^isen binnenschippers oor Kamer afgewezen ndré van de Louw andidaat voor crm Vakmanschap herken jezo. Verzet van schippers nog niet gebroken Zijlstra: meer herstel rendementen nodig ■^OKKADES UNANIEM VEROORDEELD Lokkade breekt jfJUISVUILLIJN" da presenteert doodverfde nieuwe leider Niet te lichtvaardig iningsplitsen weigeren tspraak Kroon is klap in ons gezicht RENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 886 ir 0.00 uu /an onze parlementaire redactie) t. IAAG Staatssecretaris Smit- (Verkeer en Waterstaat) en een erheid van de Tweede Kamer, z vi ode uit CDA, WD en de kleine 19.30 uit partijen, zijn niet bereid het .00 uur,if van zand en grind per binnen- eren- |da de schippersbeurzen te laten hrjjjojiiDaarmee hebben de staatssecre- L in de kamermeerderheid de be- (kste eis van de demonstrerende (De zijoers afgewezen, s van fjzing kwam gistermiddag tijdens een 3 E enjerleg van de kamercommissie van ver- rpolo.[ waterstaat met de staatssecretaris over ikkeerde vaarwegen. De actie van de werd door alle fracties afgekeurd. 12484 herders van CDA en VVD wezen er op Kamer in september 1980 in meerder- besluit heeft genomen, een onderlinge regeling voor de verdeling van zand- en grlnd- vervoer over de waterwegen tussen producen ten en verladers voor een jaar een kans te ge ven. Volgens de schippers, welke nu aktie voe ren, wordt op die manier zestig procent van de binnenvaart voor enkelen gereserveerd, terwijl de vrachten via de beurs onder alle schippers verdeeld zouden worden. Hoewel Smit-Kroes in 1980 een regeling achter de hand had waarbij alle vrachten via ae beur zen verdeeld zou worden, zwichtte zij toen voor de Kamermeerderheid. Zij bedong toen dat haar eigen regeling op ieder moment ingevoerd zou kunnen worden als de regeling van produ centen en verladers onderling niet bleek te functioneren. Smit-Kroes zei gistermiddag „Wij hebben nu geen reden tot ingrijpen, wij hebben geen bewijzen dat de regeling niet werkt". Smit-Kroes zegde de Kamer toe dat zij nog voor het einde van dit jaar een evaluatie-rapport over de regeling zal opstellen. Op basis van dit rapport kan de Kamer dan besluiten alsnog zand- en grindvervoer via de schippersbeurzen te regelen. Boven: Een boot van de havendienst van IJmui- den trekt de „Niagara" uit de blokkade in het Noordzeekanaal. Ongeveer 200 politiemensen namen aan deze actie deel. Rechts: In zwemvest gestoken ME-ers klimmen aan boord van een dwarsliggend binnenvaart schip bij de blokkade In Terneuzen. TERDAM De „huisvuilijn" van de provincie iNGEN£h* naar de afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Den n^ötlekgebied, die eidere dag door twee duwboten It verzorgd, is als gevolg van de scheepsblokkade Dken. flageliiks vervoer van duizend ton huisvuil van het ^^slagstation Lage Weide bij Utrecht loopt nu via een ^^vansport bed rijf. Dit kost per dag ruim tienduizend ^^^n extra, aldus een woordvoerder van de AVR. In Weide verzamelen 37 Utrechts gemeenten hun huis- ^^^dat, samengeperst in honderden containers, door de &oten wordt afgevoerd. De protesterende schippers is ^^^eefs gevraagd het huisvuil doorgang te verlenen. TERNEUZEN Dat het Kanaal van Gent bij Terneuzen binnen vierentwintig uur na „ontruiming" opnieuw door de binnenschippers is geblokkeerd, mag op z'n minst onverwacht heten. Het verzet van de Nederlandse binnenvaartschip pers leek gisteren gebroken nadat enkelen van hun collega's zich lijdzaam door de Marine en leden van ME bij Terneuzen hadden la ten wegslepen. De nieuwe blokka de bij Terneuzen vanmorgen be wijst het tegendeel, ook al heeft de ME bii Velsen een kade doorbroken. Het actiecomité van de schippers sprak gisteren in Rotterdam welis waar ferme woorden („het breken van de blokkade in Terneuzen zal al leen maar leiden tot heviger acties, zelfs tot een blokkade van de Water weg"), toch was men erg zenuwach tig. Hoofdman Seine, zijn adjudant Van Roosmalen en hun persvoor lichtster Lucie Tuilemans ,4k ben maar een gewone schippers vrouw" werden er stil van. Met de ME-actie in Terneuzen leek het begin van de nederlaag zich te hebben