„Jeugd in eigen gemeente houden met grotere sportzaal Succesvolle start huttendorp Roelofarendsveen Vakantiespelen in Hazerswoude REGI0U0UR1NAAL REGIOIJOURINAAL Restauratie I „Morgenster"5" kost ruim zeventig mille CD A-voorzitter A. de Haas in Valkenburg: Subsidie voor jeugdleden van zeven verenigingen Rondvaart voor leden „De Weipoort" Piraat-advocaat voor overleg naar Lichtenstein Groenendijk viert feest HET BINNENHOF LEIDSE COURANT REGIO LEIDSE COURANT. WOENSDAG S AUGUSTUS 1981 PAGINA 4>£( CD A-fractievoorzitter A. de Haas: „Zo snel moge lijk beginnen". VALKENBURG De gemeente krijgt na veel wikken en wegen een sportzaal van 22 bij 35 bij 7 meter. Het vloeroppervlak valt daarmee bijna twee keer zo groot uit als in de oorspronkelijke plannen van B en W was opgenomen. Eén van de fervente voorstanders van een grotere zaal was de fractievoorzitter van het CDA in de Valken- burgse gemeenteraad. A. de Haas. Al in 1971 stel de hij, toen als lid van de inmiddels opgeheven Gemeentebelangen, dat het in Valkenburg ook mogelijk moet zijn binnensporten als indoor-ten- nis en zaalvoetbal te beoefenen. Nu tien jaar later blijft De Haas bij dat standpunt: „Een grotere sportzaal is een vanzelfsprekende zaak geworden. Heel wat Valkenburgse jongeren zijn ge dwongen sporten als indoor-tennis en zaalvoetbal el ders te beoefenen. In het oude plan waren sporten als basketball, badminton en volleybal de uiterste mogelijkheden. Ook in de omliggende gemeenten constateren we dat er behoefte is aan zaalruimte. Bij de buurgemeenten krijgen de eigen bewoners uiter aard voorrang, dus zijn wij aangewezen op eigen ini tiatief als we iets voor onze jongeren willen doen". De Haas is blij dat het gemeentebestuur de reserve ring voor de bouw van de sportzaal heeft opgetrok ken van 5.000 (in 1971) naar 25.000 gulden per jaar, waardoor er spijkers met koppen kunnen worden ge slagen. Hij benadrukt dat de gemeente vooruit moet kijken wat betreft de grootte van de zaal. „Wij moe ten er zorg voor dragen dat de jeugd de gelegenheid krijgt verantwoord bezig te zijn in hun steeds groter wordende hoeveelheid vrije tijd. Ook als plaatselijke overheid hebben we de taak eraan mee te werken dat de vernielzucht en criminaliteit worden inge damd. Dat redden we nu eenmaal niet met één dis co-avond in de week. Nee, laten we ze aan de gang houden met sportactiviteiten op een zo breed moge lijk terrein. Ik ben blij dat we met zo'n grote sport zaal de jeugd in onze eigen gemeente kunnen hou den". De CDA-fractievoorzitter stelt dat ook veel oudere inwoners gebruik zullen maken van de sportzaal als die eenmaal is gerealiseerd. „Dan zal al gauw blijken dat er met de ruimte gewoekerd moet worden. Daar om is de keuze voor een grotere zaal ook zeker fi nancieel verantwoord. Er zal gauw een ruimtetekort zijn, waardoor een goed financieel beheer mogelijk wordt". De Haas hoopt dan ook dat er zo snel moge lijk met het bouwen van de sportzaal kan worden begonnen, zodat na tien iaar argumenteren en stimu leren de lang gekoesterde wens in vervulling gaat. ZOETERWOUDE HEEFT 65.000 GULDEN TE VERDELEN ZOETERWOUDE De raadscommissie voor de financiën moet vanavond advies uitbrengen over een aantal subsidie verzoeken. Het totaalbedrag dat met de subsidiëring van de verenigingen is gemoeid beloopt ruim 65.000. Na het ad vies van de raadscommissie voor de financiën zal uiteinde lijk de gemeenteraad het definitieve subsidiebedrag bepa len. De subsidie voor de jeugdleden van zeven verenigingen, te we ten de gymnastiekvereniging SJZ, de IJsclub Zoeterwoude (dit is de oudste vereniging in het dorp, red.), tafeltennisvereniging Zoeterwoude, de Scouting, Hervormde