loidóc(Bowuvnt Weer blokkade bij Terneuzen olf van kritiek p regeerakkoord Vr Zeehond landrot TJDENS ONTRUIMING NOORDZEEKANAAL: >uw valt ïr touw Hevige binnenbrand in Katwi jks café Vliegverkeer VS- Europa langzaam weer op gang Benzine zondag mogelijk weer 5 cent duurder ftGiM m Woensdag 12 augustus 1981,71e jaargang no. 22037 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Actualiteitenrubriek „Ken merk" met impressie van dag blad „La Prensa", de spreek buis van het conservatieve deel van de kerk in Nicaragua (Ned. II 18.59 uur). Eerste deel van „Rock for Kampuchea" met o.a. Queen, The Clash en Robert Plant (Ned. II 20.32 uur). Droog en zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Matige wind uit west tot noordwest. Morgen zon op: 6.20. Onder 21.08. Scheveningen hoogw.: 0.59 en 13.36. Laagw.: 8.57 en 21.38. •DUITSE REGERING: so-nazi's eleid PLO" De Westduitse rege- eft gisteren bevestigd, litante neo-nazi's hun ng hebben gekregen in gskam pen van de Pa- e bevrijdingsbeweging [et gaat hierbij om le de zogenaamde Hoff- p, de begpn dit jaar paramilitaire, ex- ichtse organisatie. In itduitse pers werd al t tijd gespeculeerd intacten tussen de neo- de PLO. Willem Ruis mogelijk niet in „Langs de lijn" HILVERSUM - Bij NOS-sport „Langs de lijn" houdt men Klaas Samplonius achter de hand voor het geval Willem Ruis het ko mende weekeinde deze sportrubriek niet zal kunnen presente ren. Willem heeft laten weten momenteel zijn stem kwijt te zijn. In tussen vinden ook zijn commerciële shows in het Scheveningse Cir custheater geen door gang. Pompbediende in zij gestoken DEN HAAG Een 32-jarige pompbediende uit Zoe term eer is gistermiddag in het benzinesta tion op de hoek Rijswijkseweg/Waldorpstraat in Den Haag door een onbekend gebleven man met een mes in zijn linkerzij gestoken. Na een spoedoperatie in het Westeinde Ziekenhuis ver* keert de pompbediende buiten levensgevaar. De pompbediende kreeg argwaan,, toen een man met girobetaalkaarten wilde afrekenen. De pompbediende meende dat de man al eens eerder met van diefstal afkomstige girokaarten had betaald. Toen de pompbediende vervolgens de politie belde, wilde de klant in paniek naar buiten vluchten. Hij werd eerst tegengehouden door een 23-jarige collega van de pompbedien de, maar wist zich na een korte worsteling los te rukken. Intussen had de pompbediende ech ter de deur geblokkeerd. De klant trok daarop een mes, stak de pompbediende in de linkerzij en vluchtte met zijn auto in de richting Rotter dam. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van hem. Gefluisterde Wagner MUNCHEN Leden van het koor van de Duitse staat- sopera hebben tijdens een uitvoering op het opera-fes tival in München de derde akte van Richard Wagners opera „Die Meistersinger von Nürnberg" niet uit volle borst gezongen, maar ge fluisterd. Met deze actie zet ten zij hun eisen tot salaris verhoging en een verkorting van de werktijd kracht bij. Twee van de fluisteraars zijn nu geschorst, de overigen hebben een boete gekregen. Bij een herhaling van de fluisteractie zullen er, zo is gedreigd, ontslagen vallen. „Slavernij bloei in Mauretanië" LONDEN In Mauretanië bloeit de slavernij. Zo'n 100.000 mensen zijn in alle opzichten slaaf en zeker 300.000 mensen zijn in naam vrij maar moeten wel slavenarbeid ver richten. Dit schrijft de Britse vere niging tegen de slavernij in een rap port aan de Verenigde Naties. Toen Mauretanië in 1960 onafhankelijk van Frankrijk werd, werd de sla vernij afgeschaft en de vrijheid van ieder individu in de grondwet opge nomen. Maar volgens de vereniging tegen de slavernij negeert de rege ring de grondwettelijke bepalingen. Vaak wordt als excuus aangevoerd, dat 's lands economie zonder de sla vernij niet kan functioneren. WARFFUM Het heeft gisteren zeven uur ge duurd voordat een zeehond kon worden gevan gen die