Ze lachte hem toe en pinkte een traan weg Feestend Londen verbijsterend voor niet-Britten Huwelijkscruise van ruim 750.000 gulden LONDEN Er is de afgelopen weken veel gesproken over de hoge kosten die het „Huwelijk van de eeuw" met zich heeft meegebracht. Duide lijk is dat het een van de duurdere, moge lijk de allerduurste, trouwplechtigheid uit de geschiedenis is ge weest. Om een idee te krijgen een aantal van de voornaamste kostenposten: Voor de versierin gen, bloembakken en afzettingen langs de route van Bucking ham Palace naar St. Pauls een bedrag van ruim 250.000 gulden. Een maandag gege ven receptie kostte eveneens 250.000 gul den. De bruidstaart en het gistermiddag ge- nutigde „huwelijk- sontbijt": 100.000 gul den. De kostuums van de bruidsmeisjes: in totaal 25.000 gulden. En de veertiendaag se huwelijksreis vraagt een bedrag van ruim 750.000 gulden. LEIDSE COURANT DONDERDAG 30IULI1981 PAGINA 9 ENLAND Prins en prinses van Wales kwartier te laat op huwelijksreis i onzer verslag- rers, Bert Jans- was gisteren als Yoon toerist in de jelse hoofdstad, begaf zich in de nigte langs de il Wedding Rou- Zijn ervaring: stend Londen is bijsterend voor I-Britten. )NDEN Het lijkt even of de En- lse koninklijke familie op een vet erde plaats in Londen is terechtgeko- in: Op een balkonnetje namelijk og boven aan de Strand op de hoek p Aldwych. Want de figuur die daar duikt wordt met een koninklijk Juich begroet door de duizenden \chtenden in dat deel van de straat, es wat er aan film en foto-appara- ir aanwezig was richt zich even op (n, en majesteus buigend laat hij frna een voor een vrouw en kinde- 1 aan zijn zijde verschijnen. p koninklijke balkonscène die echter jeen maar een speels intermezzo is tij- ps het wachten op de echte hoogheden, zich in St. Pauls Cathedral in de echt en verbinden. Prins Charles en Lady ma. Uit de vele draagbare radiootjes >ft zachtjes het God save the queen ge- nken, en de onbekende op het balkon ikt met een door een klankbord van zen rondom versterkte stentorstem in. <ed gebarend en dirigerend, even de 'skamer in vluchtend om de tekst te eken van het tweede couplet. En het iliek doet mee, roept om „more", maar „Land of hope and glory" blijft een beapplaudisseerde, doch éénstemmige sjdrage aan de opmerkelijk blije stem- ig. Alleen de passage waarinf Engeland jens de tekst van het lied een (nog) itvaardiger en machtiger bestaan toe- 'enst wordt, krijgt van een zwarte En- sman tussen het publiek wat smalend ïmentaar: „Ja dat is precies wat we no- hebben". Het blijft tijdens een privé- ^"ktocht door feestend Londen de enige wijzing naar een andere actualiteit. Of moet de vrouw die in haar eentje het ?d „Daisy" aanheft, waarin een tocht tar de ambtenaar van de burgerlijke -And wordt aangekondigd per tandem ndat een rijtuig te kostbaar is, als cyni- le dame zien. En de titel van het boek een andere vrouw tijdens de wake op iat ligt te lezen symbolisch opvatten: ard Times", Moeilijke Tijden door N arles Dickens. Londen vierde feest op i manier waarover je als verdwaalde ftenstaander alleen maar grote ogen opzetten. 1, DDERORDES 'entjes lijkt de wereld leuker, makke- er en aardig" zou een commentator i de Britse televisie gisteren opmerken, m leek de wereld in Londen het privé- nein van Charles en Diana die je van- ,de gekste hoeken aankeken: Vanaf ges en buttons, vanuit etalages, café's, j Iaf snoepdozen, glazen, asbakjes, sleu- "iiangersoude-stijl-spiegels, krantepagi- i Elke firma die zichzelf respecteerde citeerde ze uitgebreid in teksten aan de a„/èl, en wie met bijvoorbeeld de Russi- au Pravda het idee dat het huwelijk een manipuleerde en overdreven zaak was gt de aandacht van de werkelijke proble- er n in Engeland moest afleiden, keek semd op. Want al die honderdduizen- r liepen toch maar met die versierselen Tóf het ridderordes waren, en al was er een button