elangen AZ'67 botsen liet oefeninterland Tweede garnituur laat top achter zich Marcella Mesker de grote onbekende Volleyballers zonder bondscoach FVERS WACHT GESPREK MET LEVERANCIERS ORANJE AF ;rs 111! I René van der Gijp naar de rechter Waarschuwing voor WK wielrennen !?ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 Bondscoach Kees Rij- ;ht het gesprek van mor- iet de hofleveranciers van af alvorens hij consequen- ■bindt aan de bezwaren van clubs tegen de oefenwed- in Bern tegen Zwitserland wachKPtember- België spelende Simon Taha- Johnny Rep in Frankrijk, Krol en Michel van de Korput lie en Frans Thijssen, Arnold in en wellicht René van de Kerkhof in Engeland hebben compe- tieverplichtingen bij hun clubs. A.Z.'67 stelt liever geen kandidaten voor Oranje beschikbaar omdat het op 1 september de eerste wedstrijd speelt in het Bernabeutoernooi van Real Madrid. Trainer Georg Kessler wil in Madrid, waar A.Z. het evene ment opent tegen Bayern München dat de beide voorgaande edities van het toernooi won, met zijn sterkste formatie verschijnen. Het Europees aanzien van zijn club is ^Cessler veel waard. Hij wil dan ook al op maan dag 31 augustus naar de Spaanse hoofdstad vertrekken, daar op 1 en 3 september zijn toernooiwedstrijden spelen en daarna doorreizen naar Tu rijn, waar Juventus de Alkmaarders voor een vriendschappelijk düel heeft uitgenodigd. Een invitatie die Kessler graag wil aannemen omdat die de marktwaarde van de ploeg kan verhogen. Kessler: „Als de inter nationals niet mee kunnen, hoeven we niet eens te gaan want we hebben er geen enkel belang bij in dit soort duels af te gaan. Als we maar één in ternational thuis hoeven te laten, zou ik daar nog niet zo veel moeite mee hebben". Aangezien echter Johnny Metgod, Hugo Hovenkamp en Jan Peters tot de vaste geselecteerden van Rijvers behoren, en het niet ondenkbaar is dat ook Pier Tol en Ronald Spelbos worden opgeroepen voor het duel met Zwitserland, zullen de belangen Kees Rijvers heeft alles vla via gehoord. van Oranje en A.Z. vrijwel zeker bot sen. Ajax heeft inmiddels verklaard de houding van A.Z. volledig te kun nen begrijpen. Rijvers: „Ik hoor morgen in Zeist wel wat er allemaal precies leeft. Ik heb alleen maar via via wat gehoord en daar wil ik niet op afgaan. Als alle betrokkenen bij elkaar zijn, heb ik duidelijkheid en weet ik ook waar ik met het oog op de interland tegen Zwitserland aan toe ben". vajr koplopers ie gif r „J„1Pen jsstaapakstrijd tvaanjEN Na de vijfde d vaq van het toernooi om weteiwn Nederlands schaak- luchjioenschap zijn er vier kwakers. it tw^hdtjnga en de Duitser ?tourvann speelden remise, de Jf Schmittdiel won zijn zich dfoken partij tegen Van in diujjsen en Nijboer ver- nerik|)e wit. Hierdoor leiden n. De Scheltinga, Nijboer, eidersttdiel en Lehmann met concnt. Met vier punten vol- Uip, Veldt, Borm, Caes- De Roode en Stigter. togenboom tnpleteert jectie Parker iai )EN De selectie van Ibalvereniging Parker id. De Leidse vereni- trok de onbekende Hoogenboom als tiende a. De 21-jarige en 2.02 lange Hoogenboom en veik volgens publiciteits- ingerst^er Frans van Egmond opvolger van Jim worden gezien, 'gmond omschreef het jeringe optreden van Hoogen- niddé, gisteren tijdens de ondeilng, als „niet