„Heemborch"- flat steunpunt in pepmiddelen-affaire f Aanleg derde fase recreatiegebied Zegerplas volgend jaar van start Wereldrecord paalzitten gebroken REGI0(J0UR)NAAL REGIOUOURINAAL POLITIE DOET INVAL IN AMFETAMINE LABORATORIUM IN VOL BEDRIJF CORINA KOETSIER BESTE VROUW REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JULI 1981 PAGIN NOORDWIJK Al maandenlang hing er een nare lucht in „Heemborch". De ene dag wat meer, de andere dag wat minder, maar altijd hing er het penetrante geurtje, dat aan ammoniak deed denken. De bewoners ergerden zich er aan. Voor enkele tonnen hadden zij een paar jaar geleden aan de Noordwijkse boulevard een flat gekocht met de bedoeling daar riant te wonen met uitzicht op zee en nu werd al geruime tijd het woongenot bedorven door stankoverlast. Klachten bij de politie volgden en die ging op verkenning uit. Duidelijk werd al gauw dat er in „Heemborch" meer loos was dan alleen maar een onaangena me lucht. Bij het appartementengebouw wer den grote auto's gesignaleerd, die geen enkele relatie bleken te hebben met de vaste bewoners van de flats. Om over de herkomst van deze wagens en de inzittenden meer helderheid te krijgen nam de Noordwijkse politie contact op met de Centrale Recherche Informatiedienst te Den Haag en de districtsrecherche van de rijks politie in dit gewest. Bij dit overleg kwam men tot de conclusie, dat het luchtje in „Heem borch" wel eens te maken zou kunnen hebben met de bereiding van verdovende middelen en dat deze zaak zich niet beperkt tot de badplaats. De actie van de Noordwijkse recherche gebeur de in nauwe samenwerking met de speciale re- cherchegroep van de rijkspolitie van het di strict Den Haag, aldus inspecteur Spoelstra za terdagmorgen. Vrijdagmiddag was het zover. De „Heemborch" leek geheel bezet met politie. In de hallen, de gangen, de trappen, de lift, overal stonden politiemannen opgesteld, in uni form of in burger. De actie concentreerde zich op het appartement van de leraar J. P. van R. (33), die als huurder van het pand te boek stond, maar volgens het bevolkingsregister in Den Haag woonde. De man bleek niet aanwe zig, maar werd even later, rijdend in een auto, in de directe omgeving van „Heemborch" aan getroffen en gearresteerd. Het onderzoek in de flat leverde aan de recher cheurs het onomstotelijke bewijs, dat zij raak hadden geslagen. Men trof daar namelijk aller lei onderdelen en andere attributen aan van een amfetamine-laboratorium. Voor een groot deel stonden deze ingepakt en kennelijk gereed voor een verhuizing, aldus inspecteur Spoelstra. Volgens hem was er in het appartement wel ge ruime tijd geproduceerd, maar had men om tot nog toe onbekende redenen het bedrijf ontman teld. Behalve apparatuur werd in de flat een kleine hoeveelheid van het lichtgele pepmiddel gevonden en een pistool van zwaar kaliber. Van de „Heemborch" in de badplaats leidde het spoor naar Schoonhoven. Hier deden de recher cheurs in samenwerking met de politie van het goud- en zilverstadje een inval in een villa. Men liep daar tegen een perfect ingerichte am- fetaminefabriek in vol bedrijf op. „De Kolf stond nog op 60 graden, toen we binnenkwa men", aldus Spoelstra. Het Schoonhovense „lab" bleek bemand door de broers H. P. H. (21) uit Woerden en J. W. H. (24) uit Utrecht, bei den student in de rechten, en door de vriendin van één der gebroeders, de 24-jarige M. T. uit Utrecht. „Zij waren volkomen verrast", vertel de de Noordwijkse politie-inspecteur, die fun geert als coördinator en belast is met de leiding van het onderzoek in deze zaak. In het labora torium bleek tien liter amfetamine-olie aanwe zig. Gemengd met onder andere zwavelzuur le vert deze hoeveelheid ongeveer 15 kilogram amfetamine in poedervorm op ter waarde van ongeveer f 150.000.