Wie de schoen past (of niet) Spelend aan water wennen IN EN OM DE KAS 1 TV uit, weg ermee Anti-houtrot Speelgoedhoekje, verged „post" bij middenstand Hobby als geldverslinder Club van ruikertjes Alternatieve spaanplaat Tomatenaanbod verder teruggevallen Komkommermarkt ingezakt btnnen de perken; DROOGBLOEMEN LAND EN TUINBOUW/HOBBY L0DSE COURANT ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 PAGINi De mens onderschat ken nelijk het belang van zijn voeten. Bij een onderzoek, dat onlangs werd gehou den onder meer dan 850 ..schoendragers", bleek, dat ruim een derde deel slecht passend schoeisel droeg. In de meeste geva- len waren de schoenen te kort, met als gevolg knel lende tenen. Te nauwe en te wijde schoenen kwamen ook erg veel voor. In de meeste gevallen gaven de mensen met verkeerde schoenen toe, dat ze er last van hadden: te krappe schoenen gaan vaak samen met likdoorns. Het onderzoek(je) is ver richt door het bedrijf Te- laxor B.V. uit Losser. Re- laxor is van plan om in de nabije toekomst een uitge breider onderzoek te ver richten: wie de schoen past. trekt- hem aan; wie hem niet past, kennelijk ook. Past-to wel Je hangt het gewoon over de rand van het grotye bad, en dan laat je een laag water in bad lopen, juist tot aan de onderkant van het „badspel". De jongste spruit zit dan vei lig in de kuip en amuseert zich daar meteen volop. Maar niet alleen in, ook buiten de bandkuip is waterplezier ge garandeerd. Alles aan het badspel be weegt en draait door het wa ter dat de kleine er boven in kan gieten. Het loopt er dan Je hebt er geen kind aan via allerlei „weggetjes" weer uit. Soms komt er zelfs een inktvis uit zijn grot. Er is een schepje (een soort bootje) bij om het water in het spel te gieten. Het badspel is ge schikt voor kinderen van een tot drie jaar. Psychologen van het Amerikaanse speelgoed concern dat het spel op de markt brengt, hebben vastge steld dat het kind er tot zijn derde jaar volop plezier van kan hebben. Dat mag ook wel voor de 56,95 die het spel kost Niemand kan beweren, dat de televisie een toonbeeld is van schoonheid. In ingescha kelde toestand werkt hij ver slavend, maar uitgeschakeld, is de fc/ een kille vis op het droge, een modderschuit die de vlag van de woonkamer bezoedelt. Het bedrijf Buningh Interieur uit Rotterdam brengt een ver dwijntruc op de markt voor tv's. Het is een kastje, waarin een machanisme zit, dat de tv - met een simpele draai aan de sleutel van het kastje - geruisloos in het binnenste ervan doet verdwijnen. Tijd om te kijken: draai aan de sleutel en daar komt-ie weer aan. Het kastje is uitgevoerd in eiken, daar moet je wel van houden, natuurlijk. Als dat niet het geval is, is er ook nog een alternatieve ver dwijntruc voor de tv: de deur uit. Een bruikbaar wapen tegen houtrot is de vulmassa Com- ponex HR van Sikkens (per 900 gram 36.50), een nieu we tweecomponenten pasta, watervast, blijvend hechtend en duurzaam. Het middel heeft een aantal bijzondere eigenschappen: men kan het schuren, zagen, schaven en te lijf gaan met een boor. Componex HR is aan te bren gen met een plamuurme vulapparaat. Wil men hot volledig bestrijden - of v, komen - dan kunnen g| kozijnen e.d. ook een bel deling krijgen met imp neergrond T van Sikkens. spul kost per liter f1 maar de kleinste verpak| is vijf kilo. Bovendien is i het impregneren een spe< pistool nodig en dat 199.-. Winkelen met - kleine - kin deren. De opwinding ten top: elke winkel valt ten prooi aan grijpgrage vingertjes. In de k'edingzaak rukt Jantje met één beweging tien jurken van een rek, Marietje peutert in tussen met een fijn vingertje knopen van de winterjassen. De ondernemer van de schoenenzaak doet een boze uitval in de richting van Jan tje, omdat hij met een gloed nieuw houten klompje de eta lageruit probeert te breken. Marietje wordt - klein als ze is - bij de juwelier betrapt op diefstal van zes zilveren thee lepeltjes. Zo gaat dat met kinderen, De inwoners van de EEG-landen geven gezamenlijk