i Fracties tegen verhoging belasting op onroerend goed voor nieuw complex DOSR Tekorten bij politie ondanks bezuinigingen REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL «£GIO -een gewonden bij slippartij op rijksweg -W aarschi jnli jk geen garantie oor f ietscrossers PAALZITTER RICHARD STAM: Mijn grootste angst was om in slaap te vallen BURGERLIJKE STAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 JUU 1981 PAGINA 5 LEMADE Aanleg van nieuwe sport en voor DOSR mag niet leiden tot een loging van de onroerendgoed-belasting, ïenen alle fracties binnen de gemeente- l. In een tijd, die vooral voor de agrari- bedrijven al moeilijk is, is het onge- exploitatietekorten op te vangen door belasting te verhogen. CDA-raadslid W. 'Heren is van mening dat sommige pro- en bij ontbrekende financiën domweg (esteld dienen te worden. •made kreeg in januari '77 voor het eerst de belasting op onroerend goed te maken, raad was destijds unaniem van mening dat hanteren van waarde-toeslag rechtvaardi- was dan oppervlakte-toeslag. Omdat de -«■de naar verloop van tijd kan toe- of afne- besloot men de gebouwen en huizen een- il in de vijf jaar te laten taxeren om aan de hand van het oordeel van de onderzoekers de belasting aan te passen of gelijk te houden. Het taxatiewerk moet worden uitgevoerd door een rentmeesterskantoor en gaat gepaard met een ton aan kosten. Daar het rijk de hand op de knip houdt, zullen de gemeenten de komende jaren aanzienlijk minder te verteren hebben. Men moet dus bezuinigen. Het college van Al kemade kwam daartoe met het voorstel de ge bruikelijke hertaxatie voor één keer achterwe ge te laten, om zo 100.000 gulden uit te sparen. Na veel wikken en wegen kwam de raad des tijds tot de slotsom dat het overslaan van her taxatie niet rechtvaardig zou zijn. En dus zullen volgend jaar weer een aantal beëdigde taxa teurs door de gemeente banjeren. Raadslid Nugteren: „Het lijkt natuurlijk snel verdiend, maar het zou niet goed geweest zijn hertaxatie achterwege te laten. In de onderlin ge waardeverhoudingen van woningen, be drijfsruimten, winkels en agrarische gebouwen kunnen zich in de loop van de jaren verschui vingen voordoen. Het duidelijkst is dat bijvoor beeld te zien bij vrijstaande panden, waar om heen in de tussenliggende vijf jaar huizen zijn gebouwd. De waarde van dat huis is dan afge nomen." Het huidige tarief van de OGB is het bedrag dat men betaald per 3000 gulden economische waarde van het desbetreffende onroerend goed. Het tarief van de OGB voor eigenaren, die te vens als gebruikers bekend staan, is 20 gulden. Bij de vaststelling van de belasting deelt men de waarde van het pand door de economische waarde. Die uitkomst wordt vervolgens verme nigvuldigd met het tarief voor eigenaren. Zo betaalt een eigenaar van een huis met een waarde van 60 mille, 400 gulden onroerend goed belasting. Het voorstel om de taxatie in de tweede helft van dit jaar uit te voeren is zoge naamd 'fiscaal-neutraal'. Een term die aangeeft dat een herverdeling van de OGB naar aanlei ding van de waardeverschuivingen van het on roerend goed een totale opbrengst geeft, die ge lijk is aan de opbrengst van het jaar daarvoor. Wiens huis in waarde is gestegen, gaat meer be talen, terwijl eigenaren van huizen die in vijf jaar minder waard zijn geworden ook minder belasting behoeven te betalen. De totale op brengst van de OGB blijft dus vrijwel gelijk. De raad zal tijdens de begrotingsbehandeling de hoogte van de inkomsten uit de OGB moeten vaststellen. Volgens Nugteren is als gevolg van de geringere rijksbijdrage een verhoging niet uitgesloten. Verhoging van de OGB ten bate van nieuwe projecten zal hij en