terk stijgende jeugdcriminaliteit roeit politie boven het hoofd «vc Leidse Binnenstad wordt beschermd stadsgezicht Woningen oudere wijken krijgen aardelektroden [PR: Stop [iesprekingen rkeergarage igros HOLIDAY INN LEIDEN 'M ET GAAT OM BENDES VAN ENIGE TIENTALLEN JONGEREN' HOLIDAY INN IS IN SPORT IS IN KOM NAAR ONZE NIEUWE RACKET INN! VOORSCHOTEN VERVANGT METALEN WATERLEIDINGEN IÏDËN LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 Amu iltur rot EN Dit jaar is de jeugdcri- ^dflfliteit in Leiden zeer sterk ge- wrn'{n. Zo erg zelfs, dat de politie I. NDHyck n»et meer aankan. Cij- i Betover de afgelopen maanden doyr nog niet, maar voor de kin- rzlkai fitte is de sterke stijging on- enbaar. De politie lijkt er lopig van te worden. Daarbij 18.45 en aangehouden jongens, die officier van justitie zijn jeleid, vaak een paar dagen weer op het bureau aange- n, omdat ze wéér iemand be- NET gemolesteerd hebben, (zie ..-.pagina) „Het is echt om moe van te worden. Je gaat je op ianier wel afvragen, waar je bezig bent", aldus de kinder- ïtste weken en'maanden is het vaker in het nieuws: vernielin- ina kleine inbraken, berovingen, jn die op straat gemolesteerd in en als één van de dieptepun- zes tasjesroven van het afgelo- a Aveekeinde. Hoe komt het dat deze verschijnselen zich steeds vaker voordoen? Door wie worden ze ge pleegd? Is de politie wel in staat der gelijke vergrijpen aan te pakken, waar worden ze door veroorzaakt én: hoe kunnen ze worden voorkomen? Hoofdinspecteur E. van der Sommen van de kinder- en zedenpolitie pro beert met twee collega's van de Leid- se politie de vragen te beantwoorden, waarbij duidelijk wordt, dat voor wat oplossingen betreft de heren niet veel illusies hebben. "We hebben in Leiden te maken met groepen, met jeugdbendes kan je wel zeggen en totaal gaat het zeker om enige tientallen jongeren tussen de vijftien en twintig jaar. Een aantal is zelfs nog jonger. Er lopen er bij van tien en elf jaar," vertelt Van der Sommen. „Er is al weer een nieuwe lichting in de maak." Een recher cheur, die al jarenlang in het vak zit, legt uit, dat de groepen niet los van elkaar staan. De jongens kennen el kaar allemaal en ze weten precies van elkaar wat ze gedaan hebben en waar ze wel en niet bij betrokken waren. Als leider fungeert een 16-ja- rige, vertelt hij. Een paar maanden geleden hing de groep vooral rond in V en D, wat daar de nodige proble men gaf. Later werd de ijshal van Menken de vaste pleisterplaats en daarna verhuisden de jongeren naar het patatrestaurant aan de Beesten markt. Inmiddels zijn cafés aan de Oude Vest en de Mare verzamel plaats geworden. Het blijkt om jonge ren niet alleen jongens, maar een enkele keer ook meisjes te gaan, die soms nog wel op school zitten, maar nögal eens spijbelen. Werkloos heid is bij hen een algemeen bekend verschijnsel. „Het komt erop neer dat ze hun geld met een sneltreinvaart uitgeven en dan weer op zoek gaan een iets om de zakken te vullen" ver telt de rechercheur. „Ze nodigen el kaar uit om te gaan inbreken." Drankgebruik speelt nogal eens rol. „Dit jaar, voor de zomervakantie, heb ik te maken gehad met vijf bendes. In maart hebben we een groep aan gehouden, die 55 inbraken had ge pleegd en zo gaat het maar door. En je komt zo vaak dezelfde jongens te gen, het is één groot web. Het is zeer verontrustend, ook al omdat de leef tijd steeds lager wordt. Bij verhoren komen allerlei zaken los, waar ze ook nog bij betrokken waren. Je krijgt een sneeuwbaleffect." Hij blijkt in de afgelopen vijf weken maar twee vrije dagen gehad te hebben, terwijl ook de politie moet bezuinigen. Een ge volg is dan