oeiploeg weinig idrukwekkend Hollandse Regenbogen voorsprong In Kaagweek Bouwhuis: „Het is ilemaal niet voor niets geweest' Winnaar Pirow verstandiger dan nachtvlinder Cortes Davis-Cupploeg geen problemen met Finland RTTRIBUNE 'SMA—BOSMAN TWEEDE PLAATS irCalifornië OUF PRIDE DRAFKAMPIOEN NEDERUNDSE PAARDEN LETOSE COURANT >gRN Eindelijk is de roeiwereld verloet iee heerschappij van Bernd en Jörg Land- er Sedert 1974 veroverde de Oostduitse reJng, die ook nog een jaar pauzeerde, vier dtitele en twee gouden medailles bij de |>ieche Spelen in de twee zonder stuur- De tinale in Moskou was hun laatste ijd. Een voor Nederland aangename Immers, Willem Atsma en Ted zijn de voornaamste kanshebbers Oranje-equipe bij de aanstaande mpioenschappeh in München. idere tweeling, 21 jaar oud, zorgde echter Bn nog straffer regime bij de tweëen zon- luurman. Jorl en Nikolai Pimenov, win- van het zilver in Moskou, lieten daar in de Jeregatta van Luzern geen twijfel over be- Op de eerste dag van de generale repeti tor de strijd om de wereldtitels, die roeiers I landen naar Zwitserland had getrokken, en de Russen een fameus baanrecord, a en Bosman werden overtuigend tweede Vze moesten de tweeling uit Moskou vier n voorsprong toestaan. Op zich toch een atie van formaat In een race met voorts Oostduitse boten en een Westduitse. ren gaven de Pimenovs vrijbaan door In de londer-stuurman te starten. De Dynamo- Jlnatle uit Potsdam en Oost-Berlijn eiste de zege op. Een sterke tweede kilometer lit de AeglrPhocas-coalltie de tweede plaats. Een langdurig gevecht met de andere Oostduitse boot werd In het voordeel van de Nederlanders beslist. Een aanvaardbare prestatie leverde de gestuur de Orca-vler. Twee vijfde plaatsen, ruim achter de ploegen overigens die het eremetaal verdeel den, vielen de Utrechtse roelsters ten deel. Skif- feuse Jos Compaan haalde geen van beide da gen de eindstrijd. Hetzelfde gold voor de dub- bel-twee van 't SpaarneDe Hunze. De Nederlandse verrichtingen waren, over de gehele lijn gezien, allerminst indrukwekkend. Daarbij 'moet wel worden aangemerkt dat de Rotseeregatta geen herkansingen kent. Op een ongunstige serie-Indeling volgt daardoor geen mogelijkheid tot correctie. Een troost voor de Nederlandse kanshebbers voor München is, dat de Regatta In Luzem vaak sterker bezet is dan een wereldkampioenschap, waar elk land per bootscategorie maar één ploeg mag Inschrijven. Gezien de achterstand op de Internationale top zal het voor veel Nederlandse kandidaten voor München maar een zeer schrale troost beteke nen. Van de Nederlandse senioren a-ploegen behaal de voorts alleen de vier-zonder-stuurman van Orca een finaleplaats. Als vijfde gingen de Utrechters zaterdag door de finish. Zondag werd Orca teleurstellend zesde in de series. NJord en Nereus kwamen bij de vieren met stuurman te veel tekort om zich bij de laatste Skiffeur Karei Delhy kon zich niet bij de laatste zes scharen. zes te scharen. Datzelfde gold voor skiffeur Ka- rel Delhy, twee weken geleden bijna de sensatie van de „koninklijke-Hollandbeker". Ook de Skadi-acht streed beide dagen een bij voorbaat kansloze strijd. Opmerkelijk was het succes dat de heren uit de Sovjet Unie behaalden. Bij de laatste Olym pische Spelen won Oost Duitsland nog zeven van de acht nummers, in Luzern was de DDR bij dubbele finales goed voor acht triomfen