JU Het „Pallas"- verleden "maaktplaats voor pen nieuw N oekomstbeeld V erenigingsmarkt in Katwijk Bij het tanken: even de autolichten, achter het stuur, controleren Als Wassenaar zijn er gelukkig geen twee Nieuwe garage voor Noordwijk Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. _^IO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 JULI 1981 PAGINA 5 PAr iii illlllllllllllllllllllllllillll' BEWOONSTER NIEUW B RIJKSDORP: WASSENAAR De bejaarden van Huize Nieuw Rijks-, dorp in Wassenaar worden met uitzetting (per 20 juli) be dreigd. Inmiddels hebben al elf bewoners verklaard bereid te zijn te verhuizen. Een „harde kern" houdt voorlopig echter nog stand. Eén bewoonster heeft haar emoties in de i vorm van een gedicht op papier gezet: In Wassenaar, onder hoge bomen, staat een oud huis, heel stil, te dromen. Het huis is bijna 100 jaar; Heeft een ge schiedenis, voorwaar. Nu wonen er bejaarde mensen in en zij hebben het erg naar hun zin. Het huis 'Nieuw Rijks-t dorp'geheten, staat in het nieuws, dat moet u weten. Wat is er in Wassenaar aan de hand? Dat leest u dagelijks in de krant. De gemeente kwam met het bevel: „Wij willen Nieuw Rijksdorp, en snel". Nu deugt er niets meer van het huis; maar gemeente, wij voelen ons er thuis. GS kwamen er bij te pas, dat is toch wel een beetje kras. Heel Neder- land leeft met ons mee. Als de gemeente Wassenaar zijn er gelukkig geen twee. Zoiets is eerder nooit gebeurd. Daar- om niet langer doorgezeurd. B en W, er valt met ons over verhuizen niet te praten. Wij willen graag met rust gelaten. Bewoonster Huize Nieuw Rijksdorp. JHBff NOORDWIJK De bouw van een nieuw garagecom plex voor de dienst gemeen tewerken begint direct na de bouwvakantie. Het Noord- wijkse bouwbedrijf Beugels- dijk zal het werk aan de Losplaatsweg uitvoeren en hoopt het gebouw in februa ri 1982 te kunnen opleveren. Voor de bouw van het com plex heeft de gemeente an derhalf miljoen gulden uit getrokken. KATWIJK Het gemeen tebestuur van Katwijk wil in september een vereni- gingsmarkt organiseren. Als de verenigingen blijk geven van belangstelling, stelt de gemeente ruim vijfduizend gulden be schikbaar om de kraam- huur en andere onkosten te dekken. Als datum wordt voorlopig 3 september aan gehouden. De markt wordt ingericht op de Prince- straat en het Andreasplein. Ruim honderd verenigingen, die activiteiten ontplooien op het gebied van cultuur, sport, recreatie, jeugd-, jongeren-, wijk-, club- en buurthuis werk, hebben een verzoek gekregen orr te melden of zij mee willen doen. Uiterlijk 20 juli moeten zij de deelname- formulieren inleveren bij de gemeente. Op de markt krij gen zij de gelegenheid om in formatie over hun werk te geven en leden te werven. Het is de bedoeling dat enke le muziekkorpsen, majoret- tengroepen en zangkoren het evenement gaan opluisteren. LSOF EEN ZUIDELIJKE AARDBEVING HEEFT UISGEHOUDEN AAN DE BOULEVARD ne lai w, s i Le res Jim tweeëneenhalf jaar hef|dat een brand in s S^cember 1978 het gebouw iIs 4sterde en onooglijk )at bakte, zijn de dagen van Aet Pallas" voorgoed geteld. is, ansjssen nhejlhelminaboulevard en irallelboulevard (aan like laatste bad-ader door ,erlei ojectontwik keiaars, issileggers en andere bouwers jfu/dig wat fiscale lellen u prden uitgedeeld, hetgeen j£*t bij een iegelijk in goede fcujrde valt), welnu tussen die rej^ule-toestanden in, wordt .ingerekend met het eens zo >rmaarde Palace Hotel aan Dordwijks hoge dure kust. eel man- en achinekracht voltooien indaag de ondergang van 'f- %t voormalige hotel. De ke/^derste steen komt hier "^lerkelijk boven, maar we J^jllen nooit weten of het ™tht kortsluiting op de n^>venste verdieping was die l '78 het einde van het pdrijf inluidde. De ^schiedenis leertmaar e geschiedenis leert niet ff tl altijd alles. Je hoorde vaak zeggen, dat de geblakerde bouwval (deze week nog in alle witte ellende