ook, dat ander werk noodgedwongen blijft liggen. Cultuurpatroon Duidelijke oorzaken noemen van de jeugdcriminaliteit vinden de heren erg moeilijk. „Als je precies wist hoe het komt, kon je het oplossen. Na tuurlijk speelt het milieu, waar ze uit komen een rol en belangrijk is ook de aandacht die ze kregen toen ze jong waren. De werkloosheid mag je niet vergeten, maar dat kan toch niet alles zijn," vindt Van Sommen. Hij zegt dat als dat inderdaad dé redenen zouden zijn er nog veel meer crimi naliteit zou zijn. De jongens zijn in de groep anders dan wanneer ze alleen zijn. „Je krijgt na lange wel tijd wel een band met de jongens, je leert el kaar kennen. In zo'n groep heerst een eigen cultuurpatroon. Ze moeten sterk staan om zich daarin te hand haven, ze willen opvallen in hun groep, het is hun image. Soms zitten ze tijdens een verhoor te huilen, maar een paar dagen later is het weer raak," wordt gezegd. De kin derpolitie blijkt het frusterend te vin den, dat de jongeren al weer zo snel op vrije voeten zijn door de overvolle huizen van bewaring, maar tegelij kertijd betwijfelen ze sterk of gevan genisstraffen helpen. „Commissies, die er verstand van zouden moeten hebben, zijn er niet uitgekomen, moet ik het dan wel weten hoe dit enorme probleem moet worden opge lost? Je denkt wel eens, misschien een goed pak slaag, maar ja, dat is het natuurlijk ook niet...'" MARCEL GELAUFF iet i[)EN Staatssecretaris van CRM G.C. Wallis de heeft de Leidse binnenstad aangewezen als be id stadsgezicht. Het gemeentebestuur diende een •lijk verzoek reeds in 1976 in. Tussen rijk en ge- ite is vanaf dat moment een beleid gevoerd als had inenstad reeds de status van beschermd stadsge- ieel zegt de staatssecre- het verzoek te honore- omdat Leiden als dijk- Mwerzetting langs de Rijn is 20.*&staan en de kenmerken in draagt van de Hollandse Hofttichtenstad. Daarbij meent dat de bebouwing binnen Singels, ondanks de ruim- Nosje ingrepen die sinds de eeuw hebben plaats- no-egftiden, nog redelijk gaaf ^^^bleven. De historische tuur van het gebied bin- de singels is daardoor ^luidelijk herkenbaar. *s1j^slissing van de staatsse- iris houdt voor Leiden ig meer in dan een offi- J bekrachtiging van het 1 van het gemeentebe- De regeling 'be- md stads- en dorpsge- f werd in '61 ingevoerd idividuele monumenten b breder 'ruimtelijk' ka- plaatsen. Kwaadwil lende gemeentebesturen kunnen middels een dergelij ke aanwijzing gedwongen worden rekening te houden met hun monumentenbezit. De gemeente Leiden lijkt niet zo kwaadwillend, want deze voert tezamen met het rijk, in afwachting van een definitieve beslissing, al sinds '76 een monumenten beleid als zou de Leidse bin nenstad beschermd stadsge zicht zijn. Ook de aan de aanwijzing verbonden voorwaarde, dat voor het gebied binnen twee jaar bestemmingsplannen moeten zijn vastgesteld, vormt voor Leiden geen pro bleem. Het merendeel van de plannen voor de Leidse bin nenstad is reeds vastgesteld, terwijl de zes laatste plannen nog dit jaar in de raad be handeld, en naar verwacht, vastgesteld worden. Pi ra ten tele visie Een primeur wat betreft de piratentelevisie is zondag middag te verwachten. „TV Sleutelstad" zendt dan van twee tot vier uur een kinderprogramma uit op de golf lengte waar 'savonds België te vinden is. Na de aan kondiging door een omroepster begint het programma met drie tekenfilms, waarin Donald Duck de hoof rol speelt. Vervolgens valt ee t optreden te verwachten van „Tante Annie en haai goochelstad". Het program ma wordt besloten met het eerste deel van de Walt Dis ney film „101 Dalmatiërs". Het is de bedoeling dat de volgende twee