rondzwom in het centrum van het Noordgroningse Warffum. Waarschijnlijk via het Lauwersmeer en diverse kanaaltjes kwam het dier in de Warffummer Maar, midden in het dorp, terecht. De gewaarschuwde Lenie 't Hart van de zeehondercrèche in Pieterburen slaagde er ondanks de hulp van de rijkspolitie niet in, de zeehond te pakken te krijgen. Steeds weer wist bet drie jaar oude dier behendig de uitge zette netten te omzeilen. Tenslotte moesten er vier brandweermannen, twee duikers en een groot net over de bodem van de Maar aan te pas komen om hem op de wal te krijgen. Het diertje is volgens Lenie 't Hart in een uitstekende con ditie en zal waarschijnlijk volgende week al weer worden teruggezet in de Waddenzee. De vangactie bracht veel publiek op de been. Er moesten zelfs wegen worden afgezet fEI «au :lsen/terneuzen auwelijks was vanochtend rroe.e de ruiming van de ^uMgheepsblokkade van het oordzeekanaal bij Velsen egonnen of de schippers oegen in het Kanaal van ent naar Terneuzen weer Dertig schepen versper- len daar opnieuw de door- uig, met dien verstande dat rel de zeevaart van het ka- aal gebruik kan maken, laar niet de binnenvaart. De lutoriteiten overwegen nu beslagname van de sche- :n en aanhouding van de hippers. Burgemeester Oc- Joen van Terneuzen had isteren al gewaarschuwd oor „verscherpt optreden an de overheid" bij een entuele herhaling van de ilokkade. Ook het riviertje Dieze bij Den Bosch is in- ddels in de actie betrok- en. Daar waren voor een ef- tieve versperring twee linnenschepen voldoende urgemeester Molendijk van Velsen had eravond de schippers al gesommeerd de blokkade van het Noordzeekanaal om middernacht te beëindigen. Toen bleek dat de schippers daaraan geen gevolg hadden gegeven, werd om zes uur van ochtend met het wegslepen van de sche pen begonnen. Een beroep op de schip pers vrijwillig weg te gaan, werd door twee van hen opgevolgd. Om tien over half acht was er weer scheepvaartver keer op het kanaal mogelijk. De politie houdt er echter rekening mee dat weer tot blokkade zal worden overgegaan, juist zoals in Terneuzen. Met de burgemees ters van Zaanstad en. Amsterdam en met de Rijkshavendienst wordt overlegd over een intensievere patrouilledienst op het Noordzeekanaal. Rotterdam heeft volgens havenwethou der Riezenkamp een plan klaarliggen om in landelijk overleg maatregelen te ne men als de schippers niet op het verzoek van de gemeente, de blokkade op te hef fen, zullen ingaan. Volgens Riezenkamp valt er inhoudelijk niets met de schippers te bespreken, nu de Tweede Kamer de actie als onverantwoord heeft betiteld. Rotterdam is nog steeds attent op een mogelijke poging van de binnenschippers toch de (voor hen verboden) Nieuwe Wa terweg op te varen. „Oogjes extra open in verband met Terneuzen' zo werd de be manning van de patrouilleboten te ver staan gegeven. Utrecht heeft laten weten „voorshands" geen plannen te hebben de twee versper ringen in het Amsterdam-Rijnkanaal te laten ruimen. Daar worden sinds het be gin van de actie alleen pleziervaartuigen doorgelaten. „Eventuele initatieven moe ten uit Den Haag komen", aldus een ge meentelijke woordvoerder. Onder toeziend oog van ME'ers ligt de schipper van de „Feddy" zijn anker, zodat zijn schip weggesleept kan worden. Vanmorgen omstreeks zes uur begon de politie met het wegslepen van de 22 schepen van de actievoerende binnenschippers In het Noordzeekanaal bij Velsen/IJmuiden. -------- ■H )ERLANDSCHE BANK, PLANBUREAU EN WERKGEVERS: onze parlementaire redactie) (AAG Een golf van kritiek op aal-economische paragraaf van idverslag van de kabinetsinfor- ■s is gisteren uitgestort door pre- Ir. J. Zijlstra van de Nederland- ink, directeur drs. C.A. van den an het Centraal Planbureau en nenwerkende centrale werkge- janisaties. „De wegen, die de in- eurs hebben aangegeven tot her- n de economie vragen