„Negatief voetbal moet worden bestraft" AZ rond met Oberacher De Rooy pakt leiderstrui Nederlandse inbreng groot bij Amsterdam-706 Zege UEFA-jeugd Twijfel over recordsprong van Yolkov Knetemann meester in criteriums Nederlaagseries VVSB en Hazerswoudse Boys Hoofdrol voor broers Meeter bij skutsjesilen SPORT LEIDSE COURANT ri WERKGROEP COMPETITIE-OPZET BEKIJKT TOEKOMST UTRECHT Het betaalde voetbal in Nederland is 27 jaar oud. In die tijd hebben de voetballeiders tientallen vergaderingen belegd. Nooit werd er over het voetbal ge sproken, de ellenlange ver gaderingen gingen altijd over bijzaken. Misschien heeft dat wel de teloorgang van het Nederlandse top voetbal betekend. De werk groep competitie-opzet, met vertegenwoordigers van KNVB en belangenvereni gingen, belegde gisteren in het Utrechtse jaarbeurscen trum" een vergadering voor bestuursleden, trainers en spelers van Nederlandse clubs om louter en alleen over het peperdure spel, dat voetbal heet te praten. Het was een informele bijeen komst, tijdens welke de werk groep standpunten wilde ver zamelen over hoe tot aantrek kelijker voetbal kan worden gekomen. Inleiders waren bondscoach Kees Rijvers en Karei Jansen van de VVCS. De laatste vooral kaartte enke le mogelijkheden aan om het voetbal meer mogelijkheden tot aanvallen te geven: 1. Ter bescherming van technisch vaardige spelers, alsmede doorgebroken aanvallers dient veel harder te worden opge treden tegen van achteren aanvallen. 2. De scheidsrech ter moet de wedstrijd alleen onderbreken voor duidelijk ernstige blessures. 3. De scheidsrechter moet minder streng optreden tegen koppen de spelers, die tegenwoordig bijna altijd de vrije trap tegen krijgen. 4. Vrije trappen moe ten snel genomen worden. 5. Op overtredingen in het straf schopgebied dient een straf schop te staan. 6. Het uitlok ken van een strafschop dient met een gele kaart bestraft te worden. 7. Tweemaal terug spelen op de doelman zonder dat de tegenstander de bal Verplichting Karei Jansen zag dit alles graag verpakt in de arbeids overeenkomst van de voetbal ler met de club. Bovendien wilde hij ook de reglementen van de KNVB wijzigen, zodat er een soort verplichting tot het spelen van aanvallend voetbal ontstaat. Er zou zelfs een soort tuchtcommissie móe ten komen, die clubs, trainers, spelers en scheidsrechters in geval van negatief voetbal waarschuwt dan wel een straf oplegt. De besloten bijeenkomst met zo'n honderd KNVB-leden (veel bestuurders, een aantal trainers en enkele spelers) had tot doel de werkgroep compe titie-opzet een beeld te geven hoe het in de toekomst moet met het Nederlandse voetbal, dat zich op de rand van de af grond bevindt. Voorzitter Stoop zei na afloop: „We wa ren het er allemaal over eens dat het voetbal aantrekkelij ker moet worden. De terug gang van de publieke belang stelling heeft drie oorzaken. 1. Veel voetbal op de televisie; 2. Teruggang van de economie, de mensen geven hun geld minder gemakkelijk uit; 3. on voldoende attractief voetbal. w - a mm i ,,De scheidsrechter moet de wedstrijd alleen onderbreken voor duidelijk ernstige blessures" Dat laatste vooral. Het publiek wil voetbal op de helft van de tegenstander zien. Dat moeten we bevorderen. Alle aanwezi gen waren het daar over Schone voornemens, net als vórig jaar toen de bondscoach van destijds, Jan Zwartkruis, de trainers tot aanvallender voetbal opriep. Het duurde niet lang. Enkele nederlagen waren voldoende voor de meeste clubs om de tactiek van de verschroeide