ieder j zo'n 440 miljard dollar uit voor hobbies en vakantie. Dat jye drag zal even bevriezen en misschien zelfs wat minder wor<T||ei van beneden de vijf, die- dagje mee uit winkelen zi. Ze zijn een crime voor middenstand en een alle^tki dervende zorg voor de 961 ders. En het is zo simpeLgei te lossen: een klein s{Jbe< goedhoekje in elke winkel ||ref wonderen verrichten. Igje soms zie je er één, maajen: het algemeen schijnt hety op verkoop beluste onderen mers aan kinderkennis^ v ontbreken. Ik wed, dat L hobbelpaard en vijf blokje lego de omzet van een wi» te vergroten, want bedenk,B ondernemers, dat kind^p de kooplust van ouders vaak maken, maar netjje makkelijk weer breken. |er|( Ch Put heeft dit uitgewezen. ^4 Het onderzoek gaat er vanuit, dat we tot halverwege de tac Vje ger jaren minder te besteden hebben voor onze ontspanniriaai uren. Daarna wordt het kennelijk rooskleuriger want, zo qage The Economist, we gaan erg veel geld uittrekken voor aufo ft en videorecorders. Hoeveel zal een auto eigenlijk kosten q vr tien jaar? Het blad is van mening, dat we voor de uitoefening van oye2 „eigen bezigheden" niet erg veel meer tijd zullen krijgen. „Qne en grote werkloosheid zullen slechts een marginaal effect ben op de hoeveelheid vrije tijd in 1990". Bler U kunt nu lid worden van een gezellig „lekker ruikers clubje". Speciaal „pour vous, madame" (zo heet het ook), al kan de welriekende man er ook zonder problemen lid van worden. „Pour vous, Madame" is een club van parfumeriezaken voor parfumerie klanten. De club organiseert leuke uit stapjes voor de leden, geeft ook een blad uit, waarin Madame, monsieur ook, gloedvolle informatie kan lezen over alles wat met menselijke „schoonheid" van doen heeft. Maar liefst 170.000 mensen zijn lid van de club, niet iets dus om al te stilzwijgend aan voorbij te gaan. Het laatste num mer van „Pour vous, Madame" was voor het grootste deel gericht op de man. Zo was er een geurenlexicon in opgenomen met werkelijk bloedstol lende verhalen over de geuren, waar het sterke geslacht zich mee moet in smeren. Waar het ook allemaal aan mag schorten in de wereld van het parfum; het taalgebruik laat niets te wensen over. Een paar voorbeelden: „Aramis 900": „geur voor dagen met boeiende avonden en eindeloze' nach ten. Een vermoeden van citrus geeft de opening naar een romantisch hart van bloemige en zoete aromaten, om sloten door de mannelijke geuren van tropische houtsoorten". (Nooit gewe ten dat hout mannelijk is). En deze: „Molyneux-Captain": heeft een kopnoot van wilde tijm, (een kop- noot en geen kopstoot), bloemige ros marijn, lavendel van de Provence en mirte uit Corsica. De middenoot be staat uit vetijvér van het eiland Bour bon, patchoulin van Singapoure, san- tal uit Indië en ceder uit de Libanon. De kruidige ondernoot bestaat uit ge mber uit Jamaica, extract van kruid nagel van Zanzibar en kaneel van Cey lon". (Met zo'n geur op, hoef je nooit meer op reis "Kijk, kijk, zelfs in deze matte tijden, waarin de economi sche crisis in ieders ogen te lezen valt, zijn er nog mensen die het blijven proberen. En waarom ook niet: het grote geld zit altijd nog op plekken waar de meerderheid het kennelijk niet zoekt. Wie een paar jaar geleden dacht rijk te worden aan de verkoop van spaanplaat heeft ver keerd gegokt, of hij moet het inmiddels al zijn. De grootste slimmerik komt nu. op het moment dat spaanplaat door velen vervloekt is en voor an deren ter discussie staat, met een „amicaal" alternatief. U - begrijpt het al, er is een scho ne vervanger voor spaan plaat. Trouwens, volgens de leverancier van het bouwpro- dukt, is het ook geschikt om het gebruik van asbestplaten voorgoed naar de vervuilde historie te verwijzen. pml „Homasote", heet het. Bevond aldus de leverancier, gein I formaldehyde, of asbest enhbu desalniettemin toepasbaar I en nieuwbouw, renovatie en smtk teembouw. Homasote is gjelir maakt van „wastepaper". qi gebouwd van kringloop-hof vezel. Het produkt is zodof