delen van deze film de komende zon dagmiddagen worden uitgezonden. Als presentator van deze film is een levensechte hond (met bril) te ver wachten. De komende weken worden de goocheltoeren van Tante Annie afgewisseld met de kindershow van Hans Versnel. Sportvelden De universitaire sportraad zal woensdag 26 augustus de de nieuwe sportvelden aan de Wassenaarseweg in gebruik ne men. Om vier uur worden de genodigden ontvangen. Deze feestelijke gelegenheid zal opgeluisterd worden door een voetbalwedstrijd tussen de Leidse gemeenteraad en de uni versiteitsraad. Deze wedstrijd begint om half vijf. Daarna om vijf uur voetbal- en rugbywedstrijden tussen onder meer de LSVV '70 en LSRG. Zieken verzorging De stichting Interkruis Leiden houdt dit najaar weer een cursus ziekenverzorging thuis. Tijdens de zes don derdagmiddagen waarop de cursus wordt gegeven, zul len twee wijkziekenverzorgsters tekst en uitleg geven over het thuis verzorgen van zieken. Elke middag wordt een stukje theorie en een stukje praktijk gege ven. De cursus begint op 1 oktober en wordt gehouden in het centrale bureau van de stichting Interkruis aan de Middelweg 28. De kosten bedragen vijf gulden per persoon. Voor inlichtingen en aanmeldingen: tel. 121753. Veel aandacht voor verhoudingen, kleur en lijnen spel. Bloemschikken De stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen geeft dit seizoen weer een bloemschikcursus in de plaatsen Alphen, Boskoop, Leiden, Sassenheim, Voorhout en Voor schoten. Tijdens de cursus leren de deelnemers van een er varen leerkracht de bloemen op diverse wijzen toe te pas sen, waarbij veel aandacht wordt besteed aan verhouding, kleur en lijnenspel. Bloemen en materiaal zijn in de cursu sprijs begrepen. De cursus omvat acht lesavonden, die elk duren van half acht tot half tien. Voor meer informatie: tel. 071-140029 of 216826. Afscheid Koppelaars Het college van bestuur van de Leidse universiteit biedt het scheidende collegelid mr. W.G. Koppelaars een receptie aan. De heer Koppelaars is met ingang van 1 augustus benoemd tot voorzitter van het college van bestuur van de Erasmus universiteit in Rotter dam. De receptie wordt gehouden op vrijdag 28 augus tus tussen vier uur en half zes in de receptiezaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Om DFHU te vn van EN De PPR-fractie mis? Leidse gemeenteraad enblidat het gemeentebe- haar onderhandelin- met Digros over de van een parkeergarage |de Langegracht moet digen nu er 'binnen- begonnen kan worden de bouw van een par- fa rage op de plek van mq voormalige Sandersfa- I O i aan het Levendaal. garages is teveel, it de PPR, die een der- k standpunt ook uit het geprogram meent te le- tn Os r datfPR wil meewerken aan et b<|andersparkeergarage„ als tt. drie voorwaarden wordt ian: Er mag geen exploi- t of £kort op de garage ont- i 800 4 het uiterlijk moet aan- 60 F^aar zijn en het totale e plar parkeerplaatsen in de Lenn£nstad mag niet terugge en oj6en worden. Daar het er pasP"tziet dat aan deze voor den voldaan kan worden, i de Digros-garage in een r daglicht te staan, meent de PPR. „Er kan nu immers op een veel betere plaats in de binnenstad een garage gereali seerd worden. Twee garages is in flagrante strijd met het col legeprogram, waarin wordt ge steld „indien wordt aange toond dat een tweede parkeer garage tot verlichting van de parkeerdruk leidt zullen plan nen daartoe worden voorbe reid". Deze stellingname moet tot gevolg hebben dat het col lege kiest voor de meest gun stige voorwaarden voor de ex ploitatie van een garage, waar bij de Digros-garage ons in ziens na de Sanders-lokatie op de tweede plaats