om ver- jking,, nopen tot kritiek en ge- diverse punten tevens aanlei- tot bezorgdheid," meent Zijlstra meer. „In het voorliggende pro- akkoord is vrijwel geen ruimte ten nieuw beleid, daarvoor zal leer moeten worden omgebogen," [an den Beid. „De zaken worden veel te centralistisch en planmatig aan gepakt Deze aanpak zal zich tegen zichzelf keren," zeggen de werkgevers. De commentaren van Zijlstra, Van den Beid en de werkgevers op het werkstuk van de kabinetsinformateurs zijn uitge bracht aan de kabinetsformateurs Kre- mers en Van Thijn op aandrang van CDA-leider Van Agt. Vandaag hebben de formateurs met de politieke leiders van CDA, PvdA en D'66 die paragraaf nader besproken, mede in het licht van de ont vangen adviezen. Zijlstra is het met de informateurs eens, dat het financierinstekort van de overheid moet dalen tot vier procent van het natio nale inkomen. Terugbrengen van dat te kort staat bij hem voorop, niet als een van de vele wenselijkheiden naast andere, maar om een voorwaarde vooraf. Hij be twijfelt echter sterk of de wegen, die de informateurs aangeven om dat doel te be reiken, zo men er al mee instemt, wel tot de gewenste uitkomst zullen leiden. Hij yindt, dat er bij het opstellen van plannen moet worden uitgegaan van de gereali seerde werkelijkheid in 1981 en van meer realistische groeiveronderstellingen. Er zal dan ook veel meer omgebogen moeten wórden in de overheidsuitgaven dan de informateurs aangeven, in 1982 reeds. De uitgaven moeten minder gedetailleerd worden uitgewerkt, voor conjuncturele werkgelegenheidsprogramma's is geen geld en bezuinigingen van het rijk mogen niet leiden tot vergroting van de tekorten van andere overheidslichamen. Pagina 9: Zijlstra acht meer herstel van rendementen nodig. I ERDORP Een 20- mbIbromfietster uit Lei- iHl gisteravond in Lei- IHrp ten val gekomen I^Kij met haar brommer ^Peen over de weg ge ien vlaggemasttouw ,mte| 3ptergeluk 8ebeurde rond uur vannacht op de ,t. Snoep weg. Het touw pannen door 4 jeugdige orpers die later door jlitie werden aangehou- Je vrouw liep verwon- l aan hand en rug op. Late ontheffing voor Pasar Malam LEIDEN De Indische markt Pasar Malam in de Ton Menken IJshal mag 's avonds tot elf uur geopend blijven. Hiertoe heeft de organisatie van de markt, die vanmiddag is begonnen en duurt tot ko mende zaterdagavond, van het gemeentebestuur vrijstelling van de Winkelsluitingswet ge kregen. Pikant detail bij de ontheffing is, dat de gemeente raad eerst komende maandag een beslissing over deze on theffingsvergunning neemt. Eerder is men namelijk nog niet terug van vakantie. KATWIJK Een felle binnenbrand heeft van nacht aanzienlijke schade aangericht in café De Swannblom aan het Hoornespleln in Katwijk. De brand ontstond omstreeks drie uur en werd ont dekt door de bewoner van de woning boven bet café. De brandweer, die was uitgerukt met twee autospuiten was het vuur binnen een uur meester. Omliggende winkelpan den, zoals een bank, een kapsalon, een slagerij, een kruide nierszaak en een stomerij liepen rookschade op. De brand is vermoedelijk ontstaan in een plastic vuilniszak, waar moge lijk asbakken met nog brandende sigarettepeuken in zijn ge leegd. Vluchten KLM op VS geannuleerd SCHIPHOL De KLM heeft alle zeven voor vandaag op het programma staande vluchten naar de VS- geannuleerd. In totaal 2.060 mensen hadden voor deze vluchten ge boekt Wel hoopte de maatschappij vanmor gen dat drie vluchten naar de VS, die gisteren hadden moeten worden uitgevoerd, alsnog zou den kunnen vertrek ken. De vertrektijden van de drie vluchten zijn niet te bepalen. De in totaal 900 passagiers zijn de afgelopen nacht door de KLM in hotels ondergebracht De KLM besloot de vluch ten te annuleren, gezien de grote vertragingen op de transatlantische route. Voor de vluchten van morgen wordt van avond een beslissing genomen. SCHIPHOL