Hagenaars redden alternatieve keuterboer Roel van Duyn Geruststelling en dreigementen voor Fransen in Iran >weer Lcties bij epot in lavelte ustig (verlopen rijzen net 0,8 )rocent gestegen Militante neo-Gaullisten wilden Mitterrand vermoorden iINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAN1 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 VEELERVEEN De koeien en loei en Josti van Duyn zullen „ge tond" blijven eten van het biolo- isch gekweekte gras. De kans dat le boerderij verkocht zal worden tan een rijkelijk kunstmest trooiende boer is van de baan nu le Van Duyns hebben besloten hun ledrijf in het Drentse gehucht Vee erveen voort te zetten. Een op- uchting, en wel het meest voor loei en Josti zelf. „Toen we pro- ieerden de boerderij te verkopen, ierkten we hoe moeilijk ons dat 'ging. Wat we in vijf jaar met ieel veel moeite hadden op gebouwd, konden we moeilijk los laten. Maar gelukkig is er een op lossing gekomen". Roel, maar nog eel meer Josti maken inderdaad n erg opgeluchte indruk, als ze ertellen hoe het allemaal verder gaan. aar toch eerst nog even de voor geschiedenis. Bijna vijf jaar gele ien trokken ze alom de aandacht loor de boerderij Veelerweg nr 12 kopen. Roel van Duyn had zich de jaren daarvoor bekendheid erworven als provoleider en 'PR- wethouder van Amsterdam, 'oen ineens koos hij voor „boeren" :n nog wel op een biologische ma ler. •at dit niet geheel zonder inspanning zou rerlopen had hij wel voorzien. Want in het 'oorwoord van zijn boek „Bloed; een itoomroman" (het eerste boek van de trilo- ;ie Bloed Zweet en Tranen) doet hij een iproep aan de mensen die zich staande trachten te houden in deze maatschappij. „Bloed" is een oproep aan iedereen „om te vechten voor een andere industrie, een an- jdere technologie, een andere economie en [een andere manier van „samen" leven". De andere manier van levën heeft hij de afgelopen vijf jaren in de praktijk proberen ;te brengen. Maar het gevecht was te zwaar. l„De laatste vijf jaar hebben we veel te hard gewerkt. We moesten alles van de grond af opbouwen. Je kon geen dag ziek zijn", al dus Josti, die al die jaren tegelijkertijd huis houden, kinderen en de kaasmakerij moest runnen. „Totdat ik afknapte". Coöperatie De Keine Boer. Van links naar rechts: Roel van Duyn, Josti, Sylvia en Koos. Toen de Van Duyns merkten hoeveel moei te het hun kostte de boerderij te verkopen, kwam Josti op een avond op het idee om het bedrijf samen met anderen voort te zet ten. Dat was toen ze zaten te praten met Koos en Sylvia Vente, twee aspirant kopers. Sylvia en Koos komen oorspronke lijk ook uit het westen, Den Haag, „waar we drie jaar geleden uit weg gevlucht zijn", zo zegt Koos. Ze kochten in Meeden een huisje, maar ble ven toch nog Den Haag-gebonden, omdat Koos daar een baan had als fysiotherapeut. Die baan heeft hij nu nog voor twee dagen in de week en dat wil hij voorlopig nog blij ven doen, ook al vanwege de inkomsten. Sylvia is van beroep hondentrimster. Wonend in Meeden „werden we geïnfec teerd door het wonen buiten. We gingen steeds meer denken aan een manier van le ven, zoals we dat nu van plan zijn te doen. Eerst hebben we erover gedacht om geiten kaas te maken. Maar nu deze kans zich voordoet willen we met Roel en Josti sa menwerken". Koos en Sylvia Vente hebben de boerderij naast Van Duyn kunnen kopen, waardoor het opzetten van een coöperatie een stuk eenvoudiger wordt. Deze week is de sa menwerking in de praktijk begonnen. De melk die de laatste twee maanden naar de fabriek is gebracht wordt deze week weer gebruikt voor de kaasmakerij. Koos en Sylvia krijgen van Josti de eerste lessen in het kaasmaken. „Het zijn vlugge leerlin gen". De kaasmakerij die nu wat krap behuisd is, zal in de toekomst worden over gebracht naar de boerderij van Vente. Daar is plaats genoeg. Josti zegt, dat zij zich wan neer Sylvia en Koos het vak kennen uit de kaasmakerij zal terugtrekken. „Ik wil voor lopig de handen vrijhebben. Meer tijd voor mezelf en de kinderen". UITBREIDING De toekomstplannen van de nieuwe coöpe ratie (of werkgemeenschap zoals Roel van Duyn het noemt) staan nog niet geheel vast. Voorlopig zullen ze samen het bedrijf op de oude voet voortzetten. Dat betekent, dat alle melk van de twaalf koeien tot kaas verwerkt zal worden. Dat moet ongeveer honderd kilo