aarde (met negen of meer spelers voor eigen doel) weer te gaan hanteren. Heeft deze bijeen komst dan ook enig nut ge had? Stoop: „We schieten hier niet direct iets mee op. We hebben de standpunten nu ge- i hoord. Over twee weken ver- 9 gadert de werkgroep weer en gaan we in de komende maan den een rapport opstellen. De najaarsvergadering van de sec- tie betaald voetbal moet er dan iets mee doen. Misschien kun nen enkele ideeën bij het be- ;l gin van de tweede competitie- f helft ingaan". Franz Oberacher. ALKMAAR AZ'67 is ver gevorderd in zijn pogingen een andere Oostenrijkse aanvaller aan te trekken in plaats van de naar Valencia vertrokken spits Kurt Welzl. De landskampioen is tot overeenstemming gekomen met de 27-jarige Franz Oberacher, onder contract bij het in de Bun- desliga spelende FC Nürnberg. In de komende dagen zal gesproken worden met de club uit Nü- reberg, die op de hoogte is van AZ's belangstelling voor zijn rechter-spits. Dick Schouten, bestuurslid van AZ en mede belast met de technische zakeh, denkt dat overeenstemming met FC Nürnberg haalbaar is en dat AZ het aantrekken van Oberacher zal kunnen financiëren uit de opbrengst van de transfers van Welzl eh Van den Dungen, die voor ongeveer een kwart miljoen naar Beringen vertrok. ZEIST Het Nederlands UEFA-elftal (voetbal) heeft gisteren in het kader van de Koninkrijksspelen met 21 gewonnen van de Neder landse Antillen. Voor 700 toeschouwers had de Nederlandse jeugd op het veld van Saestum in Zeist bij rust een voorsprong van 1—0. In de veertiende minuut bracht Van 't Schip Nederland op 1 0. Een kwartier voor tijd ver dubbelde Silooy de score. In de laatste minuut maakte Kwidama het tegendoelpunt. Het duel werd geleid door scheidsrechter Van Ettekoven. In het judotoernooi won Ne derland op het KNVB-sport- centrum te Zeist de teamwed strijd. De Antillianen kwamen er niet aan te pas en verloren met maximale cijfers: 70 (070). Alle partijen werden met een ippon (vol punt) be slist. Drie clubs in UEFA-Cup '82-'83 BERN Nederland zal ook in het seizoen 1982-1983 met drie clubs vertegenwoordigd zijn in het UEFA-Cuptoernooi. YVest-Duitsland, Engeland en Spanje zullen ieder vier deel nemers leveren. Dit heeft de Europese voetbalunie (UEFA) gisteren in Bern bekendgemaakt. Het aantal toegestane deelnemers wordt berekend naar de pres taties van clubs uit een bepaald land in de drie Europa-Cuptoer nooien gedurende de laatste vijf jaar. De eerste drie landen leve ren vier deelnemers. Nederland, dat als vierde gerangschikt staat, moet het evenals België, Frankrijk en Oost-Duitsland met d-;- Dat is nog altijd meer dan voetbalnaties als Italië, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Schotland en Portugal, die slechts twee plaatsen toegewezen kregen. MOSKOU Konstantin Volkov uit de Sovjet-Unie heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Irkoetsk het we reldrecord polsstokhoogspringen gebracht op 5 meter 84. Hij verbeterde het record dat op naam stond van zijn landgenoot Vladimir Poljakov met drie centimeter. Op 26 juni van dit jaar had Poljakov het record van de Fransman Vigneron in Tiflis overgenomen. De wedstrij den in Irkoetsk, de woonplaats van Volkov, werden ge houden ter gelegenheid van de 'Dag van de spoorwegar beider'. De 21-jarige Volkov maakte in de Siberische stad slechts drie sprongen. Volkov, in Moskou tijdens de Olympische Spelen tweede, was al houder van het indoorrecord. Er bestaat nog wel enige twijfel of de 5.84 meter in