schede moet ambtenaren ontslaan Gasverbruik fors gedaald CeicUcSomant Akkoord over onderwijs en huisvesting lAN BIJ DE OVERHEID" OOK NIET MEER ZO ZEKER Vrouw vermoord Omroepen en formatie |neente Den Haag ft zigeuners Iblijfsvergunning ANWB wil toeristen belasting afschaffen 111 LENING 1981 PER 1982X1991 Dokkumer vrouw ziet man terug na dertig jaar weer -ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1981 PAGINA 9 •E Enschede moet dras- n en daardoor komen vijf jaar zeker 270 arbeids- - bij de gemeente te vervallen. iciële problemen zijn zo groot *"olgend jaar al 42 ambtenaren ggpntslagen. Het gaat om gym den zwemleraren. >65" Burgemeester en wethouders stellen in hun sa neringsplan voor het schoolzwemmen af te schaffen en de schoolgezondheidszorg en de schooltandverzorging rigoureus te verminde ren. Ook het geven van gymnastieklessen door vakleerkrachten verdwijnt. Op allerlei andere afdelingen van het gemeentelijk apparaat zul len, door het werk efficiënter in te delen, even eens veel arbeidsplaatsen verdwijnen. Voor zover bekend is het dè eerste keer dat een gemeente op zo'n grote schaal ambtenaren ont slaat. De bezuinigingsoperatie van de gemeente levert Enschede in totaal twaalf tot vijftien mil joen gulden op. Desondanks zal het begrotings tekort volgend jaar ongeveer twintig miljoen gulden bedragen. Enschede hoopt met de drastische bezuinigings maatregelen de rijksoverheid ervan te overtui gen dat een extra uitkering uit het gemeente fonds noodzakelijk is. Bij de bezuinigingen be hoort ook een halvering van de subsidie van de voetbalvereniging FC Twenthe. Vanaf nu krijgt de club 350.000 gulden per jaar. De bij de Abva/Kabo aangesloten Enschedese ambtenaren zijn zeer verontwaardigd over de bezuinigingsplannen. Als de onderhandelingen, die zij met het gemeentebestuur gaan voeren niet tot voor hen gunstige resultaten leiden, zullen zij tot actie overgaan. 2aloosheid 10 mannen r hard EM £en VAG De werk- onder mannen tweede kwar- 'eij dit jaar minder :n (tien pro- vorig jaar procent). Dit is in het maande- djeracht van het van sociale rrouwen is het per- erklozen gedaald ten ran het eerste kwar tel met vier procent. provincie waar de Heid in juni niet steeg De grootste stij- ^zich voor in Overijs- •d-Holland en Lim- stijgingen ten opzich- lei van zes tot zeven ya De totale jeugdwerk- smaakt 38 procent van •>>!*|uit. Voor mannen is intage 28 en voor 56. 1/Tl Ti TiT'-ir»"* IT K - A«j i Vredes mars De internationale Vredesmars '81 van Kopenhagen naar Parijs, is gisteren op Neder landse bodem aangekomen. De deelnemers werden enthousiast in het Limburgse land ontvangen. In sommige dorpen had men er zelfs de vlag voor uitgestoken. Rotterdam mag vervuild havenslib in zee dumpen ROTTERDAM Het verzoek van de stich ting Natuur en Milieu en van de stichting Werkgroep Noordzee om de gemeente Rot terdam te verbieden nog langer sterk ver vuild havenslib in de Noordzee te storten, is door de Raad van State afgewezen. Het gaat om 750.000 kubieke meter sterk ver vuild havenslib, dat Rotterdam jaarlijks mag dumpen. Gisteren is het baggerwerk hervat. De Raad van State heeft het verzoek afgewezen omdat de haven anders in ernstige moeilijkhe den komt. Het beroep schuift nu door naar een andere afdeling van de Raad van State, die de Kroon zal adviseren. De Kroon zal vermoede lijk over twee jaar definitief uitspraak doen. De Rotterdamse officier van justitie, mr. J. Schoonaard, zal Rotterdam niet vervolgen we gens de illegale stort van 250. 000 kubieke me ter havenslib, zo is gisteren meegedeeld. AMSTERDAM De 28-jarige Maria Peres In- ocencio is gisteravond laat in haar woning met messteken om het leven gebracht. De politie was gewaarschuwd door buren, die hoorden dat de vrouw en de man met wie zij samenwoonde ruzie maakten. De politie kwam echter te laat. De agenten vonden het levenloze lichaam van de vrouw aan. Haar 33-jarige vriend zat onder het bloed en er lag een mes, vermoedelijk het moordwapen, op de tafel. De politie heeft de man aangehouden. De brief op poten, die CRM-minister mevrouw Gardeniers deze week naar de omroeporganisaties heeft gestuurd, valt wat de inhoud betreft alleen maar toe te juichen. De infiltra tie van de commercie in de Hilversumse omroepbedrijven