Bermuda: „mini" voor de man Prijzen van tulpenstaan onder drul Doe eens wat tegen de stress IN EN OM WINDKRACHT Omzetstijging gevolg van grotere aanvoer Landbouw-tentoonstelling eerste expo in Grote RAI LAND EN TUINBOUW /IN EN OM HET HUIS leidsecourant maandag 10 augustus isbi veroorzaken geestelijke druk, die men „stress" noemt. Om er af te komen, moet men proberen de zaak terug te draaien. Opgesteld door Marbert volgt hier een anti-stress of anti-moeheids program ma, want grote innerlijke vermoeidheid is de onvermijdelijke metgezel van de killer Stress: verzin iedere dag een kleine verras sing voor uzelf, ga naar de sauna, (eerst toestem ming dokter vragen), laat u van top tot teen masseren, bezoek een zonnebank (warmte en gestrekt liggen ontspant), leer yoga, want yoga is meer dan gymnastiek, het ontspant geest en spieren (het gaat heel eenvoudig thuis met het boek „Het 28-daagse Yoga- programma" van Heyne uitgeverij), neem iedere avond een bad voor het slapen gaan en drink een beker melk, neem meer tijd voor lichaams- ge zichtsverzorging en (indien mogelijk) minder voor uw carrière Eet gezond Ontbijt met veel proteïne en (indien mogelijk) weinig koolhydraten, smikkel in de loop van de dag een hapje: een wortel, stukje paprika, be ker yoghurt, een vrucht, drink veel mineraalwater (eventueel met citroensap voor de smaak), zorg dat u genoeg ruwe stoffen bin nen krijgt, die de stoelgang bevorde ren (rauwe groente, tarwe-zemelen, grof gemalen tarwe, volkoren brood), neem iedere ochtend een multi-vita- minenpreparaat, dat ook de belangrijk ste mineralen bevat. Stress is de angst van de doelman voor een strafschop. Ze ontstaat in een mens, zoals al in het stenen tijdperk: als hij gevaar merkt, als iemand hem aanvalt, als er iets dreigt. Om zich af te weren, om weg te lopen of om te vech ten wordt een geheim mechanisme op gang gebracht. Er komen adrenaline en hormonen vrij, de behoefte aan zuurstof wordt groter, de bloeddruk stijgt, pols en hartslag worden sneller, suiker- en vetreserves worden gemobi liseerd. Alles staat in het teken van de te leveren grote lichamelijke inspan ning. Maar er gebeurt niets. Want de meeste mensen kunnen (mogen) niet reageren zoals ze willen. Want voor hun gezondheid zouden ze eigenlijk moeten vluchten of vechten. Haat, er gernis, teleurstellingen maken ziek en Het is aan de potplanten te danken dat in de afgelopen julimaand de CCWS aan een totaal hoger omzetbedrag kon komen dan vorig jaar. De snijbloemen hebben het er lelijk bij laten zitten, hoewel de grote aanvoer er nog voor zorgde dat er enige stijging was in de omzet van dat pro- dukt, zij het met slechts enkele procenten. Sommige pro- dukten bleven zelfs beneden het peil van vorig jaar. Het totale omzetbedrag aan de CCWS lag afgelopen maand ongeveer tien procent hoger dan vorig jaar. Het kon beter, het kon slechter. Er zat trouwens ook afgelopen week ge noeg variatie in de prijzen. Het slechtst kwamen fresia, le liekelken en irissen er af. Er werden minder trosanjers aan gevoerd, ook al waren er dan altijd rond de elf miljoen die het belangrijkste produkt van de veiling uitmaakte. In het begin van de week kon nog gemiddeld twintig cent worden bereikt en die prijs kon in de loop van de week wel worden gehandhaafd. Het begin van de afgelopen maand was re delijk goed te noemen in de bloemenhandel, maar zakte later in, mede als gevolg van de vakanties. Afgelopen week lieten de zomerse dagen zich gelden en daardoor nam ook de aanvoer sterk toe, hetgeen de