t Nalatigheid oorzaak neerstorten Breguet Zigeuners nu voor Belgische grens Stormloop op reisbureaus maakt seizoen niet goed DRIE JONGENS BEKENNEN MOORD OP POMPBEDIENDE Onenigheid op congres verzwakt positie Kania INHALEN ONMOGELIJK FRESCO'S VERONESE ONTDEKT DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 15 juli 1981,71e jaargang no. 22014 Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank; Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Amerikaanse speelfilm „De verdwijning van Zuster Ai- mee", met in de hoofdrollen Faye Dunaway en Bette Davis (Ned. I 19.50 uur). Muziekpro gramma „Coundown" met spe ciale aandacht voor The Dire Straits (Ned. II 20.32 uur). In het algemeen veel bewol king en af en toe een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige westelijke wind. Morgen zon op: 5.38. Onder: 21.53. Schev. hoogw.: 3.17 en 15.46. Laagw. 11.26 en 23.49 uur. ir Winnen grandioos op Alpe d'Huez b'HUEZ/LEIDEN -jarige eerstejaars isrenner Peter i, rijdend in een Ihe wielerploeg, gisteren in Alpe de Nederlandse onder het toe oog van minlster- jnt Dries van Agt, ouden. Met nog ;ht kilometer te sprong Winnen een sterke kop- let o.a. Van Impe, en Zoetemelk. Hij i daarmee een A In de algemene Alkking naar de plaats, en wordt de drager van de witte trui, als beste jonge renner in de Tour de France. Er was slechts eéri Inzen ding op vraag 20 in de Tourprijsvraag met als goede antwoord: Peter Winnen. De dagprijs gaat naar: Edwin v.d. Star (v. Fenemalaan 24, Hoogma- de). Vandaag de laatste vraag van onze Tourprijsvraag op pagina 15 en let u goed: dit antwoord moet vrijdag 17 juli in ons bezit zijn, dus vanavond op de brievenbusl Het ant woord op vraag 23 (wat is de tijd van de winnaar van de tijdrit van de 22e etappe over 46,5 km) en vraag 24 (welke renner wint de 23e etappe Auxerre-Fontenay-sous- Bois, 207 km) moet UI TERLIJK morgen in ons bezit zijn. Vorstelijk huwelijk rechtstreeks op tv HILVERSUM De NOS zal op 29 juli de televisiebeelden van het huwelijk van kroonprins Charles en Lady Diana recht streeks in de huiska mers brengen (om 10.40 uur op Ned I). In deze Eurovisie-uitzending komen beelden van de rit van het bruidspaar van het paleis naar de kathedraal en van de huwelijksplechtigheid zelf. Teletekst zal deze reportage van onderti tels voorzien. Doodgestoken bij dronkemansruzie DEN HAAG Een 31-jarige Rotterdam mer, die bij de Haagse politie bekend stond als souteneur, is vanmorgen rond vijf uur overleden aan de gevolgen van een steek partij, die vannacht heeft plaatsgevonden tijdens een dronkemansruzie. De Rotter dammer werd door voorbijgangers op het trottoir van de Stationsweg in Den Haag ge vonden. Hij was met een mes in hals en buik bewerkt. Eerder die nacht was het slachtoffer aanwe zig geweest in een buurtcafé waarvan de ei genaar een verjaardagsfeestje gaf. Onder zoek van de recherche heeft uitgewezen dat het feest vannacht danig uit de hand is gelo pen, waarbij een vechtpartij is losgebroken. Het is echter nog niet zeker of de souteneur de steekwonden in het café heeft opgelopen; evenmin is bekend wie de dader is. Dr. J. Zeldenrust heeft vandaag sectie verricht. DEN HAAG Een belangrijke getuigenver klaring heeft binnen 24 uur na de moord op de kassabediende van het benzinestation aan de Eisenhowerlaan in Den Haag geleid tot de ar restatie van de daders. Twee jongens van achttien en één van negentien jaar hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het drietal heeft een uitgebreid crimineel verleden. De Haagse recherche beschikte gisteren rond het middaguur over voldoende aanwijzingen om de drie jongens nagenoeg gelijktijdig op verschillende plaatsen in de stad aan te hou den. Een van de 18-jarigen werd in de binnen stad in de woning van kennissen gepakt. Hij had een doosje patronen in zijn zak van het zelfde kaliber (.22) waarmee de kassabedien- de was gedood. Hij bekende de kassabediende met vier schoten om het leven te hebben ge bracht In een hotel in de buurt van het Hol lands Spoor werd zijn eveneens 18-jarige vriend gepakt Deze aan drugs verslaafde jon geman bekende later voor