Jerwondering over ol van koningin ijdens de formatie D'66 node verder met formatiewerk Autospion voor rech ter Zigeuners: verblijfs vergunning )f niets Juristen buigen zich over tv-piraten Geen extra hart-bedden in Antonius- ziekenhuis weer m „ZIJ WIL PVDA IN KABINET" PATIENTENVERENGING VERONTWAARDIGD 99 Relschoppers sneller gepakt reen vervolging egen overtreders koninginnedag Breda ■giwHNENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG S AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) W HAAG Hoewel onbedoeld heeft l-leider Jan Terlouw gisteren het func- leren van koningin Beatrix tijdens de linetsformatie in opspraak gebracht. Vol- s Terlouw zijn er maandag dingen ge- rd met .staatsrechtelijk rare kantjes". Ie naar aanleiding daarvan concludeert s in politiek Den Haag dat er de konin- nogal wat aan gelegen is een kabinet de signatuur CDA-PvdA-D'66 tot stand irengen. Iconclusie won aan overtuiging, toen gister- fid laat de heren Kremers (psycholoog, en genoemd als opvolger van Van Agt) en I Thijn (plaatsvervanger van Den Uyl in de lA-fractie) van de koningin opdracht bleken lebben gekregen een kabinet te formeren [basis van het op 3 augustus door de infor- Kurs uitgebrachte eindverslag". Kennelijk jiste het staatshoofd weinig rekening te hou- I met de diverse harde voorbehouden op dat fclag, onder meer dat van CDA-leider Van l die daarvoor de steun had gekregen van gehele fractie. een persconferentie, gehouden na afloop leen vergadering met zijn fractie, verklaar- jTerlouw dat het eindverslag van de infor- leurs „onzuiver" was. Hij wees erop dat |bers, De Koning en Van Thijn iets constate- wat niet zo is, namelijk „dat de resterende riemen" zijn opgelost. Volgens, Terlouw is [niet waar. „De informateurs hebben zich er van vergewist of hun bevindingen de in- ming hebben van de onderhandelaars". )'66-voorman vertelde dat hij pas maandag- id (omstreeks half zeven) in het paleisje het Lange Voorhout het eindverslag in len had gekregen. Weliswaar waren hem ;ns het voorafgaande weekeinde een paar /erpteksten voorgelezen, maar per se niet lefinitieve tekst. Terlouw liet doorscheme- dat hij zich in het gesprek met de koningin ichtig verzet had tegen de gang van zaken. heb wel degelijk „halt" geroepen", ver- larde hij. Zijn fractie was alleen maar ak- ord gegaan met het beginnen van de forma- fase, omdat de „politieke werkelijkheid" (in- tmming van CDA en PvdA) haar daartoe had dwongen. et dit soort mededelingen over zijn onder- lud met de koningin doorbrak Terlouw overi gs het taboe dat hierop rust. Traditiegetrouw 'dt over dergelijke gesprekken, behoudens eigen advies, nimmer iets losgelaten. itiek het vuur van zijn betoog ontging het Ter- w bovendien dat hij impliciet kritiek u(tte de rol van het staatshoofd. Immers, konin- Beatrix had op het moment dat zij de D'66- rman ontving, het eindverslag al aanvaard was het er derhalve mee eens dat het „ver woord was tot formatie van een kabinet- A-PvdA-D'66 over te gaan en daartoe een Iracht te verstrekken". De basis voor dat ad- s was echter de stelling van de informateurs dat er geen problemen meer waren. In haar ruim drie uur durende gesprek met de drie in formateurs had de koningin echter uitvoerig te horen gekregen dat er nog wel degelijk proble men waren, Bovendien stond dat, zij het enigs zins verhuld, ook in het eindverslag zelf. „Gelet op de formatiebereidheid van de fractie voorzitters vertrouwen wij erop dat bij de be oordeling van de uit deze adviezen eventueel te trekken consequenties geen problemen zullen ontstaan, die het beoogde regeerakkoord in ge vaar brengen", hadden de informateurs ge schreven. Zij wisten het dus niet, zij vertrouw den er slechts op dat de adviezen, die CDA-lei