aanmerking zou komen voor erkenning. Het is namelijk de vraag of deze wedstrijden bij de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) zijn aangemeld. In Irkoetsk heerste meer de sfeer van een volksfeest dan van een internationale sportwedstrijd. Het opgedrongen publiek stond vlak bij de polshoogbak om de plaat selijke favoriet gade te slaan. Steve Ovett is er in Bergen (Noorwegen) niet in geslaagd zijn eigen wereldrecord op de 1500 meter (3.31.36) omver te werpen. Ovett deed in Noorwegen een recordpoging, maar zag door re gen en wind zijn kans op een nieuwe wereldtoptijd verloren gaan. Ovett won de 1500 meter wel, maar zijn tijd van 3.34.63 was bij lange na niet voldoende om zijn toptijd van Koblenz (1980) te verbeteren. Volkov zweeft over de recordhoogte van 5,84 meter. ROOSENDAAL Tegenwoordig is Gerrie Knetemann in de meeste grote koersen een knecht. Vaak met wijze raad voor jonge renners in de Ronde van Frankrijk, zoals Ad Wijnands of met harde daad, zoals in de ploegen tijdritten. Knetemann wist dit jaar in de tour geen etappe te winnen. In de creteriums is hij echter weer de mees ter. In Roosendaal behaalde hij gisteravond zijn vierde criteriumzege in twee weken. Eerder won hij in Obbicht, Venhuizen en Kortenhoef. Daarnaast won hij nog een Dernykoers in Bosmeer en een Australi sche achtervolging in Voorthuizen. In Roosendaal versloeg Knetemann Frits Pi- rard in de eindsprint. Uitslag: 1. Gerrie Knetemann (Huybergen) 95 km in 2.06.51; 2. Frits Pirard (Breda) z.t.; 3 Jacques van Meer (Wouw) op 15 sec 4 Jacques Hanegraaf (Rijsbergen); 5 Stephen Roche (Ier); 6. Sean Kelly (Ier); 7. Piet van Katwijk (Mill); 8. Theo Smit (Bad hoevedorp); 9. Johan van de Velde (Rijsbergen); 10. Fons van Katwijk (Oploo) allen z.t. Ill SPORTWERELD FRANKFORT Theo de Rooy is de nieuwe leider in de Ronde van West-Duits- land voor wielerprofs. Al in de eerste etappe, een rit over 230 kilometer, ontnam de Nederlandse wielrenner de Westduitser Dietrich Thu- rau zijn in de proloog ver worven gele tricot. Thurau moest in de zware rit door de Taunus te veel prijsge ven op een kopgroep van elf renners. Op zeven seconden van etappewinaar Juan Fer nandez uit Spanje passeerde de 24-jarige De Rooy de eind streep in Frankfort als tweede. In de algemene rangschikking heeft de Nederlander een voorsprong van dertien secon den op de Westduitser Klaus- Peter Thaler. Thurau kwam binnen op een achterstand van ruim acht mi nuten. De Westduitser kan als kansloos worden aangemerkt voor de eindzege. De Neder landers Adri van Houwelingen Theo de Rooy laat zich maar al te graag in de gele trui hijsen, die is verbonden aan de eerste plaats in de Ron de van West-Duitsland. en Willy Maessen klasseerden sement neemt van Houwelin- zich in de eerste etappe als 17e gen de zestiende en Maessen en 37e. In het algemeen klas- de achttiende plaats in. BREDA NAC heeft een vriendschappelijker wedstrijd tegen Real Zaragoza gelijk- speeld met 2-2. PEC/Zwolle won met 2-0 van SC Cambuur. SLAGELSE Het Neder landse jeugdteam behaald tij dens het wereldkampioen schap cricket een zege op titel verdediger Bermuda. DEN HAAG Anton Ebben is opgenomen in de Neder landse springploeg die in sep tember deelneemt aan de Eu ropese kampioenschappen. Eb ben is verkozen boven Gerd Meier. TOPOLCANY Het Neder landse jongensteam (tot vijf tien jaar) is bij het EK negen de geworden. Na een neder laag van 5-3 tegen de Tsjechen werd in de laatste wedstrijd met 3-1 gewonnen van Dene marken. De