avorleten voor atletiektitels niet belaagd versleten ack MkkMburg finisht met voorrem Eerste Britse titel voer Sebastian Coe KAMPIOENEN UGD MANIFESTEERT ZICH OP TECHNISCHE NUMMERS VIERDE PLAATS OP CIRCUIT IMATRA al Pa JECHT Verrassingen [16 ren de nationale atle- rrankampioenschappen op n r(! nieuwe kunststofbaan ou Utrecht, waar over an- n malve week de Europese wèjdtitelstrijd zal worden aarfwikketd, niet opgele- •land. De weinige atleten van ;estfnationale klasse, die land rijk is, bleven tyiteloos overeind en Hits op de per traditie bezette technische imers was sprake van doorbraak van de Dat de 18-jarige Eric iruin (De Typhoon) een iele overwinning be lde op discuswerpen en ilstoten was niet eens ferrassend voor wie de likkeling van deze me iekandidaat voor de Eu- ipese jeugd8trijd bekijkt. w dat Bert Smit (Swift) pob Buntsma (AV Castri- i) bij het speerwerpen j alleen de eerste twee ft8en bezetten maar met prestaties van resp. en 69,76 m. een toe ais 'gsbewijs verdienden La,F de Europese wedkamp °ot^de junioren was verheu- 1, al zullen zij over an- lalve week ongetwijfeld iten ervaren dat ze in in- itionaal opzicht nog I mee kunnen. Datzelfde it voor Maaike Persoons A), die na drie mislukte gingen met 4.24.15 min. de 1500 m. bijna één se nds onder de EK-limiet iel. —grachten het tótaal aantal ■srkorenen op 21, maar af- %n van Eric de Bruin zijn kansen op eremetaal mini- al, zeker nu Rob Druppers lias) en Robert de Wit (PSV) uiteenlopende redenen In vormcrisis verkeren. Drup- I moest een bezoek aan de bpa Cupstrijd voor junioren et Spaanse Santander met "3 voedselvergiftiging beko- en kon zodoende op de .m. zijn titel tegen aartsrl- [Arno Körmeling niet ver- |gen en tienkampspecialist Robert de Wit heeft een weinig geslaagde trainingsvakantie In Spanje achter de rug, hetgeen in een kansloze èliminatie op de 110 m. horden, waar hij normaal gesproken tot de kanshebbers moest worden gerekend, resulteerde. Eric de Bruin was, en dat Is te kenend voor de huidige machtsverhoudingen In de na tionale atletiektop, niet de eni ge die een dubbele overwin ning op zijn conto kon bij schrijven. Bij de dames moch ten Els Vader (100 en 200 m.), Elly van Hulst (800 en 1500 m.) Els Vader, winnares 100 en 200 m.t betreurt het dat zij in eigen land niet meer concurrentie ondervindt. DAMES: 100 meter: Els Vader (Zeeland Sport) 11.36 200 meter: Els Vader (Zeeland Sport) 23.23 400 meter: Tilly Verhoef (Sparta) 52.82 800 meter: Elly van Huist (Olympia'48) 2.04.18 1500 meter: Elly van Hulst (Olympia'48) 4.19.17 100 meter horden: Marja Olyslager (Schelde Sport) 13.52 400 meter horden: Olga Commandeur (ADA) 58,81 Hoogspringen: Edine van Heezik (ADA) 1.78 Verspringen: Edine van Heezik (ADA) 6.45 Kogelstoten: Ria Stalman (Sparta) 14.64 Discuswerpen: Ria Stalman (Sparta) 58.46 Speerwerpen: Uda Berkhout (DEM) 49.38 HEREN: 100 meter: Ed Pirau (AAC) 10.81 200 meter: Henk Brouwer (Ciko'66) 21.63 400 meten Koen Gijsbera (Bataven) 46.40 800 meter: Arno Körmeling (SISU) 1.49.27 5000 meter: Klaas Lok (Phoenix) 14.08.99 110 meter horden: Paul Wijnbergen (AAC) 14.66 400 meter horden: Harry Schutting (Prins Hendrik) 49.78 3000 meter steeple: Hans Koeleman (AAC) 8.33.28 20 km. snelwandelen: Frank Ravensberg (Haarlem) 1.37.30.4 Hoogspringen: Renó van Loon (Spado) 2.12 Verspringen: Jeroen Bronwasser (Prins Hendrik) 7.21 Hinkstapsprong: Peter van Leeuwen (Thor) 15.51 Polsstokhoogspringen: Eltjo Schutter (AV Nijmegen) 4.70 Kogelstoten: Erik de Bruin (Typhoon) 16.57 