met de fraai allitererende mJfi-tekst „Di, don't do it", ik heb er maar 'ge en schrijve één van gezien. Enge- id had duidelijk een feestje in Londen, van heinde en ver was de stad volge- joomd. Wie dinsdagnacht over de rand naar huis liep vond een merk aardige lappendeken van mensen en phtbedden. Slapend, zingend, lezend, aar vredig en op een gekke manier \mhorig. Britten zijn wat dat betreft een irkwaardig volk. Tussen de zeg maar 'enhonderdduizend mensen die giste- pp de been waren, is nauwelijks iets ~d dat je bij zulke massale samen- gen zou verwachten. Er is een zak ker opgepikt, maar verder bleef het \delijk. De politie liet gisteravond laat een speciaal bedankje horen aan het 7ëk: Het was een feest voor de bobby's 'eest. En als ze actief waren hadden ze deren op hun rug, of maakten ze van Ui betere positie op de rijweg gebruik p voor een toeschouwer even een paar laf/es te knippen. Niets aan de hand. VNKFIGVREN monarchie moet dan toch een soort ibool van standvastigheid zijn, waarin IEngeland niemand wil tornen. Zelfs re- \boogkleurige punkfiguren liepen Dia- en Charles hoog te houden. Of mis kien vooral Lady Di, want juist die id centraal. Laat in de nacht in een bar liepten enkele dames zich serieus in vraag: Hoe zo Lady Di zich nu voelen? als de staatsie-landauer met het bruid- ir de dag daarna wat al te onverwacht luikt achter het eerste tros staatsie- irden, is de kreet alom: De bruid, daar -bruid. Het lijkt niet te vatten voor buitenstaander die voor heel andere ten, die hij van veel meer belang acht, Londen is, maar eenmaal tussen de >ute met zacht drang mee moet langs de Over Trafalgar Square onder de niralty Arch door de Mali op achter schitterende zee van mensen aan voor (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De trein van perron twaalf met bestemming Romsey Hampshire is gistermiddag bijna een kwartier te laat vertrokken uit Waterloo Station, het grootste eindstation van de Britse hoofd stad. Uit Waterloo vertrekken da gelijks meer dan 4.600 treinen. Ze lopen vaak vertraging op. Meestal zijn de Britse Spoorwegen ervan de schuld. Gisteren was er evenwel sprake van een koninklijke oor zaak. De speciale trein getrokken door diesellocomotief Broadlands, werd opgehouden omdat kroon prins Charles en zijn echtgenote Diana, de nieuwe prinses van Wa les, Buckingham Palace niet tijdig konden verlaten. Een „wedding breakfast", een intieme lunch voor familieleden en goede vrienden, was te laat begonnen. Het jonge paar moest hollen. Op de binnen plaats van het paleis wachtte een open koets. De achterzijde van dit rijtuig was versierd met een tros zilveren ballonnetjes in de vorm van een hart. Die kon je dezer dagen overal kopen in Londen. De prinsen Andrew en Edward hadden ze aan de koets bevestigd. Op de achterkant prijkte ook de veelzeggende mededeling „Just Married" (pas getrouwd). De koninklijke broers had den hun werk goed gedaan. Toen de koets wegreed, werden ze lang na gestaard door de wuivende familieleden en vrienden. Prins Philip scheen te denken: „Blij dat mijn oudste eindelijk getrouwd is". Ondertussen werden Charles en Diana met confetti bestrooid. De prinses van Wales zag er beeldig uit in een cantaloupe kleuri ge robe met een bijpassend hoedje versierd met struisveren. De kroonprins was zoals steeds weer ouderwets gekleed. Daar zou het nieuwe prinsesje wat aan moeten gaan doen. In Waterloo Station was er nauwelijks tijd voor officiële begroetingen. Het koninklijke paar stapte in de speciale trein, die prompt naar Hampshire vertrok. De prins en prin ses van Wales brengen in Romsey twee da gen door op het landgoed Broadlands van wijlen lord Mountbatten. Dezelfde dag vlie gen ze naar Gibraltar om daar een kruis tocht van veertien dagen in het gebied van de Middellandse Zee aan boord van het ko ninklijke luxe jacht Britannia te beginnen. Tevreden Bij