Terlouw: Zonder ons informatie allang mislukt Nederlander krijgt iieuw hart in Houston Oefenterrein Marnewaard gaat toch door CeidoeSotwcwt *66 EIST „KEIHARDE" AFSPRAAK OVER ECONOMISCH ZAKEN V oorlichtingscampagne over epilepsie in 1982 Stel Olympische Spelen ook open voor prof sporters Vaticaanse geldzorgen Nederlanders trekken tweemaal eremetaal weg LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JULI 1981 PAGINA (Vervolg van voorpagina) :/e|lECHT „Zonder onze opstelling was a% informatie allang mislukt Deze stel- V\ hield D'66-onderhandelaar en fractielei- eiJan Terlouw zaterdag de adviesraad van q partij voor, in een uitleg over de gang ?u| zaken bij de kabinetsformatie tot nu 4 Terlouw doelde daarbij met name op 7ejfeit dat de D'66-fractie op 6 juli CDA- netieleider Van Agt toch als minister-pre- hi\nt in een te vormen kabinet accepteerde. saj hadden de overtuiging gekregen dat o/wij dat niet hadden gedaan de informa- 'umislukt was", aldus Terlouw. j vonden het ongewenst Van Agt, tot nu toe er van een centrum-rechtse regering, op de- je post te accepteren in een centrum-links Jnet. Dit argument sloeg echter bij onze po- fojte tegenstanders niet aan. We kregen reac- eJals: wat zeur je toch, Van Agt is toch een rj*lijk man, een goed premier en fractievoor- Ar van de grootste partij. Ook in eigen kring imen die argumenten naar voren". louw herinnerde ook aan 3 juli, toen hij riftelijk zowel Den Uyl als Van Agt vroeg als kandidaat-premier terug te trekken. e> poging is serieuzer genomen dan tot nu bekend is geworden", aldus Terlouw. In j^-kring is volgens hem wel degelijk ge- eJld met de gedachte Van Agt te laten vallen. ajvan Agt niet was geaccepteerd dan zouden ndere pogingen ziin gedaan om een kabinet •ormen, aldus Terlouw, die daarbij wees op proberen te komen tot een kabinet CDA, D, SGP en RPF. louw wees er verder op dat D'66 met het Jan Terlouw wist zaterdag de steun van aanzien van de kabinetsonderhandelingen. aanvaarden van Van Agt als premier intern had meegedeeld van het ministerie van defen sie af te willen in ruil voor ontwikkelingssa menwerking. „Dat was echter niet bespreek baar. Dat moest en zou CDA blijven", aldus Terlouw. de adviesraad van D'66 te verkrijgen ten Keiharde eis Het beoogde kabinet van CDA, PvdA en D'66 zal er op basis van de huidige voorstellen van de informateurs overigens niet komen als de coördinerende taak van het ministerie van Eco nomische Zaken op het gebied van de industri ële werkgelegenheid wordt aangetast. Deze taak mag niet overgeheveld worden naar een minister van sociale zaken en werkgelegenheid, aldus Terlouw tegenover de adviesraad van zijn partij. De PvdA moet een concessie doen en de post van economische zaken op het terrein van industriële werkgelegenheid in essentie onaan getast laten. Terlouw noemde deze eis „kei hard". De adviesraad van D'66 steunde Terlouw in zijn opvattingen. Men nam een motie aan waar in werd gesteld dat het overhevelen van be voegdheden van economische naar sociale za ken onacceptabel werd genoemd en dat D'66 niet aan het kabinet kan deelnemen op basis van de voorliggende voorstellen daarover. Er moeten eerst „acceptabele" afspraken komen, zo wil de adviesraad. Brinkhorst Het Tweede-Kamerlid Brinkhorst zal voorlopig maar twee jaar als fractieleider van D'66 optre den. Na die periode wil hij dat de fractie zijn optreden bekijkt. Deze voorwaarde heeft hij ge steld nadat de fractie had besloten hem als frac tieleider aan te stellen nu Brinkhorst geen mi nister van defensie wenste te worden in een nieuw kabinet. Tenslotte bestaan er binnen D'66 bedenkingen tegen de kandidatuur van