vermoedelijk ook de overige raadsleden blijven afwijzen. iderwel vielen er geen gewonden te betreu- bij een ernstig ongeluk dat gistermiddag 1 een uur op de A4 plaats vond. Een perso- dr«auto met aanhangwagen reed over de rech- >aan van de rijksweg richting Rotterdam de combinatie begon te scharen, waar- jnlijk als gevolg van een te zware belading de aanhanger. De bestuurder, een 31-jarige ,erntenaar. kon de auto niet meer In bedwang ,l a<*len waarop de wagen over de linkerbaan tegen de midden-vangrail botste, terugkaatste en wederom over de twee rijbanen heen fron taal op de tegenoverliggende vangrail knalde. De auto werd geheel vernield en de vangrail raakte over een afstand van 10 meter verwron gen. De aanhangwagen werd licht beschadigd. Het pas opgeknapte chassis van een oude per sonenauto die op de aanhangwagen stond, liep geen schade op. Ook de bestuurder van de per sonenauto kon heelhuids zijn auto verlaten. uariu AAR In de gemeente Aar is nogal wat com- i ontstaan over het 1|É van het college van B om een garantie te ver voor een fietscross-de- itiedag. Deze dag it georganiseerd door Stifor, de landelijke or- tatie voor het bevorde- fietscross-sport voor lUpugd van 5 tot 18 jaar. isten van zo'n dag bedra- achthonderd gulden, egenover staan drie- a vierhonderd gulden inkom sten. Het raadslid J. van Har ten (CDA) vond het gistera vond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor financiën onjuist dat er zo maar subsidie wordt gegeven voor allerlei nieuwe zaken. De heer Ruygrok toonde zich om andere redenen niet zo en thousiast met het voorstel. Hij zag meer heil in het aanwijzen ven een permanent terrein waar de jeugd naar hartelust kan crossfietsen. vengebit ingeslikt )RDWIJK Of 's mans d moet wijd open zijn ge in. van verbazing bij het cbouwen van een bijzon- tafreel of de strandganger van vermoeidheid een wijd opengesperde mond ard gaande gaapimpuls meer onderdrukken. Hoe zij, het gebit van een weer-genieter die gister- 3g om half twee op de sveldersiag rond liep, zat middag Klem in zijn keelholte. En wat men ook probeerde, het ding bleef daar zitten. Ook een haastig op ge roepen arts kon het bijt-instu- ment niet op de daarvoor be stemde plaats krijgen. Ten ein de raad besloot men het gebit een duwtje te geven en na enig slikken begon het appa raat aan een tocht door de in wendige mens. De man kreeg het advies voorlopig louter vloeibaar voedsel tot zich te nemen. igsteken in Aarlanderveen LANDERVEEN Frank en Hilda van Dolder hebben ren het ringsteken gewonnen. Tweede werden Jaap Hj||ewijn en Anja van Leeuwen en de derde prijs ging Tonny de Jong en Marchel Verkerk. lal 65 tractorbestuurders meldden zich aan de start. De e prijs voor de fraaist versierde tractor ging naar Kees Jijk en Nelly van Vliet, de tweede prijs naar Cor Kempe en Hanneke Roosendaal en de derde\prijs naar Piet Vos- t en Margreet Kempenaar. 1 middaguren was er kuipsteken voor dalpes en heren vanaf ar. Aan dit onderdeel deden 51 personen mee. Deze wed- ;^3en werden gewonnen door André Wahle, 'tweede werd Ka- lulders en derde Kees Veenwijk. gfpnnende Vlietloop 1SBURG Er is erg belangstelling voor de sburgse Vlietloop over tn tien kilometer. In to deden maar liefst 236 lo- mee. dames werd Regina van eerste en Margriet Vlet ter tweede. Bij d^ jongens ging de eerste prijs Tiaar Tonny Kralt, tweede werd Kees Zwaan en derde Nico Blom. Eerste bij de meisjes werd Jo- landa Grimbergen en tweede Corinne Hogewoning. De loop over de tien kilometer was erg spannend. Ton Lar- miet uit Reuver ging als eerste over de finish, gevolgd door Hans Vrolijk uit Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN Nog zuiniger, is