Formatie-opdracht houdt geen rekening met CDA- voorbehoud Massaal protest in Warschau Man verdrinkt bij reddings poging el operatie 1111 >aus geslaagd Fraai zomerweer Jokt duizenden naar het strand Spiegel vindt grens wijziging Den Haag onaantrekkelijk" Bestrijding tv-piraten stuit af op juridische obstakels Rol commissarissen nader onderzocht Rugletsel door losraken onderdeel tractor M#/ =£eidóe Qowumt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, p^P Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Woensdag 5 augustus 1981,71e jaargang no. 22031 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Niet van geestigheid gespeen de bankoverval in de film „Charley Varrick" op Ned. II om 21.10 uur. Om 20.32 uur in terview met generaal Baas. Op Ned. I om 19.50 uur begin van historische serie „Wallen- stein" en om 21.55 uur slot Ier se kwestie. Zonnig en warm met middag- temperaturen van ongeveer 27 graden, maar aan zee iets la ter. Weinig wind. Morgen zon op: 6.08. Onder: 21.22. Schev. hoogw.: 7.46 en 20.15. Laagw.: 2.49 en 15.48. reen voetbal op t.v. jlLVERSUM De Nederlandse voet- klliefhebber krijgt het komend seizoen Kjwel geen betaald voebal op de telvi- je te zien. Alleen thuiswedstrijden van cyenoord en PSV, plus ontmoetingen in Olympisch Stadion, zullen in de toe- junst nog op het scherm mogen ver» Jiijnen. De NOS en de omroepvereni- ngen besloten gisteren zich te houden in de nieuwe richtlijnen van de minis- >r van CRM voor het uitzenden van edstrijden op televisie. De clubs uit het [taald voetbal hadden maandag una- [em gekozen voor handhaving van de [lidige hoeveelheid reclame. Die twee landpunten zijn onverenigbaar. Volgens t nieuwe richtlijnen voldoen slechts bo- ngenoemde drie stadions aan de eisen, dat alleen van daaruit voortaan nog dstrijden en/of samenvattingen mo- i worden uitgezonden. SNEEK In een poging zijn zoontje te redden is een inwoner van Wolvega giste ren verdronken. Toen de man merkte dat zijn kind, die in een rubberbootje naast zijn jacht voer, te ver afdreef, sprong hij in paniek van boord en kwam niet meer boven water. De rijks politie is sinds vanochtend aan het dreggen. Prinses Irene jarig SOESTDIJK Prinses Irene viert vandaag haar 42ste ver jaardag. Zij woont tegenwoor dig in een eigen huis tegenover paleis Soestdijk. Kubus krijgt een broertje: Babylon tower AMSTERDAM Het succes van de wonderkubus krijgt een ver volg. Daar twijfelen de speelgoe dimporteurs van Clipper niet aan nu er plannen zijn om in oktober de „Babyion tower" op de Neder landse markt te brengen. Het is een torentje van zes kolommen die zijn opgebouwd uit vrij grote kralen in verschillende kleuren. De kleuren zijn minder fel dan die van de befaamde kubus van de Hongaar Rubik, maar het pro bleem komt met dat van de ku bus overeen: de kleuren moeten worden gerangschikt, in dit geval van licht naar donker. HOND VAN ANDERHALF MILJOEN GRONINGEN Win- schoten mag het hon- denbezit niet binnen de perken houden door een progressief belas tingtarief. In 1980 be paalde de raad de hon denbelasting op 48 gul den voor de eerste hond, en het dubbele bedrag voor volgende. Voor iemand met 16 honden zou dit komen op een belastingaanslag van liefst 1,5 miljoen gulden. G.S. vonden dat wat al te bar en hebben het besluit ver nietigd. Noodlottige dwaaltocht De bemanning van het betonningsschip „Ter schelling" heeft gisteren tussen Terschelling en Vlieland een twee meter lange lederschildpad uit zee getakeld. Het ruim 'vijfhonderd kilo wegen de dier overleed later op de avond als gevolg van uitputting. Leder schildpadden leven van kwallen en andere weekdieren. Ze komen vooral voor in de tropen en in de Middellandse