schok- ïenzief* „Je moet hem zien ikhaitgende in de rij," aldus doodlEgmond. Parker heeft zijn t de Verenigde Staten wonhstige Hoogenboom iringeteen contract aangebo- die «Na een proefperiode insect|rie weken zal worden n voien of de forward en de |e club htm samenwer- oortzetten. .Hoogenboom is, zoals lond dat uitdrukt; een "forward: „Hij sterk, kan 11 0s raS£en onder de bas- Hoogenboom is een Nederlander, hij kan hl zonder problemen uit- ti in de Nederlandse etitie. Op vijfjarige leef- fcrhuisde hij met zijn ou- laar dé Verenigde Staten. I Delft geboren Hoogen- was tot voor kort actief t team van Colgate Uni- een school gelegen in irstad van New York. i, Hoogenboom studeert iputerkunde, is een op tbalgebied niet zo'n be- universiteit. Heeft vol- e wijnkan Egmond te maken het vp* feit dat studeren er op >ren tpfe plaats komt. jkopede komst van Hoogen- jS' bestaat de selectie van I an n? nu u't tien spelers: i-Frar Mitchell Plaat, Emil uiirihs s> Peter Paulides, cen- c va arrie Steve Puido- 7, forwards Sid Bruinsma, °P Isen, Dave Downey, wijk en Hoogenboom. ist n WÈM Hoogenboom: raggen eil' de basket. tóe oil dïiiRooy niet *n „"schenen lelskaöA De organisatoren jaar Je Prof ronde van Neder- egd. waren teleurgesteld over /an wegblijven van Theo de inen t temeer omdat voor alle Agricf de wereldkampioen- n geselecteerde ren de verplichting zou be de Ronde te rijden. De voelde er niets meer nadat hij als vervanger aniel Willems de Ronde est-Duitsland had gere- VAN GAAL LANGER UIT ROULATIE ROTTERDAM René van der Gijp, Sparta's sterspeler over wie zijn club en Feye- noord het niet eens kunnen worden over de vergoedings som, zal zich tot de rechter wenden om op korte termijn ontbinding van zijn contract te verkrijgen. De Rotterdamse kantonrechter zal een Salomonsoordeel moe ten vellen. Volgens de VVCS, de spelersvakbond, gaat het om een arbeidsrechtelijk ge schil waarin de kantonrechter eventueel ook de vergoedings som zal moeten vaststellen. De arbitragecommissie,^speciaal in het leven geroepen' voor der gelijke geschillen, zal niet worden ingeschakeld. Inmiddels is gebleken dat Sparta nog langer dan vere- wacht niet zal kunnen be schikken over Louis van Gaal. Bij een nader onderzoek in het STRIJD OM TENNISTITELS ONTBRAND Marcella Mesker:„lk weet niet wat Ik zal kunnen preste ren". DEN HAAG Aan het rijtje bekende tennissers (Fok, Laudin, Vletter, Al- bert) dat moest afzeggen voor de natio nale titelstrijd op de Scheveningse Metsbanen, konden gisteren tijdens de kwalificatieronde voor het hoofdtoer nooi opnieuw drie namen worden toe gevoegd. Rob Mentink bereikte zonder spelen de laatste 32 doordat zijn tegen stander J. van Bladel bij een niet ern stig auto-ongeluk betrokken raakte. Paul van Geuns en Bernard van Poel geest kwamen ook automatisch verder nadat respectievelijk Klaas Visscher (voorhoofdsholte-ontsteking) en Peter Vaarties (tennisarm) zich op het laat ste moment uit het enkelspel hadden teruggetrokken. Van de jeugdspelers, die een kans kregen zich in de kijker te spelen, plaatste alleen T. Nijssen zich voor het hoofdtoernooi ten koste van Rob Krullaards. Bij de dames slaagde alleen Y. Lam beek erin zich los te ma ken uit de rijen der zeer jeugdigen. Het eerste grote geweld is vandaag