Auto's in Duitsland bumper aan bumper REFORM A ZMIA.NYCEN CDA wil toch opnieuw onderhandelen Solidariteit waarschuwt tegen aantasting van stakingsrecht 1HG HONGERMARS IN POLEN WALESA OVERVERMOEID Israël én PLO: Bestand wordt geschonden Goud voor Marlon van Dijk Maandag 27 juli 19817 le jaargang no. 22U, J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: I. J. Hallewas. Chef-redacteur; Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Speelfilm „Paper Moon" van Peter Bogdanovich, met Ryan en Tatum O'Neal in de hoof- rollen (Ned. I 19.50 uur). Eer ste aflevering uit de tweedeli ge tv-serie „Vrouwen in wa penrok" over positie van de vrouw in de krijgsmacht (Ned. I 21.55 uur). Droog weer en zonnige perio den. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 23 gra den in het binnenland. Matige westelijke wind. Morgen zon op: 5.54. Onder 21.37. Schev. hoogw.: 0.51 en 13.38. Laagw.: 8.51 en 21.36 OERTJES OP STAP 'T 1800 GULDEN tSINGEN De politie van Vlissin- ïeeft de vakantie van twee Brabantse ■tjes van zeven en twaalf jaar oud uit nhout vroegtijdig moeten afbreken, ongetjes waren woensdag per trein 1800 gulden op zak in Vlissingen ■iveerd. Dat geld hadden ze uit de ou- jke woning weggenomen. In Vlissin- kochten de kinderen een tent, een en eten. Ze vielen de politie op omdat egaal kampeerden en omdat hun tent windvast stond. De kinderen die on- oezicht staan van de Stichting Jeugd ezin, zijn vrijdag na een nacht in het ebureau te hebben doorgebracht, mensen van deze instelling uit Breda ,e|, taald. Het grootste deel van het geld U3 opgegaan aan de tent, de fiets en het Opnieuw rellen in Liverpool LIVERPOOL In Toxteth, een wijk in Li verpool, is het de afge lopen nacht weer on rustig geweest. Na tien rustige nachten is op nieuw geweld losgebar sten in de Britse haven stad. Drie mensen zijn bij de onlusten gewond geraakt toen ongeveer zeventig jongeren met stenen en benzinebom men de straat opgingen, zo heeft de politie van morgen meegedeeld. In Toxteth zijn de onlusten van twee weken gelden ook begonnen. Radiopiraat draait proef voor kust SCHEVENINGEN/KAT- WIJK Vanaf de kust vaarder Magda Maria zijn het afgelopen weekeinde de proefuitzendingen van de nieuwe Nederlandse radiopiraat „Paradiso Ra dio" de ether in gegaan. De zeezender ligt voor de kust, tussen Schevenin- gen en Katwijk. Justitie en PTT zijn op de hoogte van deze r\ieuwe zeepi raat, maar het is nog on zeker of er direct wordt ingegrepen. Pag. 6: 1 augustus defi nitief in de ether. „Miss-poes" De 18-jarige Italiaanse Miss Italië, Monica Ronzoni, maakt, met tranen in haar ogen, het V-teken als bekend wordt dat zij tot Miss Young International gekozen is. Bunny Bell, de kat van de Amerikaanse Hellen O'Malley, is duidelijk minder aangedaan, wanneer zij gekozen wordt tot All-Amarican Glamour Cat. ANAESTHESIST VLAK VOOR OPERATIE: „Mijn dag zit erop" (van onze correspondent Cees Manders) ROME Italianen zijn heel wat gewend op het gebied van zieken- huisverpleging, maar wat een anaesthesist in Florence presteer de, heeft toch grote verbazing ge wekt. Toen een vrouwelijke pa tiënt de operatiezaal werd binnen gereden ging hij naar huis omdat zijn werkdag erop zat. In het zie kenhuis loopt al lang een arbeids conflict in verband met ongunstige werktijden, maar zoiets is nog nooit voorgekomen. De officier van justitie overweegt een rechts zaak tegen de man aan te spannen. rTLr.z Toeristen vormen files tot vijftig kilometer Bntieverkeer op de autostrada bij Bologna. DEN HAAG De Nederlanders die het af gelopen weekeinde hebben geprobeerd met