de voor honderd procent h komstig uit het kringloop» ces. (Gebrs. Prins, Bouws'/bre fenhandel B.V., Postbus f Delft, tel. 015- 569313). „Marketing Team" ontwikkelt activiteiten Het „Marketing Team", de instelling van de diverse organisa ties op het gebied van de Nederlandse Bloementeelt en Bloe menhandel, heeft het jaarplan vastgesteld voor de actie in de jaren tot en met 1983. Het plan heeft tot doel inzicht te geven in de coördinatie op het gebied van de onpersoonlijke reclame en het marktonderzoek voor de Nederlandse bloemkwekerij- produkten. Er is een eerste plan voor dit jaar op korte termijn. Het strategisch plan voor 1982 en 1983 geeft de lange termij nacties aan welke het team voorstelt, voor het verwerkelijken van het doel. Het heeft dus een meer voorbereidend karakter, ook in financieel opzicht. Het marketlngdoel omvat het vergroten van de marktpositie van Nederland als leverancier van bloemkwekerijprodukten, zodat voor de bedrijfstak optimale resultaten kunnen worden bereikt. Dit is mogelijk door vergroten van de consumptie per huishouden en het verdringen van concurrerend produkt. De te kiezen strategie hiervoor is afhankelijk van de markt waar voor zij bestemd is. Daarnaast spelen huidige en toekomstige marktaandelen en veranderingen in het distributiesysteem een belangrijke rol. Hiervoor zijn ook uitgangspunten aangegeven die voor elk land kunnen verschillen. Voor enkele landen zoals West-Duitsland, de V.S., Spanje en Oostenrijk zijn deze plan nen inmiddels verschenen. Voor een en ander bestaat er sa menwerking tussen het Bedrijfschap voor de Bloemkwekerij produkten, het Bloemenbureau Nederland, de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland en het Produktschap voor Siergewassen. De werkzaamheden voor het Marketing Team worden in onderling overleg verdeeld. Voor Nederland wordt het systeem gevolgd dat in 5000 gezinnen wekelijks in een boekje wordt ingevuld hoeveel en welke bloemen en planten zijn gekocht en welke prijs er voor betaald is. Ook waar de bloemen worden gekocht. Er is nu reeds meer dan twaalf jaar ervaring opgedaan met produktieprognoses voor de belang rijkste soorten snijbloemen en potplanten. De uitkomsten daarvan worden beschouwd als goed bruikbaar informatiema teriaal voor beleidsbepaling. De medewerking van het be drijfsleven wordt zeer bevredigend genoemd. Reeds eerder verschenen produktienota's voor de gerbera, anthurium, tro- sanjers en orchideeën. In het afgelopen jaar volgden die voor fresia en poinsettia. De te verwachten grote produktie uitbrei dingen dwingen tot inventarisatie van de „bottlenecks" en het aangeven van oplossingen voor de marketingproblematiek. Dank zij onder meer het zeer veelzijdige aanbod heeft de Ne derlandse bloemisterij haar sterke internationale concurrentie posities kunnen bereiken. „De bedrijven en instellingen die produktsvernieuwing bevor deren en uitvoeren, verdienen ondersteuning", zo constateert het rapport. Het aanpassen van de presentatie, verpakking en aantallen per eenheid zoals bij rozen, kunnen gerekend wor den tot produktievernieuwingen. Bijna de gehele bloemisterij- exp.ort wordt per vrachtauto vervoerd. Uit het structuuronder zoek groothandel bleek reeds dat het transport voor veel be drijven een ondoorzichtig probleem is, met name op het ge bied van lijndiensten en calculatie. Doorlichting van het lijn- dienstvervoer naar West-Duitsland en een bedrijfsvervoer voor gelijke goederen, is bij twintig bedrijven van start ge gaan. Voor de versterking van onze marktpositie zijn kwaliteit en houdbaarheid primaire eisen. Daarom vragen kwaliteitsbe heersing en handhaving daarvan een integrale aanpak, waar bij men zich vooral moet richten op produktie, veilingen, groot- en kleinhandel. In dit kader past bijvoorbeeld het on dersteunen van proeven die tot doel hebben meer te weten te komen over het effect van het voorkoelen van snijbloemen:- een onderwerp dat momenteel sterk in de belangstelling staat, vooral in het