prijzen niet ten goede kwam. Bovendien bleek de handel nog niet op volle toeren te draaien en ook de export deed het rustig aan. Als totaal had de CCWS dus ook wat de snijbloemen betreft een ho gere omzet. Dat was vooral te danken aan de chrysanten, gerbera, rozen en lelietakken. De trosanjers, troschrysan- ten en standaard-anjers bleken behoorlijk in trek te zijn. De aanvoer van rozen mag er dit jaar best zijn, zit althans boven het aantal van vorig jaar. De fresia neemt een be langrijke plaats in, ook al laten de prijzen te wensen over. Goed in de markt lagen ook de gladiolen en het snijgroen dat dit jaar veel belangstelling heeft. Er is momenteel een zeer ruime vraag aan produkten op de veiling en dat kwam de handel ten goede. In het algemeen kan worden gesteld dat in de hogere prijsklasse betere topprijzen worden be taald dan vorig jaar, hetgeen niet wil zeggen dat het alle maal even florissant is. Tot de goede kansen kunnen de potplanten worden gerekend die afgelopen week in ruime re aantallen kwamen met redelijke prijzen. Voor deze week moet wel worden gerekend op een toenemend aanbod ge zien de weersomstandigheden. Wel wordt verwacht dat de handel opnieuw zal aantrekken en ook de export zich meer zal laten gelden. Opvallend is dat het totale exportbedrag van de VBN-veilingen over de eerste helft van dit jaar op liep tot 1.263.016. Een vermeerdering van ruim veertien procent. De stijging voor de snijbloemen bedroeg ruim elf procent in prijzen en van de potplanten zelfs 24 procent. Het is dan ook goed dat de uitbreiding van de CCWS-ge- bouwen zich op tijd voltrekt, zodat zelfs bij de grootste aanvoeren de produkten toch snel verwerkt kunnen wor den. Er wordt aan gedacht om de accommodatie ten dien ste van de kooplieden nog uit te breiden terwijl ook uitbrei ding van de vergaderruimte in het gebouw op het program ma staat Bermuda zonder overslag met de onvermijdelijke riem getrokken door lussen. T-shirt en lang dun wollen vest met opgestroopte mouwen. Fanta siekousen en zonnebril horen erbij De meest uiteenlopende rages gaan de wereld over. Puzzeltjes, petjes, pi- lotenbrillen, pantertjes voor achterin de auto. Nu zijn het de bermuda's. Ook voor de manll Het Duitse blad „Die Zeit" wijdde zelfs een hele re portage aan het verschijnsel. De ber muda is als een toerist. Je ziet hem overal. In Australië, Zuid Afrika, Indo nesië, Engeland, Beieren en zelfs op de Seychellen waar hij natuurlijk shorts heet. Maar shorts zijn voor onze begrippen korter dan de bermu da. De „mannen-bermuda" Is dit sei zoen begonnen aan een zegetocht over de hele aarde. Volgens de over levering is deze dracht geboren in de Engelse koloniale tijd, toen een op de Bermuda's gelegerde officier de hitte daar niet langer kon verdragen, een schaar vatte en de pijpen van zijn uni formbroek tot een handbreed boven de knieën afknipte. Binnen de kortste keren grepen grepen besnorde „colo nels" en „captains" ook naar de schaar en daar gingen de broekspij pen. In het vuilnisvat ermee en lekker de benen bloot. Maar zo elegant als de men er nu in goede bermuda uit ziet, zo mallotig liepen ze er destijds, zo'n honderd jaar geleden, mee rond. Om de benen nog een béétje militair aanzien te geven, werden ze omwik keld met de tot aan mei 1940 ook In ons land bekende puttees. De tijden zijn echter veranderd en de bermuda's veranderden mee. Dit sei zoen is rood, in combinatie met wit of blauw erg geliefd. Monter stapt de man rond in een witte katoenen ber muda, een rood flannelen hemd