Poolse parti jtop: Contact met arbeiders verloren Schmidt eij Mitterrand. eensgezind RADICALE TIJDSCHRIFTEN LUCHTEN ANTIPATHIE JEGENS RRITS KONINGSHUIS PARTIJCONGRES VANMORGEN BEGONNEN i i Radioapparatuur bij relschoppers in beslag genomen Eucharistisch Congres: aanloop in Toulouse Italiaanse bisschop moet ontruiming kerkvragen KORTE METTEN kerk wereld 7 BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 14 JULI 1981 PAGINA Ter gelegenheid van het komende huwelijk van prins Charles en Lady Diana komen bijna alle Engelse maand- en week bladen met een speciaal huwelijksnummer. In de meeste wordt slechts lo vend geschreven over het „gelukkige paar" en de „sprookjesdag" die hun te wachten staat. Maar er zijn ook enkele radicaal linkse tijdschriften, die geen geheim maken van hun antipathie jegens de koninklijke familie. Gu- ardian-medewerker Alan Rusbridger las de betref fende tijdschriften en geeft in onderstaand arti kel een samenvatting van hun kijk op de Engelse monarchie. LONDEN De Britse koning George I sloot zijn vrouw 32 jaar lang op in een kasteel en slaagde er des alniettemin in een George II voort te brengen, die overleed ten gevolge van een val van een wc-bril in Kensington Palace. George III probeerde een eike boom de hand te schudden; George IV was dronken tijdens zijn eigen bruiloft; Edward VII speelde vals bij het kaarten en de huidige koningin-moeder is een fer vent aanhanger van de voormalige Rhodesische pre mier Ian Smith. Dit zijn slechts enkele, korte kijkjes in de geschiedenis van het Engelse koningshuis, zoals die worden opgediend in het zeer dikke huwelijks nummer van de Socialist Review, het maandelijks verschijnende blad van de Socialistische Arbeider spartij. Het is een van de vele, allemaal op elkaar lij kende „huldeblijken"aan het adres van prins Charles en zijn bruid, waarvan het momenteel wemelt op de planken van de alternatieve Engelse boekenwinkels. De auteur van dit artikel, Colin Sparks, weet echter nauwelijks kleurrijke anecdotes over prins Charles te vertellen. „Naar het schijnt", zo zegt hij, „heeft hij niets speciaals dat hem van duizenden andere rijke idioten onderscheidt". Maar zijn analyse van Charles' voorouders noopt Colins tot het volgende huwelijksad vies. „De antecedenten van zijn familie zijn zo ver schrikkelijk en zo doorspekt met boze opzet en onge luk, dat hij er maar beter aan doet zijn naam te veran deren en een normaal leven te gaan leiden". Prins Charles' verloofde, de lieftallige Lady Diana, zal er waarschijnlijk geen traan om laten dat de vrouwe lijke tegenhanger van de Socialist Review, Women's Voice, niet met een soortgelijk advies komt. Het spe ciale huwelijksnummer van dit vrouwenblad beperkt zich tot het commentaar: „Elk beroep op haar (om niet met een lid van een vooraanstaande Britse familie te trouwen red.) lijkt een pure verspilling van tijd en moeite". Het tijdschrift verwijt Lady Diana niet eens dat ze de Engelse troonopvolger heeft gekozen. „Ge zien de lijst van andere potentiële kandidaten, die al lemaal even stom zijn, lijkt het alleen maar heel erg verstandig om de rijkste en aanzienlijkste kandidaat te kiezen". Het communistische blad Marxism Today citeert in haar speciale huwelijksnummer een onderzoek, waarj uit zou blijken dat vijftien procent van de Engelse be, volking voorstander is van een republiek. Voor dezi/ mensen voorspelt het komende huwelijk nog „jarej van marteling" in de vorm van een „stroom konink» lijk kroost". Het blad doet overigens op alle potentiël) moordenaars van leden van het koninklijk huis ee^ beroep zich op 29 juli in te houden ten behoeve van het algemeen belang. „Het zou voor tenminste vijftien procent van de Engelsen de druppel zijn die de emmet doet overlopen, als de een of andere dwaze moorde naar erin slaagt het bruidspaar te verheffen tot de sta, tus van levende martelaren, zoals president Reagan ei de paus". ALAN RUSBRIDGER/THE GUARDIATi (Van onze speciale verslagge- leden het contact met de ar- ver beidersklasse verloren. Dit Leo van Vlijmenis de conclusie van het offi- WARSCHAU De leiding ciële rapport van het centra- van de Poolse communisti- le comité aan het negende sche partij heeft al jaren ge- buitengewone partijcongres, Een oude vrouw zeult met een grote zak met boodschappen