en regen %lokkerende binnenschepen CDA en PvdA hebben moeite met vinden van ministers Luchtmacht beraadt zich over aan de grond houden F-16 Duikverbod voor deel O os terseh jonden eisen ïerslag Ford NELIEZALHET WETEN. n4 Eén hoofd per leerling KMC- Reizen failliet Russen praten alsnog over lening gasleiding weer voude e ge rond), uiting chrij- mor f mej. voor "ijdag kt op ra ter sdag ij de voor kan reus. 1 on- oistt 7 de\ ïandt Ïeul-L ;i iqNENLAND* LEIDSE COURANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 -rigcm tot ei og eei ,ad- UeRDAM In Rotter- h rust op de blokkade. Een tierige motregen drenst !r de twee lange rijen sche- I die de blokkade in de aterdaks- en de Koningshaven in net eejïcrdam vormen van de e tuin het functioneren van de feeffvépredige vrachtverdeling van dl) ontevreden schippers. 'erlanir de Maasboulevard raast en een verkeer langs de vroege ochtendspits. Rotterdam ontwaakt. Op de natte dekken is niemand te bekennen, op rende politieman laat zich zien. De blokkade ligt er en is een feit, dat de politie kenne lijk heeft geaccepteerd. Doodse stilte op en voor de schepen. Levensgroot verschil met een paar uur geleden, tussen vijf den gekregen. „Nelie Smit- en zes uur toen metalige Kroes heeft ons belogen, ze stemmen uit luidsprekers zal het weten", zegt een van de kade laat een meisje haar over het water klonken. „Je hen. Van het motorschip Ver hondje uit. Geen patrouille- kunt opvaren". „Rechts moet trouwen uit Roermond waait het gat nog dicht". „Verder een spandoek: „Verzorg uw tegen de kade". Tot de rijen toekomst goed, verbeter de lagen als een stevig cordon, EV met spoed". Midden in de met schippers die, onverzette- blokkade in de Maas ligt het lijk als hun schepen, van plan schip Allons uit Zwolle. Al- waren om niet eerder weg te lons, laten we gaan. Het doet gaan dan dat ze hun zin had- zijn naam geen eer aan. Sinds vanochtend is ondermeer het Noord zeekanaal bij IJmui- den door actievoeren de binnenschippers geblokkeerd. De blokkades zullen ook in- zijn binnen gekomen, maar vloed hebben op de water- hij verwachtte wel dat er zich sportrecreatie. Een woord- diverse problemen kunnen voerder van het Koninklijk gaan voordoen. Behalve dat Nederlands Watersport Ver- veel zeilers moeilijker hun bond meldde vanochtend dat boten naar de startplaatsen er op het verbondsbureau nog van de vele races in binnen- geen alarmerende berichten en buitenland kunnen bren gen, komen ook de eigenaren van de grote plezierjachten in moeilijkheden. Vooral zij die van hun (buitenlandse) va kantiebestemming weer naar hun ligplaats ^thuis willen te rugkeren. ""trassing in een '""""Asje gehelmde expert isievon Opruiming» Dienst zich behoedzaam over onbekend tikkend dat in de nacht jg op zondag bij £»*a(aan je Schiedamseweg f dritfcrdam werd aangetroffen. ebben* he' pakje verdacht veel 1 J/e#had van een ''idbom, werd zodiP"lk geëvacueerd en V" omgeleid. Na een worjiiopende demontage-ope- bleek dat aan de bom het il wezenlijke bestanddeel il explosief ontbrak. In loos zat uitsluitend eer tlel draden en een wekker. DEN HAAG CDA cn PvdA hebben nog steeds moeite met het vinden van kandidaten voor de ministersposten van respectievelijk Volksgezondheid en Milieuhygiëne en CRM. De woord voerder van het CDA zei te verwach ten dat onderhandelaar Van Agt van daag een naam bekend zou maken. De Leidse hoogleraar Franken en ex-staatsse- cretaris Hendriks, die genoemd werden voor Volksgezondheid, worden het niet, aldus de woordvoerder. Hetzelfde vertelde de PvdA-woordvoerder