bij de heren. De Russische roeiers stapten zeven keer als overwinnaar op het erevlot. De enige die deze gecombineerde hegemonie van de Sovjet Unie en Oost Duitsland doorbrak was Peter Michael Kolbe. De oud-wereldkam pioen startte alleen zaterdag. Hij roeide in een nieuw type skiff. Het rolbankje was vervangen door een vast. De ringgers, verbonden met het voetenbankje, liepen daarentegen op rails. De Westduitser zegevierde met de nieuwe creatie met twee lengten voorsprong. Dat de tijd waarin Nederland het lichte roeien beheerste voorbij Is, werd in Luzern opnieuw aangetoond. Zaterdag haalden alleen de natio nale vier-zonder-stuurman en de acht de finale. In beide gevallen bleek een voorlaatste klasse ring de hoogst bereikbare. Daags daarop plaat sten ook de dubbel-twee Devilder—Knibbeler en skiffeur Emke zich voor de eindstrijd. Met een zesde plaats voor de dubbel-twee, voor Emke en voor de acht alsmede een vijfde voor de ongestuurde vier scoorde de Nederlandse lichte afvaardiging uiterst bescheiden. Duidelijk werd dat ook bij de dames van Neder land het uur van de waarheid is aangebroken. Unda Lultlng en Gery Donkervoort, reeds als troef aangemerkt voor de wereldkampioen schappen, haalden weliswaar de finale maar daarmee was ook over de twee-zonder-stuur- vrouw van Nereus alles gezegd. Eindelijk troffen zij tegenstanders van formaat. Tegen o.m. twee Russische, een Oostduitse en een Canadese boot was het tweetje van Nereus volkomen kansloos. 1 HAAG Voor de eerste zal een Nederlands team ion aan de wereld- minschappen racquet- Deze landenstrijd vindt op 28, 29 en 30 juli in Clara in Californië. An- deelnemende landen de Verenigde Staten, ïco, Japan, Ierland, Ier- 1 en West-Duitsland. Nationale ploeg bestaat uit am Wielheesen, Ton Luykx jüen Den Haag), Dlneke (Zoetermeer), Arno Mooy- 1 (Voorburg) en Frits Groe- bijk (Papendrecht). Van 24 ,t/m 2 augustus zal ook Ben meegedaan aan de 1e letdspelen (Individueel), ook lanta Clara. DE KAAG Met de traditio nele strijd tussen de Friese en Hollandse Regenbogen is zaterdag de 61e Kaagweek geopend. In tegenstelling tot de openingszege die de Frie zen vorig jaar behaalden, was het ditmaal het thuisteam dat met duidelijke cijfers won. Peter Freeh was met zijn boot 'Naatje 5' verreweg de snel ste, terwijl de nummers twee en drie eveneens uit Holland kwamen. Al direct na de start bleek dat de thuiszeilers van plan waren een voorsprong te nemen. In 1980 won Friesland op de Ka- gerplassen de eerste drie ont moetingen, waarna een gewel dige stunt van de Hollanders nodig was (de vijf zeilers kwa men vóór alle Friezen over de eindstreep) om de eindzege te behalen. Terwijl Jollen, Ster hen, Lasers en Ynglingen van start gingen, werd verwoed ge streden om het beetje wind guijistig in de zeilen te krijgen. Erg hard ging het dus niet. Pe ter Freeh was als eerste om de C-rlng (eerste boel) heen en zou deze positie alleen nog maar uitbouwen. Na de eerste rondgang lagen In Zweiland maar liefst vier Hollanders aan kop. Achter Frech hadden Ton Theunlssen en Martin Helneke, de regerend Nederlands kam pioen, eveneens een redelijke afstand met Peter Kempeneers bewerkstelligd. Pas daarna was Jager met Anak Mas de eerste Noorderling. Deze volgorde veranderde nauwelijks, mede door de weersomstandigheden. Pas bij de finishlijn ontstond nog enig spektakel. Frech werd