langs het gebouw waar vandaag het bijzondere Poolse partijcon gres is begonnen. dat vanmiddag om 12 uur of ficiéél is geopend. Het con gres wordt bijgewoond door een Russische delegatie, die onder leiding staat van de 66-jarige Viktor Grisjin. Dat Grisjin, een niet al te be langrijk lid van het politbu reau, de delegatie leidt heeft in de Poolse hoofdstad enige opluchting gebracht. Vol gens deelnemers aan het partijcongres betekent dit, dat het Kremlin besloten heeft lijdelijk af te wachten hoe het partijcongres in Warschau zal verlopen. Indien zwaardere figuren als partij-ideoloog Soeslov of mi nister van butenlandse zaken Gromyko de delegatie zouden hebben aangevoerd, zou dit een grote druk op het partij congres hebben gelegd. Nu denken de Polen iets meer de vrije hand te hebben om even tueel ook beslissingen te ne men die het Kremlin minder welgevallig zijn. Officiëel moet het partijcon gres aanstaande zaterdag voor bij zijn. De officiële woord voerder van het partijcongres liet gisteren echter doorsche meren, dat de beraadslagingen wel eens „met een paar uur verlengd zouden kunnen wor den, omdat er bijzonder be langrijke en verstrekkende be slissingen genomen moeten worden. En dat vergt tijd". Het rapport van het Centrale Comité, waarvan gisteren al grote uittreksels in de Poolse kranten werden gepubliceerd, spreekt een vernietigend oor deel uit over degenen die de afgelopen tien jaar de partij hebben geleid. In het rapport staan onder meer onthutsende cijfers over de leegloop van de partij. Zeker 300.000 Polen hebben de partij de rug toege keerd. Niét in het rapport staat wat in partijkringen allang Viktor Griszyn (links), de leider van de Sovjet-delegatie op het partijcongres, schudt de hand van partijleider Kania, die hem gisteren van het vliegveld haalde. een publiek geheim is: zeker nog eens 200.000 partijleden, voornamelijk arbeiders, zullen hun partijboekje inleveren in dien dit buitengewone partij congres niet met werkelijke hervormingen komt. Op grond van het nu gepubliceerde rap port begint het vertrouwen in de gunstige afloop van het partijcongres met name aan de partijbasis al af te nemen. Wat er de komende dagen ook gebeurt, Polen gaat een uiterst sombere toekomst tegemoet. „Het land is failliet", zo gaf een woordvoerder van de Warschause afdeling van Soli dariteit toe. „En het is voor ons niet meer van belang of dit nu het faillisement van het socialisme is of niet. We zijn radeloos omdat we niet meer uit de put lijken te kunnen ko men. Het is een chaos. Volgen de week zal het weer erger zijn en de week daarop nóg er ger". En een Poolse journalist zei gisteren: „Ik heb me een jaar geleden samen met een paar collega's wel eens afge vraagd hoe het faillissement van een socialistich land in zijn werk zou gaan. Maar dat het er zó zou uitzien, heeft nie mand van ons kunnen beden ken". Het schrikbeeld van een totale chaos heeft de angst voor een eventueel ingrijpen van de Russen ver naar de achtergrond gedrongen. Als sterkste argument tegen zo'n inval wordt nu aangevoerd, dat het Kremlin toch niet zo gek zal zijn om 35 miljoen hongerige paupers in te lijven. En voor wie dat argument toch riog te zwak vindt hebben de Poolse militairen gisteren op de voorgevel van hun ge bouw op het Plein van de Overwinning een in meters hoge letters geschreven leus opgehangen: „Ons leger staat pal en zal pal bliiven staan voor de onafhankelijkheid en voor het socialistische wezen van het volk". Hoe het partij congres ook zal verlopen, het is duidelijk waar het Poolse le ger staat. LEO VAN VLIJMEN VS en Israël oneens over levering omstreden F-16's JERUZALEM Amerika zal Israël vrijdag de vier F- 16 straaljagers, waarvan de levering was opgeschort in verband met de Israëlische aanval op de Iraakse kern centrale op 7 juni, leveren samen met zes F-16's die al eerder waren toegezegd. Vol gens een woordvoerder van het Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft Washington zich ech ter nog niet over levering uitgesproken. De Amerikaanse diplomaat McFarlane en de Israëlische premier Begin hebben gisteren wel een verklaring uitgegeven waarin staat dat de geschillen tussen beide landen zijn opge lost. Op de vraag of de vier F- 16's geleverd worden, wilde McFarlane echter geen ant woord