over mevrouw Mary Zeldenrust-Noordanus, oud- voorzitster van de NVSH. Wel een serieuze kandidaat voor CRM is André van der Louw, burgemeester van Rotterdam. Deze zou echter niet staan te trappelen om minister te worden. Nog een mogelijkheid is dat het kamerlid Wim Meijer, in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris op dit departement, alsnog naar voren wordt geschoven. Er moet dan een ander worden ge vonden, die de fractie kan leiden, wanneer Den Uyl en Van Thijn beiden naar het kabinet gaan. De formateurs Kremers en Van Thijn zijn van middag doorgegaan met het ontvangen van kandidaat-ministers. Hun eerste gast was de D'66*er Hans van Mierlo, die kandidaat is voor Defensie. ïsje van twee Luchtreclame machteloos tegen woningnood HOEK VAN HOLLAND Vele randstandbewoners zullen afgelopen zaterdag middag verbaasd omhoog hebben gekeken toen zij bo ven hun hoofd een reclame- vliegtuigje zagen met de op roep voor een huurhuis. Geen enkele advertentie had haar geholpen, makelaars wis ten het ook niet en de sociale dienst bood evenmin soelaas. Als laatste redmiddel om aan een huurhuis te komen had de 24-jarige Kikki Verhoorn uit Hoek van Holland daarom een reclameviegtuig in de arm ge nomen. Tot nog toe is haar ac tie zonder resultaat gebleven. DEN HAAG De Amerikaanse luchtmacht heeft afgelopen vrijdag besloten om al haar F-16 jagers voor onbepaalde tijd aan de grond te hou den. Er zijn problemen geconstateerd bij de computers die de vlucht con troleren. Israël, België, Denemarken, Noorwegen en Nederland hebben eveneens besloten hun vluchten met F-16's op te schorten. Functionarissen van de Nederlandse luchtmacht hebben in de loop van van daag besproken hoelang de veertig FIG's in Leeuwarden nog aan de grond moeten blijven. De toestellen werden vrijdag al geïnspecteerd. Hoewel daarbij geen man kementen werden aangetroffen, zijn de toestellen het gehele weekeinde niet in de lucht geweest. Bij de F-16 toestellen in Amerika zijn pro blemen met het systeem dat de stroomtoe voer regelt als de motor uitvalt, zodat nog ongeveer twintig minuten kan worden doorgevlogen. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht weigerde ver band te leggen tussen deze'storingen en recente ongelukken met de F-16. Sinds het in gebruik nemen van de F-16 zijn er veertien ernstige ongelukken mee ge beurd. Het laatste gebeurde afgelopen woensdag toen in de staat Utah een toestel neerstortte. De piloot kwam daarbij om. Gestolen zerk Hannie Schaft teruggevonden OVERVEEN De gestolen grafsteen van de oud-verzet strijdster Ilannie Schaft is terecht. Hij werd door wan delaars gevonden tussen de struiken op de erebegraaf plaats Overvecn. Op de zerk stond met viltstift geschreven: „Ja, helaas, hij is te zwaar". De politie heeft nog geen idee in welke kring de dader(s) gezocht moet(en) wor den. De steen werd vorig weekeinde gestolen. Tegelij kertijd verdween uit het stad huis van Haarlem een bronzer. beeldje van Hannie Schaft. Dit beeldje is nog steeds niet ge vonden. Na het bekend worden van de diefstal maakten afgelopen donderdag honderd mensen een stille tocht naar de erebe graafplaats. De dag daarop werd een nieuwe zerk op het graf van Hannie Schaft ge plaatst. Portugese order van 100 min voor Ballast Nedam AMSTERDAM Ballast Nedam heeft opdracht ge kregen voor de uitvoering van de eerste fase van een nieuwe commerciële haven voor Aveiro in Noord-Portu- gal. Met de opdracht is 100 min gemoeid, zo blijkt uit het personeelsblad De Pij ler. Het baggergedeelte, dat 11 min m3 omvat, wordt