•rekenman lokkades: weilei^iiet e kraan open WERKLOOSHEID OVER DE 400.000 Jlar keldert lp cent [iljoenenschade voor bedrijfsleven Zuidafrikaanse defensiebegroting 40 pet. omhoog hüdóc (Sowtanti Donderdag 13 augustus 1981,7 le jaargang no. 22038 DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLLAND V Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. In de reeks Theater Thuis het tv-spel „De brandnetelkoning" van Dick Walda,, met Frits Lambrechts in de hoofdrol (Ned. II 21.30 uur). De zesde aflevering uit de serie „Cos- mos" toont o.a. de eerste Voya- ger-opnamen van Jupiter (Ned. I 21.55 uur). Droog en zonnig, maar ook en kele wolkenvelden. Weinig verandering in temperatuur en eveneens weinig wind. Morgen zon op: 6.22. Onder: 21.06. Schev. hoogw.: 2.51 en 15.26. Laagw.: 11.01 en 23.29. llDAM De dollarkoers is gisteren op terdamse wisselmarkt met tien cent ge- Aan het eind van de middag bracht een bg maar 2,76 op, tegen 2,86 dinsdag, b koersval lagen geruchten dat de rente- Amerika snel zou dalen ten grondslag, eggers besloten het zekere voor het onze- nemen en hun buit binnen te halen. Als flaarvan werd de Europese geldmarkt pmd met dollars. Niet alleen in Amster- rd de dollarkoers gedrukt, ook in Duits- Frankrijk verloor de Amerikaanse munt pl terrein. In Frankfort duikelde de koers pfennig tot onder de 2,50 D-mark; in Pa- de dollar op 5,98 frank vergeleken met ik dinsdag. FC UTRECHT AANVAARDT TV-PIRAAT UTRECHT De piratenzender TV-NU zal zondag 23 augustus zeer waarschijnlijk een uitzending brengen van de voetbalwedstrijd FC Utrecht-MVV. Nu de NOS-televisie op last van CRM geen uitzendingen meer mag verzorgen in stadions waar te veel reclameborden hangen, staat het bestuur van de Utrechtse eredivisieclub zeker niet onwelwil lend tegenover dit initiatief. Ook de sponsors zijn enthousiast. Overigens is er volgens de NOS twee clubs die bereid zijn de reclametoestand in het stadion aan te passen, waardoor uitzending toch mogelijk wordt. DRIEMAAL HET KANAAL OVER DOVER De 26-jarige Amerikaanse gymnastiekleraar John Erikson is er als eerste in geslaagd bet Kanaal tussen Engeland en Frankrijk zonder on derbreking drie keer over te zwemmen. Hij deed er ruim 38 uur over. „Dat had ik al mijn leven lang gewild", zei Erikson, toen hij gisteren even voor middernacht bij Wissant aan de Franse kant van de ruim 33 kilometer brede waterweg klom. Erikson was dinsdagochtend in Dover aan zijn tocht begon nenOver de eerste oversteek deed hij tien uur, terug naar Engeland had hij dertien uur nodig èn over het laatste stuk deed hij vijftien uur. Vanuit een volgboot werd bij gevoed met vloeibaar voedsel. OR Ford boos over reclametechniek van directie AMSTERDAM De onder nemingsraad van Ford Neder land heeft zich met verbazing en verontwaardiging tot de directie gewend met de vraag wat moet worden gedacht van advertenties van de afgelopen tijd waarin Ford zich tot het publiek wendt als importeur van automobielen in plaats van „fabriek". De onderne mingsraad concludeert dat de veranderde aanduiding neer komt op uitvoering geven aan een besluit tot beëindiging van de fabrieksactiviteiten en ach* deze gang van zaken in strijd met de wetgeving op dit punt. DEN HAAG Wat allang bekend was werd vanmorgen nog eens nadrukkelijk bevestigd: wie de stichting „De Hofstadbloem" de op dracht geeft een „ruikertje" te verzorgen wordt niet met half werk afgescheept. Konin gin Beatrix kreeg vanmorgen, kort nadat zij officieel in het Haagse bevolkingsregister als Haags burgeres was Ingeschreven, zo'n rui kertje te verwerken: een bloemstuk met een oppervlakte van negenduizend vierkante me ter, samengesteld uit meer dan een miljoen bloemen en ondergebracht in het enige ge bouw in Den Haag dat zich voor een dergelijk doel leent: het Houtrustcomplex. Het boeket werd financieel mogelijk gemaakt door een zestigtal in Den Haag gevestigde bedrijven benevens door particuliere donaties. Een evenement dat Koningin en prins zich onge twijfeld nog heel lang in geuren en kleuren zullen herinneren. Personeel van de gemeen tereiniging is overigens vanmorgen koorts achtig bezig geweest met het verwijderen van leuzen tegen de komst van koningin Beatrix naar Den Haag. Op negentien plaatsen, onder andere 00 het Congresgebouw, de Klooster kerk, de parkeergarage Plein, het Mauritshuis, het Rijksarchief, Lange