pas losgebarsten met Louk Sanders, Huub van Boeckel, Eric Wilborts en Michiel Scha pers als de verwachte halve finalisten. Bij de dames ligt dat een stuk moeilijker. De plaatsingscommissie „gokt" op een eind strijd tussen Marianne van der Torre en Elly Vessies, maar over het groepje lang ste achtervolgers bestaat nog beslist geen zekerheid. Vooral Marcella Mesker, de tweevoudige indoorkampioene, leed de laatste weken opvallende nederlagen. Haar voorbereiding werd in Kitzbühel in de tweede ronde gestoord door mejuf frouw Kohde, vervolgens in Amersfoort in de halve finale door Karin Moos en af gelopen zaterdag lukte het in Leiden to taal niet tegen de Europese jeugdkampioe ne Nanette Schutte (1-6, 1-6). De 22-jarige Haagse profspeelster: „Nanette Schutte speelt redelijk maar ik geloof niet dat zij zo veel vooruit is gegaan het laatste jaar. Normaal gesproken zou ik toch eerder van haar moeten winnen dan verliezen. Ik speelde gewoon slecht. Ik weet niet wat ik in dit nationale kampioenschap zal kunnen presteren. Als ik de tweede ronde haal, moet ik tegen Tine Zwaan, die niets meer te verliezen heeft en daardoor erg gevaarlijk kan zijn". Nanette Schutte lijkt wat meer ontspan nen naar dit evenement te hebben toege- leefd dan Marcella Mesker. Na veel verre reizen en het recente succes met Marian ne van der Torre in het Europees landen- toernooi voor speelsters tot 21 jaar, bracht de Amsterdamse de laatste weken met haar ouders door in Zuid-Frankrijk. In Nice won ze bijna achteloos een niet al te sterk bezet A-toernooi. In de eindstrijd versloeg zij het zusje van Frankrijks hoop, Yannick Noah. Afgelopen weekeinde won zij de open Leidse kampioenschappen en misschien zorgt ze dan niet voor een ver rassing in de strijd om de damestitel, de overige dames zullen deze week vooral voor haar op hun hoed^ zijn. HERMAN JANSEN Uitslagen kwallfleatieronde: Damn: N.van Erven-M.Uilkema 6-3,6-3; A.Lam- beck-H. Raaijmakers 6-2,6-0; K.Bakkum-J.Warrin- ga 6-2,4-6,6-4; L. Heffels-Y.Flu 6-0,7-5; Y.Lambeck- l.Cupers 6-3,6-1; I.de Jonge-N.Eijssen 6-3,6-2; Y.van der Haret-M.Smit 6-7,6-2,6-4; B.de Vries-I.van Er ven 6-3,1-6,6-4. Heren: N.Welschen-F.Schmitz 6-1,6-4,6-4; A.Reijn- ders-E. Koers 6-3,6-1,6-3; F.Janssen-P.Bootsman 7- 5,6-2,6-1; O. Panman-J.Madsen 1-6,6-1,6-3,6-2; J.Driessen-N.Salari 6-3, 3-6,3-6,7-6,6-0; R.Mentink- J.van Bladel (Van Bladel trekt zich terug); Chr.Vermeeren-F.de Haan 6-3,1-6,6-4,6-2; S. van Erven-J.Willemen 2-6,6-4,6-3,6-1; T.Nijssen-R. Krullaards 6-7,6-3,0-1,6-0; H.Everaars-J.Vekemans 6-4,4-6, 6-2,6-1; O.Takx-C. van der Maarel 6-3,6-2,6- 2; P.van Geuns-K.Visscher (Visscher trekt zich te rug); B.van Poelgeest-P. Vaarties (Vaarties trekt zich terug); R.Gorter-P.Ranty 6-3, 6-4,6-3; J.van de Marel-M.Ooating 1-6,6-1,6-1,6-7, 6-4; H. Adema van Scheltema-R.van der Horst 6-1,6-1,6-2. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Nora Blom- /Benno van Veggel-Annemarie Jurg/ Frank Stie- nen 6-0,6-4; Mariette Pakker/Michiel Schapers- Yvette Flu/Paul van Geuns 6-3,6-2; Nanette Schut- te/Gerbrand Appelboom-Ingrid de Jonge/Hans Everaars 6-3,6-2; Alice Lembeck/René Boers-Jeske van Erven/Jean-Pierre van Bladel 6-2,1-0 (Van BREDA - De overwinning van het duo Adri van Houwelin- gen/Jan Bogaert en de tweede plaats van Jos Lammertin- k/Wies van Dongen in de proloog van de 24ste Ronde van Nederland betekende niet veel, maar de uitslag was toch een waarschuwing aan het adres van de renners, die op 30 augustus in Praag deelnemen aan het wereldkampioen schap op de weg. In de koppeltijdrit over 4800 meter ging de tweede garnituur de Nederlandse top vooraf. De koppels Knetemann/Hanegraaf en Raas/Wijnands werden „slechts" derde en vijfde. De verrassende nederlaag van de nationale top, vooral die van Knetemann met kampioen Hanegraaf, kon worden toegeschre ven aan de ononderbroken reeks criteriums vanaf het einde van de Ronde van Frankrijk, 23 dagen geleden. Het bleef niet elke dag bij een wedstrijd van 80 tot 100 kilometer. Soms ook schoten de renners na afloop van een criterium haastig in de burgerkle ren om pijlsnel per auto naar weer een ander dorp te rijden waar nog een wedstrijd stond geprogrammeerd. Vorig week vrijdag was de enige dag zonder criterium. Verschillende cou reurs, onder wie Knetemann, waren toen present bij de prijsuit reiking van een tandemwedstrijd in Honselersdijk. Het „sportie ve zakken vullen" bracht de coureurs pas laat in hun bedden. Te laat in elk geval voor professionals, die in een lang seizoen verschillende pieken moeten hebben in klassieke wedstrijden. Het wereldkampioenschap is er een van. Vorig jaar dompelden de Nederlanders zich onder in het lucra tieve feestgedruis na de Ronde van Frankrijk. Het wereldkam pioenschap in Sallanches werd een complete afgang. De kans daarop is dit jaar minder groot omdat het parcours in Strahof- Praag minder selectief is dan in Sallanches. Om echter kansrijk mee te fietsen in de strijd om de regenboogtrui zal de voorberei ding serieuzer ter hand moeten worden genomen. In 1979, toen Jan Raas wereldkampioen werd, reed de ploeg van Peter Post vóór de Ronde van Nederland de Ronde van West-Duitsland, een wedstrijd met lange etappes over een geaccidenteerd par cours. Dat was een ideale voorbereiding. In deze, ook voor wiel renners economisch slechte tijd, werd de Ronde van Duitsland, de bittere pil van Sallanches ten spijt, niet in het programma opgenomen. Ploegleider Peter Post wenste dit jaar geen be moeienissen te hebben met het wereldkampioenschap. Het is ook te begrijpen dat de renners liever startgelden in de criteri ums gaan halen. Wel Duitsland De oranje-truidragef in de eerste etappe, vandaag tussen Noord Scharwoude over de Afsluitdijk naar Veendam, reed de Ronde van West-Duitsland wel. Adri van Houwelingen won daar zater dag bijna de vijfde etappe en eindigde op de 24e plaats in het eindklassement. Van Houwelingen werd gekoppeld aan ziin Bel gische ploeggenoot Jan Bogaert, een specialist in korte tijdritten. Na afloop merkte Van Houwelingen op: „Ik wist dat we bij de beste vijf zouden eindigen omdat een etappe-koers beter is dan criteriums rijden. Ik wist niet dat we zouden winnen". In het niet zo sterke deelnemersveld waren de renners van Post favoriet, speciaal Gerrie Knetemann die na de Tour vier criteri ums en nog twee derny-koersen had gewonnen. Misschien was Sjaak Hanegraaf, zondag nog winnaar in 's-Heerenhoek, nog niet ingespeeld op het specialisme van Knetemann want onmid dellijk nadat Lammertink en Van Dongen