Leids Dierenasyl verwacht haotische toestanden Bejaarden vieren La uren ti us-fees t Verbeterde akoestiek in Leids Vrijetijdscentrum Vissterfte door zuurstofgebrek MAN AF 1 OKTOBER MOETEN HONDEN GETATOUEERD WORDEN BISSCHOP SIMONIS: HET ORTHODOXE GELOOF WORDT OP DE PROEF GESTELD ÏÏTAD LEIDSE COURANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 >0.00 DjfJEIDEN Wil Tiele, beheerder van het ir ifids Dierenasyl, verwacht chaotische ie. estandcn wanneer op 1 oktober het zo- .19-tnaamde honden- en kattenbesluit door D,*t ministerie van CRM wordt ingevoerd. igcvolge deze wet zullen honden geta- luecrd moeten zijn wanneer zij worden 35 ifrhandeld of aan dierenpensions te loge- ï07m worden aangeboden. Wil Tiele ver- Lo%cht dat de toch al vaak in een moeilij- JJjjT financiële positie verkerende dieren- 22.2ensions minder honden krijgen aangebo nden en daardoor een ernstige inkomsten- ferving ondergaan. Behalve het pension ET %n het dierenasyl zijn er in Leiden drie *22jidcre pensions. Hoewel hij er van over- ligd is, dat de nieuwe wetgeving voor de uisdieren een goede zaak is, ziet hij met ngst de administratieve rompslomp tege- igjoct die, naar hij verwacht, zeker het eer- 's. je jaar zal ontstaan, s fa 1-20jet honden- en kattenbesluit wordt op 1 ok- ,eerl|ber van kracht. Het doel van deze wet is de ™4iisdieren te registreren. Dit gebeurt bij pnden door ze te tatoueren en ze te voor- jen van een 'paspoort' waarin de hond om- ■■^hreven wordt en waarin de naam van de (genaar vermeld wordt. Wanneer dit sy- !er (eem werkt zal het onmogelijk zijn honden p^Pjegaal te verhandelen of ze, voor vivisectie, 16^ koop aan te bieden. De dierenpensions iim!logen na 1 oktober geen ongetatoueerde onden meer aannemen. Het asyl mag wel hgetatoueerde honden aannemen maar mag 12 n'et ongetatoueerd verkopen. Dat bete- Vajent dat het asyl verplicht is om de honden 30 )a CRM aan een paspoort te helpen en ze 17 Sa de zogenaamde Raad van Beheer te laten ekitoueren. Ifwachtcn ,Op zich is het geen slechte zaak maar er zijn log te veel onduidelijkheden", vindt Wil ^Jiele. Wanneer er op dit moment een hond u /ordt binnengebracht, zorgt het asyl dat de Vationd ingeënt, ontwormd etc. wordt. Het dier Kru loet daarvoor 14 dagen in quarantaine. Vol- ef/ ens de nieuwe wetgeving moet het diere- 40fiasyl nog een aantal extra taken verrichten. ,We moeten zorgen dat de hond getatoueerd De nestcontroleur van de raad van beheer op kynologisch gebied, de heer Mielen. brandt een nummer in een van de oren van de Yorkshire-terrier van Karin Jongeneel. wordt. Dat kan niet zomaar via de dierenarts maar daar moet een aangewezen tatoueerder voor komen. Ik verwacht niet dat deze man voor één hond over zal komen, hij zal eerder wachten tot hij een aatal honden tegelijk kan tatoueren. Dat kan betekenen dat de hond langer dan veertien dagen hier in het asyl moet doorbrengen en dat is voor het beestje natuurlijk niet zo prettig. Het komt vaak voor dat een binnengebrachte hond al met een wordt gereserveerd en dan kan hij na de quarantaine meteen naar zijn nieuwe baas. Met de nieuwe regeling zou dat wel eens an ders kunnen worden. Bovendien moeten we ook nog alle gegevens naar CRM opsturen, zodat daar een paspoort gemaakt kan worden en we moeten nog maar afwachten hoeveel tijd dat in beslag neemt", aldus Wil Tiele. Probleem Aan de nieuwe wetgeving zitten ook finan ciële haken en ogen verbonden. Het paspoort zal 15 gulden gaan kosten, het is volgens Tie le nog onduidelijk of daar extra geld bij komt voor het tatoueren. Vermoedelijk zal de nieuwe eigenaar dit bedrag moeten betalen. „Wanneer iemand een hond van het asyl koop moet hij daarvoor 62,50 gulden betalen. We merken nu al dat sommige mensen dit bedrag nogal aan de hoge kant vinden en twijfelen of ze het wel zullen doen. Op zich is 62,50 gulden niet veel, want in de winkel be taal je voor een gewone straathond al gauw het dubbele, maar in deze moeilijke tijden blijkt het toch een probleem te zijn. Bij de nieuwe regeling zou er nog