uitgevoerd door Amsterdamse Ballast Bagger en Grond voor een aanneemsom van 35 min. Er is een joint-venture gevormd met de Portugese aannemer Sociëdade de Empreitadas So- maque, die onder meer een golfbreker en een zes kilome ter lange geleidedam bouwt en 550 meter kade aanlegt. Dr. Gielen overleden DEN HAAG Het afgelopen weekeinde overleeds op bijna 83-jarige leeftijd prof. dr. Jos Gielen. Dr. Gielen was minister van onderwijs, kunsten en weten schappen in het eerste naoor logse kabinet Beel (1946 - 1948). jndwonden ar ziekenhuis )HOVEN Een tweeja- meisje is zaterdag met dwonden in een Eindho- ziekenhuis opgenomen haar vierjarig broertje lucifers had gespeeld. Het ttje had eerst geprobeerd nachtkastje- in brand te in, maar toen dat niet luk- obcerde hij of het bedje zijn zusje wellicht vlam Vatten. ST. PHILIPSLAND De burgemeester van het Zeeuwse St. Philipsland, E. Baererids, heeft dit weekeinde een algeheel duikverbod afgekondigd voor het deel van de Oos- terschelde tussen St. Phi lipsland en Stavenisse, waar sinds afgelopen donderdag de 33-jarige Tilburgse sportduikcr J. van Asten wordt vermist. De burgemeester heeft zich bij deze beslissing laten lei- den door een groepje zeer deskundige duikers, die za terdag voor Stavenisse in een veertig tot vijftig meter diepe put naar het lichaam van de sportduiker hebben gezocht. Er werd gedoken bij dood tij. omdat er dan normaal ge sproken vrijwel geen stro ming staat. De duikers kre gen daar echter met zo'n sterke stroming te maken dat de leider van het team, de commandant van de rijkspo litie te water uit Amsterdam, de zoekacties liet beëindigen. Burgemeester Baerends heeft daarop onmiddelijk het duik verbod uitgevaardigd omdat hij niet wilde dat de vele be hulpzame sportduikers, die gisteren wilden helpen bij het zoeken naar hun vermis te maat, hetzelfde lot zouden ondergaan als de Tilburger. De burgemeester heeft Rijks waterstaat en het provinciaal bestuur gevraagd een onder zoek in te stellen naar de toe nemende en veranderende stroomsnelheden in de Oos- terschelde ten gevolge van de werkzaamheden die men daar verricht voor het aan leggen van een stormvloed kering. jnieuw man in zee verdronken toi •j; laj !K VAN HOLLAND Voor de tweede keer dit week- e is bij het strand van Hoek van Holland iemand in zee nken. •jarige G. Koreneef uit Meerbusch in West-Duitsland werd lagmiddag door een sterke ebstroming in zee gesleurd, het oog van zijn vrouw en kinderen, die op het strand za- irdronk de man. J-jarige P. van Eijk uit Hoek van Holland is vrijdag in zee ronken. De man ging zwemmen nadat de strandwacht haar cdag had beëindigd. Vlak achter de branding kreeg de man 9 ip en riep om hulp. Zijn vrouw trachtte hem nog te redden moest haar pogingen opgeven, omdat zij zelf dreigde te rinken. •Ja 'te iai BECIIT De directie van Ford Nederland moet nog J" 13 augustus een financieel verslag over 1980 publicc- Anders wordt nog diezelfde dag bij de officier van jus- in Amsterdam aangifte gedaan van overtreding van fèle bepalingen uit het burgerlijk wetboek en de wet cco- jjjische delicten. Dit ultimatum stelt de Industriebond mede namens de Industriebond CNV cn Unie LP in een brief aan de Ford-directie. kok ?ketf>Qns de bepalingen moet een onderneming binnen vijf ^wjfnden na het verstrijken van het boekjaar een financieel ^{verslag uitbrengen. Uitstel is alleen onder buitengewone om- 7e*digheden mogelijk als de raad van commissarissen en aan- MeV^uders ermee akkoord gaan en als dat uitstel binnen acht we#n wordt gemeld bij het