het ad vies van de Alphense politie voor de komende jaren. De politie heeft haar begro ting voor 1982 bij het ge meentebestuur ingediend en er is hierbij een tekort ge raamd van ruim vier ton. Dit is overigens minder dan het tekort van dit jaar, wat op zeven ton kwam. De kosten van het politiekorps in Alphen worden voor het grootste deel door het rijk be taald, de rest door de gemeen te. Maar de maximum doeluit kering van het rijk wordt in verband met de bezuinigingen niet verhoogd. Toch stijgen de algemene kos ten, vooral rente- en aflos- singskosten van de behuizing zijn hoog en er is dus een te kort, waarvoor de gemeente moet bijspringen. Nu heeft commissaris J. Vol- werk al zoveel mogelijk ge tracht de kosten zelf te druk ken. Hij probeert te bezuinigen op overuren. „Overuren", zo zegt hij „zijn wel uit den boze, maar als men met een onder zoek bezig is, dan kun je niet om zes uur zeggen „stop". Het wordt de bedoeling dat overu ren zo min mogelijk in guldens worden uitbetaald. In plaats hiervan zal men trachten, deze uren te compen seren door vrije tijd, als de dienst dat toelaat. „Want", zo zegt de commissaris, „zo'n rui me personeelsbezetting heeft Alphen ook weer niet, en we moeten natuurlijk wel attent blijven dat onze taak naar be horen wordt uitgevoerd." Verder wil de commissaris dat de Alphense politieman, als het even kan, de auto laat staan en de fiets pakt. Door deze maatregelen wordt het tekort wel minder maar het is niet weg. Want er blijven al tijd kosten, die nu eenmaal ge maakt moeten worden. Dit zijn dan vooral de kosten voor de opleiding, de tolken, de kosten voor alcoholonderzoek en verzorgingskosten van ar restanten. Onder deze kosten kom je niet uit en die kunnen niet omlaag want het zijn vaste kosten. De commissaris hoopt dat, wanneer begin augustus over de begroting gepraat zal wor den, de gemeente dit accep teert en dat ook de raad hier mee akkoord gaat 9? VOORHOUT „Mijn grootste angst was om in slaap te vallen, want dan ga je natuurlijk het water in en dat is in dit geval ge vaarlijk." Je lichaam is erg koud, je bloed stroomt heel langzaam en zo verdrink je gemakkelijk". Aan het woord is een van de drie kersverse wereldkampioe nen paalzitten, Richard Stam. Voor hem begon het eigenlijk allemaal als een grapje. Pas nadat hij er al een etmaal zittend op een paal in het Oostduinsemeer in Noordwijkerhout op had zitten, besloot hij een gooi naar het wereldkampioen schap te doen. Met Jan Poolman en Hendrik Steenbeek brak hij het re cord en bracht het nieuwe wereldrecord op 101 uur en 4 minuten. Ongeveer 27 uur na dit hele gebeuren is de Voorhoutse rechercheur bij de politie in staat om over zijn weder waardigheden te vertellen „Die vier dagen lijken wel een heel jaar, zolang hebben ze geduurd", vertelt Richard, die er ondanks de doorstane ontberingen weer fris en monter uitziet. „Het idee om hieraan mee te doen is volkomen spontaan onstaan tijdens een kaart- avondje met collega's",aldus Richard. „De bedoeling was aanvankelijk om 24 uur met zijn vijven te blijven zitten. Door weddenschappen en pesterijtjes vanaf de wal, be sloten we uiteindelijk met zijn tweetjes (Jan Poolman is een collega van Richard Stam -red.) door te zetten." Richard Stam geniet in zijn woonplaats thans een grote bekendheid. „Op straat word je door iedereen aangehou den. Vanmiddag bijvoorbeeld wilde ik even brood gaan ha len. Na een paar uur was ik nog niet thuis". 