inkeliers voelen zich door gemeente in het nauw gedreven Vakantiereis door Mexico in museum voor Volkenkunde i - ïjONINGBOUW OP TERREIN OVERDEKTE iliifiilBii Malafide actievoerders aangehouden erechtelijk gekrakeel mdom Dullebrug lurt voort OVER CULTUUR NAHUA '5 leidse courant DONDERDAG 23 JULI 1981 PAGINA 3 lCwonin Niet de bouw oningen op het ter- '.Osfan de voormalige pkte" aan de Haar- •straat stond gisteren ussie voor de provin- >5 iROB commissie, vee- '9-3|g het de protesteren- -Jceliers om een dege- ló flfweging van hun be- i ten opzichte van de li van de gemeente De winkeliers voe- ET.» bedreigd door de in- 2i.3iran' het gemeentebe- 0rl0m het oostelijke deel e Haarlemmerstraat iger als winkelgebied lersteunen. Daarom i get gemeentebestuur .25 bouwen op het Over- umcrrein en zien de win- rhe daar liever winkels keiiers hebben tegen de annen van het gemeen- ■«r een bezwaarschrift 0 |,nd dat momenteel bij 2.5|on in behandeling is. i. luring van het bestem- 5 ^an Maredorp is afhan- Iran de beslissing over iwaarschrift. Het ge- gjJiestuur heeft ondertus- 10 «ieputeerde Staten om gr. rklaring van geen be- "T-gevraagd zodat alvast 16 bouw van de woningen >rden begonnen. Deze ing is inmiddels ver- De winkeliers hebben in geprotesteerd omdat en dat eerst het beleid neente en de belangen winkeliers tegen elkaar m worden afgewogen. rgelijke belangenafwe- nd» eft het college van Ge- rde Staten niet willen ,iieii toen zij de verklaring laar de (Verwachting is Kroon hier meer aan- (n besteedt. De winke- igen er daarom op aan Hit/bouw van de woningen jp^ten totdat de Kroon ltspraak heeft gedaan, ^er de gemeente hierop lopend nu al mag gaan bouwen is er sprake van een schijnrechtszekerheid, zo me nen de middenstanders. Afbouw Leiden heeft te veel winkels voor het besteedbare inkomen en bovendien zijn deze win kels te veel verspreid. Dit was de conclusie van een distribu tie planologisch onderzoek dat er toe leidde dat het gemeente bestuur in 1978 een kernwin kelgebied aanwees waar de meeste aandacht op gericht zou worden. Hoewel het ooste lijk deel van de Haarlemmer straat (tussen Pelikaanstraat en Havenplein) twee jaar daarvoor opnieuw ingericht was, werd het buiten het kern- winkelgebied gehouden. Dat betekent dat de 24 daargelegen winkels wel erkend worden maar dat door het gemeente bestuur geen bijzondere moeite zal worden gedaan dit winkel gebiedje in zijn bestaande vorm in stand te houden. Nadat de Overdekte werd af gebroken, besloot de gemeente dan ook hier geen winkels neer te zetten maar woningen te gaan bouwen. De winkeliers zien hierin een eerste stap in de afbouw van hun winkel straat. „De geprojecteerde wo ningen vormen een ingrijpen de wijziging in het karakter van de straat ten nadele van de winkelfunctie en zullen de toeloop van het publiek de straat in doen verminderen", zo verwoordde H. ten Have de mening van de winkeliers: „Een dergelijke wijziging mag slechts tot stand komen nadat een zorgvuldige belangenaf weging heeft plaatsgevonden en het bestemmingsplan door de Kroon is goedgekeurd. Een verklaring van geen bezwaar is hier dan ook volstrekt mis plaatst". Huren W. Eggenkamp verdedigde het gemeentelijk beleid door het Het braakliggend terrein, waar vroeger het zwembad „De Overdekte" stond. spoedeisende karakter van de zaak te benadrukken. Hij wees erop dat eind van dit jaar de garantieregeling voor de hu ren af zou lopen en dat er daarom snel gebouwd diende te worden, wilden de huren nog laag gehouden kunnen worden. De bezwaren als zou den er te weinig parkeerplaat sen bij de woningen kunnen worden gerealiseerd wees hij van de hand door te verklaren dat de bouwvergunning pas wordt afgegeven wanneer ze ker is dat het benodigde aantal kan worden gerealiseerd. Een tijdelijke parkeeroplossing voor de toekomstige bewoners zou op het Ir. Driessenplein gevonden kunnen worden. „Als het aan ons ligt, beginnen we meteen na de zomervakan tie", aldus de heer Eggen- kamp. Middenstander G. Palm vond dat de gemeente zich niet met de middenstand moest be moeien. „Er lopen in de Haar lemmerstraat genoeg mensen. Onze zaken lopen allemaal re delijk tot goed en wanneer een zaak uit het kernwinkelgebied niet goed draait dan ligt dat aan het beleid van de winke lier. Als het aan de gemeente ligt blijft het niet bij deze 24 woningen maar zullen er an dere stappen volgen. En wij kunnen nergens naartoe want ruimte in het kernwinkelge bied is er niet". De uitspraak van de AROB-commissie volgt. Bond (1) rj I 30 I Hoewel de nieawe James Bond film 