gemak kelijk eerste, waarna Theunls sen en Helneke broederlijk over de streep kwamen. De Friese schuit 'Wilde Rakker', die door Jelle Hettlnga werd bestuurd, greep minuten later de daaropvolgende positie, terwijl Kempeneers In het 'pe loton' was teruggevallen. De Fries Van Drooge hield zijn boot 'Lutlne' voor de finish- vlaggen in om Jager met Anak Mas voor de Hollander Kempe neers te laten binnenkomen, hetgeen lukte. Mede door deze manoeuvre werd de achter stand na de eerste dag be perkt: 22,75 punt voor Holland en 32 punten voor Friesland. SUPERTRIOTIPS DEN HAAG In supertrio 29 met wedmogelijkheden tot en met woensdag op de postkan toren en zaterdag op de wed- strijdbanen komen veertien dravers aan de start. Het is een open koers met vele kan spaarden. Wij proberen het met: Siegfried Dakota (Guus Knijnenburg), Star Parade (Luut Dooper), Rio du Bois (Wim van Buytene) en outsi ders Rallant Way en Spencer Fortuna. was bij de totalisator ook be hoorlijk In tel maar kon in dit sterke veld met pikeur Cees van Leeuwen geen rol spelen. Raymond was aan de start slecht weg en was geen mo ment in de strijd. Ook Monty Buitenzorg, de kampioen van vorig jaar, kwam met de Lim burger Sjeng Hendrikx niet in de prijzen. Bij de volbloeds ging de mees te aandacht uit naar de super- trloren. Drie paarden kwamen niet aan de start. In de loop van de week werd bekend dat Amend en Sir of England door een blessure niet konden star ten. En gistermorgen werd als nog besloten om Charlie Brown, een van de favorieten, niet te laten vertrekken uit de startboxen. Charlie Brown had tijdens de training een bloed neus opgelopen en de dieren arts vond het beter dat het paard op stal bleef. Toen Terry Cain bij de eerste ren van het paard Le Normand viel, ging het hart bij de totalisatorlei- ding sneller kloppen. Immers, als Cain net in de supertrio met King's Eagle zou starten, zou men door het Invallen van de drie reservepaarden op de wedformulieren bij de vierde uitvaller veel geld moeten te rugbetalen. Gelukkig kon Terry Cain wel rijden. Hij werd zelfs nog fraai derde achter Fangoli- ne en Steel Malden. ARTHUR VAN RIJSWIJK V70 vatlAAR Olaf Pride is 1 /id dag op Duindigt n geworden van de dravers. De 39- anus Bouwhuis leidde jarige hengst over de Iter in de uitstekende irtijd van 1.18.9 minu- nier Gallant met Hugo k werd tweede voor met Martin Vergay. %e prijs van achttien 'a<wam terecht bij Stal er Het geld is daar goed ^•plaats want zowel trai- ,$whui8 als de eigena- i Stal Utrecht hebben geduld en vertrou- hhad in de terugkeer yA\ Pride. „Maar het is n'h allemaal niet voor FTweest", aldus de oud- kampioen van Neder- Bouwhuls:„Voor de }S ik tevreden geweest plaats bij de eerste de positie was vanaf goed en in de laatste j(lijn zat ik nog achter /ide „als een groot- 0r/ln de eindstrijd hoefde lengst geen "tikkie" te )r£iij doen met Olaf Pride feX»rzichtig en rustig aan 3 Jen alleen maar de gro- ,V/ners op. Zijn linkerbeen ^wak. Hij heeft als vierja- peesblessure opgelo- Ja! Pride, die in dat jaar Zweep won en de van het Jaar kreeg, door die blessure jaar wegzetten, werd hij in de Gou door Nanouk ge- jaar verspeelde hij zelfde draverij zijn kan- de start. Wij zijn blij als Olaf Pride de koers komt", de training kan men Pride niet veel vragen Bouwhuis. De pikeur:"De ver in het paard is geheel van Gerard Kolman, uur