Atlanta wacht in spanning op proces vermeende moordenaar My Fair Lady in hartje Londen BUITENLAND EINDE AAN REEKS MOORDEN NA ARRESTATIE WILLIAMS Russen moeten k in VS achterlatei Zeker negen doden bij ongeluk met helikopt Washington en Moskou beschuldigen elkaar van roekeloze wapenwedloop V erzetsbe weging mikt op blanke Zuidafrikanen Berli jnse Muur aan beide kanten herdacht Spanning in Polen gedaald Reagan gi niet toe s verkeers leiders LHDSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 PA< Aanstaande maan dag begint in de Amerikaanse stad Atlanta het proces tegen Wayne Wil liams, de 23-jarige zwarte jongeman die ervan wordt verdacht minstens twee van de 28 moorden te heb ben gepleegd, die Atlanta ruim twee jaar in een beknel lende greep heb ben gehouden. In onderstaand arti kel gaat Guar- diancorrespondent W.J. Weatherby in op het komende proces en de stem ming in de stad. ATLANTA De arrestatie van de 23-jarige Wayne Williams op verdenking van massamoord heeft wonderen verricht voor het bange, gedeprimeerde Atlanta, waar in de afgelopen twee jaar 28 zwarte jongeren werden ver moord. Langzaam maar zeker komt in deze zuidelijke stad van de Verenigde Staten het normale leven weer op gang. In South Side, de wijk waar alle 28 slach toffertjes vandaan kwamen, spe len de kinderen in ieder geval overdag weer vrolijk op straat Williams, een nogal gezette jon geman, zal tijdens het proces hoogstwaarschijnlijk geen schuld bekennen. Hij heeft publiekelijk verklaard niet schuldig te zijn. Uit de verhalen van de politie blijkt, dat patrouillerende agenten Williams op 22 mei om ongeveer drie 's nachts tegenkwamen, kort nadat zij een luide plons hadden ge hoord in de rivier Chattahoochee. In het water werd twee dagen later het naakte, door verstikking om het leven gebrachte lichaam van 27-ja- rige Nathaniel Cater gevonden. Vijf van de andere slachtoffers waren eerder in deze rivier gevonden. Op Caters lichaam zou de politie tapijt pluisjes en hondeharen hebben aan getroffen, die afkomstig waren van het tapijt in Williams huis en zijn Duitse herdershond. Dezelfde vezels en hondenharen zouden, naar ver luidt, op minstens twaalf van de an dere lichamen zijn gevonden. Maar toen de advocate van Williams hier naar vroeg tijdens het vooronder zoek weigerde de officier antwoord te geven, waarbij hem het hand bo ven het hoofd werd gehouden door de rechter. Sporcnbewijs Een groot deel van het proces zal waarschijnlijk worden gewijd aan een discussie over de waarde van dit „sporenbewijs", dat niet zo alge meen geaccepteerd wordt als de identificatie door middel van vinge rafdrukken. Maar het zwaarste be wijs tegen Williams is volgens de in woners van Atlanta toch wel dat er sinds hij twee maanden geleden werd gearrresteerd, geen nieuwe moorden op zwarte jongeren onder gelijksoortige omstandigheden zijn gepleegd.' Aan de nimmer aflatende reeks kwam met de arrestatie van Williams plotseling een eind. Beter bewijs is er voor de inwoners van Atlanta niet, maar de justitie heeft er niet voldoende aan. Een geslepen moordenaar en wie er ook verantwoordelijk is voor de moorden, slim is hij zeker houdt onmiddellijk met moorden op zodra er iemand gearresteerd wordt. Het is dus heel goed mogelijk dat terwijl Williams in eenzame opsluiting wacht op zijn proces, ergens in de stad de echte moordenaar hartelijk lacht om de kosten en moeite van de politie. Andere moorden De grote vraag is nu of de politie Williams ook gaat beschuldigen van andere moorden dan de twee, waar van hij nu wordt verdacht. Dat zijn de moorden op de 27-jarige Natha niel Cater en de 21-jarige Jimmy Ray Payne, het 26e slachtoffer. De politie is inmiddels van mening dat twintig van de 28 Slachtoffers door een en dezelfde man vermoord zijn. Het