hun auto zonniger oorden op te zoeken of via de Duitse Autobahnen terug wilden ke ren naar hun moederland, hebben het gewe ten. Files tot vijftig kilometer en wachttij den van ruim drie uur bij de Oostenrijkse grensovergangen waren geen uitzondering. Grootste knooppunt was de verkeersader Stuttgart-Karlsruhe, waar ongelukken wa ren gebeurd en tevens het wegdek in repara tie was. Hier stonden duizenden wanhopige toeristen ruim vijf uur in de rij. De grote drukte op de Duitse wegen, in zowel noordelijke als zuidelijke richting, werd veroor zaakt door veel teruggaand verkeer en de va- kantiepiek in de grootste deelstaat Noordrijn- Westfalen. Voor de grensovergang München- /Salzburg stond acht uur zaterdagmorgen al een file van twintig kilometer. Ook in Bologna werden de zenuwen van vakantiegangers op de proef gesteld. Hier stonden de auto's over een lengte van circa tien kilometer bumper aan bumper, omdat de meeste fabrieken in Noord- Italië vrijdag hun poorten hadden gesloten. Rustiger was het volgens de ANWB op de Franse wegen, waar vrijwel geen filevorming optrad. Het Franse ministerie van transport verwacht volgend weekeinde echter meer drukte, omdat de meeste Fransen dan hun va kantie hebben. In eigen land maakte het veer naar Texel met wachttijden van ruim zes uur een ongunstige uitzondering. Vakantieverkeer op de autostrada bij Bologna. ^to in doot: man ïrdronken 1RDWIJKERHOUT il-jarige E.A.M. Zeestra- uit Voorhout is zondag- ;en om het leven geko- bij een ongeluk op de I gevelderweg. ieer Zeestraten zat bij een ld in de auto. Zij waren op het paalzitten in het erduinsemeer toen de nd, en 23-jarige Sassen- ïer, de macht over het r verloor in een bocht. De m kwam op zijn kop in de B naast de weg terecht. De I mrder wist zichzelf via raampje uit de auto te een. Toen de politie de houter uit de auto haalde, deze al te zijn verdron- ibrekers ïtrapt •EN Een 19-jarige lenaar heeft vanmorgen Inbreker en een man, die ^uitkijkpost dienst deed, agd, zonder dat hij goed en wel van door- igen was. Iman liep vanmorgen om over een naar zijn wo- aan de Hoflaan. Plotse- werd hij door een nog on- ide man tegengehouden, an tracteerde de Leide- op enkele ferme klappen, vluchtte de aanvaller |gs weg. Onthutst opende I slachtoffer de voordeur, seconde later werd hij we- m aangevallen. Daarbij ïan onder meer in de n geschopt. Ook de twee aanvaller nam de benen. ran de schrik te zijn beko- fi, besefte de man, dat het twee om diefstal te doen geweest. Door zijn komst, ;g het duo niet de kans iets te nemen. DEN HAAG CDA-fractievoorzit- ter Van Agt blijft erbij dat er op nieuw moet worden onderhandeld over de sociaal-economische para graaf in de voorstellen van de kabi netsinformateurs. Het telefonische overleg dat dit weekeinde met de top van het CDA is gevoerd, heeft niet tot een nieuwe opstelling geleid. Zoals bekend hebben de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn ge zegd niets te voelen voor nieuwe on derhandelingen. Vanmiddag zouden de drie partijen (CDA, PvdA en D'66) op nieuw gaan praten met de informa teurs. Ook oud-voorzitter van de KVP en voormalig lid van de Raad van State Aalberse vindt dat er weer onderhan deld moet worden. Hij zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Volgens hem hebben de informateurs en hun ge sprekspartners Van Agt, Den Uyl en Terlouw te weinig afstand van de poli tiek. Hun voorstellen voor de vorming van een nieuw kabinet zijn daar een weerslag van, aldus Aalberse. „Men is ervan uitgegaan dat zij wel acceptabel zouden zijn voor hun fracties in de Tweede