de munitie te heb ben gezorgd. De 19-jarige jongen werd in zijn woning in Scheveningen aangehouden. Hij was in het bezit van het in een plastic zak ver pakte moordwapen en 500 patronen. Bij hem voor de deur stond de brommer waarop de roofmoordenaars waren gevlucht. Hij beken de de bromfiets, het moordwapen en een helm te hebben geleverd. »mpnjs 1 fors Ie hand iem De erhogfng ^stroom valt j)r veel hoger ui geraamd, nuari hield EEN (vere- elektrici- .drijven in land) reke- met een ver- 1 r voor een jdeld gezin Ongeveer 66 St> op jaarba- Je verhoging de helft lar, al ge- DEN HAAG - Er is wellicht sprake van „strafbare nalatigheid" van de kant van de Nederlandse defensie autoriteiten, waardoor op 15 januari een Brequet Atlantic van de Marine- luchtvaartdienst voor de Ierse kust is neergestort Tot die conclusie komt de voorzitter van de vaste-ka mercommissie voor defensie. Klaas de Vries (PvdA), aan de hand van een „even schokkend als vernieti gend" rapport van een onderzoeks commissie van het vliegkamp Val kenburg bij Den Haag, dat de com missie „toevallig" onder ogen heeft gekregen. Eerder had de defensiecommissie van dat rapport slechts een summier uit treksel gekregen van de minister van defensie, waaruit noch de ernst van de mankementen van de Brequet bleek, noch het feit dat men in defensiekrin gen precies wist wat er gedaan moest worden om die mankementen te ver helpen. Bij het verongelukken van de onbe stuurbaar geworden Brequet op 15 ja nuari voor de Ierse kust zijn drie leden van de Nederlandse bemanning omge komen. Ruim zeven jaar eerder, in de zomer van 1973, maakte een andere Brequet van de Marineluchtvaartdienst als gevolg van hetzelfde mankement een noodlanding voor de kust bij Was senaar, waarbij geen slachtoffers vie len. Pagina 11 Noodzakelijke veranderin gen „te duur" (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) WARSCHAU Begeleid door donder en bliksem van een plotseling en verschrikkelijk noodweer heeft Stanislaw Ka nia gistermiddag het buitengewone negende congres van de Poolse communisten met een drie uur durende en door velen halfslachtig genoemde toespraak geopend. Hij le verde opnieuw scherpe kritiek op het vakverbond Solidari teit maar beloofde tevens dat de noodzakelijke hervormin gen doorgaan. Hij deed een dramatisch beroep op de Polen een echte catastrofe te voorkomen Zoals verwacht onderstreepte de Poolse partijleider de trouw aan de Sovjet-Unie en kondigde hij drastische maatregelen aan om de economie weer in het gareel te brengen. Voor de opening van het congres begon de partijbijeenkomst op een Poolse Land dag te lijken. Hervormingsgezinde en meer conservatieve afge-' vaardigden waren het ernstig oneens over de procedure voor de verkiezing van de partijleider. De discussie over dit punt werd uitgesteld tot vandaag. Overigens zal de manier waarop de nieu we partijleider wordt gekozen Kania's serieuze kansen niet doen dalen, maar de sterkte van zijn positie ook niet ten goede ko men. De pogingen van Kania om stromingen binnen en buiten Polen gerust te stellen werden gevolgd door de uitspraak van de Russische delegatieleider Grishyn, dat het alleen aan de Polen is hun land uit de crisis te halen. Pagina 9: Polen hebben weinig belangstelling voor „historisch congres". PETALO WACHT OP ANTWOORD Een politiefunctionaris zet een zigeunermeisje op de juiste plaats voor het maken van een registratiefoto. BREDA De groep van 180 zigeuners die gistera vond vanuit het Gelder se Didam is vertrokken richting Breda, is van ochtend in alle vroegte aan de grens niet België tegengehouden door de Belgische grenswacht. De karavaan van 26 auto's en zeven cara vans, hield halt op de snelweg E10, bij de grensovergang Hazel- donk. Zigeunerleider Pe taio wacht daar op een officiële verklaring van de Belgische autoriteiten over het niet toelaten van ei ju groep zigeuners. Zodra de officiële mede deling er is, moet Neder land de groep terugne men, meent Petaio. In tussen kan het verkeer op de E10 slechts van een rijbaan gebruik ma-, ken. Het ministerie van justitie had de zigeuners gisteravond ge sommeerd om