Jeugdraad, Stichting 't Spinneweb en de Agnesgroep, wordt bepaald door middel van een waarderingscijfer dat wordt vermenigvuldigd met het aan tal jeugdleden. Met het dan ontstane waarderingsprodukt wordt het uiteindelijke subsidiebedrag berekend. Zoals de zaken er thans voorstaan zal het verzoek van de werk groep „Wouw" niet geheel gehonoreerd worden. Het begrotings tekort van de werkgroep bedraagt 4.820; uitgaande van zes voorstellingen betekent dit een tekort van 803 per voorstel ling, hetgeen bijna honderd gulden méér is dan in het huidige seizoen. Gelet op het stijgingspercentage van het prijsindexcijfer wenst het college vooralsnog niet verdér te gaan dan een tekort van 750 per voorstelling hetgeen bij zes voorstellingen neer komt op een totaal bedrag van 4.500. De subsidiebepaling voor de muziekverenigingen is bepaald vol gens normen van de Stichting Overkoepeling Nederlandse Mu ziek Organisaties. De SONMO-regeling is met betrekking tot het punt „deelname aan concoursen en kampioenswedstrijden" ge wijzigd. Het maximumbedrag dat gold voor deelname aan ge noemde muzikale krachtmetingen is uit de regeling geschrapt. Om toch enig houvast te hebben voor het subsidie over 1982 is door het college het jaar 1981 als basis genomen. De gehanteerde berekening betekent dat de Sint Jans fanfare kan rekenen op een bedrag van ruim tienduizend gulden terwijl drumband VIOS en drumfanfare „De Rijntamboers" ieder duizend gulden méér ontvangen. De twee bejaardensociëteiten die in Zoeterwoude actief zijn een in de dorpskern en een aan de Hoge Rijndijk mogen in 1982 rekenen op iets meer dan zeshonderd gulden. Dit is overi gens hetzelfde bedrag als in het thans lopende jaar omdat bij de berekening van het subsidie voor het jaar 1982 wordt uitgegaan van 1981 en daarop het zgn. „nul-tarief" toe te passen. Dit bete kent dat ook de twee EHBO-verenigingen, „Sint Lidwina" en „Meerburg" op hetzelfde bedrag zullen uitkomen namelijk 465 per vereniging. Tenslotte zal de raadscommissie voor de financiën moeten advi seren over de subsidiëring van het najaarsconcert van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Zingt den Heere". Aan dit concert wordt, naast genoemde zangvereniging, ook medewerking ver leend door de Schola Cantorum van de Leidse Studentenecclesia en het koperblazers-ensemble „Suetana Musica". Voor het con cert, dat wordt gehouden in de monumentale dorpskerk, is een tekort becijferd van 595. Het gemeentebestuur is voorshands niet bereid verder te gaan dan een garantiesubsidie van maxi maal vierhonderd gulden. ZOETERWOUDE Buurt- „luxe Vlietstomers". De tocht huis „De Weipoort" te Zoe- gaat via de Weipoortsevliet, terwoude heeft een zoge naamde watercommissie. Niet zo gek als men bedenkt dat de Weipoort door water is omgeven. Het nieuwe sei zoen wordt vrijdagavond op een toepasselijke manier ge opend namelijk met een rondvaart Om zeven uur liggen in de Weipoortsevliet, ter hoogte van het buurthuis enkele richting Rijn, Meerburger We tering, Papenmeer, Stomp- wijksevaart en vandaar rich ting Noord Aa, om vervolgens weer aan te meren nabij het- buurthuis. Na de boottocht die circa tweeënhalf uur duurt, is er volop koffie en uiteraard nog wat sterkers. Leden van „Buurthuis De Weipoort" die nen 4,50 te betalen. Ook niet-leden zijn welkom maar zij dienen 5,50 te betalen. UTRECHT Mr. De Jonge, advocaat van de eigenaars van het zendschip Magda Maria (Radio Paradijs), reist vandaag naar Lichtenstein voor overleg. Hij wil in het dwergstaatje van de internationale advocaten van de eigenaars met name duidelijkheid over de status van het zendschip. Daarom ook heeft hij zijn vordering tegen de Staat tot teruggave