Pax Christi en IKV eisen afwijzing neutronenbom Weinig blijdschap bij geboorte kabinet- Van Agt II LjïAfx. j f AMSTERDAM nmwARscHAU mo 9630 Minister: Optreden tegen zendschip Paradise was terech Werkzoekende blinden met hogere opleiding zijn niet te vinden Australië: Wereldraad te negatief Missiekalender in nieuw jasje BINNENLAND/BUITENLAND LHDSE COURANT J^OENSDAG 12 AUGUSTUS 1981 PAGINAf I HAA( (Kort Fons DEN HAAG Na een draag tijd van slechts tweeënhalve maand moet deze week blij ken of Nederland kan worden verblijd met de geboorte van een nieuw kabinet-Van Agt Vandaag of morgen zullen de weeën wel beginnen, maar zoals altijd bij een op handen zijnde geboorte moet je maar afwachten of alles goed zal gaan. Kernwapens en het te voeren sociaal-economisch be leid kunnen nog steeds voor een miskraam zorgen. Veel blijdschap zal er echter na een geslaagde bevalling niet zijn. De makers van het kind wa ren immers tot elkaar veroor deeld en hebben tijdens de zwangerschap weinig twijfel laten bestaan over het gebrek aan genegenheid voor elkaar. De wederzijdse familie is al even ongelukkig als de directe ouders. De frustraties voor PvdA en D'66 begonnen al in een vroeg stadium toen zij Van Agt als hoofd van het nieuw te stichten gezin moesten aanvaarden. De PvdA werd ver volgens geconfronteerd met de ei gen wensen van CDA-zijde over de inrichting van defensie- en so ciaal-economische paragraaf en en passant moest D'66 genoegen ne men met het uitbouwen van dit sa menlevingsverband op basis van een informatie-eindverslag dat de partij luidkeels naar de prulle- mand had verwezen. Het venijn voor het CDA zat dui delijk in de staart van de formatie. De christendemocraten kregen in ruil voor het accepteren van Van Agt als premier en twee staatsse cretarissen op onderwijs om daar tegen al te rooie invloeden te wa ken het gedwongen vertrek van twee geliefde bewindslieden te slikken: het sociale duo Wil Albe- da en Lou de Graaf, beiden ex- CNV-bestuurders en beiden (wat een tragedie) uitgesproken voor standers van een coalitie tussen CDA en PvdA. Zij worden aan de politieke dijk gezet om plaats te maken voor een socialistisch duo waarmee ze nou zelf zo graag sa men hadden geregeerd: Joop den Uyl Jaap van der Doef. Irritatie Deze bittere pil heeft in de achter ban van Van Agt voor flink wat irritatie gezorgd. Hoewel de positie van de CDA-leider dankzij een partij- en kiezerscorps dat hem op handen draagt, nog onaantastbaar lijkt, klinkt het gemor in de CDA- fractie over 's mans solistisch op treden steeds luider. Doorgaans „spraakmakende" CDA-ers waren woest toen zij hoorden met welk gemak Van Agt na Albeda ook De Graaf had laten vallen, terwijl de PvdA er helemaal geen bezwaar tegen had gehad als deze ex-CNV- er staatssecretaris was gebleven. Jaap van der Doef kon dan im mers altijd nog naar verkeer en waterstaat Van Agt werd dan ook verweten de laatste CNV-invloed in de nieuwe coalitie te hebben verkwanseld. Een telegram waarin spoedberaad van de fractie over zijn optreden werd gevraagd had niet het beoogde resultaat. „De fractie wordt overal buiten gehou den. We krijgen hooguit af en toe eens een verhandeling in Den Haag waarbij je verteld wordt wat ie al dagen tevoren in de krant had gelezen", luidde het veelzeg gend verwijt van een fractielid. Volgens hem heeft Van Agt voor een slecht onderhandelingsresul taat gezorgd en is hij zeker aan vankelijk veel te lichtvaardig met de bezwaren tegen de sociaal-eco- Troonrede nomische paragraaf uit het regeer akkoord omgesprongen. De zet van Van Agt om naast de als socialistenwantrouwer en con servatief bekend staande Van der Stee op financiën