kaas per week kunnen ople veren. Dat is voldoende voor een gezinsinkomen. Vandaar dat de vier denken aan een uit breiding tot achttien a twintig koeien het geen het inkomen voor twee gezinnen moet garanderen. Zo ver is het echter nu nog niet. Allemaal willen ze eerst bekijken of deze manier van werken goed gaat. De samenwerking tussen de twee families richt zich voorlopig geheel op het werk. Andere vormen van gemeenschappelijk heid worden niet uitgesloten, maar dat moet dan maar groeien, zo is hun redene ring. Josti: „Wij kennen elkaar ook maar pas heel kort. We zijn geen'vrienden, wat misschien ook wel voordelen heeft. Als er vriendschap is moet je die vriendschap in stand houden en dat kost vaak extra moei te. We staan nu nieuw tegenover elkaar en daar hoef je niet zo voorzichtig mee te zijn". Wat de nieuwe coöperatie (die de naam De Kleine Boer zal krijgen) eveneens als een voordeel ervaart in de onderlinge verhou ding is een zekere afhankelijkheid, die de twee families naar elkaar toe hebben. Twee hectaren van de grond waar de koeien van Van Duyn op grazen is van Vente. Beide families zijn zo op elkaar aangewezen, dat als de een ermee zou stoppen de andere er ook mee moet ophouden. „Vroeger in de dorpen waren de mensen ook op elkaar aangewezen, van elkaar af hankelijk, waardoor ze onderlinge ruzies moesten bijleggen om zelf te kunnen blij ven voortleven. En dat is op zichzelf niet zo slecht", zo zegt Josti. De vier coöperatieleden hebben samen een lijst met afspraken gemaakt, waarin ze heb ben vastgelegd wat door ieder moet worden gedaan. Ze denken erover om deze afspra ken in een juridisch jasje te gieten waar door eventuele problemen voor later kun nen worden voorkomen. Veel van het welslagen van de nieuwe coöperatie zal afhangen hoe de markt voor biologische kaas zich zal ontwikkelen. De kaas van Van Duyn wordt via enkele ver- deelcentra verspreid over de biologische winkels in Nederland. Volgens Josti breidt die markt zich momenteel nog zeker uit. De kaasproductie van twintig koeien zou den ze zonder meer kunnen afzetten, zo meent zij. En Roel voegt eraan toe: „Er zou in Neder land ook meer voorlichting moeten komen over de voordelen van biologische kaas. Dan zullen de toch wel bestaande prijsver schillen ook begrijpelijker worden voor de mensen". Roel van Duyn die nu zelf meer tijd zal kunnen krijgen voor schrijven, zal hieraan ongetwijfeld aandacht besteden in zijn nieuwe boek dat zal gaan over zijn er varingen als boer. Hij hoopt hier nu bin nenkort mee te kunnen beginnen. HENK VAN DEN BOOM AVELTERBERG Ruim 10 pacifisten en anti-milita- sten van het Vredeskamp Beilen hebben gisteren de egang tot de legerdepots i de Havelterberg ver ter d. De aflossing van de acht vond echter elders aats en het kwam niet tot n confrontatie tussen sol- iten en demonstranten, verigens waren de wachten irdubbeld en was er prik- sldraad rond de depots ngebracht. een bericht aan de soldaten de depots bewaken ver aarden de demonstranten t hun actie een geweldloos irakter had. „We stellen jul- (soldaten) voor de keus: het lgen van de zelfmoordpoli- k van de huidige regering nee te zeggen tegen deze po- iek en de site-wacht te wei- ren". Met de actie proberen 1 pacifisten de soldaten voor op hun eigen geweten te jzen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het leven is in periode medio juni tot me- 0 juli 0,8 procent duurder ge- orden. Dit is vooral te wijten n de stijging van de huren 1 1 juli en prijsverhogingen )or vlees, benzine en elektri- Prijsdalingen werden •constateerd voor kleding, hoenen en vers fruit. Op ba- van de geconstateerde prijs- 'jging stelt het ministerie van ïonomische zaken dat de in- atie zich lijkt te stabiliseren i> ongeveer 6,7 procent. Dit Bmeten over de periode me- 'o juli 1980 tot medio juli '81. Voor dit jaar houdt de Verheid rekening met een in- van rond zeven procent. TEHERAN Ondanks dreigementen van een hoge Iraanse geestelijke heeft de Franse regering het vertrouwen dat de meer dan honderd Fransen in Iran volgende week on der normale omstandigheden naar Frank rijk kunnen terugkeren. Volgens minister Claude Cheyssoii van buitenlandse zaken hebben de Iraanse autoriteiten dit opnieuw toegezegd. Een woordvoerder van het Iraan se ministerie heeft gisteren verklaard dat de Fransen „onze gasten