Californië opgeschrikt doorrevolutie'' lad jai nieuwe resident Iran rgenti jns vliegtuig hogelijk naar usland gedwongen Lady Diana in tranen PERES: BOMBARDEMENT BEIROET GROTE FOUT Hamburg ontsnapt aan milieu ramp JITENLAND LEIDS&COURAN1 MAANDAG 27 JULI 1981 PAGINA 7 -1RAËL LEVERT WAPENS AAN IRAN" IDEN Volgens de eigenaars van het negen dagen ge- n in Rusland neergestorte Argentijnse vliegtuig is het tel door de Russen gedwongen koers te zetten naar hun L Het Russische ministerie van buitenlandse zaken t alleen bevestigd dat de drie bemanningsleden en de agier om het leven zijn gekomen toen het toestel neer- Ite. ens de Russen is het toestel nog niet voldoende geïdentifi- De Argentijnse directeur van de vliegtuigmaatschappij dit „onverklaarbaar" genoemd. Britse blad Sunday Times heeft gisteren een interview ge- iceerd met de Zwitserse wapenhandelaar Andreas Jenni. nthult dat het vliegtuig betrokken was bij een Iraans-Israë- e wapentransactie. Het zou daarbij gaan om de levering van on onderdelen, waarbij ongeveer 75 miljoen gulden gemoeid fcnni's partner, de 38-jarige Schot Stuart Allen McAfferty, juist aan boord toen het toestel, vanuit Teheran op weg naar 'us, naar de Sovjet-Unie koers zette en daar neerstortte. |i vermoedt dat het toestel door Russische straaljagers is geschoten. Volgens de Russen is het toestel in botsing ge- t met een Sovjet-toestel. ens Jenni maakte het toestel vluchten van Tel Aviv naar tran, geladen met onderdeler, voor de Amerikaanse wapens Iran een erfenis van het regime van de sjah. In verband de gijzeling van de Amerikaanse diplomaten vorig jaar, l de vorige president van de Verenigde Staten Carter de —^nleveranties aan Iran stopgezet. De wapenvluchten leidden de Cypriotische luchthaven Lacarna. Volgens functionaris- iran Larnaca maken veel toestellen die vliegen tussen Israël krabische landen gebruik van een „technische tussenlanding lyprus" om de Arabische boycot van Israël te omzeilen. Het kblad Cyprus Weekly heeft al eerder onthuld dat het vlieg- wapens vervoerde. In Cyprus worden nauwelijks vragen •ld als vliegtuigen alleen komen tanken, o Teheran heeft de berichten over de wapentransactie „een 5kje" genoemd. Iran heeft vanaf de islamitische revolutie betrekkingen met Israël verbroken. Israëlische autoriteiten ten nog niet op de berichten gereageerd. GBYWEDSTRIJD AFGELAST ïgering Nieuw-Zeeland kan tringbokken niet wegsturen LLINGTON Regering noch rugbybond van Nieuw- ■«nd heeft een beslissing genomen over het doorgaan de tournee van de Zuidafrikaanse ploeg, na de moet heden van het afgelopen weekeinde, tveede van de zestien wedstrijden, uitgesmeerd over een kle van twee maanden, van de Springbokken in Nieuw- bnd, kon in Hamilton geen doorgang vinden doordat Speelveld werd bezet door een groep van naar schatting honderd demonstranten. lier Robert Muldoon van Nieuw-Zeeland verklaarde giste- in Londen dat hij al het mogelijke heeft gedaan om de ^wedstrijd van Nieuw-Zeeland ervan te overtuigen, de pfrikaanse Springbokken niet uit te nodigen, tenadrukte echter dat zijn regering de tournee niet kan af- :en. Muldoon is in Londen voor het bijwonen van het hu- t van prins Charles en Lady Diana. iorlopig vangstverbod potvissen 3HTON Op de laatste dag van de jaarlijke vergade- jvan de Internationale Commissie voor de Walsvisvaart righton is besloten, dat in het seizoen 1981-1982 niet op issen mag worden gevist. Voor de komende jaren is de -elijkheid open gehouden, dat de vangst wel wordt toe- en Japan was tegen het door Frankrijk, de Seychellen, »t-Brittannië en Nederland ingediende voorstel. Het vangst- od voor potvissen geldt voor het zuidelijk halfrond en de ntische Oceaan. Over een eventueel verbod voor de vangst )1- S Stille Oceaan wordt het rapport van een wetenschappelij- jATMnnussie afgewacht. ue- t- IERAN Mohammed Ali Radjai wordt vrijwel zeker lieuwe Iraanse president. De voormalige wiskundele- BBB- heeft bijna negentig procent van de nu getelde stem- gehaald. isc-drie andere presidentskandidaten hebben op het laatste j Rjblik opgeroepen op Radjai te stemmen, „omdat hij de Veiinste is"- Radjai heeft tot nu toe 11,3 miljoen stemmen ge- jmien. Zijn voorganger, Abolhassan Bani-Sadr, kreeg vorig jaar dpifniljoen stemmen. De Iraniërs hebben nauwelijks gehoor ge- n aan de oproep van voortvluchtige ex-president om de ïietiezingen te boycotten. 