oud-fractieleider Van Mierlo voor de post van minister van de fensie omdat Van Mierlo in het verleden de in voering van de neutronenbom niet zondermeer heeft afgewezen en eenzelfde houding heeft aangenomen ten opzichte van de plaatsing van nieuwe NAVO kernwapens in Nederland. kunsthart heeft twee kamers en werkt op luchtdruk. "tJSCHAUFFEUR LEEFDE DRIE DAGEN OP KUNSTHART a .lUSTON Een 36-jarige Nederlandse Jjchauffeur, W. Meuffels heeft gisteroch- p een donor-hart gekregen, nadat hij drie zren had geleefd met een plastic kunst- rTt. De bekende Amerikaanse chirurg dr nton Cooley verrichte beide open-hartope- fies. Dit heeft het St Lucas ziekenhuis in piston bekendgemaakt. °1ivankelijk toonden de artsen van St Lucas fH optimistisch, omdat het donor-hart vrijwel Tiiddellijk na de inplantatie begon te wer- De donor was een 29-jarige man die on herstelbaar hersenletsel had opgelopen bij een verkeersongeluk. Later liet een woordvoerder van het ziekenhuis echter weten dat de toe stand van de patiënt „kritiek en onstabiel" is en dat 25 medische experts proberen zijn leven te redden. Het probleem is dat zijn bloed niet vol doende stolt. „Het komt bij transplantaties meer voor, maar voordat we dat onder controle heb ben kunnen we hem niet zo stabiel beschouwen als we zouden willen", aldus de woordvoerder. Het kunsthart werd donderdag bij de Nederlan der ingeplant, toen zijn eigen hart het opgaf na een hartoperatie. luchtmacht Jdt jonge irtpatiënte EUWARDEN De ouders li) een 7-jarig meisje uit atrhugowaard beleefden gis- anorgen benauwde momen- Jq toen aan boord van een alp de pace-maker van het gjsje het plotseling liet afwe- I Het gezin voer op dat mo- i lit met het schip „De goede wachting" ten oosten van n liermonnikoog. Via de ijrdzender kon de vader vleveningen-radio alarme- M Even Tater was er een he- aépter van de luchtmachtba- >ajin Leeuwaden ter plaatse, moeder en kind op te pik- n<j. Het meisje is opgenomen imet Academisch ziekenhuis .Kroningen. 5jote opdracht djor Volker Stevin Bos Kalis RDAM-SLIE- HT - Adriaan Volker li Arabie Ltd., Bos Ka- ^Westminster Al Rushaid en Dong-Ah Construc- Ind. Co Ltd. hebben een i-arabische regerings- icht ontvangen voor rwerkz aamheden in ubail. De totale waarde dit contract dat een *jd heeft van circa drie bedraagt ruim f 600 zo hebben de partners idgemaakt. werkzaamheden bestaan jhet baggeren van een groot 'tyenbassin en het opspuiten een terrein van ongeveer hectare ten behoeve van lagplaatsen voor petroche- he produkten nabij de er aangelegde haven van fJubail. UTRECHT De Federatie voor Epilepsiebestrijding heeft 1982 uitgeroepen tot epilepsiejaar. De Epilepsie Vereniging Nederland (EVN) zal in verband daarmee een nationale voorlichtingscampagne aanzwengelen, die allereerst be doeld is om de ziekte beter bekend te maken bij de bevol king. In Nederland lijden meer dan 90 duizend mensen aan één of an dere vorm van epilepsie. Deze aandoening, die ook wel vallende ziekte wordt genoemd, uit zich in plotseling optredende stoornis sen in de hersenfunctie. Dit kan onder meer leiden tot lange of kortdurende bewusteloosheid. In het dagelijks functioneren van epilepsie-patiënten betekent dit een constante risicofactor (onge lukken in het verkeer). In maart wordt een tweedaagse manifestatie gehouden, waarbij via exposities, lezingen en discussieprogramma's uitgebreide in formatie zal worden verstrekt. Voor het onderwijs wordt spe ciaal lesmateriaal gemaakt. Verder wil de EVN vele regionale activiteiten opzetten. R.K. COMMISSIE UIT BRD: DUSSELDORP Stel de Olympische Spelen open voor alle prof- en amateursporters. Dit verzoek heeft de