zee. Het dier was ver moedelijk verdwaald na dat het door Het Kanaal was gezwommen. OME Artsen in het Ge- elli-ziekenhuis in Rome ibben vanmorgen de mstmatige uitgang ver^ ijderd bij de paus. Hij id die sinds hij bij de inslag op 13 mei ernstig iwond was geraakt in het iderlichaam. De dokters iden geen complicaties te ;rwachten nu de paus is srsteld van de virusinfec- e. De artsen menen dat de ius nog tien dagen in het ekenhuis moet blijven, aarna gaat hij voor twee taanden naar Castel Gan- )Ucje olfo om volledig te her- nAr_ tellen. idertussen heeft de paus gis- iren nog tijd gevonden om of- [cieel de pauselijke raad voor it gezin in te stellen. Zij staat ider voorzitterschap van de .ustralische kardinaal Knox zal een onafhankelijke cu rie-instantie worden. Z=Jn< E (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Beatrix heeft in haar formatieopdracht aan dr. J. Kremers (CDA), commissaris van de koningin in Limburg, en drs. E van Thijn (PvdA), vice-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, niet uit willen gaan van de wens van het CDA nieuwe onderhandelingen te voeren over de sociaal-economische en financiële problematiek. Zij heeft alleen het eindver slag van de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn als basis genomen. Vol gens het CDA zal het voor het welslagen van de formatie echter van wezenlijke be tekenis zijn dat de onderhandelaars van PvdA en D'66 „in ernst en zonder voorin genomenheid" wel met nieuwe, aanvullen de onderhandelingen akkoord gaan. Giste ren bleven beide partijen zich hier onver minderd fel tegen verzetten. De CDA-Tweede-Kamërfractie heeft gisteren slechts kennis willen nemen van het eindverslag van de in formateurs. Zij voegde daar de bereidheid aan toe de formatie in te gaan, maar koppelde daar meteen de eis tot nieuwe onderhandelingen op sociaal-econo misch en financieel gebied aan. Deze eis staat echter op gespannen voet met de formatieopdracht die de koningin gisteravond aan Kremers en Van Thijn gaf en die louter naar het eindverslag van de informa teurs verwijst; zowel Van Agt als Terlouw accepte ren dat eindverslag niet of slechts gedeeltelijk. Alvo rens CDA-formateur Kremers zijn opdracht aan vaardde is er uitvoerig overleg geweest over de vraag of die verwijzing naar het eindverslag van de informateurs voor het CDA wel aanvaardbaar zou kunnen zijn. Uiteindelijk kwam van die kant toch groen licht, omdat men er in CDA-kring vanuit gaat dat men dit eindverslag op een eigen wijze kan le zen, zoals ook de PvdA dat doet, ook al mondt dit in twee totaal verschillende conclusies uit. Het tegen de zin van PvdA en D'66 vasthouden aan nieuwe onderhandelingen over het te voeren sociaal- economisch beleid legt dus een zware hypotheek op het welslagen van de formatie. Dit probleem komt nog eens bij de vele haken en ogen op het terrein van de defensie en de kernbewapening. Bovendien lijkt de sfeer tussen de drie onderhandelende- par tijen, die maandag behoorlijk bedorven was, gisteren bepaald niet verbeterd. Pagina 9: D'66 node verder. KUSTWEGEN OVERVOL EN HAAG De voor Nederlandse begrippen hoge tempe- ituren hebben vandaag en gisteren duizenden mensen naar pt strand gelokt. Doordat de meesten met de auto gingen, ntstonden er vele files in de kustgebieden. Om tien uur gis- erochtend telde de Verkeerscentrale in Driebergen er der en met een totale lengte van 72 kilometer. Pas om twee ur waren ze opgelost. Vandaag gaven de wegen hetzelfde eeld. ange rijen auto's stonden er ondermeer op de Utrechtsebaan an mensen die naar Scheveningen wilden, op de Zeelandroute, e weg naar Zandvoort en ook het verkeer naar Hoek van Hol- nd zat vast. Als het weer morgen