is overduidelijk dat de politie Williams tot het begin van het pro ces in spanning wil houden over de inhoud van de aanklacht. Maar hoe sterk de officier van justitie, Lewis Slaton, staat, kan enigszins worden afgelezen uit zijn besluit om niet de doodstraf te eisen. Volgens de wet van de staat Georgia kan de dood straf alleen worden opgelegd als een moord gepaard gaat met verzwaren de omstandigheden zoals verkrach ting, roof of ontvoering met geweld. Hierbij stuit men op een probleem: de vraag hoe de jonge mensen wer den vermoord. De lichamen verto nen namelijk geen van alle sporen van geweld. Werden de slachtoffers van te voren gesust met drugs of sex? Maar zelfs als dat zo is, dan nog zouden de meeste slachtoffers toch gepoogd hebben zich te verzetten. Voordat hij werd gearresteerd, is Williams twee weken constant ge schaduwd. De politie maakte daar van geen geheim. Williams daagde de politie toen uit om hem in te re kenen of met rust te laten. Hij scha kelde de rechter in om de informa tie die handhavers van de openbare orde en de pers over hem publiceer den te beperken. De politie en de pers, zo zei hij, ruïneren mijn repu tatie en „wat er nog van mijn leven over is". Na zijn arrestatie weigerde de rechter op zijn verzoek in te gaan omdat „er niet langer twijfel bestaat dat hij een bekende persoon lijkheid is". En bekende persoon lijkheden in de Verenigde Staten hebben nu eenmaal weinig recht op Wayne Williams, belegeleid door politiemensen, op weg naar een verhoor tijdens het vooronderzoek. Borgtocht Het verzoek van de verdachte om op borgtocht te worden vrijgelaten tot het begin van het proces werd door de rechtbank afgewezen. De politie zei namelijk dat Williams kort voor zijn arrestatie op het vliegveld van Atlanta was gesigna leerd, waar hij informatie had inge wonnen over de mogelijkheden uit Atlanta weg te komen. Williams verdedigde zich door te zeggen dat hij daar was in zijn hoedanigheid als fotograaf. Hij nam vaak luchtfoto's nam van de stad. Maar de officier betoogde, met succes, dat het te ris kant was om Williams zijn vrijheid terug te geven. De politie van Atlanta heeft gedu rende een jaar onder grote nationale druk gestaan om de massamoorde naar snel te vinden. Op een gegeven moment dreigde het dodencijfer de dertig te gaan overschrijden. Boven dien raakte het moordproces in een angstaanjagende stroomversnelling. Twee van de laatste slachtoffers werden binnen 24 uur na elkaar ge vonden. In de overwegend door zwarten bewoonde stad die bekend staat om zijn vele, soms geweldda dige botsingen tussen blank en zwart en de connecties van blanken met de Ku Klux Klan, was een veel gehoorde theorie dat er een blanke racistische samenzwering achter de moord op de 28 jongeren zat. Alom was men bang voor rellen en gewel dsuitbarstingen. Toen uit foto's bleek dat verdachte Williams zwart was, werd in heel Amerika dan ook een bijna hoorbare zucht van op luchting geslaakt. Als er dan ook nog een homosexueel schandaal aan de tragedie ten grondslag ligt, waar bij misschien ook nog sprake is van chantage, zal de opluchting nog gro ter zijn. De moordzaak raakt daar mee nog verder verwijderd van de plaatselijke spanningen en onenig heden tussen blank en zwart. Krottenwijken Het proces van de komende weken wordt zeker in sociologisch opzicht interessant, omdat het veel zal ver tellen over de levensomstandighe den van de zwarte gemeenschap in Atlanta. De meeste slachtoffers wa ren afkomstig uit de heel arme krottenwijken, waar de mensen nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Williams was door zijn werk als talentenjager en foto graaf in betrekkelijk goede doen. En of hij schuldig wordt bevonden of niet, vast staat dat vele aspecten van de subtiele klasseverschillen