idoor gebrek aan loopt vast mankracht' J)e woningbouw Gemeente koopt Sanderscomplex ;iden BliralBB 11 Gevaarlijke medicijnen verloren lemschikken J' OOFD GEMEENTELIJKE AFDELING VOLKSHUISVESTING: PARKEERGARAGE KOMT IN ZICHT LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 JULI 1981 PAGINA 3 Drie gewonden bij ongeval OEGSTGEEST Bij «en frontale botsing op de Rijns- burgerweg zijn vanmorgen vroeg drie mensen gewond geraakt. Het ongeval gebeurde om kwart over zes op de hoek Rijnsburgerweg-Buitenlust. Een 28-jarige man uit Oude Wetering raakte door onbe kende oorzaak met zijn auto op de verkeerde weghelft. Hierdoor botste hii frontaal te gen een in de richting Oegst- geest rijdende auto. Deze auto werd bestuurd door een 28-ja- rige man uit Utrecht, die e- venals zijn 17-jarige broer zwaar gewond raakte. Beide inzittenden moesten worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Ook de man uit Oude Wetering moest naar het Leidse hospitaal wor den gebracht. Beide auto's werden totaal vernield. BURGERLIJKE /STAND Overi*d*n: C. P. A. Koot. gcb. 19-9- 1912 man; J. P. van Nieuwkoop, geb. 11-9-1915 man; P. Llndhout, geb. 15- 10-1921 man; A. M. Tulen, geb. 25-5- 1906 vrt. echtgenote van J. H. F. M. de Beer; H. P. van Dommelen, geb. 9- 1-1933 vrl. echtgenote van A. F. de Kieyn; P. D. Slnteur, geb. 15-11-1905, man; M. Kieviet, geb. 23-4-1953 vrl. echtgenote van W. F. Schellen; Schone autootjes (1) Poetsers opgelet Leiden is een noviteit rijker. Speciaal bestemd voor de heilige koe van onze welvaartsstaat- bet automobiel. De wekelijke poetsbeurt van de vier wieler kan nu beter, sneller en vooral milieuvriende lijker. En dat laatste is natuurlijk heel wat waard. Een tientje per keer eigenlijk. Want dat is na augustus het bedrag, dat door automobielgigant Het Motorhuis in rekening wordt gebracht voor een bezoekje aan de gistermiddag officieel in gebruik genomen autowas- straat Een voor deze regio min of meer unieke instal latie, die behalve een reeks andere voordelen onder meer de capaciteit heeft om elke minuut een ander au tootje schoon te wassen. Wachttijden zijn derhalve ver leden tijd - ::i ■A De autowasstraat aan de Vondellaan braakt elke minuut een schoon voertuig. Schone autootjes (2) Directeur J.G.H. Boon van het bedrijf, dat op diverse plek ken in Leiden stevig aaii de weg timmert, zorgde gisteren voor de officiële opening door met een vervuild voertuig door de schrobbers, spuiten en blazers aan de Vondellaan te rijden. Zo'n wasstraat ziet er een beetje angstaanjagend uit. Het is een combinatie van bevochtigers, zeepspuiters, borstels, wasaanbrengers en reusachtige ventilatoren waar aan het autootje achtereenvolgens wordt blootgesteld. In veel Amerikaanse actiefilms komt de wasstraat voor. Vooral in de comediesfeer, waarbij niet de auto maar de inzittende geborsteld wordt. Maar dat gebeurde bij de offi ciële opening gisteren niet. Niemand vergat zijn portierra men te sluiten. Schone autootjes (3) Een korte uiteenzetting over de belevenissen in de wasstraat, speciaal bedoeld voor de fervente poetsers die onder geen enkel beding een ander dan de eigen spons en poetsdoek over de lak wensen te laten gaan en voor de autohaters, van wie Leiden er zo veel lijkt te bezitten. Als de automobilist eenmaal de plastic deuren is gepasseerd en plaats heeft genomen op de lo pende band, wordt zijn voertuig rijkelijk bespoten met zeepsop. De oorverdovende borstels slaan op enige af stand al gretig met hun blauw-witte haren om zich heen. Zeepsopspetters vertroebelen bet uitzicht als de borstels de carosserie aangrijpen en zich luidkeels grommend uitleven. De ene slaat links en de ander rechts het arme autootje rond de oren. Een nieuwe rondtollende bezem doemt frontaal uit de zeepklod- ders op en wijkt pas na lang aandringen. Inmiddels duiken ook speciale ronde borstels op om de wieldop pen te bewerken. De borstels zijn nog niet geheel ge passeerd of de verstarde bestuurder belandt voor een lichtorgel. Rode en oranje flikkerende lampen geven aan dat de vierwieler een waslaag krijgt Na bet lich torgel de blaaspijpen, die de waterdruppels verdrijven. En dan