ook zo mooi is en de eersvoorspellingen geven geen reden tot pessimisme dan illen de kustwegen weer druk bezet zijn. et fraaie zomerweer ging gisterochtend in sommige delen van :t land gepaard met dichte mist. Als gevolg daarvan zijn er een lar ongelukken gebeurd, waarbij twee mensen het leven verlo- in en negen anderen gewond in het ziekenhuis moesten wor- :n opgenomen. ionds jedeputeerde Staten van troningen hebben daar nu een stokje voor gestoken. DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse zaken) vindt het voor stel van de gemeente Den Haag door een grenswijziging woning bouw voor Den Haag in Leidschendam - Noot dorp mogelijk te maken „bespreekbaar". Hij meent wel dat in verge lijking met andere denk bare oplossingen, een grenswijziging zeer on aantrekkelijk is. Hij schrijft dit aan het colle ge van B en W van Den Haag. Wiegel zegt in zijn brief begrip te hebben voor de zorgen van B en W van Den Haag over de stagnerende bouwontwikke- lingen in de agglomeratie. De minister zal dan ook de hele kwestie binnenkort bespreken met minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Hier na wil Wiegel samen met zijn collega nog een onderhoud hebben met Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland, die zich voor de Haagse plannen heb ben uitgesproken. „Dr." Vogel mag niet meer HILVERSUM Het op de markt brengen van natuur- geneesmiddelen onder ver melding van „onder recep tuur van de Zwitserse na- tuurarts dr. A. Vogel", mag niet meer. De reclamecode commissie heeft een klacht over deze aanduiding van de Vara gegrond verklaard. De omroepvereniging heeft dit gisteren bekendgemaakt. Omdat de indruk wordt ge wekt dat de natuurgeneesmid- delen onder controle staan van een bevoegde medische autori teit vindt de Vara de reclame misleidend. A. Vogel heeft geen medische kwaliteiten en zijn titel „dr." berust op een eredoctoraat in de plantkuride, aldus de Vara. Aanval Israël op Palestijns kamp gemeld BEIROET Israëlische ma rineschepen hebben gistera vond een aanval uitgevoerd op een Palestijns vluchtelin genkamp ten zuiden van de Libanese havenstad Tyrus en het gebied Ras al Ain ge bombardeerd. Dit is van Pa lestijnse zijde meegedeeld. Als de berichten juist zijn, be tekent het de eerste Israëlische schending van het bijna twee weken oude bestand in Zuid- Libanon. Anti-Britse betoging in New York Voor het Britse consulaat in New York is gisteren een grote betoging gehouden tegen de behandeling door de regering in Londen van de IRA-hongersta- kers in Noord-lerland. In de stoet werden acht lijk kisten meegedragen, symbool voor de inmiddels acht overleden hongerstakers. Op borden werd de Britse regering van genocide (=volkerenmoord) be schuldigd. „TECHNISCHE" NOTA PTT MOET OVER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van tv-pira ten die him programma's uitzenden via de kabelnetten, stuit af op juridische proble men. Uit een onlangs door de PTT opgestel de nota blijkt dat het technisch vrij eenvou dig is de piraten het zwijgen op te leggen. Allerhande wetten staan het ten uitvoer leg gen van deze storingstechnieken echter in de weg. Minister Gardeniers (CRM) en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hebben de PTT nu opdracht gegeven de nota te herschrij ven en daarbij rekening te houden met de wet telijke beletselen. Technisch gezien zijn er drie mogelijkheden om het probleem van de kabel piraten uit de wereld te helpen: de netten afsluiten na afloop van de program ma's met de uitzendingen een bepaald codesein meesturen, waardoor ongecodeerde piraten-uit zendingen niet op het net komen het uitzenden van een sterk testbeeld na af loop van een uitzending waardoor