Het vliegverkeer tussen Europa en de Verenigde Staten zal vandaag langzaam en in be perkte omvang weer op gang komen, nu de Canade se vluchtleiders hebben besloten om het verkeer van en naar de Verenigde Staten vanaf vanmiddag weer gewoon af te handelen. Het transatlantische luchtverkeer heeft de afgelopen twee dagen bijzon der grote problemen ondervonden van de staking van de Canadese verkeersleiders. Deze problemen kwamen bij de moeilijkheden urenlange vertra gingen die men al had door de- staking van de 12.000 verkeersleiders in de VS. Extra woning bouwprogramma voor provincies vesting heeft de 5000 premie huurwoningen en de 1000 Ïiremiekoopwoningen, die in uli aan net woningbouw programma zijn toegevoegd, verdeeld over de provincies. Zuid-Holland krijgt daar van, 635 extra premiewonin gen toegewezen. Het totaal aantal premiewoningen voor 1981 stijgt daarmee tot 2230. werk te gaan, nadat de rege ring een onderzoek naar de veiligheid van het Amerikaan se luchtruim had toegezegd. Eergisteren hadden Canadese luchtvaartautoriteiten het Ca nadese luchtruim gesloten, toen bleek dat de verkeerslei ders alle vluchten van en naar de VS weigerden te behande len. Zoals bekend maakt zo'n zeventig procent van alle transatlantische vluchten ge bruik van het Canadese lucht ruim. Omdat vervangende routes (rechtstreeks naar de VS) slechts beperkt beschik baar waren, was het vliegver keer tussen Europa en de VS gisteren tot een minimum be- Eerkt. Het betrof in totaal en- ele tientallen in plaats van de 450 vluchten gemiddeld per et maal in beide richtingen. Ver tragingen, annuleringen en vele duizenden wachtende mensen op de vliegvelden wa ren het gevolg. Intussen zijn de Nederlandse verkeersleiders en de Rijks luchtvaartdienst het nog steeds oneens over de veiligheid van het Amerikaanse luchtruim. Binnen afzienbare tijd worden Pagina 10: „Nieuwe vertrek tijd KL-876 naar Tokio vol ledig onbekend." DEN HAAG De oliemaat schappijen hebben er bij mi nister Van Aardenne van Economische Zaken op aan gedrongen toestemming te verlenen voor een verhoging van de benzineprijs van nog eens vijf cent. Die verhoging zou zondag moeten ingaan. De oliemaatschappijen be roepen zich op de ontwikke ling van de dollarkoers. Vol gens een woordvoerder van Economische Zaken is er in derdaad sprake van „een on rustbarende ontwikkeling". Het is echter lang niet zeker dat minister Van Aardenne ook ditmaal zal toestemmen in een verhoging met vijf. cent ineens. Normaal gesproken mag de benzineprijs twee maal per maand met maximaal twee cent stijgen. Twee weken gele den gaf Van Aardenne zijn fiat aan een prijsverhoging van vijf cent, vanwege de uit zonderlijke situatie die was ontstaan als gevolg van de verhoging van de dollarprijs. Volgens de woordvoerder zal opnieuw bekeken moeten worden of ook nu sprake is van zo'n uitzonderlijke situa tie. Niveau kiezen voor Mavo-examen mag na school onderzoek DEN HAAG De Mavo- scholen kunnen desgewenst pas na het schoolonderzoek het niveau van de eindexa menvakken vaststellen. Dit heeft staatssecretaris De Jong van onderwijs en we tenschappen geschreven aan de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. De staatssecretaris komt met zijn besluit tegemoet aan be zwaren die geopperd zijn toen er sprake Was van een defini tieve niveaubepaling per 1 ja nuari van het examenjaar. Het nieuwe examen voor het Mavo kan in het schooljaar '82-'83 door alle Mavo-scholen wor den afgenomen. De opleiding zal dan overal vierjarig zijn. De Mavo-examens zijn tegen woordig geprofileerd. Dat wil zeggen dat de kandidaten of voor alle zes vakken, of voor slechts enkele vakken, exa men kunnen afleggen op het lagere of op het hogere niveau. Met deze examens is dit jaar voor het eerst geëxperimen teerd en wel op tien scholen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1