CeicUe ©otiAO/nt Formatie start met explosief akkoord kS Auto's en trams blokkeren Warschau Meubelfabriek Oisterwijk Bomaanslag op kantoor van president Iran /4jr KONINGIN ONTVANGT KREMERS EN VAN THIJN Moord na dertig jaar gewroken NOS beraadt zich over reclame-probleem Dinsdag 4 augustus 1981,71e jaargang no. 22030 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerper-;, behorende tot SijthoB Pets. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 07M 22244. Giro 103003 Bank; Amtobank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. De vredesmars van Kopenha gen naar Parijs, de vluchtelin gen in Soedan en de kabinets formatie vanavond in „Hier en nu" van de NCRV op Ned. II om 22.00 uur. Op Ned. I om 20.20 uur „Het ontstaan van de wereld" en om 21.00 uur Kerkmuziek. Zonnig en warm weer met middagtemperaturen van on geveer 27 graden. Aan dekust iets koeler door (overigens weinig) wind uit zee. Morgen zon op: 6.06. Onder. 21.24. Schev. hoogw.: 7.10 en 19.42. laagw.: 3.16 en 15.14. V 'fl,,. ro afwin» KI*33 van der Spoel, 42 jaar oud, een geboren en getogen Groninger, is yieuwe Sirip. de tekenaar van onze nieuwe strip Kommer en Kwel. Met die strip be- rr wijst hij dat ook op de zware Groninger grond de humor kan bloeien. rkOmmer Van der Spoel tekent al meer dan twintig jaar strips, die voornamelijk jrz- in het buitenland werden gepubliceerd. Voor die tijd tekende hij car- €tl xV WC1 toons, die wel in Nederlandse bladen verschenen. Aan Kommer en Kwel, de hoofdfiguren uit onze strip, heeft hij drie jaar gewerkt eer hij tevreden was. Hierboven stelt hij zelf z'n stripfiguren voor. Veel doden bij treinramp in Mexico MEXICO-STAD Een treinonge luk bij de Mexicaanse stad Monta na, waarbij een met zoutzuur gela den tankwagon betrokken was, heeft zeker dertig mensenlevens geëist Meer dan 1.000 mensen zijn gewond en met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis opge nomen. De tankwagon met zoutzuur ontspoorde en explodeerde, juist op het moment dat een personentrein passeerde. Volgens een functionaris van het Rode Kruis kan het doden tal nog stijgen. Bovendien zullen velen hun leven lang de gevolgen ondervinden van de inademing van het giftige zoutzuurgas, dat na het ongeval in een wolk boven de spoor baan kwam te hangen. Vakantiegangers op de klippen SWANSEA De tocht van de grote rondvaartboot „Prins Ivanhoe" langs de zuidkust van Wales is gistermiddag bijna op een ramp uitgelopen. Het schip, dat ruim 400 passagiers aan boord had, liep op een klip en stootte lek. De kapitein zag ver volgens kans zijn boot dichtbij het strand aan de grond te zet ten. Alle passagiers konden vei lig aan wal worden gebracht, maar een bejaarde man over leed toen hij in veiligheid was aan een hartaanval. Het was de tweede maal in vier maanden dat de „Prins Ivanhoe" voor de verradelijke kust van Zuid-Wa les op een klip liep. KAMERVRAGEN OVER RADIO PARADIJS DEN HAAG De twee- de kamerleden N ij pels en Keja (beiden VVD) hebben minister De Rui ter van justitie gisteren schriftelijk gevraagd op heldering te geven over het enteren en opbren gen van het zendschip Magda Maria met de ra diopiraat Radio Para dijs. De twee willen op kortst mogelijke termijn weten op welke juridi sche basis Justitie heeft ingegrepen. Pag. 4: Utrechtse advo caat voor eigenaars Japanse ex-soldaten eisen twee miljoen smartegeld van staat TOKIO Een groep van 48 voormalige Japan se soldaten, die van 1945 tot 1956 in Russische gevangenschap hebben gezeten, heben van de Japanse regering een losgeld van ruim 