aangekondigd. De schippers- families voelden zich in de steek ge laten, door regering, parlement, justi tie en sommige collega's. En vooral dat laatste zat het meeste dwars. Maar ook bij de weggesleepte schip pers ging de zorg voor het eigen schip ©lijkbaar boven het gezamenlijk be lang. Het schip vormt hun geïnves teerde kapitaal In het hoofdkwartier van het actieco mité op de Meent in Rotterdam zat men met de handen in het haar. Doorgaan of niet?, dat was de vraag die uren beraad kostte. Dat duurde tot diep in de nacht voort, omdat ook de schippers in Velsen het ultimatum hadden gekregen om voor het mid daguur vandaag hun blokkade op te heffen. De schippers voelen zich onzeker omdat ze in een isolement zijn geko men. Ze weten zich door collega's, zoals die van de Federatie van Schip- persbonden, èn door de politici in Den Haag in de steek gelaten. Boven dien hebben de blokkades niet dat ef fect waar de schippers op hopen: be grip voor hun situatie. De meer dan vierhonderd schepen die Nederland praktisch afgrendelen leggen tot nog toe alleen een grote druk op de over heid om de blokkades op te heffen. Daarbij wordt de druk van werkge verszijde de Rijnreders, de verla ders en vervoerders die in de EVO zijn georganiseerd en van de be drijven die in de havens afhankelijk zijn van de aan- en afvoer door bin nenschepen steeds groter. En ook de FNV voelt zich niet gelukkig met de actie. Door opnieuw bij Terneuzen een blokkade te leggen hebben de schip pers besloten door te gaan. Maar hoe lang dat zal duren is gezien hun geï soleerde positie nog maar de vraag. GERARD CRONÉ Jinger Jen Multi André van der Louw >S- daar onze parlementaire redactie) 3 zo fftAAG De PvdA heeft de t- epresenteerd, die volgens vele ren, ke waarnemers het meest in i/el rking komt om Joop den Uyl polgen als partijleider. Het is fvan der Louw (48), nu nog Heester van Rotterdam maar, les goed gaat, straks minister r Louw maakte gisteren zijn op- «ng bij de formateurs Kremers en ,-y.p lijn om, zoals hij dat zelf noem- 1 l „oriënterend gesprek" te voe- j zei enkele dagen te hebben ge- )OR om te beslissen of hij de hem oden portefeuille zal aanvaar- olgens ingewijden zal Van der „ja" zeggen op het moment dat JLT s of het kabinet er komt. Kort na zijn gesprek met de formateur», kwam de PvdA met een verklaring, waarin Van der Louw officiéél kandi daat werd gesteld, onder meer vanwege zijn „betrokkenheid bij de ernstige grootstedelijke problematiek". Arie Andries van der Louw, Hagenaar van origine en voormalig journalist en voorlichter van de VARA, kwam in de zestiger jaren omhoog in de PvdA als één van.de leiders van „Nieuw Links". Tenslotte bracht hij het in 1971 zelfs tot voorzitter van de partij, welke hii func tie hij hield totdat hij in 1974 burge meester werd van Rotterdam. Daar ziet men zijn vertrek met lede ogen aan. Rotterdam oefent grote druk op haar populaire burgemeester uit om hem voor de stad te behouden. Het bedrijfs leven vindt hem zelfs onvervangbaar, zijn politieke tegenstanders noemen zijn verwachte vertrek een trieste zaak, hoop dat mislukkei Als Van der Louw naar Den Haag komt hetgeen voor hem een aan zienlijke achteruitgang in salaris zou inhouden houdt dat automatisch in dat hij weer zijn partijtje gaat meebla- zen in de top van de PvdA. Momenteel is er niemand, die in staat moet worden geacht hem concurrentie aan te doen, wanneer Den Uyl zich terugtrekt als partijleider. Vrij algemeen wordt aan genomen dat het nu aan Den Uyl toe gedachte ministerschap (sociale zaken) de laatste hoge politieke functie is, die de PvdA-aanvoerder ambiéert Wim Meijer wordt voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, als de formatie van het beoogde kabinet slaagt De fractie was het er gisteren unaniem over eens dat hij het meest gekwalificeerd is voor deze functie, als de huidige fractievoorzitter Den Uyl en diens plaatsvervanger Ed van Thijn naar het kabinet gaan. Hans Kombrink, de financiéel specia list van de PvdA-fractie, krijgt als staatssecretaris van financiën niemand naast zich. Aanvankelijk ging men in de formatie uit van twee