£eid£e Qowuvnt Chip in Euro-betaalpas Tweedeling dreigt in Poolse partij alestijnse inval ■imoeilijkt redesmissie (KOPEN ZONDER GELD OF CHEQUES POSITIE KANIA WANKELT Maatschappijen houden vliegtarieven hoog Leidse politie zet illegalen over grens DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 16 juli 1981,71e jaargang no. 22015 TV-TIPS Actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" met reportages over de situatie in Polen en de vredesmars van Kopenhagen naar Parijs (Ned. II 20.52 uur). Speelfilm „The Reivers" van Mark Rydell, met in de hoofd rol Steve McQueen (Ned. I 19.08 uur). HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige noordwestenwind. Morgen zon op: 5.39. Onder: 21.52. Schev. hoogw.: 3.52 en 16.20. Laagw.: 12.02. Zuster Marianne van het Haagse Bronovo-zieken- huis toonde Reinier Maarten gisteren aan de pers. Wassenaarse vondeling heet Reinier WASSENAAR Reinier Maarten van Groenendaal ia de naam waaronder Wassenaarse vondeling gistermiddag door de Haagse officier van justitie, mr. H. den Os, is ingeschreven in het Wassenaarse bevolkingsregister. De achternaam Van Groenendaal is afgeleid van de plaats waar het jongetje een week geleden werd gevonden: het Groenendaallaantje. De ideeën van de voornamen zijn aangedragen door locoburgemeester A. van der Klaauw. Reinier is de voornaam van de ruiter, de heer Jonkhart, die het kind tussen de struiken heeft gevonden. Maarten is de afgeleide naam van de plaatsvervangend commissaris van politie, de heer Van St. Maartensdijk, die met het onderzoek naar de herkomst van de baby is belast. Reinier Maarten, die nog enige tijd in het ziekenhuis moet verblijven, heeft inmiddels al twee spaarbankboekjes: één aangeboden door de gemeente en de tweede door justitie. Overigens heeft de vondeling geen gebrek aan babykleertjes. Dankzij allerlei mensen in heel Nederland heeft hij waarschijnlijk de grootste babygarderobe die men zich kan voorstellen. Onder het toeziend oog van onder andere A. van der Aart en de heer Van St. Maartensdijk van de politie, doet mr. Van Os aangifte bij loco-burge meester van Wassenaar, de heer A. van der Klaauw. fMSTERDAM Een aantal Euro- ise landen, waaronder Nederland, iderzoeken de mogelijkheid de Eu- rbetaalpas van een chip te voor in. Dat zou de toepassingsmoge- leden van de pasjes aanzienlijk rruimen. et ligt in de bedoeling, aldus het over- tepelend orgaan van de Westduitse ban ken, bepaalde gegevens over de rekening houders op te slaan in het geheugen van een chip die in de betaalpas wordt „in gebouwd". Daardoor wordt het niet alleen mogelijk om contanten op te nemen bij geldautomaten, maar bijvoorbeeld ook om inkopen te doen zonder geld of zonder be taalcheques op zak te hebben. Een winkelkassa, in feite een computerter minal, onderzoekt in een mum van tijd of de houder van de kaart wel voldoende geld op zijn rekening heeft staan. Is dat het geval, dan schrijft de computer het bedrag vlie gensvlug van de rekening af. Ook het telefo neren uit een cel door het pasje in een daar voor bestemde gleuf te duwen behoort in principe tot de mogelijkheden. De computer zorgt dat het gesprek betaald wordt. Volgens de heer Hemelaar van de Bankgiro- centrale in Amsterdam duurt het echter nog wel een jaar of drie voordat de gezamenlijke banken in de EG tot de conclusie komen dat een dergelijk pasje een haalbare zaak is. Be halve de over financiële kant van de zaak, moet men overeenstemming bereiken over de standaardisering van de kaarten. Nu heeft elk land zijn eigen kaartjes, die (meest al) door een eigen fabriek worden gemaakt. Bovendien moet worden onderzocht of de gebruikers van de pasjes behoefte hebben aan een chip en in hoeverre de privacy van de de rekeninghouders in het geding komt Israël met raketten bestookt k AVIV BEIROET De opleving van het 1 tussen Israël en Palestijnse guerrilla's in ■ibanon heeft de bemiddelingspoging van de Skaanse onderhandelaar Habib er niet gemak- "er op gemaakt. Gisteren hebben de Palestijnen igste raketaanval op Israël sinds tijden uitge- De aanval, die twee Israëli's het leven heeft i is door Israël met artillerievuur beantwoord. Jlestijnse beschietingen zijn waarschijnlijk een Jefening voor de Israëlische aanval van vorige ^ip Palestijnse doelen in Libanon. Dat was de eerste ferschrijding sinds vijf maanden. De laatste tijd de gevechten tussen de Syrische vredesmacht in fn en de