10geO Teheran heeft bekend gemaakt dat 120 mensen zijn gear- Z0U)erd die de verkiezingen wilden verstoren. Volgens tegen- onvers van het islamitische bewind is het aantal veel hoger. 3gelfgelopen weekeinde zijn opnieuw acht „oproerkraaiers" ter ds «gebracht. ranse politie heeft zaterdagavond een generaal in het oude van de sjah uit de handen van Khomeiny-aanhangers in s bevrijd. De ex-generaal, Zolfhagari, werd herkend door »nten die voor gebed en discussie bijeen waren. Zij waar- wden de Iraanse ambassade, opdat Zolfhagari, in Iran bij iek ter dood veroordeeld, naar Teheran kon worden overge- fit. majoor van het Iraanse leger is met een vliegtuig naar }te gevlogen. In Cairo heeft hij politiek asiel aangevraagd. De Portico-slaapkamer, een van de slaapkamers in Broadlands House waar Charles en Dia na woensdagnacht voor enkele dagen hun intrek nemen. Teleurgesteld bedekt Fred Lee het nieuwe uithangbord van zijn café, de Prince and Pricess of Wales. Volgens een ongeschreven regel mogen le den van het koninklijk huis niet wor den afgebeeld op dergelijke uithang borden, zolang ze nog in leven zijn. „En alle klanten vonden het zo'n mooie afbeelding", aldus Lee. De acteur Richard Burton, die door de BBC is ingehuurd om het huwelijk te verslaan, kwam gisteren samen met zijn vrouw Suzy in Londen aan. De Japanner James Kawada laat een sieraden zien die hij aan prins Char les heeft gegeven, gemaakt van zij de, zilver, goud en koraal met een totale waarde van meer dan 100.000 gulden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Lady Diana Spencer is er gisteren getuige van geweest hoe haar verloofde, kroonprins Charles, bij polowedstrijden in het park Windsor in tegenstelling tot eerdere gelegenheden de wedstrijd uitspeel de zonder van zijn paard te vallen. Zaterdag had Lady Diana niet kun nen zien hoe prins Charles voor zijn team het winnende punt scoorde. Kort voor het begin van de wed strijd was zij in tranen uitgebarsten. De spanning voor het huwelijk van overmorgen en de zeer grote belangstelling voor haar persoontje werden de toekomstige prinses van Wales teveel. Nadat prins Charles haar had ge troost verliet Lady Diana met de auto het wedstrijdterrein. Bucking ham Palace noemde het incident korte tijd later „een kleine inzin king van voorbijgaande aard". Prins Charles zei dat de zenuwen van zijn aanstaande bruid toch wel lelijk ge plaagd worden door zoveel fotogra fen om haar heen. „Het is een klein kunstje om in dergelijke omstandig heden een plaatje te schieten, waar op ze een verveeld gezicht trekt. Dan schrijven ze in de kranten: Lady Diana houdt niet van polo. Niets is minder waar. We kunnen alleen hopen, dat we na ons huwe lijk wat meer met rust gelaten zul len worden als ik polo speel", ver klaarde hij. In Britse hofkringen haalde men gisteren toen de polo wedstrijden voorbij waren opge lucht adem. Prins Charles was in twee dagen niet van zijn paard ge vallen. Men was er bijzonder bang voor dat hij kort voor zijn trouwen iets zou breken. In Londen hebben gisteren duizen den mensen de generale repetitie van de bruiloftsstoet bijgewoond. De eerste belangstellenden voor woens dagmorgen hebben zich al langs de route geïnstalleerd, compleet met dekens en thermoskannen koffie. Na de onenigheid tussen Londen en Madrid over het feit dat het bruid spaar de huwelijksreis in Gibralter begint, wat tot het wegblijven van het Spaanse koningspaar heeft ge leid, heeft Buckingham Palace nu ook de Grieken tegen zich in het harnas gejaagd. De vroegere Griek se koning Constantijn, die in Lon den woont, heeft als „Koning der Heienen" een uitnodiging gekregen. In Griekenland, waar de monarchie is afgeschaft en het koningshuis, mede door de rol van Constantijn tijdens de eerste tijd van het kolo nelsbewind, bijzonder weinig aan hang heeft, heeft de omschrijving op de uitnodiging van de vroegere koning kwaad bloed gezet. Niet be kend is of de Griekse president Ka- ramanlis, die ook is uitgenodigd, uit protest zal wegblijven. Prins Charles begeleidt Lady Diana naar haar auto, nadat zij in tranen was uitgebarsten. Het cadeau