•f 0 0 0 Hofleverancier, een eretitel? O 0 S S 0 Reuzen- boeket als welkom voor koningin r ■0 Dlau: sche n d< voor DEN HAAG „Maak ik een redelijke kans hofleverancier te worden?" Heel wat winkeliers in Den Haag zouden het ant woord op die vraag maar al te graag willen weten. De titel hof leverancier is een fel begeerde titel. Zeker voor die nering doenden in de Residentie, die al langer dan vandaag uitkijken naar een passende kroon op hun werk, in dit geval een ko ninklijk wapenschild boven hun deur. Sommige middenstan ders hebben het bordje met de Nederlandse leeuw erop nu ai bij voorbaat in hun zaak tussen de rookworst opgehangen. De permanente vestiging van koningin Beatrix met haar gezin in het Huis ten Boself doet bij velen de hoop weer leven, dat hun ooit de eer te beurt valt door het hof in de stand der „ho norabelen" te worden verheven. Het aantal oude hofleveran ciers in Den Haag wordt met het ter ziele gaan van enkele gevestigde zaken die deze titel voerden steeds kleiner. Er zijn dezer dagen genoeg gegadigden te vinden die hun plaats zo willen overnemen. Honorabelen Inzage in een door de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) ter hand gesteld naslagwerk met daarin vermeld de namen en adres sen van onder meer alle Haagse hofleveranciers levert een rijt je op van ongeveer vijf en twintig „honorabelen", die deze titel voeren of gevoerd hebben. Daar zijn onder anderen bij de welbekende firma Andreoli, een geslacht van schoorsteenve gers, dat zich sinds mensenheugenis „Hof-Rookverdrijver" mag noemen. Weer een andere gelukkige gaat door het leven als „Litographen des Konings" en dit ereteken slaat dan op de Drukkerij en Papierhandel van J. Smulders en Co aan de Binckhorstlaan. Bijna elke tak uit de middenstand is wel In het gilde van de hofleveranciers vertegenwoordigd: slagers, bak kers. boekhandelaren, modehuizen, kleermakers, antiquairs, juweliers, horlogemakers, porseleinwinkels, lijstenmakers tot aan wijnhandelaren toe. „Redelijke kans" „Daar kunnen er best nog een paar meer bij", meent een aan tal Haagse winkeliers van stand. Keurslager A. A. Peek bij voorbeeld van het Eerensplein. Hij is een van de middenstan ders die het dichtst bij de Oranjes in de buurt woont en hij kan daarbij ook nog bogen op een smetteloze reputatie, de absolute voorwaarde om de titel te verkrijgen. De „vleesmees- ter" geeft ronduit te kennen er veel aan te doen om bij het hot in een goed blaadje te komen. Slager Peek: „Ik maak, geloot ik, wel een redelijke kans hofleverancier te worden. Ik krijg hier namelijk al geruime tijd mensen van het hof in mijn winkel en zij hebben me beloofd een goed woordje bij de koningin te doen. Als de kok en het andere keukenpersoneel zich eenmaal in het nieuwe paleis hebben geïnstalleerd dan weet Ik snel ge noeg wie de leveranties voor het Huis ten Bosch gaan verzor gen. Mijn collega's (een sigarenwinkelier, een bakker en een bloemist) aan het plein voelen er eveneens veel voor. De vrouw van Jelle Zijlstra, die hier klant is. zei me dat we er in elk geval ernstig rekening mee moeten houden. Nou, als zo iemand het zegtIk zou het beslist onwijs leuk vinden". Rookworsten Terwijl de heer Peek zijn naam als keurslager elke dag weer moet bewijzen, heeft een collega-slager elders In de stad het koninklijk wapen met de Nederlandse leeuw erop alvast een opvallend plaatsje tussen zijn rookworsten gegeven. Als hem naar de reden daarvan wordt gevraagd stelt hij enigszins te rughoudend daar maar liever geen aandacht aan te besteden: Ik wil helemaal niet in de publiciteit, dat levert alleen maar extra werk op. Laat het maar zo". En ter verduidelijking voegt hij er nog aan toe: ..De titel van hofleverancier Is geen bij de wet beschermde titel, dus Wet Dat laatste klopt. Wettelijk kan er niets tegen worden gedaan als een bedrijf zich van de ene op de andere dag hofleveran cier wenst te noemen. Op de keper beschouwd behelst de be geerde titel niets meer (maar ook niets minder) dan een puur symbolische decoratie, een eervolle vermelding, een etiket, een aardige geste van het hof. Het mogen gebruiken van de hofleveranclerstitel is nergens vastgelegd, maar om het offi ciële wapenschild en de daaraan verbonden oorkonde te be zitten is er geen andere weg dan de titel netjes aan te vragen. In dat geval speelt de kredietwaardigheid van het bedrijf, de verhouding tot het personeel en de standing van de zaak een belangrijke rol bij de beoordeling. Kortom: men moet een on beschreven reputatie hebben, een smetteloos blazoen. Of dat in werkelijkheid ook zo Is. is ter