zTeievisiepiraat komt jmet kinderprogramma brieven /lezers Felle brand verwoest provinciaal botenhuis si Het aangezicht van Leiden Fikse boete voor laveloze automobilist \GIN5TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 0 Act,' i dr?1» T3 o T3 R9 B pre H, ,EIDEN De televisiepiraat Sleutelstad T.V. ir. prcyei rzorgen met diverse tekenfilms en een hoofd- Im. Het is de eerste maal, dat een van de Leidse Iraten met een kinderprogramma zegt te ko- Inen. iinderfifcSleutelstad TV" is een lid van de tweede generatie magkiratenzenders. De uitzendingen van deze piraat drorden gemaakt door een drietal Leidse jongeren. 2020r 1 zeS6en °P een „nette" manier programma's te brengen, dat wil zeggen geen sex en porno en tv-figeen „gestolen" televisiebeelden van de nationale pmroepen. „We hebben succes met die formule. We li rijn inmiddels de populairste piraat van Leiden", zo r 1.20.faa' een van de programmamakers ons weten, ng (Jol „Daarbij hopen we met deze opzet, dat de speurders van de PTT ons met rust laten. Uiteindelijk willen we immers een legale locale televisieomroep wor den". Sleutelstad TV wil komende zaterdag de tiende uit zending verzorgen, wanneer het officiële programma van Belgie is afgelopen. Dit jubileum wordt woens dag 12 augustus met een extra uitzending luister bij gezet. Dan verzorgt men een programma met een verslag van de stockcar-races, een hoofdfilm en een muzikale bijdrage van Rubberen Robbie. De verdere plannen van de piraat? „We willen doorgaan en zo veel mogelijk eigen lokale programma's brengen. Probleem daarbij is, dat we tijd te kort komen. In voorbereiding heeft men een muzikaal Leids pro gramma, dat op een „zeer bekende plek" in deze stad zal worden opgenomen, met diverse meer of minder bekende artiesten". Overigens laat de piraat weten, dat de concurrentie strijd onder de etherschenders steeds heviger vor men aanneemt. Men steelt zelfs programma's van el kaar. (Het optreden van Rubberen Robbie wordt door Sleutelstad TV geclaimd, maar is inmiddels ook al uitgezonden door de piraat Nederland 3 uit Noor- wijkerhout). Voorts strijdt men om een plekje in de ether. Onlangs wilden twee piraten gelijktijdig uit zenden, waarbij ze elkaar hevig stoorden. Het ging hierbij om een verslag van de wedstrijden paalzitten in Noordwijkerhout (door Nederland 3) en testuit zendingen van de piraat VTLO. Deze laatste schijnt overigens nauwe bindingen te hebben met de eerste televisiepiraat van Leiden PTV, die enkele maanden geleden door een team van PTT en rijkspolitie het zwijgen werd opgelegd. 55 kilometer icjile in 21 j Leidse regio REIDEN Het mooie weer acht gisteren overvolle ^vegen met zich mee. In het 'ehele politiedistrict Zuid- Holland werd in totaal 55 kilometer file geteld. De Ineeste drukte ondervond inen uiteraard langs de kust: het Westland en in de adplaatsen Katwijk en hloordwijk. mi3?)e toegangswegen naar de zo- tiepro^ lovergoten stranden waren gisteren grotendeels verstopt. Mj de afrit Sassenheim van de 44 was er gisteren rond elf Sur uur geen doorkomen meer an. De politie in Noordwijk prak dan ook over een top dag. De enig last die men in de ^"^adplaats van de drukte on dervond was het gebrek aan parkeerruimte. Badgasten .M^pioesten tot ver in het dorp plekje zoeken. De meeste- klachten be- orkfaoffen voor uitrittèn gepar- o vanjkeerde auto's. Ook vandaag 3.25°upr°k men weer massaal naar het strand. Gelet op de weers voorspellingen zal het in het le Av# weekeinde rustiger zijn. "Broer (7) en «us (6) gewond IIEUWKOOP Een 7-jarig igetje liep gistermiddag gebroken been op na een nrijding met auto. Ook n achterop het kinder fietsje gezeten 6-jarige zusje kte gewond. De aanrijding gebeurde om 702(half twee op de kruising Noor- 9 02 (denseweg/Julianalaan nabij 0- 'o het zwembad. De jeugdige fiet- Bt5Ra|ser 6in6 plotseling naar links si piazonder een achter hem rijden- automobilist op te rherken, m die, hoewel langzaam rijdend. Ben aanr'jding niet meer kon voorkomen. Onderzoek door een arts wees uit dat de jonge- iman een been had gebroken, jijn zusje liep schaafwonden Terwijl menig Leidenaar zich in een bedompte kantoorrruimte zit te ver bijten en regelmatig dromerige blik ken naar het zonnige buiten werpt, doorklieft een roeiboot de