begint gigantische vormen aan te nemen. En de omroepbon- zen zijn kennelijk niet in staat zie hun reacties op ei gen kracht aan die situatie een einde te maken. Of ze willen dat niet. Dat neemt niet weg dat het in tweeërlei opzicht een brief op de valreep is geweest. De minister is in actie gekomen op het moment dat zij demissionair is. Dat is jammer, waarmee we niet bedoelen dat de minister aarzelend en treuzelend zou zijn opgetreden, integendeel. Zij kreeg immers pas enkele maanden geleden het rapport van de omroepcommissaris, waarin de misstanden in Hilversum op een rijtje werden ge zet. Nee, dit late moment is te betreuren omdat de minister demissionair is. Het kabinet mag in feite alleen nog maar lo pende zaken afhandelen. De diep ingrijpende maatregelen die na september wellicht nodig zijn indien de omroepen geen of slechts gedeeltelijk gehoor geven aan de sommatie van de minister, zijn niet met zo'n demissionaire status in overeenstemming te brengen. In de tweede plaats is het een brief op de valreep, omdat het bijna te laat is om het kwaad van de commercie bij de be drijfsvoering van de omroepen nog uit te bannen. Men dreigt in Hilversum al knap gewend te raken aan deelname in pla tenmaatschappij zus en boekenverzenderij zo. En waar een grote gewenning is ontstaan, is het zeer moeilijk logge orga nisaties als de omroepen weer op het rechte pad te brengen. Het tij is nog wel te keren, maar dan slechts bij een kracht dadig, overtuigd en goed gemotiveerd optreden van de rege ring. Of een demissionair kabinet dat kan valt te betwijfelen, terwijl het bovendien de vraag is of het huidige kabinet niet snel zal worden afgelost. Ook om andere redenen moeten we overigens hopen dat er komend najaar een nieuw, krachtig kabinet zit. Zo'n kabinet zou ook afspraken moeten hebben gemaakt over deze omroepkwestie. Mevrouw Gardeniers zou er goed aan doen haar brief en het rapport van de omroep commissaris toe te zenden aan de kabinetsinformateurs; wel licht heeft ze dit al lang gedaan. Goede, politieke afspraken over deze zaak zijn nodig. Het behoud van ons pluriforme omroepbestel is belangrijk genoeg. i^LO: !AG De gemeente Den Haag zoekt naarstig naar ssing voor de 140 zigeuners die op het Malieveld in. Loco-burgemeester Vink heeft vanmiddag met een gesprek gehad om de mogelijkheid te onderzoe- Den Haag de zigeuners een verblijfsvergunning om de financiële consequenties te bespreken wan- gemeente zo'n beslissing zou nemen. tigeunerleider Petaio is de gemeente Den Haag echter om een aanvraag van de zigeuners" voor verblijfsver- jfc&n te behandelen. Petaio heeft dat gistermiddag ver- i teenover loco-secretaris-generaal mr. Van Hijlkema van Oterie van justitie, met wie hij twee uur heeft gesproken. PSeen gemeentewoordvoerder is officieel niets bekend aan Petaio. jnisterie van justitie is Petaio gisteren te verstaan gege- tij verblijfvergunningen bij een gemeente kan aanvra- r dat Justitie van mening blijft dat die niet zullen afko- /endien moeten de zigeuners een standplaats hebben 'handeling van zo'n verzoek af te wachten, zo deelde jd-voerder van Justitie mee. De meest betrokken depar- I zijn hard op zoek naar een oplossing voor de zigeuners alieveld. Minister Tuijnman deelde dit gisteren mee na In het kabinetsberaad. Hij voegde er aan toe dat „eigen- land weet wat er met deze mensen moet gebeuren of »lf willen". rief aan het ministerie van justitie heeft de Stichting ig Antisemitisme (STIBA) gisteren de regering drin- zocht om de 140 zigeuners een verblijf in ons land toe te een doorlaatbewijs van de buurlanden te overleggen, jngerafdrukken van de zigeuners zijn genomen „alvo- te verdrijven" noemt de Stiba „mensonterend". ideloosstelling veehouders en zaak van de overheid _1AG De schadeloosstelling van veehouders die zijn nadat zij er ten onrechte van zijn verdacht hormopn- en te hebben gebruikt, is een zaak voor de bedrijfstak ff en niet voor de overheid. Dit zei minister Ginjaar van en milieuhygiëne gisteren in AVRO's radio- I Het Landbouwschap heeft laten weten dat de gedu- [eehouders hun schade bij het schap kunnen melden, exact overzicht van de schade te krijgen zijn speciale >rmulieren beschikbaar gesteld. Het landbouwschap wil I wijze een schaderegeling ontwerpen