CDA en D'66 hebben moeite met zetelverdeling Begin wijst bestand van de hand LandbouwschaptEG kan grenzen sluiten voor Nederlandse tuinbouw Zigeuners Malieveld gaan voorlopig naar Woensdrecht Vermist jongetje verdronken BERAAD VANDAAG VOORTGEZET ar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). nummpr. t nnn Woensdag 22 juli 1981,71e jaargang no. 22020 Eerste aflevering uit een twee delige Engelse tv-film „Suez", met in de hoofdrol Michael Gough (Ned. I 19.50 uur). Mu ziekprogramma „Nederland muziekland" met o.a. Peter I Koelewijn en zijn Rockets I (Ned. II 20.32 uur). Veel bewolking en vannacht tijdelijk regen. Morgen af en toe een bui. Middagtempera- tuur 17 graden. Veranderlijke wind. Morgen zon op: 5.47. Onder 21.44. Schev. hoogw.: 7.42 en 20.25. Laagw.: 3.46 en 16.00. NOORDWIJKERHOUT De 4-jarige Thijs van der Zon uit Noordwijkerhout blijkt te zijn verdronken. Gistermiddag rond vier uur werd zijn lichaam gevonden in het Oosterduinse Meer door amateurduikers die samen werkten met de rijkspolitie te water. Het jongetje werd sinds zondag vermist. Hii was het laatst om half drie s middags gezien bij het meer waar hij met zijn ouders was. ■oïnevangst een miljoen IAAG Met de arrestatie van een 25- Hagenaar en een 26-jarige inwoner van irg heeft de Haagse politie gisteren de ehandel een gevoelige slag toegebracht. arrestatie werd twee kilo heroïne ge- l aan de binnenkant van de spatborden in auto. De heroïne heeft een handels- s van een miljoen gulden. n anonieme tip bij de Haagse politie Ie marechaussee in Groesbeek gisteren _^^!jrburger aan. In de loop van de dag volg- irrestatie van de Hagenaar. Volgens de zou de Hagenaar de importeur van de rug zijn geweest, terwijl de Voorburger voer voor zijn rekening zou hebben ge- Jongetje redt man van verdrinking NIJMEGEN Een elfjarige jongen, Derk van Andel uit. Wageningen, heeft een 34-jarige Nijme- genaar die op het punt stond te ver drinken gered uit het water van een meertje bij Beek. De verloofde van de Nijmegenaar had al enkele vergeefse po gingen gedaan. Derk heeft een diploma reddend zwemmen. Talenkennis Britse diplomaten „om te huilen LONDEN De meeste Britse di plomaten hebben een kennis van vreemde' talen die „om te huilen" is. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van de commissie voor buitenlandse zaken van het Britse Lagerhuis. Volgens de commissie beheerst maar 52 procent van de Britse ambtenaren van de ambassade in Parijs het frans. In de ambassade in Bonn kan maar 35 procent van de diplomaten zich in het duits uit drukken. De commissie vindt het van het uiterste belang dat een di plomaat de taal van het gastland meester is. Gasthof met buitenbad Gasthof Blauer Bock in het Beierse Passau be schikt momenteel over een bijzondere „attrac tie": een natuur-buiten- bad van ongekende af metingen direct voor de deur. Door de hevi ge regenval van de af gelopen dagen in het noordelijke Alpenge bied zijn de rivieren de Danube, Inn en Hz bui ten hun oevers getre den en hebben Passou en een aantal andere Zuidduitse plaatsen on der water gezet. Fractieberaad van D'66. Voorzitter Zeevalking (midden) in gesprek met het kamerlid Brinkhorst. Beiden worden genoemd voor een mogelijke ministerspost in het nieuwe kabinet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer fracties van D'66 en van het CDA heb ben grote moeite met het voorstel van de informateurs voor de zetelverde ling In het nieuwe kabinet. Dit bleek gisteren aan het eind van de middag na de eerste gspreksronde over dit on derwerp. Het CDA vindt de taakverdeling op het minis terie van onderwijs tussen een PvdA-minister en twee CDA-staatssecretarissen „niet hard ge noeg". D'66 is vooral ontevreden omdat Den Uyl als minister van Sociale Zaken tevens het werkgelegenheidsbeleid (dat nu nog tot Econo mische zaken behoort) onder zijn hoede krijgt. De socialisten toonden zich voor wat de verde ling van de ministerposten betreft, tevreden. Wel had de fractie enige bedenkingen tegen de inhoud van het ontwerp-regeerprogram. Om elf uur vanochtend zijn de fracties begonnen aan de tweede ronde van het beraad dat waar schijnlijk pas vanavond laat zal worden afgeslo ten. Het CDA blijkt voorts grote moeite te hebben, juist zoals de Democraten, met de positie van de nieuwe minister van Sociale Zaken en werk gelegenheid (Den Uyl). De gelijkheid tussen de ministers en de relatie tussen deze bewindsman en