hun tijd hadden ver beterd riep hij uit: „Ik wist het wel". Was het daarom of door de teruggelopen conditie? Jan Raas,, die met Ad Wijnands vijfde werd, was spraakzamer. „Voor het eerst heb ik de zware ver snelling durven trappen. Ik voelde direkt na afloop wat pijn in de uit net gips verwijderde knie maar dat is normaal. Donder dag zeg ik tegen bondscoach Piet Libregts of ik meega naar de wereldkampioenschappen of thuis blijf". Knetemann: te veel criteriums? De uitslag van de proloog, een kop peltijdrit over 4,8 kilometer: 1. Adri van Houwelingen/Jan Bo- faert (Bel) - ploeg Swerts, 5 minuten 3,74 seconden; 2. Joe Lammertin- k/Wies van Dongen ploeg Koop- mans, 5.49,51; 3. Gerrie Knetemann- /Jacques Hanegraaf - ploeg Post, 5.49,87; 4. André Dierickx (Bel)/Her- man van Springel (Bel) - ploeg Van Vaerenbergn, 5.53,18; 5. Jan Raas- /Ad Wijnands - ploeg Post, 5.53,21; 6. Johan van de Velde/Joop Zoete melk - ploeg Post, 5.54,76; 7. Roy Schuiten/Theo Smit ploeg Ehlen, 5.55,23; 8. Peter Winnen/Gerrit van Gestel (Bel) - ploeg Lefèvre, 5.55,66; 9. Hennie Kuiper/Adrie van der Poel - ploeg De Bruyne. 5.56,90; 10. Heddy Nieuwdorp/Jos Schipper - ploeg Koopmans, 5.57,31; 11. Gerrie van Gerwen/Hans Langerijs - ploeg De Bruyne. 5.57.75; 12. Jan van Hou- welingen/Frits Pirard - ploeg Jossart, 5.57,90; 13. Claude Criquielion (Bel- )/Johnny Broers - ploeg De Kimpe, 5.58,01; 14. Henk Lubberding/Aad van den Hoek - ploeg Post. 5.58.22; 15. Rudy Pevenage (Bel)/Ronny Claes (Bel) - ploeg Lefèvre. 5.59.38. den en daarin tweede was ge worden. Bondscoach Piet Li bregts zei: „Hij had het me op zijn minst kunnen vertellen De sportcommissie van de KNWU zal dit geval behande len en De Rooy mogelijk een startverbod voor andere wed strijden tijdens deze week op leggen. Zijn selectie voor de wk-ploeg is niet in het geding. De Rooy's ploeggenoot Peter Winnen, wel in Breda gestart, zei overigens niets van een verplichting ten aanzien van de Ronde van Nederland te wéten. DEN HAAG De contracten van Ben Krysik en Pieter Murphy, de beide bondscoaches van het nationa le herenvolleybalteam, welke per 1 september aflopen, zullen niet wor den verlengd. De commissie Natio nale Top van de NeVoBo is niet te vreden over de resultaten die Krysik en Murphy in de twee jaar die zij aan het roer stonden, hebben i be- hsfald. Vooral de uitschakeling voor deelne ming aan de Europese titelstrijd was een flinke teleurstelling. De Commissie Nationale Top staat een ander beleid voor, waarin geen plaats meer is voor twee bondscoaches. Commissievoorzit ter Joost Veeger, tevens vice-voorzitter van de NeVoBo: „Het werken met twee bondscoaches heeft niet die ombuiging van de neergaande lijn teweeggebracht die verwacht werd. De resultaten in die periode op het prestatieve en oplei- dingsvlak noch ae toekomstvisie van beide coaches op korte en langere ter mijn gaven de commissie aanleiding het hoofdbestuur van de NeVoBo te ad viseren de contracten met Krysik en Murphy te verlengen." Veeger wil terug naar het oude sy steem, waarin één man de verantwoor ding draagt. Voornaamste gegadigde voor de functie van bondscoach is Rob Hachmang, de trainer van landskampi oen WC uit Vught. Met de Brabapder is reeds inormatief gesproken over een meerjarig