en een leren riem om het middel. Een rood polohemd, met daarover non chalant een zijden das, staat geweldig bij een wit-beige bermuda (met om slag), een leren blouson met ritsen en een schoudertas. Rode sokken, brui ne schoenen en daar gaat meneer het veld in I Een deftig heer van vijf kruisjes met pijp kan echter (als hij er het uiterlijk - nog -naar heeft) rustig rondlopen in vlamrode tricot bermuda, rood-wit Beetje „piratenlook" met dit mouw loos katoenen T-shirt in jaquard motief (CIAO 39). Ongebleekte „pitjes"-bermuda van kantoen (Equip 49), blauw-wit gestreepte blazer 150 (Katoeninstituut), shawltje om het wapperhaar. - gestreepte polo en witte lederen das. Daarover draagt hij dan achteloos een donkerblauw colbert met een „lefzakdoekje". Jongeren, met of zonder baard, trekken een witte ber muda aan hij een wit hemd met ge- plisseerd front. Onder het witte col bert huist een vest in luipaard dessin, idee van de beroemde Italiaanse ont werper Gianni Versace, idool van de jeugd. Boemelen door de stad, koffie drinken bij een vriendin, flaneren over de boulevard, het kan allemaal met blote knieën; en in een opwindend kleurenschema. Zoals bijvoorbeeld: lang rose diep t-shirt, zachtrose col bert, khaki bermuda, rode instap schoenen met rieten zolen. In Ameri ka noemt men de bermuda tegen woordig city-pants (stadsbroek) en ze vliegen daar de winkel uit. Trouwens ook in Nederland zijn ze in meerdere grote warenhuizen reeds uitverkocht. Dat gaat naar de herfst toe. Brede legerblouson met mouwzak op kha ki bermuda. ("De Bijenkorf). Het grote Duitse he renmodeconcern Dolf Selbach Is in zijn vijf vestigingen tot dusver 12.000 stuks van het vrolijke mannenkle- dingstuk kwijt en de Italianen, die de mode altijd een banddikte vóór zijn, sloffen het In hun warme klimaat ook nauwelijks bij met de verkoop. Je ziet daar veel bermuda's als avonddracht: wit smokinghemd, tijgervest, glan zend zijden blazer op korte linnen broek. In gewaagde uitvoeringen en kleuren (piratenpak met korte broek en rond de taille geslingerde doek) is het kledingstuk natuurlijk vaak een grapje, maar de Hamburgse couturier Wolfgang Joop ziet het ernstiger in. Hij noemt de korte broek weer „een stap naar de modische emancipatie van de man". Hij vindt het onzin dat het „mooie" mannenbeen altijd ver stopt moet blijven en bovendien: hij hoeft niet altijd te puffen in stadskle- ding. Laat hem de verkoelende bries ook maar om de kuiten waaien TINY FRANCIS Je ziet ze vanuit je ligbed binnenvaren aan de strandjes en kalmpjes in een haventje meren. Er paar leuke meisjes uit het vaartuig. „Regatta" is eer zeil(boot)-kleding van Triumph. De V-hals trui en (wit en blauw) zijn van katoenen frotté met mid erdoor. Bootpak (rechts) bestaat uit een streepdessln op shorts. Loop, spring, speel, of zwem Ga per dag minstens een half iu frisse lucht in, ook bij storm of rfapenmi begin de dag met strekkend^nente trekkende bewegingen, liefst vof'jj6 la open raam. ""J® probeer een hard-loop training^. Geop rennen, langzaam op adem kfu n< losjes hard lopen. (Dertig minuteij. Bo™eJ al heel wat).ln een ontspannen licH ™a#~ r huist een ontspannen geest. tn m bespreek met een goede vrifi'**1 uw problemen, blijf er niet al lef zitten kauwen, m 14.17 zorg voor voldoende nachtrust» btbiic maal zes uur), JjLJ!rchl,€ douche elke dag of zwem éérCL.0^ per week... ÏÏilSS De van maandag 18 januari tot en met zater dag 23 januari 1982 te houden Landbouw RAI is de eerste tentoonstelling die in de Grote RAI zal worden