0L* Richard Stam In Oostduinsemeer. De kersverse wereldkam pioen is goed te spreken over de organisatie rond het paal- zitgebeuren. „De hiaten in het spellenprogramma ont staan door het barre weer, werden door entertainer Hans Versnel uitstekend op gevangen. De verzorging was ook goed. De verplegers van de Bavo hebben af en toe op een lege paal tussen ons doorgebracht, om ons moed in te spreken". Het eten voor de paalzitters was aangepast. Ze kregen allemaal licht ver teerbaar e kosten, zoals kip- pevlees zonder vel, veel groente, riiste, liuchte jus. De moeilijkste uren heeft Ri chard Stam doorgebracht tus sen vier en acht uur 's mor gens. „Kou en vooral ver moeidheid spelen dan de grootste rol. Weinig mensen zijn er te zien, nee, dan had je het echt niet best hoor. Dat zijn de momenten dat je overweegt om van die paal af te stappen, maar je doet het niet, je zet door". In die vier dagen heeft Ri chard 25 minuten geslapen op zijn paal. „Ik ben op mijn voetensteuntje gaan zitten, heb mezelf vastgebonden aan de paal en mijn armen om het zitplankje geklemd. Erg lekker zit je niet en ik schoot al gauw weer wakker van de pijn in mijn benen". Richard Stam denkt er voor lopig niet over om weer een paar dagen op een paal te gaan zitten. Hij wil eerst eens afwachten of er iemand an ders het record wil gaan ver beteren. Als voor de zoveelste keer de telefoon gaat, ditmaal de ra dio-ziekenomroep met een rechtstreekse uitzending ver laten we het huis van een van de drie nieuwste wereld kampioenen in de vaste over tuiging dat deze voorlopig nog "weinig rust zal krijgen. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT. Verdachte van inbraak toch op vrije voeten OEGSTGEEST In ver- band met diefstal van een antieke klok en een poging tot inbraak hield de politie in de nacht van dinsdag op woensdag een 41-jarige man uit Bussum aan. Wegens ge brek aan bewijzen moest men de man na verhoor ech ter weer op vrije voeten stel len. De man werd verdacht van een poging tot inbraak in een pand aan de Admiraal de Ruij- terlaan. Het bleef dankzij een goede beveiliging echter bij een poging. De nog onbekende inbrekers zochten daarop hun heil in een pand aan de Re- gentesselaan, waar men een antieke klok buitmaakte. De inmiddels getipte politie vond de klok terug iets verderop ge legen tuin aan de Regentesse- laan. Even daarna trof men de 41-jarige man aan in het struikgewas. ONGELUKKIG IN HET SPEL Een jaar cel voor verduistering DEN HAAG/OEGSTGEEST De Haagse rechtbank heeft een 53-jarige man uit Oegstgeest veroordeeld tot 12 maanden celstraf met af trek van voorarrest wegens verduistering van 92.000 gul den. De man was aan het gokken in een casino verslaafd ge raakt. Toen hij in de schulden raakte, gebruikte hij het geld van zijn werkgever in Zoeter- meer om de tekorten te dek ken. De officier van justitie had 15 maanden gevangenis straf met aftrek van voorar rest gevorderd. ZOETERWOUDE - Overleden: Q. van der Boon. geb. 1911. Th. M. van Bemmeten - Van Beuaekom. geb. 1896 M M N°0tVSn Scha®®f1, 0*b- Gehuwd: J.Q.C.M. van der Drift, geb. 1957 met C. Brusee, geb. 1959. Bloementuin 'De Bloementuin' in Lisse is de hele maand augustus weer geopend voor iedereen die een kijkje wil nemen naar éénjarige zaaigewassen. Dit unieke zomergebeu- ren is gevestigd op het terrein van de bloembollen- en zaadhandel Van Tubbergen b.v. aan de Achterweg. Daar zijn bijna 700 soorten en variëteiten, waaronder ook zeldzame, zaaigewassen en nog eens 45 soorten bloemen om te drogen te zien. Een ideale gelegenheid voor tuinliethebbers, tuinclubs, verenigingen en ande re groepen om nu reeds een keus te maken voor de ei gen tuin. 