een rechtse CHU-er met dezelfde opvattingen als Van Dijk de ministerspost van de progressieve De Koning te ge ven om het tegenwicht tegen de socialisten te versterken, heeft aan die onvrede weinig kunnen veran deren. Al met al genoeg aanleiding om na het beraad van vandaag over de sociaal-economische para graaf, nog een behoorlijk zware bevalling te verwachten, en wie weet was het Van Agt daar alle maal wel om te doen. Deze onvrede wordt alleen nog maar aangewakkerd door de ge dachte dat op de uitvoering van dit onder-de-maatse resultaat PvdA- bewindslieden straks zo'n domine rend stempel zullen gaan drukken. Desondanks is de voorspelling van de meerderheid op het Haagse Binnenhof nog altijd dat er voor het einde van deze maand een nieuw kabinet is. Dan rijst de vraag hoe dat in september alle maal moet gaan. Op de 15e van die maand moet Hare Majesteit im mers de troonrede voorlezen, een werkstuk dat een begroting bege leidt die nog gemaakt is door de oude CDA VVD-ploeg. Die troonrede valt dan vrijwel samen met de regeringsverklaring, en de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer met het debat over die regeringsverklaring. Beide stukken hebben met elkaar gemeen dat ze de voornemens van de regering ontvouwen. Alleen zal de troonrede zoals gezegd in be langrijke mate nog een stuk met liberale invloeden zijn, terwijl aan de regeringsverklaring een onmis kenbaar socialistisch tintje komt te zitten. Grote kans dus dat de nieu we regeringsploeg nog ijlings wat zal willen bijstellen voor de dit keer wel zeer vroeg vallende Der de Dinsdag van september. Toch zijn de mogelijkheden daar toe vrij beperkt. Vooral de tech niek zal hier een doorslaggevende rol spelen. Prinsjesdag is een in de Grondwet vastgelegd gebeuren de Staatsdrukkerij moet tijdig ai >rs stukken op de persen leggen. In i begrotingen kan over twee wek niets meer veranderd worden i en i de Miljoenennota zit over e sdie) week of drie ook helemaal „dich •,k *!l eater Tot begin september kan aan TERD troonrede nog wel een zinnetje 1 geschaafd worden, maar die 00 r spoedig daarna ook onverandt fERD baar. Lukt het bijschaven allemi juwbi niet meer dan is de kans aanwei Mo dat troonrede en regeringsverkl ,tin^_i ring niet helemaal op elkaar zuil *584 zijn afgestemd, met andere woc^n Sui den dat koningin Beatrix op september een andere toon aan i slaan dan premier Van Agt in z speech voor het parlement. In d geval zal de eerste daad van men 1 nieuw bewindsman het indient }F van een begrotingswijziging bij t Tweede Kamer zijn. toot pl in v. (W ARJEN BROEKHUIZE De„ ,'pdei HA* Regering dwingt Drenthe tot aanleg van Navo-depot DEN HAAG De regering dwingt Drenthe ruimte te -reserveren voor de aanleg en inrichting van een munitie depot voor de NAVO. Bin nen een jaar moet de provin cie het streekplan Oost-en Zuidoost-Drenthe zodanig herzien, dat er bij Coevor den ruimte komt voor het depot. De complexen voor de opslag van munitie en materieel moe ten eind volgend jaar klaar zijn. De vestiging van de op slagplaats levert Coevorden di rect een extra werkgelegen- heid op voor 350 mensen. De provincie heeft zich altijd te- - gen de aanleg van zo'n «NAVO-depot gekeerd; de ge- meenteraad van Coevorden 1 daarentegen heeft geen bezwa ren. In zijn aanwijzingsbesluit wijst minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) op de overeenkomst tussen de Amerikaanse en Nederlandse - regering betreffende het op slaan van munitie en mate rieel in Navo-verband. Dat hij vasthoudt aan Coevorden, ver klaart minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvestng) uit de noodzaak de opgeslagen munitie en materieel