Nederland zo spoedig mogelijk te verlaten. Volgens Justitie, omdat zigeu ners niet over de geldige reis- of verblijfspapieren beschik ken Met een officiële weigering van België om de zigeuner- groep toe te laten, wil Petaio zich tot de Nederlandse autori teiten wenden met de eisen van registratie en een stand plaats. Pagina 11: „Registratie al leen goed voor Interpol" Winnen heeft zijn naam ingedaan zwaarste étappe van de pp zijn naam gebracht. W werd tweede en zal In van de Tour wel onge- baar blijven. DEN HAAG „De storm loop van nu maakt het sei zoen niet goed. Wie dat zegt verkoopt fabeltjes. Wat je in januari, februari verloren hebt, haal je nooit meer in. Hoogstens wordt de strop iets kleiner". Al dus Leo Verburg, directeur van de reisorganisatie Ho telplan, gistermiddag in Den Haag bij de presenta tie van het nieuwe winter- programma. De voor de consument veront rustende ontwikkelingen in de reiswereld (de faillissementen van onder meer Christoffel en Relax) noemt Verburg „ge zond". Volgens hem bewerk stelligen „de noodzakelijke en natuurlijke sanering een heil zame verhouding tussen reis organisaties en reizigers in een stabiliserende markt". Hotelplan verwacht dat er in een aantal distributiekantoren en reisagentean afvallen. De laatste weken- loopt bij de reisbureaus het aantal boekin gen sterk op. Maar toch zal men over de gehele linie waarschijnlijk acht procent la ger uitkomen dan vorig jaar.* En dat is dan het hele aandeel van Christoffel-Relax, hetgeen door de overige buraus niet is ingehaald. Overigens is het „statiegeld op reisgidsen", voorlopig van de baan. „Zoiets moet je gezamen lijk opzetten. Maar de bereid heid daartoe is er niet. De gid sen kosten de reisorganisaties gezamenlijk dertig tot veertig miljoen gulden per jaar. Met statiegeld zouden de reizen ge middeld tien gulden goedko per worden", aldus een woord voerder van Hotelplan. de jaren tachtig - en dat wel licht binnen één jaar vanaf nu - een groep sterke tourope rators ontstaat, die zjch richten op speciale groepen reizigers; aparte reisbureaus derhalve voor bijvoorbeeld ski-enthou siastelingen en safariliefheb bers. Er zullen daardoor nog VENETIE In het uit de 16e eeuw daterende Palazzo Trevi- san op het Venetiaanse lagu nen-eiland Murano zijn grote fresco's met landschapsmotie ven van de schilder Paolo Veronese (1528-1588) ontdekt. De schilderingen zijn volgens experts in goede staat en zul len in het kader van een te houden tentoonstelling over Venetiaanse kunst in de 16e eeuw getoond worden. Nieuwe meubels voor Europese commissarissen BRUSSEL De leden van de Europese Com missie, het dagelijks be stuur van de EG, mogen op het moment van hun aantreden 140.000 gulden besteden aan nieuw meu bilair en stoffering voor hun kantoor. Dit bedrag is althans uitgetrokken voor de nieuwe commis sie die op 1 januari onder leiding van de Luxem burger Thorn is begon nen. Ook de Nederlandse oud-minister Andriessen heeft in deze commissie zitting. De boom in Twee negentienjarige Amsterdammers, David Elders (r.) en Die- derik de Savornin (I.) hebben op het Waterlooplein in Amsterdam een boom „gekraakt". Tussen de takken hebben zij een houten onderkomen gebouwd, als protest tegen de woningnood en te gen het omhakken van bomen op het plein voor de bouw van het nieuwe stadhuis annex opera. Het tweetal heeft bij de PTT be reids een brievenbus en telefoonaansluiting aangevraagd. Weduwe Ian Fleming overleden LONDEN Ann Fleming, weduwe van de schrijver Ian Fle ming —de schepper van het beroemde James Bond-karakter is op 68-jarige leeftijd overleden. Ian Fleming, met wie zij in 1952 in Jamaica in het huwelijk trad, was haar derde echtge noot. Hij overleed in 1964. Haar eerste echtgenoot. Lord O'Neill, kwam in 1944 om het le ven nadat het paar twaalf jaar getrouwd was geweest. Haar tweede huwelijk, met Viscount Rothermere, werd in 1952 ont bonden. Een maand later huwde zij Ian Fleming. Illllllillllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummef 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. f js-' W

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1