Cliff Skakle winnaar van Badgastentoernooi I Slaat voortulpentelers op klei uur van waarheid? IN EN OM DE KAS Leidse renne vooraan in k kermiskoerst SPORTTRIBUIME Slechte beurt in de anjersstroom AMERIKAAN KLOPT PRINSL00 IN TEGENVALLENDE FINALE Centraal Burep; zal fors hf uitpakken op- AGF-Totaal 'ie Jos Koemans loopt uit in Match-circuit Na een uitgesproken slechte week, is deze afgelopen week niet veel beter geweest in de bloemenhandel. Met een heel enkele uitzondering, en dat betrof dan de gerbera en chrysan ten, lagen veelal de prijzen beneden die van vorig jaar om deze tijd. In het bijzonder de anjers en trosanjers bleven sterk beneden de verwachtingen. Het zijn de produkten die het van de zomer moeten hebben, maar het er nu lelijk bij lieten zit ten. De trosanjers kwamen tot ver boven de 10 miljoen, de anjers rond de 3 miljoen, in beide gevallen aanzienlijk méér dan vorig jaar. De standaardanjers kwamen in een dubbel aantal van vorig jaar. Maar de prijs van de trosanjers kwam niet veel hoger dan de helft van het vorig jaar. Een forse tegenvaller voor de kwekers die het van deze tijd moeten hebben! Uiteraard doen de weersomstandigheden er geen goed aan, hoewel echte zomer se dagen de situatie er toch niet veel beter op zouden maken. Maar de vakantie-uittocht drukt wel degelijk een stempel op de gang van zaken. Niet alleen de winkeliers sluiten hun deu ren en laten de klant voor wat die is, maar ook de export zit in de moeilijke dagen. Daarbij komt dat enkele landen zoals Zweden en Denemarken vanwege de contingentering verstek laten gaan. En dat scheelt toch ook weer een slok op een krap toegemeten borrel in de handel. Ook de andere landen doen het rustig aan, want ook in Duits land als grootste afnemer, heerst de vakantie en Engeland zit in de spanning. Kortom, geen beste weken in de bloemenhan del. Vorige week zag de CCWS de omzet terugvallen tot tegen de 8 miljoen gulden, hetgeen ruim een miljoen minder is dan dezelfde week van het vorig jaar. Ook het aanbod van de pot planten was meer beperkt en verminderde het omzetcijfer. Er is gelukkig reden tot de veronderstelling dat het allemaal slechts van tijdelijke aard is en nu de vakantiegangers alweer op de terugweg zijn, de situatie zal verbeteren. Al is een zeer zwakke markt in deze tijd van het jaar wel normaal. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zelfde week, vermelden we: Standaard anjers 12 (21), tro sanjers 14 (24), anthurium 88 (68), snijgroen 12 (13). troschry- santen jaarrond 30 (28), idem geplozen 69 (55), fresia 11 (15), gerbera 25 (41), gladiolen 9 (18), irissen 9 (21), leliekelken 37 (49), lelietakken 31 (39), cybidium groot 72 (96), idem klein 6 (38), grote rozen 13 (19), idem klein 11 (15), sonia 11 (16), be- linda 7 (13), red garnette 7 (11). Met de import is het momenteel sterk beperkt tot het nieuwe seizoen. Uiteraard Is de vraag, ook in eigen land, naar bloemen niet zo groot. Toch kan worden gesteld dat in het algemeen de bloe men van goede kwaliteit zijn en het veilingbeeld erg kleurig. In het algemeen schommelen de prijzen nogal, mede afhanke lijk van de weersomstandigheden. Er zit dan ook meestal een groot verschil tussen de gemiddelde- en hoogste prijs voor het product, waarbij de kwaliteit een belangrijke rol speelt. Opvallend was dat er ditmaal geen toename zat in het aantal aangevoerde potplanten en de prijzen waren aan de matige kant. Maar ook dat zal zich weer spoedig gaan herstellen, zoals redelijkerwijs