eens 15 gulden bovenop komen en ik ben bang dat dat een aantal mensen ervan zal weerhouden een hond aan te schóffen. Bovendien moet het asyl het geld voor het paspoort en de tatoua- ge voorschieten en we beschikken hier al over zo weinig geld". Rooskleurig Hoewel het Honden- en kattenbesluit door dierenbescherming en artsen goed is ontvan gen, zien de pensionhouders er weinig brood in. Zij zijn bang dat zij minder honden aan geboden krijgen of honden zullen moeten weigeren, omdat ze niet getatoueerd zijn. De pensionhouders menen, dat de financieele toestand waarin zij verkeren niet zo roos kleurig is, dat zij zich het kunnen permitte ren honden te weigeren. De Nederlandse Vereniging van Dierenpensionhouders heeft dan ook „nee" tegen het besluit gezegd. Bin nenkort vindt er een ontmoeting plaats tus sen CRM en deze vereniging waar getracht zal worden de problemen uit de wereld te helpen. Ondanks alle negatieve aspecten ziet Wil Tiele het nut van de wet toch wel in. „Het probleem van de zwerfdieren wordt op deze manier uit de wereld geholpen, want alle dieren staan geregistreerd. De zwarte handel wordt bestreden, want je kunt na 1 oktober niet meer een hond van de straat halen om aan een ander te verkopen en het zal bij voorbeeld niet meer mogelijk zijn om huis dieren aan het ziekenhuis te verkopen voor onderzoek. Voor de dieren is het dus wel een goede wet. Voor ons zijn er nogal wat ondui delijkheden. We weten momenteel niet wat er precies van ons verwacht wordt, maar toch gaat de wet op 1 oktober in werking. Ik denk dat het het eerste jaar ook wel een cha otische toestand zal worden, maar ja, dat is eigenlijk het geval met elke nieuwe wet die wordt ingevoerd". Vrijetijdscentrum (1) Het Leids Vrijetijdscentrumkortweg LVC, aan de Brcestraat begint in de weck van 7 september een nieuw seizoen met cursussen en workshops. Behalve de reeds bestaande cursussen worden ook enkele nieu we activiteiten geïntroduceerd. Dit zijn de cursus Mu ziek in de Nieuwe Tijd", gegeven door Ron Smit en „Elcctronica en Pop" door Willem Ouwerkcrk. Dc eer ste van deze twee nieuwe activiteiten is een praat- en luistercursus, waar geprobeerd wordt tot een nieuw be grip van muziek en geluid te komen. Er wordt geluis terd naar experimentele westerse muziek, maar ook naar niet westerse (Tibet, Afrika, India). De tweede cursus is vooral bedoeld voor popmuzikanten. Behalve de algemene theorie is men voornamelijk bezig met het repareren en aanpassen van bestaande apparatuur en het maken van veelsoortige vervormers als boos ters, wah-wah's tot mini-moogs. Vrijetijdscentrum (2) Behalve de twee nieuwe cursussen, biedt het LVC ook dit seizoen weer een uitgebreid bestaand assortiment. Een kort overzicht daarvan. Dinsdag is er jazzdans voor gevorder den onder leiding van Lillian Dool; dansexpressie door Astrid Kuijperstekenen en schilderen door Jan Rotteveel; Zeefdrukken/etsen onder toezicht van Frans Duin; foto grafie en doko-techniek voor beginners door Peter Bellaart en saxofoon voor beginners door Oswald Knaap. Woensdag geeft Rob Smit gitaarles voor beginners en gevorderden en heeft Willem Ouwerkerk zijn electronica knutselclub. Teun de Groot geeft de cursus T'ai Chi Ch 'uan. Dit is van oorsprong een oude Chinese vechtsport die nu beoefend wordt voor meditatie en voor de gezondheid. Beginners en gevorderden kunnen hier terecht. Woensdag is er ook volksdansen onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Bij de beginners zijn nog wat plaatsen vrij. Donderdag kunnen beginners en gevorderden weer terecht bij Oswald Knaap voor lessen op de saxofoon terwijl het bespelen van de gi taar aan beginners en gevorderen wordt bijgebracht door Rob Pronk en Max Nagel. Raymond Broersman geeft de cursus mime en clowning. Voor inschrijvingen en inlich tingen kan men terecht bij het LVC aan de Breeslraat op werkdagen van half tien tot vijf uur (tel. 071-146449). Auto twee maal over de kop LEIDEN Bij een ongeluk tussen twee auto's op de krui sing van de Rijnsburgcrwcg, de