geven. Premier Begin, die van presi dent Navon nog geen forma tie-opdracht heeft gekregen, is er met zijn dreigement nieuwe verkiezingen uit te schrijven in geslaagd de drie mogelijke coalitiepartners over te halen hun eisen op het gebied van religieuze zaken en de porte feuilleverdeling te laten val len. De Arbeiderspartij van Shimon Peres heeft echter een extra parlementszetel weten te bemachtigen, omdat het onaf hankelijk gekozen parlements lid Aloni haar zetel aan de Ar beiderspartij afstond. Peres heeft Navon gevraagd hem de formatie-opdracht te geven. Iran keert zich tegen zakenwereld TEHERAN De islamiti- sche fundamentalisten ke ren zich tegen de zakenwe reld in Iran. Gisteren zijn 28 „contra-revolutionairen" te rechtgesteld, onder wie de vooraanstaande zakenman Karim Dastmalchi. Hij is een van de mensen die de re volutie tegen de sjah hebben gefinancierd. Dastmalchi, aanhanger van de voortvluchtige ex-president Bani-Sadr, zou de islamitische republiek in discrediet hebben gebracht in een aantal inter views. De zakenlieden zijn sinds het begin van Kho- meiny's bewind steeds meer van de fundamentalisten ver vreemd. Er bestond verschil van mening over nationalise ring van de handel met het buitenland, die juist door hen wordt beheerst. Schmidt (rechts) en Mitterrand moesten tijdens de plenaire* gadering van de Kanselarij in Bonn beiden van een tolk, en* van een koptelefoon, gebruik maken omdat ze eikaars taali beheersen. j „SAMENWERKING HOEKSTEEN VOtf EUROPA" 1 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Ook de komende jaren zullen Frantó en de Bondsrepubliek zo nauw mogelijk samenl ken. Op dit moment bestaat over alle belangril internationale problemen grote overeenstenvöd tussen beide landen. Dit hebben bondskanse Helmut Schmidt en Frankrijks nieuwe presic Francois Mitterrand gisteren verklaard aan eind van het tweedaags bezoek van de Franse pL dent aan de Westduitse hoofdstad Bonn. Beide staatslieden vinden dat de Frans-Duitse betrekkin steeds belangrijker worden voor Europa en de wereldpolis Mitterrand sprak over de „hoeksteen van de Europese st^i teit". Tijdens de gesprekken, die zijn vervroegd met het oog de economische topconferentie die volgende week in Ot(< wordt gehouden, zijn Schmidt en Mitterrand overeengekoL om bij de Verenigde Staten aan te dringen op stabiliseringL, de dollarkoers. Ook over de Amerikaanse politiek van hogejg te zal gesproken worden. C Op het punt van de atoombewapening zijn Schmidt en Mi* rand het eens dat er tussen Oost en West onderhandeld worden teneinde het militair evenwicht te herstellen. Terwijg bondskanselier de nadruk legt op een snel begin van dezej) derhandelingen, hecht Mitterrand meer belang aan moder^, ring van de westelijke wapens alvorens met de Sovjet-Un|j onderhandelen. L Dat er ondanks alle overeenstemming toch nog „delicate pr<jj' men" (Mitterrand) tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek^ staan, heeft waarschijnlijk te maken met de „nieuwe econE sche orde" die Mitterrand voor ogen staan. Het is bekendr Schimdt daaar anders over denkt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Oproerkraaiers in de Britse steden gebruiken radiozenders om leeftijdgenoten op te roepen naar plaatsen waar rellen aan de gang zijn. Ook uitzendingen van com merciële radiostations worden gebruikt om al dan niet juis te informaties over de gewelddadigheden te geven. De rel- lenschoppers blijken over apparatuur te beschikken waar mee zij „in de uitzendingen van deze stations kunnen bre ken". Britse politiefunctionarissen, die over de opsporing en in beslag name van een aantal zenders berichtten, spra ken over een „belangrijke ontwikkeling". Volgens een woordvoerder van Scotland Yard veroorzaken vooral de berichten op de commerciële radio een ware golf van telefoontjes naar de politie, die vaak moet zeggen van geen rel len te weten. Opgeschrikt door de uitbreiding van de rellen tijdens het afgelo pen weekeinde hebben veel Londenaren hun koffers gepakt en zijn ze tijdelijk vertrokken naar familie, kennissen of hun eigen tweede woning op het platteland. De autoriteiten beginnen meer en meer te vrezen dat Londen op 29 juli, de dag van het huwe lijk van kroonprins Charles en Lady Diana, een doodse in plaats van een feestelijke stad