waterrijke regionen van de binnenstad. De 'vier met stuurman' had kennelijk een dagje vrij genomen en keek met een zweem van onaantastbaarheid naar het gepeupel aan de wallekant. En geef ze ongelijk: wie Leiden vanaf het water van een der lommerrijke singels of grachten ziet, zal zeker tijdens zomerse hoogtijdagen van het kaliber waarmee de Nederlander momenteel verwend wordt met menig arcadisch tafereeltje gecon fronteerd worden en dat schept ge noegen. Vandaar de jaloezie, die roeiers en andere watersporters in Leiden ontmoeten. Dat de wallekan- ters de watersporters in hun afgunst soms met broodkorsten of appelres- ten torpederen, mag de pret niet drukken. Bovendien missen de pro jectielen doorgaans het beoogde doel. Maar jammer genoeg worden de grachten niet alleen door de on stuitbare driften van kwajongens be vuild. De gemeentereiniging weet er meer van. Een Leidse geschiedkun dige heeft de grachten eens treffend getypeerd: de schoonheid van Lei den ligt in het beloop van haar grachten; de grachten in de oude binnenstad zijn als de ogen in een aangezicht. Maar een mooi aange zicht is snel geschonden... Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Oecumene Merenwijk „De in de Merenwijk gegroei de situatie met zijn ten aanzien van eucharistie en ambt gren soverschrijdende praktijken worden derhalve door mij niet gedoogd. Ik keur en wijs ze zeer uitdrukkelijk af". Aldus bisschop Simonis in een inge zonden brief in het ochtend blad Trouw van 29 juli. Deze reactie kan de indruk wekken als zou de bisschop voorbij wil len gaan aan de overeenstem ming die in 1978 is bereikt ten aanzien inzake de zondagse vieringen in de Merenwijk. De bisschop wenste toen zeer uit drukkelijk dat er elke zondag een eucharistieviering zou plaatsvinden, dat wil zeggen een viering van de Tafel des Heren waarin een ongehuwd r.k. priester zou voorgaan. Aan deze wens is gevolg gegeven, zij het met deze toevoeging dat de preek bij toerbeurt zou ge houden worden door de gere formeerde en de hervormde wijkpredikant en de r.k. pries ter. De bisschop stemde hier mee in, zij het niet van harte. De „grensoverschrijdende praktijken ten aanzien van eu charistie en ambt" moeten dan ook betrekking hebben op de „algemene open communie c.q. intercommunie" die door de r.k. kerk niet wordt toegestaan en verboden is, zoals de bis schop in bovengenoemde brief schrijft. Daarmee richt de bis schop zich dan klaarblijkelijk tot protestanten en rooms ka tholieken en andere christe nen die open communie c.q. intercommunie nadrukkelijk wensen, omdat zij juist daarin op zichtbare en tastbare wijze geloofsgemeenschap ervaren. De legitimatie van deze gren soverschrijdend praktijken is voor hen gelegen in de gewe tensvolle beslissing dat deze geloofsgemeenschap van we zenlijk belang is voor henzelf en voor hun kinderen. Met name - maar niet uitsluitend - geldt dit voor gemengd ge huwden en voor de velen die geen binding meer hebben met de eigen kerk en die in een oecumenische gemeen schap als in de Merenwijk meer ruimte en vrijheid erva ren. Als de bisschop te kennen geeft, dat hij niet naar de Me renwijk zal komen ter gele genheid van het tienjarig be staan van de oecumenische ge loofsgemeenschap, omdat zijn aanwezigheid een goedkeuring zou inhouden van hetgeen in de Merenwijk gebeurt (L.C. 29 juli), dan acht ik dit niet ver standig. Afgezien van het feit, dat de bisschop, door niet te komen, de ogen sluit voor wat er niet alleen in de Meren wijk aan oecumenische be weging leeft, vind ik dat hij tekort doet aan de velen die het ernstig nemen met hun ge loof en hun kerk-zijn, al ver schilt die beleving dan van die van de bisschop en vele ande ren. Bovendien gaat hij voorbij aan de gelegenheid om met de geloofsgemeenschap in de Me renwijk een open discussie te voeren. J.A.A. van Well r.k. pastor Merenwijk Academisch jaar In de gerestaureerde Pieterskerk wordt maandag 7 september om vier uur het academisch jaar 1981 1982 geopend. Prof. dr. C.M.J. Sicking, lid van het college van bestuur, spreekt een rede uit onder de titel Weten schapsbeleid: oligocratie democratie". Vervolgens spreekt de voorzitter van de raad van bestuur mr. K.J. Cath over „De realiteit: een schel geluid". Open school (1) Binnenkort