christelijke Falangisten de voornaamste laard. >r Begin van Israël heeft gezegd zich geen zorgen Jen over verhoging van de spanning tussen zijn P> Syrië, nadat Israël een Syrische bommenwerper Eergeschoten. „De vliegtuigen kwamen zich be- l met onze strijd tegen terroristen die onze vrou- kinderen vermoorden", aldus Begin. De Syrische P adio heeft de Amerikaanse afgezant Habib, vorige ^egonnen aan zijn derde bemiddelingspoging, de P gegeven voor de drie Israëlische luchtaanvallen ie tijd. Retour Malieveld De groep van 150 zigeuners die ruim een .week geleden op het Malieveld heeft gebivak keerd, is daar gisteren terug gekeerd. Ruim een week gele den verbleven de zigeuners daar ook. Na nieuwe omzwer vingen door het land, op zoek naar een vaste standplaats nadat zij voor de gesloten gren zen van West- Duitsland België hebben gestaan, mogen de vermoeide zi geuners van de gemeente Den Haag enige da gen op het Ma lieveld uitrusten. Zie verder pagi na 9. Vrouwen mogen niet aan de bar LONDEN Britse fe ministen zijn gisteren in het ongelijk gesteld in hun eis om in de be faamde Londense pub El Vino evenals de mannen aan de bar be diend te worden. Vol gens rechter Rankin horen vrouwen niet aan de bar te zitten, maar aan tafeltjes. Hij zag het vonnis als een voordeel voor vrou wen, „omdat het aan de bar altijd druk is en dus niet gezellig. WARSCHAU Het conflict tussen hervormers en conser vatieven binnen de Poolse communistische partij dreigt uit te lopen op een scheuring, een tweedeling van de macht, die de slagvaardigheid van de partij, nog meer dan nu al het geval is, zal belemmeren. Twee factoren zijn hierbij van belang. Ten eerste de mo gelijkheid dat er. naast het se cretariaat, een tweede partij bureau komt, waarvan de hoogste functionaris evenveel macht zal hebben als de par tijleider. Daarnaast zal het aanwijzen als partijleider van ieder ander dan Stanis- law Kania wat niet on waarschijnlijk is het par tijapparaat verlammen. In beide gevallen zal de commu nistische partij nauwelijks meer aanspraak kunnen ma ken op de leidende rol in de Poolse maatschappij. Het voorstel om de partijstruc tuur zodanig te veranderen dat naast het secretariaat ruimte komt voor een tweede partijbu reau met evenveel macht, speelt vooral de conservatieven in de kaart. Wanneer Kania of een andere vertegenwoordiger van de gematigde lijn partijleider wordt zal Stefan Olszowski, de vertrouweling van Moskou, ze ker directeur van dat nieuwe partijbureau worden. Hiermee zou de partij in 'twee machts blokken uiteen vallen. Overigens is het nog lang niet zeker dat Kania morgen als par tijleider wordt herkozen. Zijn' kansen daalden dramatisch toen een voor hem belastend docu ment in omloop werd gebracht. In 1970 zou kania hebben inge stemd met het besluit om met geweld een eind te maken aan de arbeidsonrust in de Poolse havensteden. Daarbij vielen tientallen doden. Het document komt uit de koker van de „ha viken", die niets moeten hebben van de Kania's vernieuwingen. Zijn positie werd gisteren vér der ondergraven, toen de lei ders van de Tsjechoslowaakse en Oostduitse delegaties, in te genstelling tot de tamelijk ge matigde redevoering van de Sovjet-delegatieleider Viktor Grisjin, geen spaan heel lieten van de bescheiden weg naar de mocratisering die de Polen trachten te bewandelen. Herin nerend aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije in 1968 be zwoeren zij de Poolse commu nisten op hun heilloze schreden terug te keren. Pagina 7: Lege voorraadrek- ken bepalen beeld in Poolse winkels. Zeven kandidaten voor post van partijleider. België wil val kabinet moeilijker maken BRUSSEL De Belgische volks vertegenwoordiging zal komend najaar beslissen over een voorstel om de grondwet zo te wijzigen dat het moeilijker wordt om een regering ten val te brengen. Het voorstel, dat gisteren al is aanvaard in een speciale senaats commissie, bepaalt dat een minis ter-president pas het ontslag van zijn kabinet aan de koning mag aanbieden nadat het parlement over die mogelijkheid heeft ver gaderd. Vóór het parlementsde- bat moet de ministerraad beslis sen over een eventueel ontslag. Nu mag de premier op eigen houtje beslissen. Slechte schakelaar brengt 45 gulden op ARNHEM De bijna vierhon derd ambtenaren die eind *79 bij wijze van kerstgeschenk een energiebesparende cv-scha- kelaar kregen, kunnen deze in middels ondeugdelijke appara ten