kan worden verwacht! LAND EN TUINBOUW LEIDSECOURANT MAANDAG27 JULI 1981 PA' p- LEIDEN Verschillende van Swift boekten deze we| dige resultaten. Nu het zon al is dat de vaak van de|§| doorweekte renners niet zien- hebben zij volop gele_ hun gezicht te tonen in de naamde criteriums, de kf \'fj rond de kerktoren, waar bliek soms in grote getale om de aanstaande Zoetemelj Knetemannen aan het zien. i/c Zo werd woensdag jongstleden eei koersprogramma afgewerkt in Watjj In de schaduw van de winnende s vorieten -Chris Koppert bij de juni^e( nationaal kampioen René Kopper, amateurs- zaten ook Leidse rennen, aan. Bij de junioren sprintte Straaten zich na een gevaarlijk r koers met de nodige valpartijen !n9( achtste plaats, terwijl Karei Knij?s met zijn veertiende plaats ook 0 kon zijn. 'or' ran Axel Hermans en Ron Kok pre#1 goed bij de amateurs. Een koers re 1 kleppers, zoals voornoemde favorh v Koppert, winnaar van Olympia'sn Geert Schipper en veel criteriums^nt ten zoals Pim Bosch en Cor Schujkk ëln Maar toch wordt ook de Katwijifojj mans meer en meer bekend, en d%,t te hij dan ook waar met een tiend^j' leg Na een slopende koers sprintte d^rg van Union-Markthof vooraan me^t groepje dat zich achter een aantaLrJ pers bevond. De minder snelle rfj deed niet veel onder voor zijn clur Maartensdijk. Toen viel een kopgrlj®'1 zo'n twintig man de laatste ronde™ elkaar, en reden in totaal acht mfde waarvan er zes vlak voor de streep»1 haald werden. floi ige In de wekelijkse clubwedstrijden an< dag behaalde Hermans de overwip m de amateurs. Liefhebber Gijs Zanj versloeg in een "sprint a deux" ger, terwijl Jan van Straaten naar j winning van de junioren soleerd! Kok was de snelst sprintende niec Ruud Holverda de sterkste veteral A<r- NOORDWIJK De Zuid-Afrikaan Prinsloo bivakkeerde dan wel in de lagere regionen van de stand van het sattelite-circuit, tijdens het badgastentoernooi kwam hij uit stekend voor de dag. Tot de door' ruim duizend toeschouwers be zochte finale dan, want in de eind strijd, tegen de Amerikaan Cliff Skakle, in voorgaande toernooien al tweemaal finalist, kwam de Zuid-Afrikaan er niet aan te pas. Hij maakte erg veel fouten en ook z'n opslag was beduidend minder dan die van z'n opponent. Slaat voor de tulpentelers op de klei binnen niet al te lange tijd het uur van de waarheid? Daar ziet het wel naar uit. Wat is namelijk het geval? Veel wijst er op dat de reserves aan verse, lichte zavel straks uitgeput ra ken. Dan zal men moeten uitwijken naar zware kleigronden, en daar ging men tot nu toe met een grote boog om heen. Want op de zware gronden zijn de mechanisatiemogelijkheden beduidend minder. Vooral wat het rooien betreft, omdat men daar heel snel voor een levensgroot kluitenpro bleem komt te zitten. Links laten liggen Tot nu toe konden de kwekers het zich permitteren om die zware gron den links te laten liggen. Er waren nog voldoende percelen lichte klei of zavel beschikbaar. Men kan in ver band met de vruchtwisseling met tul pen echter slechts eenmaal in de vijf jaar op hetzelfde, land terugkomen. Op de zandgronden ligt dat anders, omdat men daar mogelijkheden heeft voor zeer diepe grondbewerking. Tot vandaag toe kon men echter nog wel geschikte gronden huren. Welis waar moest men voor dat doel vaak steeds verder van huis in dat ver band wordt dan ook al enkele jaren gesproken over „reizende bollenkra- men" maar dat namen de kwe kers op de koop toe. Zoals ze ook heenstapten over de allervriendelijk