zijn er plotseling weer plastic deuren, die het schone autootje van de lopende band in het spookhuis de buitenlucht induwen. Schone autootjes (4) Een bezoekje aan de Wasstraat is derhalve een ware bele venis. Tot 1 september voor vijf gulden en daarna voor een tientje krijgt de passant behalve een schoon voertuig ook een kermisattractie cadeau. Een waar spookhuis. Modern door nieuwe attracties die vergeelde onderdelen vervan gen. Borstels als spinrag en een lichtorgel als het opdoem- dende geraamte. Voeg daarbij het oorverdovende geraas en als grootste attractie het feit, dat alles met de eigen auto op de lopende band wordt ondergaan. Kortom een aanwinst het feest van 3 October waardig, maar dan wel permanent. Leuk voor de kinderen op een naargeestige zaterdagmid dag. Schone autootjes (5) Om nog even terug te komen op de nieuwe installatie. Adjunct-directeur J.H.C. Laman van Het Motorhuis vertelde na afloop nog even over de voordelen van het nieuwe apparaat „Een bezoek aan de Wasstraat is mi lieuvriendelijker dan bet eigenhandig soppen van de auto. Het afvalwater wordt telkens automatisch gezui verd en opnieuw gebruikt. Daardoor levert de was gi gant per dag minder milieuvervuiling op dan die auto mobilist die met één emmertje zeepsop zijn auto een beurt geeft" Angst voor een inzakkende belangstel ling voor een wasbeurt bij de automobilist die zuiniger wordt is er bij de Leidse automobielfirma niet „Inte gendeel", aldus Laman, „de automobilist wordt zuini ger en wil daarom langer met zijn auto doen. Vandaar dat hij zijn lak beter gaat verzorgen". Daarbij is auto- wassen ook verstandig vanuit veiligheidsoogpunt Een blinkende auto wordt sneller gezien dan een voortuig met een grauwsluier. Is dus veiliger. Voordelen derhal ve te over om de wasstraat eens aan te doen. En ver geet dan zeker de kinderen niet.. LEIDEN Een klant van de apotheek 'Tot Hulp der Menschheid' aan de Rosmolen heeft gisteren aan het be gin van de middag op weg naar zijn huis aan de Arends horst twee doosjes met medicijnen verloren. Het gaat om een doosje anatencol en een doosje dicipol. Beide zijn kalmeringsmiddelen die bij inname gevaarlijk kunnen zijn voor kinderen. Voor volwassenen bestaat gevaar wan neer de medicijnen in grotere hoeveelheden worden ingeno men. Een zoekactie van de politie had gistermiddag geen succes. De vinder wordt verzocht de medicijnen bij de politie in de leveren. Ie woorden van Schilder pp te maken, dat het hard fen is op de afdeling fcbouw. „Met een bezet- ^ran drie man op deze af- T1g kunnen we de gepro faneerde nieuwbouw van !ngen nooit realiseren. Al- al voor de open plekken Tv binnenstad heb ik het Ti Je aantal mensen nodig." so childer. In de binnenstad ik(groot aantal gaten, die d zouden moeten worden 100 woningen. Onduide- echter of al deze wonin- ook daadwerkelijk «wd zullen worden, jet-ontwikkelaars, die aar- i om tot bouw over te -zijn daar onder meer een "pk van. Zo liggen het ter- fnvan de voormalige Brood- 'alk bij molen de Valk en s irrein van de voormalige feet op de hoek van de Singel en de Houtmarkt renlang braak. Het gaat isfT niet alleen om de bin- iptad. Elders in de stad zou- vJfïog eens 2000 woningen komende vier jaar gerea- •d moeten worden. Schil- ,En daar blijft het niet bij, over de bouw van 5000 n in de Stevenshofjespol- ■^wijg ik dan nog maar." elijk is dat het werk zich ópelt voor deze afdeling, 0.tich onder meer bezig mhouden met bouwkosten, Nwaliteit van de nieuw- r j en voor dit alles zeer SJaarde overleden S'Verwondingen £DEN De 79-jarige A. m der Zwet uit Lisse is °%ravond in het Acade- :h Ziekenhuis overleden J verwondingen, die hij dag bij een ongeval in opliep. ongeval gebeurde dinsdag half vier op de Loqster- zuid. De man reed idaar |n fiets maar begon plotse- te slingeren. Hierdoor bot- jij tegen een tegemoét ko- fietser. De bejaarde kwam viel en liei lelbasisfractuur op. $van gestolen •EN Voor een wo- aan de Dillenburg- is dinsdag een cara- gestolen. d] tijdstip elt geschal 1 van de diefstal geschat rond twaalf uur. "lieven hebben de gepar- "ye caravan vermoedelijk Ir hun eigen auto gehan- ifen zijn er mee