r.k. commis sie Kerk en Sport te Düsseldorp gericht aan de deelnemers van het elfde Olympische congres dat in september in Ba den-Baden bijeenkomt Door profsporters toe te laten zullen de prestaties van de werké-. lijke amateurs in een beter daglicht komen te staan, aldus de commissie, die ook meent dat de Spelen niet mogen worden ge houden in landen die zijn verwikkeld in oorlog. De Olypische Spelen moeten niet op dezelfde plaats gehouden worden. Laat de Spelen door de wereld trekken, opdat alle landen een kans krijgen. Wel is nodig dat de hoge kosten worden teru0gedron- gen. Internationale hulp moet het mogelijk maken dat ook ont wikkelingslanden de Spelen kunnen organiseren. „De volkeren zouden elkaar beter verstaan en de vrede zou een stapje dichter bij komen", aldus de Westduitse r.k. commissie. Nederlander zwaar gewond bij Dylan- concert AVIGNON Tijdens een concert van de Amerikaanse zanger Bob Dylan, afgelo pen zaterdagavond in de Franse plaats Avignon, is een jonge Italiaanse bij een val gedood en heeft de 33-ja- rige Nederlander Theo Ger sten zware verwondingen opgelopen bij het aanraken van een hoogspanningska bel. De Nederlander was in de lichtmast geklommen om het concert beter te kunnen vol gen. Hij liep ernstige brand wonden op aan de borst toen hij de hoogspanningskabel raakte. Bij het vallen uit de mast liep hij nog meer ver wondingen op. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis in Montpellier. De zeventienjari ge Italiaanse verloor het even wicht en viel van een hoog punt op de tribunes zes meter naar beneden. Zij overleefde de val niet. Het was het laatste concert van Dylan in Europa na een tournee van een maand doorEngeland, West-Duits- land en Frankrijk. Nederlandse omgekomen in Oostenrijk DEN HAAG De 58-jarige W. van Dijck-Custers uit het Limburgse Bergen is afgelo pen vrijdag door een ver keersongeluk in de buurt van Innsbruck om het leven gekomen. De vrouw zat met haar echtge noot, een broer en een schoon zuster in ëen auto die frontaal in botsing kwam met een te genligger die plotseling uit een file tevoorschijn schoot. De broer werd levensgevaarlijk gewond en de schoonzuster liep ernstig letsel op. De echt genoot moest met een shock worden opgenomen in een zie kenhuis. Nederlanders op thuisreis na arrestatie in Chili DEN HAAG De drie Ne- derlanders die vorige week in Chili zijn gearresteerd en vervolgens enkele dagen zoek waren, zijn vanochtend op het vliegveld van Brussel gearriveerd. De vader van twee van de Ne derlanders, de gebroeders Hof, hoorde dit nieuws de afgelo pen nacht vanuit New York. Het drietal is volgens vader Hof gearesteerd naar aanlei ding van verboden filmactivi teiten. Na hun arrestatie ver bleven zij enige dagen bij de honorair consul in Valdivia in Chili. De drie Nederlanders zijn via Sao Paulo naar New York gereisd en verkeren in goede gezondheid. Gaen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per epeciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. DEN HAAG Het ministerie van defensie gaat voort met de aanleg van een militair oefenterrein in de Marnewaard (Lauwersmeer). In een brief aan de defensie-commissie van de Tweede Kamer schrijft staatssecretaris Van Eekelen dat de bevindingen van het raadgevend ingenieursbureau DHV hem geen aanleiding geven om niet op de ingeslagen weg door te gaan. Het ingenieursbureau DHV liet vorige maand weten dat het vol strekt onduidelijk is of de Marnewaard geschikt is voor de in richting als militair oefenterrein. Het bureau dat het onderzoek op verzoek van de werkgroep Lauwersmeer heeft verricht, noemde de schatting van het ministerie van defensie