ste pachtprijzen die de bouwboeren gingen bedingen. In de Schermer of de Beemster moeten de tulpenpro ducenten voor goed land vandaag niet minder dan 7000 gulden per hectare betalen. Dat komt neer op tien gulden per roe. Bepaald geen kleinigheid. De bollen willen daar vrij wel altijd erg goed groeien en als de prijs van de tulpen dan wat aan de stijve kant blijft, is die pachtprijs ook geen onoverkomelijke handicap. Geringe reserves Binnen het huidige tulpenareaal van ruim 6000 hectare, lijkt men echter snel op uitputting van de reserves beschikbare verse lichte gronden af te gaan. Het ziet er naar uit dat men straks wel gedwongen zal worden om naar de zware klei uit te wijken. Dat betekent wel dat men het machi naal rooien zoals men dat tot nu toe gewend was, kan vergeten. Dan zal men moeten gaan uitploegen en de bollen vervolgens met de hand (la ten) oprapen. Dat Is niet alleen duur der, omslachtiger en tijdrovender, maar er Is ook meer mankracht voor nodig. Weliswaar kanomen voor het oprapen ongeschoolde krachten in de startblokken gegaan. In samen werking met het IMAG in Wagenin- gen (het Instituut voor Machines, Ar beid en Gebouwen) is men begonnen met bescheiden proefveldjes op te zetten. Er is driftig gesleuteld aan bepaalde machines, men heeft ver schillende wegen bewandeld en nu is men zo ver dat men het experimen tele stadium kan gaan verlaten.' Voor het planten van de bollen in netten kan men vermoedelijk wel ge bruik blijven maken van bestaande plantmachines, al zullen die natuur lijk wel aangepast moeten worden. Voor het rooien zal er echter een speciale machine gebouwd moeten worden. Tot nu toe behielp het IMAG zich met een omgebouwde aardap pelrooier, maar die bleek niet ideaal. Geen wonder: deze rooier was voor een heel ander doel gebouwd. Dit jaar gaat een kleine groep het te len van tulpen op zware grond in net ten grootschaliger opzetten. Een aantal kwekers heeft zich bereid ver klaard in het object mee te draaien en een deel van de extra kosten voor hun rekening te nemen. Kunststof netten De kunstof netten komen op 5000 gulden per hectare. Dat is een hand vol geld extra, maar hier moet on middellijk aan worden toegevoegd dat men de netten meerdere jaren zal kunnen gebruiken, mits men ze op de juiste manier bewaart. Zo lang ze in de grond zitten, gebeurt er niets mee. Maar zodra zon en licht er op kunnen gaan inwerken, loopt de kwaliteit snel achteruit. Het zal dus zaak zijn de netten direct na het rooien op een koele, donkere plek te bewaren. Ze worden gefabriceerd door een onderneming die voorheen domicilie had gekozen in Barneveld. maar het bedrijf met alles d'r op en d'r an naar Formosa verplaatste om de sterk stijgende loonkosten hier te ontlopen. Sommetjes maken Nu men het experimentele stadium heeft verlaten en men dit najaar twee bunder tulpen in netten gaat planten, is de kans groot dat men volgend jaar zomer met exacte gegevens op tafel kan komen. Dan zal de kweker een keus moeten maken: óf in netten gaan telen óf uitploegen en oprapen met alle besognes daaraan verbon den. Het zal een kwestie zijn van sommetjes maken. Want uiteindelijk wordt alles bepaald door de vraag welke methode het hoogste netto rendement oplevert. Mr. Chr. van Veen, voorzittL- het Verbond van Nederland^- dernemingen (VNO) verricP officiële opening van „AGF-t- '81". Deze nationale vak^ voor de handel in aardapw groenten en fruit wordt van^ en met 17 september gehoui 1 de Expohal in Hilversum* Centraal