Besluit Raad van State over Nieuw Rijksdorp slaat in als een bom =7< Financiële situatie Vaticaan blijft duister Vrolijk in Zevenhoven Werkloosheid onder vrouwen fors gestegen REGIOMOURINAA ïf REGIOUOURINAAL kerk wereld BEJAARDE HARTPATIËNTE FLAUWGEVALLEN Kunstnijverheidsbezit van Het Nijenhuis te boek gesteld Okker en Frawley niet op Melkhuisy Congres Pax Christi over vredesspiritualiteit „Stel kerkleden op de hoogte van situatie Christen-Turken" REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1981 PA< fó~ (vervolg van voorpagina) WASSENAAR De be slissing van de Raad van State inzake het verzoek van Huize Nieuw Rijks dorp om schorsing van het provinciale besluit tot sluiting van het tehuis per 20 juli is vanmorgen onder de bewoners als een bom ingeslagen. Een van de bejaarden, de 84-jarige mevrouw Van der Horst die hartpatiënte is, raakte zo hevig geëmotioneerd dat zij het bewustzijn ver loor. In allerijl werd een dokter gewaarschuwd. Even later werd zij met loeiende sirene per ambu lance naar het Bronovo- ziekenhuis in Den Haag gebracht. Op het moment van het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend hoe ernstig zij er aan toe was. „Dat krijg je nu van dat ge sol met de bejaarden", was» het commentaar van de meest strijdbare onder de bejaarden, de heer Mulder. Een bewoonster kon het nieuws alleen nog maar zo becommentariëren: „Ik vind het zogezegd een rot streek dat we zo behandeld worden". Alom in het huis heerste grote verslagenheid. Alle hoop was immers ge vestigd op het beroep schrift. Volgens de provin cie hebben inmiddels elf bewoners zich bereid ver klaard te verhuizen. Zij hebben ae hoogste urgen tieverklaring voor plaatsing in een ander tehuis gekre gen. De overige acht bewo ners verklaarden vanmor gen unaniem beslist van plan te zijn in Nieuw Rijks dorp te blijven zitten, wat er ook zal gebeuren. In een eerste reactie ver klaarde directeur De Visser het een volkomen bespotte lijke zaak te vinden dat de bejaarden binnen een zo korte tijd (31 dagen) de huur wordt opgezegd. „Dat is nog korter dan de norma le huuropzeggingstermijn", aldus De Visser. Wat er nu gaat gebeuren is voor De Visser nog niet duidelijk. Vandaag nog gaat hij met zijn advocaat in beraad over de (eventuele) moge lijkheden die er nog resten. ZEVENHOVEN - De com missaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer mr. M. Vrolijk, brengt maandag 20 juli, in gezelschap van zijn echtge note en de chef van het kabi net, de heer mr. G. Blauw, een werkbezoek aan de ge meente Zevenhoven. Op het programma staan di verse bezoeken, onder meer aan het medisch- en winkel centrum, aan een premie- koopwoning aan de Ruygen- borch in aanwezigheid van de architect, de heer Preeker, en de aannemer, de heer Van Wengerden, en aan de school- bouwplaatsen in het Noordein de en Westeinde. Om kwart over drie zal de commissaris de „eerste spade" zetten voor de aanleg van het fietspad Stationsweg-Noor deinde. Tijdens een openbare raadsvergadering om vier uur, komt een aantal belangrijke punten aan de orde. Het raadslid C. van Veen (CDA) geeft een korte uiteen zetting over een verzameling oudheidkundige vondsten, die enige jaren geleden door de heer Th. van den Bosch langs de Kousweg en de Molenweg zijn gevonden. Het betreft een groot aantal potten en kruiken uit de tijd van de Middeleeu wen, waaronder Majolicabor- den en Baardmankruiken, die de heer Van den Bosch ook heeft gerestaureerd. Er is in middels een commissie samen gesteld, bestaande uit een aan tal Zevenhovenaren, die, in dien dit financieel mogelijk is, deze verzameling gaat behe ren. De aanleg van fietspaden langs de Achterweg, Blokland en de Kade komt eveneens aan de orde. Het waterschap „De Proosdijlanden" zal een fietspad gaan aanleggen, die een verbinding