dat de in richting tachtig miljoen gulden zal kosten, aan de optimistische kant. Tegenvallers zouden volgens het bureau kunnen leiden tot een verhoging met 45 miljoen gulden. Volgens Van Eekelen zal de aanleg in totaal echter niet meer dan veertig miljoen gulden kosten. In de brief aan de Kamercommissie schrijft Van Eekelen ook nog, dat er voor het oefenterrein Marnewaard geen alterna tief bestaat omdat in de Marnewaard geschoten moet kunnen worden met 25 mm boordwapens. HET Vaticaan, bestuurlijk centrum van de wereldkerk, zit diep in de rode cijfers. De financiële situatie, waarin deze mini-staat in het hart van Rome verzeild is geraakt, is zo de plorabel, dat daaraan dezer dagen in allerijl een geheim top- beraad met vertegenwoordigers van de kerkprovincies uit het rijke deel van de wereld werd gewijd. Als „staat" staat het Vaticaan voor dezelfde uitgaven als elke andere staat. Om deze te kunnen dekken is het Vati caan vooral afhankelijk van de goedgeefsheid van de katho lieke geloofsgemeenschap, aan wie het geen belastingplicht kan opleggen, zoals wereldse staten. Desondanks stak het Vaticaan in het verleden niet zelden die wereldse staten in demonstraties van pracht en praal naar de kroon. Alsof het Vaticaan het zich in dat opzicht niet zou kunnen permitteren de-minste te zijn in de rij van wereldstaten. SlNDS het Tweede Vaticaans Concilie is een niet onaan zienlijke versobering opgetreden. Maar ook de vanzelfspre kendheid, waarmee gelovigen in vóór-conciliaire tijden bij droegen in de inkomsten van het Vaticaan is beduidend min der geworden, met alle financiële gevolgen van dien. Boven dien is het Vaticaan de laatste decennia bij het beheer van zijn vermogen geplaagd door adviezen van duistere financië le experts als de Italiaanse bankier Sindona, die slechts op eigen gewin uit waren. Ook de kosteninflatie, met name in het rijke deel van de wereld, gepaard gaande met een bijna gelijk optredende nooddruftigheid van de armere kerkpro vincies, waarin het Vaticaan zich terecht verplicht achtte bij te springen, heeft ernstige nadelige gevolgen gehad. Altijd heeft het Vaticaan een zeer grote geheimzinnig heid betracht over de omvang van zijn vermogen. Het heeft nog nimmer zijn boeken opengedaan. Publiekelijk rekening en verantwoording afleggen, zoals echt wereldse staten te genover hun burgers verplicht zijn, schijnt het Vaticaan nog altijd als een onmogelijke opgave te ervaren. Wie zich ver gaapt aan de historische monumenten en de vele kunstschat ten, waaraan het Vaticaan „rijk" is, krijgt echter licht een onjuist beeld van de financiële mogelijkheden van de Kerk. Een eventuele verkoop van deze schatten, waarmee de Kerk der armen in de loop van vele eeuwen is „verrijkt", zou in cultureel opzicht tot een onherstelbaar verlies leiden en op den duur ook geen oplossing bieden. Wel kan men zich af vragen of de versobering sinds het tweede Vaticaans concilie niet te veel in symboliek is blijven steken. De verkoop des tijds van de tiara, waarmee paus Paulus VI werd gekroond, heeft ook alleen maar symbolische betekenis gehad. Dat alles neemt niet weg, dat de katholieke geloofsge meenschap van heel de wereld de financiële zorgen van het Vaticaan niet van zich af zal kunnen schuiven. Een appèl op deze gemeenschap om die lasten metterdaad tot de hare te maken zal echter alleen voldoende gehonoreerd kunnen worden als die gemeenschap in alle openheid in staat wordt gesteld zich daarvan in omvang en intensiteit een beeld te vormen. Wanneer de leden van die gemeenschap, als mondi ge gelovigen er dan ook nog van overtuigd worden, dat ook in de wereldgemeenschap van gelovigen