zal zijn. Een groot deel van de hotels blijft in ieder geval leeg. Naast degenen die op staande voet besloten hebben hun gezin tijdelijk te evacueren, zijn er veel winkeliers die hun etalagera- men dichtspijkerden, zelfs in wijken waar zich nog geen rellen hebben voorgedaan. Intussen proberen steeds meer Engelse benzinestations een bij drage aan de bestrijding van de rellen te leveren. In een poging het gebruik van brandbommen door jonge straatschenders tegen te gaan, wordt voortaan geweigers kleine bussen met benzine te vullen. Dit heeft dan weer als nare bijkomstigheid dat talrijke Britten, die zo trots zijn op hun gazonnetjes, geen brandstof meer kunnen aanschaffen voor hun grasmaaier. Griekse hongerstaakster naar ziekenhuis ATHENE Sofia Kyritsi, een van de vier Griekse gevan genen die bijna twee maanden in hongerstaking zijn om po litieke status af te dwingen, is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Kyritsi is een van de actievoer ders die in 1978 tot vijf jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld op beschuldiging van het vervaardigen van brand bommen. De drie anderen zetten hun actie voort. Gisteren is in Toulouse een internatio naal symposion geopend ter inleiding op het Internationaal Eucharistisch Con gres, dat donderdag in Lourdes in Frankrijk begint. Het symposion moet de wetenschappelijke onderbouw leveren voor het thema van het congres in Lour des, dat gehouden wordt onder de leuze „Eucharistie: brood gebroken voor een nieuwe wereld". Bij de eerste zitting werd een brief voor gelezen, die namens de paus door staats secretaris Casaroli aan de congressisten is geschreven. Daarin vraagt de paus, dat vooral gekeken zal worden naar de der de wereld, waar de mensen honger lij den of waar hun fundamentele rechten worden geschonden. Aan het congres nemen ruim 150 geno digden deel, onder wie talrijke bisschop- grn, zoals b.v. Dom Helder Camara uit razilië. Talrijke organisaties op het ge bied van hulpverlening en gerechtigheid wonen het congres bij. De Nederlandse commissie „Justitia et Pax" is vertegen woordigd door pater J. W. Saelman en mevrouw J. Merkx. Ook de Wereldraad van Kerken en andere organisaties heb ben afgevaardigden naar het congres in Toulouse gestuurd, dat geleid wordt door kardinaal Gantin, voorzitter van de pau selijke commissie Justitia et Pax. Het is de bedoeling, dat het symposion van Toulouse in drie dagen toewerkt naar een reeks praktische conclusies, die dan voorgelegd worden aan het Interna tionaal Eucharistisch Congres in Lourdes in de vorm van een „Boodschap aan de Kerk en aan de wereld". Uit ons land nemen ongeveer 120 con gressisten deel aan het congres in Lour des. Aan Nederland was een contingent van 480 deelnemers toegewezen. Evenals in andere landen was de belangstelling in ons land voor Lourdes niet zo groot, zodat driekwart van het toegewezen contingent aan de organisatoren in Lour des kon worden teruggegeven. Per bus, trein en vliegtuig reizen de Nederlandse congressisten 80.ouderen en pl. m. 40 jongeren naar Zuid-Frankrijk. Onder hen bevinden zich kardinaal Wil- lebrands in diens functie van president van het Secretariaat voor de Christelijke Eenheid, verder bisschop Möller van Groningen en bisschop Simonis van Rot terdam. Bisschop Simonis is voorzitter van het Nederlandse Comité, dat de deelneming aan Lourdes heeft voorbe reid. In totaal werden 50.000 deelnemers aan het eucharistische congres verwacht. Uiteindelijk hebben er zich rond 30.000 aan gemeld. Tot volgende week biedt Lourdes niet het gebruikelijke beeld van de bedevaartsplaats met zijn honderden zieken en begeleiders. Lourdes heeft zich volledig voorbereid om de tiendui zenden congressisten te herbergen. Honderd jaar geleden werd in Frankrijk het eerste Eucharistisch Congres gehou den. Het initiatief kwam geheel en al van leken. Inmiddels is het door de ker kelijke leiders overgenomen. Het inter nationale comité staat onder voorzitter schap van kardinaal Knox. De paus heeft voor het congres 1981 het thema vastgelegd, terwijl theologen een basis document ervoor opstelden. De woord voerders op het congres zijn ook alle maal bisschoppen en priesters. Toen de paus in 1979 het thema voor het congres in Lourdes vaststelde, drong hij aan op een authentiek begrip