zijn en veilig in Iran kunnen blijven". De Franse ambassade, waar veel Fransen thans verblijven, wordt bewaakt door twee politiemensen. Deuren en vensters van het gebouw zijn met rollui ken gesloten. Daartegenover staat het dreigement van de Iraanse ayatollah Meshkini, genoemd als kroonprins van geestelijk leider Khomeiny en organisator van de gebedsdiensten in de heilige stad Qom. Volgens Meshkini staan de Fransen in Iran dezelfde maatregelen te wachten als de Amerikanen vorig jaar, als Frankrijk niet spoe dig de afgezette president Bani-Sadr uitlevert. Het formele verzoek om uitlevering is gisteren in Parijs ontvangen. Bani-Sadr werd vorige week in Frankrijk politiek asiel verleend. In Beiroet zijn gisteren bij twee filialen van Franse banken en het kantoor van Air France bommen ontploft. De aanslagen die grote mate riële schade veroorzaakten, worden toegeschre ven aan Iraanse revolutionaire kringen. In Washington hebben Iraanse studenten de Alge rijnse ambassade enkele uren bezet gehouden. Ongeveer 25 aanhangers van de linkse guerilla- groeperingen Mojaheddin en Khalq gijzelden er vijf personeelsleden die de Iraanse belangen in Iraanse vrouwen in Washington demonstreren voor de ambassade van Algerije, ter wijl langenoten in het gebouw vijf diplomaten gevangen houden. de" Verenigde Staten behartigen, sinds de be- het bewind geëxecuteerd. Zij waren schuldig trekkingen tussen Washington en Teheran zijn bevonden aan bomaanslagen. Het aantal geëxe- verbroken. Er ontstond een schietpartij waarbij cuteerden sinds president Bani-Sadr anderhal- een man in de rug werd geschoten. ve maand geleden werd afgezet, is gestegen tot In Iran zelf zijn gisteren 38 tegenstanders van 370. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In de moordaffaire van Auriol, waar zes personen op 18 juli door leden van een neo-Gaul- listische activistenbeweging, de SAC, vermoord werden, heeft zich een sensationele wending voorge daan. Het langdurig verhoor van twee van de schuldigen heeft gis teravond aangetoond dat de poli tieke achtergrond aanzienlijk enormer was dan tot dusver aange nomen werd. De SAC (de activis tenbeweging dus) had aanvanke lijk het plan opgevat om een aan slag te plegen op president Mitter rand en diens minister van Bin nenlandse Zaken Gaston Defferre, die ook burgemeester van Marseil le is. De aanslag tegen Deferre schijnt evenwel enigzins op de achtergrond geraakt te zijn toen de betrokkenen zich plotseling begonnen af te vragen waarom ze eigenlijk niet zo hoog mo gelijk zouden mikken. Als gevolg daarvan schijnen zij, als de betreffen de verklaringen en geruchten althans op waarheid berusten, besloten te hebben een aanslag op de president te ondernemen en wel op het mo ment waarop deze het internationale toneelfestival van Avignon bijwoon de, namelijk op 10 juli. Jacques Massier, de politie-inspecteur die hoofd van de SAC voor het ge bied rond Marseille was, had zich evenwel tegen deze aanslag verzet en zou het plan opgevat hebben om de daarop betrekking hebbende docu menten, voornamelijk bandopnamen, aan de autoriteiten kenbaar te ma ken. En om dit te voorkomen zou de SAC van Marseille besloten hebben zich van deze documenten ten koste van alles meester te maken en Mas sier uit de weg te ruimen. De moord op zijn vijf familieleden zou zoals men eerder gemeld had het gevolg geweest zijn van het feit, dat Massiers echtgenote een van de leden van het moordcommando aan zijn stem her kend had. Nieuwe steen voor graf Hannie Schaft BLOEMENDAAL Op het graf van de oud-verzetstrijdster Hannie Schaft, waarvan het afgelo pen weekeinde de zerk werd gestolen, is gisteren een nieu we steen geplaatst. Een dag tevoren hadden ongeveer honderd personen een stille tocht naar de erebegraafplaats gemaakt, als de monstratie tegen het neofascisme. Belgen boos overbelasting op „uiterlijke rijkdom (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgen, die met hun hoge welstand te koop lopen, zullen daarvoor met ingang van volgend jaar extra belasting moeten betalen. In de lange reeks bezuinigings- en nieuwe belastingmaatregelen, waartoe de Belgische rege ring deze week heeft besloten om de rijksbegroting 1982 bij te buigen, wordt ook een „belasting op uiterlijke tekenen van rijkdom" aangekondigd. Evenals de meeste andere versoberingsplannen