Discuswerpen: Erik de Bruin (Typhoon) 16.57 Kogelslingeren: Wil van Uythoven (DJA) 55.76 Speerwerpen: Bert Smit (Swift) 70.70 en Ria Stalman (discuswerpen en kogelstoten) eveneens twee gouden medailles In hun prij- zenkast stoppen. Els Vader („Jammer dat er In Nederland geen tegenstand meer voor me is") rekende met, gezien de weersomstandigheden, uitste kende tijden resoluut af met de „concurrentie" en Elly van Hulst smaakte het genoegen om Saskia Brouwer op de bel de middenafstanden als kam pioene te onttronen. Aan die sportieve revanche van de Friezin had overigens niemand getwijfeld gezien de opmerke lijke come back, die de week tevoren in het doorbreken van de magische ae-minuten- grens op de 800 m. tijdens de B-finale van de Europa Cup- strijd In Pescara zijn bekroning vond. Ditmaal bleef Elly Ver hulst steken op 2.04.18 en was zij met 4.19.17 op de 1500 m. ver verwijderd van haar per soonlijk record (4.13.01). Maar daar tilde ze, gezien het feit dat ze beide races helemaal zelf moest maken, nauwelijks aan. „Twee jaar heb ik door omstandigheden niet goed kunnen presteren maar vijf jaar geleden stelde ik me der gelijke tijden al tot doel en die zijn er, ondanks de stilstand In 1979 en 1980, nu toch geko men", aldus de 22-jarige atlete uit Leeuwarden, die merkwaar dig genoeg lid is van het Haag se Olympla 48, een overgang die vorig jaar tot stand kwam na strubbelingen met het Frie se Lionitas. Ria Stalman bewees haar toe genomen kracht vooral bij het discuswerpen waarin ze een constante reeks van worpen, grotendeels boven de 56 m., produceerde. Een uitschieter Henk Koelemans was de enige die - op de 3000 m.stee- ple chase - een nationaal record benaderde. boven de 60 m., die haar mo gelijk In de buurt van haar na tionale record (62,32 m.) zou hebben gebracht, bleef dit maal achterwege. Het kogel stoten ging haar met 14,64 m. aanzienlijk minder goed af, niet alleen ruim een meter onder haar beste seizoenprestatie maar ook ver verwijderd van het uit 1971 stammende natio nale record van Els van Noor- duyn (17,87 m.). Uitstekend De enige atleet, die een natio naal seniorenrecord benader de, was de Amsterdammer Hans Koelemans die op de 3000 steeple chase louter op eigen kracht was aangewezen. Dat was voor hem blijkbaar geen beletsel om met 8.33.28 een fractie verwijderd te blij ven van zijn eigen nationaal re cord. Van uitstekend gehalte was ook de 46,40 van 400 me terloper Koen Gijsbers, met als goede tweede Marcel Klaren- beek in 46,79. Relatief gezien mocht de 49,78 sec. van Harrie Schulting op de 400 m. horden er ook zijn, zeker in het licht gezien van de verminderde trainingsarbeid van de Braban der. Onder het motto: „Sport Is leuk maar de studie staat op de eerste plaats" begon het seizoen voor Schulting eigen lijk pas zes weken geleden toen hij zijn lesboeken van de Technische Hogeschool In Eindhoven even opzij kon schuiven. Schulting begon weer zeer intensief, tweemaal per dag, te trainen wat begin vorige week in het Italiaanse Viareggio in een keurige 50,27 resulteerde en in Utrecht een tijd van onder de 50 sec. ople verde. „Het seizoen kan niet meer stuk voor mij", conclu deerde hij na afloop. „Een tijd onder de 50 sec. was mijn doel en dat heb ik nu dus bereikt." Slechte start Henk Brouwer slaagde er net niet helemaal In om de sectie wedstrijdsport van de KNAU, die hem voor belangrijke lan- denwedstrijden had gepas seerd, voor schut te zetten. Brouwer kon op de 200 m. zijn traditionele slechte start op de streep