hun vertrek uit Waterloo Station lieten Charles en Diana een Londen achter, dat tegelijkertijd opgewekt, tevreden en uitge put was. De droge en vrij warme koninklij ke huwelijsdag had lang geduurd. Nu moest opgeruimd worden. Het feest was voorbij. Het leven van elke dag met al de narighe den die daaraan verbonden zijn, kon weer zijn gewone gangetje gaan. De bruiloft van Charles en Diana had hoofdzakelijk ge diend om de vele problemen van deze tijd even op de achtergrond te dringen. Als het slecht gaat heeft Engeland zo'n duur verze tje wel nodig. Het is vreemd hoe weinig het nieuws over de eerste dode in de wijk Toxteth van de rellenstad Liverpool het huwelijksfeest beïnvloed heeft. De media spraken er nau welijks over. Dit bewijst dat brood en spe len of een ander afleidingsmiddel van het zelfde soort ook altijd het beste helpen om de mensen zoet te houden. Op de dag van het koninklijke huwelijk heeft zich in Lon den geen enkele ongeregeldheid voorge daan. Er werden ook weinig of geen kleine ongevallen en ziekteverschijnselen gemeld. Geen enkele soldaat is flauwgevallen we gens de hitte of sterke kramp. De Londense politie, die best tevreden is over het resultaat van haar waakzaamheid, zegt dat op de zogenoemde bruiloftsroute nagenoeg 600.000 mensen post gevat had den. Dat was wel 400.000 man minder dan aanvankelijk verondersteld werd. De mees te toeschouwers brachten minstens een nacht op straat door. Chauvinisme De bruiloft van Charles en Diana heeft de nationale en chauvinistische gevoelens van de doorsnee Brit weer fijntjes gestreeld. Hij noemt het een onvergetelijke historische gebeurtenis. De romantiek en nostalgie die er aan verbonden waren, hebben hem op nieuw de vaste overtuiging bijgebracht, dat geen enkel land ter wereld het zijne over treft. In haar japon van ivoorkleurige taft, met een brede hoepelrok en een bijzonder lange sleep, was Diana Spencer een stralende bruid. De jonge Londense couturiers David en Elizabeth Emanuel hadden haar omge toverd tot een echte sprookjesprinses. Alle Britten vinden haar een mooie aanwinst voor hun koninklijke familie. Prinses Dia na zag er tijdens de grote dag over het alge meen rustig uit. Kroonprins Charles was nerveuzer. Alleen tijdens de huwelijksinze gening in St Pauls raakte Diana even in de war, wat de opsomming van Charles voor namen betrof. Die werd haar nochtans voorgezegd door bisschop Runcie van Can terbury. Haar zenuwachtige verse echtge noot van zijn kant verzweeg gewoon enkele woorden uit de geijkte huwelijksformule. Ontroerd schoof hij de ring van Wels goud over Diana's fijne vingers. Vanaf die tijd waren ze man en vrouw. Ze lachtte hem toe en pinkte een traan weg. de echte balkonscène in Buckingham Pa lace. Meisjes in het hotel, en in het bureau voor theaterkaartjes hebben het te kwaad omdat ze er zo graag bij geweest waren, een taxi-chauffeur klaagt geen moment dat hij nergens meer kan komen door de afzettingen, maar valt alleen over het ver keersgedrag van niet-Engelsen: „Doen jul lie dat altijd in jullie deel van de wereld, zomaar dwars voor auto's langs overste ken. Engelsen dringen niet. De dame die ik geheel per ongeluk met mijn volle ge wicht op de tenen ga staan, is dan ook bijna ver bouwereerd en het inci dent trekt evenveel be kijks als elders het optreden van een mas samoordenaar. SPAANSE SNIPPERS Londen was verbijsterend: Ontwaken met het sonore stemgeluid van acteur Ri chard Burton die de gebeurtenis sen voor de radio als een Sha- kespeariaanse koningsdrama verslaat, kranten die als recla mestunt in een aantal pubs kor ting op het bier bieden, de fon tein op het Trafalgar Square stampvol kletsnatte jongens, een reisbureau-eigenaar die zo kwaad is over de weigering om te komen van Juan Carlos dat hij alle Spaanse reisfolders tot confetti heeft verknipt om over het feestgebeuren te strooien („Ik denk dat het