per dag met het le weer, drie uur aan en twee keer per Manus Bouwhuis gaat met Olaf Pride als eerste over de eindstreep. dag wordt hij door Kolman uit gereden. Zo nu en kan vragen wij in de training wat speed van hem. Meer dan een keer per maand zullen wij nooit met Olaf Pride aan de start ver schijnen. De sprintkoers op 27 Juni, toen hij in 1.18. rond zes de werd, was voor Olaf Pride de voorbereiding op het kam pioenschap. Dat is echter zijn afstand niet. Het liefst start ik met hem over 2400 of 2600 meter. Wij zetten hem nu weer rustig een maandje weg en ho pen dan weer aan de start te verschijnen tijdens het interna tionaal kampioenschap. Voor de eigenaren is het natuurlijk geweldig. Die moeten de pen- sionprijzen betalen en konden toch het geduld opbrengen met Olaf Pride. Als dekhengst heeft Olaf Prlde al enkele mer ries op bezoek gehad. Maar ze lopen snel zo'n paard voorbij als ze hem niet in de koers zien. Wellicht krijgen wij nu wat meer aanloop". Eerste keer Het was voor de eerste keer dat Manus Bouwhuis de kam pioenstitel behaalde. Na de start nam Plet Smit met Orlaya Dear de leiding voor Olaf Pri de, Pyreus Berkenhof, Nanouk, Monty Buitenzorg, Nuttert Nor ton en Nathan Olivier. Met nog een volle ronde voor de boeg was favoriet Nanouk met Mar tin Vergay vierde achter leid ster Orlaya Dear, Pyreus Ber kenhof en Olaf Pride. Orlaya Dear, het enige Nederlandse paard dat in de Grote Prijs der Lage Landen uitkwam, ging als eerste de rechte lijn in voor Nanouk, Pyreus Berkenhof en Olaf Pride. Nanouk nam de lei ding over en Rainier Gallant, die achter de startauto In het tweede gelid was vertrokken, kwam erg sterk opzetten. Na nouk kreeg Olaf Pride mee In zijn kielzog. Olaf Pride won. Manus Bouwhuis:„Martin Ver gay kwam met Nanouk veel te snel aan kop. Dat zag ik graag. Mooier kon het niet. Toen was ik in de eindstrijd met Olaf Pri de niet meer bang". Rainier Gallant liep een gewel dige koers en pakte het twee de geld van negenduizend gul den. Ossian sprong aan de start en kon geen rol spelen. Raymond, die vier overwinnin gen op rij boekte op Duindigt, MAANDAG 13IULI1981 PAGINA 11 (Van onze verslaggever) DEN HAAG De internatio nale tenniskampioenschap pen op de Scheveningse Metsbanen hebben veel con currentie gehad van een open toernooi op de nabijgelegen WW-banen. Het aantal toe schouwers en drinkers viel daardoor wat tegen, maar toch was het er zaterdaga vond zó gezellig dat de favo riet voor de titel, Alejandro Cortes, zich volop in het feestgedruis stortte en vol gens wakkere getuigen de volgende ochtend om half zes nog kaarsrecht in Schevenin- gen ronddoolde. De 25-jarige Columbiaan leverde gister middag voor 800 toeschou wers prompt een teleurstel lende prestatie in de finale, die door de Zuidafrikaan Brent Pirow met 6-4, 6-3 werd gewonnen. Cortes vond troost in de ge dachte dat de 22-jarige Pirow in zo'n goede vorm stak, dat zelfs tien uur eenzame nacht rust hem niet aan de hoofd prijs van iets meer dan 2000 gulden had kunnen helpen. Brent Pirow schommelt rond de 400e plaats op de ATP-we- reldranglijst en is pas bezig aan zijn eerste jaar als beroep stennisser maar zijn spel be looft veel goeds. Alejandro Cortes, nummer 148 op de we reldranglijst, ondervond de kracht van Pirow en met het nachtleven nog in zijn moede loos hangende hoofd stormde hij soms als in een zelfmoor