van bet zendschip uitgesteld. Inmiddels is komen vast te staan dat het schip dit jaar is ge schrapt uit het Lloyds register omdat de noodzakelijke onder houdsbeurt achterwege was gebleven. Het schip is dan niet offi cieel „zeewaardig" en er kunnen er dus geen scheepspapieren worden aangevraagd. De Jonge wil in Lichtenstein de nieuwste scheepspapieren, zo die er al zijn, inzien. Hij wil tevens behoor lijk^ volmachten krijgen om namens de eigenaars op te treddpn. Het buurtschap Groenendijk viert het 700-Jarig bestaan van de gemeente Hazerswoude. Ter gelegenheid daar van zijn vele hulzen van slingers en opschriften voorzien die betrekking hebben op het jubileum. Bovendien geeft men deze week uiting aan de feestvreugde door tal van activiteiten te houden. Gisteren kwamen de kinderen aan bod. Op het schoolplein van de Piusschool konden zij naar hartelust de stenen vol tekenen. Vandaag kon de Jeugd deelnemen aan een puzzeltocht en voor mor gen staat een,creatieve middag bij de Piusschool op het programma. HAZERSWOUDE Zowel te Hazers- Het programma van de vakantieweek te tus met de bouw van een huttendorp, is er woude-dorp als in Hazerswoude-Rijn- Hazerswoude-dorp op 10 augustus: bouw een modeshow en worden een ridder en. dijk worden van maandag 10 tot en van huttendorp, poppenconsultatiebureau, met vrijdag 14 augustus aanstaande ac- vlaggen maken en een steekspel boven tiviteiten voor de jeugd ontplooid. De het water. Op 11 augustus: spelletjes, de ouderen kunnen op de laatste dag van verkiezing van een scnout, ganzenbord en de vakantieweek aan de Rijndijk mee- een bezoek van de burgemeester. Op 12 doen aan een groot zomerfeest aan de augustus: creatieve dag in de Ponderosa. Da Costasingel. Op 13 augustus: quiz, rolschaatsen, straat- Vanaf half zeven kan men op 14 augus- tekenen, fietsen, pannekoek eten, disco en tus deelnemen aan volksspelen als ka- slapen in het huttendorp. Op 14 augustus, bellopen, boomstararoeien, waterfiets- tenslotte: vossenjacht en in de avonduren races, zeepkistenraces en (brom)fiets- verbranding van het huttendorp. wedstrijden. Aan de Rijndijk begint men op 10 augus- kasteelvrouwe van het huttendorp, te ope nen door burgemeester en ambachtsvrou- we, gekozen. Op 11 augustus gaat de jeugd vissen, opdrachten uitvoeren en straatte kenen of volksdansen. Op 12 augustus: poppenbureau, een fietsfestijn en discofes tijn in Het Anker. Ook op deze avond: kampvuur voor degenen die in het hut tendorp blijven slapen. Op 13 augustus: waterfeest in De Dolfijn, poppenkast en kleurenspel. Op 14 augustus, tenslotte: spelletjeskermis en broodbakken. 12e Como Zwemfeesten Zwemvereniging De Watervrienden uit Lisse houdt ra- terdag en zondag de 12e editie van de Como Zwem/ees ten. Het waterballet dat jaarlijks vele deelnemers en toeschouwers trekt, wordt gehouden in het Oosterduin- se (Como) IHeer in Noordwijkerhout. Het programma is in verschillende onderdelen opgesplitst zodat ieder een kan deelnemen. Zaterdag en zondag worden (on der meer) tussen een en vier uur prestatietochten over 250, 500 en 1000 meter gehouden. Kosten voor deelname bedragen f3,50 per onderdeel. Indien men besluit mee te zwemmen dient men wel over een A-diploma te be schikken. Voor de 1 kilometer lange tocht dient men eveneens over een B-diploma te beschikken. De presta tietochten worden gehouden onder het wakend oog van de Heemsteedse reddingsbrigade en de EHBO-af- deling Lisse. Expositie (1) Werken van zes Noordwijkse beroepskunstenaars zullen van 8 tot en met 23 augustus te zien in de Nederlands her vormde kerk in Noordwijk. De tentoonstelling staat onder auspiciën van de Culturele Commissie van de gemeente en wordt