te zien, alsof hier een mediterrane aardbeving heeft huisgehouden) de laatste jaren de rotte kies van de boulevard was. Anderen waren, en zijn nog, van mening dat de rotte kiezen elders in het renoverende gebit van de badplaats te vinden zijn. In Noordwijk zal over dergelijke vraagstellingen ongetwijfeld nog lang gediscussieerd worden, op verschillend niveau. Inmiddels gaat de sanering van de „mond" van Noordwijk door. In elk geval is Noordwijk aan de westelijk zoom het Noordwijk van weleer niet meer. Tegenover de slooppartij enkele weken terug mocht ik dit al constateren zit horeca- vorst Wim van Rheenen dagelijks achter het raam van zijn koninkrijkje te kijken of hij al een glimp van de zee kan zien. „Als die troep weg is, hebben mijn gasten en ik tenminste een riante blik op de branding". Toch zal het vrije uitzicht op zee van betrekkelijk korte duur zijn. Immers, terwijl de gasten in Le Diplomate en annexe grillgelegenheden tussen de hap en de slok door tegen een troosteloze ruïne zaten aan te kijken, werden in breinen die gewend zijn met miljoenen om te springen opnieuw plannen gesmeed die tot „ontwikkeling" gebracht dienden te worden. Ambitieuze plannen, heet dat. Welnu, waar „het Pallas" (niet eens zo erg boze tongen beweren, dat in Noordwijk geen woord Engels gesproken wordt, en in Duitse liedjes zingt men ook over Palazzo) heeft gestaan, komt Neubau de straks verkregen vrije blik van Van Rheenen en de dégustation weer verstoren. „Hij is gek", zou Van Rheenen zepen, maar ik weet niet wie hij bedoelt. Zijn parelhoen, de mousse van kreeft en uiteenlopende „gecontroleerde appellaties" (mijn verhemelte, of een ander smaakzintuig, heeft een aangename kennismaking met een St. Emilion achter de hoge rug) zijn in elk geval niét gek. Maar wie er ook gek mag zijn, er komt op die plek van opgeruimd staat netjes een ander bouwwerk dat bergen kapitaal verzet. In de nieuwe, opgemetselde stenen massa is een „onderbouw" gedacht, die bezet zal worden door gretige horeca bedrijven, want de zeelucht en al die zon maken, volgens de overlevering en de jurisprudentie, hongerig en dorstig. En boven al deze lokaliteiten, waarin over smaak eventueel toch gedisputeerd mag worden, zullen te eniger tijd gegadigden kunnen beschikken over peperdure appartementen. De ontwikkeling staat voor niets. De bouwvergunning is bereids verleend. Ook in Noordwijk betekent stilstand achteruitgang. Vort met de melkgeit dus. Dat is een geit die wel wat forsere handen De brokstukken van het Palace-hotel. gewend is dan die van de vroegere huisjesmelkers. Volgens de mij verstrekte gegevens is men op het moment nog „naarstig op zoek" naar een aannemer, met vertrouwen in de toekomst. En geheel volgens de verwachtingen zijn de exacte bouwkosten en de inrichting van al dat fraais nog onbekend. Althans voor ons, buitenstaanders. „Men verwacht binnen afzienbare tijd met de nieuwbouw te kunnen starten", heet het in reportersstijl. Daar worden ze ook voor betaald, de reporters. Wim van Rheenen, en niet alleen hij, grijnst. De toekomst, evenwel, staat in vogelvlucht glimlachend toe te zien. Die weet precies, en zeker exact, waar het frisse, blonde Noordwijk, dat iedereen in elk seizoen welkom heet, aan toe zal zijn... Jammer, dat je als sterveling op die toekomst geen staat kunt maken. EEN SIMPELE VONDSTMAAR HET KAN BEHOORLIJK WERKEN z'n afnemers en langskomers een eindweegs tegemoet te komen. Hij sloeg aan het prakkizeren, tussen het bestuderen van allerhande tabellen door. Ik vernam zelfs, dat het probleem meneer Van Zwieten aan het denken zette. En: „hii ontwikkelde een systeem Een systeem van spiegels, waarmee de attente autobezitter zijn voor- en achterdeel kan doen, zonder uit z'n auto te stappen. Alle lampen controleren, van voren dus, en van achteren. Simple comme bonjours. Simpele oplossing; maar je moet er maar