Bureau Tuinbouw^ gen (CBT) maakt van deze genheid gebruik om zijn rech en voorlichtingsmateriaal Ier Nederlandse vakhandel prijzen. ■s Aan „AGF-Totaal '81" nemen bedrijven deel. Het nationale ternationale vers-assortiment 7 groenten en fruit zal op de valq1 centraal staan. .v De specifieke toeleveranciers AGF-branche geven een breeda; van de entourage van de gro, en fruithandel, zoals winkeljnri' verpakking, weeginstallaties, i- transportmiddelen, verwerkin? chines etcetera. Alle instelling- bureaus die zich ten dienste r AGF-handel bezighouden met lichting en promotie-activiteit<i op „AGF-Totaal *81" aanwezi Produktschap voor Groent©* Fruit, het Nivaa (Aardappelen bedrijfsschappen voor de grc detailhandel in AGF, de stichtii echte groenteman", de stichtij^ konderwijs, het Sprenger lnstilu" het CBT. Tijdens de beurs is op één i. balkons van de Expohal een „(f rie-vers-restaurant" geopend, zal getoond worden hoe het produkt het dagelijkse menu culinair verantwoorde wijze ki rijken. Op deze vakbeurs, di^P gens alleen voor de vakhand^* gankelijk is, worden ook de nê< kampioenschappen fruitschiklf" houden. 'a De eerste reeks ging met 6-1 naar Skakle, die goed aanvalsspel liet zien, maar soms nog te onbeheerst volleerde. De tweede set nam Prinsloo een 3-0 voorsprong, maar Skakle herstelde zich en trok met 6- 3 de zeker wat tegenvallende finale naar zich toe. De Amerikaan speelde voor de derde maal het 'Dutch Sattelite Circuit', kwam het eerste jaar nauwelijks verder dan het kwalifikatletoernooi, plaatste zich het jaar daarop wel voor het Masters-toer- nooi, maar verdween daar in de eerste ronde van het toneel en heeft zich dit jaar tot één van de betere spelers van het cir cuit ontwikkeld. Niet alleen In het enkelspel, want ook in de dubbel ging de zege naar Skakle, die met de Columbiaan Cortes speelde. Ook de dubbel gaf weinig echte strijd te zien. Daarvoor lag het tempo voor de Ameri kaanse broers Flack net even te hoog. De eerste set eindigde in een 6-0 zege voor de Amerikaans-Columbiaanse combinatie, de tweede reeks bleven hun opponenten nog tot 3-2 bij, waarna Skakle-Cortes er snel een einde aan maakte: 6-3. In B was ook tennis van zeer hoog gehalte te zien. De winnaar bij de heren Ronald van der Hoeven staat op de nominatie om naar de A lijst te gaan en klopte in Noord- wijk drie 'Leidse' spelers op rij. Eerst zette hij Herman van der Capelle aan de kant. Hennie Koemans, die de kwartfinale be reikte door een zeer goede zege op Hugo Ekker, was zijn volgende slachtoffer en in de halve finale was Jos Koemans niet sterk genoeg om de Brabander te klop pen. Na een 6-1, 5-1 achterstand zag het zetten vrijwel altijd neemt men voor dat werk scholieren in dienst mar nu de zomervakanties steeds meer worden gespreid, dreigt er ook in de twee eérste weken van juli op het gebied van de personeelsvoorzie ning een knelpunt te komen. Tulpenbollen houden geen rekening met een verlate of vervroegde zo mervakantie. Als ze rijp zijn, wensen ze snel gerooid te worden, want an ders komen ze, zoals dat in vakter men heet, „los In de huid te zitten". Als het warm en vochtig weer is, doemen er trouwens nog meer geva ren op. Denk maar eens aan het ge vreesde „zuur". Alternatieven chlne moet dan wel het een en ander worden gewijzigd. Want voor de bol len de grond ingaan, moeten ze „ver pakt" worden in een net dat mee de grond ingaat. De tulpen groeien in die netten even goed als in de volle grond, maar bij het rooien heeft men