2,5 mil joen gulden geëist. Voor een rechtbank in Tokio verklaarden de 48 dat hun behandeling in de Sovjet-Unie „onmenselijk" is geweest. Zij stel den de staat Japan verantwoordelijk voor hun lijden. De Japanse regering zegt evenwel dat er geen bewijs is van de slechte behandeling tij dens de Russische gevangenschap en is daarom niet bereid met het geld over de brug te komen. Van de 575.000 Japanse soldaten die aan het eind van de oorlog door de Sovjet-Unie gevan gen werden genomen, zijn er 403.000 pas na vele jaren teruggekeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel er waarschijnlijk wel één of meer formateurs zullen wor den aangewezen, is het nog steeds zeer onzeker of het be oogde kabinet er komt Met name op sociaal-economisch terrein en op het gebied van het kernwapenbeleid blijken ook nu nog forse meningsver schillen te bestaan. Vandaag zouden de fracties van CDA, PvdA en D'66 hun oordeel ge ven over de eindconclusies van de informateurs. Na een informatieperiode van 64 da gen werden Lubbers, De Ko ning en Van Thijn gisteren op hun verzoek door de koningin ontheven van hun taak. Gis teravond heeft koningin Beatrix op paleis Lange Voor hout dr. J. Kremers, commis saris van de koningin in Lim burg (48, CDA), en drs. E. van Thijn, waarnemend fractielei der van de PvdA in de Tweede Kamer (46), ontvangen. Vólgens PvdA-onderhandelaar Den Uyl ligt er „een tijdbom onder de for matie", omdat zijn CDA-collega Van Agt het eindverslag van de informa teurs zodanig uitlegt dat er nog geen overeenstemming is over de aanpak van de sociaal- en financieel-economi- sche problemen. Voorts zal Den Uyl vandaag zijn fractie voorstellen aan de te benoemen formateurs) mee te delen dat een kabinet met de PvdA erin nooit akkoord zal gaan met plaat sing in ons land van de NAVO-kruis- raketten. „Dat leidt automatisch tot een crisis", aldus de PvdA-leider gis teravond. In hun eindverslag zeggen de infor mateurs dat kabinetsbesluiten over het al dan niet plaatsen van atoomra ketten en eventuele vermindering van het aantal huidige kerntaken door de fracties zullen worden beoor deeld „mede" in het licht van hun verkiezingsprogramma's. Alles over ziende karakteriseerde Den Uyl het eindrapport van de informateurs als een „uiterst breekbaar geval". Wat betreft de sociaal-economische problematiek is er volgens Van Agt het afgelopen weekeinde in feite niets veranderd. Hij wees erop dat alle be trokkenen akkoord gaan met het in winnen van adviezen bij deskundigen, onder wie dr. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, drs. De Pous, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, en prof. Van den Beid, di recteur van het Centraal Planbureau. Voor Van Agt betekent dit dat de conclusies van de informateurs in de zin van die adviezen kunnen worden bijgesteld. Het is een publiek geheim dat de genoemde deskundigen onder meer vinden dat er in de voorstellen van de informateurs nog veel te royaal met geld wordt omgesprongen. Op de vraag wat hij nu precies met dit voorbehoud bedoelde kan het lei den tot de mislukking van de forma tie? antwoordde Van Agt: „Dat zal u tijdens de formatie steeds duidelij ker worden". Den Uyl had geen goed woord over voor de interpretatie van de CDA-on- derhandelaar. Hij stelde met grote na druk dat de drie partijen ook op dit terrein overeenstemming hebben be reikt. Volgens hem kunnen de advie zen er „hooguit" toe leiden dat de be groting voor 1982 ietwat wordt gewij zigd. Ex-informateur Lubbers onder schreef de visie van Den Uyl dat er