staatssecreta rissen op dit departement, maar op in stigatie van minister Van der Stee heb ben de drie onderhandelaars daar van af gezien. Het CDA krijgt nu een staatssecretaris voor binnenlandse za ken, die belast wordt met de problema tiek van de zogeheten minderheden. Genoemd worden het kamerlid Piet van Zeil, de laatste voorzitter van de inmiddels in het CDA opgegane KVP, en de leider van de CHU-bloedgroep, Van Leijenhorst (Vervolg van de voorpagina) Herstel van de rendementen voor het be drijfsleven is nodig, zegt Zijlstra verder. Loonkostenmatiging is daarvoor een mid- deL Wat de informateurs op dit gebied wil len is onvoldoende. De bankpresident vindt dan ook, dat eventuele economische meeval lers niet gebruikt mogen worden voor koop- krachthandhaving van de minimuminko mens, zoals wordt gesuggereerd. Daarvoor is ook dan geen ruimte. Zijlstra is het ermee eens, dat men de collectie ve lasten niet wil opvoeren. Hij meent, dat de druk al is doorgeschoten en dat verzwaring er van tot afwenteling zal leiden. Hij betreurt het echter, dat de binnenlandse aardagasprijzen niet (meer) tot de collectieve lasten worden ge rekend. Nu dreigt er toch afwenteling ervan via looneisen. Het voorstel van de informateurs om met arbeidstijdverkorting te beginnen, brengt Zijlstra tot een aanmaning tot behoed zaamheid, anders dreigt een vloedgolf en ar beidstijdverkorting heeft vele haken en ogen. „Uitbreiding van de werkgelegenheid moet in de eerste plaats worden verkregen via arbeids plaatsen creërende investeringen". Prof. Van den Beid van het Centraal Planbu reau zegt in zijn commentaar de hoofdlijnen van het voorgenomen beleid te onderschrijven (stimulering van investeringen, loonmatiging, stabilisatie van collectieve lastendruk, ombui- Sing van de collectieve uitgaven). Maar hij eeft zijn twijfels als het gaat om de haalbaar- beid. Herhaaldelijk schrijft hij, dat de informa teurs te ambitieus zijn en te optimistisch. Er is geen geld genoeg om alles uit te voeren wat de informateurs aangeven, tenzij men nog meer bezuinigt. En het gaat allemaal niet zo snel als de heren zich voorstellen, meent Van den Beid ook, tenzij met noodwetgeving wordt gewerkt. Voor het welslagen van het voorgenomen so ciaal- en financiëel-economisch beleid is van betekenis, hoe het algemehe economische kli maat door het bedrijfsleven wordt ervaren, schrijft Van den Beid verder. Wat dat betreft doen de informateurs in het program een aan tal uitspraken, zo zegt hij, die niet als bevorde rend zullen worden ervaren. Hij noemt in dit verband aankondigingen als beleggingsvoor schriften, maatregelen tegen kapitaalexport en vermogensaanwasdeling. Ook het ter discussie stellen van de hypotheekaftek en het overheid saandeel in de kleine gasvelden kweken onze kerheden. De Raad van de Centrale ondernemingsorgani saties (industrie, middenstand, landbouw) wijst er onder meer op, dat alle recente studies kie zen voor het stimuleren van nieuwe initiatie ven, zelfwerkzaamheid en eigen verantwoorde lijkheid van de ondernemingen. Maar de infor mateurs willen een sterk centralistische en planmatige aanpak met nog meer regelgeving en overheidsingrijpen in de sociaal-economi sche ontwikkeling. Daarmee, aldus de RCO, worden herstel van de economie en van de werkgelegenheid eerder tegengewerkt dan be vorderd. jVan onze parlementaire redactie) LAG Een gemeente, die een huis- een splitsingsvergunning weigert, r bepaalde omstandigheden verplicht jid zelf aan te kopen. Dit staat in een advies van de Raad van de Volks- De RAVO beslist er vandaag f zij het concept overneemt en offi- Jorstuurt aan staatssecretaris Brokx huisvesting). rindsman heeft om dit advies gevraagd, in de Woningwet een aanvullende bepa- Jgenomen wil zien, op grond waarvan tneente een aanvraag om een splitsings- ining kan weigeren. Brokx vindt dit no dig, omdat huurpanden vaak worden opge splitst in kleine eenheden en vervolgens ver kocht Op die manier wordt het'aantal huurwo ningen steeds kleiner, hetgeen steden als Am sterdam, Rotterdam en Den Haag al diverse po gingen in het werk heeft doen stellen om zelf