vrijdag 7 augustus geopend door eerste burger J.M. Bonnike. Aan de expositie in de kerk aan de Hoofdstraat 96 in Noordwijk werken mee Henny Bal, Krijn Giezen, Uta Menardi, Trudy de Ruijter, Ab Steen voorden en Ge- Expositie (2) In Galerie Het Voorhuis aan de Voorstraat 6 in Voor schoten wordt de hele maand augustus werk getoond van de keramisten Johanna Warmenhoven, Henriëtte Syatauw en René van Dam. Leidenaar Van Dam maakt voornamelijk aquarellen, olieverven en linosne den. Zijn werken tonen alledaagse beelden, stillevens en portretten. Johanna Warmenhoven is bekend van haar prachtige galzuren en behoeft derhalve geen na dere aankondiging. Henriëtte Syatauw heeft diverse opleidingen gevolgd, is thans woonachtig in Wasse naar en maakt hoofdzakelijk handgevormde potten van steengoed en porselein. De tentoonstelling is op werkdagen van negen tot vijf uur te bezoeken; op za terdag van elf tot vier uur en op zondag van twee tot vijf uur. Reconstructie De Gere- en de Jan Dekker-brug in Hazerswoude worden gereconstrueerd. Beide bruggen over de Noordvaart zijn met ingang van 17 augustus voor het vaarverkeer afgeslo ten. Het wegverkeer zal ook hinder van de werkzaamhe den ondervinden. Er zal een omleidingsroute worden aan gegeven. Vahantiespel Voor de 23-ste maal wordt in Alphen aan den Rijn weer het vakantiespel gehouden. Tientallen vrijwilli gers staan klaar om meer dan duizend kinderen van 10 tot 14 augustus plezierig bezig te houden. Voor de eer ste maal is het vakantiespel in Ridderveld. Het pro gramma is zeer gevarieerd: er zijn puzzeltochten, vos senjachten, picknicks en volksspelen. Vrijdagavond wordt het vakantiespel afgesloten met een kampvuur aan de Beatrixlaan en een grote lampionnenoptocht door het centrum van Alphen. Vakantie in Valkenburg De voor de jeugd georganiseerde vakantieactiviteiten in Valkenburg lopen gesmeerd. Maandag kwamen zoveoi jeugdigen zich aanmelden op het plein voor het Dorpshuis, dat er enkele moesten worden teleurgesteld. Gisteren hiel den de kinderen zich bezig met bloemstukjes maken. Er was een dierenshow en er werd een talentenjacht gehou den. kj )ri eg me ad ROELOFARENDSVEEN/NIEU- WE WETERING In het ka der van de vakantiespelen in Roelofarendsveen, zijn dit jaar de open huie-aktiviteiten gecombineerd met hutten- bouw. Gis teren was het de eerste dag van dit hele ge beuren. Op het grote grasveld tussen het Industrieterrein en AmsteP land (nabij het derde voetbal veld van DOSR) was een grote tent opgesteld, waar 355 kin deren zich bezig hielden met tekenen, verven, knutselen, kielen en bloemschikken. Er naast werd een huttendorp gebouwd en deden de kinde ren het televisiespel "Ren je rot", waarmee ze felbegeerde zonnekleppen konden winnen. Het initiatief tot samenvoegen van de onderdelen "Open Huls" en "Huttenbouw" Is el- het dorp: Katy Volwater. ZIJ had even daarvoor de ambts keten op plechtige wijze over genomen van Jan van Klink, die het ambt van burgemees ter vorig jaar bekleed had. De dagprijzen voor tekenen gin gen naar Patricia Loos en Bianca Schenk. In verven blon ken Annemieke Deen en Sas- kia Mooiekind uit. Richard van der Meer en Dave van Battum hadden het mooiste geknut seld en met kleien waren Mar cel Loos en José Wenink de besten. De mooiste bloemstuk jes waren gemaakt door Moni que Hoogenboom, Sonja van der Zwet en Robert Schouten. In Nieuwe Wetering begonnen 54 kinderen met het bouwen van hutten. Alras echter ging de temperatuur menigeen par ten spelen en tegen de middag waren vrijwel alle kinderen naar het zwembad gevlucht genlijk uit nood geboren; er hadden zich namelijk onvol doende vrijwilligers aangemeld om beide onderdelen onafhan kelijk van