-. Deze olie en uiteraard ook de in de villa aan wezige apparatuur werd door de politie in be slag genomen en zaterdagmiddag overgebracht naar het Noordwijkse politiebureau. Overigens bleek de amfetamine-fabricage in Noordwijk en Schoonhoven een puur „familiebedrijf". Tij dens het onderzoek kwam namelijk aan het licht, dat behalve de beide broers en hun vrien din, ook een zuster van de in Noordwijk gear resteerde leraar bij de zaak was betrokken. Deze vrouw, J. T. W. van R., weid daarop in Den Haag aangehouden. In verband met deze affaire deed zich vrijdag middag in Noordwijk nog een wild-west tafe reeltje voor. Het ging hierbij om twee andere verdachten, van wie er één, rijdend in een auto, op de Oude Zeeweg werd gesignaleerd. De man voelde nattigheid en probeerde er tussenuit te knijpen, maar zag daarbij z'n weg geblokkeerd door een politiesurveillanceauto, die dwars over de weg werd gezet. Zijn maat, die van de arres tatie blijkbaar nog onkundig was, meldde zich later aan het politiebureau om te informeren of de politie ook wist waar zijn vriend uithing. Dat werd hem duidelijk, toen hij even daarna op het Palaceplein fietste en prompt door een rechercheteam werd ingerekend. „Het waren maar een paar kleine mannetjes in het com plot", lichtte inspecteur Spoelstra toe. „Na hun verhoor zijn ze weer weggestuurd". Het verhoor van de andere verdachten in de amfetamine-zaak was zaterdag in volle gang. Op de vraag of nog meer arrestaties verwacht kunnen worden, meende Spoelstra geen mede delingen te moeten doen. „Er zijn enkele lijnen naar grote jongens in dit soort productie, maar op dit moment kunnen we niet zeggen of daar iets uitkomt". De arrestanten zijn in verschillende politiebu reaus ingesloten. Morgen worden zij aan de of ficier van justitie te Den Haag voorgeleid. NOORDWIJKERHOUT - Enige duizenden begroetten gistermiddag om kwart over vier met een ovatio neel applaus het doorbre ken van het wereldrecord paalzitten door de drie over gebleven heren Stam, Pool man en Steenbeek. Een uur later was het applaus zo mogelijk nog groter. Alle drie de paalzitters stapten van hun zitplaats af met achter hun naam het nieu we wereldrecord: 101 uur en 3 minuten. Een steeds groeiende massa wm Hendrik Steenbeek mensen was getuige van de door de organisatie geplande laatste paalzitdag. In principe was het echter mogelijk, dat de deelnemers nog een nach tje of meerdere nachtjes aan hun lange zit zouden vastkno pen. Niemand hield dit echter voor mogelijk, daar de door zetters de afgelopen dagen veelvuldig gekweld waren door slechte weersomstandig heden. Ex-wereldkampioen Aad van den Berge (de afge lopen dagen regelmatig aan wezig om de aanslag op zijn wereldrecord in de gaten te houden): „Bij al mijn paalzit- pogingen heb ik dit soort slechte weersomstandigheden niet meegemaakt". Dit kampioenschap had ech ter flinke doorzetters. Drie van de achttien gestarten hielden het tot het laatste mo ment vol. Tot zaterdagavond half tien zaten er zelfs nog vier op de palen. Maar een lid van het medisch team, die vrijdagavond verklaarde dat hij er zondag nog drie op de palen zag zitten, kreeg gelijk. Corina Koetsier was het die zaterdagavond afhaakte. Maar met ere: achter haar naam staat een sterk, vrouwelijk wereldrecord van 81 uur en 33 minuten. Richard Stam, Jan Poolman en Hendrik Steenbeek zagen haar met lede ogen afstappen, maar zet ten door. Gistermiddag was Corina al weer aanwezig bij het Oosterduinsemeer om haar collega-zitters te zien triomferen. Met haar waren enige duizenden aanwezig bij deze triomf. De beide rijkspolitieagenten Poolman en Stam smaakten het eerst het zoet van de over winning. „We hadden alle vijf afgesproken minstens 24 uur te blijven zitten", zo lieten zij weten. Honderd uur en 3 mi nuten na het begin van de zit was het echter Jan Poolman die als eerste het record ver pulverde. Eén minuut later voegde Richard Stam zich bij hem en vijf minuten daarna maakte de favoriet Hendrik Steenbeek het drietal com pleet. Na deze record verbete ring drong zich de vraag op: Hoe lang nog? Tijdens de kor te gesprekjes die entertainer Hans Versnel met de drie he ren hield, was tussen de re gels door te horen dat de drie heren daarover een afspraak hadden gemaakt. Een uur la ter kreeg de afspraak gestalte: een verbetering