Mevrouw Maltha reist heel de wereld af voor kookboeken Verontreiniging door Katwijkse gifbelt valt mee Gevel- verlichting voor medisch centrum 4, 'f Huys De ver, een ridderhofstad te Lisse" DESKUNDIGEN MENEN: I NIEUW BOEK WERK VAN DE I HAND VAN A.M. HULKENBERG ersoneelsgebrek speelt slechtweerrecreatie parten ajÉGIO LEIDSE COURANT. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 huis ijd. Vi 'oord Van d vrouw iiedt tt ien vod ^at is leuker dan je vist. L buitenlandse visite een maaltijd voorzetten van een recept uit hun eigen land? Mevrouw Maria Maltha (68) uit Scheveningen weet daarvan mee te praten. Stapels en stapels \g 80 a kookboeken heeft ze in haar boekenkast. Bij de laatste f m£l teU'Hg kwam ze uit op 255 zzoekteXemplaren. En niet alleen 'otnecl üjt Nederland, maar uit in ac/f totaal 58 landen. En reken maar, dat ze worden gebruikt. Tenminste, wanneer ze geschreven zijn i in het Frans, Duits, Engels, in Zoi Italiaans of Spaans. Want wij niemand kan van mevrouw té Maltha verwachten, dat ze wei een ster is in Maleis, e Zuil Chinees, Russisch, Maltees, al of Pools. Wat haar kookboeken in dergelijke zoalj talen betreft, dat blijft dan er dt ook meestal bij plaatjes •ee be kijken. udiiï Gastvrouw immei Mevrouw Maltha heeft al vaak enkele leuke recepten uit haar verzameling kunnen gebruiken voor enkele waarlijk voneii êastfonomische maaltijden. De aardigheid is, dat deze Scheveningse nogal eens mhaHi mensen op bezoek krijgt uit Derde Wereld-landen. Die krijgen dan, wanneer de kookboeken uit hun landen een beetje te volgen zijn, een uitgelezen maaltijd voorgeschoteld. Een uitstekende manier om contact te leggen, daar is ze al achtergekomen. Mevrouw Maltha is namelijk gastvrouw van de International Neighbour Group. Dat is een organisatie, die met vrijwilligers de vrouwen van in Nederland studerende buitenlanders opvangt. In die kwaliteit komt ze met een keur van nationaliteiten in aanraking. De mannen van die vrouwen studeren meestal bij The Institute of Social Studies in Den Haag, een soort post-doctorale universteit voor afgestudeerden uit Westerse landen maar ook uit de Derde Wereld. Uit dankbaarheid voor de opvang zorgen hun echtgenotes vaak voor presentjes. Het huis van mevrouw Maltha staan er vol mee: mooie wandkleden, beeldjes en natuurlijk kookboeken. Wanneer de studenten eenmaal weten van de hobby van mevrouw Maltha en hun ouders komen bijvoorbeeld over, dan zorgen die voor een kookboek uit hun geboorteland. Trans-Sib Toch is de verzameling niet zo begonnen. Mevrouw Maltha: „Bij het opruimen van een kast, zo'n vijfjaar geleden, vond ik een aantal Nederlandse kookboeken. Ik vond het toen zonde om ze weg te gooien. Sinds die tijd ben ik bezig. De verzameling groeit in elk geval nog steeds". Niet alle boeken heeft ze cadeau gehad van „haar buitenlanders". Veel boeken zijn ook cadeau gedaan door kennissen, vrienden en familieleden, die terugkwamen van verre reizen. Over verre reizen, zowel in Europa als in het Verre Oosten, weet mevrouw Maltha zelf trouwens ook een woordje mee te praten. Zo heeft ze in het verleden eens een reis naar China gemaakt. En dan niet op de gemakkelijkste manier. Het echtpaar Maltha ging toen namelijk met de trein door Siberië en de Oeral. Dat was bepaald geen fluitje van een cent: „Het was natuurlijk een lange reis", blikt mevrouw Maltha terug, „via Berlijn, Polen en zo naar Moskou. Daar zijn we overgestapt op de Trans- Syberische Spoorlijn. Maar de reis in één keer zou wel erg lang zijn, hoor! We hebben een paar keer een stop gemaakt van een paar dagen om wat bij te komen". De oogst was goed: twee Chinese kookboeken. Natuurlijk heeft ze niet voor die kookboeken alleen zo'n lange reis ondernomen. Een bezoek aan kennissen in Peking was het hoofddoel. Het verzamelen van de Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders kunnen dat inder daad, daarvan getuigt deze rubriek. