Verzamelen Russische spoorwegeffecten nog onontgonnen terrein Raad van State buigt zich over bezwaren kantorenflat bij Toneel en circus gaan hand in hand ii Circus Mariska Criminaliteit in Randstad sterk gestegen naIEGIO BURGERLIJKE /STAND Zogoedkoop kon je 'm nog nooit verzekeren. LEIDSE COURANT WOENSDAG S AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 PETER THEUNISSENUITOEGSTGEEST: OEGSTGEEST De 29-ja- rige jurist Peter Theunissen uit Oegstgeest verzamelt Russische spoorwegeffecten. Hij is ongetwijfeld één van de weinigen in Nederland die dat doet en dat was voor hem dan ook een overwe ging om zich hierop toe te leggen. „Ik zou bijvoorbeeld nooit schoentjes in alle stij len kunnen verzamelen. Ó1 postzegels, want er zijn al zoveel mensen, die Neder land compleet hebben. Het is gewoon de spanning, het feit dat je op onontgonnen terrein bezig bent. Daar komt nog bij dat het oude Rusland toch iets mystieks heeft. En deze effecten zijn gecatalogiseerd. Je kan dus echt gericht bezig zijn, je hebt een doel voor ogen. Het is natuurlijk onzin om te zeggen dat ik me nou met Rusland verbonden voel". Avonturen „Als je alle effecten zou wil len sparen, bestaat het ge vaar dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Het resultaat is dan dat de ani mo al gauw afneemt, je bent niet gericht bezig. Er zit geen avonturiers- of pio nierswerk in". Peter Theu nissen geeft toe, nooit alle 250 effecten te zullen krij gen. „Er is bijvoorbeeld een Russisch spoorwegeffect, waarvan er maar 21 zijn uitgegeven. Daar zijn er na tuurlijk nog maar erg wei nig van over. Maar ik heb Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders kun nen dat inderdaad, zo moet deze rubriek gaan getuigen. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er collecties die maar amper het daglicht kunnen velen en zijn opgeslagen op donkere zolders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koestert zijn col lectie dan heimelijk bij volle maan, terwijl op de ach tergrond orgelmuziek te horen is. Van degene die ech ter met zijn 'unieke' verzameling wel voor de dag wil komen deze rubriek. In deze aflevering laat Martin Vooren verzamelaar Pe ter Theunissen uit Oegstgeest aan het woord. er nu 205, anderen in Ne derland zullen zo ongeveer op 130, 140 zitten. Over de waarde van die effecten kan niet zo veel gezegd worden, maar sommige ef fecten zijn enkele jaren ge leden, toen men begon met het verzamelen van Russi sche effecten, voor vijf a tienduizend gulden van de hand gedaan. Daar heb ik er enkele van, maar die gaan natuurlijk de kluis in. Nu zijn ze heel wat minder waard. Wel is bekend, hoe veel er van uitgegeven zijn. Dat varieert van enkele tientallen tot honderddui zend. Ik heb bijvoorbeeld een jaar zitten azen op een heel bijzonder exemplaar. Uiteindelijk kreeg ik hem te pakken, maar ik moest daar wel erg veel andere ef fecten voor inleveren Veel geld heeft hij er in elk geval voor niet hoeven neertellen. Maar wel veel tijd. „Als er ergens effecten werden verkocht, was ik er ook. Ik ben naar alle moge lijke veilingen geweest. Daar komt nog de corres pondentie met Nederlandse en buitenlandse „geestver wanten" bij, de verzamel- ruildagen en het opzoeken van mensen, die ook Russi sche spoorwegeffecten ver zamelen. En dat zijn er zoals gezegd niet zo veel. Het zal wel nooit zoiets als postzegels of munten sparen worden. Dat kan natuurlijk ook niet. Maar er zijn wel politici (hardnekkig door vragen naar namen levert op: „Nee, nee, dat doe