Westland. In de afgelopen week viel er een verdere terugval van het to matenaanbod te constateren, zowel bij de ronde als bij de vleestomaten. Deze ontwikkeling miste zijn uitwerking op de prijsvorming niet. Daarnaast nam de totale concurrentie op de tomatenmarkt af. Vooral Italië exporteerde aanmerkelijk min der tomaten naar West-Duitsland. Een opvallend verschijnsel op de Westdultse markt was de sterk gegroeide Invoer van tomaten uit België. Dit land wist zijn export de laatste weken steeds verder op te vijzelen. In de laatste week van juli be droeg de export 1295 ton tegen de week ervoor 634 ton (vorig jaar bedroegen deze hoeveelheden 146 en 205 ton). Met in gang van 5 augustus heeft de Commissie van de E.E.G. een invoerheffing van 9,76 gulden per 100 kilo Ingesteld voor to maten uit Roemenië. Zoals gezegd, de tomatenprijs liep op. Halverwege de week werd er voor de A-l-export 2,06 gulden per kilo betaald. De prijs voor vleestomaten liep minder sterk op. Voor de sortering BBB werd er 2,16 gulden per kilo be taald. De prijs bleef weer achter bij die van vorig seizoen, want in dezelfde verslagweek werd er toen 2,64 gulden per kilo betaald. De aanvoer van tomaten zal geleidelijk kleiner worden. Dit wil niet zeggen dat de prijzen nog verder zullen oplopen. In verschillende landen zal namelijk binnenkort de aanvoer van natuurtomaten een rol gaan spelen. Er worden gelijke of iets lagere prijzen verwacht. Paprikaprijzen De aanvoer van rode en groene paprika's blijft wekelijks schommelen, de prijzen doen hier ook aan mee. In de afgelo pen week nam het aanbod van groen wat af en dat van rood nam weer toe. De totale concurrentie op de Westdultse markt nam in de afgelopen weken verder af. De concurrentie Is ook minder sterk dan vorig seizoen. Toch profiteert de Hollandse paprika hier niet van, want de export Is nagenoeg even groot als vorig seizoen. Als de export bekeken wordt, dan valt het op dat er in Engeland een groeiende belangstelling bestaat voor dit Hollandse produkt. Er ging de afgelopen weken een groter kwantum (zo'n 100 ton) naar Engeland. Voor de groene paprika's lag de gemiddelde prijs op 2,05 gulden per kilo, voor rood lag deze prijs op 4,40 gulden. Voor de komende week lijkt er op de paprikamarkt niet veel te veranderen. In Engeland ia een groeiende belangstelling voor Hollandse Bloemkolen werden iets duurder. De opleving van de komkommerprijzen was slechts van korte duur, want in de de afgelopen week daalden de prijzen aan merkelijk en dat terwijl het uitstekend komkommerweer was. De belangrijkste oorzaak was een terugval van de export in zijn geheel. Zowel Duitsland, Engeland, Frankrijk en Scandina vië importeerden minder Hollandse komkommers. De concur rentie op de Westdultse markt nam flink toe. De belangrijkste concurrent was België, dit land voerde zijn weekexport op van 125 naar 448 ton (vorig jaar 22 ton). Door het verder afnemen van het aanbod kan er weer enige ruimte voor een prijsherstel ontstaan. De prijzen varleerden in de afgelopen week van 22 tot 42 cent per stuk. Goedkope groenten Door het zomerse weer worden veel gewassen in ruime hoe veelheden aangevoerd. Het weer van de afgelopen week was voor de meeste vrouwen ook niet inspirerend om veel werk te maken van de bereiding van de maaltijden. Hieruit mag afge leid worden dat de vraag ook wel wat te wensen overliet. De aanvoer van sperziebonen groeide sterk, de prijs daalde ver der en kwam op 1,05 gulden per kilo. Het aanbod blijft ruim, de prijs lijkt daarom niet veel te veranderen. Andijvie wordt nog steeds in ruime mate aangevoerd; de belangstelling voor dit gewas Is maar matig. De prijs veranderde niet. er werd 28 cent per kilo betaald. Door een aanhoudend ruim aanbod zal er geen verbetering in deze situatie komen, andijvie blijft dus goedkoop. Het aanbod van snijbonen viel wat kleiner uit. het gevolg was dat de prijs opliep naar 2,80 gulden per kilo. De aanvoer zal weer toenemen met als gevolg lagerè prijzen. Er worden