elkaar te organise ren. Men kan nu met dertig vrijwilligers de zaak makkelijk runnen, de totale huurkosten zijn aanmerkelijk lager dan vo rige jaren en het bevalt ieder een eigenlijk veel beter zo. De kinderen werken hard aan de bouw van hun hut en bij wijze van afwisseling kunnen ze in de tent het interieur van hun bouwsel verfraaien. Op democratische wijze werd een, gezien de temperatuur, toepasselijke naam voor het huttendorp gekozen, namelijk 'Zweetvlakte', een Idee van Pascal van Rijn. Hij won hier mee een ten nisset. die hem werd aangeboden door de unaniem gekozen kersverse vrouwelijke burgemeester van Oud-pastoor Oegstgeest overleden HARMELEN/OEGSTGEEST In zijn woonplaats Harmeien is gisteren na een langdurig ziekbed op 79-jarige leeftijd pas toor HJ. Kooyman overleden. Pastoor Kooyman was tot enkele jaren geleden her der van Willibrordus parochie Oegstgeest een uitvaartdienst die om half elf begint, be graven in het priestergraf van het katholiek kerkhof bij de parochiekerk van de H. Bavo. In die kerk wordt morgenavond tevens een avondwake gehouden vanaf kwart over zeven. ADVERTENTIE DAGBLAD zoeken voor de verslaggeving in de gemeente Wassenaar contact met een CORRESPONDENT (M/V) die in Wassenaar woont en in staat is en over voldoende vrije tijd beschikt om geheel zelfstandig het nieuws in deze gemeente te vergaren en uit te werken. Belangstelling heeft voor het gebeuren in zijn of haar woonplaats. Tegenover de gevraagde werkzaamheden staat een aantrekkelijke vergoeding. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met de chef gewestredaktie van Het Binnenhof de heer E. R. J. de Roo, tel.: 070-190811 of met de chef- redakteur van de Leidse Courant, de heer W. Buijteweg, telefoon 071- 122244. NOORDWIJK Ten gevolge van een ongeluk op de krui sing Herenweg/Zwarteweg moest een automobiliste uit Katwijk met een gebroken heup worden overgebracht naar het Academisch zieken huis in Leiden. Het ongeval gebeurde gistermiddag even Gebroken heup na aanrijding voor vijf uur. De Katwijkse kwam van de Zwarteweg en verleende bij het oprijden van de Herenweg geen voorrang aan een andere auto. etge wan >g tc h lugt ALPHEN AAN RIJN De bijdrage vai?l ƒ40.000 gulden die nodig i# .voor de restauratie van dP< voormalige korenmolen Df zij' Morgenster te Aarlandei» aj veen mag niet uit het fondf^rn Stadsverfraaiing komen, alk dus de leden van de raadi'cht commissie voor sociaal-cu lma turele zaken gisteravond tifns dens een vergadering. a? 1 lak I Dat de molen behouden modder blijven, staat buiten kijf. Eefi la onderzoek van de RijksdiensPn c voor de MonumentenzorPnie heeft uitgewezen dat hersteMn op korte termijn noodzakelijMtt is. Zowel het rijk als de prcO er vincie lieten echter onlangpord weten, dat er geen geld beet s schikbaar is voor de restaura^ tie. Ook de pot onvoorzien vatear de gemeente is leeg. B ferl' hadden nu het plan geopperfrd; de 40.000 gulden uit het fon<? Stadsverfraaiing te halei maar de Culturele Raad is h< hier niet mee eens. De ra: vindt dat daarmee een onjui$Ppc gebruik van dit fonds zou woi^d den gemaakt. acht De leden van de raadscommiFnn sie voor sociaal-culturele ken zijn het met dit standpui geheel eens. Het aanspreke^er' van dit fonds, dat uiteindelijk 11 bedoeld is voor de aank< van kunstwerken zou een eigenlijk gebruik hiervan zij en bovendien schept het pr cedenten. De raadscommissie voor de nanciën zal dan ook gevrai worden te onderzoeken welke middelen de restaura! eventueel wèl bekostigd kunnen worden. De overi{ 30.000 gulden, benodigd v< het herstel van De Morgei- ster, zullen door de eigenarder bekostigd worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4