ik niet, daar kan ik echt niet aan beginnenbankiers en studenten die effecten ver zamelen. En niet zozeer voor het mooie plaatje, want dat zijn ze niet. Ze zijn eigenlijk helemaal niet leuk om te zien. Een Zwitserse beleggingsmaatschappij heeft zich er overigens ook al mee bezig gehouden Kleine markt Peter heeft ook de gewone verzamelbeurzen meerdere malen met een bezoekje vereerd, maar hij kreeg daar toch betrekkelijk wei nig respons. Wel veel men sen die geïnteresseerd zijn, maar niet veel „echte" ent housiastelingen, op zijn ei gen deelgebiedje dan. Hij stopt hier dan ook mee, de markt is te klein. „Maar de mensen dié Russische spoorwegeffecten verzame len, daér zijn de contacten heel nauw mee. Veel nau wer dan bij mensen die bij voorbeeld postzegels spa ren". In de Sovjet-Unie is hij niet bovenmatig geïnte resseerd, integendeel zelfs, hij, heeft „als liberaal" een hekel aan het collectivisti- sche systeem. Maar effecten („de polsslag van de wereld markt") hebben wel dege lijk een meer dan normale belangstelling. Niet zo ver wonderlijk, omdat hij op het ogenblik nog fiscaal recht studeert en financieel-eco- nomische interessen heeft. Het verzamelen van Russi sche spoorwegeffecten doet Peter af en toe toch ook met tussenpozen. „Maar er hoeft maar één ding te gebeuren, bijvoorbeeld een telefoontje, en dan spring ik er weer helemaal in". Eert gedeelte van de verzameling Russische spoorwegeffecten van Peter Theunis sen, die zelf niet op de foto wilde. Zijn kat had daar kennelijk minder moeite mee.... )rie jaar geëist egen nessetrekker DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De offi cier van justitie bij de Haag- in rechtbank, mr. A. J. Dek, eo\ «ft gisteren drie jaar on- Jis, w>rwaardelijke gevange- el- sstraf geëist tegen de 43-ja- Er je J. H. G. van der V. uit ou- Iphen aan den Rijn. Hij ond terecht, omdat hij op april dit jaar zijn 52-jari- uurman W. van der met dolksteken om leven heeft gebracht, die bewuste zaterdagavond Iden de zoons van de fami- Van der Vlugt de stereo-in- Uatie op hoog volume aan- aan. Van der V. ging daaro- er rond elf uur klagen en ihopte uit woede ook enkele lalen tegen de voordeur. De idio werd daarop zachter ge- t a et. Toen het echtpaar Van der Z^ugt tegen één uur thuis- wam en van hun zoons hoot- en wat er was voorgevallen, 'erden de knoppen van de ereo-installatie „om te pes- ;n" opnieuw op volle sterkte Bdraaid. •e echtgenote van verdachte wam daarop naar buiten en robeerde een steen door de lit van de buren te gooien, eetgeen mislukte. Vervolgens wam ze in haar tuin oog in )g te staan met de twee zoons s het echtpaar Van der lugt. Er ontstond een vecht- DENrtij, waarbij ook verdachte vaflf betrokken raakte. Hij pro- lig jperde zijn vrouw te ontzetten, in dPen dat niet lukte, haalde hij n Dl zijn woning een soort dolk >ndei<e aan de wand hing en ging fondfiarmee de buren te lijf. n, aik was radeloos bang en •aad^cht dat mijn vrouw werd af- il-cuimaakt", aldus verdachte tij- id ti£°s de zitting. In een vlaag pn panische angst en woede jak hij zowel de zoon als de modder met de vijftig centime- Eejr lange dolk. Op een gege- dien#n ogenblik kwamen beiden nzorpnieuw dreigend op hem af, erstdaarop hij weer stak. Daarbij kelijPakte hij Van der Vlugt in de proj en deze fatale steek door- ilangporde - #an zijn longen, d beet sïf ...toffer werd snel naar ziekenhuis overgebracht, n vafaar hij kort na aankomst verleed. zei dat de buren fondWn en zijn vrouw met deze al zes jaar is