dat namens de Verenig de Staten door Nancy Réagan aan prins Charles en Lady Diana wordt aangeboden: een glazen schaal ter waarde van meer dan 130.000 gulden. C>'-!ApsL AM ClS Britse soldaten op oefening in de Alpen hebben op een van de hellingen van de Mont Blanc hun groet aan het bruid spaar overgebracht. Tijdens de generale repetitie rijdt de glazen koets langs de toeschouwers, die hopen dat ze het woensdag net zo goed kunnen zien. (Vervolg van voorpagina) JERUZALEM De leider van de Israëlische Ar beiderspartij, Shimon Peres, heeft voor de radio scherpe kritiek geoefend op het Israëlische bom bardement van eerverleden week op Beiroet. Hij noemde de aanval een „grote fout". De hele we- De verantwoordelijkheid voor de beschietingen van christelijke stellingen in Zuid-Libanon is op- reld heeft de beelden gezien van de verwoestin gen en het leed in Beiroet, aldus Peres, die er bang voor is dat het conflict, als er niet spoedig verdere onderhandelingen worden gevoerd, zal escaleren. geëist door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, een kleine extreme guerrillagroepering. Het Volksfront acht zich niet gebonden aan het bestand. De PLO heeft zich van deze verklaring gedistancieerd. Premier Begin van Israël heeft echter gezegd dat hij de PLO ook voor de daden van het Volksfront verantwoordelijk stelt. BONN De stad Ham burg en omgeving zijn dit weekeinde op het nippertje aan een mi lieuramp ontsnapt. Za terdag viel de motor van de Liberiaanse tanker Afran Zenith uit. De met 77.000 ton explosieve zware olie geladen tan ker kwam dwars op de stroom van de Elbe te liggen en raakte aan de grond. Drie i vierhon derd ton olie stroomde door een lek het water op. De gevreesde explo sie is echter uitgebleven. Ook de schade aan het milieu bleef beperkt. De olievlek drijft langzaam naar zee; na tuurgebieden in de omgeving zijn nauwelijks aangetast. De havenautoriteiten hebben al het beschikbare materieel in gezet om enorme „olietapijt" zo snel mogelijk te verwijde ren. Het schip kon na drie en een half uur worden losge trokken. Het is tot na het on derzoek in beslag genomen. De eigenaar zal waarschijnlijk voor de schade moeten op draaien. Anti-Kalkar demonstratie verwaterd KALKAR Door het slechte weer van zaterdag en het in beslag nemen van een aantal tenten door de politie is het aantal anti- kernenergiedemonstranten bij de Westduitse kweek- ractor in Kalkar zeer be perkt gebleven. Zondag kwam het tot een treffen met de politie. De tegenstanders van de snelle kweekreaktor in het Westduit se Kalkar blijven echter van plan een anti-atoomdorp in te richten tegenover de reaktor, ondanks het feit dat de politie dat heeft verboden. Om te be ginnen willen de tegenstan ders een alternatief informa tiecentrum en een windmolen bouwen. NEWSWEEK: CIA heeft plan bewind Khadaffi omver te werpen WASHINGTON Vol- gens het Amerikaanse blad „Newsweek" heeft CIA-di- recteur William Casey zijn goedkeuring gehecht aan een zeer kostbaar plan om het bewind van de Libi sche leider Khadaffi om ver te werpen. In een com missie van het Amerikaan se Congres, dat over grote operaties moet meebeslis sen, zouden echter bezwa ren zijn gerezen. Het plan werd aan de Con grescommissie voorgelegd door een hoge CIA-functionaris, die inmiddels ontslag heeft geno men na publicaties over frau duleuze handelingen. Volgens Newsweek wil de CIA Kha daffi „definitief" laten ver dwijnen. In CIA-kringen wordt ontkend dat men bereid is de Libische leider te ver moorden. Het vormen van een tegenregering in Libië en een guerrillacampagne zouden ook deel van het plan uitmaken. ~nt ei ^focei HNTA MONICA Op slechts enkele kilo- gieters ten zuiden van Pacific Palisades, tot K>r kort de woonplaats van president Rea- nndn. lif>t Santa Monica, een populaire bad- aats aan de Stille Oceaan. Het stadje heeft n wandelpromenade, een pier, een jachtha- !n en de grootste Mormonentempel ter we- ld. Santa Monica is voor Califomië wat Durnemouth is voor Engeland, een rijk tus- instation op de weg naar de eeuwigheid. Op It eerste gezicht lijkt de bevolking voor 98 :ent te bestaan uit oude dametjes en voor ree procent uit nog oudere schoothondjes. Al tet al is Santa Monica de laatste plaats ter jereld waar