die van Financiën, Economische Zaken en Algemene Zaken ziet de fractie in gevaar ko men. Volgens D'66 betekent het overhevelen van het werkgelegenheidsbeleid naar Sociale Zaken een verzwakking van het aan Terlouw toebe dachte ministerie van Economische Zaken. Bo vendien is men daar teleurgesteld over het feit dat D'66 tegen haar zin de naar zijn mening or dankbare post van Defensie heeft gekregen. Volgens D'66-fractieleider Jan Terlouw dreigt Economische Zaken zodanig te worden uitge hold dat het door D'66 gewenste industriebeleid niet voldoende kan worden uitgevoerd. „De voorstellen zijn niet af, zolang er geen harde af spraken zijn over de verdeling van de bevoegd heden tussen de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken", zo liet Terlouw gisteren weten. Die afspraken moeten volgens hem ge regeld zijn vóórdat zijn fractie het oordeel kan vellen over de voorstellen van de informateurs. „Wanneer wij tevoren hadden geweten dat dit zou gebeuren, hadden wij onze programmati sche verlangens ten aanzien van het industrie beleid behoorlijk aangescherpt", aldus de D'66- leider. Pagina 9: Derde formateur uit D'6 „EERST PALESTIJNEN HET ZWIJGEN OPLEGGEN" JERUZALEM Er kan geen sprake zijn van het stopzetten van de Israëlische aanvallen op doelen in Libanon, zolang de regering van dat land de Palestijnse guerrillastrijders niet uit het land heeft verwijderd of definitief het zwijgen heeft opgelegt De Israëlische premier Begin heeft dit gisteren kenbaar gemaakt aan de Amerikaanse speciale onderhandelaar Habib, die in opdracht van president Reagan Israëli's en Palestijnen tot een staakt-het-vuren tracht te bewegen. Habib is vanuit Jeruzalem naar Beiroet gereisd. Volgens de israëlische regering biedt een staakt-het- vuren de Palestijnen de kans zich opnieuw te bewa penen. Daarom wil Jeruzalem de bombardementen op commandocentra, vluchtelingenkampen en Liba nese burgerdoelen alleen staken, wanneer de machteloze Libanese regering de door de gehele Arabische wereld gesteunde Palestijnen uit het land verdrijft. „Voor ons is het een kwestie van leven of dood", aldus Begin, die andermaal elke poging tot on derhandelen, direct of indirect, met de huidige tegen standers van de hand weis. Tegelijkertijd liet PLO- leider Arafat aan VN-voorzitter Waldheim weten dat zijn organisatie bereid is tot een bestand, als Israël al zijn activiteiten in Libanon staakt. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft de strijdende par tijen 48 de tijd gegeven om de wapens neer te leggen, waarna onderhandelaars zouden moeten proberen een eind te maken aan het conflict. Terwijl de beschietingen tussen Israël en de Palestij nen gisteren over en weer onverminderd doorgingen, liet Syrië weten dat het overweegt om in geheel Liba non Russische luchtafweerraketten te plaatsen. Van nacht zou een Israëlische legereenheid in Zuid-Liba- non Palestijnse stellingen hebben aangevallen. Bij de actie, gecontreerd in het gebied rond het Palestijnse bolwerk Beaufort, waren ook parachutisten en mari ne-eenheden betrokken. ts eilig systeem oor,;luksspoorlijn er vervangen a HAAG Minister man van verkeer en staat heeft de Neder- e Spoorwegen ge ld om het huidige be- ïngssysteem langs de baan Sauwerd - Roode- Pl zo snel mogelijk te ngen door een systeem ichtseinen. De NS had nister eerder laten we it het huidige systeem |nd '83 kon worden ver in. inister heeft de NS ge il om het systeem sneller vangen, met het oog op .rust bij de reizigers op etrokken baanvak. Daar vorig jaar een treinonge- 25. laats en in april jongstle- Krerd een bijna-ongeluk Btateerd. Het huidige sy- werkt via een centrale 'erkeersleiding, waar- ienselijk falen niet meer te vangen. eerlijke vinders PERDAM Een Rotter- juwelier zit dankzij een oneerlijke vinders met een schadepost van twintig- i watnd gulden. Een 19-jarige L4 %fnan griste gisteren in de \ierszaak een plateau met in armbanden (waarde )lQetüO) gulden van de toon- maal en rende er mee naar hter/i- De juwelier zette de chtstv°lging in en wist de n zijn kraag de grijpen, tooide daarop zijn buit straat. Toen de juwelier chadebalans opmaakte, dat hij slechts voor gulden aan armbanden a had gekregen. Voor ig mille sieraden was in kken van het winkelend ik verdwenen. handeling Op het Britse eiland is een zestienjarige jongen >rdeeld tot vier stoksla- De jongen, een Schot, op de overtocht naar het i een ander met een