moet ook dit be ginselbesluit nog nader worden uitgewerkt, maar minister van financiën Robert Vandeputte liet weten, dat de belastinginspec teurs tot extra aanslagen zullen kunnen overgaan jegens lieden die zich bijvoorbeeld in luxe boten of op rijpaarden voortbewe gen. Het idee is op zware kritiek gestuit in zowel liberale als socialistische kring. Een belasting op uiterlijke rijkdom bevestigt volgens de grootste Belgische vakbond ABVV de reusachtige fis cale fraudepraktijk en het onvermogen van de overheid om die doeltreffend en zakelijk te bestrijden. Bisdom betreurt uitlatingen prof. Berger HAARLEM Mgr. Zwart kruis, de bisschop van Haar lem, betreurt de uitlatingen van de godsdienstpsycho loog prof.dr. W. Berger en zijn partner mevrouw H. Roettgering in een inter view in De Tijd. De verkla ringen van Berger, een priester van het bisdom, le veren geen eigenlijke bijdra ge aan de door hem beoogde discussie. Niemand, ook de bisschop niet, kan een pu bliekelijk oordeel geven over de persoonelijke situa tie die dr. Berger in het in terview naar voren brengt. Toch zullen er mensen zijn die dit verwachten, hetgeen weer verwarring oproept waarmee niemand gebaat is, aldus een verklaring van het bisdom. In het interview stelt Berger, verbonden aan de Nijmeegse universiteit, dat hij al 25 jaar zonder gehuwd te zijn, samen leeft met zijn partner. Hij wil met zijn mededelingen „zijn nek uitsteken" om de discussie over het celibaat weer uit het slop te halen. Volgens zijn zeg gen zijn er in Nederland hon derden priesters die zonder ge huwd te zijn hun leven delen met een vrouw. Volgens de godsdienstpsycholoog dreigen de besluiten van de Neder landse bisschoppensynode in januari 1980 in Rome ertoe te leiden dat het celibaat weer een vanzelfsprekende zaak wordt. Lawaai bestrijding „ten koste van arbeidsplaatsen" ZOETERMEER Tegen- gaan van overmatig geluid in bedrijven zou wel eens kunnen leiden tot verlies van arbeidsplaatsen. Dat is de mening van de organisa tie van werkgevers in de me taal, de FME. Naar aanleiding van een ad viesaanvrage van minister Al- beda (sociale zaken) aan de So ciaal Economische Raad (SER), waarin wordt gestreefd naar een maximaal toelaatbare ge- luidsgrens van tachtig decibel, merkt de FME op dat dit lager ligt dan in de omringende lan den. Hierdoor komen Neder landse bedrijven in een finan cieel nadelige positie, gezien de hoge kosten die gemaakt moeten worden voor maatre gelen die de geluidssterkte verminderen. Nieuw apparaat voor reizende hartpatiënten HEERLEN Een bedrijf voor medische apparatuur in Heerlen heeft een appa raat ontwikkeld dat het hartpatiënten mogelijk maakt ritmestoringen in de hartslag telefonisch door te geven aan een ziekenhuis. Het apparaat is een uit komst voor patiënten die bang zijn voor reizen, omdat zij dan het contact met de hartspecialist verliezen. In ziekenhuizen met een spe ciale ontvanger kan een ECG (elektrocardiogram) van de patiënt worden gemaakt als deze telefonisch contact op neemt. Zo blijft overleg tussen hartspecialist en patiënt moge lijk, waar deze laatste zich ook bevindt. De patiënt moet het apparaat tegen zijn blote borst houden en daarna de hoorn van de telefoon voor het appa raat plaatsen. Weersvooruitzichten voor de, vakantielanden, medege deeld door het KNMI, geldig voor het weekeinde. Skandinavië en Finland: Vooral in het noorden enkele buien, overigens perioden met zon. Temperaturen 15 graden langs de kust, elders 20 tot 25 graden, in Zuid-Zweden meer dan 25 graden. Britse eilanden: In het midden en zuiden eerst veel bewolking en af en toe regen, 15 tot 20 graden, later meer opklaringen en 20 tot 24 graden. Benelux: Wisselend bewolkt, enkele re gen- of onweersbuien, 20 tot 26 graden, aan zee enkele graden lager. Frankrijk: Zonnig en warm, kans op ver spreid onweer, 25 tot 30 gra den. Duitsland: Meest zonnig en warm, kans op verspreid onweer, 25 tot 30 graden. In het zuiden meer dan 30 graden. Denemarken: Zonnig en warm, kleine kans op onweer, 23 tot 27 graden. Alpengebied en Oostenrijk: Zonnig en warm, kleine kans op onweer, 25 tot 30 graden. Zuid-Europa, Italië, Balkange- bied: Zonnig en warm tot zeer warm, 27 tot 35 graden, hier en daar meer dan 35 graden, langs de kusten enkele graden lager.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5