in de zwarte gemeenschap tijdens het proces worden blootgelegd. Helaas likken al tal van blanken in Atlanta hun lippen af bij de gedach te getuige te kunnen zijn van een uitsluitend zwart schandaal. Maar voordat het proces voorbij is, zou den ze daarvan wel eens de weers lag kunnen voelen. Als Williams niet wordt beschuldigd van de 26 andere moorden moet de politie blij ven zoeken. De gedachte hieraan maakt dat vele zwarte ouders het op handen zijnde proces omzichtig be naderen en zich zorgen blijven ma ken als de duisternis valt over de stad. Om seen risico's te nemen heeft het stadsbestuur de avondklok van negen uur 's avonds tot zes uur 's ochtends met drie maanden ver lengd. Kinderen onder de vijftien Jaar mogen 's avonds niet op straat comen tenzij ze worden vergezeld door een volwassene. Komen na het donker toch alleen op straat, dan riskeren de ouders een gevangeni- straf... Atlanta is, ondanks de arres tatie van Williams, nog lang niet vrij van de angst. W.J. WEATHERBY Anna Palovchak en haar zes jaar oude zoontje Mich; aankomst op het vliegveld van Moskou. CHICAGO De ouders van de 13-jarige Russische jo ter Palovchak zijn woensdag naar de Sowjet-Unie ter zonder hun zoontje. Hij bleef liever in de Verenigde Het gezin kwam in januari 1980 naar de Verenigde St de ouders besloten al spoedig naar hun land terug te g het kind dat hoorde liep hij van huis weg. Hij zei d; afstand wilde doen van zijn Amerikaanse vriendjes, en zijn nieuwe fiets. Hij kreeg van de Amerikaanse ai politiek asiel en woont nu bij een tante. De ouders m zaak aanhangig bij een rechtbank, die nog geen uitsp gedaan. Zij willen hun zoontje alsnog ophalen als de i paalt dat het kind bij zijn vader en moeder behoort 18-jarige dochter van de Palovchak wilde ook niet na; jet-Unie terug. Zij verliet het huis tegelijk met haar br gen haar besluit hebben de ouders zich niet verzet heeft ook een internationaal politieke kant gekregen Russische nieuwsmedia beschuldigen de Verenigde S ontvoering en zeggen dat de betrekkingen tussen de den in gevaar kunnen komen als de jongen niet aan z wordt teruggegeven. GREAT YARMOUTH Negen personen zijn om he komen en vier anderen worden nog vermist nadat de waarin zij zaterf neerstortte in de Noordzee voor de o Groot-Brittannië. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd ken zijn door reddingsploegen geborgen. De kans overige inzittenden de ramp hebben overleefd is klei voor de tweede maal binnen 24 uur dat een helikopte Noordzee neerstortte. Een arbeider van een olieplatfo woensdag om het leven en dertien anderen werden ge een helikopter op een routinevlucht tussen twee pl zee stortte. GENÈVE Washington en Moskou heb ben elkaar er gisteren op de ontwape ningsconferentie in Genève van beschul digd de wapenwedloop roekeloos op te voeren. De Russische ambassadeur heeft het Amerikaanse besluit tot produktie van de neutronenbom veroordeeld. Zijn Amerikaanse collega heeft daarop geant woord dat Rusland over veel „barbaarse re" kernwapens beschikt De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft op een persconferentie op zijn boerde rij in Santa Barbara verklaard dat hij de Russische president Leonid Brezjnev een brief geschreven heeft, waarin hij hem voorstelt samen te praten over wapenbe heersing en de mogelijkheden om de vrede te handhaven. Hoe en wanneer dat gesprek moet plaatsvinden heeft Reagan niet gezegd. Waarnemers verwachten dan ook niet dat het onverzettelijke beleid dat Amerika te gen Rusland voert zal veranderen. De Amerikaanse onderminister van defen sie Richard Perle heeft meegedeeld dat het Pentagon eraan denkt de neutronenbom permanent in De Verenigde Staten op te slaan totdat zich een crisis in de wereldvre de voordoet. Dit alternatief voor statione