gaat de Open School in Leiden weer beginnen met het nieuwe seizoen. Ondanks het politieke gekrakeel over het voorbestaan van deze onderwijsmogelijkheid voor ouderen, is de Leidse groep weer enthousiast aan de slag gegaan om een nieuw seizoen tot een succes te maken. Voor inlichtingen kan men terecht bij onder meer de scho lengemeenschap 't Rapenburg (tel. 125720), vormingscen trum Troef (130494), de clubhuizen Tamboerijn (760315), de Klinker (765251), Op Eigen Wieken (212893) en Het Leidse Volkshuis (149180). Open school (2) De school is bedoeld voor volwassenen vanaf 17 jaar, die weer willen gaan leren. Niet zoals vroeger in de schoolbanken, maar met films, gesprekken en excur sies. Daarbij zijn er geen verplichtingen ten aanzien van huiswerk e.d. Elke deelnemer werkt in eigen tem po en op het eigen niveau, naar wens overdag of 'sa- vonds. Alle deelnemers komen terecht in een vaste groep van ongeveer vijftien personen. De algemene ontwikkeling komt hier aan bod. In keuzegroepen wordt in vakken als Nederlands, Engels en rekenen les gegeven en bij voldoende belangstelling is ook Frans, typen, wiskunde, handelswetenschappen en wereldoriëntatie (geschiedenis en aardrijkskunde) mogelijk. Voor alle deelnemers geldt een eigen bijdra ge van zestig gulden per jaar alsmede een bedrag voor gebruik van materiaal en koffie e.d. Voordat iemand zich inschrijft is er eerst een kennismakingsgesprek. LEIDEN/DEN HAAG Een 44-jarige Leidenaar is door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een gevangenis straf van twee weken wegens het rijden onder invloed. Het alcoholpromilage in het bloed van de verdachte bedroeg destijds 3,35 (0,5 is nog juist geoorloofd). Een dergelijk hoog promilage komt zelden voor. Behalve tot gevangenisstraf werd de man veroordeeld tot ont zegging van de rijbevoegdheid voor tien maanden. Daarvan zijn echter zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op de Hogewoerd werd de automobilist door de politie staande gehouden. Hij reed verdacht langzaam in een uiterst snelle auto. De verdachte bleek niet aanspreekbaar en kon moeilijk op de been blijven. Later kwam het buitengewoon hoge alcoholpromi lage aan het licht. Al eerder was de rijbevoegdheid van de verdachte voorwaarde lijk ontzegd, maar de proeftijd was gisteren juist verstreken. De verdachte was destijds exorbitant gaan drinken in het week einde elke dag zo'n twintig borrels omdat hij werkloos dreig de te worden. De politierechter, mr. Van Rossum informeerde naar de huidige drinkgewoonten van de ex-vertegenwoordiger. De verdachte verklaarde elke avond drie of vier borrels te drin ken. „Daar schrik ik van. U gaat op dezelfde voet door. Als u straks weer aan de slag wilt komen, moet u de drank kunnen missen", aldus de politierechter. De raadsvrouwe van de verdachte maakte duidelijk hoe zeer haar cliënt zijn auto nodig had. „Hij is namelijk driftig aan het solliciteren. Zonder rijbewijs maak je weinig kans. Het feit, dat nog regelmatig gedronken wordt, vind ik niet onrustbarend. Hij drinkt thuis en niet in een café en kan er bovendien gemakke lijk buiten. Lange ontzegging van de rijbevoegdheid is desa streus". De officier van justitie, mr. Klein Breteler, eiste twee weken ge vangenisstraf en twaalf maanden onvoorwaardelijke ontzegging. De politierechter kwam enigszins tegemoet aan de wensen van verdachte door de ontzegging te verminderen. Maar daartegeno ver stond dat de gevangenisstraf werd verhoogd. ïconomisch wel en wee In een eerder leeggekomen tenburg aan dé Breestraat 109 inS®winkelruimte aan de Nieuwe !.s begonnen met de ophef- jRijn 44 is de winkel in gram- c:1 ieke|mofoonplaten en muziekcas- ^gfijsettes van H. de Vrind geo- vejpend. De timmerfabriek „Mevo Jb.v.", gevestigd aan de Roose- ma Iveltstraat 48-50 is in staat van aar| faillissement verklaard. In een eerder leeggekomen gJ winkelpand aan de Kennedy- 's de boekhandel John .JMoeska gevestigd, zeil» Het notariskantoor van Mr. tijdJoh. A. Post aan de Hooigracht til|40 is overgenomen en voortge- vebet door notaris mr. E. J. M. L. Kroes. «In een deel van een v.m. fa- briekspand aan Hogewoerd 8 ZE'iseen winkel in electr. techni sche onderdelen als filiaal van „De Radiobeurs" (gevestigd Hogewoerd 23-29) geopend. Aan