weg gere- De caravan met inhpud lortent vertegenwoordigt 'aarde van zo'n 3000 ^ul- Leidenaars iden" zich gister- ig In De Waag om deel te nemen aan iloemschlkken dat in kader van 'Leiden lenweek' was geor- ird. De medewer- van bloemschlkvere- Mater Sprenger wa- het geheel niet onte- '4pn over dit aantal ook fzien de ernstige con ventie van de televisie ?j»ren. Vandaag en mor- nkan ook nog gebloem- 4tt worden, 's middags 'twee tot vijf uur. Bo llen krijgen de mooiste itles een prijs. (EN „De nieuwbouw ■iden dreigt vast te lo- door gebrek aan man- it op het bureau nieuw* 5 van de afdeling volks in resting van de gemeen- ildus de heer D. Schil- Hij is hoofd van de af- volkshuisvesting en i xaken. Hij gaat in op euwbouw in Leiden, de n. die er in het verleden rojecten lijn gemaakt geeft zijn visie op de feiten, die de gemeente moeten stellen bij 'Jrbouw. 3 dij LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft overeenstemming bereikt met projectont wikkelaar Bakker b.v. over de verkoop van het Sanderscomplex. Het is de bedoeling op deze plaats een parkeergarage te realiseren. De ge meente Leiden heeft sinds 1977 getracht het com plex in handen te krijgen, maar de opstelling van de projectontwikkelaar verhinderde dit Door de gemeente werd er reeds rekening mee ge houden, dat een onteigeningsprocedure nodig zou rijn om het felbegeerde complex in handen te krijgen. Met het Sanderscomplex heeft Bakker b.v. ook zijn panden aan de Morsweg en het Ci- tincomplex aan de Hogewoerd/Levendaal aan de gemeente verkocht Hiervoor bestaan plannen woningbouw te realiseren. De verkoopsom van de drie complexen bedraagt 23 miljoen gulden. Geduldig onderhandelen heeft dan eindelijk het ge wenste resultaat opgeleverd, al had het gemeentebe stuur er zich al bij neergelegd dat onteigening het enige middel zou zijn om haar plannen te verwezen lijken. Bakker b.v. kocht het Sanderscomplex in 1977 aan met het doel er woningbouw te realiseren en kaapte het daarmee net voor de neus van de ge meente Leiden weg. Het terrein kreeg van de ge meente parkeerbestemming en hoewel Bakker zich tot het uiterste tegen deze plannen verzette, werden zijn bezwaren uiteindelijk door de provincie onge grond verklaard. In de onderhandelingen over de verkoop van het Sanderscomplex toonde Bakker zich onverbiddelijk. De projectontwikkelaar was wel bereid 'Sanders' te verkopen, maar dan moest de ge meente akkoord gaan met zijn bouwplannen ten aanzien van Het Citincomplex en zijn eigendom aan de Morsweg. In deze constructie moest de voormalige zeepfabriek Sanders 1.9 miljoen opbrengen. Aan het Levendaal en de Morsweg had Bakker woningbouw gepland, plannen die echter niet in overeenstem ming waren met het respectievelijke verbeterings plan en bestemmingsplan. Bovendien was de ge meente niet zo erg enthousiast over de te bouwen woningen. Het gemeentebestuur wees het aanbod van Bakker van de hand en deed het aanbod alle drie te com plexen te kopen. Bakker zei daar niet afwijzend te genover te staan, maar wilde anderhalf miljoen gul den meer hebben dan de gemeente bereid was te be talen. De onderhandelingen dreigden tenslotte begin dit jaar te worden afgebroken toen Bakker zijn oude voorstel weer op tafel legde. „Terug naar af", luidde de gemeentelijke conclusie: „Met deze man valt niet te praten". Een onteigeningsprocedure werd aange kondigd. Inmiddels had de gemeenteraad bij de begrotingsbe handeling uitgesproken dat 'Sanders' niet de eerste te realiseren parkeergarage behoefde te worden. De uitspraak was van tactische betekenis daar Bakker niet het idee mocht krijgen dat b. en w. onder poli tieke druk bereid zou zijn een (te) hoge prijs voor de toekomstige parkeergarage te betalen. Nu eindelijk overeenstemming is bereikt en slechts de bekrachtiging van het college rest om de aankoop definitief te maken, kan begonnen worden met de ontwikkeling van de parkeergarage. Er moet een plan komen, architect en aannemer moeten worden gezocht en de financiering moet nog worden gere geld. Als het college tenslotte zou besluiten via een versnelde procedure, een zogenaamde artikel 19 pro cedure, aan het werk