ring in Europa, waar veel weerstand tegen het wapen bestaat, biedt de mogelijkheid het ook op andere plaatsen te gebruiken. Reagan: Verdere beperking macht van de overheid SANTA BARBARA Pre- sident Ronald Reagan van de VS gaat de macht van de Amerikaanse overheid ver der beknotten. Hij zei dit na de ondertekening op zijn buitenverblijf in Californië van de wetten die de groot ste belastingverlagingen en bezuinigingen op de over heidsuitgaven uit de geschie denis van de Verenigde Sta ten inluiden. Deze zijn vol gens hem nog maar het be gin van het terugdraaien van de macht van de Ameri kaanse overheid. Reagan zei dat zijn beleid erop is gericht de macht van de fe derale overheid te beperken en het particuliere bedrijfsle ven meer armslag te geven. „Dit is nog maar het begin", zei hij. Hij verbond er overi gens de waarschuwing aan dat de Amerikanen niet teveel in eens moeten verwachten. Hij zei verder geen snelle eco nomische verbeteringen te verwachten. Maar op den duur zal het de Verenigde Staten, in economisch opzicht veel beter gaan, zo beloofde hij. SALISBURY Oliver Tambo, de leider van het Af rikaans Nationaal Congres ANC, de verboden bevrij dingsbeweging van Zuid-Afrika, heeft gisteren tij dens een bezoek aan Zimbabwe verklaard dat de or ganisatie voortaan ook aanslagen zal plegen op Zuid- afrikaanse functionarissen. Totnutoe beperkte het ANC zich tot guerrilla-acties. Het ANC heeft de verantwoordelijkheid opgeeïst voor de raketaanval van woensdag op de militaire basis „Voor trekkershoogte" bij Pretoria. Bij die aanslag raakte een zwarte vrouw licht gewond. Volgens de politie bleef de schade beperkt. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben het ANC gehekeld in verband met de bommen die vorige week,in enxe.e winkelcentra ontploften. De bevrijdings beweging ontkent de verantwoordelijkheid voor deze aanslagen. De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, bisschop Desmond Tutu, heeft het platwalsen van de krottenwijk Nyanga veroordeeld. Minister Koorn- hof, belast met deze zaken, heeft verklaard dat de bewo ners illegaal op blank gebied verbleven en dat de krotten wijk plat moest in verband met de hygiëne. Westduitse jongeren dragen houten kruizen, met de namen van de slachtoffers die de Muur totnutoe heeft geëist. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Zowel in Oost- als West-Berlijn is gisteren herdacht dat twintig jaar geleden met de bouw van de Muur is begonnen. Dat dit ook in de DDR gebeurde, is nieuw: tot voor kort rustte er een taboe op dit thema. In Oost-Berlijn werd gisteren de oprichting van de „anti-fascistische verdedigingswal" grootscheeps gevierd met militaire parades. Wel zijn de afgelopen dagen bij de Muur vijftien jongeren opgepakt, die West duitse demonstranten aanmoedigden. In West-Berlijn, waar zeker dui zend jongeren de slachtoffers van mislukte vluchtpogingen herdachten, betitelde burgemeester Von Weizsacker de Muur ais „de uitdrukking van politieke perversie". WARSCHAU De spanning aan het sociaal-economische en poli tieke front in Polen is gedaald. Trybuna Ludu, de krant van de communistische partij, heeft zich zeer waarderend uitgelaten over „de opbouwende houding" van de landelijke coördinatiecommis sie (KKP) van de onafhankelijke vakbond Solidariteit De bond heeft zijn leden opgeroepen niet meer te staken voor oktober en enkele vrije zaterdagen in te leveren voor herstel van 's lands eco nomie. De Poolse radio heeft gemeld dat de Poolse partijleider Kania binnen kort naar Moskou gaan voor overleg met de Russische partijleider en president Brezjnev. Het is opmerkelijk dat ook de Poolse premier, ge neraal Jaruzelk ski, naar rusland gaat. Men vermoedt dat Brezjnev met henm wil praten over de besprekingen' met