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er collecties die maar amper het daglicht kunnen velen. Ze zijn opgeslagen op donkere zol ders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koes tert zijn collectie dan bij volle maan, terwijl op de achter grond orgelmuziek te horen is. Over degene die echter met zijn 'unieke' verzameling wel voor de dag wil komen, gaat deze rubriek. Vandaag praat mevrouw Maltha uit Scheveningen over haar verzameling kookboeken uit bijna alle landen van de wereld met Luud van der Ham. kookboeken heeft overigens ook nog een ander doel: „Je kunt uit kookboeken namelijk een hoop leren over het land waar ze vandaan komen en hoe het daar toegaat", licht ze haar culturele belangstelling toe. Nu was dat door de Chinese taal uiteraard niet zo gemakkelijk, maar met andere landen blijkt dat vaak wel zo te gaan. Schraalhans Dat haar belangstelling niet alleen uitgaat naar landen, maar ook naar de levensomstandigheden van tijdperken, bewijst ze met een Oorlogskookboek uit de Tweede Wereldoorlog. Daarin staat aangegeven, hoe je met de toen beperkt aanwezige ingrediënten toch nog een smakelijke maaltijd kon maken. Schraalhans was in die tijd vaak keukenmeester. Mevrouw Maltha had dat boekje in de oorlog niet. „Wat had het geholpenzegt ze met een schouderophalen. Wij aten toen suikerbieten en daar is niet zoveel van te maken Een boekje uit Amerika is helemaal te dol. Koken als therapie. Het heet „The psychiatrist cookbook" (het kookboek van de psychiater- vert). Dat zijn nog eens gerechten: schizofrenische kalkoen, obsessie-omelet en neurotische kaascake. Wie lust er nog peultjes? Maar niet alle boeken zijn zo buitenissig als dit Amerikaanse exemplaar. Sommige kookboeken zijn buitengewoon sober van opzet. Mevrouw Maltha: „Neem nou bijvoorbeeld de Oostbloklanden of landen in Afrika. Zo er daar al kookboeken bestaan, dan zijn ze vaak simpel Mevrouw Maltha laat zien hoe kleurig sommige kookboeken zijn geïllustreerd. Op de achtergrond haar unieke verzameling. uitgevoerd. Arme landen zijn meestal niet zo rijk aan kookboeken. Er moet een markt voor zijn. En die arme mensen hoeven meestal niet aan uitgebreid tafelen te denken". Toch probeert mevouw Maltha altijd weer een kookboek te bemachtigen in dergelijke landen. Haar laatste vakantie ze is net terug van zes weken rondtoeren met de caravan is ze onder meer in Marokko geweest. Vangst: een rasecht Marokkaans kookboek. Met haar hobby's koken, als gastvrouw fungeren en haar verzameling kookboeken, verveelt mevrouw Maltha zich geen ogenblik. Ook niet sinds de laatste van haar negen kinderen de deur uit is. Zeer beslist: „Al die vrouwen, die vinden dat ze op kantoor moeten zitten met al hun geëmancipeerde ideeën. Ik hoef niet zo nodig". DRDWIJK Op 21 juli jl. hebben gemeentebesturen van Noord wijlt Ijk een uitvoerig gesprek ge- deskundigen van de inspectie volksgezondheid, het Rijksin- voor de Drinkwatervoorziening £de provincie over de situatie rond de de 's-Gravendijkseweg. Vethouder Warmerdam bracht hiervan vond verslag uit aan de commis sie voor openbare werken en milieu zorg. De algemene opinie van de deskundigen is, dat de verontreining niet zo ernstig is als aanvankelijk werd aangenomen, aldus de wethouder. Er is geen direct gevaar aanwezig. Wel worden er verschillende maatregelen genomen om elk risico uit te sluiten. Een ervan is de dichting van de waterboringen op de erven van de bewo ners Van der Gugten en Ramakers. De meerkosten, die deze moeten maken, ko men voor rekening van de gemeente, zo bleek uit de toelichting van de wethouder. Verder is een harde grens van 24, respec tievelijk 30 meter vastgesteld, waarin niets op of in de grond mag gebeuren. Meegedeeld werd ook dat de gemeente Katwijk bereid is tot het aankopen van de grond, die aan de belt grenst, opdat de ge meentelijke overheden de zaak zo goed mogelijk in de hand zullen kunnen hou den. Verder treft Katwijk voorbereidin gen tot afdekking van de belt, zoals door de inspectie voor de volksgezondheid was aanbevolen. Ook Rijnsburg zal in het verdere overleg worden betrokken. De wethouder