die aan het rijk I >orgelegd. De minister zei ervan uit te gaan dat de rech- ït proefproces dat het schap wil uitlokken niet zal bepa- le overheid in gebreke is gebleven en de geleden schade fgoeden. DEN HAAG De ANWB wil op langere termijn de zogenaamde toeristenbelasting af schaffen, aldus de bond in zijn blad „Recreatie voorzieningen". Volgens de ANWB komt het belastingbeleid zoals dat in Ne derland wordt gevoerd, niet ten goed aan het toerisme. „Te veel gemeenten passen wille keur toe bij het heffen van de toeristenbelasting. Meestal komt het geld niet waar het hoort en wordt in de pot „alge mene middelen" gestopt". De ANWB vindt het een onver teerbare zaak dat het ministe rie van binnenlandse zaken de toeristenbelasting beschouwt als een lokale aangelegenheid, zodat elke gemeente zelf kan bepalen hoe hoog de belasting zal zijn en waaraan het moet worden besteed. Nederlanders omgekomen in Zwitsersland DEN HAAG Twee Neder landse bergbeklimmers, de 18-jarige H. Nielsen uit Leek en de 23-jarige R. van Gent uit Groningen zijn eergiste ren in de Zwitserse Alpen om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Bij de afdaling van de Rothorn (4223 meter) kwamen de Ne derlanders te vallen en storten 800 meter naar beneden. De slachtoffers hoorden bij een groep studenten die onder be geleiding de berg beklommen. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 21 juli 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 september aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 1 september 1982 af inschrijving 21 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 september 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs KABINETSFORMATIE (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Over het onderwijs beleid en het beleid op het gebied van volkshuisvesting en CRM zijn de kabinetsonderhandelaars het ge heel eens geworden. De specialisten op die gebieden uit de fracties van CDA, PvdA en D'66 zijn hierover tot een vergelijk gekomen. De compro missen zijn door de onderhandelaars overgenomen. Een belangrijk geschilpunt op onder wijsgebied betrof de vraag of en zo ja wanneer er een middenschool moet ko men. De PvdA, fervent voorstander van de middenschool, heeft in zoverre toegegeven dat niet direct al in het eer ste jaar van het nieuwe kabinet een wetsontwerp over de middenschool zal worden ingediend. Het CDA heeft in gestemd met de toekomstige indiening van een wetsontwerp waarin de huidi ge experimenten met de middenschool een vaste basis zullen krijgen. De tij dens de huidige kabinetsperiode inge diende Wet Voorzieningen Gezond heidszorg en de Kaderwet Specifiek Welzijn zullen ongewijzigd van kracht blijven, zo is inmiddels tussen de drie partijen overeengekomen. Een omstre den punt was daarbij of de gesubsi dieerde instellingen verplicht konden worden tot democratisering van hun bestuursstructuur. Met name de PvdA wilde dat dit in de wetsontwerpen zou worden opgenomen. In de huidige wetsontwerpen is democratisering ge oorloofd, mits de eigen identiteit van de instellingen niet in gevaar komt. Dit laatste punt telde voor het CDA zeer zwaar, met name vanwege de mogelij ke bedreiging van instellingen op le vensbeschouwelijke grondslag. PvdA en D'66 zijn het CDA hierin tegemoet gekomen. Volgens een woordvoerder van de in formateurs hangt de verdeling van de portefeuilles en vooral de vraag welke personen de ministersposten gaan be zetten nauw samen met de resterende conflicten op het gebied van het re- geerprogram. Die liggen vooral op het gebied van het te voeren beleid ten aanzien van de kernwapens en de kernenergie. Verder zijn er nog wat so ciaal-economische programpunten, zoals de handhaving van de koop kracht voor de minima en de omvang van de economische groei, waar men in het beleid van uit wil gaan. In Flevoland is men druk in de weer om de koolzaad- en graanoogst binnen te halen. Grote maaidorsers doorkruisen de uitgestrekte velden in de polder om aan de einder te keren. DOKKUM De 57-jarige mevrouw W. Snell-Duyshart uit Dokkum is met haar echtgenoot S. Snell herenigd, na dertig jaar in dè veron derstelling te hebben geleefd weduwe te zijn. De man en vrouw zijn beiden van Indonesische afkomst en hebben twee zoons. De heer Snell werkte