vormt tussen het tuinbouwgebied in de Noordsebuurter Polder en het reeds bestaande fietspad langs de Kade. Er zal gepleit worden voor de aanleg van een fietspad door Blokland en langs de Achter weg in verband met de ge vaarlijke verkeerssituatie. Da gelijks maken vele scholieren naar Uithoorn en Amstelveen van deze weg gebruik. Ook over de leefbaarheid in Zeven hoven zal worden gesproken: voorzieningen op het gebied van sport, recreatie, onderwijs en veiligheid en bruikbaarheid van het wegennet. LISSE/ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de Bollenstreek is de afge lopen maand met bijna elf procent gestegen van 1332 naar 1478 werklozen. Deze toename wordt volgens het arbeidsbureau Lisse voor al veroorzaakt door de stijgende werkloos heid - 22,5 procent - onder vrouwen. In mei stonden er 506 werkzoekende vrouwen gere gistreerd, in juni is dat aantal opgelopen tot 620. Het aantal werkzoekende mannen is in die maand met bijna vier procent gestegen van 826 naar 858. De grote stijging is voornamelijk te wijten aan de toename van het aantal werkloze jongeren. In deze groep is de werkloosheid ruimschoots verdubbeld ten opzichte van vorig jaar juni. Toen stonden 29 werkloze jongens en 93 meisjes geregistreerd. De afgelopen maand waren dat er respectievelijk 101 en 173. Onder hen bevin den zich automonteurs, electromonteurs, tim merlieden, verkoopsters en administratieve krachten. Door het ontbreken van vraag naar dit soort werknemers, nu en waarschijnlijk ook op lan gere termijn, zullen zij moeilijk plaatsbaar zijn. De enige hoop die het arbeidsbureau Lisse voor hen nog heeft is dat werkgevers gebruik zullen maken van de inmiddels ingetreden subsidiere gelingen. Verder is er voor hen nog een kans als zij en de werkgevers wat soepeler in hun ei sen zijn. Het aanbod van vacatures is ongeveer gelijkge- bleven met 120. Vorige maand waren dat er ze ven meer. In de maand juni heeft het Arbeids bureau Lisse 547 mensen ingeschreven en 134 uitgeschreven. Vandie 134 zijn er 92 door het bureau aan een baan gekomen. In vergelijking met juni 1980 is de werkloos heid in het rayon Lisse met ruim de helft toe genomen; van 952 naar 1478. Wat betreft de be roepsgroepen is het aantal werklozen in de bouw gestegen van 60 naar 154, in de metaal van 28 naar 88, in de handel- en kantoorsector van 162 naar 270, in de horeca van 35 naar 65 en in de sociale en geneeskundige sfeer van 45 naar 77. In de uitsplitsing naar gemeente is Lisse lijst aanvoerder met 335 geregistreerde werklozen. Noordwijk volgt op de voet met 310 werklozen gevolgd door Hillegom met 301. Daarna volgen Noordwijkerhout met 247, Sassenheim met 189 en Voorhout met 93 werklozen. Het arbeidsbu reau verwacht dat er weinig verandering komt in die situatie. Bracht de maand juni in de stand van de werk loosheid van mannen in Alphen aan den Rijn ten opzichte van mei weinig verandering, 903 werkloze mannen eind mei tegen 915 eind juni, de werkloosheid vah vrouwen steeg in de maand juni beduidend met 44 tot 491. Van de 915 ingeschreven mannen zijn er 106 jonger dan 19 jaar. Van de 491 ingeschreven vrouwen zijn er 162 jonger dan 19 jaar. Het aantal vacatures is gedurende de maand juni aanzienlijk gedaald. Eind mei stonden er nog 219 banen open, eind juni was dit aantal 147. Hoewel het aantal vacatures in de eerste helft van dit iaar sterk is afgenomen, slaagden 209 werkzoekenden erin via het arbeidsbureau een baan te vinden, terwijl dat in de eerste helft van 1980 er maar 110 waren. De oorzaak van dit verschijnsel is niet helemaal duidelijk. De stichting start zou een rol spelen en het feit, dat maar een zeer klein gedeelte van de personeel sadvertenties in dag- en weekbladen bij het ar beidsbureau bekend is. Va Aan tiebezigheden Voorschoten staat vanaf maandag