kondig de voorts een verordening aan voor het gebied dat buiten het Noordwijkse be stemmingsplan valt. Dit om te voorko men, dat daar handelingen plaatsvinden waarvoor binnen het bestemmingsplan (volgens artikel 16) een vergunning ver eist is. „Een heel goede aanpak", vond Rubingh (VVD). Hij sprak z'n vertrouwen uit in de deskundigen van volksgezond heid en het R.I.D. en verzocht om coördi natie bij eventueel nog te nemen maatre gelen. Willerns (CDA) liet zich in gelijke geest uit. Alleen Piet de Ridder (PPR) bleef dwars liggen. Hij vond het rapport van volksgezondheid en het R.I.D. aan de summiere kant en over bepaalde uitdruk kingen daarin had zij z'n twijfels. Zijn kri tiek viel verkeerd bij de wethouder. „Die mensen zijn zeer deskundig en bewande len de meest secure weg. Moeten we dan toch monsters gaan nemen op een diepte van dertig meter? Als we van hen horen, dat dit niet nodig is, dan vind ik dit geld 50.000,-) in de sloot gooien", aldus War merdam. LISSE In de serie „Kastelen en i* Buitenplaatsen", een uitgave van ",or Repro Holland in Alphen aan den on Rijn is onlangs de editie over ,,'t onT Huys Dever, een ridderhofstad in lT a Lisse" verschenen. Schrijver A.M. ptüll Hulkenberg geeft in dit fraaie boekwerk een overzicht van de ge schiedenis van het donjon en is daarbij gegaan tot het heden. De heer Hulkenberg heeft naast al min of meer bekende feiten ook een aantal nieuwe bevindingen in rijn boek opgenomen en heeft ver der gebruik gemaakt van een Kroot aantal illustraties, waaron der een aantal die nog nooit eer der zijn gepubliceerd. De heer Hulkenberg is als geen an der verweven met de bestaansge- schiedenis van 't Huys Dever. Bij de officiële opening van het donjon na restauratie ontving hij de sleutel van de woontoren, dit in verband hiet zijn niet aflatende inzet om 't Huys Dever te behouden, te restaureren en een functie binnen de Lissese ge meenschap te geven. In het nieuwe boek wordt dan ook naast de ge schiedenis van Dever aandacht be steed aan het verloop van de restau ratie en alles wat daarmee samen hing tot aan de officiële heropening op 15 maart 1978 door mr. A. Vro lijk, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De schrijver brengt vele van die perikelen voor het voetlicht, niet schromend daarbij zijn eigen visie op de zaken te geven. De illustraties, die de helft van het boek vullen brengen de geschiedenis van ongeveer 300 jaar in beeld, 't Huys Dever zelf is aanmerkelijk ou der. De getekende en geschilderde bijdragen zijn onder andere afkom stig van G. Lenbruggen, A.J. Lam me, Roeland Roghman, C.J.F.C. Kneppelhout, A. de Haen, A. Rade- maker, Ruurd Elsinga, Giel Lange- veld en Cees Schoorl. Laatstgenoem de tekende het inmiddels ook geres taureerde poortwachterhuisje. Hul kenberg behandelt onderwerpen als het Oude Huis Deevere vanaf den beginne, Gherrit den Ever (14e eeuw), Heer Rerad d'Ever (14e eeuw), Heer Reinier en zijn Woning- he (14e eeuw), de middeleeuwse kei- Het Huis Dever werd enkele jaren geleden geheel gerestaureerd. der, de kelder in 1978, het venster in en zijn erfgenamen van Dever en de Kapelzaal, de gotische schouw, de Lisse, Herman van Zuydtwijck en sluitsteen in de schouw en nog tallo- van Haeften, van Matenesse en van ze andere onderwerpen. Het boek Schagen. eindigt met de beschrijving van de Het 128 pagina's tellende boekwerk meer recentie geschiedenis, zoals de is nu in de handel verkrijgbaar. Het restauratie en de opgravingen en de is overigens maar in een beperkte geslachtsregisters van het geslacht oplage gedrukt. Van de hand van de d'Ever of Dever, Johan van Schagen schrijver is binnenkort overigens nog een boek te verwachten dat de geschiedenis van het slot Teijlingen beschrijft en dat eveneens zal wor den uitgebracht in de serie Kastelen en Buitenplaatsen. Verder werkt de heer Hulkenberg nog aan een boek over het Lissese buiten Zandvliet, dat niet meer bestaat omdat het om streeks het jaar 1800 werd gesloopt. „jgi ATWIJK De organisatie van sportieve- surJ slechtweerrecreatie dient door het Kat- ianf^^6 gemeentebestuur in de toekomst b re- er te worden opgezet De afgelopen zomer eeft aangetoond dat de belangstelling voor root is, en dat het ien nog maar hal- dagen kan worden ingezet, onmogelijk is met deze grote groepen aan het werk te Recreatieleider Wim Bissot pleitte voor de aanstelling van 1 full-time en twee part-time krachten, die zich met de organi satie van sportieve en slechtweerrecreatie gaan bezighouden. Wim Bissot is vlak voor het begin van het zo merseizoen aangesteld als de eerste recreatielei der van de gemeente Katwijk, met als taak het opstellen van activiteitenprogramma ten behoe ve van de vakantiegangers. Terugkijkend op dit seizoen, waarin Bissot nogal wat pioniers werk heeft moeten verrichten, kan worden vastgesteld dat het experiment van de gemeen te is geslaagd. De belangstelling voor de georga niseerde activiteiten, met name die op het strand, was bijzonder groot. Zo groot zelfs dat Bissot in zijn verslag aan de functioneren. Alleen al voor de twee campings zou je moeten overgaan tot het aanstellen van twee part-time krachten." Het is volgens Wim Bissot verder noodzakelijk commissie van cultuur en recreatie pleit voor dat er al ruim voor de aanvraag van het zomer de aanstelling van nog eens twee recreatielei- seizoen wordt begonnen met de organisatie van ders, waarvan één op full-time en twee op part- de sportieve- en slechtweerrecreatie. „De voor- time basis. „De doelgroep die je kan bereiken is bereidingstijd die ik nu had was duidelijk on- te groot voor één part-time kracht. In de twin- voldoende. Verschillende mogelijkheden, zoals tig uur die ik nu zelf per week aan het activi- een nauwere samenwerking met de bestaande tekenprogramma heb gewerkt, is duidelijk ge- sportverenigingen, zijn daarom niet of nauwe- worden dat het niet mogelijk is om optimaal te lijks onderzocht ZEVENHOVEN Een voorstel om aan het me disch centrum een gevel verlichting met de tekst „Gezondheidscentrum" aan te brengen is gisteravond door de raadscommissie fi nanciën aan de orde ge steld. Men zag de noodzaak ervan wel in, temeer daar dit centrum voor buiten staanders slecht te vinden is. De gemeenteraad zal over 14 dagen zijn goed keuring moeten hechten aan de hiermee gepaard gaande uitgave van 1844 gulden. Voor de aanschaf van een nieuw biljart aan de Stich ting Dorpshuis werd een sub sidie van 3500 gulden voor gesteld. Het oude biljart ver keert in slechte toestand en is bijna niet te repareren. Het nieuwe bijart blijft onder het beheer van het Dorpshuis, zodat naast de biljartvereni ging en de bejaardensoos de gemeenschap er gebruik van kan maken, onder de door het Dorpshuis gestelde voor waarden. Voor de bejaardensociëteit wordt een subsidie van maximaal 1000 gulden voor gesteld, zodat er op de weke lijkse bijeenkomsten iets ex tra's gedaan kan worden. Andere subsidies voor onder meer het Gewestelijk Orkest (800 gulden) en de Kunstuit leen Leiden werden niet ge honoreerd. Een voorstel van B en W om deze subsidies te stoppen werd door de com missieleden aangenomen, on danks het feit dat allen de doelstelling van de instellin gen op zich onderschreven. Voorstellen voor de vervan ging van een grasmaaimachi- ne (ook voor kleine plantsoe nen), voor een nieuwe vrachtwagen (een dusdanig type dat ook voor sneeuw- schuiven beschikbaar is) en de aanschaf van een autogas- olie-installatie werden nood zakelijk geacht. Een eigen autogasolie-installatie voor de brandweerauto, de vuil niswagen en de vrachtwa gen, die tesamen jaarlijks zo'n 7 8000 liter olie ver bruiken zal tijd besparen, ge makkelijk zijn en op den duur financieel voordeliger zijn. (Nu haalt men de olie uit een andere gemeente). De Heidemij zal na de ver kregen goedkeuring van de raad zo snel mogelijk de 51 hinderwetvergunningen, die er nu nog liggen, af gaan werken. De Heidemij is ge specialiseerd in deze zaken. Er is een bedrag van 25.000 gulden mee gemoeid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5