htfceestelijk stuk" hebben ge- raafcakt. Uit het psychiatrisch njui#Pport bleek dat Van der V. wolfed aan hyperventilatie. Ver achte was volgens dit rapport nmijerminderd toerekeningsvat- e «aar. Zijn arts verklaarde dat dpunj uit „psychologisch nood- reke eer" heeft gehandeld omdat delij J in een latente angsttoes- ïkoo nd verkeerde, n or e officier van justitie achtte a zijk>odslag bewezen en vond dat t pn®1 handelen uit noodweer üet aannemelijk was gemaakt, de f^e advocaat van verdachte, raagM-- J. Duijm, verklaarde dat u* wel degelijk sprake was ge- urat?eest van noodweer tegen dit j zoils a-sociaal bekend staande ^eri^zin. Hij vroeg primair vrij- vooPraak en subsidiair ontslag irgeifan rechtsvervolging. De pre- enafdent zal uitspraak doen op 18 Augustus. LEIDSCHENDAM c- De afdeling rechtspraak (AROS) van de Raad bij de lage bebouwing in de (Raad- huis)wijk. Verder wordt gevreesd van State houdt vrijdag een hoor- dat het personeel beslag zal gaan zitting over de door burgemeester leggen op de parkeervoorzieningen en wethouders verleende bouwver- van de naastgelegen Koningin Ju- gunning voor een kantorenflat aan lianaflat. het Koningin Julianaplein. De spoedzitting houdt verband met een door omwonenden ingediend bezwaarschrift. Voornaamste be zwaar is de hoogte van 21.90 meter die weinig passend wordt geacht Weliswaar zijn bij het kantoorge bouw een aantal parkeerplaatsen ge pland, maar die zouden onvoldoende zijn voor het op 150 personen ge raamde kantoorpersoneel waarbij dan nog geen rekening zou worden gehouden met eventuele bezoekers. Een deel van de parkeervoorzienin gen zou bovendien gesitueerd zijn op een strook grond, die volgens het be stemmingsplan een groenstrook is. Uit het door B en W goedgekeurde bouwplan blijkt overigens dat de goothoogte weliswaar 21.90 meter is, maar dat op het gedeelte op de hoek van Koningin Julianaplein en Veur- sestraatweg nog een opbouw (voor een liftschacht) is geprojecteerd die de totale hoogte op 24.70 meter brengt. Burgemeester en wethouders zijn bij hun beslissing afgegaan op een positief advies van de welstands commissie die heeft meegedeeld dat de omgeving „gebaat" is bij de bouw. Voor de bouwvergunning is onthef fing verleend van de bepalingen van de bouwverordening die een maxi male hoogte van 15 meter voor schrijft. De commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening heeft bij een bespreking over het nieuwe bestemmingsplan voor de Raadhuiswijk evenmin bezwaar ge maakt tegen de hoogte. De bouwer wilde eerst koopflats bouwen, maar heeft daar vanwege de waarschijnlijk moeilijke verkoopbaarheid op een la ter tijdstip van afgezien. Het bonte gezelschap van circus Mariska met zittend Peppi en Kokki. KATWIJK Circus Mariska heeft zijn ten ten opgeslagen op het parkeerterrein Noord duinen. Het publiek zal tijdens de twee voorstellingen morgen en vrijdag om drie uur geconfronteerd worden met een 'nieuwe' vorm van amusement. Het circustheater laat de circusartiesten met toneelspelers een verhaal ten tonele voeren. De hoofdrollen in het verhaal van Wim Meul- dijk (de man van de Pipo de Clown verhalen) worden vertolkt door Peppi en Kokki en de hond Boomer. Het verhaal gaat over.de Neder landse leeuw die uit het nationale wapen is ge stapt. Gedurende de voorstelling gaat men pro beren of er andere dieren in het wapen passen. Zo komen er honden, paarden en olifanten in de piste, maar dat loopt allemaal op niets uit. De spanning stijgt ten top als de tovenaar Magi- kan in de ring verschijnt. Hij maakt het alle maal nog moeilijker. Eerst steelt hij de hond Boomer en vervolgens tracht hij door middel van trucs de wispelturige leeuw naar een ver land te ontvoeren. Uiteindelijk weten Peppi en Kokki het avontuur tot een goed einde te bren- gen. HOOFDOFFICIER BIJ HAAGSE RECHTBANK: DEN HAAG In het afge- kend. Dit deelde de hoofdof- lopen jaar zijn in het arron- ficier van justitie bij de dissement 's-Gravenhage Haagse rechtbank, mr. A. W. van de rechtbank in 61 ge- Rosingh gisteren mee tij- vallen méér dan één jaar ge- dens de installatie van twee vangenisstraf aan verdach- officieren van justitie bij ten opgelegd en hierdoor deze rechtbank, moet de criminaliteit in dit arrondissement tot de hoog- De installatie betrof mevr. mr. ste in ons land worden gere- J. C. M. Couzijn en mr. C. van der Ham. In zijn toespraak constateerde de vice-president van de rechtbank, mr. C. Stolk, dat nu het aantal offi cieren in dit arrondissement is gestegen tot elf. Tevens zijn er negen plaatsvervangende offi cieren. Gezien de toenemende Leiden Geboren: Andrea Eveline dv. W. Guijt en G. NIJgh; Renate Irene dv. C. P. H. Lindhout en I. Hoogen- dijk; Kelly Lucia Johanna dv. Q. F. L. van Kesteren en C. J. M. Koek; Pa trick Dirk Maarten zv. O. M. Gordijn en G. A. C. Meilof; Wilhelmina Sabina Marilyn Emllle dv. J. J. G. A. Theelen en L. M. Frlelink; Alvera Alberta Eve- rarda dv. E. DorresteIJn en A. J. M. Zieltjens; Patricia dv. H. van der Heij den en M. E. Verstraaten; Cecile dv. W. Laterveer en W. van Tol; Cornells zv. A. van der Plas en T. van der Boon; Maartje dv. T. van Duljn en C. C. van Welzon; Bastiaan zv. C. J. M. Knljnenburg en A. M. de Rijk; Shanna Kathleen dv. B. Brouwer en G. J. Ser- lier; Cornells zv. N. Schaart en N. Haasnoot; Jerusha Tamara dv. H. I. Schvey en P. L. Cohn; Kim dv. J. J. Holverda en J. M. B. A. Wëgner; Geertje Jannetje dv. G. Ravensber- gen en N. Schaap; Jan-Maarten zv. J. van den Oever en A. J. Schaap; Mir jam dv. J. C. Fraase Storm en J. E. Overleden: M. P. E. van Rijn geb. 21 sep. 1911, vrl.; C. T. van der Krogt geb. 19 aug. 1935, man; J. C. Stafleu geb. 31 juli 1890, vrl.; W. C. van der Meer geb. 13 mrt. 1899 man; A. A. Uhlig geb. 19 jun. 1892 geh. gew. met: Kappelmeler, C.P.A.; N. H. Hey- ne geb. 10 mrt. 1920 echtg. v. D. L. Veenstra; M. A. Brugel geb. 13 sep. 1917" echtg. van I. van Dam; J. R. Maan geb. 9 mei 1947 man. Gehuwd: R. Hekert en G. M. Ver mond; A. W. J. de Gunst en T. M. M. de Groot. werkzaamheden, verheugde mr. Stolk zich over de uitbrei ding. Mr. Rosingh sloot zich hierbij aan en wees erop dat de crimi naliteit in Den Haag sterk is toegenomen, ook wat de zware zaken met straffen boven het jaar gevangenisstraf. Verhou- dingsbewijs heeft Amsterdam echter een nog hoger aantal. Mevr. mr. Couzijn was toe nu toe verbonden aan het minis terie en mr. Van der Ham was de eerste verkeersschout in Den Haag en heeft pas de stu die tot officier van justitie vol bracht ADVERTENTIE WEGENS BONTROOF Jaar gevangenis straf geëist tegen bewaker DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22- jarige bedrijfsbewaker uit Spijkenissse heeft gisteren een gevangenisstraf van 12 maanden tegen zich horen eisen voor zijn aandeel in een grote diefstal. De bewa ker brak eind mei in bij be drijven, die hij aan de Be- drijfsweg in Alphen diende te bewaken. Hij stal onder meer bont en kleding ter waarde van 300.000 gulden. De verdachte werkte samen met een oude bekende van justitie. Deze verdachte, een