bier- nishandeld. iet vonnis legt de rechter 'itspraak van het Europe- ez0 voor de mensenrechten >pasil zich neer, waarin lijf- (en onwettig worden ver- FNV: GAK heeft problemen aan zichzelf te wijten UTRECHT De directie van het GAK moet zich hou den aan haar eigen richtlij nen voor een sociaal beleid, zoals die staan in het boekje „Wegwijzer sociaal beleid GAK" uit 1974. „De proble men die bij de afdeling ziek tewet zijn ontstaan, zouden dan zijn opgelost", aldus de dienstenbonden FNV in een brief aan de GAK-directie. Het conflict op de afdelingen ziektewet van de GA K-kanto ren vindt zijn oorzaak in het grote verloop en de zware on derbezetting bij het personeel. Volgens de medewerkers komt dit door de in verhouding tot andere afdelingen lage betaling van het personeel. De dienstenbonden stelden in juni het ultimatum dat de di rectie voor 15 augustus een op lossing voor de problemen moet hebben gevonden. Als dat niet lukt gaan de ziekte wet-afdelingen in staking. Komt er voor medio augustus geen bevredigend antwoord op de suggestie van de vakbond, dan volgen op 17 en 18 augus tus ledenvergaderingen waar beslist wordt over de te nemen stappen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap, waar in werkgevers en werknemers in land- en tuinbouw samenwerken, is niet van plan om onder druk van de EG de aardgasprijzen voor tuinders te verhogen. Toch kan het schap gedwongen worden het pas met de Gasunie afgesloten gascontract te wijzigen. Dat kan bijvoorbeeld als de andere EG-lan- den de grenzen sluiten voor Nederlandse tuinbouwprodukten. Vooralsnog hoopt men bij het schap echter dat de Nederlandse regering de EG ervan zal kun nen overtuigen dat de eerder dit jaar afgesloten overeenkomst goed is. Dit stelt een woordvoer der van het Landbouwschap in een commen taar op de kritiek die minister Braks (landbouw en visserij) de afgelopen twee dagen van zijn EG-collega's te horen heeft gekregen. Volgens de overeenkomst met de Gasunie gaat de gas- prijs voor de tuinders dit jaar 4,5 cent extra per kubieke meter omhoog (naast een „normale" verhoging van vier cent) terwijl verder voor 1 april 1984 in halfjaarlijkse verhogingen het ver schil is de gasprijs voor tuinders en die voor in dustrie moet verdwijnen. De andere EG-landen vinden 1984 veel te laat en spreken over con currentievervalsing. Zij willen juridische stap pen ondernemen tegen Nederland. Weken wachten voor Russisch treinkaartje MOSKOU Als gevolg van de zomervakantie heerst een chaos in het verkeer in Mos kou. Volgens het blad Sovjet Cultuur kan het wel 45 da gen duren voordat iemand zijn reis kan beginnen. Telefonisch boeken kan niet en bij het loket, waar ie al gauw twee uur moet wachten, kan pas voor weken later ge boekt worden. Zelfs dat loopt wel eens fout. Regelmatig worden plaatsen twee keer verkocht. Een vliegtuig moet een maand tevoren geboekt worden. De modernisering van het verkeer heeft voor rang in het vijfjarenplan. JUSTITIE: „TOCH MOETEN ZE HET LAND UIT" DEN HAAG De 140 zigeuners die momenteel op bet Malieveld verblijven, mogen gedurende twee maanden hun tenten opslaan op een terrein van de gemeente Woensdrecht Alvorens te vertrekken mag de groep nog enkele dagen op het Malieveld staan. Het ministerie van justitie heeft hierover gis teravond overeenstemming bereikt met de gemeen te Den Haag. De zigeuners mogen nog enkele dagen op het Malieveld blijven omdat het terrein in Woensdrecht nog op orde gemaakt moet worden en omdat de procedure voor het aanvragen van een ver blijfsvergunning voor de zigeuners nog niet rond is. Officieel had de groep het Malieveld vandaag rond het middaguur moe ten verlaten. Voor het terrein in Woensdrecht geldt de normale bewegingsvrijheid. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei dat de gevonden oplossing de zigeuners uiteindelijk geen en kel soelaas zal bieden. „Het enige alternatief dat de overheid voor ogen staat is dat de groep het land moet verlaten", zo zei hij. Bij hel vertrek gisteravond van een zigeunergezin van het kampeerterrein het Muiderzand bij Almere, ramt een zigeuner met een stok hard op het dak van de auto ten teken dat hij het met het weggaan niet eens is. De zigeuners zijn op verzoek van landdrost Lammers verhuisd naar een naburig terrein, vanwege de voortdurende confrontaties tussen zigeuners en kampeerders van een nabij gelegen camping.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1