Oegstgeesterwcg en het Sta tionsplein is gistermiddag om kwart over drie een auto twee maal over de kop geslagen. De 43-jarige Leidse be stuurster van de auto raakte niet gewond. De vrouw werd aangereden door een auto die werd bestuurd door een 57-jarige man uit Katwijk. De vrouw kwam uit de richting Schuttersveld en wilde de Rijnsburgerweg oprijden. Ze gaf de man, die van recht, kwam geen voorrang, omdat ze dacht dat ze er nog voor langs kon. De Katwijkse Belg kon haar niet meer ontwijken. ERMOEDELIJKE sufDADER ANGEHOUDEN uim 1000 gulden -"juitgemaakt bij joules tasjesroven LEIDEN Tasjesdieven L.'ütebben het afgelopen week- inde zes maal toegeslagen in totaal ruim 1000 gul len buitgemaakt. De politie leeft vannacht om drie uur én van de vermoedelijke aders aangehouden. Dit ge urde aan de hand van een jignalement. Alle berovin gen werden uitgevoerd door Iwee jongens op een brom fiets. De politie verwacht, '(stldat er nog meer arrestaties 'erricht zullen worden. 'rijdagavond rond kwart over ;gen beroofden twee jongens een brommer een op de fteenschuur wandelende 24- miarige Leidse van haar hand- De waarde van de inhoud de tas en van de tas zelf as 500 gulden. Vermoedelijk diezelfde daders sloegen een alf uur later hun slag op de aarlemmerstraat. De daders op een brommer langs n 18-jarige Leidse en gristen Ie tas uit haar vingers. De buit ceAvas 300 gulden. Zaterdagmid- .nuag om kwart over drie werd enpen bewoonster van de Merén- ;n,wijk op identieke wijze op de itaproekweg van haar handtas al#net 42 gulden beroofd. Gister- iddag mislukte een poging lot diefstal van een tasje van inviel rijdster op de Floris Ver- (kjsterlaan. Gisteravond om ne- IjJgen uur werd een Leidse van iltjhaar tasje met 160 gulden be- ■njroofd, terwijl ze in de Haar lemmerstraat wandelde. De ïnjtasjesdieven sloegen voor het plaatst vannacht om half twee aijrtoe toen zij een 23-jarige Leid se in de Haarlemmerstraat van een mand beroofde, die zij tven op de grond had gezet. Nat pak door vergissing LEIDEN Een inwoner van de Sleutelstad kwam vrijdag met de schrik en een nat pak vrij, nadat hij met zijn auto te water was ge raakt. De man wilde zijn vier wieler op de Waardgracht parkeren. Na het insteken beroerde de Leidenaar echter het gaspedaal in plaats van de rem. De auto schoot met flinke vaart het water in en moest door een bergingsbedrijf op het droge gehesen worden. De verstrooide man werd door omstanders uit de gracht gehaald. LEKDEN Het Leids Vrijetijds centrum (LVC) heeft vrijdag een verbouwing achter de rug, waar door de akoestiek in de grote zaal is verbeterd. Tevens zal de ge luidsoverlast afnemen. De ver bouwing heeft ongeveer twintig duizend gulden gekost. Met de verbouwing werd ongeveer anderhalve maand geleden begon nen. Gepland was, dat de zaal de af gelopen week heropend zou wor den. Maar het karwei nam meer tijd in beslag dan was gepland. Momen teel wordt hard gewerkt om de ver bouwing vrijdag gereed te hebben. Vrijdag namelijk treedt de Engelse band „Girls at our best" op. Overi gens heeft het LVC de première voor Nederland, want deze band heeft nog niet eerder binnen Neer- lands grenzen geconcerteerd. wol/cementplaten voorzien. Dat om een betere akoestiek te krijgen. Een ander voordeel is, dat de geluids overlast door de maatregelen zal verminderen. Niet alleen omwonen den, maar ook bezoekers bleken klachten over het geluid te hebben. Muziekliefhebbers in het LVC kun nen zich echter om nog een andere reden verheugen op meer oorstre- lende tonen. Er is geluidsmectappa- ratuur aangebracht. Indien de op tredende groepen het maximum toelaatbare aantal decibels over schrijden, gaat eerst een rood licht knipperen. Als het geluid niet af neemt, worden de speakerboxen au tomatisch uitgeschakeld. „Er zijn nogal wat groepen, die niet echt controle hebben over het ge luid, dat zij produceren. Na de ver bouwing wordt contractueel vastge legd, dat het maximum niet over schreden mag worden. Indien dat toch gebeurt, kan er dus sprake zijn van