Zonzoekers brengen NS in problemen Formateurs gaan eerst namen invullen Twee gewonden bij gewapende overval Voorburgs postkantoor STRANDBEZOEK OVERSTELPEND Begin wil banden met Sovjet-Unie aanhalen Solidariteit: Weer acties als overleg met regering mislukt Vluchtleiders in 61 landen zinnen op boycot Amerika Nederlandse jongen verdacht van moord op Noors meisje 0omorit Donderdag 6 augustus 1981,71e jaargang no. 22032 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Popzanger Van Morrison ter afsluiting van NCRV-festival op Ned. I om 20.45 uur. Om 19.55 uur familie Bellamy en om 21.55 uur „Cosmos". Op Ned. II om 18.59 uur „De betoverde stoomwals" en om 21.30 alot van „Wij trekken Wolkenvelden. Ook perioden met zon en mogelijk onweer. Minder warm met temperatu ren tot 23 graden. Morgen zon op: 6.10. Onder 21.20. Schev. hoogw.: 8.26 en 20. 55. Laagw.: 4.21 en 16.29. et spijkerbed rer gletsjer IS-FEE De Zvrit- Augustin Foumier, I fakir Myrns-Bey, [5 eerste mens ter tre- een gletsjer af ge ld op een „spijker- glee. gelegenheid van zijn verjaardag legde mier, alleen gekleed en slipje, zich op zijn ruim 400 spijkers be te slee en gleed bij meter over de Kess- gletsjer naar bene iderden toeristen gen zijn 35-minuten tnde tocht gade. En Van Duyn, hij ploegde voort VEELE De ex-provo en voormalige wethouder van Am sterdam Roel van Duyn blijft met zijn vrouw Josti in Oost- Groningen wonen en werken. Enkele maanden geleden boden ze hun boerenbedrijf te koop aan, maar nu hebben ze toch besloten door te gaan. Met hun nieuwe buren (Hagenaars) gaan ze een bilogisch georiënteerde coöperatie oprichten die de naam „De Kleine Boer" krijgt. Men gaat zich vooral toeleggen op het maken van boerenkaas. Volgens Van Duyn krijgt hij zo doende de vrije tijd die hij nodig heeft om te schilder§n en te schrijven. Vopo schiet bij vlucht per ongeluk collega dood GöTTINGEN De DDR- grenswacht Roland Höhne, die zaterdag voor hij naar de Bondsrepubliek vluchtte een collega-Vopo doodschoot, wordt niet vervolgd. Een on derzoek van de Westduitse justitie heeft uitgewezen dat het wapen van Höhne per on geluk moet zijn afgegaan, zoals hij had verklaard. Oost- Duitsland heeft om de uitle vering van Höhne gevraagd, maar daaraan zal Bonn vrij wel zeker geen gehoor geven. DADERS AANGEHOUDEN VOORBURG Bij een gewapende roof overval gistermorgen om elf uur op het Voorburgse postkantoor aan de Prins Ber- nardlaan, waarbij 45.000 gulden werd buit gemaakt, zijn twee gewonden gevallen. De 36-jarige J. Keyzer uit Nootdorp, die een automobilist te hulp wilde schieten, die door de overvallers werd gedwongen zijn auto af te staan, werd in zijn dij geschoten door één van de overvallers, een 21-jarige Hagenaar zonder beroep. Deze laatste raakte later op de Overbrugkade bij een wilde schietpartij met de politie zelf ge wond. Een kogel trof hem in zijn rechter bil. Zijn kameraad, een 22-jarige Hage naar, kon al direct na de schietpartij wor den gegrepen. Hij had het geld bij zich. De gewonde schutter wist ondanks een ach tervolging, waarbij zelfs een helikopter en speurhonden werden ingezet, te ontko men. Hij meldde zich vannacht om vier uur bij de politie. Agenten met honden op zoek naar de daders van de overval. DEN HAAG Treinen, trams en bussen waren gisteren afgeladen vol met mensen op weg naar het strand. De HTM in Den Haag had al het materieel dat maar be schikbaar was, ingezet en heeft het „net kunnen redden". Ook vandaag zijn alle zei len bijgezet, daar de temperatuur zou oplo pen tot de tropische waarde van 29 graden en derhalve weer grote drommen zonzoe kers richting Scheveningen trokken. Kon de HTM het gisteren nog redden, de Spoorwegen kon den de drukte niet aan. „Wij kunnen er niet tegenaan rij den", aldus een woordvoerder over de overstelpende' stroom reizigers. Van Amsterdam naar Zandvoort werd gereden met elke trein die beschikbaar was. Er reden maar liefst dertien extra treinen af en aan en toch stonden rond drie uur de per rons in Amsterdam nog tjokvol wachtenden. Ook in Rotter dam, waar vandaan de trein naar Hoek van Holland gaat, was de drukte enorm. Op de kustwegen was het eveneens zeer druk en ontstonden er files. Overigens zal het vandaag voorlopig de laatste echt hete dag zijn. De Bilt voorspelt voor morgen hiér en daar onweer en de temperaturen zullen dalen tot 23 graden. Voor de zeilers blijft het jammer: er zal nauwelijks