meisjesploeg werd tiende. TEL AVIV De Israëlische voetbalbond heeft eredivisie club Hapoel Petah Tikva en veertien van zijn spelers uitge sloten voor de eerste twee competitiewedstrijden. Dat is het gevolg van demonstratie wedstrijden die de ploeg heeft gespeeld in Zuid-Afrika. AMSTERDAM Waar het vierde Rotter dam-toernooi, dit weekeinde gewonnen door Celtic, 30.000 kijkers nodig had om quitte te spelen, behoeft Amsterdam-706 er in het aanstaande weekeinde 50.000. „Omdat onze opzet wat ruimer is", verklaarde organisa tor Jack van Zanten gisteravond, „omdat mogelijk onze deelnemers iets duurder zijn en onze toegangsprijzen lager liggen". Amsterdam-706 (met een budget van 1,5 mil joen) is blij dat de concurrentie van vorig jaar (het Rotterdam-toernooi en Sail'80) verdwenen is en heeft dit jaar een grotere Nederlandse in breng dan bij vorige gelegenheden. Naast de „vaste klanten" Ajax en AZ nemen ook Ips wich Town (Milhren en Thijssen) en Standard Luik (Haan, Tahamata en Dusbaba) Nederland se sterren mee.» De benodigde 50.000 toeschouwers werden vo rig jaar niet gehaald. Niettemin stelt de organi satie opnieuw een bedrag, 50.000 gulden, be schikbaar voor een goed doel. Dit jaar is het de Raphael Lodewijk-stichting voor gehandicap ten in Bergen. De stichting, die een busje voor rolstoelen zal aanschaffen, kan zeker zijn van het beoogde bedrag. Amsterdam heeft in de zes voorgaande toernoojen een zekere financiële reserve opgebouwd en bezit bovendien de ga rantie van twee sponsors, die een eventueel te kort zullen dekken tot een maximaal bedrag van 120.000 gulden. Van de wedstrijden, vrijdag Ajax-Ipswich en AZ-Standard en zondag net duel om de derde plaats en de finale, zullen geen tv-beelden rechtstreeks worden uitgezonden. Wel zijn er op zaterdag- en zondagavond samenvattingen. Holland beheerst Sneekweek SNEEK De ploeg van Holland heeft gisteren ook de tweede wedstrijd voor regenbogen tijdens de Sneekweek ge wonnen. Ondanks een tweede en een derde plaats in de indi viduele klassering verloor Friesland met 29 tegen 25,75 pun ten. De eerste plaats ging naar Heineke, die zondag als tweede de finish was gepasseerd. Na twee dagen leidt Hol land met 48,5 tegen 61 punten. Bij windkracht één kwamen de zeilboten op het Snekermeer nauwelijks vooruit. De meeste wedstrijden werden als gevolg van het „stille" weer sterk ingekort. Olympische winnaar verongelukt BUENOS AIRES Delfo Cabrera, de Olympische ma rathonkampioen van 1948, is gisteren overleden ten ge volge van een auto-ongeluk in de buurt van Buenos Ai res. Cabrera werd Olympisch Kampioen na een dramatische laatste ronde in het Wembley-stadion. De Belg Gailly was als eerste in het stadion aangekomen, maar was aan het eind van zijn krachten. De Argentijn, nog opmerkelijk fris, passeerde de wankelende Belg, die ook nog werd ingehaald door de Engelsman Richards, voor hij over de verlossende eindstreep strompelde en vervolgens op een brancard werd weggedragen. LEIDEN Zaterdagvierdeklasser Hazerswoudse Boys ont moet in het kader van de voorbereiding op de competitie gerenommeerde clubs. Vijf ploegen zullen in een voor de Hazerswoudenaren als nederlaagserie bedoeld toernooi uit maken wie beslag gaat leggen op het tinnen bord 'Hazers- woude 700'. Xerxes (Rotterdam), Roodenburg, Quick Boys, De Zwervers (Kinderdijk) en Katwijk zijn de tegenstan ders van de Hazerswoudse brigade, die ook komend seizoen weer wordt getraind door Harry van der Horst. Het programma: 8 augustus Hazerswoudse