exploitant van sexhuizen, die in 'hoog aanzien' stond in de Rotterdamse onderwe reld, zag zijn verzoek om uitstel gehonoreerd. Van tijd tot tijd trad de ver dachte uit Spijkenisse op als bedrijfsbewaker. Toen hij dat de mede-verdachte vertelde, vroeg deze of er niet toevallig video-apparatuur in een van de bedijven stond. Zij besloten samen ter plaaste poolshoogte te gaan nemen. Een bedrijfsbe waker mag echter niemand in zijn wagen mee laten rijden. Toch nam de verdachte zijn compagnon tijdens een nachte lijke inspectie mee. De vriend had zich in een uniformjasje van de bewakingsdienst ge huld en droeg tevens bijpas sende broek en schoenen. Alle bedrijven de bewaker was beroepshalve in het bezit van de sleutels werden nauw keurig doorzocht. Hier en daar werd in het voorbijgaan iets meegenomen. Bijvoorbeeld drie televisietoestellen. De Spijkenissenaar verkocht een van de beeldbuizen voor 1200 gulden aan zijn niets vermoe dende buurman. Dat alles ge beurde op zaterdagavond. De door de sexhuizenexploitant bedoelde video-spullen wer den niet gevonden. Dat was een teleurstelling. De volgende nacht echter sloeg het duo zijn grote slag bij de firma Jansen bv (eveneens aan de Bedrijfs- weg). Een grote bestelauto, eigen dom van de firma Jansen, werd boordevol uiterst kostba re kleding geladen. De inbre kers sneden vervolgens een professioneel ogend rondje uit de toegangsdeur, zodat de ver denking op buitenstaanders zou vallen. Na het laden deed de inbreker/bewaker de wacht over aan een collega, terwijl zijn vriend de wagen naar een afgelegen schuur overbracht. Kort daarop lichtte de recher che de bewakingsdienst door. Al eerder waren namelijk 'lekken' in het bewakingsteam geconstateerd. Al snel viel de verdachte door de mand. Ter verdediging werd gisteren in het Haagse paleis van justi tie aangevoerd, dat de ver dachte al geruime tijd moei lijkheden in de privé-sfeer heeft. De jongeman leefde on der grote druk, omdat hij op zo jonge leeftijd al de verant woordelijkheid te dragen had over een vrouw en twee kin deren. Hij bleek niet in staat zijn leningen af te lossen en zakte steeds dieper weg in de schulden. De officier van justitie, mr. Dek, sprak van „wel zeer laakbaar gedrag. Juist wan neer je als officieel bewaker uit stelen gaat. Uit stelen bij je eigen werkgever. Het maakt het voor mij alleen maar er ger. Het reclasseringsrapport vind ik te vriendelijk. De prognose, dat de kans op her haling erg klein is. is wellicht voorbarig". De officier eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden. Ook de presi dent van de rechtbank, mr. C. Stolk, was van mening, dat het reclasseringsrapport niet ge heel met de waarheid strookte: „De verdachte heeft simpel weg boven zijn stand geleefd en dat brengt hoge rekeningen met zich mee. Bemoeienis van zijn ouders kon hij niet velen. Zie hier het resultaat... De ver dachte heeft weinig rugge- graat. Vooral erg vind ik, dat ik nergens een greintje spijt kan bespeuren". De president doet over twee weken uitspraak. Met het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe fiets verzekeren voor een premie alsof er geen dieven bestaan. Zo heb je een fiets, zo heb je niets. Maar dankzij het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe merkfiets nu voor een paar tientjes per jaar verzekeren. Uw fietshandelaar weet er alles van. Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan! Alleen bij de erkende rijwielhandel,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5