te gaan, kan volgens een woordvoerder op het stadhuis in oktober volgend jaar daadwerkelijk met de bouw van de Sanders-par- keergarage worden begonnen. automatisch vanuit gegaan, dat het gezinswoningen moesten worden. Het blijkt nu al uit de gegevens, dat er een grotere behoefte zal onstaan dan wij ooit vermoedden aan twee- en driekamerwoningen. Vanaf nu krijgt de afdeling volkshuis vesting meer te vertellen over dit soort zaken." „We gaan ons meer bezighou den met de bouwkosten,' ver volgt Schilder." Dat gebeurde in het verleden te weinig. Bouwplannen met veel ver schillende woningtypen, zoals aan de Langegracht/Oost- dwarsstraat worden niet meer toegestaan. De bouwkosten worden daardoor veel te hoog en de huren eveneens. „De ar chitect, die de nieuwbouw in de Stevenshof gaat ontwerpen, moet dat gaan doen aan de hand van een nauwkeurig programma van eisen, dat wij gaan maken. Een bouwkosten bewaker zal vervolgens bij elke lijn, die de architect op papier zet, meekijken". Volgens het hoofd van de af deling volkshuisvesting moet er in de toekomst het nodige veranderen ten aanzien van de inspraak die toekomstige bewoners hebben bij nieuw- bouwplannen. Tot nu toe is daar nog nauwelijks ervaring mee opgedaan. Hij bepleit een duidelijker inspraakprocedure, waarin ook de grenzen wor den vastgelegd. „In het alge meen is het resultaat van de inspraak teleurstellend" meent hij. „Bij het bouwplan aan de Langegracht werden de bewo ners pas ingeschakeld toen de huizen er al stonden. Natuur lijk zijn er beperkingen door de breedte van het pand en het aantal kamers. Maar wil de inspraak volledig tot zijn recht komen, dan moeten de bewoners al bekend zijn, voor dat met het bouwplan wordt begonnen. Inspraak geven aan mensen, die niet in een wo ning komen, heeft voor mij geen waarde. De inspraak mag geen farce worden." nauwkeurige bouwplannen moet maken. Spijkenisse Het hoofd van de afdeling is met een aantal wethouders in Spijkenisse op bezoek geweest. „Ze bouwen daar vrij veel wo ningen maar hebben wel de beschikkig over de nodige mensen," vertelt Schilder. „Het ambtenarenapparaat kost daar 500 gulden per woning. Dat zou dus voor de Stevens hof ongeveer 2,5 miljoen be dragen. Maar als armlastige artikel-12 gemeente krijg je dat er niet zomaar bij. Ik heb me echter lang genoeg bezig gehouden met nieuwbouw om te vinden dat hiervoor een op lossing voor gevonden moet worden, voordat met de Ste venshof begonnen wordt. In feite staat de Stevenshof al voor de deur. Wethouder D. Tesselaar onderkent deze situ atie nu wel en ik hoop dat er eindelijk iets aan gedaan kan worden." Volgens de wethouder over schat Schilder de problemen: „Er zijn helemaal geen moei lijkheden. De afdeling kan het werk momenteel aan. We heb ben alleen te maken gehad met een aantal zieken. Wan neer we aan de Stevenshof toe zijn is er inderdaad meer per soneel nodig, maar dat komt prima voor elkaar door intern enige verschuivingen te ple gen." Klachten Schilder illusteert de perso neelsproblemen met de nieuw bouw in het gebied Heren gracht/Zijlsingel. „Daar laat de kwaliteit van de woningen veel te wensen over, er zijn erg veel klachten. In eerste in stantie is dat de verantwoorde lijkheid van de architect en de Leidse Woningstichting kan je als een deskundige opdracht gever beschouwen. Maar toch voel ik me verantwoordelijk voor wat daar is gebeurd, want wij hebben er ook bij gezeten." Ten aanzien van de planning en de keuze van woningen moet het roer om, volgens Schilder en dat kan met meer mensen. Wanneer het volks huisvestingsplan is opgesteld, ligt er een nauwkeurig over zicht van de exacte behoeftes, zodat er niet meer zoals tot nu toe gebeurde willekeurig gebouwd wordt. „In het struc tuurplan voor de binnenstad is de kreet geslaakt, dat er weer gezinnen met kindertjes in de binnenstad moeten komen wo nen. Maar dat is weinig weten schappelijk onderbouwd," vindt Schilder. „Toch is er bij elk woningbouwprogramma Het terrein van de voormalige Leidsche Apparaten Fabriek aan de Os en Paardelaan, waarvoor een nleuw- bouwplan wordt ontworpen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3