handelsregister van de kamer van je/Jphandel. Dat laatste is volgens de bonden niet gebeurd. AU /irora Nederland heeft tot nu toe steeds gezegd geen jaarverslag weeftunnen uitbrengen, omdat de externe accountants de boek- n dorde van de grond en opstallen niet zouden kunnen vaststel- onfA zolang niet zeker is of Ford Amsterdam dicht gaat. De bon- - ill bestrijden dit. zoak bonden willen het jaarverslag snel in hun bezit hebben met polü oog op de behandeling van het hoger beroep van Ford tegen uitspraak in kort geding dat Ford Amsterdam niet gesloten acAlg worden, voordat de zaak door de ondernemingskamer is fhandeld. KRUISTOCHT PER FIETS Ruim zeshonderd demonstranten, met witte plaats waar kernwapens werden vermoed, kruizen voor op het stuur, zijn gisteren van zijn de kruizen achtergelaten. Aan het einde Steenwijk naar Havelte gefietst. Met deze van de demonstratie, die het vredeskamp In kruistocht per fiets gaven zij uiting aan hun Beilen afsloot, werden ballonnen opgelaten verontwaardiging over de eerste atoomaan- met de tekst: „dit is nog maar een ballon, vallen, op de Japanse steden Hirosjima en maar het had ook radio-actieve neerslag kun- Nagasaki. Bij twee kazernes en een opslag- nen zijn". TRIPSCOMPAGNIE De kans bestaat dat de openbare lagere school in Tripscompagnie, een 140 zielen tellend dorpje in Groningen, het 't komende schooljaar zal moeten stellen met cón leerling. Het zijn er nu nog drie, maar of het er drie zullen blijven hangt af van het besluit van de ouders van de andere twee of zij hun kind nu wel of niet op een andere school zullen doen. De ene leerling krijgt dan als hoofd der school tevens onderwijzeres mevrouw G. van der Laan - Post uit Muntendam. Sluiting van de school is juridisch onmogelijk omdat de ge meenteraad vast zit aan een besluit uit 1979 de school pas per 1 augustus 1983 op te heffen. Eerder kan wel, maar dan moet ook die ene leerling weg zijn ROTTERDAM Er is weer een reisorganisatie in finan ciële moeilijkheden geko men: KMC-Rcizen in Rotter dam, een kleine touropera tor die gespecialiseerd was in reizen naar de Verenigde Staten. De reizigers die door het failli- sement van KMC-reizen gedu peerd zijn, worden door het Garantiefonds van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) schadeloos worden gesteld, als zij tenminste vóór zaterdag 8 augustus hebben geboekt. Er moeten nog 320 KMC-pas- sagiers terugkomen uit de Verenigde Staten; 94 vakantie gangers hadden nog geboekt voor een heen- en terugreis naar Amerika. De organisatie, die ook optrad als wederver koper voor andere reizen, heeft nog een onbekend aantal pakketreizen verkocht. De schade blijft beneden de 500.000 gulden, aldus de ANVR. die KMC-reizen als lid heeft geroyeerd. ROTTERDAM In het weekeinde zijn in Rotter dam drie mensen bij ruzies om het leven gekomen. Op het Delftseplein kregen za terdagmiddag twee mannen ruzie om een vrouw. Een 32- jarig man gaf een 33-jarige man een klap, waardoor deze met zijn achterhoofd op straat viel. Hij overleed in het zie kenhuis aan een hersenbloe ding. In ccn huis aan de Rubrock- straat is zondagmiddag een lang slepende ruzie tussen twee Turkse gezinnen tot uit barsting gekomen. Toen een vrouw de kwestie kwam uit praten vielen er klappen. Haar Drie doden bij ruzies in Rotterdam man kwam met een pistool binnenstormen cn schoot ccn man van de andere familie dood. Daarop werd hij zelf met messteken om het leven ge bracht. De politie weet nog niet wie de dader is. NA AKKOORD MET DUITSE BANKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een