de Willem Barentsz- straat 5 is in het pand van het [electrotechn. install, bedrijf j„Garant" tevens de groot handel in schoenen „Gene vans schoenen" (gekomen van het ind. terrein te Zoeter- woude Rijndijk) gevestigd. Electro bouw Leiden (klein- f handel in gastoestellen e.d. te- - vens install". bedrijf) is yastigd- verhuisd van de Lammer- fingsuitverkoop. Aan de Breestraat 3 is in een eerder leeggekomen winkel pand „De Leidsche Fles", win kel in kunst-, aardewerk ge vestigd. Het schoonmaakbedrijf „Cleaning J. C. A. Mol", aan de Hogewoerd 20 is in verband met vertrek uit de gemeente, opgeheven. Het „Leids Lederhuis" (Meyers Lederwaren bv.) win kel in tassen e.a. lederwaren aan de Haarlemmerstraat 159- 161 is begonnen met de ophef fingsuitverkoop. Aan de Haarlemmerstraat 55 is de winkel in muziekinstru menten „Van Heeringen Mu ziek" onlangs begonnen met de opheffingsuitverkoop. Aan de Stationsweg 3 is in een eerder leeggekomen win kelpand „Het Leidse Bloemen- huis", winkel in planten en bloemen gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 153 is in een eerder leeggeko men winkelruimte, „Cash", winkel in vrijetijdskleding ge- lièij Varkt 43 naar de Adm. Banc- J kertweg 4. j De vestiging van het ASB I uitzendbureau aan de Bree- i straat 67 is opgeheven. De acti- I viteiten zijn, evenals die aan 10 de opgeheven vestiging aan de nul' ^'euwe Rijn, geconcentreerd t Jj de vestiging aan het Kort ^'T Rapenburg. h De winkel in grammofoon platen en radio's e.d. van Pel- leegekoi winkelpand aan de Haarlem merstraat 259 is „Superfoto's Express", ontwikkelen en af drukken van kleurenfoto's, gevestigd. De winkelpanden Korevaar- straat 35-37 waarin thans nog de levensmiddelenwinkel van Van S wieten is gevestigd wordt incl. bedrijfswoning voor een vraagprijs van f 375.000.- te koop aangebo den. In een mum van tijd stond de loods in lichter laaie. Het plezierjachtje van schipper Van Ommen liep lichte schade op. SCHIPPER REDT DIRECTIEBOOT MET GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag rond vijf uur twee botenloodsen aan het Lammenschansplein in as gelegd. Een van de in de loodsen liggende schepen werd totaal verwoest. De schade beloopt een bedrag van 300.000 gulden. Eigenaar van het schip en de loodsen is Provinciale Waterstaat. Schipper J.C. van Om men (57) wist met gevaar voor ei gen leven een directievaartuig met een waarde van zes ton tijdig uit de brandende loodsen te varen. Schipper Van Ommen had gisteren de gehele dag gevaren met de inspec tieboot „Rijn en Schie". Kort voor vijf uur meerde hij af in de boten- loods van de provincie nabij het Lammenschansplein aan de Trek- vliet. Hij verliet het rijkelijk van ap paratuur voorziene vaartuig even om boodschappen te doen. Toen hij korte tijd later terugkwam, bleek mid scheeps van de „Rijn en Schie" brand te zijn uitgebroken. De vermoedelijke oorzaak is een lek van de gasleiding naar de koelkast. De brandweer was snel ter plekke. Men bestreed het vuur rnet een autospuit, drie lage drukstralen en een toerenstraal van af de ladderwagen. Later werd ook nog een blusbootje ingeschakeld. Het vuur kon echter niet snel be dwongen worden. Zowel de loodsen als de boten zijn vervaardigd van brandbaar materiaal. De „Rijn en Schie" lag afgemeerd in een loods van vier bij twaalf meter. In de er naast liggende loods lag het vijftien meter lange directievaartuig „Zuid- Holland" met een waarde van zes ton. De brand sloeg in een oogwenk over naar de tweede loods. Schipper Van Ommen zag kans het directie- vaartuig nog net uit de hevig bran dende loods te varen en elders langs de Trekvliet af te meren. Naast de twee loodsen lag het plezierjachtje van schipper Van Ommen. Dit scheepje met een waarde van 35.000 gulden liep ook brandschade op, toen delen van de loods op het achterdek terecht kwamen. Gedurende de brand was er op de Rijn en Schie sprake van reëel explo siegevaar. Brandweer en politie be hoefden het scheepvaartverkeer ech ter niet stil te leggen, omdat er op dit stukje van de Trekvliet/Vliet nauwe lijks vaartuigen passeren. Zowel Pro vinciale Waterstaat als schipper Van Ommen hadden de thans verloren gegane of beschadigde eigendommen tegen brand verzekerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3