der Van Agt ingewonnen wenste te zien bij so ciaal-economische deskundigen, geen moeilijk heden zouden veroorzaken. En dat terwijl Van Agt voortdurend van de daken had ge schreeuwd dat er zijns inziens op sociaal-econo misch gebied (evenmin als op het terrein van de kernwapens) nog geen akkoord was en dat er aanvullende onderhandelingen nodig waren. Voor het blok Waarom de koningin een dergelijk kennelijk onjuist eindverslag aanvaardde, daarover be staat wel enig vermoeden. In de kring van de informateurs viel maandag te vernemen, dat men op deze manier Van Agt, die als enige de indruk wekte (nog) geen formatie te wensen, „voor het blok" had willen zetten. Vandaar ook dat de drie onderhandelaars het eindverslag pas in het paleisje te zien kregen, nadat het aan vaard was en ook de koningin dus al besloten had dat er nu één of meer fofrnateurs zouden moeten komen. Op die manier zou Van Agt zo onder druk komen te staan, hadden de infor mateurs geredeneerd, dat hij wel zou moeten bezwijken. Onderonsje voor de fractieverga dering van de PvdA. Van links naar rechts: par tijvoorzitter Max van den Berg, Wim Meijer, Joop den Uyl en Relus ter Beek. Eerste voorwaarde was uiteraard wel dat de kóningin de eindconclusies zou aanvaarden. Volgens staatsrechtdeskundigen was zij daartoe zeker niet verplicht. In het verleden is het meermalen voorgekomen dat de koningin (Juliana) een eindverslag weigerde, bijvoor beeld omdat zij nog bepaalde zaken onderzocht wenste te zien. Koningin Beatrix had die lijn ook kunnen volgen en kunnen eisen dat de nog resterende problemen eerst echt opgelost zou den zijn, alvorens tot een formatie over te gaan. In de kring van de VVD, welke'partij pas weer aan bod zou kunnen komen als vaststaat dat het nu beoogde kabinet er niet kan komen, is men ervan overtuigd dat het staatshoofd „het spel" van de informateurs mee heeft willen spelen. Volgens dg liberalen is dat alleen ver klaarbaar als men aanvaardt wat vaak wordt beweerd: „dat zij het niet verantwoord vindt de PvdA buiten het kabinet te houden". Een bijzonder enthousiaste Hans van Mierlo, genoemd als nieuwe minister van defênsie,- komt de fractievergadering van D'66 binnen. Gezeten: mr. Zeevalking. (Vervolg van de voorpagina) De Tweede-Kamerfractie van het CDA distantieerde zich van de verklaringen van PvdA-leider Den Uyl en D'66-voorman Terlouw. Bei den stelden zich na het eind verslag van de informateurs op het standpunt dat over sociaal-economische vraag stukken niet verder kon worden onderhandeld, om dat hierover op 28 juli een akkoord was bereikt. PvdA en D'66 willen niets weten van de CDA-eis, dat over deze zaken opnieuw gespro ken moet worden naar aan leiding van adviezen van on dermeer bankpresident dr. Zijlstra. Verder nam de CDA-fractie gisteren stel ling tegen de aankondiging van Den Uyl dat zijn partij een kabinetscrisis zou ver oorzaken zodra het nieuwe kabinet zou besluiten nieu we kernwapens op Neder landse bodem te plaatsen. Fractieleider Terlouw nam gisteren scherp stelling tegen het eindverslag van de infor mateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn. Hij noemde de bewering onjuist dat de reste rende problemen nu zijn opge lost en benadrukte dat D'66 de eindconclusies niet kan onder schrijven. Het bereikte progra makkoord van 28 juli is voor de Democraten uitgangspunt bij verdere gesprekken. Dat wil zeggen dat D'66 niet ak koord gaat met de in het eind verslag opgenomen nieuwe de fensieparagraaf en dit eind verslag is in de formatieop dracht van de koningin nu juist wel als basis voor de for matie genomen. De Democra ten willen echter onder meer vastgelegd zien dat in decem ber nog geen besluit over nieuwe kernwapens zal wor den genomen. Ook de PvdA maakte