Nee99 van CDA verwachttegen laatste voorstellen Qowtwnt t Waarschuwingsstaking in Zuid-Polen Meubelfabriek Oisterwijk iverpool 'pnieuw nrustig Ontwerp-regeerakkoord vrijwel ongewijzigd Lessen op de brommer Nederland gaat haring vangen bij Schotland Hartpatiënt met ruilhart iets beter Dinsdag 28 juli 1981,71e jaargang no. 2202' TU-TIPS Morgen rechtstreekse uitzen ding van het huwelijk van de Britse kroonprins Charles en Lady Diana Spencer (vanaf 10.40 uur op Ned. I). Vana vond BBC-documentaire ,,A' prince for our time" over prins Charles en zijn bruid (Ned. II 22.20 uur). Droog weer en zonnige perio den. Later op de dag toene mende bewolking. Middag temperatuur tot 21 graden Matige westelijke wind. Zoi op: 5.56, onder: 21.36. Sche v.hoogw. 1.01 en 13.43. Laagw 9.04 en 21.44. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND de zon niheel Nederland was 9rt vandaag weer '^it zomer, nu de uit "fe windrichtingen ingevoerde depres- even verstek lie- n gaan. De organi- toren van de 23ste randzesdaagse had- danook geen be- i ie dag kunnen kie- irh voor de start van 'sn wandel-evene- Vanmorgen ver de eerste elnemers in luchtige van Schevenin- met als doel het d<0 kilometer verder legen Den Helder. dbrgen is de zomerse ^%t echter voorbij, j srspelt De Bilt. Dan len wolken over "Is land trekken, al d)rdt geen regen van -rtekenis verwacht. fend deze week kan mjderland weer ba- in de zon, onder rloed van een nieuw igedrukgebied dat bns op de Oceaan 'ifj ontwikkeling komt. ERPOOL In de SToxteth in Liver- zijn de afgelopen t opnieuw rellen uit- >ken. Voor de tweede ;reenvolgende keer it de politie optreden stenengooiende jon- si golf van geweld die weken geleden Groot- annië overspoelde is in Toxteth begonnen, xlingenleiders leggen ichuld van de rellen de afgelopen dagen bij etreden van de politie, politici wijten de on- n aan de slechte huis- ng en de grote werk- in de wijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het hangt vandaag uitsluitend van de houding van de CDA-fractie af of het beoogde ka binet van CDA, PvdA en D'66 er spoedig zal komen of niet. En de kans daarop lijkt voorhands niet groot. De informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn hebben de fracties van de drie partijen op nieuw gevraagd of zij akkoord kunnen gaan met hun voorstellen omtrent het ontwerp-regeerak koord en de portefeuilleverdeling. In een brief hebben de informa- D'66-onderhandelaar Jan Terlouw toonde zich vannacht redelijk tevreden na af loop van het overleg met de informateurs. teurs vanmorgen hun voorstellen van vorige week dinsdag vrijwel ongewijzigd opnieuw aan de frac ties voorgelegd. „Ons bod is nu de finitief. Het gaat vandaag om ja of nee", zo zei informateur De Ko ning vannacht na afloop van de besprekingen met de fractielei ders. Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) lie ten vannacht weten dat er wat hun be treft geen problemen meer zijn. Den Uyl zei zelfs een fractievergadering ei genlijk niet meer nodig te vinden. Het was tot vanmorgen echter niet duide lijk of CDA-fractieleider Van Agt van daag de voorstellen in zijn fractie wil verdedigen. In hun brief aan de fracties hebben de informateurs hun eerder gedane voor stellen nog eens nader verduidelijkt, met name op het punt van de kernwa pens en de portefeuilleverdeling. Aan de inhoud van het ontwerp-regeerpro- gram is echter sinds vorige week niets veranderd. Wel zijn de informateurs gisteren met de fractieleiders overeen gekomen, dat de minister van economi sche zaken (waarvoor Terlouw kandi daat is) de coördinatie krijgt van het to tale sociaal-economische en financiële beleid. Aanvankelijk zou Den Uyl als minister van sociale zaken en werk gelegenheid deze coördinerende functie erbij krijgen. Pagina 7: Geen absolute garantie voor koopkracht minima ■nmiiiiiiHiin iiiiiif voor het ga- St. Paul's... it^en grondige controle van 3len en mangaten li^pt men morgen de veleig- 1cj te garanderen langs de n^, die Prins Charles mor- klpiet zijn jonge bruid neemt «aarlangs nog tribuneplaat- te koop zijn voor zo'n 200 21 maanden voor huizenzwendel ARNHEM De recht- bank in Arnhem heeft een 41-jarige inwoner van Hillegom wegens zwendel met Spaanse va kantiehuizen veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenis straf. De officier had een twee keer zo hoge straf geëist. De man verkocht onder de firmanaam Mi- casa zogenaamd te koop staande huizen aan de Spaanse kust. Veel van deze woningen waren niet zijn eigendom. Hij benadeelde op deze wijze tenminste dertien, me rendeels gepensioneerde landgenoten. WARSCHAU In Czestochowa in Zuid-Polen wordt morgen een waarschuwingsstaking ge houden van vier uur, tenzij de regering haar beslissing terugdraait om de vleesrantsoenen te beperken. Daarmee wil de plaatselijke afde ling van Solidariteit protesteren tegen de schaarste in het district. Een woordvoerder van de afdeling heeft gisteren meegedeeld dat het hele district vanaf vanmorgen zes uur „sta kingsbereidheid". ders van de plaatselijke afdeling hebben laten doorschemeren dat de arbeiders van diverse fa brieken de stoot tot het stakingsbesluit hebben ge nomen. Maar, zo zeggen vakbondsleden, we schrikken niet terug voor een algemene staking. In een communiqué wijst de vakbondsafdeling erop dat de pogingen om de crisis zonder conflic ten op te lossen totaal geen resultaat hebben gehad en dat de levens- en werkomstandigheden tot de bodem van de menselijke weerstand zijn gedaald. Het besluit is genomen zonder vooroverleg met de Pagina 8: Polen krijgen komende maand nog nationale leiding van Solidariteit. De woordvoer- minder vlees Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZJH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. ARNHEM Waarschijnlijk nog dit jaar kunnen (aanstaan de) bromfietsers zich in tien Nederlandse gemeenten be kwamen in het besturen van hun voertuig. De onlangs voor dit doel opgerichte Stichting Bromfietsopleiding heeft de eerste initiatieven in deze richting reeds genomen. Wel ke gemeenten buiten Arnhem en Emmen uiteindelijk een „bromfietsschool" krijgen is nog niet bekend. De Stichting wil de lessen professioneel aanpakken. Er wordt gebruik gemaakt van proefbrommers en na de cursus (20 lessen) wordt zowel een theoretisch als praktijk-examen afgelegd. Dumping radio-actief afval vandaag bij Raad van State AMSTERDAM De milieu-organisatie Greenpeace verwacht dat Nederland dit jaar geen radio-actief afval meer kan storten in de Atlantische Oceaan. Vandaag wordt deze zaak door de Raad van State behandeld. In april dit jaar heeft minister Ginjaar (volks gezondheid) het Energiecentrum in Petten toe stemming gegeven radio-actief afval uit Neder land, België en Zwitserland in de oceaan te dumpen. Diverse organisaties, waaronder Greenpeace, hebben daartegen beroep aangete kend. „Als, op zijn vroegst in september, de Raad van State de Kroon negatief adviseert la ten de weersomstandigheden storting niet meer toe", aldus Greenpeace. Honderd vogels verwaarloosd TEN BOER In het Gro- ningse Ten Boer heeft de politie proces verbaal op gemaakt tegen een eige naar van vogels en vissen. Van bijna honderd vogels waren er vijftig dood en veertig waren er slecht aan toe, nadat zij drie we ken geleden door de eige naar zonder verzorging en zonder voedsel in volières waren achtergelaten. Ook werd een aquarium met verwaarloosde vissen aan getroffen. De nog levende vogels zijn in een vogelop vangcentrum gebracht. HONDERDDUIZENDEN ZWARTRIJDERS APELDOORN Er zijn in ons land nog steeds honderdduizenden zwartrijders (6 procent van de autobezitters), aldus H. Ver meulen, directeur van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting in Apeldoorn. Door het zwartrijden zou de schatkist jaarlijks 140 miljoen gulden aan inkomsten derven, als door de uitgebreide en intensieve con trole jaarlijks niet honderdduizenden zwartrijders worden betrapt. De pakkans is 90 procent. In 1980 werden als resultaat van de controles 400.000 naheffingen van gemiddeld 500 gulden opgelegd. Dat bracht 200 miljoen gulden op. De kosten van de controle bedroegen,35 miljoen. De zwartrij ders betalen dus hun eigen bestrijding. De meeste zwartrijders bevinden zich onder de gasrijders. Nederlands brons op chemie-olympiade ZANDVOORT - De 18-jarige Ronald Hage uit Zandvoort heeft op de internationale che mie-olympiade in Burgas, Bul garije, de bronzen medaille ge wonnen. Aan de olympiade, die vorige week werd