Kamer. Nu de fracties echter op- en aanmerkingen hebben gemaakt zal men die moeten accepteren en weer moeten gaan praten. De opstelling dat onderhandelingen niet meer mogelijk zijn is niet aanvaardbaar. Op deze ma nier is de informatie gedoemd te mis lukken". Aalberse wees erop dat alle zes onder handelaars straks mogelijk in de rege ring zitten. Voorts wees hij erop dat als men voorstellen aan de fracties voor legt, er ook ruimte dient te zijn voor die fracties daar iets over te zeggen. „De fracties geven oprecht antwoord. Dat is aanleiding om weer aan de tafel te gaan zitten", aldus Aalberse. Pag. 5: Terlouw: Zonder ons was in formatie allang mislukt WARSCHAU De vrije Poolse moeten zijn op arbeiderszelfbe- vakbond Solidariteit heeft de re- stuur. Zaterdag hebben ruim tien- gering in Warschau gewaar- duizend Polen in Kutno gedemon- schuwd het stakingsracht onaan- streerd tegen de prijsverhogingen, getast te laten. Dit staat in een Zij eisten vooral verbetering van resolutie die de Nationale Coör- de voedseldistributie. Als de verho- dinatiecommissie (KKP), het ging doorgaat, zullen in diverse an- hoogste orgaan van de vakbond, dere steden soorgelijke demon gisteren na drie dagen vergade- stranties gehouden worden, ren heeft aangenomen. De groeiende stroom Polen die het land verlaten baart de regering De resolutie is een reaktie op een grote zorgen. De autoriteiten heb- wetsontwerp die de Poolse staats- ben het ministerie van buitenland- raad aan het parlement heeft voor- se zaken voorgesteld de wet, die e arbeids- emigratie verbiedt, te wijzigen. Ze Hervormingen ja; prijsverhogingen rs in een willen niet alleen dat Polen zonder LJ„, verboden problemen terug kunnen keren nee Het bord van de demonstre- naar hun land, maar ook dat zij het rende Polen tijdens hongermars in land ongehinderd kunnen verlaten. KutnO liegt er niet Om. /A Axr" NHe. aantal bedrijfstakken worden het werk neer te Volgens Solidariteit worden daar door de in de zomer van 1980 be reikte Akkoorden van Gdansk on dergraven. De Coördinatiecommissie vindt te vens dat de aangekondigde prijs verhoging alleen gerechtvaardigd is als hij samengaat met economi sche hervormingen, die gebaseerd Lech Walesa, de voorzitter van Solidariteit is oververmoeid. Hij heeft van zijn artsen opdracht gekregen een week naar het ziekenhuis te gaan om uit te rus ten. Dit is gisteren in vakbondskringen bekend gemaakt. JERUZALEM BEIROET Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie beschuldigen elkaar ervan het be stand dat afgelopen vrijdag een eind maakte aan de Israëlisch-Palestijnse gevechten van de afgelopen twee we ken te schenden. Volgens Jeruzalem zijn de beschietingen door Palestijnen van bases van de troepen van majoor Haddad in Zuid-Libanon in strijd met de overeenkomst; de PLO beschouwt de hervatting door Israël van verken ningsvluchten boven Libanon als een schending van het bestand. De beschietingen van de christelijke encla ves in Zuid-Libanon zijn het gevolg van de verschillende uitleg, die in Jeruzalem en Beiroet aan het bestand wordt gegeven. Vol gens Israël omvat het alle gevechtshande lingen in het gehele gebied, volgens de PLO gaat het alleen om de Israëlisch-Palestijnse beschietingen, alsmede het versterken van de wederzijdse posities en verkennings vluchten boven Libanees gebied. Pagina7: Vervolg ROTTERDAM De 20-jarige René van der y A Gijp heeft gister middag met Fey- enoords pen ningmeester De Vries overeen stemming be reikt over een 3- jarig contract. Deze week opent Feyenoord de onderhandelingen met Sparta over de