het piraten- signaal wordt weggedrukt FRAUDE „DE VLEESCHMEESTERS" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op last van de advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, is momenteel een onderzoek gaande naar de mogelijkheid dat de drie commissarissen bij De Vleeschmeesters, de heren J. Lanser, B. Biesheuvel en A. Dreesmann, al in 1979 op de hoogte waren dat er bij de bedrijven gefraudeerd werd met EG-heffingen. Tot nu toe ging de justitie er van uit dat drie commissaris sen, zoals zij ook zelf ver klaard hebben, pas in maart van dit jaar op de hoogte wer den gebracht van mogelijke fraude. In juni van dit jaar verklaarde mr. Bos nog ervan uit te gaan dat de drie commis sarissen van De Vleeschmees ters de waarheid spraken over hun betrokenheid bij de zaak. Mr. Bos zegt nu dat de datum 1979 in het rapport van de •Tielse politie een tikfout be trof. Inmiddels is daarover twijfel gerezen, reden voor een nader onderzoek. Mr. Bos wil niets loslaten over de omvang van de fraude bij Juch in Tiel, maar de politie noemt een be drag van twaalf miljoen gul den. LISSE Een 40-jarige bestuurder van een tractor is gistermiddag gewond geraakt toen het slecht ge monteerde raamwerk achterop losraakte en tegen zijn rug sloeg. Het ongeval gebeurde gistermiddag rond vier uur. Het hekwerk achterop de tractor van de man diende om pallets te vervoeren. Daar het bouwwerk niet naar behoren werd vastgemaakt, gleed het naar beneden en kwam op de wielen van de rijdende trek ker terecht. Door de daarop volgende terugslag zwiepte het me talen hek naar voren en sloeg het herhaaldelijk met grote kracht tegen de rug van de Lissenaar. De man werd met ruglet sel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Badmeester redt drenkeling (6) ALPHEN AAN DEN RIJN Door het doortatend optre den van badmeester Bremer is de 6-jarige Terence Jacobs gisteren van de verdinkingsdood gered. De badmeester zag de knaap rond half vijf bewusteloos in het diepe gedeelte van het zwembad „De Thermen" liggen. Na de jongen snel op het droge gesleept te hebben, paste de badmeester mond-op-mond beademing toe. Hierdoor kwam de jongen weer tot bewustzijn, maar werd alsnog voor onderzoek overgebracht naar het. Academisch Ziekenhuis in Leiden. WARSCHAU Honderdduizend Polen hebben vandaag twee uur gestaakt uit protest tegen de voedselschaarste. Na afloop van de demonstratie zijn de vrachtwagen- en bus chauffeurs die sinds maandag met hun wagens het centrum van Warschau blokkeren begonnen met het vrijmaken van de weg. De vrije vakbond Solidatiteit heeft zijn bijna een miljoen leden tot de staking opgeroepen. Alleen voor de sectoren gezondheids zorg en voedseldistributie is een uitzondering gemaakt. Als reac tie op de scherpe aanvallen van de vakbond heeft de Poolse pre mier Jaruzelski gisteravond e^n anti-crisisstaf ingesteld, die zich gaat bezighouden met de voedseldistributie onder de bevolking en de exploitatie van grondstoffen en energie. Een woordvoer der van de regering heeft verklaard dat uit de houding van Soli dariteit blijkt dat deze niet van plan is de activiteiten te staken die de situatie in het land verder verzwakken. Rotterdam steunt Poolse zustersteden ROTTERDAM In Rotterdam is een werkgroep in oprichting die geld wil inzamelen om de Poolse zustersteden Gdansk en Gdynia met voedsel, medicamenten en andere goederen te steu nen. Over de exacte vorm van de actie, die onder meer gesteund wordt door het Rode Kruis, de gemeente en het bedrijfsleven, wordt nog overlegd. Het plan is gemaakt na een soortgelijk ini tiatief in Amsterdam. Die stad richt zich voornamelijk op War schau. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1