wind zijn. Voor wat het vakantieverkeer in het komende weekeinde betreft wordt verwacht dat het op de Nederlandse en Belgi- oTdf Niet a"eefhe< waiter van de Noordzee word. me. di. warme weer opgezocht Duitse Autobahn. Een speciale waarschuwing geldt voor alle broodnodige afkoeling. Waar ook maar water is, nemen verhitte kustgebieden. zonnebaders een duik. Al was het maar in een smerige gracht OPHOUDEN MET GERUZIE' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur dr. J. Kremers heeft gisteren, samen met zijn col lega Van Thijn, verklaard eigenlijk geen discussie meer te willen over de vraag in hoeverre de drie bij de formatie betrokken partijen het nu eens zijn of niet. Hij maakte duidelijk alleen belangrijk te vinden dat het kabinet er komt en wel zo snel moge lijk. Als basis bij de formatie dient het eind verslag van de informateurs, maar: „Er is zoveel overeenstemming als de drie betrok ken partijen zelf aangeven". Kremers wees erop dat alle drie fractievoorzit ters anders staan tegenover het eindverslag van de informateurs. „Die feiten moeten wij als fei ten aanvaarden". Ook gisteren rolden Van Agt en Den Uyl weer, via open brieven, vechtend over straat over de vraag hoe de defensie- en het sociaal-economische gedeelte van het eind verslag gelezen mogen worden. Voor Kremers was dat aanleiding de beide heren te manen daar mee op te houden. De CDA-formateur vertrouwt erop dat in de gesprekken met de onderhandelaars zal blijken hoe de nog resterende problemen moeten wor den opgelost. „Vijf verstandige mensen moeten er op een verstandige manier uit zien te ko men". En als dat niet gelukt? De gouverneur van Limburg, uiterst laconiek: „Dan komt het kabinet er niet!". Over de kansen voor hem en Van Thijn liet Kremers zich liever niet uit, hoewel hij naar ei gen zeggen optimist is. Hij erkende dat het „een zeer moeilijke formatie zal worden". Kremers en Van Thijn, die elkaar nooit eerder hadden ontmoet, hebben inmiddels de stukken bestu deerd en elkaar „besnuffeld" om eikaars „nest geur" te bepalen. Dat ruiken heeft Kremers het volle vertrouwen gegeven dat „we in goede sa menwerking met elkaar deze taak op ons kun nen nemen". De komende dagen zullen de formateurs beste den aan het, samen met de fractievoorzitters, proberen in te vullen van de namen van minis ters en staatssecretarissen. Volgende week woensdag willen zij, in aparte gesprekken met de drie onderhandelaars, praten over de dan ontvangen adviezen van de inmiddels geraad pleegde sociaal-economische deskundigen. In politiek Den Haag gaat men ervan uit dat dit weer een zeer spannende dag zal worden. Pagina 7: Voorbehoud CDA was zakelijk be doeld. JERUZALEM Premier Begin van Israël heeft tijdens het debat over zijn regeringsverklaring in het Israëlisch parlement verklaard, dat zijn land de banden met de Sovjet-Unie moet aanhalen. Na de juni-oórlog van 1967 werden de contacten tussen Jeruzalem en Moskou ver broken. Begin kwam tot zijn uitspraak, nadat hij de Verenigde Staten andermaal had beschuldigd van con tractbreuk door de overeengekomen levering van wapen tuig (F-16's) niet na te komen. Als voorwaarde voor hernieuwde contacten met de Sovjet-Unie noemde Begin de vrijlating van gevangen jodpn in de Sovjet unie en het toestaan van vrije emigratie. Tijdens het dabat, dat de hele dag duurde, kwam het tot felle woordenwisselingen tussen premier Begin en oppositieleider Pe res. Het nieuwe kabinet-Begin, het meest rechtse uit de Israëli sche geschiedenis, kreeg uiteindelijk met 61 tegen 58 stemmen de steun van de Knesseth. ITALIAAN ONTVOERT ZICHZELF LECCE Een Italiaanse bouwondernemer,wiens be drijf in financiële moeilijkhe den verkeert, is er gisteren of ficieel van beschuldigd zich zelf te hebben ontvoerd. Hij had geprobeerd geld voor zijn bedrijf los te krijgen. Na zon dagavond uit zijn huis te zijn vertrokken, belde de man de politie op. Zijn ontvoerders zouden een losgeld van een miljoen gulden eisen. Maan dagavond kwam hij weer thuis met de mededeling, dat hij plotseling was vrijgelaten. Een politieman voelde nattigheid en ondervroeg de ondernemer, waarna deze zijn bedrog be kende. iardschok... 