nog wel ten koste van Raymond Heerenveen goed maken, al bedroeg het verschil slechts tweehonderdste secon de, maar op de 100 m. misluk te de coup van de Arnhemmer, ai werd voor winnaar Ed Pirau, die trouwens vorig jaar ook ze gevierde, dezelfde tijd (10,81) opgemeten. Opvallend was het falen van Diederik Everts, tot voor kort eerste keus voor de KNAU op de sprintafstanden maar ditmaal op de 200 m. slechts vijfde, terwijl hij zich op de 100 m. zelfs niet voor de eindstrijd wist te plaatsen. Tilly Verhoef, vorige week in Pescara ook al op dreef, be vestigde haar vorm met een seizoenrecord van 52,82 op de 400 m. Datzelfde gold ook voor de Zeeuwse Marjan Olys lager op de 100 m. horden (13,52). Verspringster Edine van Heezik evenaarde met 6,45 m. haar beste prestatie van dit seizoen, maar dit Am sterdamse meisje heeft nog steeds haar vorm van vorig jaar niet te pakken. HES LAGRAND totaal van 50 punten Is hij Van Duimen (zesde) tot op twee punten genaderd. Ook de Brit Barry Sheene, die vijfde is met 57 punten, is binnen bereik gekomen. Oorvijg Lucchlnelli bouwde zijn voorsprong uit tot negen pun- de de middenafstandsloper Olaf twee titels. Een week voor de Europese bekerfinale in Za greb scoorde hij op de 800 meter een uitstekende 1.44.31 en passeerde hij op de 1500 meter in 3.46.44 de eindstreep. Wereldrecordhoudster Marlies Göhr hield de korte sprint op hoog niveau (11.20) en Marita Koch, ook wereldrecordhoud ster, verbeterde haar seizoen- tijd op de wedstrijd over een volle stadionronde tot 49.64. Polen Bij de Poolse kampioenschap pen stond volgens de traditie het polsstokhoogspringen op hoog niveau. Olympisch kam- •ploen Wladyslaw Kozakiewicz wipte over 5 meter 62 en ver overde de titel. Nummer twee, Tadeusz Slusarskl, kwam ze ven centimeter minder hoog en Marius Klimczyk, die als derde eindigde, was nog altijd goed voor 5.50. Andrzej Stepien was de snelste 400-meter loper in 46.33. Het Poolse kampioen schap op de 110 meter horden werd een prooi vor Romuald Gieglel in 13.84. ■jet was nutteloos om achter Lucchlnelli aan te gaan", zei Jack Middelburg. De Ita- I pn wordt op de foto achtervolgd door Graeme Crosby die als vijfde zou eindigen. IMATRA Jack Middelburg heeft de reeks Neder landse overwinningen op het circuit van Imatra gis teren geen verlengstuk kunnen geven. Na triomfsn van Wil Hartog (twee keer) en Boet van Duimen bleef Middelburg op het stratencircuit steken op de vierde plaats. De Honaelorsdijker, een week eerder winnaar In Silveratone, was met zijn atandaardma- chine-met-beperkingen niettemin best over zijn verrichting te spreken. De Italiaan Marco Lucchlnelli was ditmaal onbereik baar. Hij bleef de concurrentie twintig seconden voor. Middelburg finishte vrijwel wiel aan wiel met de Ame rikaan Randy Mamola (tweede) en de Zuidafrikaan Kork Ballington (derde). Middelburg had vrijwel geen voorrem meer over toen hij afstapte. „Met die haakse bochten blijf je afrem men", zei hij. „Je krijgt dan zo'n slijtage dat er haast niets van je rem overblijft. Lucchlnelli was in deze race een klasse apart. Hij sprong meteen al weg en het had geen zin om te proberen bij hem te blijven. Dit circuit was niet zo geschikt voor mij. Of dat van Anderstorp, waar volgende week wordt gereden, be ter voor me Is, weet ik niet. Ik heb het nog nooit ge zien". Behalve Mamola, Ballington en Middelburg bestond de tweede groep achter Lucchlnelli ook uit de Ameri kaan Kenny Roberts. Deze moest zijn concurrenten echter laten gaan en kwam tenslotte