snel te kunnen inzetten. Personeel Uniser neemt heft in handen MOERDIJK Het personeel van het che- miscb-afvalverwer- kings-bedrijf Uniser in Moerdijk is in opstand gekomen tegen het ontslag van de direc teur, B. H. van der Pool. Hij werd gisteren geschorst door de aan deelhouders. De be langrijkste aandeelhou der, W. Renes, is door het personeel de toe gang tot het bedrijf ontzegd totdat ophelde ring is verschaft over het ontslag. De zaken gaan niet goed bij Uni ser. Het bedrijf is in een slecht daglicht ko men te staan doordat de vorige directie zich heeft schuldig gemaakt aan het illegaal storten van afval. Onderhan delingen over overna me van het bedrijf zijn daardoor gestagneerd. Van der Pool probeer de op zijn manier de zaak te redden, maar Renes is het met die methode niet eens. Vandaar het ontslag en de daarop volgende ac tie van het personeel. mk &3b I .«j, i f.4- Noodmiddelen Ib De eerste partij medicijnen, bijeengebracht in het kader van de actie „Amsterdam helpt Warschau", is gisteren vanaf Schiphol naar de Poolse hoofdstad verzonden. Hier een blik in het vrachtgebouw waar de dozen duidelijk gekenmerkt wachten om 2252: DEN HAAG Het optre den van Justitie tegen de etherpiraat radio Paradise is verantwoord geweest. Vanuit het schip zouden pro gramma's worden uitgezon den die naar woord en in houd voor het Nederlandse publiek bedoeld waren. Dit was in strijd met de Tele graaf- en Telefoonwet. Voorts bevonden zich aan boord Nederlanders die zich aan dit strafbare feit schul dig maakten, althans daar zeer nauw bij betrokken wa ren. Ook daarmee waren zij via de Telegraaf- en tele foonwet strafbaar. Dit heeft minister De Ruiter (Justi tie) de kamerleden Nijpels en Keja (beiden VVD) laten weten naar aanleiding van de aanpak van radio Paradi se op zaterdag 1 augustus. Volgens De Ruiter ging het om - naar internationaal algemeen wordt aanvaard - ongeoorloofd gebruik van volle zee waarte gen in dit geval de Nederland se overheid als eerste aange wezen was om op te treden. De actie steunde ondermeer op de Europese overeenkomst voor de vorming van radio- omroep of televisie-uitzendin gen door stations buiten natio naal gebied. De Ruiter stelt in zijn ant woorden verder dat Justitie tot de aanpak van het radiozend- schip is gekomen op basis van aankondigingen vanaf het schip, dat men op Nederland gerichte programma's zou gaan uitzenden. Op basis hier van viel aan te nemen dat er zenders aan boord waren en dat bij de uitzendingen Neder landers betrokken waren. Een onderzoek ter plaatse op het schip was noodzakelijk om dit te controleren, hetgeen op 1 augustus gebeurde, aldus de minister. Aan boord werden twee Nederlanders aangetrof fen, twee radiozenders, twee zenders in aanleg vi AM uitzendingen, geluid; den en in het Nederland! stelde gebruiksinstructies. De Ruiter geeft verder te nen dat aan boord schip geen kapitein of s| man te bekennen min scheepspapieren of c« caten dan wel een journa; naam van het schip Maria en Panama waren nelijk zeer recent" met het schip aangebracht, De Ruiter. Al van te was er twijfel over ontsta, het schip wel Panamees Omdat er geen enkele lijkheid bestond om de naliteit van het schip va stellen, werd het schip uj slag genomen. „Tot dug hebben zich nog geen hebbenden over inbesl ming beklaagd", aldus del ter nu. Wel zijn de Pana autoriteiten op de hoogtj steld. Op basis van een der zegt De Ruiter het^ als statenloos te beschouw Ijdr: ONDERZOEK VERRICHT VOOR MENSEN DIE NIET BESTAAN NIJMEGEN In opdracht van het mi nisterie van sociale zaken heeft het In stituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen jarenlang gewerkt aan het