weer in het tel van de vakantiebezigheden voor de jeugd tussen fit en 15 jaar. De meeste activiteiten gaan zich afspel bij het recreatiebad 'Het Wedde'. Toegang kost 1 g den 50 per activiteit Maandag staat het skelterka pioenschap van Voorschoten op het programma. race begint om twee uur bij 'Het Wedde'. Dinsdag gi men verder met wedstrijden op de waterfiets. Dat beuren begint om half tien bij het zwembad, 's M. dags is er een dierenshow in het Cultrureel Centri Vanaf drie uur kunnen de kinderen daar terecht n' hun kleine huisdieren. Sport en spel (1) Voor de sportievelingen in Katwijk staat er weer een as, tal activiteiten op stapel in de laatste week van juli. Tw, maal. op 20 en 27 juli, kan om elf uur gratis op het straij worden getrimd bij de politiestrandpost. De sportclub Rij soever heeft op de avond van 20 juli om half acht el strandloop over 2, 4 of 8 kilometer op het programr staan. Deelnemers betalen 3 gulden 50 en als ze jonger z\ I dan dertien jaar maar 2 gulden vijftig. Sport en spel (2) Woensdag 22 juli om tien uur begint een natuurwanó ling vanaf de Soefitempel door de Zuidduinen ond< leiding van Staatsbosbeheer. Deelname daaraan is gr tis. Diezelfde dag begint om tien uur een recreatii badmintontoernooi, georganiseerd door het buret sportzaken van de gemeente. Meedoen kost anderhalf gulden. De Lyons afdeling Katwijk heeft voor 25 jJ een strand- en duinwandeltocht georganiseerd. H\ vertrek vanaf hotel Noordzee is bepaald op twaalf ui en deelname kost 3 gulden 50. Tot slot is er woensdM 29 juli een sport-in in de Boorsmazaal, georganiseem door het gemeentelijke bureau sportzakenDit even ment begint om twee uur en toegang kost één gulde\ Doe-feest Het Comité Vakantiebesteding in Noordwijk heeft voor jeugd weer een Doe-feest georganiseerd. Dat feest duu van 20 tot en met 31 juli. De happening met tal van evenly men ten wordt telkens van maandag tot en met vrijdag gJT houden tussen elf en drie uur. Voor de begeleiding van hl feest hebben zich al vrijwilligers opgegeven, maar foei komt men nog mensen tekort. Het comité roept daaroM Noordwijkers op om zich als leid(st)er te melden. Zij kriM fen een vergoeding van zestig gulden per week en voi inderen van medewerkers onder de zes jaar is er een ci che aanwezig. Het Comité is bereikbaar via mevrouw j Ravensbergen, Schoolstraat 41, 01719-16730. HEINO In het idyllisch ge legen kasteel „Het Nijenhuis" bij Heino werd enige tijd gele den de catalogus ten doop ge houden over het kunstnijver heidsbezit van dit museum. Op aanwijzingen en gegevens van conservator dr. Dirk Hannema beschreef adjunct conservator A.C.A.W. van der Feltz de meest pregnante stukken van de verzameling kunstnijverheidsprodukten. Mede doordat het provinciaal Anjerfonds en het provinciaal bestuur fors in de buidel tast ten kon uitgeverij Waanders (Zwolle) er een fraaie uitgave van maken, zij het dat het aantal kleurenreproducties wat tegenvalt. Hannema kocht ooit 144 tsuba's Een kijkje in de „grote saai" van „Het Nijenhuis" met zijn 17e eeuwse uit- trektafel en zijn 17e eeuwse balkroon. stootplaten van (Japanse) Samoerai- zwaarden en het belang van deze collectie is zo groot dat in deze catalo gus alle 144 stuks zijn afgebeeld. Tsu- ba-kenner C.J.F.J. Tammens schreef er een inleidend artikel bij, waardoor de leek meer inzicht krijgt in deze collectie, die tot een van de besten ter wereld behoort. Het boek van Van der Feltz ordent in een negental hoofdstukken het kuns tnijverheidsbezit, dat door het gehele kasteel heen verspreid is, zij het dat er een zekere concentratie valt te be speuren in een van de twee bouwhui zen. Daar liet Hannema mij eens een tweetal prachtige Kakiemon-schaal- tjes zien, die hij ooit in gebruik had als presenteerschoteltje voor koekjes, terwijl zijn