van het we reldrecord met één uur. Als eerste stapte Jan Poolman af, op één minuut gevolgd door Richard Stam en vijf minuten later volgde Hendrik Steen beek hun voorbeeld. „Afstap pen"' is echter niet de juiste benaming, want alle drie wer den zij door leden van het medisch team weggedragen naar de verzorgingsruimte. Daar ondergingen zij een grondige, medische controle en werden zij langdurig ge masseerd. Vervolgens werden zij op grootse wijze gehuldigd. Ex-wereld kampioen Aad van de Berge was eén van de eer ste die de drie kon feliciteren. Bijna direkt liet hij weten een revanche met de huidige drie kampioenen te willen. Hij reageerde met deze uitdaging vooral op uitlatingen van Hendrik Steenbeek. Een op getogen Steenbeek: Ik ben zo blij, zo gelukkig. Eindelijk heeft; deze oude man die jonge kerel (Aad van den Berge) te pakken". Het record van Aad heeft zeven jaar alle aanval len (ook van Hendrik Steen beek) doorstaan. Het staat dus vrijwel vast dat dit succesvol le evenement (georganiseerd door het comité „Noordwij- kerhout 750 jaar") het volgen de jaar op dezelfde plaats her haald wordt. Een organiseren de instantie zal zich zeker aanbieden. Desnoods wordt dit een comité „Noordwijker- hout 751 jaar", want dit comi té verdient het tot in lengte van dagen verbonden te wor den aan die puur Hollandse bezigheid: het paalzitten. Corina Koetsier, die het record voor vrouwelijke paalzitten brak. Sint Jans fanfare op de radio ZOETERWOUDE Voor de tweede maal in korte tijd zal de Zoeterwoudse Sint Jans fanfare te horen zijn op de radio. Morgenavond in het KRO-programma „Zin in muziek" zullen de muzi kanten van de Sint Jans fan fare enkele werken ten ge hore brengen. Hoewel niet precies bekend is welke nummers worden uitge zonden is het wel zeker dat het passages zijn uit het lichte, moderne genre. „Zin in mu ziek" wordt uigezonden van 22.40 tot 23.30 uur. De opna men voor de KRO-radio date ren reeds van 8 maart 1980 toen de mzikanten een gehele middag in de dorpskerk door brachten en één uur kwalita tief verantwoorde muziek is opgenomen. Caravan gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een caravan met een volledige kampeerui trusting is in de nacht van vrijdag op zaterdag ont vreemd van een parkeer terrein aan de Prinses Bea- trixlaan. Het is een witte Adria-cara- van voorzien van een blauwe band. Het kentekennummer is DB-46-LG. De waarde van caravan en inhoud is nog niet bekend. Jeu de Boules Het voor vanavond en morgenavond aangekondigd 'jeu de boules' in Noordwijk kan door omstandighedAÏ. niet doorgaan. Daarvoor in de plaats wordt onder at i spiciën van de Evenementencommissie van de VV] h woensdag 12 en donderdag 13 augustus op het pleija van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen een jeu dp boules-festijn georganiseerd. Routiniers in dit spel zu\ z len daar een competitie spelen, zodat leken hen d T kunst kunnen afkijken. Verder wordt een paar ban ei fe vrijgehouden voor iedereen die zin heeft het spel mtti< de ballen te beoefenen. Bij het festijn komen verschijnt lende attracties, zoals een crèperie, een presentatie vaj het in Frankrijk populaire drankje pernod en een ojwi treden van het muziekgezelschap 'De Echo der Duini nen'. iv Gemeentelijk volleyen In het kader de Rijnsburgse Oranjefeesten spelen gemeenteraad, de politie, de dienst gemeentewerken en hf? bestuur van de Oranje vereniging vanavond volleybalwed strijden. Die beginnen om zeven uur in het 'Westerpariï'IJ en bij slecht weer wordt verhuisd naar de sportzaalvan her 1 'Waterbos'. |m' Oranjefeesten (1) lot De Oranjevereniging Rijnsburg heeft voor deze weel 3 weer een heleboel evenementen georganiseerd. Tot ef, met zaterdag is er de Oranje Expositie van Rijnsburgf se amateurkunstenaars in de hal van het raadhuis. DC,', tentoonstelling is maandag, dinsdag en vrijdag get pend van zeven tot negen uur 's avonds, donderdag vai tien tot twaalf uur 's morgens en zaterdag van halej tien tot elf uur 's morgens. nd 'or Oranjefeesten (2) o! Behalve de expositie is