contract, dat minimaal tot en met 1985, het jaar dat Nederland de Eurpese kampioenschappen organi seert, zal lopen. De NeVoBo verwacht voor 1 september de besprekingen af te ronden. Rotterdamse Claraziekenhuis is gebleken dat Van Gaal za terdag in het oefenduel met Heerjansdam niet een scheur tje in zijn elleboog heeft opge lopen maar dat zijn linker-el- lepijp is gebroken. In plaats van de oorspronkelijke twee weken rust zal Van Gaal zeker zes weken uit de roulatie zijn. Sparta zal door deze tegenslag de onderhandelingen over het aantrekken van Chris Dekker en Henk van Leeuwen met spoed beginnen. Excelsior wacht op tekenen contracten ROTTERDAM Vijf spelers van het naar de eerste divisie gedegradeerde Excelsior heb ben het hun voorgelegde con tract niet getekend. Het zijn Van Tour voor wie Feyenoord nog steeds belangstelling heeft. Ridderhof, Ouwehand, Patti- nama en Vermunt. Dick Ernst, afkomstig van Feyenoord, wenst niet langer te onderhan delen en heeft zich gemeld bij de Goudse amateurvereniging GSV. Ponsteen toch naar w.k. HENGELO Herman Poo steen, de viervoudige Neder landse achtervolgingskam pioen, neemt definitief deel aan de wereldkampioen schappen profs achtervol ging, begin september in de Tjechische Brno. De doktoren Oosthoek en Heeren hebben gisteren Pon steen toestemming gegeven de training te hervatten. „Ik had nergens meer last van", stelde Ponsteen na een eerste lichte training. De achtervolgings kampioen, die de Nederlandse baankampioenschappen moest laten lopen, wil op de wereld kampioenschappen behalve in de achtervolging ook graag uitkomen in de puntenkoers. Tips voor Duindigt WASSENAAR Acht dra verijen en twee rennen staan morgenmiddag op het programma van de Wasse- naarse renbaan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: DE STEEGPRIJS: Ursa Major, Utaro Buitenzorg en United Mendel. ROOZENDAALPRIJS: San- dros Hanover, Usmien van Epse en Urmanie Brewer. TERLETPRIJS: Umberto K. Selene en Trudy. CHALLANSPRIJS: Duchess Ricky, Watch Me en Liana Raaphorst. DOESBURGPRIJS: Raymond, Parioca S en Olympus. DIERENPRIJS: Top Way, Ton Zuidvelde en Rusty Oostwijck. BORDEAUXPRIJS: Silver Bill, Speedy Bally en Fine Painting. MIDDENHEUVENPRIJS: Thor ter Lune, Suze en Shir ley Mac. DOESBURGPRIJS (tweede afdeling): Pijlsnel, Osmond en Roidur. DE STEEGPRIJS: Trixy Lo- bell, Tempo Olivier en Tabas co du Bois. VAN IMPE GESTRAFT Weggebleven bij dopingcontrole WOERDEN Lucien van Impe, de bergkoning in de Ronde van Frankrijk en tweede in het eindklasse ment, is gisteren door de KNWU gestraft in een do- pingaffaire. Van Impe moest zich melden voor de dopingcontrole na af loop van de Acht van Chaam op woensdag 22 juli. Hij ver scheen niet. Van Impe vertrok naar het Belgische Peer, waar hij deelnam aan een avondcri terium. Van Impe heeft tot 9 augustus de gelegenheid gehad verweer te voeren bij de KNWU voor zijn absentie maar hoorde niets. Gisteren besloot de KNWU dan ook tot de gebruikelijke sanctie: een maand voorwaardelijk ge schorst en een boete van 1000 Zwitserse franken, ongeveer 1250 gulden. Lucien van Impe, die dertien Ronden van Frankrijk uitreed in de voor ste gelederen, was nooit eerder in een dopingaffaire verwik keld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9