Voorhout en de poor ten van het Vredespaleis zijn in de loop van de afgelopen nacht de leuzen gekalkt. EIDAM De overheid genoeg van de blokkades de binnenschippers. Overal jrordt door burgemeesters ge* jommeerd de vaarwegen vrij te ken. Dat gebeurt dan ook, zij met „hulp" van de Mobiele beden, rijkspolitie en mare- laussee. Het blijkt echter dwei- met de kraan open, want auwelijks is de ene blokkkade >pgeheven of er is een andere ge kt is vanochtend in Delfzijl een nieuwe 'aarversperring aangebracht in het giste- en ontruimde Eemskanaal. In Zaaipdam de verbinding tussen het Spaarne en iet Noordzeekanaal geblokkeerd. En om •ngeveer tien uur vanochtend hebben zes linnenschepen, die hadden deelgenomen an de afsluiting van het Amsterdam- tijnkanaal bij Zeeburg een nieuwe posi- ie ingenomen bij de spoorbrug in Weesp. )e verbinding tussen het Markermeer bij Umere en de poldervaarten bij Flevo- pnd isvanaochtend opnieuw afgesloten oor protesterende binnenschippers, •anddrost Lammers had tevoren gewaar schuwd dat de schippers dan weer zou den worden verwijderd. De Oranjesluizen in Amsterdam zijn van morgen door 25 man van de rijkspolitie te water en 120 ME'ers in „vredestenue" vrijgemaakt. Hetzelfde gebeurde met de Oude Maós bij Puttershoek en met het Hartelkanaal in het westelijk havenge bied van Rotterdam. De ontruiming van de vaarwegen gebeurde overal zonder noemenswaardige incidenten. Het aantal blokkadeschepen is gisteren en vandaag weer toegenomen. Vanoch tend waren het er ongeveer 430. Dat komt overeen met uitlatingen van het ac tiecomité in Rotterdam. Daar meende men dat veel schepen die „leeggekomen" waren, zich bij de blokkade hadden aan gesloten. Met name bij de Maasbruggen in Rotter dam is het aantal binnenschepen dat daar de Maas afsluit, toegenomen. Vanochtend lagen er zestig, tegen gisteren 41. Bij Terneuzen, waar het Kanaal voor de tweede keer is geblokkeerd, heeft de po litie gekozen voor de tactiek van isolatie. De groep binnenschepen daar is met vaartuigen en een ketting van het ove rige scheepvaartverkeer afgesloten. >EN HAAG Als de binnenschippers hun blokkades niet spoedig opheffen, leeft dat binnen enkele dagen rampzalige gevolgen voor vele sectoren van de Nederlandse economie. Dit melden werkgeversorganisaties en woordvoerders lit het bedrijfsleven. Zelfs hele bedrijfstakken zullen naar verwachting hun ■iroduktie moeten staken, als de voorraden binnenkort opraken. Vooral de vee voederindustrie, chemie en woningbouw worden door de schippersacties ernstig [etroffen. Volgens het Centraal Bureau Rijn- en Binnenvaart (CBRB) beloopt iet verlies in de Rotterdamse haven al de tien miljoen gulden. Ehkele grote oncerns, zoals de Cemij (cement), AKZO, DSM (chemie) en MEKOG (kunst- pest) zeggen zich ernstig zorgen te maken. Ze zijn voor een goede bedrijfsvoe- 'ing vrijwel geheel afhankelijk van het transport over water. De grondstoffen- voorraden strekken in sommige gevallen maar tot eind deze week. De Graan Elevator Maatschappij (GEM) in Rotterdam, veruit het grootste graanoverslag- ^edrijf in Europa, heeft aangekondigd geen zeeschepen meer te lossen zolang de 'okkade-acties voortduren. De graansilo's van .de GEM zijn tot de nok toe ge- ,ag. 7: Actie schippers ontregelt groot deel bedrijfsleven. maa LEIN REKENSOMMETJE; IN EEN KG ER. Koningin Beatrix wordt bij het stadhuis verwelkomd door burgemeester Schols. DEN HAAG Het aantal werklozen is de afgelopen dagen de 400.000 gepasseerd, waarmee een nieuw na-oor- logs record is gevestigd. Vol gens de laatste tellingen eind vorige maand is de werkloosheid met 36.000 ge stegen ten opzichte van de maand ervoor, tot 396.400 personen. Bij de mannen be droeg de stijging ruim 21.000 en bij de vrouwen 15.300. Volgens een woordvoerder van Sociale Zaken valt de stijging te verklaren door de 40.000 schoolverlaters die zich de laatste maanden bij het arbeidsbureau hebben ingeschreven. Voor seizoensinvloeden gecor-' rigeerd nam de werkloosheid vorige maand toe met 13.600 tot 387.400. De openstaande vraag bij de arbeidsbureaus daalde eind juli ten opzichte van juni met 2600 en kwam daarmee op 20.900. Voor sei zoensinvloeden gecorrigeerd daalde de vraag met 400. Volgens Sociale Zaken hebben 20.000 schoolverlaters zich de afgelopen maanden bij de ar beidsbureaus laten inschrijven, terwijl 20.000 anderen dat