'For your eyes only' al drie weken lang in twee zalen (Lido 1 en 2 wordt vertoond, is de belangstelling voor de avonturen van geheim agent 007 nog steeds overweldigend te noe men. Regelmatig moeten de kassières van het Lido theater het bordje 'James Bond uitverkocht' tevoor schijn halen. Alleen bij de middagvoorstelling over treft de vraag het aanbod niet. Volgens de directie van Lido zal die grote toeloop nog wel een tijdje aanhou den. Daarom worden voor 'For your eyes only' nog vier weken lang twee zalen gereserveerd. Daarna zal worden teruggeschakeld naar één zaal. Voorlopig is Bond dus nog lang niet weg uit Leiden. Bond (2) De enorme belangstelling voor de Engelse rolprent laat zich eenvoudig verklaren. Bond-films worden per traditie zeer goed bezocht. ..Een bondjaar is altijd goed", heet dat in bioscooptaai. En ook het vrij sombere weer is het bioscoop wezen behulpzaam. De in de badplaatsen verblijvende toe risten zoeken hun heil in Leiden en besluiten dan vaak dat uitstapje te combineren met bioscoopbezoek. Hoeveel bios coopbezoekers de film 'For your eyes only' tot nog toe heeft getrokken Is nog niet helemaal duidelijk. Vast staat wel dat de door de titel gesuggereerde exclusiviteit er al lang af is... era In het programma van volksuniversiteit K&O zijn twee o- pera-series opgenomen. Beiden series bestaan uit vier ope ra's, die in het circustheater in Scheveningen worden uit gevoerd. K&O organiseert bij voldoende belangstelling busreizen vanuit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest naar Scheveningen. Na afloop van de voorstelling vervoert de bus de bezoekers weer naar huis. De volledige gegevens over deze opera-serie staan in het jaarprogramma van K&O, dat gratis is te verkrijgen tussen negen en vijf uur op het bureau van het K&O aan de Oude Vest 45. Telefo nisch kunnen inlichtingen verkregen worden onder de nummers 141141 en 141200. LEIDEN De politie heeft gisteravond rond zes uur twee Amsterdammers (18 en 33 jaar) aangehouden, die aan de Rosmolen mapjes met ansichtenkaarten ten bate van de ac tie „Hulp waar nodig is" verkochten. Het geld van de verkoop komt volgens de verkopers ten goede aan gehandicapten. Het Centraal Archief van het Inzamelings wezen heeft echter reeds in maart van dit jaar gewaarschuwd voor de bedenkelijke activiteiten van de stichting „Hulp waar nodig is". Uit ervaring weet men dat slechts een zeer klein deel van het geld naar gehandicapten gaat. Het merendeel van de op brengsten zou in de zakken van de inzamelaar verdwijnen.... SN De Dullebrug over de Oude bezwaar die het provinciaal bestuur op 4 nag inmiddels dan wel in gebruik mei afgaf. Daarmee hoefde de afwikke len zijn, het gerechtelijk gekrakeel ling van een bezwaarschrift tegen de n deze overspanning is nog niet bouw van de brug, dat momenteel bij de md. Zo behandelde de provinciale Kroon in behandeling is, niet te worden rcommissie gisterochtend het be- afgewacht en kon meteen met de bouw schrift dat 13 omwonenden hadden worden begonnen end tegen de verklaring van geen commissie tot de conclusie dat de verklaring tenon rechte is afgegeven kan de brug rustig blijven staan. De indieners zagen kennelijk ;te wandelaars hun ook weinig heil in hun be- in op de nieuwe brug zwaarschrift want zij lieten - het gisterochtend afweten. Rest het bezwaarschrift dat momenteel bij de Kroon in behandeling is. De indieners betogen daarin dat de brug niet mooi is en dat deze door zijn tijdelijk karakter pure dieners betrekkelijk geldverspilling is. Het is ove- idige arbeid geweest rigens niet de gemeente die n+ok al komt de AROB- zich met dit laatste in de vin- s geschiedde. De ver van geen bezwaar Dg niet binnen of de ite toog aan de slag en and geleden konden Desondanks werd gis- het bezwaarschrift de AROB-commissie leid. nenstellen van dit be- i chrift is echter voor gers snijdt want de brug werd gebouwd met geld uit de pot voor stadsvernieu wingsprojecten. Volgens de gemeente zal de brug onge veer twee jaar over de Oude Rijn liggen. Voor de indie ners van het bezwaarschrift is het te hopen dat de ge meente vast houdt aan deze termijn. De situatie zou zich anders voor kunnen doen dat de brug alweer afgebro ken is voordat de Kroon heeft kunnen overwegen de indieners in het gelijk te stel len. LEIDEN De Educatieve Dienst heeft rond de ten toonstelling „Indianen van Mexico" in het rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 een aantal activiteiten georga niseerd voor kinderen, die dit jaar niet op vakantie gaan, of die al weer terug