de sterksten de zwaarste lasten op zich behoren te nemen, moet het Vaticaan goeddeels van zijn financiële zorgen kunnen worden bevrijd. Men mag er, dunkt ons, met recht op vertrouwen, dat binnen die gemeenschap voldoende verantwoordelijkheid wordt ge vonden om, zeker in deze puur materiële aangelegenheid, het Vaticaan in staat te stellen naar de eisen van de tijd te functioneren. iÜ BRONZEN TOUWTREKKERS In Santa Clara worden wereldspelen georganiseerd met 16 takken van sport, die niet op de Olympische Spelen zijn vertegenwoordigd, op het programma. Uit 58 landen doen 1400 sportlieden mee, waaronder de Nederlandse touwtrekploeg (op de foto, 'voor een klein gedeelte, In actie), die brons veroverde achter de teams van Groot- Brittannië en Zwitserland. SANTA CLARA De Nederlandse touw trekploeg heeft het tijdens de Wereldspelen in het Amerikaanse Santa Clara uitstekend gedaan. In de zware klasse werd een zilve ren plak behaald en in de lichte klasse tot 720 kilo, bracht de ploeg het tot een derde plaats achter Zwitserland (tweede) en Enge land dat eerste werd. Op de Wereldspelen worden zestien takken van sport bedreven die niet op de Olypische Spelen worden ge houden. Nederland begon goed. Het won van Wales, waarna werd Amerika verslagen. Tegen de uit eindelijke winnaar Engeland werd in de ver lenging ook gewonnen. Na drie van de zes te trekken wedstrijden stond Nederland samen met Zwitserland nog met acht punten op een eerste plaats. Tegen de Zwitserse ploeg werd echter verloren, maar tegen de Ieren was het op dat moment aangeslagen team er weer hele maal. Met elf punten haalden de Nederlanders een bronzen plak in de lichte klasse. Daarmee kwam de ploeg bij de best zeven van de wereld. In de zware klasse werd achtereenvolgens van Zweden, Amerika, Wales, Engeland en Ierland gewonnen. Tegen de Zwitsers moesten de Ne derlanders na een zeer spannende wedstrijd het loodje leggen. Maar met een zilveren plak op de tweede dag van deze wereldspelen was er meer gepresteerd dan de Nederlanders hadden dur ven hopen. Geleidelijk warmer DE BILT De weersvooruit zichten voor de komende week zijn gunstig. Een hoge- drukgebied dat lange tijd op de oceaan ten westen van Ierland heeft gelegen komt langzaam in beweging en zal de komen de dagen via Engeland naar de Noordzee trekken. In vrijwel heel Europa zal het hogedruk- gebied voor een weersverbete- ring gaan zorgen. In ons land komen er morgen nog wolken velden voor, maar de dagen daarna krijgt de zon de over hand. Het is daarbij niet on waarschijnlijk dat de tempera tuur in het binnenland einde lijk weer de zomerse waarde van 25 graden weet te berei ken. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië en Finland: In het noorden zonnige perio den, 21 tot 24 graden. Overi gens veel bewolking 17 tot 23 graden. Denemarken: Hier en daar nog een bui, 19 graden. Britse eilanden: In het'noorden en westen wat regen of motregen, 15 tot 19 graden. In het zuiden en oos ten overwegend droog, 20 tot 23 graden. Benelux: Nu en dan zon en geen regen van betekenis, 18 tot 22 gra den. Frankrijk: In het noorden wolkenvelden maar droog, 19 tot 23 graden.' In het zuiden vrij zonnig, 20 tot 25 graden, bij de Pyre neeën en de Middellandse Zee later tot 29 graden. Spanje, Portugal: Aanhoudend zonnig, 25 tot 35 graden. Italië: Vooral in bergstreken eerst nog kans op een onweersbui, overigens zonnig, 25 tot 29 gra den. Balkan: Zonnig en warm met kans op een onweersbui, 25 tot 33 gra den. Duitsland: Vanuit het zuidwesten een ge leidelijke weersverbetering met meer zon, 19 graden tot 25 I graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5