komt". De PPR vindt dat de Digros-gara ge dan ook dezelfde status toe gemeten dient te krijgen als een eventuele garage op het Ir. Driessenplein en dringt er daarom op aan de onderhan delingen met Digros over de garage onmiddellijk te beëin digen. „Bijkomend voordeel voor de gemeente is dat er ten aanzien van de, in wezen nog steeds ongewenste, Digros, een uitstervingsbeleid gevoerd kan worden", aldus de PPR. Valkenburg verkoopt woning bij sporthal VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg houdt dinsdag 18 augustus een spoedvergadering over de verkoop van een woning aan de Hoofdstraat 4. ter de woning. Er waren plannen om van dit pand een beheerderswoning te maken. Nu ge bleken is dat renovatie te duur is, willen burge meester en wethouders het huis weer verko pen. Tot en met zaterdag kan er door inwoners De gemeente heeft dit pand destijds aangekocht van Valkenburg en economisch gebondenen in verband met de bouw van een sporthal ach- een bod worden uitgebracht. ADVERTENTIE \fo&jcflau Overdekte squash-, racket- en tennisbanen. Sportleraar aanwezig. Aantrekkelijke introductietarieven en abonnementen zoals: squash- clublidmaatschap 1982 295.- met gratis spelen t/m 31 december 1981. Inlichtingen: Marja van Rijssel Haagse Schouwweg 10, Leiden Tel. 071-769310 VOORSCHOTEN In de Voorschotense wijken, die dateren van voor 1960 wor den de metalen waterlei dingen vervangen door kunststofleidingen. Hier door kan de aarding van de elektrische installaties niet meer, zoals nu gebrui kelijk is, via de waterlei ding gebeuren. Iedere wo ning moet worden voor zien van aardelektroden. Per woning kost dit onge veer 350 gulden. Volgens een voorstel van B en W is de gemeente bereid een derde deel van de kosten te dragen. De commissie o- penbare werken die hier gisteravond over vergader de, is echter unaniem van mening dat de gemeente alle kosten moet dragen. Er is een ongeschreven recht dat aarding kan geschieden via de gemeentelijke leidin gen. Plaatsvervangend wet houder R. de Vries was het volledig oneens met het Standpunt van volledige kos tendekking door de gemeen te. De commissie was door zijn argumenten echter niet te overtuigen en de algeme ne mening dat het de ge meente is die de leidingen gaat vervangen, zodat een deel van de bijkomende kos ten niet verhaald mogen worden op de huiseigenaren. Wisselwoning Geen goedkeuring gaf de com missie aan de voorgenomen aankoop van het pand Leidse- weg 31. Het pand zou moeten dienen als (tijdelijke) wissel woning voor mensen, van wie de eigen woning gerenoveerd moet worden. De commissiele den verwierpen de gedachte dat deze woning te zijner tijd bij het raadhuiscomplex ge trokken zou worden. Er is een duidelijke afspraak gemaakt dat te zijner tijd ook de pan den Leidseweg 27 en 29 weer een woonbestemming moeten krijgen. Uitbreiding van het raadhuis mag alleen richting Parkschool. Huisvuil De opstelplaatsen voor huis- vuilzakken in de woonerven in Noord-Hofland blijven. Wethouder De Vries toonde wel begrip voor de argumenta tie dat er bezwaren ontstonden voor de volksgezondheid, zo dra de vuilniszakken te vroeg worden neergezet. Om prakti sche en financiële redenen is een andere ophaalmogelijk- heid echter niet uitvoerbaar. De grote vuilnisauto kan in de smalle woonerven niet wen den of keren en twee maal per week vuilnisophalen is te kost baar. Mevrouw Van der Kloes (VVD) pleitte voor het opha len met kleinere auto's, maar dat blijkt weer te arbeidsinten sief te zijn. Wel kreeg zij de toezegging dat de papierman den in de parken vaker ge leegd zullen worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3