beoordeling van enkele In stanties die zich met de aanvrage bezighouden, waaronder de burgemeester, de politie, de arbeidsinspectie en de Commis saris van de Koningin. Pas wanneer zij hun fiat hebben gege ven, mag men zich met recht honorabele van het hof noemen, daar de onderscheiding „eershalve" wordt toegekend. Althans dat staat te lezen in het door de RVD beschikbaar gestelde boek over de geschiedenis van de hofleveranciers. „In wezen is de onderscheiding te beschouwen als een aanvulling, zij doet aan het leven Iets toe". PETER VIERING DEN HAAG Het heeft bijna twintig jaar geduurd en er moest een koningin voor in Den Haag komen wonen, maar nu is het eindelijk weer eens zo ver: een grote Hof stad-bloemententoonstelling. Gedurende tien dagen zullen de goeie, maar toch ook al weer wat oude Houtrusthatlen eruit zien alsof ze zijn uitge zocht als kraamkamer voor de lente. En dat allemaal als een warm onthaal, een wel komstgroet in de vorm van een reuzenboeket, voor ko ningin Beatrix die van Den Haag weer maakt wat het al tijd is geweest: de Residentie, maar nu met volle paleizen. Wie Houtrust regelmatig be zoekt, hetzij voor ijshockey, hetzij voor de een of andere vakbeurs, zal de hallen de komende dagen nauwelijks herkennen, dank zij de in spanningen van de bloem- sierkunstenaar Koos Zuid geest uit De Lier en de archi tect F. Weverling uit Monster die samen met hun mensen Houtrust hebben aangekleed met hoge bomen, lage hees ters, vaste planten en vele tienduizenden bloemen. We verling maakte de omtrekken voor de tentoonstelling; Zuid geest vulde ze in met al de kleuren die het bloemenpalet rijk is. „Wij hebben dit tweetal ge kozen omdat ze de besten zijn. En dat kan straks ieder een bevestigen die tussen de 13e en de 23e augustus een bezoek aan Houtrust brengt", aldus de heer Riemers, voor zitter van de Stichting Hof- stadbloem. Een stichting die overigens al sinds 1937 be staat en om de vijf jaar een grote tentoonstelling organi seerde, maar die de laatste twee decennia een beetje was ingedommeld. De stich ting werd weer wakker ge schud door de bedrijfsleider van Houtrust, de heer Claas- en, die de komst van konin gin Beatrix en haar gezin een uitstekende aanleiding vond om de Haagse bloementen toonstellingen weer in ere te herstellen. En zo is geschied. Thuisvoelen „Bij het ontwerpen van deze tentoonstelling ben ik ervan uitgegaan dat de koningin ge wend is aan mooie grote tui nen. Met deze bloementuin heb ik geprobeerd iets te ma ken waarin ze zich kan thuis voelen. Want dat is toch de symboliek van dit welkom: te zeggen dat zij en haar gezin zich in Den Haag kunnen thuisvoelen. Daarom is het een gezellige landschappelij ke tuin geworden met paden, pleintjes, perken, bruggetjes, fonteinen, een heel grote vij ver en zelfs een echte water val die uit de tribune komt", aldus architect Weverling. Om dat park aan te leggen hadden hij en Zuidgeest ne genduizend vierkante meter tot hun beschikking. Goudsbloemen In hun kleurige creatie zijn behalve talloze groene plan ten circa 75.000 bloemen verwerkt in vele honderden variëteiten. Maar het meest in het oog springend zullen de speciaal voor deze gelegen heid gekweekte goudsbloe men zijn, die de entree in een goud-oranje gloed zullen zet ten. Hoewel de tentoonstel ling slechts tien dagen te be zichtigen is, moeten de man- Koos Zuidgeest (rechts) maakt aan de hand van zijn maquette de heren Riemens (voorzitter van de Stichting Hofstadbloem) en Van der Laag (directeur Houtrust) duidelijk wat hij met een onderdeel van zijn ontwerp wil zeggen. De bloemententoonstelling Hofstadbloem wordt van 13 tot en met 23 augustus gehouden in de Houtrusthatlen. Zij is dage lijks te bezichtigen van 10.00 tot 21.00 uur, behalve op de openingsdag wanneer de eerste uren bedoeld zijn om konin gin Beatrix en prins Claus in alle rust de tentoonstelling te la ten bekijken. „Gewone" bezoekers zijn welkom na half elf. De toegang bedraagt zes gulden per persoon; kinderen tot 12 jaar en 65-plussers mogen voor vier gulden naar binnen. Spe ciale kaarten voor anderhalf uur rustig fotograferen kosten een tientje. De Houtrusthatlen zijn toegankelijk voor rolstoe lers en er zijn aangepaste toiletten. nen van Zuidgeest toch drie keer aanrukken om een groot naar binnen brengen, kan de beste koeling niet op". aantal bloemen te verversen, weet Koos Zuidgeest uit erva- *s Nachts dus, want overdag ring te vertellen. Want hij en is de hal het domein van de zijn mensen hebben heel wat bezoekers, naar verwachting grote bloemententoonstellin- zo'n honderdduizend. „Mis- gen