bezoek dronk uit Chinese „lange lijzen". Tot een bezoeker hem attendeerde op de grote zeldzaamheid van de schaaltjes, waarna de bejaarde conservator ijlings besloot ze in een vitrine-kast op te bergen, waar ze thans deel uitmaken van de collectie Oost Aziatische keramiek. Met name dit onderdeel van de collectie kuns tnijverheid is sterk vertegenwoordigd in „Het Nijenhuis", waarbij het jam mer is dat zo weinig stukken in kleur zijn afgebeeld. Dat bezwaar geldt ook enigszins de collectie beschreven meubelen, waar van alleen enkele polychroom be schilderde stukken in kleur gerepro duceerd zijn, terwijl het bruine eiken enkel zwart-wit is afgebeeld, hoewel de rijk gesneden panelen van een 17e eeuwse kist ongetwijfeld aan expres sie zouden hebben gewonnen, wan neer er een kleurenfoto van zou Zijn gemaakt. De tekst van de catalogus, waaraan Van der Feltz sinds 1976 aan gewerkt heeft, is summier, d.w.z. de beschrij vingen zijn exact, waarbij alleen de verzameling tsuba's voorzien is van eén apart inleidend hoofdstuk. Dat was mogelijk omdat er bij dit onder deel sprake is van een min of meer op zich zelf staande collectie, die een afgerond geheel vormt. Noch bij de meubelen, noch bij het zilver, het ke ramiek, het brons, koper en tin was dit mogelijk omdat er sprake is van zeer uiteenlopende deelverzamelin gen. Hannema's criterium daarbij was dat hij alleen dat trachtte te ver werven wat hem „interessant en be langrijk" voorkwam, waardoor er sprake is van een zeer persoonlijke collectie. Echter, niet alleen de porselein-col lectie en de 144 tsuba's vallen op, ook' de „aankleding" van de Vermeer zaal met de 17e eeuwse koloniale meubelen, vervaardigd uit zwart ij zerhout trekken de aandacht. En ver der de (kleine) verzameling Afri kaanse maskers en schilden. Samen met de talloze schilderijen (van oude meesters tot en met modernen) vormt het kunstnijverheidsbezit een buiten gewoon interessante museum-collec tie, die thans in zijn geheel is be schreven en derhalve toegankelijk is voor iedereen. KLAAS GOINGA HILVERSUM Tom Okker heeft gisteren aan de organ) toren van de open tenniskampioenschappen van Nederh op het Melkhuisje meegedeeld, dat hij niet zal meedoei Hilversum. Het was geen afzegging, de organisatoren I\A den zijn naam ietwat voorbarig op de inmiddels gept# ceerde deelnemerslijst geplaatst. Okker verklaarde liever 35-plus toernooien te spelen en hij bovendien vakantie houden in Zwitserland. Het 75.000 dol toernooi op het Melkhuisje zal komende maandag niet all zonder Okker van start gaan, maar ook zonder de drie aai kondigde Australiërs Mark Edmondson en Paul Kronk (doo ATP-raad „verschoven" naar een toernooi in Baastad) en Frawley (geblesseerd). Gele kaarten in amateurvoetbal DEN HAAG In het nieuwe seizoen zullen voor het e in de geschiedenis van het amateurvoetbal gele kaai worden gehanteerd. Het systeem is hetzelfde als de laatste jaren in het betaald >oet bal werd gehanteerd. Voor een overtreding die tot nu toe>ep; officiële waarschuwing opleverde, wordt voortaan een i kaart gegeven. Pas na drie gele kaarten kan een voetballer jtre den geschorst. In het verleden gebeurde dat altijd na één offfetel le waarschuwing. p z Sinds deze week weet de Wereldkerk weer iets meer over de financiële situatie waarin het Va ticaan zich bevindt, maar het meeste blijft nog geheim. Na afloop van het speciale financiële concilie begin deze week maakten de 15 deelne mende kardinalen bekend dat het Vaticaanse staatsapparaat dit jaar een tekort heeft van 32 miljoen dollar (bijna 70 miljoen gulden), en dat er alle reden is om aan te nemen dat dit tekort volgend jaar zelfs tot 40 miljoen dollar zal oplo pen. Niet werd meegedeeld hoe groot de ver schillende bronnen van inkomsten van het Vati caan zijn, en hoeveel er uitgaat. Wel