van de eu charistie en op een betere voorbereiding en waardige deelname eraan. Maar ook om als consequentie de houding te her zien tegenover de armsten in de wereld en te werken aan de bevrijding. De paus gaf het congres als opdracht mee te wer ken aan de innerlijke omkeer van de mensen en aan grotere maatschappelijke actie. In Zuid-Italië heeft een bisschop voor de tweede maal een gerechtelijke instandtie moeten vragen de gelovigen uit zijn kerk te verwijderen. De dorpskerk van het plaatsje Gioiosa Jonica, in het hart van Calabrië, is al jaren inzet van een ruzie tussen de dorpsbewoners en de bis schop. Het begon toen de bisschop van het nabij gelegen Locri in het dorp een jonge pas toor benoemde. Deze geestelijke hield zich niet aan de traditionele kerkelijke opvattingen in Italië. Hij droeg de mis op in het Italiaans, weigerde bisschoppelijke brieven voor te lezen, en legde het standpunt van de kerk inzake echtschei ding 'naast zich neer. Hij ontwikkelde zich bovendien tot een sociale raadsman van het dorp, hielp de arme boeren te gen de grootgrondbezitters, en bracht de praktijken van de mafia bij de politie aan. In de kerk stichtte hij een school voor analfabeten. De bisschop onthief de jonge pastoor uit zijn functie en benoemde een andere priester in zijn plaats. Maar deze priester kwam de kerk niet in, want de dorpsbe woners hadden het gebouw inmiddels samen met de aanvankelijke pastoor be zet. De nieuwe pastoor eiste de kerk op en liep ten einde raad naar de politie. Maar de bezetters weigerden te vertrek ken en ook tegenover een rechter en de politie weigerden zij op te stappen. Ze vinden dat de kerk van hen is. Wel zijn ze bereid tot een compromis: beide pries ters kunnen de kerk op verschillende- uren blijven gebruiken. Er moet alleen een afspraak gemaakt worden hoe laat de een de mis op kan dragen en hoe laat de ander. De bisschop kan dit natuurlijk niet ac cepteren, en blijft ontruiming eisen. De justitie voelt er duidelijk niets voor zich in dit religieuze wespennest te steken en houdt de boot af. De bisschop heeft het nu hogerop gezocht bij een ander rechts college. Tot opvolger van pater Wil Snels als provinciale overste van de paters Re demptoristen is voor een periode van drie jaar ge kozen pater Marinus Krinkels. Pater Krinkels (55) studeerde filosofie in Rome en Leuven en socio logie in Nijmegen. Hij is docent filosofie en pro rector aan de Hogeschool voor Theologie en Pasto raat (HTP) in Heerlen, rector van een klooster in Wittem en redactiesecre taris van het Tijdschrift voor Praktische Theolo gie. De verkiezing van pa ter Krinkels heeft als ge volg, dat de vorige pro vinciaal, pater Snels, af treedt als presidiumlid van de stichting Samen werking Nederlandse Priesterreligieuzen (SNPR). De Boliviaanse regering heeft de radiozender „Radio Fides" toestemming gege ven weer te gaan uitzenden, zij het slechts culturele en educatieve programma's. Het door jezuieten verzorg de radiostation werd na dé militaire machtsovername vorig jaar juli gedwongen zijn activiteiten te staken. „Radio Fides" verwierf een naam door zijn informatie ve nieuwsuitzendingen, op voedkundige programma's „Vrijheid en Gezag" is het thema van het veertiende Europese congres van oud-studenten en leerlin- egesld ïstusl ge Ui gen van jezuietencolleg dat van 13 tot 15 augustu in het Canisiuscollege Berlijn wordt gehouden.i Er komen delnemers uikl Spanje, Frankrijk, Nedeisg land, België, Duitsland,,. Oostenrijk, Italië en Mal ta. Pater Vincent O'KeefO sj, een van de vier assis tenten van het generalaat^ in Rome, is de voornaam-jt ste inleider. sl Het „Diepgangcentrum" in! Hazerswoude zal in het ko-is mende seizoen voor de vijf-iü tiende keer een serie lezin-jti gen aanbieden. Als thema ish gekozen „Aan welke kantf. staat God?", bekeken uitft vijf gezichtshoeken doorn, Hans Bouma, Gerrit Lins-^ sen, Threes van Dijck em Jan Peijnenburg, Jank Schrama en Leo Bakker.* De cursus, die openstaat! voor religieuzen en andereji belangstellenden begint in' oktober en wordt gehoudenh in Rotterdam, Den Haag.fi Leiden, Alkmaar, Haarlemfe en Hoorn. Het adres isjj Diepgangscentrum, pater Godfried Claassen ocd.to Rijndijk 108, 2394 AJ Ha-». zerswoude-Rijndijk. di

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6