Boys - Xerxes; 15 au gustus Hazerswoudse Boys - Roodenburg; 22 augustus Hazers woudse Boys - Quick Boys; 29 augustus Hazerswoudse Boys - De Zwervers; 2 september Hazerswoudse Boys - Katwijk. Alle wed- j strijden beginnen om 14.30. De partij van 2 september vormt i hierop een uitzondering, die begint om 19.00 uur. VVSB Ook VVSB houdt een nederlaagtoernooi. Dit toernooi, dat morgenavond van start gaat, is georganiseerd ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de voetbalvereniging St Bavo. Tegenstanders zijn Noordwijk, Quick Boys en Rijnsburgse Boys. Het programma: 5 augustus: VVSB 1 en 2 - Rijnsburgse Boys 1 en 2; 15 augustus: VVSB 1 en 2 - Quick Boys 1 en 2; 18 augustus: VVSB 1 en 2 - Noordwijk 1 en 2. Op deze drie dagen begint het toernooi om 19.00 uur. de wedstrtijden worden gespeeld op sportpark 'De Boekhorst'. Rijnsburgse Boys Het oefenprogramma van Rijnsburgse Boys bevat negen duels. De Rijnsburgers beginnen daar morgenavond mee. In Noordwijkerhout speelt de ploeg van Arie Lagendijk tegen VVSB. Het programma: 5 augustus: VVSB - Rijnsburgse Boys, 19.00 uur. 8 augustus: RBB - ARC, 16.00 uur. 11 augustus: RBB - SJC. 19 00 uur. 15 augustus: RBB - Feyenoord 2, 16.00 uur. 19 augustus: Be Fair - RBB, 19.00 uur. 25 augustus: RBB - Aalsmeer, 19.00 uur. 29 augustus: RBB - EDO, 16.00 uur. 1 september: RBB - Rooden burg, 19.00 uur. 5 september: RBB - Oranje Wit, 16.00 uur. Aarlanderveen Aarlanderveen start woensdag 12 augustus met een wed strijd tegen RVC. Zowel het eerste als het tweede team zul len in actie komen. Zaterdag 15 augustus spelen beide elftallen' in Valkenburg tegen de plaatselijke club Valken '68 en 19 augustus staan wedstrijden in en tegen Nieuwkoop op stapel. Zaterdag 22 augustus wordt Woubrugge bezocht en woensdag 26 augustus is Abbenes de te genstander in de eerste thuiswedstrijd van het seizoen. Zaterdag 29 augustus bindt men de strijd aan met het Katwijkse KRV en het eerste team van de Sleutels uit Leiden vormt de laatste spar ringpartner voor de competitie. STAVOREN - Tussen de bei de skutsjeschippers L ode wijk en zijn broer Siete Mee ter kon gistermiddag in Sta voren geen groter contrast bestaan. Een breed lachende Lodewijk nam dankbaar de felicitaties in ontvangst na zijn royale overwinning. On dertussen zat Siete bijna huilend bij de jury zijn mis daad goed te praten. „Als het zo moet, gaat de aar digheid d'r finaal af", aldus Siete Meeter die dit jaar wei nig plezier beleeft aan het skutsjesilen. Hij heeft nu al 42 strafpunten opgelopen door protesten. Gistermiddag ver loor hij een protest van D'Hal- ve Maen met Chris Brouwer. Volgens de jury had Sietse Meeter bij het ronden van een boei te weinig ruimte aan D'Halve Maen gegeven. Hij vestigde bij Stavoren een re cord door met een overtreding naast het Drachtster Skutsje maar liefst drie andere tjalken in moeilijkheden te brengen. De uitslag bij Stavoren: 1. Lodewijk Meeter. Huizum. 2. Tjitte Brouwer. Heerenveen, 3. Sytse Hobman Lem mer. 4. Piet de Vreeze, Joure, 5. Rienk Zwaga, Langweer. 6 Jeen Zwaga. Eernewoude. 7. Keimpe van der Meulen. Woudsend. 8. Jan van Akker. Sneek, 9. Albert van Akker. Leeuwarden, 10. Joop Mink, Grouw, 11. Meindert de Groot. Sudwesthoe- ke. 12. Chris Brouwer. D'Halve Maen. 13 Hattum Hoekstra. Drach ten. Siete Meeter kreeg 14 strafpun- Eerste drie in klassement 1. Tjitte Brouwer(Heerenveen) 188; 2 Jan van Akker(Sneek) 27,9 3 Lodewijk Meeter(Huizum) 35.8

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9