CDA zegt: Jami9 Benzinemorgen 5 cent duurder ■HlimSHiG Massale anti-Franse betogingen in Teheran rv^aad butagas explodeert: 5 doden a ultimatum Van Agt 7ile tussen /e rails Dode door vechtpartij ■m Japanse auto verliest terrein Prinses Diana Soldaat Rijk steunt energie besparing in Sassenheim DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vrijdag 31 juli 1981,71e jaargang no. 2202" TV-TIPS De dood van een jongen (door toedoen van politie?) in de film „De dood van Randy Webster" op Ned. I om 19.55 uur. Op Ned. II orfi 20.27 uur „Dal las" en om 23.05 uur vervolg „Gier en anjelieren" met Olympische Spelen in 1936 in Berlijn. Onweer in het hele land. Daardoor minder zon en lage re temperaturen. Morgen zon op: 6.00. Onder: 21.31. Schev. hoogw.: 4.22 en 17.02. Laagw.: 0.25 en 12.44. brandde geheel uit. Vandaar dat men gistermiddag al innen is met het afbreken van de restanten. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Naar verluidt kunnen de beide CDA-infor- irs Lubbers en De Koning wel akkoord gaan met de aarden die de CDA-fractie gisteren heeft gesteld. Het echter rond het middaguur nog niet zeker of die ook Cpir PvdA-informateur Van Thijn aanvaardbaar zouden *vq. De onderhandelaars van PvdA en D'66, Den Uyl en ^..rlouw, wilden gisteren nog geen reactie geven op de A-voorwaarden; zij wachtten iiever eerst het antwoord n de informateurs af. CDA-fractie heeft de informateurs laten weten dat de forma- van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 alleen doorgang i vinden, indien aan een drietal voorwaarden wordt voldaan. d>elangrijkste voorwaarde die de CDA-fractie stelt is dat de ele defensie-paragraaf uit het ontwerp-regeerakkoord ver- erd dient te worden. Bovendien verlangt de CDA-fractie dat aken en bevoegdheden van de beide CDA-staatssecretarissen -fmes en Deetman) en de PvdA-minister van onderwijs (Van toenade) nog vóór het begin van de formatie worden vastge- Tenslotte moeten de fractieleiders van PvdA en D'66 in J cipe bereid zijn tijdens de formatie wijzigingen te accepteren e sociaal-economische paragraaf van het ontwerp-regeerak- "df ctieleider Van Agt heeft tijdens het beraad van zijn fractie persoonlijke politieke positie in de strijd geworpen. Van Agt rschuwde zijn fractie dat hij zich zou terugtrekken als frac- iider en als kandidaat-premier, indien de fractie zonder rwaarden met de voorstellen van de informateurs zou in- imen. Vervolgens gaf de fractie unaniem het groene licht de door Van Agt, samen met^het fractiebestuur en partij- ■zitter Bukman geformuleerde' antwoord aan de informa- s. Uns de persconferentie na afloop van het fractiebedraad liet k Agt overigens merken dat hij er nog steeds aan twijfelt of jwel premier van het beoogde kabinet moet worden. „Het lijnt dat ik met dat kabinet ook iets te maken krijg, maar dat f we dan wel weer", aldus Van Agt. Pagina 9: Vertrouwen op bereiken definitief akkoord WIEUW DELHI Om- ]a een passagier zijn age was vergeten, i bij de Indiase stad wknow 25 treinen ge rende viereneenhalf r opgehouden. reiziger trok aan de irem en eiste dat de fin achteruit zou rijden >m zijn koffers op te pik- en. Toen de machinist dit eigerde, deed hij er twin- minuten over om zijn uilen weer op te halen. aar intussen was een roep reizigers voor de lo- fmotief gaan staan en eis- dat dergelijke inciden- niet meer zouden ootkomen. Pas vier uur iter besloot de groep de ■in te laten vertrekken. AMSTERDAM Door een vechtpartij in Amsterdam is vannacht een 25-jarige man om het leven gekomen. De vechtpartij ontstond volgens de politie, toen het slachtof fer met zijn auto door een feestvierende menigte pro beerde te rijden. Hiermee zou hij de woede van de feestvierders hebben gewekt. Nadat de man zijn auto had geparkeerd, werden over en weer klappen uitgedeeld. Uiteindelijk werd de man door twee feestvierders tegen de grond gedrukt totdat de politie erbij kwam. Hij bleek toen bewusteloos. Later overleed de man in een zie kenhuis. Nader onderzoek moet uitwijzen Waaraan de món is overleden. Voorals nog is niemand aangehou den. fchitect R. Moses van New York overleden YORK De