transfersom voor de rechterspits. Sparta vraagt vooralsnog 1,2 miljoen voor Van der Gijp maar zo ver wil Feyenoord niet gaan. De kans is ech ter groot dat Sparta de transfersom zal laten zakken omdat het vrijwel onmogelijk is Van der Gijp te hand haven na alle problemen van de afgelopen weken. Van der Gijp ging met vakantie en meldde zich niet op de training. Wel verklaarde hij „geen bal voor Sparta meer te zullen schoppen". Til Gardeniers reikt Taroczy hoofdprijs uit HILVERSUM - Minister van CRM, mevrouw Til Garde niers, heeft gisteren aan de Hongaar Balasz Taroczy de hoofdprijs van het Melkhuisje overhandigd. Ta roczy boekte met zijn zege in de finale tegen de Zwit ser Heinz Günthardt zijn vijfde triomf in Hilversum. Eerder zegevierde hij in 1976, 1978, 1979 en 1980. Taroczy, die dank zij de overwinning van Günthardt gistermorgen op de als eerste geplaatste Wojtek Fi- bak een confrontatie ontliep met de Pool, haalde ove rigens een maximale oogst, want hij won in zijn vierde partij van de zondag ook het dubbelspel. Met overi gens Günthardt. „Naturlijk kom ik hier terug", ver klaarde de Hongaar, die overigens verscheidene ke ren in de clinch raakte met de wedstrijdleiding. Waar bij overigens een rolletje was weggelegd voor de zoon van Toon Hermans, Maurice, die er eenmaal met een beslissing als lijnrechter compleet naast zat. Oswald K. Smathers is met zijn 66 jaar de oud ste deelnemer aan een sportfestival in de Amerikaanse plaats Syracuse. Smathers, die uitkomt op het onderdeel boogschieten, ver plaatst zich per motor nadat hij ruim twintig jaar geleden bij een bijna fataal auto-ongeluk was betrokken. Als gevolg daarvan heeft de bejaarde sportman twee kunstknieën. Eindelijk auto voor golfer Moussa WASSENAAR De Egyptische golfer Moussa was zo gelukkig tijdens de open Nederlandse titelstrijd in Wassenaar een 'hole in one' te produceren en daardoor een door een autofabrikant beschikbaar gesteld voertuig te winnen. Vorig jaar, in Hilversum, had hij al bijna de sleutel tjes van de bolide in zijn handen, want toen was Moussa ook de enige met een hole in one. Alleen sloeg hij die op een baan waar de extra prijs niet voor beschikbaar was gesteld. Een fles champagne was toen de schrale troost. Vandaar dat juist nu de twintigvoudige Egyptische kampioen dat succes zo werd gegund. Gescheurde spier voor Bertil Haage DEN HAAG - Bertil Haage, één van de werpers van het Nederlandse honkbalteam dat onlangs de Europe se titel veroverde, blijkt tijdens het toernooi in Haar lem een spier te hebben gescheurd. Daardoor kwam de Twentenaar gisteren voor zijn club Tex Town Ti gers niet in actie. De debutant uit Enschede, die tot afgelopen weekeinde puntloos onderaan stond in de hoofdklasse had daardoor ondanks het goede ver weer van Haage's vervanger Jan Erik Otte geen enke le kans tegen lijstaanvoerder Neptunes. BERKELEY De Nederlandse kampioene waters ki, Marlon van Dijk, heeft in Berkeley bij de wereld kampioenschappen voor niet-Olympische sporten de gouden medaille veroverd op het onderdeel springen. De Rijswijkse sprong 36,5 meter. De Au stralische Sue Lipplegoes won het zilver met 36,4 meter en haar landgenote Cindy Todd sprong naar brons met 34,8 meter. Maarten van Heeswijk terug bij KZ DEN HAAG Maarten van Heeswijk keert het komende hockeyseizoen terug bij Klein Zwitser land. De verdediger en meervoudig international epeelde vorig jaar nog voor Lyon. Omdat zijn stu die is afgerond, heeft hij zich weer gevoegd bij de formatie van de nieuwe trainer Dick Dalhui- ten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1