wilden de kardinalen nog kwijt dat er flink bezuinigd zal moeten worden, dat het apparaat dat het Vaticaan bestuurt gestroomlijnd zal worden en dat de verschillende delen van de Wereldkerk gro tere bijdragen zullen moeten gaan leveren. De paus bestudeert de voorstellen, hij zal uiteindelijk moe ten beslissen. Volgens een van de kardinalen de Amerikaan Krol, zal dit financiële concilie binnen niet al te lange tijd gevolgd worden door een tweede, waarschijnlijk nog voor het eind van dit jaar. En niet uitgesloten moet worden dat de commissie die gevormd is de financiële situatie van de kerk blijvend in de gaten zal houden. Hoewel het tekort van 32 miljoen dollar dat nu dus bekend gemaakt is geen enkele aanduiding geeft van de hoeveelheid geld die er per jaar in het Vati caan omgaat, kan uit de bezorgdheid die er allerwe gen bestaat worden afgeleid dat het tekort een groot percentage van de „omzet" uitmaakt. Er wordt gesproken over 25 a 30 procent, en dat bete kent dat er in het Vaticaan elk jaar zo'n 120 miljoen dollar ('n 250 miljoen gulden) omgaat. Inkomsten van het Vaticaan komen uit de traditio nele bronnen: postzegels, entreeheffingen van mu sea en kerken, giften uit de hele wereld, de collec teschaal en dan de beleggingen. Uitgaven zijn de salarissen voor de 3000 werknemers van het Vati caan, de bestuurskosten van de curie, de reizen van de paus, onderhoud van de gebouwen. De bank van het Vaticaan hebben de kardinalen dit keer wel mee willen nemen bij hun financiële beschouwin gen, maar volgens een van hen valt deze Instituto Opere de Religione er buiten. Deze bank beheert en belegt de inleggelden van alle religieuze orden in de wereld, en dus niet alleen de gelden van het Va ticaan. Daarom komt de IOR direkt onder de paus en niet onder de curie. Het is bekend dat de winst die deze bank maakt, gebruikt wordt om de tekor ten elders in het Vaticaan te dekken. Nicaraguaanse priesters mogen politicus blijven De Rooms-Katholieke kerk in Nicaragua heeft minister van buitenlandse zaken, pa ter Miguel d'Escoto, en drie andere pries ters toestemming gegeven tijdelijk deel te blijven uitmaken van de Sandinistische re gering. De vier priesters hebben echter be loofd geen kerkelijke functies te vervullen zolang zij voor de regering werken, zo heeft een kerkelijke woordvoerder verklaard. De vier priesters hadden vorige maand een kerkelijk bevel zich uit de regering terug te trekken naast zich neergelegd. Het geschil tus sen de kerk en de priesters bestond al sinds vorig jaar toen de paus verklaarde dat geeste lijken niet betrokken moeten raken in de poli tiek. Veel priesters in Nicaragua steunen de Sandinisten die twee jaar geleden het bewind van dictator Somoza omverwierpen, en zien in hen de voorvechters van de armen. Bisschop Bluyssen tegen komst van Lefèbvre Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft de gesuspen deerde Franse aartsbis schop Lefèbvre dringend verzocht van zijn voorgeno men bezoek aan Veldhoven af te zien. De Franse aartsbisschop, lei der van een vrij aanzienlijke nationale groep van traditio nalistische katholieken, wil zaterdag in Veldhoven een H. Mis voor Nederlandse en waarschijnlijk Belgische vol gelingen opdragen. Bisschop Bluyssen heeft Le fèbvre laten weten, dat hij zich met diens komst niet kan verenigen. Als reden geeft hij daarvoor op, dat Lefèbvre de eenheid van geloof op basis van het Tweede Vaticaanse Concilie en onder leiding van de paus, bedreigt. De internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi houdt van 9 tot 11 oktober in het Belgische Nassogne een congres over „Vredesspiritualiteit". Een internationale werkgroep van Pax Christi probeert al enige jaren te for muleren wat de inbreng van godsdienst kan zijn in het vredeswerk. Op het congres zal „vredesspiritualiteit" in verband worden gebracht met zaken als ontwapening, veiligheid, mensenrech ten, geweldloze weerbaarheid. Vervolgens zal het verband ge legd worden tussen vrede en zaken als gebed, hoop, Eucharistie en nieuwe levensstijl. Sprekers op de bijeenkomst in Nassogne zijn onder andere Lui- gi Betazzi, voorzitter van Pax Christi International, dom Hel der Camara en prof. Edward Schillebeeckx. Kardinaal Alfrink zal ook aanwezig zijn. Op verzoek van de Raad van Kerken in Nederland heeft het moderamen van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk een brief gezonden aan alle hervormde predikanten en kerkeraden, waarin zij op de hoogte gesteld worden van de situatie van de Christen-Turken in ons land op dit moment. De Raad van Kerken heeft al zijn lid-kerken gevraagd de plaatselijke kerken, parochies en gemeenten hierover te in formeren. In de brief zet de Raad van Kerken uiteen wat er in de afgelopen tijd ge beurd is met betrekking tot de Christen-Turken in ons land. Intussen heeft de Raad twee deskundigen aangetrokken, die de taak op zich hebben ge nomen een emigratieplan te ontwikkelen en uit te voeren. Er zal gevraagd worden om de medewerking van zuster kerken in verschillende lan den en van internationale kerkelijke organen. Voor het plan zijn door de Nederlandse Kerken gelden beschikbaar gesteld. Ook wordt een onderzoek in gesteld om na te gaan of het mogelijk is condities in Tur kije te scheppen die terugkeer van een deel van de asielzoe kers humanitair verantwoord maken. De Raad van Kerken hoopt en verwacht, aldus de brief, dat het Nederlandse toelatingsbeleid zich zo zal ontwikkelen dat deze plannen slechts voor een relatief klein deel van deze asielzoekers aan de orde zullen komen. Het geen overigens niets af doet aan de ernst en intensiteit waarmee de plannen ter hand worden genomen. De Raad meent dat de over grote meerderheid van deze asielzoekers als vluchteling of minstens als asielgerechtigde behoort te worden toegelaten. Ook acht de Raad, gelet op de ontwikkelingen in Turkije, onvrijwillige terugzending naar dat land op dit moment onverantwoord. Aan het slot van de brief wekt de Raad van Kerken de Nederlandse Kerken en hun leden op de Christen-Turken in hun voorbede te gedenken en hen waar de gelegenheid zich voordoet, met raad en daad in hun noden bij te staan, gezien de moeilijke tijd die zij nog tegemoet gaan. Subsidies voor restauratie oude pastorie WASSENAAR Het milj terie van Cultuur, Recres en Maatschappelijk Wi heeft toegezegd 2 ton te 3 len bijdragen in de kosj^ van de restauratie van'l oude pastorie aan de Sch»" straat. Ook het minist^ van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordeni draagt bij in de kos^ 100.000 gulden verdeeld oW twintig jaar. De gemee| Wassenaar stelt 121.000 g den beschikbaar voor herstel. De restauratie de bouwvallige domincesj ning zal in totaal 8 ton i gen. Het is nog mogelijk dat vincie met een subsidie draagt aan de kosten, subsidie wordt door de ke' voogdij geraamd op 40.000 den. De hervormde kerk, eip naar van het pand, zal zelf geveer 4 ton moeten betalfo Met de restauratie wordt, ij alles rond is, in september gonnen. De toegekende sul2 dies zijn overeenkomstig regeling voor monumen van kerkgenootschappen, pand behoort bovendien het in oktober 1979 door de meenteraad vastgestelde re bilitatieplan 'Centrum' 1.000 g voor I ratie V"1 nineesjj 8 ton v tdetfl idie I n. DT Iepziekte VOORSCHOTEN Bij controle van het iepen stand in de gemeente is bleken dat enige iepen smet zijn met iepziekte. I betreft enkele iepen nabij buitenplaats Ter Wadd en aan het Nicolaespad. opdracht van de plant kundige dienst zullen d iepen zo snel mogelijk vt den gerooid en vernietigd

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4