vinden van een methode om blinden ook het werk te kunnen laten doen dat past bij hun middelbare opleiding. Het ontwikkelen van de methode is gelukt, maar aan het uittesten zijn de onder zoekers niet toegekomen. De blinden voor wie het systeem is ontwikkeld, blijken namelijk niet te bestaan. Tot die ontdekking zijn' de onderzoekers gekomen toen zij geen proefpersonenen konden vinden. „Geijkte baantjes voor blinden zijn recep tioniste), telefonist(e) of typist(e). Maar het vinden van een baan waarvoor een middelbare of hogere opleiding is vereist, is voor blinden buitengewoon moeilijk, terwijl de behoefte eraan erg groot is". Deze veronderstelling, die al lange tijd zo wel bij de overheid als bij verschillende blindenorganisaties leeft, is dan ook de aanleiding geweest voor Sociale Zaken om het onderzoek te laten uitvoeren. Maar anderhalf jaar lang hebben de on derzoekers bij arbeidsbureaus en blinde norganisaties in heel Nederland vergeefs gezocht naar blinden met een middelbare of hogere opleiding en ze hebben er zegge en schrijve twee gevonden om de metho de te testen. In het ene geval ging het om een man die op latere leeftijd blind was geworden. Het bedrijf waar deze man werkte had welis waar beloofd om hem weer in dienst te nemen, maar het bleek om een van de geijkte blindenberoepen te gaan. En daar voor is geen speciale plaatsingsmethode nodig. De tweede man was al van jongs af aan blind. Hij kreeg een tijdelijke baan binnen een welzijnsorganisatie, maar na negen maanden was het contract afgelopen. In tussen was het nauwelijks mogelijk ge weest de plaatsingsmethode bij hem te tes ten, omdat daarvoor een duidelijke orga nisatie nodig is. De genoemde welzijnsor ganisatie kende echter zoveel interne or ganisatorische problemen, dat aan deze voorwaarde niet werd voldaan. Behalve dat de onderzoekers nauwelijks werkzoekende blinden op het spoor zijn gekomen, bleek de belangstelling van de werkgevers zeer gering om deze mensen in dienst te nemen. Het aannemen van een blinde vraagt aanpassingen en reorga nisaties binnen het bedrijf. Volgens d derzoekers zal een onderneming dai ker in deze tijd met een grote arbe serve, niet warm voor lopen. Volgens de onderzoekers is echter d> haast algemene opvatting dat bl moeilijk werk vinden door het functioneren van bemiddelaars of doi onbereidwilligheid van werkgevers,! nogal eenzijdige benadering van hetl bleem. De r.-k. vredesbeweging Pax Christi en de Interkerkelijke Vredesbeweging IKV hebben in een brief aan de Nederlandse regering erop aangedrongen, dat deze een officieel protest laat horen tegen het Amerikaanse besluit de neutronenbom in productie te brengen. Beide vredesbe wegingen vinden, dat Nederland duide lijk moet maken dat het onder geen en kele omstandigheid de wapensystemen, waarover de Nederlandse regering zeg genschap heeft, beschikbaar zal stellen voor het nieuwe wapen. De Nederlandse regering dient volgens PX en IKV tevens bij de bondgenoten erop aan te dringen eenzelfde besluit te nemen en alles in het werk te stellen elke verdere modernisering of uitbouw van de kernbewapening te verbieden. De vredesbewegingen herinneren aan de uitspraak van premier Van Agt in de Tweede Kamer op 19 oktober 1979. Daarin zei hij dat de Amerikaanse rege ring „in onmiskenbare bewoordingen" nader overleg had toegezegd alvorens verdere stappen te ondernemen in het productieproces van de neutronenbom. De consultatie, die president Reagan heeft toegezegd voor het geval van plaatsing van de neutronenbom, vinden IKV en PX „van ondergeschikte politie ke en militaire betekenis". Het Amerikaanse besluit de neutronen bom te produceren is