er vanavond ook een aantal doe evenementen in Rijnsburg. Om half zeven begint een vis wedstrijd voor junioren in het Oegstgeesterkanaal. Deel na me daaraan kost één gulden. Om half acht kunnen huid en clubschakers meedoen aan wedstrijden in het Denk huis' aan de Kerkstraat. Een uur later kan iedereen zich 'de Voorhof' uitleven in een andere 'rustigesport: het klai verjassen. Er kan ter plaatse tegen betaling van vijf guldeM worden ingeschreven. Oranjefeesten (3) Ook dinsdag is er in Rijnsburg weer van alles te beid ven tijdens de Oranjefeesten. Om vier uur wordt dl kermis op het parkeerterrein achter het winkelcenL trum 'In de Hof tuin' geopend. Om half vijf begint dm wielerronde in 'Frederiksoord' met een optreden vafy D. V.S. uit Katwijk. Een half uur later is de finale jeufL dronde voor 10- tot en met 13-jarigen. De finale voor dl 14- tot en met 16-jarigen volgt om zes uur en om vjyl over zeven wordt de finale Burchtronde (seniorenM verreden. Tussendoor zijn er series van de derniemota ren, warvoor de finale om kwart over acht begint. Alll starts zijn aan de Nassaulaan. Om half tien worden c prijzen uitgereikt in het restaurant van het 'Waterbf Tot slot is er een bloemencorso Bridge-drive voor j. ren in de 'Voorhof'. Die begint om kwart voor acht t het inleggeld bedraagt 15 gulden per paar. US Pastoor Van Rossum neemt afsche TER AAR Onder grote belangstelling heeft pastoor Van Rossum gisteren af scheid genomen van zijn Langeraarse Parochie. Na de Eucharistieviering werd hem in het Parochiehuis te Langeraar een afscheidsre ceptie aangeboden. Zo'n 200 parochianen en andere be langstellenden gaven door hun aanwezigheid blijk van hun waardering voor het werk, dat pastoor Van Ros sum gedurende 14 jaar in zijn parochie van de H. Ha- drianus had verricht. Het afscheid van pastoor Van Rossum was verbonden aan het feit, dat hij op 24 juli 65 jaar was geworden en daarmee dus de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. De laatste veertien jaar was hij werk zaam in de parochie van de H. Hadrianus te Langeraar, waar hij destijds - in 1967 - mgr. Jansen tot pastoor wt benoemd. In die tijd heeft n toor Van Rossum zich laj kennen als iemand die volledig inzette voor zijn pJ chie. Niet door zich op voorgrond te willen plaatj maar vooral door zijn berd^j heid om voor iedereen - jLj en oud - klaar te staan v,r" neer dat nodig mocht Vele waarderende woonE werden dan ook bij het l scheid tot de pastoor gerii' onder meer door het kerkj stuur en door de burgemee: van Ter Aar. De laatstgeno4v de bood de scheidende past^ namens het gemeentebesti^ een tegeltableau aan. Het werk van pastoor y Rossum wordt voortgezet df— pastoor Steenman, die al enl tijd in de parochie werkzall1 ALPHEN AAN DEN RIJN De derde fase van de aanleg van het re creatiegebied Zegerplas zal de laatste week van augustus of de eerste week van september aanbesteed worden. Het werk zal dan in 1982 uitge voerd worden. Dit kan gerealiseerd worden omdat het Ministerie van Cultuur, Maatschappelijk werk en Recreatie de subsidieaanvraag voor deze fase heeft goedgekeurd. Het gebied tussen de Oranje-Nassausingel, het Aarkanaal en de Zandwinplas zal dan recreatiegebied zijn. Het grootste gedeelte van de daar beschikbare ruimte zal ingenomen worden door sportvelden. Deze liggen er reeds in ruwe vorm en in september zal de raad beslissen of er geld is voor de afbouw. het clubgebouw van de windsurfve- reniging komen. Alphen kan over Westkanaalweg en De Bijlen. Hier enkele jaren terecht trots zijn op haar zullen parkeerplaatsen komen. Ver- recreatiegebied. Het is erg in trek en der is het gebied dan open voor voet- dat komt volgens de heer J. J. de gangers en fietsers. Tussen de sport velden en de plas komt een groot ge bied met een centraal speelveld, waar men bijvoorbeeld vliegers op kan la ten. Aansluitend komen er kleinere Back, adjunct-directeur Openbare Werken, omdat het hele gebied en de hele oever openbaar is. Dat komt zel den voor. Een groot deel van het totale recrea- speelplaatsen, die