y Den Haag geen stad meer van lege paleizen Den Haag metje lege paleizen. Je kan je karakter in één woordje vangen, in dat iets afgemetene, beetje gespletene, ook watbeschetene woordje: „pardon den van de Oranjezaal. Zij verbinden nu alle verdiepin gen van de Leidse en de Haagse vleugel met elkaar, via het middendeel. Ook de twee logeerflats daar worden nu voor bediening bereik baar. Een belangrijke ingreep was het verplaatsen van de installatie voor de centrale gasverwarming en de moder ne technische installaties naar de zolderverdieping. Hierdoor kwam op de begane grond een belangrijke opper vlakte vrij om dat deel van het nieuwe programma van eisen te kunnen realiseren. Dit heeft onder meer tot ge volg gehad, dat de schitte rende zeventiende eeuwse onderverdieping van de Oranjezaal geheel ter be schikking kon komen voor of ficiële ontvangsten". „De originele natuurstenen vloeren, naar ontwerp van Pieter Post, komen nu weer geheel tot hun recht met als apotheose de centrale tuin- zaal, gelegen onder de ver maarde hoofdruimte van de Oranjezaal, met zijn indruk wekkende schilderingen ter ere van Frederik Hendrik de Stedendwinger". Houtworm en boktor „Aanvankelijk was de opzet dat het middendeel, de Oran jezaal, buiten de werkzaam heden zou blijven. Nu echter bleek dat de constructieve delen van het kostbare ze ventiende eeuwse bouwdeel vanaf de zolders tot aan be neden toe zwaar aangetast waren door houtworm en vooral door de gevaarlijke boktor en er bovendien ach ter de betimmeringen en zelfs in het metselwerk van de mu ren omvangrijke zwamvor- ming was opgetreden, kregen wij opdracht om het gehele paleis in onze werkzaamhe den te betrekken. Deze tech nisch belangrijke verzwaring van de opdracht heeft een niet te ontkomen aanzienlijke verlenging van de restauratie ten gevolge gehad. Een geluk bij deze tegenslag was dat de ontdekking van deze aantas ting nog tijdens de renovatie verholpen kon worden". „Hoe de koningin nu gaat wonen? Daarover praat een architect niet. Evenmin als een arts praat over zijn pa tiënt, praat een architect over zijn cliënt". „Al met al is het een ingrij pende verbouwing geweest. De twee Pieter-Posthuizen kregen een andere bestem ming. In het ene woont de huismeester. Het andere is „clubhuis" voor de leden van de koninklijke familie en de gasten. Een tennisbaan, een zwembad en een grasveld flankeren het. Eronder ligt een atoomschuilkelder". Het Noordeinde „De verbouwing van Huis ten Bosch zit er dus op. Aan hot paleis Noordeinde wordt nog met man en macht gewerkt. Men kan met recht zeggen dat daar ingrijpend wordt verbouwd. In plaats van één hoofdingang krijgt het twee hoofdingangen. Een aan de tuinzijde, die de normale da gelijkse ingang wordt en een aan het Noordeinde, de voor kant dus, die gebruikt gaat worden voor officiële gebeur tenissen. Daar rijdt bijvoor beeld de gouden koets voor. Met deze twee ingangen is het een „Januspaleis" gewor den, maar het was een prach tige oplossing". „Mijn opdracht was om een werkpaleis te maken, een up- to-date functionerend kan toorgebouw, dat daarenbo ven een representatief ge bouw zou moeten zijn. waar zowel kleine als grote ont vangsten konden worden ge houden. Zowel voor tien als voor driehonderd gasten moest er ruimte zijn. Daar voor moest het gebouw wor den „herverkaveld". Het re sultaat beantwoordt geheel aan de verwachtingen. Wij hebben zelfs onder het ge bouw stenen kruisgewelven uit de middeleeuwen gevon den, met de oorspronkelijke vloeren er nog in. Die ruimten gaan gebruikt worden voor ongedwongen ontvangsten. Volgens planrting zal het pa leis Noordeinde in 1984 ge reed zijn". En daarmee is Den Haag dan geen stad meer van lege pa leizen, hoogstens nog een stad van het „iets afgemete ne, beetje gespletene, ook wat beschetene woordje: „pardon". GERARD CRONÉ Een kijkje in de „Groene kamer". DEN HAAG Paul van Vliet vierde jarenlang met boven staande karakterschets triomfen. Binnenkort zal hij het niet