in Indonesië bij de politie en werd in 1951 offi cieel als vermist opgegeven. Omdat mevrouw Snell en de beide zoons lange tijd niets meer van hem hoorden veron derstelden zij dat hij niet meer leefde en zijn toen met vele andere landgenoten naar Ne derland verhuisd. Onlangs kreeg de vrouw plot seling weer een levensteken van haar echtgenoot. Allerlei instanties met name kerke lijke hielpen het contact tussen de echtelieden te her stellen. Enkele dagen geleden stond hij bij haar op de stoep. Mevrouw Snell is er nog niet helemaal achter wat haar man de afgelopen dertig jaar alle maal heeft doorgemaakt. Veel daarvan zal ook wel duister blijven, want inmiddels is dui- slijk Snell een hersenspoeling heeft delijk geworden dat de heer gehad, omdat hij het destijds niet eens was met het bewind dat in Indonesië aan de macht kwam. Het echtpaar ziet het als een wonder van God dat ze elkaar na zoveel jaren weer hebben getroffen. Mevrouw Snell wil op het ogenblik niet meer ver tellen over deze wonderlijke geschiedenis. „Mijn man moet eerst weer tot rust komen". Verwijten over Bréguet van de hand gewezen HILVERSUM - Staatssecre taris Van Eekelen van De fensie heeft vanmorgen in een KRO uitzending de ver wijten aan bewindslieden en marine-officieren over het vliegen met het marinevlieg tuig Bréguet Atlantic, hoe wel bekend was dat er ge breken aan het vliegtuig kleefden, van de hand gewe zen. „Alle landen zijn met het toe stel akkoord gegaan. Trou wens in vliegtuigen zitten al tijd zekere risico-elementen. Het gaat er maar om of men dat risico aanvaardbaar vindt of niet", aldus de staatssecreta ris. Zoals gemeld zijn de gebre ken aan het vliegtuig in 1973 gebleken bij een ongeluk zon der slachtoffers voor de kust van Wassenaar, terwijl het vliegtuig pas een vluchtverbod kreeg nadat een half jaar gele den een Nederlandse Bréguet bij Ierland neerstortte, waarbij drie marinemensen omkwa- APELDOORN Het gasverbruik in ons land is het vorig jaar fors gedaald, zowel bij de groot- als bij de kleinverbrui kers. Een van de oorzaken is de zachte winter geweest. Dit staat in het jaarverslag van de Vereniging van Gasdistribu- tiebedrijven (Vegin). De Vegin constateert dat ook de door de vereniging gepropa geerde energiebesparende maatregelen effect hebben gehad. Als de zachte winter buiten beschouwing wordt gelaten is het gas verbruik bij de kleingebruikers toch nog flink gedaald. De grootverbruikers die ongeveer eenderde van het totale verbruik voor hun rekening nemen, zijn ook zuiniger met energie omge sprongen. Dat komt met name door de verslechterde economi sche situatie, aldus de Vegin. Een soortgelijke ontwikkeling wordt bij het elektriciteitsgebruik in ons land geconstateerd. De totale gasafgifte van de Gasunie bedroeg vorig jaar circa 40 mil jard kubieke meter. Wisselvallig DE BILT Het weerbeeld in ons land wordt bepaald door koele lucht die van het zeege bied tussen IJsland en Noor wegen via Engeland en de Noordzee naar onze omgeving stroomt. Er kunnen buien val len maar af en toe is er ook zonneschijn. De temperatuur in de middag ligt op circa 17 graden. Deze koele lucht is gisteravond en in de afgelopen nacht ons land binnenge stroomd. Dit is in veel plaatsen van ons land met buien ge paard gegaan. Plaatselijk is ook onweer voorgekomen. Op de waarnemingsstations De Bilt en Soesterberg werd het meest afgetapt. Daar is tussen gistermiddag en vanochtend en vrijdagochtend 19-mm re gen geregistreerd. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Weersontwikkeling: Depressie boven Denemarken trekt geleidelijk oostwaarts. Buienstoringen trekken via Noordwest-Europa oostwaarts. Tamelijk koele en onstabiele lucht stroomt via de Britse ei landen naar West- en Midden- Europa. Britse eilanden: Wisselend bewolkt, enkele buien, 15 tot 20 graden. West, Noordwest-Europa, Mi- den-Europa ongeveer tot de lijn Midden-Frankrijk, Mid den-Zwitserland, Tsjecho-Slo- wakije: In het algemeen veel bewol king en perioden met regen- of onweersbuien, 15 tot 20 gra den. Scandinavië: Wisselvallig, enkele buien, 15 tot 20 graden. Zuid-Europa, landen rond de Middellandse Zee: Overwegend zonnig en warm, 25 tot 30 graden, hier en daar meer dan 35 graden. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9