overeenstemming is. Wat er met de adviezen van de deskundigen moet gebeuren, is volgens Lubbers een zaak van de onderhandelaars en de forma teurs). Wel zei hij zich te kunnen voorstellen dat „er andere cijfers wor den ingevuld". Pagina 7: Van Agt tevreden. CIRCUSPOES Als circuspoes heb je een druk leven en krijg je soms zin om er even uit te breken. En als je circus dan toeval lig in Den Haag staat kun je lekker een „boelevaartje pikken". Voor de gezelligheid ga je dan natuurlijk met zijn tweeën. Maar het blijkt geen onverdeeld genoegen. Want hoewel men in Scheveningen wat dat betreft aar dig wat gewend is word je ook daar weer door tientallen nagestaard. En waarom? Enkel en alleen vanwege je verschijningsvorm. Imca, de 6-jarige tijger van het cir cus Bush Roland, maakt vaker uitstapjes, altijd verge zeld door begeleidster Petty Bush, de dochter van de circusdirecteur. een krant ontvangen? Bel isaen 18.00 en 19.00 uur eet071-122248 en per Ie koerier wordt de krant Isnog nabezorgd. Vraten ;hte Imii tzoi om Imsterdamse televisiepiraten gek etveren stoorzenders side ebben buitgemaakt... in bet City-theater, dat se- art kort weer nachtvoorstel- 100 ngen geeft. ■en heeft ook geen aangifte de politie gedaan. GEEN RIJBEWIJS DODELIJK ONGELUK TILBURG Een inwoner van Tilburg 'heeft gisteravond, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, met zijn auto een verkeersongeluk veroorzaakt, als gevolg waarvan een 18-jarige stadgenoot werd ge dood en een 30-jarige vrouw zwaar gewond. Voordat het ongeluk gebeurde had de Til- burgse politie de man aangehouden, omdat men wist dat hij geen rijbewijs had. Zijn vrouw en twee jonge kinderen zaten bij hem in de auto. De man stopte wel, maar toen een agent naderde ging hij er vandoor. Door de botsingen liepen ook de automobi- op. Ilen werden naar ziekenhuizen ver- Door oplettendheid overval voorkomen MEIJEL Dankzij oplettendheid van een inwoner van het Limburgse Meijel heeft de politie drie mannen kunnen aanhouden die het plan hadden een gewapende bankover val te plegen. De inwoner van Meijel vond het verdacht dat het drietal in een auto voor het bankgebouw heen en weer reed en waarschuwde de politie. Toen die arri veerde gingen de mannen er vandoor. Zij konden later in de omliggende bossen wor den gegrepen. Eén van hen had een vuur wapen bij zich. In hun auto lag een tweede vuurwapen en drie maskers. CHAOS IN POOLSE HOOFDSTAD WARSCHAU Terwijl bussen, trams, vrachtwagens en taxi's een deel van het centrum van Warschau blokkeerden, hebben de Poolse vice- premier Rakowski en de leider van de onafhankelijke vakbond Solidari teit over de economische crisis gespro ken. Gistermiddag zijn de besprekin gen opgeschort tot donderdag. De auto's blokkeren echter nog steeds het centrum van de Poolse hoofdstad. De regerings- en de vakbondsdelegatie hebben urenlang gesproken zonder over eenstemming te bereiken. De regering weigert de aangekondigde verlaging van de vleesrantsoenen ongedaan te maken. Solidariteit stelt zich nog steeds op het standpunt dat de rantsoenverlaging en de prijsverhogingen langs die weg voelen de Polen de economische crisis aan den lijve slechts doorgang mogen vinden als ze gepaard gaan met drasti sche economische hervormingen. Zo eist de vakbond bijvoorbeeld dat de arbei ders het beheer over de bedrijven krij gen. Walesa heeft gezegd dat de vakbond de strijd tot het uiterste zal volhouden. Zaterdag zal het centraal comité van de Poolse communistische partij over de crisis vergaderen. Gistermorgen rond tien uur zette een