bijna legendarische Robert Moses, die als £n andere architect met zijn projecten en ideeën aan de stad York vorm heeft gegeven, is op 92-jarige leeftijd na een ziekte overleden. (stad dankt aan hem 75 parken, 11 bruggen, 481 mijl autoweg, speel- en vrijetijdsplaatsen, dierentuinen en een menigte o- hbare sportvelden. Hij was zelf het meest tevreden over zijn Ties Beach, een moeras vol vliegen dat hij tot een bruikbaar Bnd heeft herschapen. GOUDA Door een reeks ontploffingen in hun keuken en de daar op volgende brand is het echtpaar Broekhuizen uit Gouda gisteren efn- stig gewond geraakt. Het huis brandde geheel uit. Drie Goudse brandweer mannen, die een aantal butagasflessen uit het pand wilden halen, lie pen brandwonden op. Die gasflessen waren waarschijnlijk de oor zaak van de brand. Er stonden er in de keuken een aantal opgeslagen. Ze zouden worden ge bruikt bij het aanbren gen van een dakbedek king. Met het oog op de veiligheid mag men ech ter maar één fles in huis hebben. JONGE VAKANTIEGANGER MEESTE KANS OP ONGELUK EN HAAG Jonge en onervaren automobilisten lo pen in het buitenland tweemaal zoveel kans op een ongeluk als de gemiddelde vakantieganger, zo blijkt uit een onderzoek van de ANWB-Alarmcentrale. Onervaren automobilisten (18 tot 24 jaar en zij die drie jaar of korter het rijbewijs hebben) hebben op de terugreis 30 tot 50 procent meer te maken met on gelukken dan op de heenreis. Bij de overige automo bilisten liggen die percentages gelijk. Verder blijkt de jonge en onervaren automobilist twee keer zo vaak „vreemde verkeerssituaties" als oorzaak van het ongeval op te geven. Dodental aardbeving Iran: 12.000 LONDEN -Het aantal dodelijke slachtoffers ten ge volge van de aardbeving in zuidoost-Iran is gisteren opgelopen tot 12.000, aldus radio Teheran. De reddingsacties in het gebied gaan onverdoten door en er worden nog steeds veel lichamen onder het puin vandaan gehaald. Volgens contact-personen van de Verenigde Naties zijn er 60.000 gewonden ge vallen en worden er 1000 mensen vermist. Nederland: Minste gevangenen van Europa DEN HAAG Nederland heeft verhou dingsgewijs de minste gevan genen van alle landen van Eu ropa. Dit bleek in Ge- nève tijdens een vergadering van de VN-commissie voor de Mensen rechten. Noorwe gen volgt direct na Nederland op de lijst van lan den die de min ste gevangenen hebben. (Van onze parlementaire redaqtie) DEN HAAG Normale en super- benzine worden morgen vijf cent per liter duurder. Afgezien van spe ciale milieutoeslagen of accijnsver hogingen is dit de grootste prijsstij ging sinds een jaar. Een liter super- benzine gaat nu 181,4 cent kosten en een liter normaal 176 cent Oorzaak is de stijging van de dollarprijs (drie cent in twee weken). Ook dieselolie en petroleum worden duurder; 2,4 cent per li ter. Huisbrandolie gaat 2 cent per liter in prijs omhoog. Alleen de stookolie voor de industrie wordt goedkoper. Volgens het mi nisterie van economische zaken wordt met die daling de prijsstijging voor benzine iets goed gemaakt. De prijsverhogingen werken zij het met mate ook door in de gas- en elektriciteitsprijzen. Om de prijsstijging voor benzine iets minder hard te laten aankomen heeft het ministerie op speciaal bevel van minister Van Aarden- ne een prijsoverzicht van benzine gegeven van Europa. Binnen de EG bezet ons land met de prijs voor superbenzine de zevende plaats, waarbij alleen de priis in West-Duits- land en Luxemburg (waar bijna geen belas ting wordt betaald) lager ligt. In Europa zou ons land op de zestiende plaats liggen, maar in het lijstje is een aantal Europese landen niet genoemd. AMSTERDAM Voor het eerst in vele jaren is het aandeel van de Ja panse autofabrikanten in de Nederlandse markt teruggelopen. De inge zakte verkoop is het ge volg van de sterk geste gen koers van de Japan se munteenheid, de yen. Omdat deze koersstijging in de prijzen moest worden doorberekend, zijn de Ja panse auto's de afgelopen zes maanden ruim 12 pro cent duurder geworden. Het marktaandeel liep daardoor terug van 28,2 procent naar 25,8 procent. In de maand juni was slechts 21 procent van alle verkochte