gisteren duidelijk dat dit voor haar als een natuur lijk uitgangspunt geldt. Alleen „onder druk van de po litieke omstandigheden" is D'66 bereid verder te forme ren. Dat wil zeggen dat nu PvdA en CDA door willen gaan voor D'66 weinig anders overblijft, zo maakte Terlouw gisteren duidelijk. Om te voor komen dat zij in de toekomst buitenspel komt te staan (Ter louw maakte duidelijk het eindverslag van de informa teurs prematuur te vinden en niet van hun voornemens op de hoogte te zijn geweest) riep de fractie van D'66 gisteren PvdA en CDA op een derde, D'66-formateur naast Kremers en Van Thijn toe te laten. Hierdoor zou de kans op on derling wantrouwen worden verkleind, meent Terlouw. Maar ook op zijn wens is de koningin niet ingegaan. UTRECHT Staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heeft het verzoek van het Antoniuszie- kenhuis in Utrecht om zijn capaciteit voor hartope raties met 36 bedden te mogen vergroten, voorlopig van de hand gewezen. De Nederlandse Hartpatiënten-vereniging is hierover veront waardigd en heeft een scherp protest ingediend bij de bewinds vrouwe. Het ziekenhuis zelf is „verbaasd". De 36 extra bedden zouden de capaciteit voor open hartoperaties in het „Antonius" doen toenemen tot 1500 per jaar. Dat wil zeggen dat er jaarlijks 500 operaties méér in Nederland zouden kunnen worden uitge voerd. „Daarmee zou je mooi één of twee luchtbruggen kunnen opruimen", aldus voorzitter J. van Overveld van de Hartpatiën tenvereniging. De investering die het aantrekken van 36 extra bedden mogelijk moet maken, bedraagt 8 miljoen gulden. Wat per saldo aanzienlijk minder is dan het in stand houden van een hartluchtbrug voor 500 patiënten per jaar, aldus Van Overveld. Een operatie van een hartpatiënt in het buitenland kost onge veer 25.000 gulden. Een belangrijke motief voor de weigering van de staatssecretaris zou zijn geweest, dat er in Utrecht een te grote concentratie van hartchirurgie dreigt te ontstaan. DEN HAAG De maker van de zogeheten „autospion", een bolle spiegel die de autobestuurder meer zicht moet ge ven, heeft gisteren voor de rechter een verbod geëist op plaatsing van een artikel in het ANWB-blad „De Kam pioen", waarin zijn product negatief wordt beoordeeld. Kort geleden publiceerde de ANWB het artikel al in zijn week blad „De Autokampioen". De publicatie'in „De Kampioen" zou in september moeten geschieden. Volgens de ANWB is de auto spion, die de dode hoek links achter de bestuurder zichtbaar zou maken, niet werkelijk effectief. De ANWB stelt dat de speciale, bolle, spiegel het beeld zo erg vertekent dat het enige tijd kost om er uit wijs te worden. Een blik opzij werpen kost de automo bilist minder tijd, zo stelt de ANWB. De maker van de autospion acht deze kritiek volstrekt onjuist. Behalve een verbod op publi catie van het artikel in „De Kampioen" eist hij rectificatie in „De Autokampioen". UTRECHT Vechtlustige en vernielzuchtige voetbal supporters zullen in het ko mend seizoen sneller wor den opgepakt, waarbij de sa menwerking tussen de di verse politiekorpsen een be tere afstemming krijgt. Daartoe is besloten op een bij eenkomst van gemeentelijke politiekorpsen met een eredi visieclub in hun gemeente, de rijkspolitie, de centrale recher che informatiedienst en de spoorwegpolitie. SN HAAG De groep in Woensdrecht bivakkerende zi- uners heeft gisteren geweigerd de negatieve beschikkin- van het ministerie van justitie op hun aanvraag vóór verblijfsvergunning in ontvangst te nemen. Via tolken lakten de zigeuners duidelijk dat ze alleen positieve be- ïikkingen accepteren. ilgens een woordvoerder van Justitie betekent de weigering t de zigeuners onmogelijk binnen dertig dagen een herhaald rzoek voor een verblijfsvergunning