ingericht worden tieplan zal met het in gebruik nemen voor bepaalde leeftijdsgroepen. van de derde fase gerealiseerd zijn. Omdat het grote speelveld op een Omdat het project gesubsidieerd wat lager niveau ligt dan de weg en wordt door Rijk en provincie moet de wandelaar toch over het meer wil het in fasen worden opgeleverd. Voor uitkijken, wordt aan de rand van dit iedere fase moet men subsidie aan- veld een drie a vier meter hoge heu- vragen, vel opgeworpen, waarover men dan Inmiddels is gebleken dat bij uitvoe- kan lopen. Voor wie wil fietsen ring van de plannen het soms nodig Een brug in de fietsroute rond de Zegerplas. wordt achter de Oosterbegraafplaats is al een stukje van een andere fase een fiets voetpad aangelegd langs het te verwerken. Zo startte men met de over de Kromme Aar gelegen op- oorspronkelijke tweede fase; de haalbruggetje. Watersporters worden sportvelden bij de Olympiaweg. Fase in dit geheel niet vergeten. Aan de één, de noordelijke oever van de opgeleverd op de beplanting na. In oever komt een open weide met een Zandwinplas, is gereed. Fase vier, dit gebied zijn twee bruggen gepland surfsteiger en voorzieningen voor be- Het Heemgebied ter weerszijden van de één is klaar, de andere bijna. Deze ginners. Waarschijnlijk zal hier ook de Kromme Aar en de Maalsloot is bruggen zorgen voor verbinding met Ridderveld. Omdat er nog steeds zand uit de plas gewonnen wordt, dat nodig is in verband met de ontwikke ling van het gebied Kerk en Zanen moet de plas bereikbaar zijn voor werkschuiten. Daarom is het gat in de dijk naar het Aarkanaal gebleven. Deze dijk wordt in de toekomst over bodig als de bocht uit de Rijn wordt gehaald en de beroepsscheepvaart via de Zegerplas naar het Aarkanaal ge leid wordt! Op de noordelijke oever hield men geld over en men kreeg toestemming van het ministerie om dit geld te ge bruiken voor een brug over het gat in de dijk. Maar de brug moest ver plaatsbaar zijn zodat de zandzuigers er door kunnen. Er is toen gekozen voor een vervaarbare brug, die een paar keer per jaar weg moet en een brug die zo hoog is dat er een krui sertje onderdoor kan. Hierdoor kan de pleziervaart de plas blijven benut ten. Deze brug is vrij steil. Hij is niet geschikt voor rolstoelen, maar zoals de heer de Back zegt, er moest geko zen worden; of niemand heeft de mo gelijkheid om rond de plas te lopen of iedereen met uitzondering van ge handicapten. Er was eenvoudig geen geld voor extra aanpassingen, temeer omdat deze brug tijdelijk is. In voorbereiding is nu het gebied tus sen Ridderveld en de Kromme Aar. Als de financiën toereikend zijn zal daar een kinderboerderij komen, waarvoor dan een beheerder aange steld moet worden. Als alle fasen klaar zijn is er een groot gebied voor recreatie, dat loopt van de toekomsti ge Zegerbaan tot aan de Rijnbrug. El Leo de Boer begraven HAZERSWOUDE Zat dag is onder grote belaftrl stelling het stoffelijk one hulsel van Leo M. de Bq 1 bijgezet op de begraafplaip aan de Provinciale Wegjsji Hazerswoude-Dorp. I overleed op 21 juli op Kt leeftijd van 71 jaar w; Leo M. de Boer, die bij zijn lie ven werd onderscheiden rird de gouden ere-medaille vie\ bonden aan de Orde HI Oranje-Nassau, was vele jaipi directeur van de Rabobain Hazerswoude-Koudekerk. Irr laatste jaren was hij on<|. meer nog actief als pennime meester van de stichting „Ifir Anker". In het verleden hij in de politiek actief: als van de gemeenteraad van I zerswoude voor de toenmal KVP en als wethouder zijn woonplaats. Op divej andere terreinen maakte f zich trouwens verdienstell ondermeer ten behoeve vanL parochie van de H. Bernard^ (die later werd samengevoa met die van de H. Michael)f Bejaarde beroofd LEIDEN Een 82-ja Leidse vrouw is zaten middag op nogal hardha: ge wijze van haar tasje roofd. [hi De dame liep op het Stati<Ae, plein. Plotseling werd zij ver geduwd en een jongen! j griste haar tasje weg. ha vrouw viel op straat. Het t&l bevatte onder meer een drag van vijftig gulden. fcjv

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4