ook weer pronkbonen aangevoerd; deze werden ge veild tegen een prijs van 1,50 gulden per kilo. Prei veranderde nagenoeg niet in prijs en bracht 51 cent per kilo op. Het aan bod kan nog wat toenemen. Toch lijkt dit van weinig invloed op de prijs. Bloemkool werd iets duurder, althans de grote maten. De zessen brachten 85 cent per stuk op (de week er voor 79 cent). Door een kleiner wordende aanvoer lijkt de prijs verder op te lopen. Spinazie bleef met een prijs van 33 cent per kilo goedkoop. Door een kleiner aanbod kan de prijs wat oplopen. Spitskool werd In grotere hoeveelheden aangevoerd, de prijs daalde naar 23 cent per kilo. Chinese kool liep op naar 55 cent per kilo, de prijs voor dit gewas lijkt verder op te lopen. Sla is en blijft goedkoop, de prijs schommelde rond 18 cent per krop. Droogbloemen... dat is toch eigenlijk wat voor de winter,war algemeen gedacht. Akkoord, maar wie in de winter een t e bloemenboeket wil hebben, zal nu al wat maatregelen ndigl treffen. Augustus is bijvoorbeeld de maand, waarin we alr-la materiaal kunnen verzamelen, ledereen kent wel de zogenènhi „strobloempjes", waarvan heel wat soorten bestaan in let kleuren; we kunnen ze uit zaad opkweken en deze maaniers nen we de bloempjes verzamelen. Btro Een heel bekende droogbloem is het bekende oranje lampjhet tje. 't Is een vaste plant en wanneer die eenmaal in een Ie aangeslagen, raken we ze niet zo gauw meer kwijt. De kruKje; wortelstokken nemen steeds meer ruimte in beslag edeli slechts zo'n stukje wortelstok van een vriend of kennis kaf. gen, heeft daaraan voldoende om de plant in zijn tuintje td c gen. De oranje lampionnetjes zien we alom in droogboelJss» Je kunt ze ook met blad en al kopen; wikkel zo'n aankoop enp een krant en hang het geheel droog op. Het blad verdort cBn. laat zich makkelijk verwijderen; de aanvankelijk groene lartnd netjes kleuren langzaam diep oranje. tan Er zijn legio bloemen, die als droogbloemen kunnen worde p: werkt: strobloempjes, gedroogde grassen, rietpluimen, rot zaadbollen, enz. Een enkele keer worden in droogbloemekhi ketten pauweveren verwerkt. Dat is natuurlijk wel een „vré element, maar wie het mooi vindt moet zijn gang maar g$3 Ook zie je wel eens, dat de een of andere fantast de vaak geelbruine ver- f droogde bloemp- )p- jes weer een be handeling met verf heeft gege ven. Niet iedereen zal daarmee in stemmen, maar het dient gezegd, dat er aardige re sultaten mee te bereiken zijn, als behoedzaam met die verf tewerk wordt gegaan. Er zijn maar wei nig bloemen, die tijdens het drogen hun kleur bewa ren; meestal wordt het resul taat geel- of bruinachtig. Die goudachtig gele en bruine tinten hebben ongetwij feld hun eigen charme en wie graag een kleurtje wil, zal daarin op anderiJJJ moeten voorzien. Het lampionnetje brengt ons al in de rior en heel wat strobloempjes ook. Verder kunnen we werkej^, elzetakjes, met de bekende lisdodden, zelfs met gedroogj dersporen of achillea. Ook hebben we wel eens een droogt, gezien, waarin het gedroogde en overal in het wild groeieni tekruid verwerkt was. Wie zelf gaat drogen, moet in augul beginnen te verzamelen. Wie een droogboeket wil kopenf winkel, kan nog eventjes wachten tot we wat verder in deL zijn. Bloemschikken met droog materiaal is een beetje I& dan het werken met levend groen. Gedroogde planten eij men zijn namelijk stugger en brozer. Verse plantendelen^ mee, gedroogde echter breken abrupt af als men ze wat \f genl Droogbloemen worden tegenwoordig ook veel verw de vorm van platte hangende stukjes; dan komt er dui vaas of pul bij te pas, hoogstens een stukje hout als steil ondergrond. Ook wordt het materiaal dan wel met nai draad vastgezet op een ondergrondje van jute, fluweel, ftj( wat maar handig is. In een enkel geval kan men dan c%r andere dingetjes verwerken, bijvoorbeeld de bedrieglijk lrt tiek nagemaakte kleine paddestoeltjes, die wel voor kerslap, versiering gebruikt worden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18