zijn. Wim Rosema van de Educatieve Dienst heeft het plan opgevat om van de ten toonstelling een soort spel te maken, waar de kinderen ook nog veel van kunnen opsteken. Behalve een leuk ingerichte tentoonstelling die het dagelijkse leven van de Nahua's (afstammelin gen van de Azteken) laat zien, wordt er dagelijks, be halve op zaterdag, in de filmzaal een film gedraaid over deze Mexicaanse India nen. Op het platteland van Mexico wonen ongeveer i miljoen af stammelingen van de Azte ken. Deze Indianen leven nog bijna net zo als vroeger. Ze spreken nog de Azteekse taal: het NahuaU. Daarom worden ze Nahua's genoemd en over deze Indianan gaat de ten toonstelling. Voornamelijk wordt getoond hoe het dage lijks leven van deze Indianen is, met echte, hutten, een pot tenbakoven, een voorraad schuur voor mais, waar je ge pofte mais kan kopen, een waterput en allerhande ge bruiksvoorwerpen en kleren. Een kijkje in de geschiedenis laat zien dat in de zestiende HET ERF NAAST HET HUIS VAN DE FAMILIE CASTILLO ket- dorp- Het derde vel In de speurtocht-werkmap. De kinderen kunnen tijdens hun tocht door het museum de vragen op het vel beantwoorden. eeuw de Spanjaarden naar Mexico kwamen en oorlog voerden tegen de Azteken. Duidelijk wordt de invloed van Spanjaarden op de cul tuur van de Azteken, die de indianan dwongen om het ka tholieke geloof aan te hangen. Ook het gevecht van de In dianen om toch zoveel moge lijk de éigen cultuur te behou den, ontbreekt niet. Echter Spanjaarden trouwden met Indiaanse vrouwen en India nen met Spaanse vrouwen en deze afstammelingen, die Mestiezen worden genoemd, wonen vooral in de steden van Mexico. Maar over de Nfc hua's, die op het platteland woonden en nog zowat geheel de eigen cultuur hebben be houden, gaat de tentoonstel ling. Het aardige van deze tentoon stelling is dat men er een zo genaamde speurtochtkmap bij kan kopen, die op een speelse wijze de hele tentoonstelling in de vorm van losse bladen nog eens naloopt. Per blad wordt een deel van de ten toonstelling genomen, waarop alles zoals het ook op de ten toonstelling staat is nagete kend. Er worden dan wat vragen gesteld, waardoor de tentoonstelling een soort zoekplaatje wordt. Er valt veel van te leren en vooral de jeugd heeft op die manier wat te doen. Op deze wijze wor den de kinderen meer bij het Indiaanse leven van Mexico, door middel van de tentoon stelling, betrokken. Op de achterkant van elk vel staat een verhaaltje met plaatjes die dan thuis, na het zien van de tentoonstelling nog eens nage lezen kan worden. Tevens staat er een heel makkelijk patroon in om zelf een quech- quemitl (een soort grote om slagdoek waarin de Mexicaan se vrouwen gekleed gaan) te maken. Behalve dit patroon, met ideetjes om het te bewer ken, staat er ook een echt Mexicaans recept van chili saus in. Ingegaan wordt ver der op de kunstwerken die deze Indianen maken, de feesten die gehouden worden en de dansen die daarbij ho ren. De films die worden ver toond beginnen steeds om half drie 's middags en duren van ongeveer 20 minuten tot ruim een half uur. Het museumentree kost voor mensen beneden de 18 jaar 1. gulden (of een museumkaart voor alle musea in Nederland van 3 gulden). De tentoonstel ling over de Indianen van Mexico is tot en met 12 jaar gratis en zo'n speurtocht- werkmap kost 2,50 gulden. De tentoonstelling duurt nog de hele zomervakantie. Zoekactie op dak na inbraak in warenhuis LEIDEN Na een uitge breide speuractie op het dak van Vroom en Dreesmann heeft de politie de afgelopen nacht drie jeugdige Leide- naars aangehouden, die in het warenhuis hadden inge broken. Kort na drie uur vannacht kwam de alarmmelding dat er bij Vroom en Dreesmann was ingebroken. Twaalf agenten zetten direct alle uitgangen Van het gebouw af en enkelen van hen gingen naar binnen op zoek naar de dieven. Bin nengekomen trof men een aantal geforceerde vitrines en tassen en dozen vol horloges en andere waardevolle goede ren aan. Inbrekers vond men echter niet. Vervolgens gingen de agenten het dak van het warenhuis op en troffen daar een 15-jarige Leidse jongen aan. Omdat men ervan uit ging dat één inbreker nooit de beneden verzamelde goederen mee zou kunnen nemen, zette men de speuractie voort. Te gen vijf uur had de actie resul taat. Elders cp het dak hielden zich nog twee Leidse jongens (17 en 19 jaar) schuil. De inbraak bij Vroom en Dreesmann is de derde in kor te tijd. Bij de twee vorige in braken werd voor tienduizen den guldens buitgemaakt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3