gehouden. Door de uitbreiding van het RAI-eomplex is er een expositieruimte be schikbaar van 65.000 vierkante meter. Deze uitbreiding van veertig procent omvat drie tentoonstellingshallen en zes congreszalen. Er hebben thans 265 exposanten ingeschreven. Nieuw voor de Landbouw RAI 82 is een inter nationaal congres en een speciale expositie over de mechanisatie van de tropische land bouw in ontwikkelingslanden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Federatie „Het Landbouwwerktuig" en de voorlichtings- en researchinstituten in Wageningen. Het tentoonstellingsprogramma omvat: werk tuigen en machines voor land- en tuinbouw zoals trekkers, machines en andere mechani sche hulpmiddelen geschikt voor akkerbouw, weidebouw, veehouderij, akkerbouwmatige groenteteelt, fruitteelt en bosbouw. Stalinrich tingen en artikelen op het gebied van land- en grove tuinbouw zoals veevoeders, zaden, mest stoffen, bestrijdingsmiddelen, gereedschappen, motoren en brandstoffen. De bereikbaarheid van de RAI per openbaar vervoer is aanzienlijk verbeterd sinds de inge bruikneming van de nieuwe Schiphol-spoor- lijn. Bezoekers worden op die manier binnen een kwartier van de nationale luchthaven Schiphol rechtstreeks naar het nieuwe spoor wegstation Amsterdam RAI vervoerd. Direct van dat station brengt een tram de bezoeker tin b n en ken idt. cht n tot vlak voor de RAI. De Schiphollijn fard ook een directe en snelle verbinding vi U e RAI naar Den Haag en Rotterdam. 'aat De Landbouw RAI wordt georganiseerd eet RAI Gebouw B.V., in overleg met de Fcdefedev „Het Landbouwwerktuig". In de federatii alle Nederlandse organisaties verenigd o^°r 0 gebied van handel en industrie van lam of tuinbouwmachines, landbouwtrekkers rfde melkmachines. In 1980 telde de Land»* RAI 228 exposanten. De tentoonstelling Ên- een recordaantal bezoekers van 113.814. Parkiettulpen zijn „bloedduur". Hard, De „balsse"-stemming in het bloembollenvak duurt voort. De af gelopen week vertoonden de prij zen van vele tulpen een dalende tendens. En dat terwijl daarvoor al weinig reden tot jubelen was. Neem de prijzen van de Darwinhy- briden. Men kon net zo veel beste twaalven van Apeldoorn kopen als men maar wilde hebben voor zes tot zes en een halve gulden per 100. Voor de elven stond de wijzer van de veilingklok vaak al stil op vijf gulden. Fraaie mutanten uit deze tulp, zoals Beauty of Apel doorn en Apeldoorn's Elite, tulpen waarvoor de kwekers zich jaren ge leden het vuur uit de sloffen liepen om maar plantgoed te kunnen ko pen, brachten slechts een paar kwartjes per 100 meer op dan de moedersoort. Van alle Darwinhy- briden noteerde alleen de kloeke rode Parade nog negen gulden, maar met de rest van de tulpen uit deze groep was het huilen met de lamp uit. Misère Misère ook met de meeste trlumftul- pen. Twaalven van Cassivl, Tommy, de betrekkelijk nieuwe donkerrode Musical, Jimmy, enz. waren heel ge makkelijk te koop voor zeven gulden per 100. Voorheen zo gewilde rand- tulpen als Lucky Strike, Los Angeles, Lustige Witwe en dergelijke noteer den maar weinig hoger. Allemaal kommer en kwel bij de tulpen? Bij de meeste helaas wel. Maar er waren natuurlijk ook weer uitzonderingen die de regel bevestigden. Witte tul pen bijvoorbeeld bleven „bloed duur". Twaalven van Pax konden nog boven dertig gulden per 100 ko men en de late Maureen een lasti ge tulp in de cultuur omdat men *m bijna niet uit het virus kan houden zat ook in de lift en noteerde tot 27 gulden per 100. Late groeiers En dan natuurlijk de