ingericht of er hun mede- schien ook zullen we vaker werking aan verleend. verversingen moeten aan brengen. Dat hangt helemaal af van de temperatuur en het aantal bezoekers. Speciaal vanwege de stekende zonne stralen is het dak van Hout rust helemaal wit gespoten om ze terug te kaatsen. Wel iswaar beschikt Houtrust van wege de kunstijsbaan over een prima koelinstallatie, maar tegen 15.000 mensen specialiteit van de heer We verling ligt vooral op het ge bied van het inrichten van grote parken. Bedrijfsleven en burgerij Het is de bedoeling dat de opbrengst van de Hofstad bloemententoonstelling naar die warmte van buiten mee een goed doel gaat. Welk doel, of welke doelen dat zijn, mag de koningin uitmaken. En om nu echt zo veel moge lijk over te houden, is het Haagse bedrijfsleven ge vraagd het opzetten van de expositie mede te financie ren. En dat heeft men gul ge daan. De bedrijven wilden er natuurlijk wel wat tegenover zien staan en vandaar dat zij, die hebben bijgedragen, met informatiestands op de ten toonstelling vertegenwoor digd zijn. Maar wees niet be vreesd, het zal geen tweede Spuistraat zijn. De namen van de bedrijven zijn alleen te zien op bescheiden bordjes van twaalf bij zestig centime ter en verder vormen de stands één geheel met de bloemenpracht, zodat gezegd kan worden dat er een goed evenwicht is gevonden tussen de commerciële belangen van de sponsors en de creatieve wensen van de ontwerpers. Eén deel van de bloementuin vraagt speciale aandacht. Dat Is het gedeelte dat is bekos tigd door de Haagse burgerij. Het is herkenbaar aan drie grote gouden kronen. De fi nanciering ervan ging als volgt: Er zijn in voorverkoop tienduizend toegangskaarten verkocht aan Hagenaars die hun naam hebben opgege ven. Een gulden van elk toe gangsbedrag is besteed voor het bloemenperk van „de Haagse burgerij". De namen van die tienduizend mensen zijn gebundeld en worden de koningin donderdagochtend aangeboden, wanneer zij, haar echtgenoot en (op twin tig pas afstand) driehonderd vijftig genodigden als eersten de tentoonstelling zullen be zichtigen. Voor wie buiten de aankomst willen gadeslaan: de koningin arriveert om half elf en het draaiboek voorziet erin dat Hare Majesteit om half twaalf weer uit Houtrust vertrekt. heeft, op aandringen van Zuidgeest en Weverling, ook de amateurfotografen niet vergeten. Speciaal voor hen is de tentoonstelling dagelijks geopend tussen half negen en tien uur 's morgens. Ze betalen wel vier gulden meer dan de overige bezoekers, maar ze kunnen er dan van overtuigd zijn dat ze de ruim te hebben om die foto's te maken, die ze zich altijd al hadden voorgesteld, zonder door een rijendik publiek tus sen de anjelieren te worden geduwd. Die speciale fotogra- fenkaarten zijn tussen half negen en negen uur aan de kassa verkrijgbaar. Er is bo vendien een fotowedstrijd aan Hofstadbloem verbon den. Residentieklanken Maquette De bezoekers zullen al wan delende langs de vijver met waterval, de wildtuin, Japan se tuin, de vele bloemperken en de mini-galerie van Pulchri Studio kunnen genieten van de zoetgevooisde en „bloem rijke" klanken van het Resi dentieorkest, dat niet „life" maar via de bandrecorder in Houtrust aanwezig is. Zo wor den onder meer composities ten gehore gebracht als de Bloemenwals en melodieën uit de Rosenkavalier. Demon straties bloemschikken kun nen op een dergelijke ten toonstelling uiteraard niet ontbreken. Ze worden ver zorgd door de Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde en vier kersverse „meester-bin- ders" zullen met hun werk stukken laten zien hoe een goed resultaat er uitziet. Meester-binders zijn bloem- sierkunstenaars die het hoog ste examen hebben behaald dat er op dit gebied te beha len is. Amateurfotografen De directie van Houtrust De hele tentoonstelling is al eens eerder opgebouwd. Op schaal wel te verstaan. Het is nu nog een model aan de hand waarvan Houtrust wordt aangekleed, maar tussen 13 en 23 augustus is hij te zien waar kan het anders in Madurodam. Maar hoe mooi die maquette ook is: wij zou den hem overlaten aan de langzaam langs Nederland-in- het-klein trekkende stoet Duitsers, Fransen, Engelsen, Amerikanen, Japanners en al die andere toeristen. Want hij kan niet tippen aan de werke lijke tentoonstelling. LONNEKE VAN KOOT 5* Bijna twintig Jaar geleden, om precies te zijn van 19 tot en met 29 april 1962, werd de laatste Hofstad bloemen tentoonstelling In Houtrust gehouden. Deze foto roept herinneringen op aan de voorbereidingen van destijds.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15