gehou den, deden veertien landen mee. Ronald Hage was ook winnaar van de Nederlandse voorronde. De nummers twee en drie in Nederland, Bart Geerlings uit Papendrecht en Ellen Hilhorst uit Zaandam, vielen op de internationale olympiade net buiten de prij zen. Ronald Hage slaagde dil jaar voor het vwo-examen. BRUSSEL Nederlandse vissers zul len zo goed als zeker drieduizend ton haring gaan vangen ten westen van Schotland. Ir. Gerrit Braks, de Neder landse landbouw- en visserijminister, heeft gisteren een brief over deze kwestie overhandigd aan de EG-com- missie in Brussel. Hij deed dit onmid dellijk nadat in de Europese Visserij raad geen overeenstemming was be reikt over de haringvangsten. Braks zei een positief antwoord te verwach ten van de EG-commissie omdat die haar voorstellen voor de Nederlandse haringvangst overeind had gehouden. In zijn brief heeft Braks ook de haringvangst ie berde gebracht in het zuidelijk deel van de Noordzee. De EG-commissie had voorgesteld om daar met ingang van 1 oktober in totaal 19.000 ton haring te laten vangen, waarvan Ne derland negenduizend ton toegewezen zou krij gen. Het niet nemen van een officieel besluit in de Europese Visserijraad werd veroorzaakt door het feit dat iedereen bezwaren had tegen dc commissie-voorstellen. Vooral Denemarken, het land met een monopolipositie op de Europe se haringmarkt. Ook Nederland had bezwaren, aldus Braks, die later zei dat hij de 12.000 ton haring die Nederland in totaal mag vangen, te weing vond. UTRECHT Het gaat iets beter met de Ne derlander M.A. Meuffels (36) die zondag in het Amerikaanse Houston een harttrans plantatie heeft ondergaan. Een woordvoer der van het medisch team onder leiding van dr. Denton Cooïey, die de operatie uitvoerde, noemde gisteren de toestand van de patiënt nog kritiek, maar zijn hart werkt goed en zijn bloeddruk is normaal. Volgens de Ne derlandse hartchirurg dr. Van der Schaar, die gisteren met Cooley heeft gesproken, is wel overwogen Meuffels op een kunstnier aan te sluiten. Meuffels kreeg een donorhart nadat hij drie da gen op een kunsthart had geleefd. Zijn eigen hart had'het na een open hartoperatie opgege ven. Op de reeks operaties van Meuffels in Houston is een storm van kritiek losgebarsten. Volgens de Nederlandse hartpatiëntenvereni- ging is er in Houston met de belangen van de patiënt gesold, en dit zou ook in andere geval len gebeurd zijn. De vereniging wil nu dat de hartluchtbrug naar Houston wordt stopgezet, en dat met name aandacht wordt gegeven aan de veel goedkopere mogelijkheden binnen Europa: Brugge, Genève en Londen. Dr. Van der Schaar ergert zich aan deze kri tiek. „Ik ben zelf in Houston geweest toen met de familie van de patiënt werd overlegd. Zij hebben van harte ingestemd met het gebruik van een kunsthart, dat de laatste kans was om de patiënt te redden". Hij ontkent met klem dm Meuffels, zoals in enkele kranten heeft gestaan, al hersendood was toen hem een kunsthart werd ingezet. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Zwart voor de winter In Parijs zijn weer de nieuwe creaties voor de komende winter getoond. Een zeer opmerke lijk ontwerp van Paco Rabane bestaat uit een zwarte plastic mantel, afgezet met wit bont. Ook Nina Ricci houdt het op zwart. Een van haar avondjurken is gemaakt van zwart flu weel, met een rok van zwarte tafzij, waarop lila bloemen zijn geborduurd. Auto in sloot: Twee mannen verdronken NOORDWIJK Twee jon- gemannen, vermoedelijk Leidse studenten, zijn van morgen vroeg overleden na een ongeval op de verlengde Beeklaan, de oprit naar de provinciale weg 1. De auto waarin zij zaten, werd om streeks half zes door voor bijgangers op zijn kop ont dekt in een sloot naast de weg. Toen de politie arri veerde, bleken de inzitten den al te zijn overleden. Het ongeluk is vermoedelijk om vijf uur vanmorgen ge beurd. De Noordwijkse politie vermoedt dat de auto, die werd bestuurd door een 21-ja rige Leidenaar, met een te hoge snelheid reed. Volgens de sporen is de auto eerst in de berm aan de linkerkant van de weg terechtgekomen en daarna naar rechts geslipt. De auto heeft voordat hij kantelde eerst nog een stuk langs de sloot gereden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1