bruidspaar dit als een goeie daad van patriottis me zal zien"). Een lezer weet aan een krant te melden dat het op 29 juli precies 393 jaar gele den is dat de Spaanse Armada door (mede) de Britten verslagen is, en dat dét wel eens de reden kan zijn voor de weigering van de Spaanse koning. De kranten zelf putten zich uit in de ene na de andere ko ninklijke edi tie, en zelfs de straatartiest met parkieten op het Leices- ter Square heeft de tekst van zijn vaste nummer aan gepast: „Kom dan bij Diana roept hij de parkiet toe die voor de gele genheid Char les heet. „En geef de Lady een kusje". Royalisme en nationalisme vieren hoogtij: Je wordt kleu renblind van alle Engelse vlaggen: Op hoeden, tassen, petten, kaarten en in de vorm van complete jurken. „Het lijdt geen twijfel" zei Churchill bij de dood van Ge orges VI, „dat van alle instituten die tus sen ons door de eeuwen heen zijn ontstaan de constitutionele monarchie de diepst ge zetelde en de meest geliefde is". Het wa pen van het koningshuis floreert dan ook evenzeer. En niemand maakt een opmer king over de Duitse tekst onder het wa pen van het Huis Windsor (voormalig van Saksen Coburgh en Gotha): „Ich dien". Ook dat zou in ons land anders geweest zijn. BERT JANSMA Tientallen Britten sprongen In de fonteinen bij Buckingham Palace om uiting te geven aan hun blijdschap over het sprookjeshuwelijk. „Just married". Met deze tra ditionele tekst en enkele bal lonnen achterop de koets verlieten Diana en Charles Buckingham Palace. Gespannen volgen kampeer ders op de Wassenaarse camping Duinrell het televi- sieverslag van het Londense spektakel. Een van de leden van de Welsh Guard ligt languit op straat. Niet de emoties rond het huwelijk maar de zomerse temperaturen werden hem te veel. NEDERLANDSE KIJKERS: BEATRIX TE WEINIG IN BEELD Duitsers klagen over lange tv-uitzending huwelijk BONN/HILVERSUM In tegenstelling tot de NOS is de Duitse televisie is gisteren tijdens het rechtstreekse verslag van het huwelijk van prins Charles en prinses Diana overspoeld met telefoontjes van boze kijkers. „Een belachelijke en hoogst irritante zaak, dat er zoveel aandacht wordt besteed aan dit huwelijk. Het staat in geen verhouding tot de verslaggeving over de omvang rijke economische problemen in Engeland", was de ten eur van de klachten. Tijdens de 's avonds uitgezonden samenvatting van de hu welijksplechtigheid zei de presentator de onvrede wel te kunnen begrijpen. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „ze komt ongetwijfeld voor uit het feit dat wij geen koningsgezinde gevoelens kennen". Bij de NOS kwamen maar heel weinig telefoontjes binnen, zo verklaarde een woordvoerder vanmorgen. Daarin werd er vooral de nadruk opgelegd, dat men het betreurde dat ko ningin Beatrix zo weinig in beeld kwam. Op de foto rechts schuift prins Charles de ring aan Diana's vinger. Volgens de tradi tie draagi alleen de bruid een ring. Koning Beatrix en prins Claus, volgens Nederlandse televi siekijkers gisteren te weinig in beeld, zaten in St. Pauls op een van de achterste rijen met koninklijke gasten en onge kroonde staatshoofden. De reden: volgens het protocol moe ten de staatshoofden die het langst aan het bewind zijn voor aan zitten. Prinses Dianas bruidstoilet, met zijn weergaloos lange sleep van 7,5 meter, was geheel met de hand geborduurd en versierd met mother-of-pearl lovertjes. Getrouw aan een oude huwelijkstraditie droeg zij iets ouds, iets nieuws, iets dat geleend was en iets blauws. In het tolet was oude kant en nieuwe zijde verwerkt, de prinses had diamanten oorhangers ge leend van haar moeder en er was in de tailleband een blauw strikje ingenaaid. De laaggehakte muiltjes van de bruid waren van ivoorkleurige zijde gemaakt en be zaaid met pareltjes en lovertjes met een kleine gouden rand langs de zolen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9