Russische delegatie is vandaag in ons land aangekomen om alsnog te gaan praten over de finan ciering van een aardgaslciding tussen Siberië cn West-Euro pa. Eerdere besprekingen over ccn lening van vijf miljard gulden waren afgeketst, omdat de Sovjets niet meer dan 7,75 procent rente wilden betalen. Het bezoek van de delegatie komt enkele weken nadat met Duitse banken overeenstemming werd bereikt over een lening van vier miljard Mark voor de financiering van de gasleiding, tegen een rente van negen procent. Aanvankelijk zouden de Sovjets tien miljard Mark in Duitsland lenen. Dit bedrag werd echter herzien nu besloten is het aardgasproject in twee fasen uit te voeren. Welk bedrag de delegatie, onder leiding van de onderminister voor buitenlandse handel Viktor Iwanov, in Nederland wil le nen is niet bekend. Het is evenwel goed mogelijk dat het te le nen bedrag, evenals in Duitsland, lager uitvalt dan aanvankelijk was begroot. De onderhandelingen met het ABN-banksyndicaat zullen naar verwachting twee dagen vergen. Vast staat, dat de Sovjet-delegatie geen contact zal hebben met het ministerie van economische zaken. De 5.000 kilometer lange pijpleiding moet West-Europa vanaf 1985 en voor een periode van twintig jaar ruim veertig miljard kubieke meter aardgas gaan leveren. Ons land zou daarvan vijf miljard kubieke meter gas per jaar kunnen afnemen. Het Neder landse bedrijfslever^iast inmiddels op de orders, die na het af sluiten van de miljardenlening los kunnen komen. Koel weer Het weer blijft bij ons aan de koele kant. Noordelijke win den voeren lucht aan van de Noordzee. Deze lucht is in de onderste niveaus vochtig. Dankzij een hogedrukgebied, dat zich van Engeland naar het oosten verplaatst blijft het morgen vrijwl overal droog maar er is wel veel bewolking. De kans op zonneschijn is niet groot. Vannacht trok een sto ring in de hogere luchtlagen van Engeland naar onze omge ving en Duitsland. Daar viel vanochtend op veel plaatsen regen. Dit regengebied ver plaatst zich naar de Alpen. Vooral in Oostenrijk zal dit een verslechtering van het weer brengen. In het afgelo pen weekeinde was het er warm tot zeer warm. Zo stond het kwik in Wenen op 30 31 graden. Vakantielanden Scandinavië en Finland: Zon nig, maar in het uiterste noor den kans op r.cgcn, in het noorden 12 tot 18 graden, el ders 18 tot 24 graden. Denemarken en de Benelux: Zonnig en droog, 19 tot 23 gra den. Britse eilanden: Zonnig maar in het noorden en westen later regen. In Schotland en Ierland 17 tot 22 graden, in Engeland en Wales 20 tot 25 graden. Frankrijk: Vrij zonnig maar vooral in het oosten en noor den ook bewolking, 22 tot 29 grader Spanje nje en Portugal: Zonnig en vooral in het zuiden later weer heet, 22 graden langs de noord- en noordwestkust, in het noordelijke binnenland 30 tot 35 graden en het zuidelijke binnenland later tot 40 graden. Italië: Enkele onweersbuien, overigens vrij zonnig, 28 gra den in het noorden tot 35 gra den in het zuiden. Balkan: Warm maar vooral in het binnenland flinke on weersbuien. Eerst 30 tot 37 graden, later iets minder warm. Duitsland en de DDR: Zon maar in het zuiden ook regen of onweer. 22 tot 27 graden. Alpengebied: Veranderlijk be wolkt met enkele onweers buien. Ook perioden met zon, 24 tot 30 graden. Woersgostoldhold ven gisteren Amstordom goh.bew. Do Pilt goh.bew. Doelen goh.bow. Eoldo m.rogon Eindhoven regon Don Heldor geh bew. Luchth. R'dem geh.bew. Twente m. regen VUsaingen regon

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5