van dat net een enorm gemak. Men 'behoeft dan geen rapers in te zettan, omdat men de netten met bollen met de machine uit de grond kan halen, terwijl de kluiten op de akker achter blijven. Het zijn juist de kluiten die bij het rooien op zware grond voor ern stige beschadiging kunnen zorgen. Op deze manier zal men per dag wel wat minder kunnen rooien dan tot nu toe op de lichte grond, maar de na delen van uitploegen en oprapen we gen vele malen zwaarder. Men is daarom op zoek gegaan naar andere methoden. Men meent die gevonden te hebben In de teelt van tulpen In... netten. Aan de plantma- Driftig gesleuteld Het telen van tulpen In netten is als proefobject enkele Jaren geleden uit Het oogsten van in netten geplante tulpen. De Zuid-Afrikaan Prinsloo behaalde in Noordwijk zijn beste prestatie in het Sattelite- circuit tot nu toe door het bereiken van de finale. In de eindstrijd echter was-hij kans loos tegen Cliff Skakle en verloor met ruime cijfers: 6-1, 6-3. W U - De Amerikaan Cliff Skakle won het Badgastentoernooi te Noordwijk door een overtuigende zege op de Zuid-Afrikaan Prinsloo. er voor Koemans nogal somber uit, maar hij herstelde zich, kwam zelfs met 5-6 en 0-40 voor, maar verloor tenslotte de tie break. Bij de dames was het toernooi ook sterk bezet. Daar ging de finale tussen Karin Bakkum en Miriam de Groot, die Jacqueli ne van Wijk in de kwartfinale had uitge schakeld. Bakkum was in de eerste set duidelijk sterker dan de Hoofddorpse, won die ook met 6-1 en leek bij 2-0 in de twee de reeks op de goede weg. Miriam de Groot herstelde zich goed en bleef tot diep in de derde set bij om zich pas bij 7-5 gewonnen te geven. De herendubbel werd een zege voor Marco Winter en Dennis Jo nes, de mixed voor Post en Bollegraft. In C kon Katwijker Jan de Groot het in de eindstrijd niet redden. De Duitser Carsten Vier, die Waldo Jansen in de halve finale geklopt had, won in drie sets: 6-1, 5-7, 6- 4. Bij de dames ook een Duitse zege. C. Sczesny pakte de hoofdprijs voor Marlies van Balen. De herendubbel werd een zege voor Wolterink en Willemse, de dames- dubbel was voor de dames Grooff en Hey- boer. De gemengd dubbel veteranen werd een zege voor het koppel Tönjann/Roo- denburg, omdat tegenstander Grimbergen in de eindstrijd geblesseerd raakte. Jos Koemans is verder uitgelopen in het Match-tenniscircuit. De jeugdige Voor schotenaar behaalde een groot punte- naantal dankzij een halve finaleplaats in Noordwijk en een kwartfinaleplaats in de dubbel. Verder is er een duidelijke af scheiding aangebracht tussen de eerste acht, die voor de 'Match-Masters' uitge nodigd zullen worden en de achtervol gende groep, van wie eigenlijk alleen Anne-Jan van der Meer nog voor ben verrassing zou kunnen zorgen. WILLEM SPIERDIJK Bij de dames maakte Miriam de Groot een enorme sprong op de ranglijst, maar zij zal waarschijnlijk niet tijdens het finale week einde In actie komen. Datzefde geldt voor Veronique Pardoel. Jacqueline van Wijk maakte iets van haar achterstand op Lise- lotte van der Bijl goed. De stand bij de heren: 1. J. Koemans 108; 2. H. der Capelle 84; 3. M. Brooshooft 82; 4. F. Grimber gen 66; 5. H. Tönjann 54; 6. L. Damen7. B. van der Feen 60; 8. H. Koemans 58; 9. A.J. van der Meer, B. van der Zee 36; 11. Robbert-Jan van der Feen 32 Dames: 1. L. van der Bijl 56; 2. J. van Wijk 52; 3. M. Guyt, M. de Groot 32; 5. M. Lembeck 28; 6. V. Par doel, Rose-Marie Verdegaa! 20;

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12