20 seconden na nu! OKIO Tokio heeft een toekomstige d be ving precies twin- r seconden te tijd om gelijk van de oden, op voor de dat het epicen- i van de beving in de van Suruga ligt, 200 kilometer ten den van de hoofdstad, als bekend ligt Japan i een gebied waar veel «hokken voorko- iderzoekers gaan in de li nieuwe, zeer gevoeli- seismografische appara- lur neerzetten, die de al- Teerste beving kan regi- treren. Schokgolven doen 0 seconden over de af- and tussen de baai en \>kio. De signalen van de leters zijn er echter in ïinder dan één seconde, len heeft dan 30 secon- en nodig om de gevens in e computers te verwer- ten en de autoriteiten te waarschuwen. In de twin- ig seconden die Tokio nog esten kunnen maatrege- sn worden genomen, oals het waarschuwen 'an de bevolking, het op oepen van hulptroepen, let stilleggen van chemi- che fabrieken en het af- luiten van het gasnet. Volgens de onderzoekers s het helemaal niet zeker dat de beving zich voor loet in de baai van Sugu- 'a. maar men vindt het wperiment de moeite neer dan waard. WARSCHAU De Poolse regering en afgevaardig den van de onafhankelijke vakbond Solidariteit pra ten vandaag opnieuw over de voedselcrisis In het land. Maandag werden de besprekingen afgebroken, omdat geen van beide par tijen wilde toegeven. Soli dariteit heeft gedreigd op nieuw acties te onderne men als het gesprek geen resultaat oplevert „Een groot succes". Zo betitel den woordvoerders van de vrije vakbond de acties van gisteren. Ruim twee uur is een staking gehouden in en om Warschau. Ook in andere Poolse steden lag alles plat. Overal zijn de demonstraties zonder incidenten verlopen. Toen de bus- en vrachtwagen chauffeurs hun blokkade in het centrum van Warschau ophieven, werden zij door dui zenden Polen toegejuichd. Frankrijk gaat Polen grote hoeveelheden voedsel sturen. De leveranties zullen geheel op krediet geschieden. De Eu ropese Commissie, die vorig jaar al besloot Polen te steu nen, zal maatregelen nemen om de voedsellevering te ver snellen. Gisteren hebben wes terse banken in Wenen ge sproken over aflossing van de Poolse schuld. De banken wil len dat Warschau in negen maanden 2,5 miljoen dollar af lost. Warschau is teleurgesteld dat het niet een vol jaar de tijd heeft gekregen. ULTIMATUM REAGAN VANMIDDAG AFGELOPEN DEN HAAG De internationale federatie van luchtverkeersleiders Ifatca heeft alle aangesloten leden opgeroepen de vluchten naar Amerika te boycotten als de „onveilige situatie" die daar thans is ontstaan nog veel langer voortduurt. Volgens de Ifatca is de vervanging van de sta kende en straks wellicht ontslagen vluchtlei ders in Amerika door minder geroutineerde en/of militaire krachten, uit het oogpunt van veiligheid onverantwoord. Ook de Nederlandse vereniging van luchtverkeersleiders, één van de in totaal 61 die bij de IFATCA zijn aangeslo ten, overweegt aan een dergelijke boycot deel te nemen. De Britse verkeersleiders zouden vandaag al een solidariteitsactie houden. Vandaag liep het conflict over salarisverhoging en kortere werktijd tussen president Reagan en de 13.000 Amerikaanse vluchtleiders naar een climax. Na enkele verhulde verschuivingen is het ultimatum definitief bepaald op hedenmid dag vijf uur Nederlandse tijd. Wie zijn werk dan niet heeft hervat wordt ontslagen, zo heeft minister van vervoer Drew Lewis vanmorgen nogmaals verklaard. Hij voegde er aan toe dat inmiddels al 40 van de stakers weer aan de slag is gegaan. Hierdoor en dankzij de vervan ging van stakers door andere krachten lag van morgen driekwart van de vluchten in Amerika weer min of meer op schema, aldus de autori teiten. Koninklijke honden mee op vakantie Koning Elizabeth van Engeland bij aankomst op het vliegveld Heathrow bij Londen, vanwaar zij voor haar jaarlijkse vakantie op kasteel Balmoral ver trok. Behalve de koningin en prins Philip mochten ook de twee hondjes mee op vakantie naar Schot land. OSLO Op een camping in het Noorse Sogn is gisteravond een 16-jarige jongen uit Hoorn gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd op 28 juli een 20-jarig Noors meisje te heb ben verkracht en vermoord. Het meisje werd bij het zomerhuisje van haar ouders gevonden. Zij was met messteken om het leven gebracht. De jongen was met zijn familie in Noorwegen op vakantie. Ook de Deense poli tie heeft belangstelling voor de jongen, omdat in Jutland op 11 juli een 16-jarig meisje werd vermoord. De jongen was daar toen ook met zijn ouders. Hij is in Hoorn al eens schuldig bevonden aan aanranding, maar werd toen vanwege zijn leeftijd niet ver oordeeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1