op de zevende plaats terecht. Boet van Duimen verging het nog slechter. Hij moest In de 21e van de 25 ronden naar de kant met een achterband waarvan slechts een hoopje rubber over was gebleven. In de stand om de wereldtitel is Middelburg nog altijd zevende. Met een WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM ten op Mamola. Zaterdagavond was het trouwens nog onzeker of de Italiaan een dag later wel mocht starten. Hij wilde na de officiële training de grap uit halen om het circuit met een mini-motorfiets af te leggen. Een official stond hem daar echter In de weg. Met Zuideuropees temperament gaf Lucchinelli de Fin een knallende oorvijg. De jury moest er aan te pas komen om te beslissen dat een dergelijke .cow boy" mee mocht doen aan de race voor de wereldti tel. De Westduitser Anton Mang voltooide zijn „one- Mang-show" en greep zijn tweede wereldtitel. In Sil- verstone werd hij,al de beste in de 350 cc-klasse om dat concurrent Jon Ekerold afviel. Daar kwam nu het kampioenschap in de 250 cc-klasse bij. Mang boekte zijn achtste seizoenzege bij de kwartliters. Het was voor het eerst sinds 1953 dat een Westduitser twee voudig wereldkampioen werd. Sedert in 1949 om de wereldtitel is gestreden, zijn er veertien coureurs ge weest die in één seizoen twee kampioenschappen veroverden. Dit gelukte de vermaarde Italiaan Giaco- mo Agostini zelfs vijf keer. In de 125-cc klasse was de Spanjaard Angel Nleto, al zeker van de wereldtitel, weer oppermachtig. De Nedriander Anton Straver werd achtste op bijna een ronde achterstand. Bij de zijspannen haalden de eni ge Nederlanders, Streuer en Van der Kaap, de eind streep niet. Het duo moest in de vijftiende ronde met een oververhitte motor naar de pits. Streuer probeer de het In de eerste training weer met Schnieders, die in Assen geblesseerd raakte. Dat beviel echter niet, waarop Streuer besloot Van der Kaap, in Finland met vakantie, als bakkenist te nemen. 13.10 van een andere Amerikaan, Greg Foster. De boeiendste race van zater dag was de 5000 meter, die in de eindsprint gewonnen werd door de Ier Eamon Coghlan, 13 minuten 20.36 seconden, een nationaal record. Coghlan sprintte in de laatste halve ron de Iets sneller dan de Nleuw- Zeelander John Walker, Olym pisch kampioen van 1976 op de 1500 meter. Walker kwam een halve seconde na Coghlan over de streep. Oost-Duitsland Frank Emmelmann is de nieu we sprinttroel van Oost-Dults- iand. Nadat de atleet uit Mag deburg op de eerste dag van de nationale kampioenschap pen de 100 meter al had ge wonnen In 10.19 seconden, ze gevierde hl| gisteren In Jena op de 200 meter In 20.40. De tijd van de 20-Jarige Emmelmann werd zelfs enigszins negatief beïnvloed door de natte baan. Bij de dames ging de titel op de dubbele sprint naar Barbel Wockel. De winnares van het zilver tijdens de Olympische Spelen van Moskou noteerde een uitstekende 22.07 secon den. Evenals Emmelmann verover- LONDEN Sebastian Coe heeft zaterdag, op de 800 meter, zijn eerste Britse titel veroverd. Coe, die enigszins gehinderd werd door een blaar, fi nishte in 1 minuut 45.41 seconden. De beste pres tatie kwam op naam van Renaldo Nehemiah, de wereldrecordhouder op de 110 meter horden. Ne hemiah bleet met 13.17 seconden, zevenhon derdste seconde achter bij de beste wereldpres tatie van dit seizoen, de Coe heft de arm. Ontspannen finisht hij op de terwijl zijn naaste belager, Omer Khalifa, met inspanning zijn tweede plaats verdedigt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9