voorbeeld alleen al in de maand juli hebben gevolgd. Verder nam de werkloosheid in juli sterk toe onder kantoor- en onderwijzend personeel, e- venals bij sociaal-geneeskundi gen. Ook in de metaal en in de bouw blijft het aantal werklo zen toenemen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren zijn defensiebudget met veertig procent verhoogd „om tegenwicht te kunnen bie den aan de bedreiging van buitenaf". Vanmorgen vroeg zijn vier raketten ontploft bij militaire in stallaties in Pretoria. De regering verdenkt het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) van deze aanslag. De defensie-uitgaven gaan ruim zeven en een half miljard gulden bedragen. Tot de verhoging is beslo ten ondanks het feit dat de economie drastig is ach teruitgegaan in verband met de daling van de goud prijs. Zuid-Afrika is een van de grootste goudprodu centen ter wereld. De Zuidafrikaanse autoriteiten weigeren hulpverle ners toe te staan voedsel, water en medicamenten te brengen naar de achtergebleven bewoners van de krottenwijk Nyanga bij Kaapstad. De volgens de au toriteiten illegale krottenwijk is dinsdag door bulldo zers met de grond gelijk gemaakt. De puinhopen werden in brand gestoken. Ruim vierhonderd zwar ten, meest vrouwen en kinderen, zijn in de krotten wijk gebleven, waar ze een van de koudste nachten van de Zuidafrikaanse winter hebben moeten trotse ren. Gisteren heeft de politie traangas gebruikt om hen te verdrijven. De politie heeft gisteren het paspoort van een van de leden van de Raad van Kerken, Sol Jacob, in beslag genomen. Hij was juist teruggekeerd van een reis door de buurlanden van Zuid-Afrika, toen hij door de politie werd opgesloten. Onlangs is hij, na 45 da gen gevangenis, vrijgelaten. ^-jarige leraar lichamelij- eding is driemaal het f overgezwommen WEEK DEZELFDE I uur en 27 minuten. weer teruggekomen Is geland vermeldt de ge lenis niet. Charles en Diana bij Sadat op 't eten Prins Charles en prinses Diana, met het jacht Brittannia nog steeds op huwelijkscrui se over de Middellandse Zee, kwamen gisteren in de Egyptische hoofdstad Kairo aan. Zij gingen bij president Sadat en echtgenote op 't eten. De huwelijksreis van het Brits kroonprinselijk paar loopt inmiddels ten einde. Aan het eind van de week keren zij naar Groot-Brittannië terug. Klapsigaar? DEN HAAG Perso neel van het wrakken- vemietigingsbedrijf Pa- metex aan de Binck- horstlaan heeft gister middag in de kofferbak van een auto, die be stemd was voor de shredder, een onbekend voorwerp gevonden. Het voorwerp is 1.05 meter lang, vijftien centimeter dik. vijftien kilo zwaar en is van metaal. Het ge heel heeft een sigaarvor- mig uiterlijk. De ijlings gealarmeerde Explosie ven Opruimings Dienst wist gisteren ook nog niet waar men aan toe was met die „sigaar". Waarschijnlijk vandaag nog stelt men een nader onderzoek in. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Illegalen gepakt in Sassenheim SASSENHEIM De rijks- politie heeft in samenwer king met de looncontrole- dienst gisteren tijdens een routinecontrole twaalf ille gaal in ons land verblij vende arbeiders aangetrof fen bij drie bedrijven in Sassenheim. Onder het twaalftal bevonden zich zes Polen, die in hun va kantie bij de Sassenheimse be drijven extra geld verdienden. Deze zes sliepen 's nachts in tenten in Warmond en Sassèn- heim. De Polen zijn uit eigen beweging en op eigen gelegen heid weer naar hun vaderland teruggekeerd. De andere zes illegalen waren afkomstig uit Tunesië, Pakistan en Marok ko. Zij zullen worden uitgewe zen. De illegalen werden aan getroffen bij twee bollenbe- drijven en een vleeswarenfa- briek. HOROSCOOP met toekomst-prognose. I.v.m. keuze van levenspartner en beroep. Tevens karakteranalyse. In». 010- 138236. VLIELAND Vakantiegangers op de camping „Stortemelk" op Vlieland zijn gistermiddag terwijl het prachtig weer was, vol komen verrast door een kleine windhoos. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. De slurf bewoog zich lang zaam over de camping en nam vrij veel losse voorwerpen, waar onder ook enkele zware, mee de lucht in. Doordat de hoos zich langzaam verplaatste konden de badgasten de tenten vasthou den. Toch gingen sommige bungalowten(en en kleine tenten omver. Na tien minuten verdween de windhoos boven de Noordzee.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1