volgens de vredes bewegingen een uitdrukking van con frontatiepolitiek niet alleen tegenover de Sovjet-Unie maar ook tegenover de ei gen bondgenoten. PX en IKV zijn van mening, dat de Eu ropese bondgenoten het Amerikaanse besluit niet kunnen zien als een binnen landse Amerikaanse aangelegenheid. De Amerikaanse regering toont daarmee aan de bewapeningswedloop te willen voortzetten. Zij geeft daarmee tevens ui ting aan haar vastbeslotenheid om nieu we kernwapens in Europa te plaatsen en in geval van oorlog in te zetten zonder dat de bondgenoten eraan te pas komen, aldus IKV en Pax Christi. Piet Nelen verlaat BIS Pater Piet Nelen zal per 1 oktober zijn functie bij het Buro voor In ternationale Solidariteit (BIS) te Roermond neerleggen. Per die da tum wordt hij secretaris van het C.M.B.R. (Centraal Missionair Be raad van de Religieuzen). Hierin komen afgevaardigden van alle religieuzen in Nederland bijeen om een gezamenlijk missionair be leid van de religieuzen te ontwik kelen. Pater Nelen volgt in deze .functie pater Willem Roetenberg op. Nelen is directeur van BIS sinds de oprichting in 1975. Voordien was hij secretaris van het Missie bureau van het bisdom Roermond, maar hij werd door bisschop Gij- sen uit die functie ontheven. Als opvolgers van pater Nelen zijn benoemd Karei Weerkamp cssr, die zijn werkzaamheden voor Su- rinamers momenteel via de raad van kerken zal integreren in het werk van BIS, en Kees Dekkers, die met de coördinatie van het werk van BIS wordt be last. De Australische regering heeft gisteren een voorzichtige reactie gegeven op een rapport van de Wereldraad van Kerken, waarin haar houding ten opzichte van de Aborigines, de oorspronkelijke bewo ners van net land, racistisch en discrimi nerend wordt genoemd. Volgens minister Peter Baume van „Abori- gines"-zaken onthult het rapport gedetail leerd de slechtste aspecten van het leefmi lieu van de oorspronkelijke Australische bewoners, maar heeft het onderzoekteam van de Wereldraad van Kerken niet de po sitievere zijden van het regeringsbeleid ten opzichte van de Aborigines genoemd. Het rapport legt de nadruk op wat ge noemd wordt de schrikbarende gezondheid, huisvesting en de opleidingskansen voor de Aborigines en zegt dat racisme te vinden is in ieder facet van de Australische samenle ving. Minister Baume gaf toe dat het slecht is ge steld met de huisvesting, de gezondheids zorg en de opleiding van Aborigines, maar zei dat deze beter worden. Hij miste in het rapport de duidelijke voortgang die volgens hem op vele terreinen is geboekt De Australische premier, Malcolm Fraser, zei dat hoewel het regeringsprogramma laat van start was gegaan, er in de afgelo pen 20 iaar veel is bereikt. „Niemand kan doen alsof de echte moeilijkheden snel kunnen worden opgelost Dat heeft tijd no dig", zei hij. In het rapport van de Wereldraad van Ker ken komt o.a. de staat Queensland er slecht van af. Volgens de onderzoekers van de wereldraad ziin de Aborigines daar van hun rechten beroofd toen multinationale ondernemingen toestemming kregen in hun gebieden onbeperkt grondstoffen te winnen. Queenslands premier John Bjelke- Petersen zei op de beschuldigingen: „Het is een hoop troep. Ik zal het niet eens lezen." Protesten tegen op gravingen in Jeru zalem Orthodoxe joden hebben de Verenigde Naties gevraagd op te treden tegen de onthei liging van de joodse be graafplaatsen op de Tempel berg te Jeruzalem, waar mo menteel opgravingen plaats vinden. Dit heeft rabbijn Moshe Hirsch, een der lei ders yin de „Natourei Kar- ta"-be weging, te Jeruzalem medegedeeld. Deze beweging telt, volgen rabbijn Hirsch, 300.000 leden, van wie 10.000 