contractbreuk. Vooral met te hoge tonen kunnen de gehoororga nen van de toehoorders beschadi gen. Het was ook duidelijk te mer ken, dat het publiek vaak vond, dat het geluid niet helemaal in orde was. Men ging zo ver mogelijk ach ter in de zaal staan", aldus LVC- technicus Paul Spaanderman. Te vens worden in het LVC nieuwe geluidsboxen geïnstalleerd. Om de verbouwing op tijd klaar te krijgen, is de hulp van een aantal vrijwilligers ingeroepen. Verwacht het LVC dat, als de verbouwing goed en wel achter de rug is, meer publiek naar de Brcestraat zal trek ken? Spaanderman: „Er kan meest al eigenlijk niet veel meer bij. Over belangstelling heeft het Vrijetijds centrum niet te klagen. Maar ik verwacht ook niet meer mensen dan normaal. Liever niet zelfs. Het zal er in de praktijk simpelweg op neerkomen, dat de kwaliteit is ver beterd". i i 4 L i - i Een groot aantal vissen in de vijver van de Leidse Hout is gistermorgen door een gebrek aan zuurstof doodgegaan. De vissen werden rond tien uur levenloos in de vijver aangetroffen. Door de overmatige plantengroei in het water waren de vijver waardoor algehele vissterfte dieren in ademnood geraakt. Een word voorkomen. De plantsoenen- deel van de vissen was reeds dood. dienst zal nu trachten de vijver aan te sluiten op open water. Hoeveel De brandweer pompte en sproeide vissen door het zuurstofgebrek de vervolgens zuurstofrijk water in de dood vonden, is nog niet bekend. ROTTERDAM "Zijn wij echt ccn eucharistische Kerk geloven wij werke lijk in de Eucharistie cn durven wij de consequen ties aan?", aldus vroeg dc bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A.J. Simonis, gis teren aan de gelovigen, die met hem in de kathedraal samen waren om het feest van de H.Laurcntius, pa troon van het bisdom en de stad Rotterdam te vieren. De Eucharistieviering in de kathedraal ter ere van de H.Laurentius werd bijge woond door onder meer ruim 500 bejaarden uit het hele bisdom. Zij vertegen woordigden de plaatselijke afdelingen van de Katho lieke Bond van Ouderen en Gepensioneerden, die in fe bruari van dit jaar na de gro te diocesane jubileumviering een kunstwerk voor de ka thedraal aanboden. Als ver volg daarop nodigde de bis schop de leden van de bond uit de Laurentiusviering mee te maken. De bisschop wilde bovendien de oudere genera ties danken voor hun geloof en hun instelling, die een voorbeeld zijn voor de jonge re generaties. „Het orthodoxe geloof in de Eucharistie wordt door aller lei theorieën en verkeerde praktijken op de proef ge steld", aldus de bisschop, „Maar laten wij met aan drang bidden om de voor spraak van Laurentius dat wij allen, ook de jongeren mogen geloven in de Eucha ristie op de wijze van de Kerk en daarvan ook de con sequenties aandurven, name lijk dat wij van dit geloof ge tuigen door het te beleven en dat wij vanuit de Eucharistie een leven opbouwen van echte dienstbaarheid aan an deren". Over de echte dienstbaarheid vanuit de Eucharistie zei de bisschop: „Er wordt in onze tijd veel gesproken over de dienstbaarheid van de kerk en over de verantwoordelijk heid van de leek in de kerk, maar dikwijls denk ik bij me zelf: hoevelen van U hebben dit vroeger al beleefd en be- grepen."Mgr. Simonis noem de daarbij de diakonie van de moeders, die naast hun gezinswerk hulp boden aan buren en familieden, van de vaders, die zich na lange werkdagen pro deo beschik baar stelden in het katho lieke verenigingsleven en de opbouw van de maatschappij, en van de ongehuwden op wie in elke parochie altijd een beroep kon worden ge- daan."Soms denk ik wel eens: wordt er in onze tijd niet zoveel gesproken over dienstbaarheid en de diako- nale taak van de Kerk, om dat ze zo node, meer dan vroeger, gemist worden? Hoe dat ook zij -.ijver in het vie ren van de Eucharistie en de vanzelfsprekende daaruit voortvloeiende dienstbaar heid behoorden tot de alge mene kenmerken van de mensen die nu de oudere ka tholieke generatie vormen", aldus mgr. Simonis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3