kunnen doen. Volgens de |els moeten de zigeuners Nederland nu verlaten. Hoe dat in n werk moet gaan is vanochtend op het ministerie besproken, nbtenaren van het ministerie constateerden gisteren dat zeker helft van de 140 zigeuners van het terrein is verdwenen, aar die groep zich ophoudt is het ministerie niet bekend. „Het een openbaar terrein en je kunt niet van de Woensdrechtse litie verlangen dat ze dag en nacht controleren of er iemand rdwijnt", aldus een woordvoerster van Justitie. JREDA De Bredase hoofdofficier van justitie zal geen ■rvolging instellen tegen de personen die op 30 april op ^ninginnedag in Breda zijn aangehouden wegens het ple- pn van een overtreding. BT ?°fcjofficier Van Leeuwen ziet verder geen reden om naar |tü|nleiding van ruim zeventig schriftelijk ingediende klachtpn ter het politie-optreden, een vervolging in te stellen tegen de redase burgemeester of tegen de commissaris van politie. Op 30 iril werden tijdens een bezoek van de koninklijke familie aan yreda 144 mensen aangehouden omdat ze wilden deelnemen p#n een verboden demonstratie, of omdat ze wapens bij zich padden, of vanwege het niet opvolgen van sommaties van de riitie (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het be- langrijkste probleem dat de PTT-juristen moe ten zien op te lossen om de bestrijding van pira terij op de kabel-tv mo gelijk te maken, ligt bij de vergunningen die de exploitanten van kabel netten hebben. Volgens die vergunningen moe ten de exploitanten al die programma's aan abonnee's doorgeven, welke particulieren ook zonder kabel kunnen op vangen. Uitzendingen van piraten zijn nu al leen op de kabelnetten te zien omdat zij hun zenders direct op de cen trale antenne van het kabelnet richten. Op zich zouden de uitzendin gen van piraten, indien deze hun uitzendingen niet speciaal op de cen trale antenne richtten, echter ook direct door particulieren uit de ether op te vangen zijn. Volgens hun vergunning zijn de kabelexploitan ten daarom verplicht om ook de piraten-program ma's door te geven. Het meesturen van een code- sein of het uitzenden van een testbeeld direct na de uitzen ding van de normale program ma's stuit eveneens op proble men. Het uitzenden van code's en testbeelden is voorbehou den aan zendgemachtigden. De Nederlandse overheid heeft echter alleen een greep op zendgemachtigden in ons land zelf. Men zou de omroe pen kunnen verplichten na uitzendingen op Nederland 1 en 2 testbeelden uit te gaan zenden of met alle pro- gramms's een bepaalde code mee te sturen. Op buitenland se programma's heeft men echter geen vat, waarmee de aanpak van piraten in het wa ter valt. De piraten zullen hun uitzendingen dan namelijk verschuiven van de Neder landse netten naar de buiten landse. Daartegen is optreden nauwelijks mogelijk. Wat betreft het afsluiten van een net na afloop van een uit zending doen zich nog andere problemen voor. In het verle den is besloten netten ook na de uitzendingen bruikbaar te houden om zo in geval van rampen meteen te kunnen gaan uitzenden. Via het afslui ten van een tv-net zou dit niet meer kunnen. Bovendien zou den de exploitanten van ka belnetten voor enkele uren in de nacht mensen beschikbaar moeten houden om de netten af te sluiten met alle extra kosten van dien, welke door- Naast de juridische* problemen spelen ook nog meningsver schillen tussen minister Gar deniers en staatsecretaris Smit-Kroes. Deze laatste staat veel coulanter ten opzichte van de piraten dan haar CDA- collega. Naar verwachting zal de nieuwe PTT nota over en kele weken opnieuw door bei de bewindsvrouwen bespro ken worden. Daarna zal men nog een keuze moeten maken over de methode om de tv-pi raten aan te gaan pakken. Ziekenfonds moet 8900 smartegeld