'De Bloementuin' is op werkdagen van halt negen tot vijf uur geopend. Vissen en zeskamp Een viswedstrijd en een zeskamp staan zaterdag op het programma bij de Rijnsburgse oranjefeesten. De viswed strijd voor senioren begint om zeven uur 's morgens in het Oegstgeesterkanaal. Er wordt op maat (15 centimeterge vist en het meedoen kost 3 gulden 50. De zeskamp begint na de rondrit van het bloemencorso om drie uur voor het raadhuis. Buurt- en straatteams gaan elkaar bestrijden op de onderdelen rode draad, skilopen, fietsen met hindernis sen, auto duwen, water verzamelen en ringwerpen met hindernissen. Er zijn drie bekers en een wisselbeker voor de winnaars. Taptoe Voor het raadhuis in Rijnsburg worden de oranjefees ten zaterdagavond om half negen afgesloten met de Taptoe Rijnsburg. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de aanvoerhal van het oude veilingcomplex. Hier aan werken mee de muziekvereniging Jeanne d'Arc uit Noordwijkerhout, het Showkorps en Colourgrad Juliana uit Middelburg, de Show- en Drumfanfare D.V.S, uit Katwijk, de Flora Band en de Jong Flora Band, beiden uit Rijnsburg. Polsstokspringen De Noordwijkerhoutse Polsstokverspringvereniging Leeu wenhorst heeft op 2 augustus een wedstrijd georganiseerd. De opbrengst daarvan is bestemd voor de Stichting Sport en Rekreatie Gehandicapten Bollenstreek. De wedstrijd, in het kader van het 'Jaar van de Gehandicaptenen 'Noord wijkerhout 750', begint om half drie 's middags op het te- rein van de vereniging aan de Leeweg. Tot nu toe hebben zich slechts een twintigtal deelnemers aangemeld, maar de vereniging hoopt dat meer mensen mee zullen doen voor het goede doel. Voor iedere deelnemer is een vaantje en een ballpoint beschikbaar en voor de winnaars zijn er fraaie prijzen. Polsstokspringen Sportopleiding Half september begint in Lisse weer de sportopleiding ABO (Algemene Basis Opleiding) die noodzakelijk is voor elke trainers- of recreatiesportleidersopleiding. Kandidaten (minimum leeftijd 16 jaar) moeten zich voor 14 augustus opgeven bij het bureau sportzaken van de gemeente Lisse. De opleiding omvat twee onderdelen: leiding geven en sportgezondheidsleer. De cursus bestaat uit dertien bijeen komsten van elk tweeënhalf uur op de woensdagavond en kost 50 gulden buiten de aanschaf van het cursusboek van 12 gulden 50. Gondelvaart (1) In Oude Wetering wordt zaterdagavond weer een gon delvaart gehouden. De vloot vertrekt rond tien uur 's avonds vanaf de Ringvaart ter hoogte van café „Sport". Versierd met lampionnetjes, fakkels en slin gers zullen de deelnemende vaartuigen zich over het water rond Oude Wetering bewegen. De vele prijzen die men kan winnen in de diverse categorieën vaartui gen, maken deelname zeer aantrekkelijk. Na afloop van de gondelvaart is er een barbecue nabij „De Hout tuin". De groep „Jerrycan"zal het gehele gebeuren mu zikaal omlijsten. Gondelvaart (2) Tot 1 augustus is er gelegenheid om zich bij Dick Plaizier aan de Burgemeester Warnaarkade 7 in Hazerswoude-dorp aan te melden voor deelname aan de gondelvaart die 14 augustus wordt gehouden in het kader van de viering van het 700-jarig bestaan van Hazerswoude. De vaartuigen trekken van het Rietveld, ter hoogte van „Klein Giet hoorn" naar de Burgemeester Warnaarkade in het dorp. Behalve particulieren kunnen ook bedrijven deelnemen, al dient de door deze deelnemers gevoerde reclame aan de bescheiden kant te blijven. Net als bij de eerder op de Oude Rijn gehouden gondelvaart zal een jury onder voor zitterschap van adjudant Kalverda van de rijkspolitie de prijzen toekennen. Viswedstrijden In het kader van de vakantiespelen wordt aanstaande zaterdag in Rijpwelering een viswedstrijd gehouden voor kinderen tot 14 jaar. Vertrokken wordt 's mor gens om half tien vanaf het terrein voor het Dorpshuis in Rijpwetering. Het inleggeld bedraagt vijfenzeventig cent.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5