dopdracht naar het net. Daar werd hij steeds feilloos gepas- sseerd door Brent Pirow, die niet alleen een topspinback- hand als die van Borg ten toon spreidde maar ook nog goed volleerde en smashte. Met Cliff Skakle nam Cortes wraak in de uitstekende dub belspelfinale door met 7-6 (10- 8), 6-4 van Pirow en diens landgenoot Prinsloo te winnen. Het Nederlandse duo Rolf Thung/Theo Gorter, dat vorige week het eerste toernooi in het satellietcircuit had gewonnen, was reeds in de halve eind strijd gesneuveld. Het derde toernooi vindt deze week plaats in Deventer. Uitslagen: Herenenkelspel A, halve finales: Ale jandro Cortes (Col)-Cllff Skakle (Vst) 6-3. 6-2; Brent Pirow (Zaf)-Nandan Bal (Ind) 6-2, 7-6. Finale: Pirow-Cor- tes 6-4. 6-3. Herendubbelspel A, hal ve finales: Skakle/Cortes (Vst/Col)- Schapers/Castorri (Ned/Vst) 6-4, 6-2; Prinsloo/Pirow (Zaf) Thung/Gorter (Ned) 3-6, 6-2, 6-4. Finale: Skale- /Cortes-Prlnsloo/Pirow 7-6 (10-8). 6- 4. Overige finales: HE-B: M. Oostlng-D. Jones 6-3, 6-3; DE-B: M. Bakkum-V. Pardoel 6-2. 6-4; HE-C: E. Bijleveld- R. Wils 6-0. 6-1; DE-C: C. Vandieren- donck-K. de Nayer 6-0, 6-2; HE-D: L. Mentlnk-M.v.d.Donk 6-4. 6-2; DE-D: D.v.d.WInkel walk-over door terug trekking Bljsterveld. AMERIKA SCHAKELT BEKERHOUDER TSJECH0SL0WAKIJE UIT HELSINKI De Nederlandse Davis-Cupploeg heeft in Helsinki een maximale overwinning op Finland behaald: 5-0. De beslis sing viel zaterdag al toen Marc Albert en Huub van Boeckel het dubbelspel wonnen van Leo Palin en Joakim Berner (7-5, 7-5, 6-2). Vervolgens versloeg Eric Wilborts Kimmo Alkio met 3-6, 2-6, 6-0, 6-2, 6-4 en zegevierde Louk Sanders met 4-6, 6-4, 7-5, 6-4 over Matti Timonen. Nederland heeft zich door deze zege geplaatst voor de finale van de Europese zone, groep B. Tegenstander is de Sovjet-Unie, die tegen Oostenrijk een voorsprong nam van 4-0. De finale in de Europese A-groep gaat tussen Spanje en Hongarije. In het interzonale toernooi zijn de vier halve-finallsten bekend. Afgelopen weekeinde won Australië met 3-1 van Zweden, Enge land met 4-1 van Nleuw-Zeeland, Argentinië met 3-2 van Roeme nië en de Verenigde Staten ten slotte besliste de strijd tegen be kerhouder Tsjecho-Slowakije al na de vierde partij In zijn voor deel (3-1). Nadat Wlmbledonkampioen John McEnroe vrijdag verrassend met 6-4, 14-12, 7-5 van Ivan Lendl had verloren, bracht Jimmy Connors de stand In evenwicht tegen Tomas Smid: 6-3, 6-1, 6-4. Het Amerikaanse duo Stan Smith/Bob Lutz won vervolgens het belangrijke dubbelspel tegen Lendl en Smit met 9-7, 6-3, 6-2. McEnroe maakte zijn misstap goed door tegen To mas Smid het beslissende derde punt te maken. Hij versloeg de Tsjechoslowaak met 6-3, 6-1, 6-4. Amerika ontmoet nu Australië. De Pool Wojtek Flbak heeft zonder setveriies het open Zwitserse tenniskampioenschap behaald. In de halve eindstrijd had hij reeds afgerekend met Heinz Günthardt (Zwi), waarna in de finale de Fransman Yannlck Noah met 6-1, 7-6 werd geëlimineerd. Bij de dames won de Westduitse Claudia Kohde (17) met 6-1, 4-6, 6- 2 van Isabella Villiger uit Zwitserland. Tracy Austin en haar broer John zijn gisteren ruim 175.000 gul den rijker geworden. In Tokio wonnen de Austins de love- match" tegen Chris en John Lloyd met 7-6, 6-4. De Zuidafrikaan Brent Pirow (22) in actie op de Metsba nen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17