in Israël. Zij is het oneens met de zionistische opvatting. Zij beschouwt de vorming van de staat Israël een heiligschennis zo lang de Messias nog wordt verwacht. De rabbijn maakte verder be kend dat het afgelopen week end het graf van Theodor Herzl, de stichter van de zio nistische beweging, is beklad. Zonder hier formeel de ver antwoordelijkheid voor op te eisen, zei rabbijn Hirsch dat dit een geoorloofde vergelding was voor de ontheiliging door zionistische archeologen. De rabbijn haalde vervolgens nog uit naar de orthodoxe par tij „Agoedat Israël", die tot de coalitie van premier Begin is toegetreden. „Deze partij kan niet.langer het orthodoxe jo dendom vertegenwoordigen", aldus de leider van de „Natou- rai Karta"-beweging. De Missie-Zendingskalender 1982 heeft een nieuw gezicht. Werden de kalenderbla den in het verleden steeds geïllustreerd met aandoenlijke, maar tamelijk vrijblij vende foto's van breedlachende dan wel hongerende negerkindertjes, de nieuwe kalender toont niets van dit .alles. De uit gevers het Centraal Missiecommissa riaat in Den Haag en de Nederlandse Zen dingsraad in Amsterdam hebben geko zen voor een nieuwe opzet. De bedoeling is „om een ontwikkelingsland, een deelgenoot van de Derde Wereld, zichzelf in verschillende opzichten te laten presente ren". Voor volgend jaar is dat Egypte. Voor de samenstelling van de kalender is de mede werking verkregen van een groep jonge Egyptische vrouwen, die verbonden zijn aan een christelijk vormingscentrum in een der oudste plaatsen ter wereld, Akhmim, een Nijldorp in Opper-Egypte, waar men een eeu wenoude weef- en naaldwerkcultuur heeft. De vrouwen die eens per week naar het vor mingscentrum komen blijken die oude kunst zin nog in hun vingers te hebben. Prachtige wandkleden zijn daarvan het resultaat die verhalen over het dagelijks leven in en om Akhmim, in het dorp en op het land, de fees ten en het verdriet. Dertien afbeeldingen van deze kunstwerken zijn te vinden in de nieu we kalender. Op de achterkant van het schutblad en de kalenderbladen staat in het kort allerlei informatie over belangrijke wereldlijke en kerkelijke aspecten van Egyp te. Uitgebreidere informatie over de onder- Deze zwart-wit afbeelding van de omslag da nieuwe Missie- Zendingskalender 1£ toont het leven van alledag langs de oevfll van de Nljl en geeft een indruk van het exclu*** sieve kleurenmateriaal dat de MZK voor h#*- nieuwe jaar onder zijn schutblad heeft. Du Up; werpen in de kalender wordt gegeven in eei aansluitende diaserie die speciaal voor scho a' len en werd gemaakt. De kalender (alleen te verkrijgen via Missi y Commissariaat of Zendingsraad) kost 6,5e en de baten komen ten goede aan missie- zendingswerk. Paus: Crisis geen excuus voor minder vrijgevigheid aan Derde Wereld ooj Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in een bood schap gezegd dat de rooms- katholieken in de rijke lan den de huidige economi sche crisis niet als een ex cuus mogen gebruiken om minder geld te geven voor de missie in de landen van de Derde Wereld. „Deze crisis mag geen excuus Voor de christenen in de rijke landen zijn om hun vrijge vigheid te beperken. Zij moe ten niet vergeten dat de lan den en de kerk in de Derde Wereld zwaarder dan zij door de crisis worden getroffen", aldus de paus. De boodschap is gericht aan eel alle katholieken over de hel r- wereld en zal op 18 oktobei Wereldmissiedag, in alle kery ken worden voorgelezen. ee De boodschap is door de pau geschreven tijdens zijn ver 0 blijf in het ziekenhuis. Dt a paus zal later deze week he Gemelli-ziekenhuis verlaten. ppe

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12