bij de provincie inleveren. Zij krijgen hiervoor ieder 45 gulden uitbetaald. De provin cie-ambtenaren konden in *79 op voorstel van de afdeling mi lieuhygiëne van de Provinciale Waterstaat kiezen uit het tradi tionele kerstpakket (drank, snoep en dergelijke), of de schakelaar. De helft van de ambtenaren koos voor de scha kelaar. feministen wilden deze oude regel veranderd de rechter besliste an- H Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45. jaar 202.30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. EUROPESE COMMISSIE: BRUSSEL De Europese Commissie gaat een nauwkeurig onderzoek instellen naar de prijzen van vliegtickets op lijnen binnen Europa. Mr. Fr. Andriessen. belast met het concurrentiebeleid, beeft gisteren in Brussel gezegd dat zeker op enkele lij nen sprake kan zijn van een kartel, waarbij maat schappijen hun tarieven kunstmatig hoog houden omdat ze een fors aandeel in de markt hebben. De regeringen en vliegmaatschappijen is gevraagd vóór half ok tober aller gegevens te overleggen over de methoden die ze ge bruiken bij het vaststellen van de tarieven en over de onderlin ge afspraken tussen de maatschappijen, met inbegrip van het de len van de vervoerscapaciteit. Fors aantal bedrijven over de kop DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar zijn 3350 bedrijven failliet gegaan, 48 procent meer dan in het eer ste half jaar van 1980. Dat blijkt uit voorlopige tellin gen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Zuid-Holland kreeg de groot ste klap: 740 bedrijven gingen in deze provincie over de kop. Daarna volgen Noord-Holland "en Noord-Brabant met elk 547 faillissementen. De handel werd het ernstigst getroffen; 1130 bedrijven moesten de deuren sluiten. Verder kwam er een eind aan 72 bedrijven in de landbouw, 517 in de in dustrie, 592 in de bouwnijver heid, 129 in de vervoerssector en 711 dienstverlenende be drijven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummef 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. LEIDEN Vier Chinese illegalen vertrekken morgen van uit het bureau van politie richting grens. Gisteren is tevens een illegale Egyptenaar in Leiden aangehouden. De 33-jarige man uit Egypte wilde op het Stationsplein met een ongeldig kaartje naar Den Haag reizen. De buschauffeur kon de man maar niet duidelijk maken, dat hij op die manier niet mee kon en alarmeerde na verloop van tijd de politie. Na onderzoek bleek de man illegaal in Nederland te verblijven. De vier Chinezen, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, waren illegaal het land binnengekomen met de bedoeling theologie te gaan studeren. Toen zij eenmaal binnen de grenzen waren, vroegen zij een verblijfsvergunning aan. Het verzoek werd niet gehonoreerd. De mannen kregen een maand de tijd om te ver trekken. Daaraan werd echter niet voldaan. Hierop heeft de po litie officieel gevorderd, dat illegalen zich op het bureau moes ten melden. Aan die oproep werd door de Chinezen tenslotte wel gehoor gegeven. jSlk* 11 iii i'jhÉMw rfr fe-cArii) NARDHINAULTWINT -TSTE ALPENRIT 'NET/LEIDEN Hinault liet er in etappe naar Le leen misverstand istaan wie „le June" zondag in Infinitief om de krijgt. ,,De ledaan, we rijden >g voor de twee- t", verzucht Joop Ik, die als beste i id er nog bij de l$n finishte, r^n der Velde was favoriet in deze etappe, volgens de deel nemers aan onze Tour prijsvraag, maar die liet het nogal afweten. Het antwoord op vraag 21 moest dus zijn: Bernard Hinault en niet Dries van Agt, zoals een olijkerd ons liet weten. De dag prijzen gaan naar: F.J. Kraan (Bosdreef 136, Lei derdorp); Conny Meiland (Zilkerduinweg 112, De Zilk) en Leo van Tol (Fre- derikskade 1, Hoogma- de). Vrouwen klagen hun mannen aan die illegaal gokken NIJMEGEN Klachten van de echtgenotes van spelers in een ille gaal casino in de kelder van een wo ning in Ulft, hebben ertoe geleid dat dit speelhol in de nacht van dinsdag op woensdag is opgerold. De twee organisatoren, de 30-jarige R.K. uit Enschede en de 41-jarige M.M. uit Almelo zijn aangehouden. De rijkspolitie van Nijmegen nam vier speeltafels en 600 gulden aan speelgeld in beslag. Tegen de eige naar van de woning, die de kelder verhuurde, is proces verbaal opge maakt. Het antwoord op vraag 25 (welke Nederlander komt het eerst over de streep in de laatste etap pe naar Parijs, 187 km) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1