karavaan van auto's zich in beweging. Toeterend reden de wagens naar het hoofdbureau van de communistische partij, maar halverwege werden ze door politie tot staan gebracht. De demon stranten, die veel steun krijgen van de bevolking, zijn van plan hun actie nog enkele dagen vol te houden. Ook in andere grote steden zijn acties zijn gevoerd of in voorbereiding. Giste ren zijn in Katowice en Wloclawek hon- germarsen gehouden. Solidariteit bereid een grote staking voor in het gebied rond de Poolse hoofdstad. Pagina 8: Warschau waakt PALERMO De 74-jari- ge Francesco Falzone heeft zich zondag bij de politie in zijn woonplaats op Sicilië gemeld, nadat hij zijn schoonzoon, Calogero Di Marca, had doodgescho ten. Na meer dan dertig jaar, zo verklaarde hij, had hij de dood van zijn doch ter Concetta gewroken. Zij was op de eerste dag van haar huwelijk door Calogero „in een vlaag van waanzin" gedood. Ca logero werd tot tien jaar veroordeeld. Kort na zijn vrijlating in 1960 ver dween hij wegens een nieuwe moord voor 20 jaar achter de tralies. Toen hij begin dit jaar op vrije voe ten kwam keerde Caloge ro naar zijn woonplaats te rug, waar zijn schoonvader het afgelopen weekeinde wraak nam voor de dood van zijn dochter. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. UTRECHT Het betaalde voetbal heeft gister avond unaniem besloten geen reclameborden uit de stadions te verwijderen. De NOS blijft welkom voor het uitzenden van tv-reportages, maar zal door het standpunt van de clubs niet in staat zijn te vol doen aan de ministeriële beschikking inzake sluik reclame op de televisie. De NOS zal zich vandaag beraden over de te nemen stappen. Sectiebestuurder Stoop, voorzitter van de niet openbare bijeen komst waar 33 van de 36 clubs waren vertegenwoordigd, wees na afloop ook een geleideliike vermindering van reclame van de hand. „Als we de overeenkomsten met onze adverteerders niet nakomen", zei hij, „dan schat ik het verlies voor het totale be taalde voetbal op drie miljoen gulden in één jaar." In de bestaande situatie kan de NOS alleen complete uitzendin gen en samenvattingen verzorgen bij PSV, Feyenoord en vanuit net Olympisch Stadion. Voor de rest zijn er slechts flitsen van maximaal twee minuten toegestaan. TEHERAN Bij een bomaanslag in Teheran in de buurt van het kantoor van president Radjai zijn waarschijnlijk zeven mensen om het leven gekomen. Twee bijzonder zware bommen ontploften kort na elkaar in of voor een auto die stond geparkeerd voor een laboratorium op tweehonderd meter afstand van het presidentskantoor. Een functionaris verklaarde dat het kantoor van president Radjai, die even tevoren door de het Iraanse parlement was beëdigd, niet was beschadigd. Wel werd de gevel van een ziekenhuis ver nield. Gevreesd wordt dat het dodental als gevolg van de bomaanslag nog zal oplopen. In de Westiraanse stad Her mans j ah kwamen bij een bomaanslag dertien mensen om het leven. In de Westduitse hoofdstad Bonn heeft de politie 110 Iraanse studenten gearresteerd die gisteren de Iraanse ambassade had den bezet uit protest tegen het bewind van Khomeiny. Vanmor gen hebben studenten het Iraanse consulaat-in West-Berlijn be zet. Irans nieuwe president Radjai heeft de leider van de partij van de geestelijkheid, de 47-jarige Bahzad Bahonar, benoemd tot nieuwe premier. Radjai kondigde verder aan dat zijn regering ingrijpend zal worden gewijzigd. „Onbekwame figuren zullen eruit worden verwijderd", aldus een mededeling van de rege ring.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1