dikke bollen van de laatgroeiende soorten, want die „zijn er niet gekomen", zoals dat heet. Zo kon het gebeuren dat twaal ven van Brilliant Star in de buurt van 25 gulden per 100 gingen koersen en de gele Generaal Joffre was nog duurder. Trouwens: twintig gulden per 100 voor twaalven van Prinses Irene kan men ook moeilijk een hab- bekrats noemen. Ook de dikke bol len van een alleda de rose Christmas de belangstelling. Beste twaalven brachten grif vijftien gulden per 100 op. Elven van deze tulp kocht men een stuk gemakkelijker. Dan mocht men blij zijn als men tien gulden op de afrekening kreeg. Grote verschil len in prijs tussen twaalven en elven zag men bijvoorbeeld ook bij de dubbel gele Monte Carlo. Moest men voor de grootste maat toch gauw 23 gulden op tafel leggen, elven kocht men al voor 17 gulden en dat scheelt toch wel een slok op een borrel. Sommige rassen van de dubbele vroege Murillo's waren schreeuwend duur. Vooral Marechal Niet, die het met de twaalven zelfs tot een topprijs van 35 gulden per 100 wist te bren gen. Parkieten Duur waren ook vrijwel alle parkiet tulpen. Ook een hoog bejaard ras als Blue Parrot. De twaalven daarvan la gen zelfs nog hoger in prijs dan de koploper van weleer: Estella Rijnvëld. Deed Blue Parrot 24 gulden, voor Estella Rijnveld een door bestra ling verkregen tulp had de export niet meer over dan 22 gulden. Het is misschien wel aardig hier even te vermelden dat Blue Parrot in het midden van de twintiger jaren vanzelf is ontstaan in een klein partijtje Bleu Aimable dat de heer J.F.Ch. Dix, die eind vorige maand zijn honderdste verjaardag vierde, teelde. De heer Dix verkocht één bol voor 1000 gul den en in de twee volgende jaren wist hij de prijs er ook goed op te houden. Die ene mutant leverde hem In drie jaar tijd 4200 gulden op. Dat waren dan keiharde, niet gedevalu eerde guldens. Daar kon je In die tijd heel wat mee doen. Een niet te groot gezin kon van 4200 gulden eef5J_za lang zeer comfortabel leven.|iot 21 daar nü maar eens om... tenkum Bij de Mendeltulpen zorgde A Beauty, een sport van Imp voor een recordnotering van 1 33 gulden voor de twaalvenj van dit ras kocht men voor den. Apricot Beauty is altijd betaalde tulp geweest. Oor2 heel aparte zalmoranje kleur e feit dat deze tulp erg moeilijk t is en ook nog eens gauw s huid zit. IJzersterk Bij de trlumftulpen veel QoeL:n rassen, maar ook enkele uitschr' De IJzersterke Abra liep twaalven boven twintig guldei 100. De lila Don Quichotte, oor tulp met een lang vaasleven, wéjc graag. Twaalven noteerden 17L_|£ gulden per 100. Voor de hyaf bleek de belangstelling nog sLj r groot met topprijzen voor de|\^ou cultivar Jan Bos. Bij de narcissen waren het i gele trompetten die goed ii lagen. iet al!efj*J;. 'in "Hew Geen vetpot Beste „enen" van Golden Hl gingen van de hand voor 30 g en meer per 100. Van de groot gen waren het alleen de gele C en Yellow Sun die goed k< meekomen. Men betaalde vo< „enen" van deze rassen in elk nog tussen de 20 en 24 guide D( 100. Dat zijn dan ook soorten gebrek aan beter wel eens al! trompetten worden geleverd, li geval is remplaceren geen doo de. Want als men Carlton in d plant, zal men daar zeker evei genoegen aan kunnen beleve aan Golden Harvest. Met de rei de groot- en de kleinkronige n sen is het op zijn zachtst gezeg£' gertjes gesteld. Met prijzen gulden voor „enen" van de bi sterke narcis voor tuin en bro Ice Follies, is het voor de kw bepaald geen vetpot. len ide i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6