meer kunnen zingen. Althans de eerste regel niet, want de Haagse paleizen gaan weer gebruikt worden. Koningin Beatrix betrekt vol gende week paleis Huis ten Bosch als permanente woon stee en het paleis Noordein de, dat vroeger „Het Oude Hof" heette, volgt over een paar jaar als „werkslot", dat ook gaat dienen voor officiële ontvangsten van de regering. Daarmee zal dan een eind zijn gekomen aan een vele ja ren geduurd hebbende res tauratie, die voor Huis ten Bosch alleen al globaal een 24 miljoen gulden heeft ge kost, waarvan 8,4 miljoen voor bestrijding van zwam en boktor in het houtwerk. Het einde van de restauratie zal ook de kroon op het werk be tekenen van architect ir. J. Kruger uit Voorburg, die met veel geduld en liefde voor het historische detail de werk zaamheden leidde. In zijn kantoor in Voorburg, gevestigd in een ongeveer even oud pand als de beide paleizen, vertelt hij met graagte over de bewogen ge schiedenis van de beide pa leizen, over hun bouwmees ters en over de moeilijkheden bij de restauratie. „In de eerste helft van de ze ventiende eeuw vond er in en rond Den Haag een ware eruptie plaats op bouwge- bied", aldus ir. Kruger. „In 1627 werd met de bouw be gonnen van kasteel Honse- laersdijk. in 1633 met Hof- wijck, in 1640 met Het Oude Hof (Noordeinde) en in 1645 met Huis ten Bosch. Velen lieten toen hun gotische hui zen van een „renaissance- jas" voorzien. Het was de tijd dat het Holland goed ging. De Tachtigjarige Oorlog liep op zijn eind. Aan het roer van het schip van staat stond prins Frederik Hendrik, de Stedendwinger". „Den Haag was cultuurstad. De erudiete Constantijn Huy- gens woonde op het Plein, waar nu het Paleis van Justi tie is. Hij verkeerde dagelijks aan het hof. Hij introduceerde bij Frederik Hendrik de archi tect Jacob Van Campen, die Belangrijke ingreep „Aangelegd werden twee nieuwe diensttrappenhuizen annex pantry's, ter weerszij zoveel indruk op de vorst maakte, dat die hem de op dracht gaf Het Oude Hof te bouwen. Van Campen was 45 jaar oud toen de eerste steen werd gelegd. Hij had in zijn leven de invloed van de re naissance in Italië ondergaan. Dat is bijvoorbeeld te merken aan de voorgevel van het pa leis Noordeinde. Het paleis draagt duidelijk het Van Campen-stempel. Toch zijn er ook invloeden van een ande re architect uit die tijd merk baar, van Pieter Post. Hij was dertien jaar jonger dan Van Campen en heeft, mogelijker wijs gedeeltelijk als diens leerling, ook aan het palels Noordeinde gewerkt. Daarvan getuigen het oude trappen huis en het achtergedeelte die de kenmerken van de stijl van Pieter Post dragen". Hollandse jongen „Pieter Post had een eigen stijl ontwikkeld. In tegenstel ling tot zijn leermeester Van Campen, die een renaissan cist was geworden, bleef hij een echte Hollandse jongen, met een bewondering voor het klassieke. Hij bouwde vierkant, in eerlijke baksteen, met hoogstens een versie ring, een verrijking van na tuursteen. In 1645 kreeg hij de kans om zijn stijl wederom In een groot werk gestalte te geven: het Huis ten Bosch. Amalia van Solms, de echtge note van Frederik Hendrik, kreeg in dat jaar door de re kenkamer van de Grafelijk heid Holland een terrein van vijftien hectaren bij het Haag se bos toegewezen. Ze wilde er een buitenhuis laten bou wen, geen echt paleis". „Post kreeg de opdracht. Amalia van Solms koos hem als architect en niet Jacob van Campen, omdat deze een echt paleis zou hebben gebouwd met volledige or den- en pilasterstellingen van natuursteen om de scherpte van de proporties voelbaar der te doen zijn. Pieter Post erkende de suprematie van de klassieke orden niet, maar groepeerde de massa's |n eenvoudige, kubistische vor men; wel in klassieke verhou dingen en alles liefst uitge voerd in Hollandse baksteen. Hij was bij deze eenvoud op Architect ir. J. Kruger: „Volgens planning zal het paleis Noordeinde in 1984 gereed zijn". „Frederik Hendrik heeft zich zeer intensief beziggehouden met de bouw van