auto's van Japanse makelij. Overigens is de hele auto verkoop in Nederland in dé" eerste helft van dit iaar sterk ingezakt vergeleken met de zelfde periode van vorig jaar. Over de hele li nie werden 13,3 procent minder nieuwe personen- en combinatiewagens ver kocht, zo blijkt uit cijfers van de RAI in Amsterdam. Een Londense gemeentefunc tionaris heeft gisteren het bruidsboeket van prinses Dia na op het graf van de Onbe kende Soldaat In de Westmin ster Abbey neergelegd. Dit op uitdrukkelijk verzoek van de prinses, die hiermee een ge baar van eerbetoon wilde ma ken. In het museum van Madame Tussaud in Londen (foto links) Is inmiddels een uitvoering In was geplaatst van Charles en Diana in huweiijkskledij. „DOOD AAN FRANKRIJK, DOOD AAN MITTERRAND" TEHERAN Voor de Franse ambassade in Teheran spelen zich sinds gistermorgen taferelen af, die onheilspellend veel doen denken aan de massale betogingen van meer dan anderhalf jaar geleden voor de Amerikaanse ambassade. De aanleiding tot de massale betogingen is de vlucht van ex-president Bani-Sadr naar Frankrijk en het politiek asiel dat hem is verleend. Gis teren en vannacht hebben duizenden Ira- niërs zonder ophouden kreten gescandeerd als „Bani-Sadr moet teruggegeven wor den", „dood aan Frankrijk" en „dood aan Mitterrand". Vandaag worden nog grotere betogingen verwacht. Zoals bekend liep de betoging van 4 novem ber 1979 voor de uitlevering van de naar de VS gevluchte sjah uit op de bezetting van de ambassade en de langdurige gijzeling van het ambassadepersoneel. De actie werd toen uit gevoerd door militante studenten, die terzijde werden gestaan door radicale geestelijken. Ook bij de betogingen voor de Franse ambas sade zijn geestelijken en militante studenten betrokken. Het waren de de vroegere snel rechter Khalkali en parlementsvoorzitter Rafsanjani die de aanzet tot de betogingen ga ven. Khalkali verklaarde dat de Franse am bassade „nergens toe dient". Hij vroeg de re gering maatregelen te nemen omdat anders „het volk een besluit zal nemen". In het par lement werden de Verenigde Staten, Turkije, Frankrijk en Israël ervan beschuldigd de vlucht van Bani-Sadr te hebben georgani seerd. „De misdaden van Bani-Sadr zullen nooit door het volk worden vergeten", aldus Khalkhali. Aan de hekken rond de Franse ambassade hangen, net als bij de Amerikaanse het geval was, portretten van religieuze leiders en bor den met de eisen van de betogers. De toe gangswegen naar de ambassade en het ge bouw zelf worden door veiligheidstroepen be waakt. In de ambassade zouden zich nog on geveer twintig mensen bevinden, voor het merendeel Franse veiligheidsfunctionarissen. Blik van een overwinnaar De blik van een overwinnaar. President Reagan, wiens belastingvoorstellen deze week vrijwel ongewijzigd door het Congres zijn aanvaard, geeft tijdens een toespraak in Atlanta uiting aan zijn blijdschap. Pagina 11: President Reagan stevig in hét zadel. (Van onze parlementaire re dactie) SASSENHEIM/DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisves ting) heeft met zijn collega Van Aardenne (economische zaken) besloten aan de bouw van een kantoor in Sassenheim 200.000 gulden bij te dragen om energiebe sparende maatregelen in de bouw te ondersteunen. Het gaat om een nieuw kantoor van de importeur van Mitsu bishi in Sassenheim, Hart Nibbrig en Greeve b.v. In het nieuwe kantoor, dat naast het bedrijf aan de War- monderweg 12 in Sassenheim wordt gebouwd, wordt energie bespaard door het toepassen van geisoleerde bouwconstruc ties. Verder komt er vloerver warming in het gebouw, wordt warmte uit ventilatielucht te ruggewonnen en wordt de warmteproduktie van de com puterruimte benut. De jaarlijk se gasbesparing is 27.000 ku bieke meter, in vijf jaar wordt aldus 60.000 gulden verdiend. Naar verwachting is het nieu we kantoor in september vol gend jaar gereed. Alvorens de subsidie definitief toe te ken nen, wil de minister van volkshuisvesting eerst de re sultaten van de energiebespa- renden maatregelen laten eva lueren nadat het nieuwe kan toor in gebruik is genomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1