Solidariteit. In het Poolse Grudziadz hebben onbekenden woensdag brand gesticht in een gebouw van de communistische partij. De brand kon gemakke lijk worden bedwongen. VREDE NA 172 JAAR OORLOG MADRID Het Zuidspaanse dorpje Huescar, dat al 172 jaar in staat van oorlog met Dene marken blijkt te zijn, wil vrede sluiten. De Deense regering vindt dit een goed idee. Op 11 november 1809, toen koning Josef Bo naparte, de broer van de Franse keizer Napo leon, over een groot deel van Spanje regeer de, besloot de gemeenteraad van Huescar De nemarken de oorlog te verklaren. Huescar verzette zich tegen Franse overheersing en Denemarken was een bondgen Frankrijk. Na het vertrek van Josef on en het herstel van het vorsten hu bon bleef Huescar in staat van oorlog nemarken. Zes weken geleden werd in et Granada de oorlogsverklaring gevon Deense ambassadeur in Spanje, die 1 de zaak kreeg, trok daarop naar Hues vredesonderhandelingen hadden snel Na 172 jaar komt er een einde aan de ADVERTENTIE Minitripmet jw krant: De grandioze musical My Fair Lady in het Adelphitheater in hartje Londen, een sightseeingtour onder leiding van een Ne derlands sprekende gids door de Britse hoofdstad en een bezoek aan het beroemde Windsor Castle, vormen de hoog tepunten van een driedaagse midweektrip, die uw krant sa men met Maaskant-reizen organiseert van maandag 14 t/m woensdag 16 september. Het vertrek is maandagochtènd 8 uur vanuit Den Haag en 8.30 uur vanuit Rotterdam. De overtocht geschiedt van Ostende naar Dover. Het verblijf is in het luxe Penta hotel (alle kamers met bad/douche, toilet en telefoon). De prijs van deze exclusieve minitour is 285 p.p. op basis van tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer 80. Inbegrepen: vervoer Den Haag/RotterdamLonden v.v.; 2 overnachtingen in het Penta hotel; tweemaal ontbijt en twee maal diner in het hotel; toegang My Fair Lady; sightseeing tour Londen en bezoek Windsor Castle. U krijgt ruimschoots de gelegenheid in Londen te winkelen. Minimum aantal deelnemers: 40. Eventuele herhaling van 21 t/m 23 september. Naar Oostenrijk Op veler verzoek herhalen wij nog éénmaal onze tiendaagse busreis naar Oostenrijk en wel van 21 t/m 30 september. Verblijf in hotel Jagerhof in Kolsasberg (alle kamers met douche en toilet). Prijs ƒ560 p.p. op basis van tweeper soonskamer. Toeslag eenpersoonskamer (geen bad/douche en toilet) 15. Inbegrepen: vervoer Den Haag/RotterdamKolsasberg v.v.; op heen- en terugresi overnachting in de nabijheid van Neu renberg; verblijf in hotel Jagerhof; excursies onder meer naar Aachensee, Innsbruck, glasslijperijen van Rattenberg en dagtocht naar Vipiteno (Italië); geheel verzorgd van de lunch op de vertrekdag tot en met het afscheidsdiner in Nederland. Minumum aantal deelnemers'40. Aanmelden voor beide reizen uitsluitend telefonisch (na 9 uur en niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie, tel. 070—190.696. SANTA BARBARA sident Reagan van nigde Staten denkt over opnieuw te o delen met de ongeve f stakende Amerikaa keersleiders. Hij standpunt kenbaar aan de internation; nisatie van de ver. ders, de Ifatca. D hem gisteren gevr nieuw met de stake derhandelen. In afi van het antwoord gan werd besloten ties tegen het vliej de VS af te zien. De Ifatca, die met de voorlopig geen acties nemen de Amerika ga's in de kou komt volgende wee bijeen om zich ove woord van Reagan e tie op dat moment n raden. Sinds gisteren is het keer van en naar d vrijwel normaal. De gen die af en toe op van beperkte aard. sen zijn Amerikaa vaartmaatschappijen afgelopen weken e nenverlies moesten begonnen personeel slaan. Enige hond wardessen, piloten werktuigkundigen straat gezet. De ko ken worden nog gen verwacht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6