paal en perk te stellen aan deze ontwikkeling. Hun maatregelen waren echter meestal in strijd met de Woningwet die niet anders dan techni sche voorwaarden stelt aan een splitsing. De RAVO tekent in het concept-advies aan dat panden soms nauwelijks of geen rendement op leveren aan de eigenaar. In die omstandigheid zou het volstaan met het weigeren van een ver gunning tot splitsing niet rechtvaardig zijn. Vandaar het idee in dat geval een plicht tot koop in de wet op te nemen. - IENPEACE: TRDAM De uit- k van de Kroon om de tag van radio-actief af- t Nederland, België en erland in de Atlanti- Jceaan toe te staan, is Jap in ons gezicht Dit een gisteren uitgege- Jerklaring van de mi- ■fanisatie Greenpeace. Volgens Greenpaece weten de milieuorganisaties nog steeds niet wat de argumenten van de Kroon zijn geweest om bin nen enkele dagen na de hoor zitting van 28 juli te besluiten, het beroep van de milieuorga nisaties tegen de vergunning aan het Energie Onderzoek Centrum (ECN), op alle pun ten ongegrond te verwaren. De Kroon is de hoogste be roepsinstantie in Nederland. Greenpaece meent dat de dumping moet worden ge staakt gezien de „onzekerhe den over de gevolgen van de jaarlijkse stortingen van een groeiende hoeveelheid radio actief afval". Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap PRODUKTSCHAP VERWACHT DURE APPELEN DEN HAAG De appelen zijn al enige tijd erg goedkoop, maar volgens het Produkt- schap voor Groenten en Fruit zijn er duide lijke aanwijzingen dat daar binnen luttele weken verandering in komt De invoer van appels van het zuidelijk hal frond zal aan het eind van de maand afgelopen zijn, terwijl ook de voorraad Europese bewaar- appelen al bijna geruimd is. De markt zal dan aangewezen zijn op de nieuwe Europese oogst, aldus het Produktschap. Maar die oogst zal vooral in ons land en België en Duitsland klein zijn als gevolg van de nachtvorst eind april. Voorlopige ramingen spreken van een Westeu- ropese appeloogst '81 van rond de 4,5 miljoen ton, tegen zeven miljoen in '80. Minister: Zigeuners voorlopig niet in cel DEN HAAG De regering overweegt momenteel niet om de in Woensdrecht bi vakkerende zigeuners op te pakken en in Huizen van Bewaring vast te zetten. Dit heeft minister De Ruiter (Justitie) aan de kamerle den Lankhorst (PPR), Van Es (PSP) en Brouwer (CPN) meegedeeld In ant woord op schriftelijke vra gen. De Ruiter spreekt in zijn ant woorden uitdrukkelijk over het „thans" niet overwegen van in bewaringstelling van de betrokken zigeuners. Dit ondanks het feit dat de Vreemdelingenwet het moge lijk maakt om illegale vreem delingen in bewaring te ne men met het oog op uitzetting. Dit artikel valt toe te passen op de zigeuners. Zoals bekend weigerden de zigeuners on langs een beschikking van Justitie in ontvangst te nemen waarbij hun geen verblijfsver gunning in ons land werd ge geven. Droog weer DE BILT Een hogedrukge- bied beheerst de eerstkomende dagen het weer in Midden-Eu ropa. Storingen, afkomstig van de oceaan, dringen nog wel tot Ierland en Schotland door maar buigen daarna af naar Scandinavië. Hierdoor blijft het weer bij ons onder invloed van het eerder genoemde ho- gedrukgebied. Wel kan 's nachts op enkele plaatsen een mistbank ontstaan maar deze verdwijnt vrij snel in de 'ochtend. Daarna wordt het op nieuw droog en zonnig waarbij de middagtemperatuur oploopt tot boven de 20 graden. Ook op iets langere termijn blijft het bij ons droog en zonnig. Hierbij kan de temperatuur la ter tot boven de 25 graden stij gen. Vakantielanden Scandinavië, Finland: Vrij» zonnig, 17 tot 23 graden. Schotland, Ierland: Mogelijk korte tijd regen, 19 graden. Engeland: Zonnig en vrij warm, 22 tot 26 graden. Benelux, Duitsland: Goed zo merweer, 23 tot 28 graden. Frankrijk: Warm en zonnig, 25 tot 31 graden. Iberisch Schiereiland: Zeer warm zomerweer, 30 tot 40 graden. Italië en de Balkan: Warm tot zeer warm met af en toe een onweersbui, 25 tot 33 graden. Alpengebied: Vooral eerst nog af en toe een onweersbui, ove rigens flinke perioden met zon, 23 tot 29 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9