betalen UTRECHT Het Amster damse ziekenfonds ATZ moet de studente Willy Hemerijk (24) een bedrag van 8900 gul den, inclusief 2500 gulden smartegeld, betalen. Zeveji jaar geleden was in het behan delcentrum van ATZ zonder noodzaak een tand van het meisje getrokken door een uit Soedan afkomstige tandarts die geen woord Nederlands sprak. Aanvankelijk wilde de vader van het meisje genoegen nemen met een vergoeding/ van 750 gulden voor de kosten van de prothese, maar het zie kenfonds ging hier niet op in. In 1976 diende de vader bij het medisch tuchtcollege een klacht in tegen de inmiddels spoorloos verdwenen tandarts. Het college sprak een beris ping uit, maar ATZ bleef iede re verantwoordelijkheid afwij zen. Vervolgens startte de va der een civiele procedure. Het hof heeft nu in hoger beroep een eerder vonnis van de rechtbank bekrachtigd. Mars tegen munitieopslag Ruim zeshonderd deelnemers aan het internationale vre- deskamp in Beilen hebben gisteren een demonstratieve tocht gemaakt naar Coevorden om daar te protesteren tegen de voorgenomen vestiging van een legeropslag- plaats voor munitie. Vangstverbod van makreel in Noordzee BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap, heeft de aangeslo ten lidstaten laten weten dat hun vissers moeten stoppen met de vangst van makreel in de Nyordzee en het Skagerrak. En wel met onmiddellijke in gang, en tot het einde van dit jaar. De hoeveelheid vis die gevangen is heeft het toegesta ne maximum bereikt, aldus de Commissie. Heroïnesmokkel: drie eisen van tien jaar ROTTERDAM De Rotter- damse officier van justitie heeft gisteren voor het smok kelen van 8,9 kilo heroïne van Turkije naar Nederland, tien jaar gevangenisstraf geëist te gen een 25-jarige, een 32-jarige en een 29-jarige man. Tegen de eigenaar van een Rotter dams hotel, een 57-jarige man, werd vijf jaar geëist. Vijf an dere verdachten in deze zaak konden wegens gebrek aan tijd gisteren niet voorkomen. Aanhoudend warm DE BILT Het was gisteren een zonnige en warme dag. Op diverse plaatsen steeg de tem peratuur tot boven de 28 gra den. In Soesterberg werd zelfs een temperatuur van 29 gra den afgelezen. Een hogedruk- gebied dat zich uitstrekt van de Azoren tot Noord-Polen zorgde voor dit warme en zon nige weer. Ook in de meeste andere Europese landen was het zonnig en warm. Alleen in Noord-Ierland en Schotland viel wat regen. Deze regenge- bieden nemen echter snel in betekenis af en vormen geen bedreiging voor het weer bij ons. In de luchtdrukverdeling boven West-Europa komt wel enige verandering. Boven Po len neemt het hogedrukgebied in betekenis af, terwijl het ho gedrukgebied bij de Azoren zich uitbreidt tot boven Schot land. Voor het weer bij ons heeft dit echter weinig gevol gen. Het blijft droog, zonnig en Vakantielanden: Scandinavië, Finland: Flinke zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. 13 tot 24 graden. Denemarken: Flinke zonnige perioden, 19-25 graden. Britse eilanden: Vooral in het zuiden zonnig, in het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen, 18 tot 27 graden. Benelux, West- en Oost-Duits- land: 's Nachts mistbanken, overdag zonnig en warm bij maxima tussen de 25 en 30 graden. Frankrijk: Zonnig en warm, 25 tot 30 graden. In Zuid-Frank rijk later 33 graden en moge lijk enkele onweersbuien. Spanje, Portugal: Vooral in het oosten eerst nog bewolking en enkele buien, overigens ook zon, 25 tot 30 graden. Italië, Balkan, Griekenland: Aanhoudend zonnig en warm tot zeer warm. Bij zee 27 tot 30 graden, in het binnenland plaatselijk 35 a 40 graden. Alpengebied: Zonnig en warm met in de dalen maxima tot boven de 30 graden. 0-graden niveau op ongeveer 3800 m hoogte.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9