opkomen. Naast de keuringen die ANWB en politie en Ver. Veilig Verkeer Nederland verrichten. Uitzonderlijk voor Nederland, wat meneer Van Zwieten op dat heldere ogenblik voor ogen zag. Althans voor wat het buitengebeuren betreft; garages hebben dergelijke controles uiteraard allang in hun pakket. Maar langs de weg „filling stations" zijn daar nog lang niet aan toe. Nu is het: even tanken, even checken. Men rijdt naar een installatie, waar lucht en water toegediend kunnen worden. Maar zie: daar is ook een samenstel van spiegels, dat de automobilist in staat stelt de voorlampen te controleren. En als hij in z'n interieure achteruitkijkspiegeltje of in z'n linker exterieure spiegeltje kijkt, kan de klant of klante via de parabool van een aan een benzinepomp opgehangen ronde spiegel waarnemen of de achterlichten het wel of niet doen. Zoals Van Zwieten, directeur, het stelt: simpel, maar je moet er maar op komen! Niet onmiddellijk kassa! voor meneer Van Zwieten, maar hij zou wel wensen, voor algemeen gebruik (en natuurlijk vraagt hij er geen patent op aan), dat elk benzinestation met een dergelijke uitrusting als standaard uitgerust zou moeten worden. Verlichtingcontrole is noodzaak, als service bij elk zelf-tank-station. Zoals meneer Van Zwieten zegt: „gezien worden: daar komt het op aan!" Verder: eigen ontwerp in eigen uitvoering. Ook Het Motorhuis heeft niets aan personeel dat duimen zit te draaien. Daarom is ook het spiegelend systeem in zelfwerkzaamheid ontwikkeld. Op 29 julij neemt meneer Van Zwieten een „wasstraat" in bedrijf. Daarna hoeft niemand meer een uur of langer te wachten totdat hij gewassen wordt. Het wordt shampoo- en milieuvriendelijk, in een „schone" activiteit. U hoort daar meer over. Maar dan ben ik 'inmiddels overgestapt wat heet overgestapt naar een vakantie- onbezigheid. Maar wat betreft die stomme auto: Van Zwieten en de zijnen zien voordeel in het in goede staat houden van een auto in een peperdure tijd! best hè? Dat moet verholpen worden. Maar je hebt geen reservelamp in je bagageruimte. Doorrijden kan riskant zijn. Leuk, als je net op weg bent naar Le Pouldu, in Bretagne. De eerste ruzie is ook al niet opwekkend. Maar nogmaals: het heeft niet onmiddellijk met vakantie te maken. De stand van de voor- en achterlichten is hoofdzaak, bij het rijden in het donker. Controleren blijft een vereiste. Ik kwam op die gedachte, terwijl rondom mij de komkommers hun frisse groene koppen boven de grond staken. Dat had ook de directeur van een Leids automobiel- vermeerderingsbedrijf in de gaten. En hij hielp me aan kopij. Was trouwens zelf al erg werkzaam; meneer B. van Zwieten, van het Motorhuis. Zat al jarenlang te denken aan die automobilist, die zelden of nooit zijn lichten (de lichten van de automobilist dus) controleert op hun functie. Zoiets vergeet je, die controle. Totdat een medeweggebruiker of de politie je diets maakt. Je achterlichtje zal maar net even niet branden. Meneer Van Zwieten had daar echt problemen mee. Hij wil niet alleen automobielen verkopen, maar hij wenst bovendien WÊSÊÊ Voor. en ach terlichten tes- ten is thans mogelijk, zon- der dat de au tomobilist achter het stuur vandaan hoelt te ko men. Het heeft natuurlijk niets met vakantie te maken. Maar toch! Je komt vaak, in het duister van de avond of nacht, tegenliggers tegen, die ontiegelijk vervelend met hun grootlichtlampen zitten te werken. Signalen geven. En dan weet je niet altijd of ze iets bedoelen, of dat ze alleen maar stierlijk vervelend willen zijn. Doorgaans, echter, schuilt er meer achter die verblindende tekens. Als je vrouw, of wie ook, dan zegt „misschien is er iets met je voorlicht aan de hand", kan het gebeuren, dat je even, op een parkeerruimte, langs de kant gaat staan om „te kijken". En warempel: je linker lamp vertikt 't Niet

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5