je een revolutie zou verwachten, toch voltrok die zich daar op veertien pril een „revolutie" en men is de schok nog eeds niet te boven. eertien april was de dag van de plaatselijke ver ezingen en die leverden een meerderheid op en '»or links, dat de stad en dan met name de rijke aiseigenaren tegen zich in het harnas heeft Ijaagd. Als gevolg van de verkiezingsuitslag pra- «n sommige inwoners van Santa Monica al over het stadje als de Volksrepubliek en de organisator van de „coup" heeft geruchten moeten ontkennen als zou de Hoofdstraat omgedoopt worden tot Ho Chi Minh-straat. Opvallend is ook dat de plaatselijke politiek nieuw leven is ingeblazen. Naar raadsvergaderingen, die worden uitgezonden door de plaatselijke omroep, wordt weer volop geluisterd, zelfs als ze tot diep in de nacht duren. Burgers die de vergadering in de raadszaal volgen, werd onlangs op het hart ge drukt zich te onthouden van „handgeklap, gefluit en ander wangedrag", al met al een hemelsbreed verschil met het beeld van grijs geverfd haar en beschaafde bridgespelletjes dat de meeste Ameri kanen van het stadje hebben. Burgemeester „In het begin van de jaren zestig was Santa Moni ca een stad die erin slaagde een zekere conserva tieve persoonlijkheid te behouden aan de West kust, vlak naast Hollywood en Los Angelos". Aan het woord is Ruth Yannatta Gold way, een slanke, koele vrouw. Zij is de huidige burgemeester van Santa Monica en heeft in bepaalde wijken van de stad de naam, dat zij baby's verorbert aan het ont bijt. Wat in het stadje is gebeurd, is volgens haar een verhaal van het laissez-faire kapitalisme en de gevolgen daarvan, een proces dat in werking werd gezét in de jaren zestig toen de gemeente raad besloot om groei de hoogste prioriteit te ge ven. Tot die tijd bestond het huizenbestand voor het grootste deel uit de klassieke houten Californi- sche bungalows, waarvan sommige door de eige naars zelf werden bewoond en andere als vakan tiewoning werden verhuurd. Het waren aantrek kelijke huizen, maar ze namen veel ruimte in be slag. De gemeenteraad, die welvaart wilde combineren LINKS STADSBESTUUR SANTA MONICA VERZET DE BAKENS met winst, stond na 1960 de bouw van flats toe. In 1972 waren dat er al 20.000. In korte tijd werd Santa Monica een voorstad van Los Angelos. In de samenstelling van de bevolking trad snel verande ring op. De altijd zo conservatieve stad stemde in 1972 voor de progressieve presidentskandidaat George McGovern. Die verandering drong echter maar heel langzaam door tot de plaatselijke poli tiek. Dat gebeurde pas toen in Californië werd be sloten de eigendomsbelasting voor huiseigenaren te verlagen. Een verlaging van de in korte tijd snel gestegen huren in Santa Monica bleef even wel uit. De huren bleven stijgen. Plotseling bleken de boze huurders die inmiddels 75 procent van de bevolking vormden elkaar te hebben ge vonden: radicale jongeren en kleine oude dametjes met een vast inkomen vonden de huur te hoog en protestgroepen schoten als paddestoelen uit de grond. Huur aan banden In 1979 werd een voorstel aangenomen de huur aan banden te leggen. Huiseigenaren Sloopten ap partementen. Zij trachtten de huurbeheersing als in strijd met de grondwet te laten verklaren. Bij de verkiezingen in april haalde de partij voor de Rechten van de Huurders bijna de helft van de stemmen, een resultaat dat door hun tegenstan ders werd begroet „als een keer naar het Stalinis me". Burgemeester Goldway denkt dat wat zich in Santa Monica afspeelt, ook in vele andere delen van Amerika staat te gebeuren. Maar in het rijke Zuid-Californië worden de ideeën van haar partij gezien als een uitreksel uit het Communistisch Manifest. Lowell Wedemeyer, een plaatselijke ad vocaat die optreedt namens de huiseigenaren, eist een schadevergoeding van vele miljoenen dollars voor «ijn cliënten. Hij zegt dat hij wil vaststellen „hoezeer de stemmende meerderheid de minder heid kan uitzuigen en het eigendom van andere mensen kan wegstemmen". Hoe het ook zij, ook al zou de nieuwe gemeenteraad verder niets meer in Santa Monica bereiken, de herinnering aan hen zal altijd blijven bestaan vanwege de levendige zo mer van 1981. HAROLD JACKSON/THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7