het „bui ten" Huis ten Bosch. Uit de zeer uitgebreide briefwisse ling tussen de prins en zijn secretaris Constantijn Huy- gens en zijn vrouw Amalia van Solms, is te lezen, hoe de prins, zelfs tijdens zijn veld tochten, voortdurend vervuld was van de bouwplannen en de daarbij behorende kun sten. Hij uitte steeds wensen in dit opzicht en was dus de ideale, inspirerende op drachtgever. En dat is beter dan een projectontwikkelaar of een abstracte overheids dienst! Veel besprekingen ook met Huygens en de ar chitect werden te velde ge houden!" „Voor Amalia kreeg het bui ten een andere betekenis. Ze bleef er wonen, maar maakte het tot een mausoleum voor haar „Stedendwinger". Bij de restauratie bleek onder een op hout geschilderd portret van Amalia in weduwendracht een ander portret van haar in gewone dracht verborgen te zitten". Een blik vanaf het bordes op de grote vijver. Mooi, maar klein „Op 2 september 1645 legde de vroegere koningin van Bo- hemen, Elisabeth, de eerste steen en nog geen twee jaar later, in augustus 1647, was de bouw gereed. Onvoorstel baar snel, zeker als men be denkt dat de restauratie nu al van 1977 aan de gang is! Het werd een mooi, maar verhou dingsgewijs klein paleisje. Het bestond alleen uit het huidige middendeel als „woonruimte" met slaapkamers aan de zij kanten. Frederik Willem I van Pruisen zou het later spot tend noemen: Het hutje op het land". „Doch inmiddels had het noodlot toegeslagen. Prins Frederik Hendrik zou niet kunnen genieten van het fraaie buitenhuls. In maart 1647, een half jaar voor het klaar was, stierf hij. En daar mee kwam ook een einde aan een gelukkig huwelijksleven van tweeëntwintig jaar met Amalia van Solms. Zijn dood was een slag voor het cultu rele leven van die tijd. Hij had de kunsten, zeker de bouw kunst, geïnspireerd, bevor derd en tot bloei gebracht. Ideale opdrachtgever Voorwaarden voor deze on gekende bloei in de Gouden Eeuw waren variaties op het aloude thema: onze vloten bevoeren alle wereldzeeën en beheersten ze grotendeels; wij ontdekten nieuwe werel den, waarvan wij uitstekende kaarten tekenden en verkre gen een grote machtspositie, zowel materieel als geeste lijk". Gevangenis „Er is later in de geschiedenis veel veranderd aan het Huis ten Bosch. Toen het in 1733 in bezit kwam van prins Wil lem IV liet die het voor zijn vrouw Anna van Engeland uitbreiden met twee zijvleu gels, ontworpen door Daniel Marot. In 1798 werd het ge vangenis voor het Uitvoerend Bewind, daarna museum. In 1797 onder de Bataafse Re publiek, was het grootste ge deelte van de inboedel al ge veild. In 1899 werd er de Eer ste Wereldvredesconferentie gehouden op initiatief van Tsaar Nicolaas II. In 1943 wil den de Duitsers het afbreken voor de aanleg van een tank gracht. Gelukkig bleef het bij afbraak van twee dienstwo ningen, de zogenaamde Pie- ter-Postwoningen". „Na de oorlog, van 1950- 1957, werd een eerste restau ratie uitgevoerd. Ook de twee Pieter-Posthuizen werden weer opgebouwd. In 1977 be gon de tweede restauratie en daarmee de verbouwing van het interieur om het gebouw geschikt te maken voor be woning door koningin Beatrix. Geen geringe opga ve. Er moesten vele voorzie ningen worden getroffen om echt modern te kunnen wo nen in een oud monument". „Bouwkundig werd slechts weinig ingegrepen en voor zover dit geschiedde leverde het meestal een herstel van de oorspronkelijke platte grondsindeling op. In mijn praktijk is duidelijk gebleken dat de originele plattegron den van de zeventiende eeuw de meeste mogelijkheden bieden voor een modern woongebruik. Zo ook hier. Dit komt door de ordelijke, hel dere ruimte-indelingen en de logische plaatsen van de ra men, deuren en schoorste nen. Bovendien leverden de rustige, harmonische afmetin gen van de lengten, de breedten en de hoogten mooie, menswaardige ruim ten. Een grote mate van vrij heid in het schikken van huis raad is daarvan het resul taat".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16