. We hebben daarvoor andere middelen", aldus de minis ter. Welke middelen de overheid ter beschikking staan wilde de minister niet zeggen. Volgens een woordvoerder van het coör dinatiecentrum op het ministerie van Bin nenlandse Zaken kunnen de schippers worden vervolgd voor overtreding van het artikel in het wetboek van strafrecht, als zij geen gevolg geven aan de sommatie in het belang van de openbare orde een blokkade op te heffen. Als uiterste middel kan dan arrestatie volgen en inbeslagna me van de boten. Op basis van de uitlatingen van Tuijnman kan worden verwacht dat nog vóór zon dag de blokkades in de grote rivieren en kanalen, in totaal 23, zullen worden door broken. Bij de aanpak van de blokkades heeft het kabinet gekozen voor de hoofdvaarwegen. „We kunnen niet op alle punten tegelijk optreden", aldus Tuijnman. Hij liet ook weten dat blokkades van enkele opge wonden standjes die een paar schepen naast elkaar leggen niet onmiddellijk zul len worden aangepakt. „We willen de zaak liever niet zwaar aanpakken. We willen een kookpunt vermijden. Maar men kan niet iijn gang gaan. De betrok kenen weten niet waar ze mee bezig zijn. De verbindingen tussen Amsterdam en Rotterdam met het achterland zullen hoe dan ook vrijgemaakt worden. Nog deze week", aldus Tuijnman. De blokkades van de Nederlandse bin nenschippers hebben intussen een duide lijk merkbare uitwerking op de scheep vaart in West-Duitsland. Op de beneden- -Rijn, waar normaliter dagelijks honder den schepen bijna 300.000 ton vracht ver voeren, is behalve de plezierboten bijna geen schip meer te zien. Vooral de haven van Duisburg, de grootste binnenhaven van Europa, heeft onder de blokkades te lijden, omdat 60 procent van alle overslag daar uit Rotterdam komt of ervoor is be stemd. De activiteiten waren vrijwel ge staakt In tegenstelling tot eerdere berichten heeft de staalindustrie in het Ruhr-gebied er nog geen hinder van dat de toevoer van erts is onderbroken geweest. Behalve met de flauwte in de staal heeft dit te ma ken met het feit dat de voorraden groot genoeg zijn om nog enkele weken met de produktie vooruit te kunnen. EFFECTEN OP NATUUR ONDERZOEKEN DEN HAAG Alle activiteiten die verband hou den met opsporing en winning van olie en gas voor de Nederlandse kust moeten stoppen totdat een on derzoek is gedaan naar de effecten van die werk zaamheden op natuur en milieu. Dit is de wens van de werkgroep Noordzee. De werkgroep ziet het stoppen van de mijnbouwactiviteiten voor de kust als een middel om olievervuiling van de zee in de toekomst te voorkomen. Om dezelfde reden wil de werkgroep dat in gebieden met veel vaarverkeer strakke regels worden ge steld aan het over boord zetten van lekolie, ballastwater en was water uit tanks door schepen. Voorts meent de werkgroep dat de staten aan de Noordzeekust beter moeten samenwerken om olie vervuiling van de zee tegen te gaan. Anders heeft opsporing van schippers die toch ailerhand stoffen in zee storten en de bestrij ding van dergelijke vevuilingen geen zin. De werkgroep heeft het afgelopen jaar 156 vervuilingen door olie of olieachtig water iiVhet Nederlandse deel van de Noordzee geconstateerd. MAASTRICHT De ge meentepolitie van Maas tricht is samen met de Fisca le Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) een om vangrijke belastingfraude op het spoor gekomen. De fraude bedraagt minstens 300.000 gulden. Eén verdachte, de 35-jarige beroepswielrenner Fred Rompelberg die tevens onderaannemer is, is opge spoord. Naar een tweede wordt nog gezocht. Omdat het onderzoek nog in volle gang is worden meer aanhoudingen niet uitgesloten geacht. De po litie denkt dat de het totale fraude bedrag overigen^* nog hoger zal uitvallen. De fraudu leuze praktijken hebben be trekking op het door de wiel renner geleide onderaanne- mttrsbedrijf. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten de stichting Maatschappelijke Discussie Energiebe leid in het leven te roepen. Deze stichting moet de stuurgroep brede maatschappelijke discussie inza ke kernenergie, die onder voorzitterschap staat van jhr. De Brauw, ondersteunen. De stichting krijgt dertien miljoen gulden voor de jaren '81 tot '84. Om de onafhankelijke status van de stuurgroep jegens de over heid te benadrukken krijgt de stuurgroep met deze nieuwe stichting een eigen staf ên secretariaat, bestaande uit vijftien tot twintig personen. De dertien miljoen is afkomstig van de begroting van Economi sche Zaken. „We kunnen er enige tijd mee vooruit", aldus mi nister Tuijnman, voorzitter van de ministerraad waar het besluit is genomen. Tuijnman sloot niet uit dat er in de toekomst nog meer geld bij moet, omdat nog niet vaststaat hoe groot de discus sie zal worden. Volgens de plannen moet de maatschappelijke disébssie kernenergie twee jaar duren. Goed Gebit in september een nieuwe voorlichtingscam pagne starten om tandvlees- ziekten te bestrijden. De stichting zal zich niet meer zoals de afgelopen jaren, hoofdzakelijk richten op het voorkomen van tandbederf. Deze campagnes hebben vol gens de stichting al zoveel succes gehad, dat vooral on der kinderen het tandbederf beduidend is afgenomen. Voor tandvleesziekten moeten vooral volwassenen op hun hoede zijn. Na het 35ste le vensjaar gaan de meeste tan den en kiezen hierdoor verlo ren. Bloedend tandvlees en slechte adem zijn vaak de eer ste symptomen van tandvlee sontsteking. Wordt de ziekte verwaarloosd dan kan schade ontstaan aan het kaakbot. Dat zal zeker tot een kunstgebit leiden als niet op tijd wordt in gegrepen. Tandvleesontsteking wordt evenals tandbederf ver oorzaakt door tandplak, een geelwitte uit bacterieën be staande tandaanslag. Vooral suikers veroorzaken deze aan slag. Volgens de stichting Goed Gebit is veel leed te voorkomen door bloedend tandvlees tijdig te erkennen als een werkelijk probleem. Veel mensen zouden er te wei nig acht op sla^n omdat het zelden pijnlijk is.- Tijdelijk meer bewolking Een gordel van hogedrukge- bieden strekt zich uit van het zeegebied ten zuiden van Ier land via België naar Tsjecho- slowakije. Deze brengt zonnig weer in heel Midden- en Zuid- Europa met temperaturen van omstreeks 30 graden, in Spanje plaatselijk 35 graden. Een uit zondering vormt vandaag het noorden van Griekenland ën het zuiden van Joegoslavië, waar vandaag en morgen een onweersgebied overheen trekt. Zwakke storingsgebieden brengen veel bewolking in Engeland, op de Noordzee en in Scandinavië. In het westen van de Britse eilanden is koe lere oceaanlucht binnenge drongen met veel bewolking en hier en daar wat motregen. Helaas krijgen wij daar in het weekeinde ook mee te maken. Er zullen wolkenvelden zijn maar de neerslagkans blijft erg klein. De temperatuur komt op een niveau van ongeveer 20 graden. Ten westen van Ier land vormt zich een nieuw ho- gedrukgebied dat ons in de eerste helft van de volgende week opnieuw meer zon gaat brengen met een stijgende temperauur. Vakantielanden Frankrijk: Warm en zonnig, later wat afkoeling, plaatselijk buien. Eerst nog 26 tot 32 gra den, later 18 tot 22 graden. Spanje, Portugal, Italië: Warm tot zeer warm, hier en daar een onweersbui, 29 tot 35 gra den, in Spanje plaatselijk nog hoger. Balkan, Griekenland: Eerst nog enkele onweersbuien, ove rigens zonnig, 25 tot 30 graden, later hoger. Duitsland, DDR: Warm en vrij zonnig, later koeler en kans op een bui, eerst 25 ot 29 graden, latér 19 tot 22 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9